Olinka1
19.09.08,11:50
Ahojte všetci ! Ako iste všetci cítime je tu zima. No a my sme začali kúriť v novučičkom krbe ma sú tu aj prvé problémy ! Predné sklo na našom krbe niekedy je čisto čierne od dymu a niekedy nie. PREČO ??? Čo je najhoršie ten dym sa usadí na tom skle vo forme sadze a nie a nie to očistiť poriadne.
S čím to čistíte vy ??? Vie mi niekto poradiť ??? Veľmi pekne ďakujem
arizona
19.09.08,12:56
Nuž príčin môže bť veľa, ťažko takto na diaľku...
-zlý komín
-kúrenie so zatiahnutou klapkou
-kúrenie nepresušeným drevom,ale aj mäkkým,napr. borovica a pod.

Na umývanie takéhoto skla odporúčam drátenky na nerez. Sú to také vankúšiky, nepamätám si názov.(ružová krabička v lidli)
Umyť jarovou vodou a potom tými vankúšikmi. Mne to pomáha viac, ako rôzne prípravky.
legolas
19.09.08,13:53
Ahojte všetci ! Ako iste všetci cítime je tu zima. No a my sme začali kúriť v novučičkom krbe ma sú tu aj prvé problémy ! Predné sklo na našom krbe niekedy je čisto čierne od dymu a niekedy nie. PREČO ??? Čo je najhoršie ten dym sa usadí na tom skle vo forme sadze a nie a nie to očistiť poriadne.
S čím to čistíte vy ??? Vie mi niekto poradiť ??? Veľmi pekne ďakujem

Je to z dôvodu nedostatočného horenia. Skús či bude čierne keď v kozube horí oheň jasnej farby. ak sa nezačierni tak už budeš vedieť ako na to. Čistiť sadze normálne handričkou navlhčenou do vody a potom suchou utrieť. Pozor nečistiť ak je sklo horúce. Dá sa to posúdiť aj ako zapečenie no a potom to už nechce pustiť.
cactus
19.09.08,14:18
Mne by vodou a hadričkou nepomohlo. Ja používam "Čistič skel" s rozprašovačom. Nastriekam, nechám pôsobiť, utriem handrou a až potom na mokro a na sucho.
220870
19.09.08,16:45
Akú značku krbovej vložky máte? ja mám krbové kachle Jotul. Sklo čistím výhradne len čistou vodou s trochou jari a nemám s tým sebemenší problém.
Olinka1
22.09.08,05:55
Máme liatinovú krbovú vložku francúzskej výroby ale presný názov neviem
Žabinka
22.09.08,07:26
Tiež máme na chalupe nový krb, pred prvým použitím som si dôkladne prečítala návod a tam písali, že pri prvých zakúreniach sa odporúča nechať po rozhorení cca 30 min. pootvorené dvierka, aby nedošlo k zadymeniu dvierok. Mňa trochu zaskočila iná vec. Tešili sme sa z krbu, kúrili sme si, ale všimla som si zvláštny zápach, neviem, či to mohlo spôsobiť to, že je krb nový a teda smrdí novotou? Podotýkam, že to nebol dymový zápach.
arizona
22.09.08,09:00
Tiež máme na chalupe nový krb, pred prvým použitím som si dôkladne prečítala návod a tam písali, že pri prvých zakúreniach sa odporúča nechať po rozhorení cca 30 min. pootvorené dvierka, aby nedošlo k zadymeniu dvierok. Mňa trochu zaskočila iná vec. Tešili sme sa z krbu, kúrili sme si, ale všimla som si zvláštny zápach, neviem, či to mohlo spôsobiť to, že je krb nový a teda smrdí novotou? Podotýkam, že to nebol dymový zápach.
Nový krb sa potrebuje "trochu vypáliť". Farba a pod.;) Po čase by to malo prestať.
Olinka1
22.09.08,10:16
Náš krb tiež smrdel na začiatku ale už teraz necítiť, ale ak nekúrime ja stále cítim v izbe pach sadze. Je to normálne ???
blcha
22.09.08,15:01
Dobrá správa je, že sa to nezačierni vždy. Znamená to, že nesprávne kúrite. V krbe by sa nemal nahromadiť dym, vtedy sa vrátka začiernia.
Na čistenie sú špeciálne chemikálie, nastriekaš a zotreš. Pomáha aj obyčajný cif alebo mechanicky "zodrieť".
evula0
22.09.08,15:09
Bez problámov čistiť vlhkou handrou alebo servítkou s najlacnejším práškom na riady.Mierne zadymenie skla vzniká vždy pri priškrtenom spaľovaní( prívod vzduchu a komínová klapka) a nič s tým neurobíte.
arizona
22.09.08,15:28
Prášok by som moc nepoužívala! Môže poškriabať sklo.
evula0
23.09.08,10:51
Prášok by som moc nepoužívala! Môže poškriabať sklo.
Jedná sa o prášok na riady( napr.ATA ale kľudne lacnejšie),tieto sú určené na umývanie napr.sklených mís, emailovaných hrncov a pod. A naviac ja to používam už tri roky a skol je ako nové.
daria29
23.09.08,17:31
poznam cistic krbovych vlozek,nieje to z obchodu,nechcem tu obchodivat,kto ma zaujem spytajte sa sukromne.daria
evula0
24.09.08,04:43
Čistič krbových vložiek(akýkoľvek) je určite dobrý a je na to určený. Má len jednu chybu, že jeho cena na počet použití oproti obyčajnému prášku na riady je asi 4 až 10 násobná(podľa značky).
Dasa80
24.09.08,05:01
Zdravím Vás. Ja používam tiež cif už asi tak 3 roky a sklu sa nič nestalo. Môj muž sklo utiera len novinami. Očistí ho ale nie je také čisté ako keď ho umyjem cifom.
majka10
24.09.08,09:05
Mne sa čistič krbových vložiek neosvedčil. Kominár mi poradil vlhkú handričku namočiť do popola a šúchať. Boli by ste prekvapení ako to čistí. Keď je veľmi zahoretý použijem škrabku na sklo alebo sklokeramiku. a najnovšie používam namiesto handričky kuchynské pepierové utierky.Aspoň ich netreba prať.
cactus
24.09.08,10:23
Mne sa čistič krbových vložiek neosvedčil. Kominár mi poradil vlhkú handričku namočiť do popola a šúchať. Boli by ste prekvapení ako to čistí. Keď je veľmi zahoretý použijem škrabku na sklo alebo sklokeramiku. a najnovšie používam namiesto handričky kuchynské pepierové utierky.Aspoň ich netreba prať.

páči sa mi tá rada, vyskúšam...
arizona
24.09.08,14:06
Mne sa čistič krbových vložiek neosvedčil. Kominár mi poradil vlhkú handričku namočiť do popola a šúchať. Boli by ste prekvapení ako to čistí. Keď je veľmi zahoretý použijem škrabku na sklo alebo sklokeramiku. a najnovšie používam namiesto handričky kuchynské pepierové utierky.Aspoň ich netreba prať.
Aj noviny sú dobré, hlavne na tú prvú, najväčšiu špinu.A ešte aj doleštia.;)
Žabinka
29.09.08,09:31
Cez víkend sme sa opäť tešili z krbu. Zadymené dvierka som pred zakúrením očistila jarovou vodou, a pekne to išlo. Teraz už ten zápach nebolo cítiť, chvalabohu, lebo predtým som mala pocit, že som v chemickej továrni, a nie na chalupe, v "lone prírody".
ehvie
09.12.08,12:08
Náš krb tiež smrdel na začiatku ale už teraz necítiť, ale ak nekúrime ja stále cítim v izbe pach sadze. Je to normálne ???
Tak presne tento problém máme aj my, akurát že máme teplovodnú pec. Neviem si s tým rady, predpokladám že problém je v tom, že cez komín sa dnu tlačí studený vzduch ktorý v komíne naberie aj smrad. Otázka je, či by pomohla komínová klapka, nevie niekto poradiť?
jkmk
10.12.08,10:25
na čistenie skla používam prostriedok na čistanie priemyselných podlách,je to nezriedený koncentrát a funguje výborne a bez námahy,cenovo je to výhodné.Určite treba dať pozor pri čistení s práškom.Zápach, ak to nieje z farby tak Vám môže smrdieť nachytaný "decht" na teplovodnom výmeníku ,potom musíte zvýšiť teplotu horenia .
Kidzero
02.01.09,14:21
na krbove sklo používm prípravok KRBOŠ..ide to s ním perfektne ale aj smrdí...ale niekedy aj noviny a popol su výborné..a aby sa sklo nezadymovalo treba hlavne dbať aby drevo bolo presušené nie vlhké...
Miru
02.01.09,16:21
súhlasím s čistením popolom, roky to u nás funguje, obyčajnú navlhčenú hubku na riad strčím do popola a vyčistím sklo, doleštím papierovou utierkou a je to, skúšali sme zo začiatku rôznu chémiu a stávalo sa že sklo zostalo zažltnuté ,alebo dúhové po zakúrení ,alebo sa rýchlejšie zanieslo ,ale to je len moja skúsenosť.
FiFoml
20.01.10,13:27
Doma pouzivam cistic DMO. Skusil som uz vsetko ale toto sa mi najviac osvedcilo. Ziadna jar, citron, ocot, aceton.. tento cistic vycisti vsetky usadene sadze na skle a ma aj prevenciu proti usadzovaniu. Da sa kupit krbykamnaprojekty.cz/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=34&category_id=14&option=com_virtuemart&Itemid=84
Inak ak sa sklo moc zanasa, mate zle spalovanie, rozpalujte krb pomalsie s makkym drevom a az ked sa zvysi teplota zacnite normalne kurit. Malo by to pomoct. A ak dobre vysusene tvrde drevo pomoze.
iva.rbk
22.01.10,08:40
dobrý deň. Ja používam obyčajný gril pur /gél/ na čistenie rúr. Vyčistí super.
otinka
23.01.10,18:01
Krb uzivame prvu sezonu. Zo zaciatku sme sklo cistili specialnym pripravkom ktory nam nechal krbar gratis. Strasne to smrdelo - nejaka kyselina - ale fungovalo. Potom nam jeden znamy povedal ze ked to budeme cistit tym pripravkom tak nam rozozerie tesnenia. On ze cisti krbove sklo popolom. Cooo?? Vyskusali sme - a da sa to! Ako recept od nasich starych materi...Navlhcenou papierovou servitkou treba "tapnut" do popola co zostal v krbe a prejst s nou po skle... A potom pekne s druhou mokrou umyt a je to! Ja spotrebujem asi 5 - 6 kym to vycistim, ale je to fakt super a urcite ekologickejsie nez ta kyselina. Skuste!
Bionda
24.01.10,14:24
My používame Mefisto na krbové sklá a nastriekam a už len jemne zotriem a len vyleštím okenou. Vrele doporučujem, žiadne muklovanie.
Peto288
05.02.10,08:30
Dobry den, nastahovali sme sa do nasho noveho domu a pri malovani sme pomalovali aj krbovu vlozku :D. nie celu, ale su na nej stopy po farbe, chcem sa opytat s cim ju mam vycistit, tu farbu na liatine. Ked pouzijem riedidlo nepojde s tou farbou dole aj farba na liatine ta cierna ? Suchanim mi to asi nepojde lebo liatina ma vrubkovany povrch. Som nestastny lebo farba kazi dojem z krbu. Ak mozte poradit, ako sa najlepsie farby zbavim bez poskodenia ciernej farby na liatine, tak mi prosim poradte. Dakujem.
arizona
05.02.10,08:47
Dobry den, nastahovali sme sa do nasho noveho domu a pri malovani sme pomalovali aj krbovu vlozku :D. nie celu, ale su na nej stopy po farbe, chcem sa opytat s cim ju mam vycistit, tu farbu na liatine. Ked pouzijem riedidlo nepojde s tou farbou dole aj farba na liatine ta cierna ? Suchanim mi to asi nepojde lebo liatina ma vrubkovany povrch. Som nestastny lebo farba kazi dojem z krbu. Ak mozte poradit, ako sa najlepsie farby zbavim bez poskodenia ciernej farby na liatine, tak mi prosim poradte. Dakujem.
Záleží, akou farbou ste ju pofŕkali...
Nepomáha jarová voda (odmočiť)a kartáč?
Peto288
05.02.10,18:06
malovali sme hetmal interierovou farbou, ziadnu metodu cistenia som zatial neskusal lebo sa chcem najprv poradit co bude najlepsie. Ide mi hlavne o to, aby som nezosuchal aj tu ciernu farbu z liatiny. Zatial vdaka za napad.
220870
05.02.10,18:42
HET sú kvalitné farby. Nedajú sa rozmočiť.Akrylové farby to bude problém.Mám taký ciťák, že najlepšie bude to oškriabať a potom krb nanovo premalovať.
Peto288
06.02.10,05:38
Ked ho oskriabem a budem chciet malovat na cierno, tak mi treba aj specialnu farbu, ktora odola vysokej teplote ?
andiablo
22.02.10,18:13
No problém je v regulácii horenia. Treba sa naučiť správne regulovať horenie. Ak máte klapku do komína na začiatku úplne otvoriť a potom privrieť trošku. Sadze vznikajú na skle preto lebo dochádza k nedostatočnému okysličovaniu horenia a vznika CO (oxid uhoľnatý) a hlavne sadze (nezhorené zvyšky) a ten pekne zakadí to sklo.
mikella
10.04.11,20:16
my máme stále zadymené sklo sme z toho zúfalí už sa nám to nechce ani čistit kde je chyba alebo to maju všetci poradte nemáme klapku na rkbe vadi to? tiež sa nám občas nadymí súvisí to s tým či otvorím dole otvor na krbe alebo nie
mikella
10.04.11,20:18
a ked nemám klapku tak čo smola
arizona
11.04.11,04:48
my máme stále zadymené sklo sme z toho zúfalí už sa nám to nechce ani čistit kde je chyba alebo to maju všetci poradte nemáme klapku na rkbe vadi to? tiež sa nám občas nadymí súvisí to s tým či otvorím dole otvor na krbe alebo nie
Tym, ze by si privrela klapku na krbe, urobis laicky povedane to, ze priskrtis ohen,drevo ti pomalsie hori a viac tepla ti ide do miestnosti.Dost vyrazne tym usetris spotrebu dreva.
Ked klapku nemas,drevo ti hori rychlejsie a vacsim plamenom, takze praveze by si mala mat cistejsie sklo.
Takze chybu by som hladala skor niede inde, ako v klapke...

-skus polienka prikladat dalej od dveri-na opacnu stranu, malo by to trochu pomoct
- neviem, v akom stadiu mate uz urobeny krb,ale klapku dostat kupit aj samostatnu a da sa prirobit.Ale to uz potrebujes krbara na obhliadku,aby posudil,prip. dorobil.
strongsk
05.01.14,18:57
Mal som problem s ociernenim skla na krbovych dvierkach..skusil som viac sposobou aby som tento problem odstranil a podarilo sa .. sklo na dvierkach v rohoch som podlozil asi 2 mm hrubou podlozkou ..potreboval som docielit aby sko uplne neprilihalo na dvierka ,to znamena cez tuto 2 mm medzeru mi prudi vzduch pred sklo z vnutornej strany a tym zabranuje ocierneniu skla !!! mam to odskusane odporucam vyskusat ...
arizona
05.01.14,19:08
Mal som problem s ociernenim skla na krbovych dvierkach..skusil som viac sposobou aby som tento problem odstranil a podarilo sa .. sklo na dvierkach v rohoch som podlozil asi 2 mm hrubou podlozkou ..potreboval som docielit aby sko uplne neprilihalo na dvierka ,to znamena cez tuto 2 mm medzeru mi prudi vzduch pred sklo z vnutornej strany a tym zabranuje ocierneniu skla !!! mam to odskusane odporucam vyskusat ...
A ako sa ti podarilo docielit to,aby cez tie medzery iba tahalo cisty vzduch a nevychadzal aj dym z krb.vlozky???
strongsk
07.01.14,11:45
Dym mi nevychadza ,mozno to je aj tipom vlozky..tesnenie okolo skla som vyhodil poriadne som to vycistil a do rohov pod sklo som dal po jednej asi 1 mm podlozke ,tak aby sklo nepriliehalo na ram ..mam tam asi 1 mm medzeru ,vobec mi nezadymuje interier a sklo mame ciste ...to ze mi cez medzeru okolo skla netlaci vzduch do interieru si vysvetlujem tym ze vzduch je vhanany do krbovej vlozky s interieru izby..vyskusal som viac sposobou a bol som uz zufali a podarilo sa a sme velmi spokojny...jeden so sposobou co som vyskusal bolo aj uplne utesnenie krboveho skla a malo to presne opacny efekt ,sklo bolo po 15 min uplne cierne a po hodine sme nevideli uz vobec nic a horelo to tak ako by som mal zatvorenu klabku na komine ,tak ma napadlo ze vyskusam upny opak a podarilo sa ...
Martin1310
07.01.14,23:11
Mal som problem s ociernenim skla na krbovych dvierkach..skusil som viac sposobou aby som tento problem odstranil a podarilo sa .. sklo na dvierkach v rohoch som podlozil asi 2 mm hrubou podlozkou ..potreboval som docielit aby sko uplne neprilihalo na dvierka ,to znamena cez tuto 2 mm medzeru mi prudi vzduch pred sklo z vnutornej strany a tym zabranuje ocierneniu skla !!! mam to odskusane odporucam vyskusat ...
A ako sa ti podarilo docielit to,aby cez tie medzery iba tahalo cisty vzduch a nevychadzal aj dym z krb.vlozky???

Komýn musí byť vždy ten najsilnejší hráč a nemôže ho pretiahnuť nejaká malá dierka okolo skla ak by to tak nebolo tak dym by si našiel cestu dovnútra aj inakade hoci aj primárnym prívodom vzduchu.
ometlo
22.01.14,13:42
Mám 3 vrstvový šamotový komín a najlacnejšiu liatinovú vložku na trhu. Kúrim 1 sezonu a tiež ma zadymovanie skla štvalo. Ale z viacerých strán som počul, že "to tak bude, tým sa netráp". Skusenosť je takáto. Ak pridem do studeného a môžem zakúriť naplno, sklo "vyhorí" a je to OK. Ak už len prikurujem, vždy sa snažím, aby sa komín dostatočne vyhrial, radši znesiem kominové straty ako čistiť komín frézou. A komín aj ťaha. Palivo mám aj tvrdé drevo, ale aj brikety zo smrekových pilin. Zadymenie skla sa pri prikurovaní prejaví vždy, najskôr od horných rohov skla. Ak treba očistiť, nasucho papier (ale vždy sa niečo natrusi na zem), na mokro sa osvedčil CIF (kuchynský, ten sprejový na kúpelku sa neosvedčil). Naniesť, nechať pôsobiť ale nie zaschnúť, s dostatkom vody zotrieť. Jeho výhoda je, že nie je čistá žeravina ako čistič grilov (lúh). A ešte jedna rada - zbytočne nevymetám popol z ohniska. Jednak vraj chráni liatinu a jednak som zistil, že prehorieva tak, že je stále stejná vrstva. Vysypem popolník a naložim, to je všetko.
svrki
22.01.14,17:01
Na čistenie skla používam Fixinelu na krby najlepší prípravok čo som doteraz vyskúšal Cif treba šúchať toto sa iba nastrieka a po pár minútach utre.
Bohuško
09.11.15,18:35
Mne sa čistič krbových vložiek neosvedčil. Kominár mi poradil vlhkú handričku namočiť do popola a šúchať. Boli by ste prekvapení ako to čistí. Keď je veľmi zahoretý použijem škrabku na sklo alebo sklokeramiku. a najnovšie používam namiesto handričky kuchynské pepierové utierky.Aspoň ich netreba prať.

páči sa mi tá rada, vyskúšam...
a naozaj to pomaha aj my to tak robievame... :-)
Liille
09.11.15,19:56
Ja použivam pripravok DIX dostať ho v CBA a je vyborny
Liille
09.11.15,19:58
Zabudla som napisať že v zelenom baleni