Fero11
19.09.08,12:15
Najprv sa ospravedlnujem, ale nenasiel som vhodnejsiu sekciu na moje otazky.

Presiel som z denneho na externe studium (dovod zdravotne problemy) a som nezamestnany. Najprv by som asi mal zajist na UP a zaevidovat sa, potom dalej by som sa mal asi hlasit na socialnom, aby som aspon nieco dostal, ale na uradoch my vzdy povedia len tak vseobecne. Na socialnom som sa pytal, ze naco mam narok, tak zato ze som externy nezamestnany student, tak nejakych 1900 + 1700+ nejakych 65. Od jedneho kamarata mam info, ze ak by som mu robil asistenta (pri reviznych kontrolach), tak mam narok od statu na cca 5000 Sk, ale potom by sa my asi zrusila ta davka v hmot. nudzi zo socialneho (ze vraj tych cca 5000 Sk dava stat len pol roka)
Tak tieto veci som sa dozvedel len nahodou. Vobec v tom neviem chodit. Vedel by my niekto pomoct, navrhnut este nejake ine riesenia, pretoze skolu si musim platit, tak aby som aspon na to mal.
Este som zabudol napisat, ze mam 28 a zijem s rodicmy v dome (isto bude urady zaujmat aj prijem rodicov), ale ja nechcem nic od rodicov, aj ked ma este podporuju a platia my vsetko co suvisi zo skolou, ale uz my je to trapne v takom veku aby ma podporovali rodicia
veronikasad
19.09.08,11:28
Najprv sa ospravedlnujem, ale nenasiel som vhodnejsiu sekciu na moje otazky.

Presiel som z denneho na externe studium (dovod zdravotne problemy) a som nezamestnany. Najprv by som asi mal zajist na UP a zaevidovat sa, potom dalej by som sa mal asi hlasit na socialnom, aby som aspon nieco dostal, ale na uradoch my vzdy povedia len tak vseobecne. Na socialnom som sa pytal, ze naco mam narok, tak zato ze som externy nezamestnany student, tak nejakych 1900 + 1700+ nejakych 65. Od jedneho kamarata mam info, ze ak by som mu robil asistenta (pri reviznych kontrolach), tak mam narok od statu na cca 5000 Sk, ale potom by sa my asi zrusila ta davka v hmot. nudzi zo socialneho (ze vraj tych cca 5000 Sk dava stat len pol roka)
Tak tieto veci som sa dozvedel len nahodou. Vobec v tom neviem chodit. Vedel by my niekto pomoct, navrhnut este nejake ine riesenia, pretoze skolu si musim platit, tak aby som aspon na to mal.
Este som zabudol napisat, ze mam 28 a zijem s rodicmy v dome (isto bude urady zaujmat aj prijem rodicov), ale ja nechcem nic od rodicov, aj ked ma este podporuju a platia my vsetko co suvisi zo skolou, ale uz my je to trapne v takom veku aby ma podporovali rodicia
Vzhľadom na svoj vek /viac ako 25 rokov/, máš nárok na dávku v hmotnej núdzi. Zaeviduj sa na úrade práce. Akou formou chceš robiť u kamaráta ? /pracovná zmluva, dohoda/ - o aký druh príspevku sa jedná ?
BXLmiami
19.09.08,11:32
mimotemy Pre pána kráľa,fero,a čo takto naučiť sa gramatiku,ked si už ten vysokoškolák.externIsta,mI-nie my.....
Navrhujem zamestnať sa.
evka-janekova
19.09.08,11:34
mimotemy Pre pána kráľa,fero,a čo takto naučiť sa gramatiku,ked si už ten vysokoškolák.externIsta,mI-nie my.....
Navrhujem zamestnať sa.
Aj mna to Y v nadpise pichlo pri srdci ....
Fero11
19.09.08,11:55
teraz tiez mimo temy
Slovencina je nam na nic....... Najprv som napisal z makkym, potom si hovorim, ale sak pytam sa na to otazkou aky student som ??? externy ??? takze je to pridavne meno a tam sa pise tvrde y. Aj ked my to tam nepasuje, to "Y" ale slovencina nepusti :D
A preco nam je slovencina nanic ?? lebo kazdy kto to precital tak tomu chape, ci je tam i, alebo y
aktaK
19.09.08,11:58
a ovladas nejaky iny jazyk, ked Ti je uz slovenčina nanič?
Fero11
19.09.08,12:01
Akou formou chceš robiť u kamaráta ? /pracovná zmluva, dohoda/ - o aký druh príspevku sa jedná ?
Prave, ze neviem. To my len tak nahodou hovoril, ze znamy mu to hovoril, cize je to cez tri osoby.
Len my spomenul, ze odvody by platil za mna stat a aj tych cca 5000 Sk by som dostaval od statu (zrejme z UP), ale naisto to neviem.
Tak som chcel vediet, ci tu nahodou nieje nejaky poradak s UP, alebo zo socialneho, co by my vedel blizsie, respektive lepsie poradit
BXLmiami
19.09.08,12:01
teraz tiez mimo temy
Slovencina je nam na nic....... Najprv som napisal z makkym, potom si hovorim, ale sak pytam sa na to otazkou aky student som ??? externy ??? takze je to pridavne meno a tam sa pise tvrde y. Aj ked my to tam nepasuje, to "Y" ale slovencina nepusti :D
A preco nam je slovencina nanic ?? lebo kazdy kto to precital tak tomu chape, ci je tam i, alebo y
Dovolím si polemizovať.Keby som ťa mala prijímať do práce,nedostal by si sa do druhého kola.Clovek,ktorý nie je schopný vyjadrovať sa svojou materčinou....no neviem.:)
Fero11
19.09.08,12:06
Ja niesom personalista, som technik
Excise Duty
19.09.08,12:10
teraz tiez mimo temy
Slovencina je nam na nic....... Najprv som napisal z makkym, potom si hovorim, ale sak pytam sa na to otazkou aky student som ??? externy ??? takze je to pridavne meno a tam sa pise tvrde y. Aj ked my to tam nepasuje, to "Y" ale slovencina nepusti :D
A preco nam je slovencina nanic ?? lebo kazdy kto to precital tak tomu chape, ci je tam i, alebo y
Kašli na ÚP, rovno sa choď prihlásiť na Jazykovedný ústav SAV, tam Ťa celkom určite zoberú, Slovensku už dlho chýbajú takí jazykovední "experty".
Fero11
19.09.08,12:24
hmmm robte si srandu ..... btw preco vacsina zvas nepouziva interpunkcne znamienka ??
Poprosil by som, keby Ste sa radsej vyjadrovali k problemu co som uviedol v prvom prispevku
dakujem
veronikasad
19.09.08,14:11
hmmm robte si srandu ..... btw preco vacsina zvas nepouziva interpunkcne znamienka ??
Poprosil by som, keby Ste sa radsej vyjadrovali k problemu co som uviedol v prvom prispevku
dakujem
Ferko nie som z úradu práce, ale príliš málo info na to, aby som ti vedela poradiť. Tie typu JPP /jeden pán povedal/ nestačia...
Doplň aspoň ako dlho študuješ, či si bol pred nástupom na VŠ niekde zamestnaný. Od toho sa odvíjajú príspevky z úradu práce /príspevok pre znevýhodneného uchádzača - keby si bol zamestnaný u kamaráta, príp. príspevok na samostatnú zárobkovú činnosť - ak by si chcel začať podnikať sám/. Zákon o službách zamestnanosti nájdeš na lište PORADy, je tam síce znenie k 1,1,2007, od 1,5,2008 tam boli zmeny, tie nájdeš na stránke www.zbierka.sk (http://www.zbierka.sk)
JankaO
19.09.08,14:47
hmmm robte si srandu ..... btw preco vacsina zvas nepouziva interpunkcne znamienka ??
Poprosil by som, keby Ste sa radsej vyjadrovali k problemu co som uviedol v prvom prispevku
dakujem

Navrhujem zmieriť sa s tým, (nielen v tejto téme) že nie všetci ovládajú pravopis. Treba to brať ako fakt. Sme tu zväčša všetko dospelí ľudia a mám obavy, že kto sa ho nenaučil ovládať v detstve, už to iné nebude a sú zbytočné akékoľvek narážky. Každý zadávateľ sa opýta na to, s čím potrebuje poradiť, nemyslím, že je to pravopis. Ďakujem za pochopenie.
Fero11
19.09.08,14:55
2 roky som studoval denne (aj ked idem len do druheho rocnika). Asi pred 7-8 rokmi som pracoval, ale len cca rok. Potom uz nic, len nejake brigadky, ale to nieje nikde evidovane. Takze teoreticky som takmer nikde nepracoval.
Ja som myslel, ze keby sa tu nasiel clovek, ktory v tom chodi, tak zeby my vedel povedat: tak pre teba bude najvyhodnejsie toto, alebo toto alebo ..... Inak musim ist na UP a postupovat klasicky podla nich....
Dav
19.09.08,15:47
Tých 5 tis. Sk sa mi najviac podobá na príjem pri vykonávaní absolventskej praxe. Tam je aj polročná lehota vyplácania. Lenže kategória absolvent sa ťa už podľa mojich vedomostí netýka. Práve tak, ako aj pri spoločnom posudzovaní osôb sa za nezaopatrené považuje dieťa do veku 25 rokov (možno 26), ale už nespĺňaš ani toto kritérium. Bohužiaľ, vychádza to na dávku v hmotnej núdzi, pre jednu osobu. Najlepšie by bolo zamestnať sa, ale aj o príjem z dohody sa kráti dávka v hmotnej núdzi.
veronikasad
19.09.08,16:45
Tých 5 tis. Sk sa mi najviac podobá na príjem pri vykonávaní absolventskej praxe. Tam je aj polročná lehota vyplácania. Lenže kategória absolvent sa ťa už podľa mojich vedomostí netýka. Práve tak, ako aj pri spoločnom posudzovaní osôb sa za nezaopatrené považuje dieťa do veku 25 rokov (možno 26), ale už nespĺňaš ani toto kritérium. Bohužiaľ, vychádza to na dávku v hmotnej núdzi, pre jednu osobu. Najlepšie by bolo zamestnať sa, ale aj o príjem z dohody sa kráti dávka v hmotnej núdzi.
Súhlasím, mohla by to byť absolventská prax, ale tá je limitovaná vekom 25 rokov. Vypláca sa príspevok po dobu 6 mesiacov vo výške živ.minima na dospelú osobu t.č. 5390,-sk. Takže zostáva len dávka v hmotnej núdzi, s krátením ako píšeš...
veronikasad
19.09.08,16:59
Navrhujem zmieriť sa s tým, (nielen v tejto téme) že nie všetci ovládajú pravopis. Treba to brať ako fakt. Sme tu zväčša všetko dospelí ľudia a mám obavy, že kto sa ho nenaučil ovládať v detstve, už to iné nebude a sú zbytočné akékoľvek narážky. Každý zadávateľ sa opýta na to, s čím potrebuje poradiť, nemyslím, že je to pravopis. Ďakujem za pochopenie.
Janka súhlasím, skús si však pozrieť jeho príspevky v iných jeho témach, tých pravopisných chýb je tam minimum ...
Melnick
19.09.08,17:28
Aj mna to Y v nadpise pichlo pri srdci ....
Teba Evka ,myslím si , pichlo pri srdci dnes viackrát.:cool:
garter
19.09.08,18:02
Môže to byť pravdepodobne aktivačná práca uchádzačov o zamestnanie buď vykovanávaním menších obecných služieb pre obec alebo dobrovoľníckej služby pre neziskovky alebo obec.
K odvodom dodám - odvody neplatíš ani Ty ani subjekt pre ktorý budeš pracovať. Z titulu, že si - štát za Teba platí IBA zdravotné poistenie.
Odmena za vykonávanie tejto práce je vo výške životného minima tak ako pri absolventskej praxi, t. j. 5390.
Len si treba uvedomiť, že stále budeš mať status UoZ a úrad práce má právo aj povinnosť Ti hľadať riadny pracovný pomer.
JankaO
19.09.08,18:06
Janka súhlasím, skús si však pozrieť jeho príspevky v iných jeho témach, tých pravopisných chýb je tam minimum ...
To som nechcela hodnotiť, nie je to pre mňa ani podstatné. Išlo mi len o toleranciu. Každý sme nejaký - niekto nevie pravopis,... niekto má zelené oči... A toto fórum by malo byť o radení.
Melnick
19.09.08,18:39
http://www.uprevuca.sk/soc_veci/hmotna_nudza .
Doplním : Ak budeš spĺňať podmienky HN a budeš mať iný príjem , HN sa Ti o tento príjem bude krátiť. 1x mesačne budeš musieť dokladovať svoje príjmy - samozrejme ak nejaké budú.:)


http://www.employment.gov.sk/new/index.php?SMC=1&id=41
BXLmiami
19.09.08,18:45
To som nechcela hodnotiť, nie je to pre mňa ani podstatné. Išlo mi len o toleranciu. Každý sme nejaký - niekto nevie pravopis,... niekto má zelené oči... A toto fórum by malo byť o radení.
Plne s Tebou suhlasim.A preto radím vysokoškolákovi,aj ked je to technik,aby si dával pozor na pravopis.hlavne ked bude písať oficiálne dopisy,životopisy a podobné dokumenty.Patrí to totiž k všeobecnému vzdelaniu.Cloveku s takýmto pravopisom by som nikdy nezaplatila za to,aby mi spravil web stránku,aj keby bol jediný.Takže jeho neznalosť pravopisu ho môže stáť kšeft.Ospravedlnujem sa,že je to zasemimotemy a týmto som v tejto kapitole skončila.
Fero11
20.09.08,02:44
Plne s Tebou suhlasim.A preto radím vysokoškolákovi,aj ked je to technik,aby si dával pozor na pravopis.hlavne ked bude písať oficiálne dopisy,životopisy a podobné dokumenty.Patrí to totiž k všeobecnému vzdelaniu.Cloveku s takýmto pravopisom by som nikdy nezaplatila za to,aby mi spravil web stránku,aj keby bol jediný.Takže jeho neznalosť pravopisu ho môže stáť kšeft.Ospravedlnujem sa,že je to zasemimotemy a týmto som v tejto kapitole skončila.btw, web koder nema nic spolocne s textom na stranke. Clovek ktory robi web, tak napise kod + design ako si klient praje, ale co je obsahom stranky je koderovy uplne jedno, klient si textom plni stranku sam. Pripadne koder spravi menu, hlavicku, paticku (to su ale slova, ktore mu napise klient).
Tak vidis !!! Ty vies zas super pravopis, ale nevies ako sa tvori web (tiez koncim v tejto teme ohladom pravopisu)
mimotemy
veronikasad
20.09.08,07:06
btw, web koder nema nic spolocne s textom na stranke. Clovek ktory robi web, tak napise kod + design ako si klient praje, ale co je obsahom stranky je koderovy uplne jedno, klient si textom plni stranku sam. Pripadne koder spravi menu, hlavicku, paticku (to su ale slova, ktore mu napise klient).
Tak vidis !!! Ty vies zas super pravopis, ale nevies ako sa tvori web (tiez koncim v tejto teme ohladom pravopisu)
mimotemy
Po prečítaní tohto príspevku, ako aj iných tém, v ktorých píšeš o svojich zdravotných problémoch, by si mal skúsiť prácu na živnosť.
Zaeviduj sa na úrade práce a po troch mesiacoch môžeš požiadať o príspevok na samostatnú zárobkovú činnosť. Jeho výška je podľa miery nezamestanosti v okrese, v ktorom žiješ - 66 496,-sk alebo 103 900,-sk. Je potrebné spracovať podnikateľský plán, ktorý potom obhajuješ na úrade práce. Do nákladov je možné zahrnúť aj platenie odvodov na zdravotné poistenie. Takže v začiatkoch by ti to pomohlo.
Počas evidencie na úrade práce môžeš pracovať na Dohodu o pracovnej činnosti s príjmom do 65 % živnotného minima /životné minimum je 5390,-sk/,
Myslím, že pre mladého človeka je dosť ponižujúce "žobroniť" o dávku v hmotnej núdzi a pokiaľ je to len trochu možné, snaž sa to riešiť inak ...
Fero11
20.09.08,09:15
dik za pomoc
No neviem, ci by som to vsetko stihal, studium je extremne narocne (zo studia pocas roka odstupilo cca 30-40% a cca 20-30% ide opakovat, poznam aj prvakoch, ktory studuju treti rok)
A ked by som mal zivnost, tak by som zrejme musel vykazovat nejaku cinnost a dnes aj dlhodoby zivnostnici sa biju o kazdu (aj malu) zakazku. Mal by som problem aj s vypracovanim podnikatelskeho planu, nemam v tejto problematike ani len, minimalne skusenosti. (len my nejde do hlavy, ako to, ze takmer vsetci romovia, maju zivnosti povybavovane ?? zrejme im to nejaka osoba vypracovava za uplatu :) )
Dav
20.09.08,10:10
Na tom, že si dáš spracovať niekomu podnikateľský zámer, predsa nie je nič čudné. Ani na tom, že za poskytnutú službu platíš. Pokiaľ sa nevieš sám ostrihať, zájdeš k holičovi a čudné ti to nepripadá. Uvedom si, v čom si dobrý ty, a ten zvyšok zver do rúk odborníkov.
veronikasad
20.09.08,12:49
dik za pomoc
No neviem, ci by som to vsetko stihal, studium je extremne narocne (zo studia pocas roka odstupilo cca 30-40% a cca 20-30% ide opakovat, poznam aj prvakoch, ktory studuju treti rok)
A ked by som mal zivnost, tak by som zrejme musel vykazovat nejaku cinnost a dnes aj dlhodoby zivnostnici sa biju o kazdu (aj malu) zakazku. Mal by som problem aj s vypracovanim podnikatelskeho planu, nemam v tejto problematike ani len, minimalne skusenosti. (len my nejde do hlavy, ako to, ze takmer vsetci romovia, maju zivnosti povybavovane ?? zrejme im to nejaka osoba vypracovava za uplatu :) )
Každý začiatok je ťažký, ale pri živnosti budeš pánom svojho času. Reagovala som na tvoje vedomosti o tvorbe web stránok. Možno aj v tejto oblasti by si mohol nájsť uplatnenie. Na PORADe nájdeš veľa príspevkov študentov denného štúdia, ktorí sa tomu venujú. Spracovanie podn. plánu môžeš zveriť agentúre, ktorá robí školenia pre začínajúcich podnikatelov /aspoň v našom meste to tak funguje/. A čo sa týka vybavenia živnosti - keď to zvládnu romovia, prečo by si to nezvládol ty, len trošku odvahy.
Ešte k tomu príspevku na samostatne zárobkovú činnosť. V zmluve s úradom práce sa zaviažeš, že budeš túto činnosť vykonávať najmenej dva roky. V súčasnej dobe už je to možné aj v súbehu so zamestnaním, čiže ak by sa ti podarilo nájsť nejaké vhodné zamestnanie, nič sa nedeje, príspevok nemusíš vracať. Len musíš mať príjmy aj zo živnosti. /výšku príjmov zatial úrad práce neskúma/.
BXLmiami
20.09.08,13:22
Neboj sa začať podnikať,čím prv tým lepšie a na Porade Ti poradia.Cez príspevok z uradu,škoda tie peniaze nevyužiť.A čo sa týka študia,ak nebudeš vládať vždy si môžeš dať prerušenie zo zdrav.dôvodov a nejako to za pár rokov doklepeš.Ako to ja vidím,ak nebudeš chcieť byť celý život odkázaný na štát,tak aj tak budeš musieť podnikať,pretože normálny spôsob zamestnania asi nezvládneš.