Gabikabendik
19.09.08,16:26
Dobrý deň,

momentálne som na rodičovskom príspevku do 5.9.2009. Z finančných dôvodou chcem nastúpiť do zamestnania 1.10.2008. Vo firme však je zlá finančná situácia a tak ma stále odsúvajú aby som nastúpila čo najneskôr. Môžem trvať na tom, že chcem nastúpiť 1.10.2008? V prípade, že pre mňa nemajú prácu mám nárok na odstupné? Je pravda, že keď mi ponúknu 2mesačnú výpovednú lehotu nemám nárok na odstupné? Je pravda, že nárok vrátiť sa v trvaní rodičovského príspevku do práce je len po 1. roku a po 3.roku? Inak vraj strácate nárok na odstupné?
Chobot
19.09.08,20:59
Dobrý deň,

momentálne som na rodičovskom príspevku do 5.9.2009.

Najprv si spravíme jasno v pojmoch. Rodičovský príspevok je dávka, ktorú vypláca úrad práce - je to vo finančnom vyjadrení.

Rodičovská dovolenka je ospravedlnená neprítomnosť v práci - typ voľna.

Teda hovorí sa "som na rodičovskej dovolenke" a "poberať rodičovský príspevok".


Z finančných dôvodou chcem nastúpiť do zamestnania 1.10.2008. Vo firme však je zlá finančná situácia a tak ma stále odsúvajú aby som nastúpila čo najneskôr. Môžem trvať na tom, že chcem nastúpiť 1.10.2008?

Áno, ty sa môžeš kedykoľvek vrátiť z rodičovskej dovolenky. Len zo slušnosti by bolo dobré to oznámiť zamestnávateľovi trochu vopred - ZP síce neudáva žiadnu lehotu, ale lepšie je dohodnúť sa, kedy môžeš nastúpiť, nech sa aj zamestnávateľ môže zariadiť.


V prípade, že pre mňa nemajú prácu mám nárok na odstupné?

AK nemajú pre teba prácu, tak ti musia dať výpoveď z dôvodu nadbytočnosti, kedy máš nárok na odstupné.


Je pravda, že keď mi ponúknu 2mesačnú výpovednú lehotu nemám nárok na odstupné?

Nie, nie je to pravda. Ak ti dajú výpoveď, bude ti plynúť 2 mesačná výpovedná doba a patrí ti aj odstupné.


Je pravda, že nárok vrátiť sa v trvaní rodičovského príspevku do práce je len po 1. roku a po 3.roku? Inak vraj strácate nárok na odstupné?

Nie je to pravda. Ako som písal vyššie, ty sa môžeš vrátiť kedykoľvek, aj po 2 rokoch a 4 mesiacoch.


Ešte doplním kvôli tým pojmom pojmy materská dovolenka a príspevok v materstve.

Materská dovolenka je obdobne ako rodičovská dovolenka dôvod ospravedlnenej neprítomnosti v práci v zmysle ZP § 166. Materská dovolenka sa štandardne poskytuje v dĺžke 28 týždňov. Tu treba dať pozor v prípade, ak je na materskej dovolenke otec dieťaťa. Vtedy nehovoríme o materskej dovolenke, ale o rodičovskej dovolenke v zmysle § 166 ods. 1 ZP. Poskytuje sa v rovnakom trvaní ako žene materská dovolenka.

Peňažná pomoc v materstve (ľudovo nazývané materský príspevok, podľa definícií zákona o soc. poistení tiež materské)- je peňažná dávka, ktorú vypláca soc. poisťovňa, ak žena alebo muž splnili podmienku na výplatu dávky (byť poisteným aspoň 270 dní počas posledných 2 rokov).

Z uvedeného teda vyplýva, že materská dovolenka a materské sú 2 odlišné veci rovnako ako aj rodičovská dovolenka a rodičovský príspevok.

Niekto môže byť na materskej dovolenke, ale nemusí mať nárok na materské. A naopak, niekto nemusí byť na materskej dovolenke (ak je nezamestnaný), ale môže poberať materské.