Daniela37
19.09.08,10:54
Ahojte, poprosila by som o radu. Nemám celkom jasno z čoho sa počíta priemerný zárobok. V zákonníku práce som sa dočítala že zo mzdy. Mám tomu rozumieť ako hrubá mzda? lebo to tam už nieje napísané. My vyplácame zamestnancom základnú mzdu + výkonnostné prémie + dochádzkový bónus. Všetko toto sa spočíta ? Alebo len zo základnej mzdy. Nie som mzdová učtovníčka ale chcem mať v tom jasno. Vopred ďakujem za všetky odpovede.
Pekný deň prajem
Daniela
jankasm
19.09.08,09:43
Ahojte, poprosila by som o radu. Nemám celkom jasno z čoho sa počíta priemerný zárobok. V zákonníku práce som sa dočítala že zo mzdy. Mám tomu rozumieť ako hrubá mzda? lebo to tam už nieje napísané. My vyplácame zamestnancom základnú mzdu + výkonnostné prémie + dochádzkový bónus. Všetko toto sa spočíta ? Alebo len zo základnej mzdy. Nie som mzdová učtovníčka ale chcem mať v tom jasno. Vopred ďakujem za všetky odpovede.
Pekný deň prajem
Daniela

Áno, rozumie sa tomu ako hrubá mzda. Všetky tieto zložky mzdy, ktoré si popísala, mu predsa v dôsledku tvoria jeho mzdu, ktorú mu vyplatíte. Takže priemerku by som počítala z celej mzdy. Základná mzda je len jedna jej zložka. :)
tuta
19.09.08,09:55
Priemerný zárobok zamestnanca za rozhodujúce obdobie, ktoré predchádza dňu nadobudnutia účinnosti tohto zákona, sa zistí z hrubej mzdy zúčtovanej zamestnancovi na výplatu v rozhodujúcom období a z času odpracovaného zamestnancom v rozhodujúcom období zníženého o hodiny zodpovedajúce trvaniu prestávok na jedenie a oddych v rozhodujúcom období. Rovnako sa na zisťovanie priemerného zárobku v ďalšom rozhodujúcom období zníži počet hodín odpracovaných zamestnancom od začiatku rozhodujúceho obdobia do nadobudnutia účinnosti tohto zákona, ak tento zákon nadobudne účinnosť v priebehu rozhodujúceho obdobia.
Daniela37
22.09.08,06:11
Ďakujem za Vaše informácie.Prajem pekný týždeň.
Daniela
nicolet
10.10.08,06:37
Ide obslužné do výpočtu priemerného zárobku? Základná mzda je 15000 a obslužné podľa tržieb.
evula0
10.10.08,07:55
Zamestnanci vo verejnom záujme - zák.č.553/2003 § 4
Plat zamestnanca
(1) Zamestnancovi za podmienok a v rozsahu ustanovených týmto zákonom patrí plat, ktorým je
a) tarifný plat,
b) príplatok za riadenie,
c) príplatok za zastupovanie,
d) osobný príplatok,
e) príplatok za prácu v sťaženom a zdraviu škodlivom
pracovnom prostredí,
f) príplatok za prácu v krízovej oblasti,
g) príplatok za zmennosť,
h) príplatok za činnosť triedneho učiteľa,
i) príplatok za praktickú prípravu,
j) príplatok za prácu v noci,
k) príplatok za prácu v sobotu alebo v nedeľu,
l) príplatok za prácu vo sviatok,
m) plat za prácu nadčas,
n) odmena.
(4) Funkčný plat na účely tohto zákona je súčet tarifného platu, zvýšenia tarifného platu podľa § 7 ods. 7 a príplatkov určených mesačnou sumou podľa odseku 1 písm. b) až h).

§ 29
(1) Ak osobitné predpisy, ktoré sa vzťahujú na zamestnávateľov a zamestnancov podľa § 1 ods. 1, obsahujú ustanovenia o mzde, je ňou plat podľa tohto zákona.
(2) Ak osobitné predpisy, ktoré sa vzťahujú na zamestnávateľov a zamestnancov podľa § 1 ods. 1, obsahujú ustanovenia o priemernom zárobku alebo o priemernej mzde, je ním funkčný plat podľa § 4 ods. 4, plat pri výkone inej práce alebo funkčný plat podľa § 30 ods. 3 priznaný zamestnancovi v čase, keď vznikol dôvod na jeho použitie.

Takže príjmy pod písm. i) až n) napr.odmeny zamestnancov vo verejnom záujme,t.j.napr. učiteľov a ostatných zamestnancov škôl sa nerátajú do priemerného zárobku? Aký to má vplyv ? Napr.dovolenka, PN.....
Saturejka
01.11.08,21:50
Ahoj, mám otázku:
v mesiaci marec 2008 je vyplatená polročná odmena za II. polrok 2007 napr. vo výške 10.000,- Sk. Rozpočíta sa táto suma do rozhodujúceho obdobia I. a II. Q alebo II. a III. Q? Ešte ináč, zahŕňa sa 1/2 - 5.000,- Sk pre výpočet priemerného zárobku za IV Q?
Vďaka
Jozef Mihál
01.11.08,22:02
Polročná odmena sa svojou polovicou započíta do výpočtu priemeru za štvrťrok, v ktorom bola vyplatená,

a druhá polovica sa započíta do výpočtu priemeru za nasledujúci štvrťrok.

V uvedenom prípade sa do výpočtu za I. štvrťrok započíta 5000 Sk a do výpočtu za II. štvrťrok sa započíta znova 5000 Sk.
kajab
12.01.09,12:43
V uvedených prípadoch sa počíta aj s plánovaným fondom pracovného času v jednotlivých štvrťrokoch. Priemerka = (brutto + ((pomerná časť odmeny/plánovaný fond prac. času)* počet odpracovaných hodín))/ počet odpracovaných hodín.
P. RNDr. Mihál na školení "Mzdová účtareň v r. 2009" dňa 16.12.2008 dal príklad na výpočet priemerky pri polročnej odmene, kde uviedol priemerka = (brutto + pomerná časť odmeny) / počet odpracovaných hodín.
Čo je správne?