mlaco
19.09.08,14:21
Ahojte,

prilis sa v ekonomickych zalezitostiach neorientujem, preto sa chcem poradit, vypocut si nazory, ako vplyva nastavajuca ekonomicka kriza v USA/vo svete na rozhodovanie sa o hypo uvere...

Na co si davat pozor?
Chobot
19.09.08,12:30
Ahojte,

prilis sa v ekonomickych zalezitostiach neorientujem, preto sa chcem poradit, vypocut si nazory, ako vplyva nastavajuca ekonomicka kriza v USA/vo svete na rozhodovanie sa o hypo uvere...

Na co si davat pozor?

Čo konkrétne myslíš? Či si môžeš zobrať hypoúver? Tá ktríza je najmä v USA. u nás je stále záujem o hypoúvery a banky ich poskytujú. Pokiaľ sa ceny nehnuteľností neprepadnú, tak rozsiahla kríza u nás nehrozí. U nás nie je také úverové zadĺženie ľudí.

ALebo si investor a uvažuješ, kam umiestniť investície? Tak hypotekárne záložné listy zahraničných bánk nekupuj.
duves
19.09.08,12:44
mlaco, hypotekarna kriza v USA vznikla z dovodu, že financne skupiny poskytovali hypoteky aj občanom, o ktorých by každý rizikár (normálny) povedal, že tomu nesmiem dať úver, lebo nebude moct splacat úver.
A tak sa aj stalo. V určitej dobe zrazu prestalo velke percento ludi splacat a co sa deje na trhu s nehnutelnostami? Banky predavaju nehnutelnosti z titulu uplatnenia si založneho prava a kedze je privela ponuk, ceny klesaju.
Na hypotekarne uvery su naviazane hypotekarne založne listy. Je to akasi obdoba dlhopisov, ktore skupovali napr. aj poistovne. Kedze banka ma problemy, nie je schopna plnit zaväzok za hypotekarny založny list, t.j. nevyplaca uroky, resp. aj istinu investorovi. V tomto pripade napr. poistovne.
A naviazanost na hypotekarnu krizu je v tom, že aj naše poistovne mohli (aj to robili) nakupovali hypotekarne založne listy na americkom trhu. Dufajme, že male percento. Najrizikovejsie sa ukazali prave spominane hypotekarne zalozne listy a akciove fondy.
mlaco
19.09.08,12:54
Noo... pri brani uveru sa mozem rozhodovat medzi viacerymi parametrami (vyska uveru, fixacia). Taktiez nasetrenu hotovost si mozem minut ako prvu, alebo nechat v zalohe (napr. bilancny ucet v mBank). Ak by kriza mala zasiahnut aj nas, tak ako zvolit tieto parametre?
Karas Milan
19.09.08,16:20
Noo... pri brani uveru sa mozem rozhodovat medzi viacerymi parametrami (vyska uveru, fixacia). Taktiez nasetrenu hotovost si mozem minut ako prvu, alebo nechat v zalohe (napr. bilancny ucet v mBank). Ak by kriza mala zasiahnut aj nas, tak ako zvolit tieto parametre?

Ahoj.

Nepleť podmienky úveru u nás a krízu v Amerike.

Ka Mil
chandler
19.09.08,17:27
predpoklada sa ze v buducnosti budu hypoteky u nas drahsie a tazsie dostupne a teda nehnutelnosti pojdu dole
Chobot
19.09.08,18:09
Noo... pri brani uveru sa mozem rozhodovat medzi viacerymi parametrami (vyska uveru, fixacia). Taktiez nasetrenu hotovost si mozem minut ako prvu, alebo nechat v zalohe (napr. bilancny ucet v mBank). Ak by kriza mala zasiahnut aj nas, tak ako zvolit tieto parametre?

Keď nás kríza zasiahne, bude už jedno, aké zvolíš parametre...:D.
mlaco
19.09.08,19:59
Keď nás kríza zasiahne, bude už jedno, aké zvolíš parametre...:D.

Ak by mali uroky vyletiet hore, tak moze byt vyhodne mat fixaciu dlhu, napr. 10r, nie?

Ak by v dosledku krizy ludia prichadzali o zamestnania (prijmy z nich) tak je vyhodne brat uver co najnizsi (nie na hranici svojich terajsich moznosti).

Hadam mozu existovat odporucania pre sucasnu situaciu?
AndrejG
19.09.08,20:40
predpoklada sa ze v buducnosti budu hypoteky u nas drahsie a tazsie dostupne a teda nehnutelnosti pojdu dole

Prave naopak. Momentalne je urokova sadzba ECB 3.75% a vyssie ist nemozu, lebo EU sa blizi k recesii, teraz este cakaju, ze inflacia trochu padne, co by malo byt buduci rok a sadzby sa zacnu znizovat aby nastartovali ekonomiku, pocitam, ze pojdu dole o 0.25% na jar a o dalsich 0.25% na jesen. Kedze my uz budeme v menovej unii, bude sa nas to priamo dotykat. Uvery v bankach zlacneju, lebo zlacneju ich naklady.
Karas Milan
20.09.08,03:46
Prave naopak. Momentalne je urokova sadzba ECB 3.75% a vyssie ist nemozu, lebo EU sa blizi k recesii, teraz este cakaju, ze inflacia trochu padne, co by malo byt buduci rok a sadzby sa zacnu znizovat aby nastartovali ekonomiku, pocitam, ze pojdu dole o 0.25% na jar a o dalsich 0.25% na jesen. Kedze my uz budeme v menovej unii, bude sa nas to priamo dotykat. Uvery v bankach zlacneju, lebo zlacneju ich naklady.


Ahoj.

Keď utiahneš 1 500 000 , tak utiahneš aj nejaké drobné ( 0,5% hore dole úroky ) - 10 000 .

Ka Mil
Danila
20.09.08,06:15
Ahoj.

Nepleť podmienky úveru u nás a krízu v Amerike.

Ka MilA prečo nie? Finančné trhy v súčasnosti sú spojené nádoby. Takže veľký nesúhlas. Ak som sa Ťa niečim pri mojom nesúhlase s Tvojim názorom dotkla, tak mi to prosím prepáč.;) / Moje správanie sa budem snažiť ukorigovať, keďže je permanentne hodnotené ako neprístojné/:eek:
AndrejG
20.09.08,14:23
Ahoj.

Keď utiahneš 1 500 000 , tak utiahneš aj nejaké drobné ( 0,5% hore dole úroky ) - 10 000 .

Ka Mil

Ano, ved ja sa v tomto nehadam, iba som reagoval na to, ze uroky by mali zdraziet. :)
duves
20.09.08,16:15
Ano, ved ja sa v tomto nehadam, iba som reagoval na to, ze uroky by mali zdraziet. :)
Jedine súhlas. Už som na to upozornil.
Na lacnejsie hypoteky zabudnite:
http://www.porada.sk/t50664-p4-zmena-hypotekarnych-urokov.html#post758030
Karas Milan
21.09.08,03:20
A prečo nie? Finančné trhy v súčasnosti sú spojené nádoby. Takže veľký nesúhlas.

To je predsa jedno , či sú trhy spojené.
Ide o to , či utiahne 1 500 000 takto , alebo aj keby sa náhodou vplyvom zvonku aj u nás roztriasol trh.
Danila
21.09.08,09:02
To je predsa jedno , či sú trhy spojené.
Ide o to , či utiahne 1 500 000 takto , alebo aj keby sa náhodou vplyvom zvonku aj u nás roztriasol trh.U nás na Porade tá hospodárska kríza mala na Teba poriadny dopad. včera si mal 47 a dnes 33. Väčší prepad ako na Pražskej burze. :D:D:D
Karas Milan
22.09.08,02:24
U nás na Porade tá hospodárska kríza mala na Teba poriadny dopad. včera si mal 47 a dnes 33. Väčší prepad ako na Pražskej burze. :D:D:D


Ahoj.

Keď vidíš aká je rozkolísaná aj Pražská burza ( 47 / 33 / 40 ) je najlepšie sa sploľahnúť iba na svoj odhad. Never nijakým poradcom . Tí to nakoniec aj tak nebudú PLATIŤ.

Ka Mil
Braňo
22.09.08,04:22
predpoklada sa ze v buducnosti budu hypoteky u nas drahsie a tazsie dostupne a teda nehnutelnosti pojdu dole

To, či bude cena nehnuteľností drahšia nezávisí iba od ceny dostupnosti úverov. Dlhodobo neklesajú ceny stavebných materiálov....
biaaa
22.09.08,04:45
Len mi vysvetlite preco ked napr. spominana financna institucia ing a jej predstavitelia mohli roky dozadu za dobreho vyvoju na trhu brat vysoke prijmy, nemozu sa teraz podielat aj na strate, ale jednoducho ich zachrani stat, tym ze sice prevezme vacsinovu kontrolu nad bankou, ale co z toho ked sa aj tak topi v dlhoch.
Aky je to mechanizmus ked sukromnu krachujucu banku zachrani stat s penazi danovych poplatnikov?
Co potom maju povedat napriklad ine banky ktore uz nikto nezachranil?
Danila
22.09.08,04:49
Len mi vysvetlite preco ked napr. spominana financna institucia ing a jej predstavitelia mohli roky dozadu za dobreho vyvoju na trhu brat vysoke prijmy, nemozu sa teraz podielat aj na strate, ale jednoducho ich zachrani stat, tym ze sice prevezme vacsinovu kontrolu nad bankou, ale co z toho ked sa aj tak topi v dlhoch.
Aky je to mechanizmus ked sukromnu krachujucu banku zachrani stat s penazi danovych poplatnikov?
Co potom maju povedat napriklad ine banky ktore uz nikto nezachranil?Lebo aj tam sa schyľuje k voľbám. A zachránili veľa pracovných miest. Občan toho unesie ako kôň.;)
lakon
22.09.08,05:02
To, či bude cena nehnuteľností drahšia nezávisí iba od ceny dostupnosti úverov. Dlhodobo neklesajú ceny stavebných materiálov....


Cena nehnutelnosti u nas uz davno nieje odvodena, a neriadi sa cenou stavebnych materialov. Minimalne dva roky je to bublina nafuknuta tym ze dopyt vyrazne prevysuje ponuku, a to drzi aj ceny stavebnych materialov. V poslednom case je dopyt ziveny najma komercnym vlastnictvom, so snahou zarobit na vzostupe ceny nehnutelnosti, pripadne ulozit prostriedky na buducu investiciu do nehnutelnosti tak, aby nestracali svoju kupyschopnost, a tak postupne prefinancovat svoju potrebu byvania. Toto je podporovane aj dostupnymi hypouvermi a v neposlednom rade k tomu prispieva aj dopyt zo zahranicia.
lakon
22.09.08,05:11
Len mi vysvetlite preco ked napr. spominana financna institucia ing a jej predstavitelia mohli roky dozadu za dobreho vyvoju na trhu brat vysoke prijmy, nemozu sa teraz podielat aj na strate, ale jednoducho ich zachrani stat, tym ze sice prevezme vacsinovu kontrolu nad bankou, ale co z toho ked sa aj tak topi v dlhoch.
Aky je to mechanizmus ked sukromnu krachujucu banku zachrani stat s penazi danovych poplatnikov?
Co potom maju povedat napriklad ine banky ktore uz nikto nezachranil?

Prave preto aby tych institucii, ktore bude treba zachranovat a tym aj ludi bolo co najmenej. Tymto krokom sa stat stal vacsinovym vlastnikom a prevzal kontrolu nad instituciou, ktora mala dosah v podstate na vsetko do coho sa da investovat nielen v amerike ale na celom svete.
Danila
22.09.08,11:04
Cena nehnutelnosti u nas uz davno nieje odvodena, a neriadi sa cenou stavebnych materialov. Minimalne dva roky je to bublina nafuknuta tym ze dopyt vyrazne prevysuje ponuku, a to drzi aj ceny stavebnych materialov. V poslednom case je dopyt ziveny najma komercnym vlastnictvom, so snahou zarobit na vzostupe ceny nehnutelnosti, pripadne ulozit prostriedky na buducu investiciu do nehnutelnosti tak, aby nestracali svoju kupyschopnost, a tak postupne prefinancovat svoju potrebu byvania. Toto je podporovane aj dostupnymi hypouvermi a v neposlednom rade k tomu prispieva aj dopyt zo zahranicia....a ešte vo veľmi významnej miere k cene nehnuteľnosti prispel prechod koruny na euro.
duves
22.09.08,12:38
...a ešte vo veľmi významnej miere k cene nehnuteľnosti prispel prechod koruny na euro.
Veru tak, prepieraju sa tak korunky nadobudnute roznymi sposobmi. Potom sa nehnutelnosti popredaju a su z toho eura.
Chobot
22.09.08,12:49
Veru tak, prepieraju sa tak korunky nadobudnute roznymi sposobmi. Potom sa nehnutelnosti popredaju a su z toho eura.

Som zvedavý, či nejak výrazne stúpne ponuka nehnuteľností po novom roku po zavedení EURa.:rolleyes:
Danila
22.09.08,13:13
Veru tak, prepieraju sa tak korunky nadobudnute roznymi sposobmi. Potom sa nehnutelnosti popredaju a su z toho eura.Tak je. Neoficiálne zrdoje tvrdia, že sa jedná asi o jednu tretinu "špinavých" peňazí na trhu s nehnuteľnosťami.:confused:
Zypsik
22.09.08,17:49
Ahoj.

Keď utiahneš 1 500 000 , tak utiahneš aj nejaké drobné ( 0,5% hore dole úroky ) - 10 000 .

Ka Mil

0.5% rocne navyse na 30 rokov uz podla mna nie je zanedbatelna suma. (by vedeli rozpravat ti, co im dosli po skonceni fixu nove sadzby, o 0.5% naraste casto iba snivaju, navyse statna podpora mladym tu dnes je a o rok byt nemusi)
Navyse by ma zaujimal udaj z bank, aka je priemerna hodnota hypouveru, ale iba 1.5 miliona to podla mna urcite nebude...
duves
23.09.08,03:49
Navyse by ma zaujimal udaj z bank, aka je priemerna hodnota hypouveru, ale iba 1.5 miliona to podla mna urcite nebude...
Priemerny udaj bude znacne skreslena hodnota, nieco ako priemerny prijem.
Skor by povedalo viac, vidiet spektrum ake zastupenie je uverov do 500 tisic, od 500 tisic do 1,5 mil. od 1,5 mil. do ...... atd atd. A mat relevantne udaje za posledne 3 roky, pretože aspon BA mala za to obdobie šialeny rast cien nehnutelnosti (ma to vplyv na žiadane vysky uverov).
A samozrejme po krajoch, Bratislavsky...atd atd. Aj tam budu rozdiely.
Pozri http://tvojepeniaze.pravda.sk/sk_phypo.asp?c=A071202_095552_sk_phypo_p01
v Polsku je priemer 2,7 mil.Sk po prepočte, v CR 1,7 mil. CZK. Možno sa da zistit aj nas udaj
AndrejG
23.09.08,04:35
Jedine súhlas. Už som na to upozornil.
Na lacnejsie hypoteky zabudnite:
http://www.porada.sk/t50664-p4-zmena-hypotekarnych-urokov.html#post758030

Ja som praveze pisal, ze uvery zlacneju dalsie roky. Vysvetlenie o par prispevkov nizsie.
mlaco
23.09.08,05:53
Hm, takze nazory su rozne na to ci uroky z uverov budu vyssie alebo nizsie... takze asi si neporadim...

Aby som sa vratil k povodnej otazke:

Hruba stavba bude trvat povedzme 6 mesiacov za povedzme pol rozpoctu.
Nasledne prace budu trvat povedzme 18 mesiacov za povedzme druhu polku rozpoctu.

Rozmyslam ci je vyhodnejsie zobrat teraz jeden velky uver, alebo teraz len na hrubu stavbu a nasledne sa rozhodnut ci zvysit existujuci uver alebo zobrat dalsi (dalsi uver asi vtedy ak by vyssi urok mal ovplyvnit cely sucasny uver pri jeho navyseni).

Do tohto rozhodovania vstupuje neistota s vyvojom urokov (mozne dosledky krizy) preto sa chcem poradit ako sa mam rozhodovat.
duves
23.09.08,06:43
Do tohto rozhodovania vstupuje neistota s vyvojom urokov (mozne dosledky krizy) preto sa chcem poradit ako sa mam rozhodovat.
Osobne verim, že europa nevygeneruje financnu krizu podla vzoru USA. Zasa....je tu opäť znama skutocnost, že všetky financne krizy spojene štaty s uspechom "vyexportovali" za hranice. Každá hospodarska kriza, ktora mala povod u nich, dolahla najtazsie na uplne ine ekonomiky. Bodaj by toto, čo sa deje bol ten povestny klinec do truhly americkej ekonomiky. Aby to raz zažili na sebe.
Chobot
23.09.08,06:56
Hm, takze nazory su rozne na to ci uroky z uverov budu vyssie alebo nizsie... takze asi si neporadim...

Aby som sa vratil k povodnej otazke:

Hruba stavba bude trvat povedzme 6 mesiacov za povedzme pol rozpoctu.
Nasledne prace budu trvat povedzme 18 mesiacov za povedzme druhu polku rozpoctu.

Rozmyslam ci je vyhodnejsie zobrat teraz jeden velky uver, alebo teraz len na hrubu stavbu a nasledne sa rozhodnut ci zvysit existujuci uver alebo zobrat dalsi (dalsi uver asi vtedy ak by vyssi urok mal ovplyvnit cely sucasny uver pri jeho navyseni).

Do tohto rozhodovania vstupuje neistota s vyvojom urokov (mozne dosledky krizy) preto sa chcem poradit ako sa mam rozhodovat.

Na tvojom mieste by som veľa nešpekuľoval. Lepší vrabec v hrsti... Keby si si zobral teraz menší úver, akú máš istotu, že potom dostaneš druhý alebo že ti ho navýšia. JA by som si radšej zabezpečil celé financovanie projektu, nie na etapy s tým, že "uvidím" ako to bude potom. Môže sa stať, že sa zmení situácia (na thu, tvoja finančná) a banka ti nezvýši úverový rámec. Čo budeš potom robiť? Necháš stavbu nedokončenú ako vláda nemocnicu Rázsochy?

DOpredu ti nikto nepovie, aká bude situácia o pol roka - rok. Nikto nemá krištáľovú guľu. Ani predpovede analytikov sa nemusia naplniť. Rozhodni sa ako chceš - či chceš riskovať s úrokovou sadzbou ale mať úver istý, alebo naopak.
duves
23.09.08,10:33
Osobne verim, že europa nevygeneruje financnu krizu podla vzoru USA. Zasa....je tu opäť znama skutocnost, že všetky financne krizy spojene štaty s uspechom "vyexportovali" za hranice. Každá hospodarska kriza, ktora mala povod u nich, dolahla najtazsie na uplne ine ekonomiky. Bodaj by toto, čo sa deje bol ten povestny klinec do truhly americkej ekonomiky. Aby to raz zažili na sebe.
No je to tak!

Myslím si, že sme na špičke ľadovca. Keď si Amerika kýchne, Európa ochorie. Problémy už prichádzajú a je len otázkou času, kedy dorazia aj na Slovensko.
http://tvojepeniaze.pravda.sk/ziskat-hypoteku-bude-pre-ludi-tazsie-ds3-/sk_pakcie.asp?c=A080922_135634_sk_pakcie_p01
anklar
23.09.08,11:00
Občan toho usenie ako kôň.;)

Zdupľujem: tobôž, ak je to občan (občania) SR
anklar
23.09.08,11:08
Som zvedavý, či nejak výrazne stúpne ponuka nehnuteľností po novom roku po zavedení EURa.:rolleyes:
Áno. Tiež ma to zaujíma, zo zvedavosti. Podľa mne dostupných informácií je v poslednom roku ponuka ovplyvnená práve vstupom eura v budúcom roku.
Chobot
23.09.08,11:15
Áno. Tiež ma to zaujíma, zo zvedavosti. Podľa mne dostupných informácií je v poslednom roku ponuka ovplyvnená práve vstupom eura v budúcom roku.

Dnes som čítal v HN, že stúpa ponuka starších bytov. Že realitné kancelárie evidujú viac ponúk na predaj, než na začiatku roka. Teda stúpa ponuka a klesá dopyt.
Zypsik
23.09.08,12:24
A ked stupa ponuka, klesa dopyt a drazeju uvery, viete co sa deje?
Ano, ceny klesaju...:cool:
brumteles
24.09.08,12:16
Aby som sa vratil k povodnej otazke:

Hruba stavba bude trvat povedzme 6 mesiacov za povedzme pol rozpoctu.
Nasledne prace budu trvat povedzme 18 mesiacov za povedzme druhu polku rozpoctu.

Rozmyslam ci je vyhodnejsie zobrat teraz jeden velky uver, alebo teraz len na hrubu stavbu a nasledne sa rozhodnut ci zvysit existujuci uver alebo zobrat dalsi (dalsi uver asi vtedy ak by vyssi urok mal ovplyvnit cely sucasny uver pri jeho navyseni).

No a nemozes si zobrat uver na celu sumu ale dat si postupne cepanie? (ak chces rucit tou nehnutelnostou ktoru stavias tak to ani inak nejde). Urok budes platit iba z dosial vycerpanej ciastky a vyhnes sa (ciastocne)aministrative a poplatkom pri navyseni/novom uvere.
Spekulovat s tym ze teraz dostanes mozno na par mesiacov o par desatin lepsi urok je nezmysel - banka ti to nakoniec aj tak vsetko zrata (teraz sa este mozes rozhodovat medzi viacerymi bankami, ale pri navyseni ta uz maju v hrsti - prechod ku konkurencii tiez nieco stoji)
mlaco
24.09.08,12:52
Ano, zda sa ze spravim tak.

Len ma trochu znervoznuje to, ze 2 roky nemozem splacat uver... (t.j. az do jeho vycerpania). T.j. polovicku uveru vycerpam uz za 6 mesiacov a potom dalsich 18 mesiacov (kym este nevycerpam) tak ani nemozem splacat istinu....

Teda stracam na urokoch tuto dobu, a su to desattisice...

Preto budem preferovat mBank, kde vsetky peniaze disponibilne pojdu na bilancny ucet...

(Trochu som sa nechal dobehnut - mam kreditnu kartu v inej banke s vysokym ramcom co mi stiahlo celu STVRTINU mozneho uveru v mBanke. A vraj zrusenie karty z uveroveho registra trva 2 mesiace :-/
duves
24.09.08,16:10
(Trochu som sa nechal dobehnut - mam kreditnu kartu v inej banke s vysokym ramcom co mi stiahlo celu STVRTINU mozneho uveru v mBanke. A vraj zrusenie karty z uveroveho registra trva 2 mesiace :-/
Su banky ine, daleko pružnejsie, kde stači predložiť kopiu dokladu o zrušení takej kreditenej karty, vybral si si správne?
Je pravda, že vystup z uveroveho registra je vlastne 2 mesiace stary. Takže ak zrušiš uver, v registri sa to prejavi až o 2 mesiace.
brumteles
25.09.08,14:22
Preto budem preferovat mBank, kde vsetky peniaze disponibilne pojdu na bilancny ucet...

Ano, tiez som prave kvoli bilancnemu uctu chcel mBank. Bohuzial maju aj nevyhody - napr. nevedia vystavit certifikat. Takze som nakoniec zobral hypoteku vo VUB.
To ze nemozes hned splact istinu by som nebral ako velku nevyhodu - uvidis ze aj pocas tych 2 rokov budes mat tie peniaze na co minat - mimoriadne vydavky pocas stavby budu vyskakovat stale. A ak budes mat peniaze navyse mozes po roku splacania dat mimoriadnu splatku.
RSFredinka
26.09.08,00:03
mimotemy viem že je to mimo témy ale ako presvedčiť svokra aby založiť bez toho nám úver neposkytne viem že je tá najhoršia alternatíva že mu ten byt predajú ale to nie hneď po prvej nezapltenej splôátke prosím o raduako mu to aspoň približne vysvetliť.ďakujem
chandler
26.09.08,05:40
pri zuriacej svetovej financenej a bliziacej sa hospodarske krize, pri slovenskej cenovej realitnej bubline, a celosvetovom pade realitneho trhu beriem tuto otazku ako recesiu, alebo vyjadreniu velkej nenavisti k svokrovi :)
brumteles
26.09.08,06:47
mimotemy viem že je to mimo témy ale ako presvedčiť svokra aby založiť bez toho nám úver neposkytne viem že je tá najhoršia alternatíva že mu ten byt predajú ale to nie hneď po prvej nezapltenej splôátke prosím o raduako mu to aspoň približne vysvetliť.ďakujem
A preco vlastne chces zalozit cudziu nehnutelnost? Ved zaloz svoju.
RSFredinka
26.09.08,07:43
nie je to nenavist k svokrovi, nemopzem zalozit svoju nehnutelnost chceme kupit pozemok a potom zacat stavat takze sa to neda
bazil
11.11.08,10:40
Asi som nezaradil túto tému celkom správne, ale kto viete prosím napíšte svoj názor či radu. Mám peniaze v 2. pilieri, konkrétne v Axe. Finančná kríza sa určite dotkne aj týchto peňazí, ale môže sa stať že by som o tieto peniaze celkom prišiel ak z 2. piliera nevystúpim? Osobne som totiž za to, že otvorenie 2. piliera je finta vlády ako sa dostať k peniazom. Ďakujem
bazil
12.11.08,09:51
Asi som nezaradil túto tému celkom správne, ale kto viete prosím napíšte svoj názor či radu. Mám peniaze v 2. pilieri, konkrétne v Axe. Finančná kríza sa určite dotkne aj týchto peňazí, ale môže sa stať že by som o tieto peniaze celkom prišiel ak z 2. piliera nevystúpim? Osobne som totiž za to, že otvorenie 2. piliera je finta vlády ako sa dostať k peniazom. Ďakujem


Prosím napíšte mi svoj názor, čo robíte vy za danej situácie?
jojkoz
12.11.08,09:57
Je jasne ze stat otvara prvy pilier LEN a LEN preto lebo nema z coho financovat terajsie dochodky.

Kazdopadne ja mam "iba" 27 rokov - takze isto ostavam vdruhom piliery.
Pomaly zacinam mat pocit ze sa dochodku ani nedozijem (cim menej bude mat socialna poistovna penazi - tym viac sa bude posuvat vek odchodu do dochodku) - a peniaze z druheho piliera aspon mozu zdedit moje deti ....
bazil
12.11.08,12:20
Je jasne ze stat otvara prvy pilier LEN a LEN preto lebo nema z coho financovat terajsie dochodky.

Kazdopadne ja mam "iba" 27 rokov - takze isto ostavam vdruhom piliery.
Pomaly zacinam mat pocit ze sa dochodku ani nedozijem (cim menej bude mat socialna poistovna penazi - tym viac sa bude posuvat vek odchodu do dochodku) - a peniaze z druheho piliera aspon mozu zdedit moje deti ....

No veď to - aby moje deti mali čo dediť. Pokiaľ viem, tak štát asi za 2. pilier neručí, aby sa nestalo, že prídem o všetky peniaze.
jojkoz
12.11.08,13:30
No veď to - aby moje deti mali čo dediť. Pokiaľ viem, tak štát asi za 2. pilier neručí, aby sa nestalo, že prídem o všetky peniaze.

Ako o vsetky ?

Do druheho piliera ide aj tak len polovica penazi - jedna polovica ide do prveho piliera (socialnej poistovne) - kazdemu !
bazil
13.11.08,09:14
Ako o vsetky ?

Do druheho piliera ide aj tak len polovica penazi - jedna polovica ide do prveho piliera (socialnej poistovne) - kazdemu !

Čiže môžem tomu vlastne rozumieť tak, že aj keby padol 2. pilier, tak mi vznikne nárok na dôchodok aspoň z toho 1. piliera aj keď bude slabší? Ďakujem
chandler
13.11.08,09:42
Čiže môžem tomu vlastne rozumieť tak, že aj keby padol 2. pilier, tak mi vznikne nárok na dôchodok aspoň z toho 1. piliera aj keď bude slabší? Ďakujem

ano.
inac podla mna je cele ide 2.piliera sialena a budu z nej za cas strasne problemy (nie kvoli tomu co hovori fico)
ale poradit teraz co bude najlepsie ti nevie nikto. takze tam kludne peniaze nechaj, pravdepodobne to skonci tak ze za par rokov stat tie peniaze znarodni a bude vyplacat dochodky tak ako keby nikdy ziadny 2. pilier nebol. takze by si bol na tom tak isto ci vystupis alebo zostanes.