alenka57
19.09.08,13:04
Ahojte poraďáci,

Mám 2 remeselné živnosti a 1 voľnú živnosť. Pri podaní DP budem počítať výdavky 40 % z príjmu plus zaplatené odvody za mňa ako SZČO. Čím dokladujem príjmy pre DÚ - všetkými mojimi vystavenými faktúrami ? Musia byť aj zaplatené odberateľom v danom roku? V tom prípade dokladujem pokladničnými bločkami alebo bankovým výpisom? Ak vediem JÚ a zistím, že výhodnejšie pre mňa bude počítať výdavky percentom z príjmov, môžem uplatniť percento?
Ďakujem za odpoveď.
Vladimír Ozimý
19.09.08,11:45
1) Paušálne výdavky

a) nevediem účtovníctvo ale len evidenciu príjmov v časovom slede (bankové výpisy a pokladničné bloky), pohľadávok a zásob
b) samozrejme pokiaľ je možnosť porovnať si čo je výhodnejšie pre SZCˇO t.j. či účto alebo paušálne výdavky tak je možné že si vedie účtovníctvo a následne si uplatní paušál. Lenže ono to má aj tú horšiu stránku a to § 17 ods. 10 a následne ods. 8 to znamená ak chcem meniť formu uplatňovania výdavkov z paušálu na preukázateľne vynaložené (účtovníctvo) a naopak musím upravovať základ dane podľa § 17 ods. 8 zákona o dani z príjmov
c) pre uplatnenie výšky paušálnych výdavkov t.j. 40% alebo 60% nie je dôležité čo máte na živnosti ale aké druhy príjmov dosahujete. T.j. ak dosiahnete príjmy len z remeselných činností uplatňujete 60% ak aj z voľnej živnosti potom uplatňujete 40%
alenka57
19.09.08,12:40
Ďakujem, a za výšku príjmu sa považujú úhrady vystavených faktúr, nie hodnota vystavených faktúr za rok?
Marína
19.09.08,12:56
Ďakujem, a za výšku príjmu sa považujú úhrady vystavených faktúr, nie hodnota vystavených faktúr za rok?
Platí hrubo vyznačené.