Naďa
28.06.04,21:35
Mám dotaz. Pracujem sama ako SZČO, zamestnancov nemám. Vediem účtovníctvo malým a menším firmám na PC, ktorý som kúpila v decembri. Plánujem kúpiť ešte jeden PC, ktorý chcem odôvodniť skutočnosťou, že účtovníctvo vediem na jednom a internet kvôli zavíreniu mám sólo na druhom PC.
Sama považujem túto argumentáciu za spochybniteľnú, pretože nutnosť tejto kúpy pre výkon môjho povolania je diskutabilná.
Obávam sa, že daňová kontrola toto tvrdenie asi napadne a vylúči mi tieto výdavky z daňovo uznateľných. Aký je Váš názor?
Jozef Mihál
28.06.04,19:39
Rovnaký ako Váš.
leonq
29.06.04,05:52
Osobne si myslim, ze skor by z danoveho hladiska presla kupa notebooku ako druheho pocitaca, pretoze s nim mozete chodit za klientom. Ak si nechcete zavirit pocitac tak pouzivajte vymenny HDD pre pracu s internetom
agata
29.06.04,05:54
Nevidím dôvod, prečo by účtovník nemohol mať dva počítače. Mne samej sa stalo, že pred ukončením daňového priznania sa mi zrútil. Našťastie zálohy som mala vyhotovené. Sama si chcem kúpiť druhý, aby sa mi raz nestalo, že neodovzám načas daňové priznanie. A aj keď človek pracuje sám, môže mu predsa pomáhať rodinný príslušník. V súčasnosti sa počítač stáva obyčajnou
spotrebnou vecou (ako kalkulačka), ktorá rýchlym vývojom techniky po roku je už zastaralá. A mimochodom, kalkulačku máš len jednu? Neboj sa, obhájiš si tento náklad.
accad
29.06.04,05:57
Ja by som použila argumentáciu, že 1. PC používam ako prenosný notebook, t.z. prenesiem si ho na určitý čas do firmy, v ktorej spracovávam účtovné podklady, nakoľko majiteľ firmy si nežiada odnášať firemné doklady mimo firmu. Spracovanie podkladov trvá niekoľko dní a každodenné prenášanie PC by bolo nepraktické a mohlo by dôjsť k poškodeniu PC a tým aj údajov uložených v danom PC.Takýchto firiem mám viac.

2.PC mám inštalovaný doma prípadne v kancelárii, kde spracovávam účtovné doklady ostatných firiem. Tieto doklady spracovávam priebežne v tom istom čase ako doklady vo firme, kde mám dočasne nainštalovaný 1.PC, ktorý mám zabezpečený, že ho nemôže užívať nikto okrem mňa, prípadne osoby mnou poverenej.
Podobnú argumentáciu by som použila aj pri kúpe druhej tlačiarne, prípadne aj monitora.
S pozdravom Edita
Jozef Mihál
29.06.04,06:13
Súhlasím s predporadcami, že tento prípad je o argumentácií.
jovanni
29.06.04,08:28
Ja mam zase maly problem s dokladom z kupeneho notebooku. Pracujem v reklame a dostal som ho ako dar od rodin.prislusnika. Viete mi poradit, ako by som ho oficialne dostal do dan.vydavkov, ked bol notebook kupeny v EU a vybrata DPH? :eek:
ekin
02.07.04,08:47
"kup" si ho od rod.prislusnika na kupnu zmluvu
ty ho budes mat v nakladoch, on nemusi zdanovat, pretoze sa jednalo o jeho osobny majetok (!), ktory moze predat kedy chce, komu chce a za cenu, aku chce...
v kupnej zmluve treba uviest, ze sa jedna o sukr.vlastnictvo a v zavere, ze potvrdzuje prevzatie čiastky..... za predmet zmluvy - aby si mal aj dôkaz o tom, ze si zaplatil.. a mas to. S DPH nešpekulujem, pretoze občan nech to nadobudne akokolvek, nemôze vystavit FAKTURu podnikatelovi.. v kocke asi tak by som to riesila
ANNA
07.07.04,12:10
ekin má pravdu. A ešte si tým zníži základ dane.
M3G
07.07.04,19:35
No asi nezníži, daňový úrad už má oči aj na porade....

Dokáže si zistiť aj meno, že pán Čimbora?
Zuzka
07.07.04,19:45
Tak vitajte pán Čimbora. A môžete prispieť aj nejakou radou. Radi si ju prečítame.:)
ekin
08.07.04,06:56
nech zamestnanci danových uradov čítajú, nerobíme nič zlé-nekalé-v rozpore s predpismi. A aj im čosi napomoze, ak sem budu chodievat. Ak už nič, tak aspon pochopia, ze na "druhej" strane su tiez ľudia, nie zlodeji či automaty, ale ľudia, ktorí hladajú riesenia za niekoho, kto zanedbal svoju prácu (myslím tým legislatívcov a aj tých, čo by mali metodicky pomahať a nie hned trestat a vyzívať sa v hladaní chýb - danové úniky - umyselné, tuná nikto nerobi.. A tí, čo ich robia, tí na poradu nechodia, ale navstevujú velké poradenské firmy a pekne za to platia.)
Takze vitajte, daňováci, a.... skúste pomoct odbornou radou. Ved my o vas nevieme, kde pracujete... a ak zistite, ze vy o nas viete, tak sa pri najbližsej návsteve na danovom urade na nás usmejte. Verte, poteší to nás a určite aj vas.:)
Jozef Mihál
08.07.04,07:17
To je skvelé. Mám rád tú anonymitu na internete.
Aňa
08.07.04,12:49
Súhlasím s "EKIN", ale radu by som od daňováka nečakala. Potom by mali menšie prémie keby nám radili a nenašli žiadnu chybu. Však onedlho Vám dám nové informácie, pretože manžel má daňovú kontrolu a uvidím ako dopadne.
Milka
17.07.04,13:08
S tým druhým PC by som si starosti nerobila, je to obhajiteľné, hovorím to z vlastnej "zlej" skúsenosti. Viete si predstaviť mesiac január, rozrobené daňové priznania a "naháňanie" mzdového softveru z MRP podľa platných zákonov a k tomu ešte "objednávka" na operáciu... A keď Vám to už ako-tak beží, ráno s radosťou sadnete k PC a idete tvrdo pracovať. A on Vám len zarapčí a viac sa neozve, potvora a údaje bez záloh - jednoducho večer už nebol čas...To by som dopriala tomu "daňákovi", ktorý by namietal proti druhému PC.