pepa78
19.09.08,11:26
Zdravím Vás, má niekto skúsenosti so stavbou RD postupným financovaním cez HYPO úver, ktorý je uvolnený na základe Zmluvy o diele so stavebnou firmou? Ako prebieha takéto financovanie ?

Ďakujem za informácie...
duves
19.09.08,11:44
Zdravím Vás, má niekto skúsenosti so stavbou RD postupným financovaním cez HYPO úver, ktorý je uvolnený na základe Zmluvy o diele so stavebnou firmou? Ako prebieha takéto financovanie ?

Ďakujem za informácie...
No standartne asi takto:
Urobis zaklady + zvisle konstrukcie minimalne na vyhotovenie geometrickeho planu na zameranie rozostavanej stavby
Predložíš Znalecky posudok, kde bude okrem aktualnej hodnoty aj buduca hodnota stavby po dokončení s pozemkom. To banka zaudituje a ak nema vyhrady, bude buducou likvidnou hodnotou aj cena, ktorú stanovil externy znalec.
Banka pravdepodobne bude mať ešte podmienku, aby si preinvestoval zo svojich zdrojov este nejake vlastne prostriedky (len zaklady a murivo do 1 metra je malo).
Potom Ti pustia 1.čerpanie, z toho budeš pokračovať vo výstavbe. Ak to prestaviaš, pride niekto z banky na obhliadku, urobi sa zapis, z toho sa určí, či si splnil podmienky pre dalšiu tranžu (už druhú v poradí). Potom sa to opakuje, obhliadka, sprava, čerpanie. Po kolaudacii predložiš banke kolaudačne rozhodnutie a náväzne aj LV so zapisanym RD s pridelenym súp.číslo. Tož vsjo.
Čerpanie je často v prvych tranžiach ako zálohové - ak staviaš svojpomocne, resp. priamo na faktúru dodávateľa Zmluvy o dielo (výstavbe). K poslednej tranže musí byť celý limit úveru účelovo vydokladovaný.
pepa78
19.09.08,13:43
Mám pozemok + základy. Chcem podpísať Zmluvu o dielo na výšku 1 500 000 Sk. Stavať bude firma...mám tomu teda rozumieť, že musí firma začať stavať za moje peniaze, aby boli aspoň steny hotové / jedná sa o montovaný dom - kde svojpomoc neni možná / a bolo možné zapísať stavbu na LV ? Ide o to, že po kúpe pozemku a stavbe základov už moc peňazí neni...Asi bude záležať na tom ako sa rozhodne firma...napr. jej možem predložiť úverový certifikát a je len na nej, či začne so stavbou domu bez toho, aby som im dával nejakú zálohu...no uvidíme...rozhodne ti ďakujem za info Duves
duves
19.09.08,18:49
Mám pozemok + základy. Chcem podpísať Zmluvu o dielo na výšku 1 500 000 Sk. Stavať bude firma...mám tomu teda rozumieť, že musí firma začať stavať za moje peniaze, aby boli aspoň steny hotové / jedná sa o montovaný dom - kde svojpomoc neni možná ...
Nie tam sa neda svojpomocne stavat.


... a bolo možné zapísať stavbu na LV ? Ide o to, že po kúpe pozemku a stavbe základov už moc peňazí neni......
Klasika. Treba zistit v banke, či to bude stačiť. Tie zaklady a meter zvislych konstrukcii.


...
Asi bude záležať na tom ako sa rozhodne firma...napr. jej možem predložiť úverový certifikát a je len na nej, či začne so stavbou domu bez toho, aby som im dával nejakú zálohu...no uvidíme...rozhodne ti ďakujem za info Duves
No asi by bolo blbe firme povedat, že uver nemas a nebude sa pokracovat. Preto je najlepsie si v banke nechat predschalit uver na nešpecifikovanu nehnutelnost este pred vydanim stavebneho povolenia. Pri dalsej navsteve v banke doložiš znalecky posudok, LV, geometricky plan.