kvetmm
19.09.08,19:38
Ahojte, prosím Vás o radu.
Som živnostník a poskytujem služby-upratovacie práce v hypermarketoch, nie som platca dph. Niekedy cestujem aj do Čiech na týždňovky. Moje vozidlo, ktorým sa premiesťujem som zaradila do podnikania na daňovom úrade a platiť zaňho budem zrejme po novom až v januári 2009 daň z mot. vozidiel.
Ale neviem čo treba dávať do výdavku, mám si robiť cesťáky a rozpisovať každú jazdu a km a diéty?
Stačí ak ich budem vypisovať v programe POHODA -jazdy kde si vediem JU, alebo musím ručne vypisovať tlačivá-cesťáky?
A ako je to s náhradou za km koľko to teraz je?
A ešte neviem, bloky z tankovania sú iba informatívne, nemôžem si ich dávať do nákladov však?
Prosím Vás opravte ma ak niečo zle chápem, nie som veľmi skúsená a robím si "papiere" sama, pretože to nie je tak veľa faktúr do roka a mala by som to zvládnuť.
Ďakujem za pochopenie aj za rady, zatiaľ ste mi vždy dobre poradili, tak ma nesklamte.
Chobot
19.09.08,21:26
Ahojte, prosím Vás o radu.
Som živnostník a poskytujem služby-upratovacie práce v hypermarketoch, nie som platca dph. Niekedy cestujem aj do Čiech na týždňovky. Moje vozidlo, ktorým sa premiesťujem som zaradila do podnikania na daňovom úrade a platiť zaňho budem zrejme po novom až v januári 2009 daň z mot. vozidiel.
Ale neviem čo treba dávať do výdavku, mám si robiť cesťáky a rozpisovať každú jazdu a km a diéty?

Áno, musíš evidovať každú pracovnú cestu a robiť z nich cesťák.



Stačí ak ich budem vypisovať v programe POHODA -jazdy kde si vediem JU, alebo musím ručne vypisovať tlačivá-cesťáky?

Ak máš cesťáky v programe zakomponované, môžeš ich použiť. Nepoznám POHODU, preto ti presne neviem povedať.


A ako je to s náhradou za km koľko to teraz je?

Ak máš auto zaradené v majetku, nemáš nárok na náhradu za km.


A ešte neviem, bloky z tankovania sú iba informatívne, nemôžem si ich dávať do nákladov však?

Práveže pri zaradenom aute do majetku môžeš dať do nákladov všetky bločky za tankovania.


Prosím Vás opravte ma ak niečo zle chápem, nie som veľmi skúsená a robím si "papiere" sama, pretože to nie je tak veľa faktúr do roka a mala by som to zvládnuť.
Ďakujem za pochopenie aj za rady, zatiaľ ste mi vždy dobre poradili, tak ma nesklamte.
kvetmm
22.09.08,11:24
Ďakujem,len neviem ako je to s tým vozidlom, ja ho nechcem mať v majetku iba si chcem rozpisovať tie cesty a náhradu za km. A vtedy sú tie bločky iba informatívne. Akoby ani nebolo moje vozidlo, ono je aj tak na manžela a on mi ho (akože) prenajíma. Už som to tak v roku 2005 robila, vtedy som robila sprostredkovateľské služby pre tel. spoločnosť a mudela som si obchádzať klientov na aute. Neviem teda ako to je ak o tom hovorí nejaký zákon tak mi ho prosím napíšte. Vďaka az pomoc.
Chobot
22.09.08,12:33
Ďakujem,len neviem ako je to s tým vozidlom, ja ho nechcem mať v majetku iba si chcem rozpisovať tie cesty a náhradu za km. A vtedy sú tie bločky iba informatívne. Akoby ani nebolo moje vozidlo, ono je aj tak na manžela a on mi ho (akože) prenajíma. Už som to tak v roku 2005 robila, vtedy som robila sprostredkovateľské služby pre tel. spoločnosť a mudela som si obchádzať klientov na aute. Neviem teda ako to je ak o tom hovorí nejaký zákon tak mi ho prosím napíšte. Vďaka az pomoc.

Nájdi si podobné staršie témy, ktoré to už podrobne rozoberali zo všetkých strán a naštuduj si to. Nemá význam to znovu písať celé od začiatku, keď všetko už bolo popísané.

Potom, až budeš mať nejaké nejasnosti, tak sa spýtaj. Ale naštudovať si to musíš sama.
Ziarowka
24.09.08,08:24
Pohoda eviduje iba knihu jázd, t. j. ak ide o služobné auto zaradené do podnikania, (t. j. , že si posielala oznámenie o zaradení motor. vozidla do podnikania na daňový úrad), tak eviduje iba jazdy ako také. PHM si dávaš do účtovníctva a podľa zákona o dani z príjmov si na konci roka musíš prerátať skutočnú spotrebu oproti normovanej /podľa TP/ a vyrátať tzv. nadspotrebu. Tá sa špeciálne aj uvádza v daňovom priznaní, lebo ide o daňovo neuznaný náklad. (rozdiel medzi skutočnou spotrebou a normovanou spotrebou)

Ak ide o súkromné vozidlo nezaradené do podnikania, pohoda eviduje jazdy (tlačová zostava kniha jázd - niečo ako kniha jázd, ktorú máte v aute). Taktiež počíta náhrady za km, ako aj PHM podľa údajov, ktoré zadávaš pri nahadzovaní jazdy, ale neúčtuje ich pokiaľ sa nemýlim. Musíš to zaúčtovať ručne. Teda v podvojnom účtovníctve pracujem, neviem ako to je v jednoduchom účtovníctve.

V pohode sa nedajú evidovať ani tlačiť cestovné príkazy, čiže ani stravné náhrady a ostatné vedľajšie výdavky podľa CP.

Pomimo: Celá evidencia okolo jázd, CP, poistných zmlúv, servisných nákladov aj s priamým exportom účtovania predkontácií v PU do Pohody je obsiahnutá v Pohoda GLX, ktorú už naši susedia Češi majú, a pravdepodobne (a bola by som veľmi rada) sa chystá aj u nás, pretože na zákazníckom portáli Pohody, zverejnili rubriku GLX.
kvetmm
25.09.08,15:19
Ďakujem už mám vo veci jasnejšie.
veronikasad
25.09.08,17:26
Ďakujem,len neviem ako je to s tým vozidlom, ja ho nechcem mať v majetku iba si chcem rozpisovať tie cesty a náhradu za km. A vtedy sú tie bločky iba informatívne. Akoby ani nebolo moje vozidlo, ono je aj tak na manžela a on mi ho (akože) prenajíma. Už som to tak v roku 2005 robila, vtedy som robila sprostredkovateľské služby pre tel. spoločnosť a mudela som si obchádzať klientov na aute. Neviem teda ako to je ak o tom hovorí nejaký zákon tak mi ho prosím napíšte. Vďaka az pomoc.
Ak manžel nie je živnostník a auto nemá v majetku, nemôže ti ho prenajímať.
Súkromné auto je v BSM, môžeš si naň uplatňovať sadzbu základnej náhrady - od 1.6.08 5,50 sk/km + spotrebu PHM podľa tech.preukazu. /Aj keď o blokoch PHM neúčtuješ, cenu totiž stanovuješ podľa ceny platnej v čase použitia mot.vozidla a už nestačí orientačná cena napr. z internetu/.