ppazur
19.09.08,22:53
Akojte.
Do ílovitej hliny sme vysadili tuje. Zo začiatku bolo všetko v poriadku. Do vyhlbených jám sme pridali rašelinu, neskôr sme hnojili hnojivom pre tuje. No po čase nám vyschli 3tuje. Čo môže byť príčina,alebo čo sme spravili zle.

Dik.
arizona
20.09.08,07:18
-Nemáš psa, ktorý by si ich označkoval?
-To sa občas stáva, že niektoré vyschnú,hlavne pri dovozových.Vypestované doma sú odolnejšie
myrtus
20.09.08,07:52
Problémom môže byť aj tá ílovitá pôda. Korene postupne začali prerastať z "prilepšenej" do ílu. K dobrému rastu neprispieva ani premočená zem, čo pri íle je celkom možné. Ale môže to byť čokokoľvek - rastliny sú živé a nikdy sa nedá celkom zistiť pôvodca ochorenia či vyhynutia.
legolas
20.09.08,15:59
Akojte.
Do ílovitej hliny sme vysadili tuje. Zo začiatku bolo všetko v poriadku. Do vyhlbených jám sme pridali rašelinu, neskôr sme hnojili hnojivom pre tuje. No po čase nám vyschli 3tuje. Čo môže byť príčina,alebo čo sme spravili zle.

Dik.

Ja si myslím, že príčinou je rašelina, možnože ste jej tam dali priveľa a korienky sa spálili.Prečo ste ešte prihnojovali? Je to tak, že niekto znesie viac a niekto menej.
Jekyll
26.09.08,15:40
To by ma zaujímalo, čím môže rašelina popáliť. Rašelina je vo svojej podstate mimoriadne chudobný substrát, ktorý neobsahuje prakticky nič. Je ale vzdušný a drží vlhkosť. Je trochu kyslejšia, čo vadiť môže.

Myslím, že hlavný problém spomenutých tují je skutočne v tom, že dorástli na okraj vymedzenej jamy. Korene sa ďalej "nezapojili" do ílovitej zeminy. A teda je to vlastne "chybne nasadené" - ostrý okraj jamy je vždy nežiadúci - u hocičoho.
JankaO
26.09.08,15:53
To by ma zaujímalo, čím môže rašelina popáliť. Rašelina je vo svojej podstate mimoriadne chudobný substrát, ktorý neobsahuje prakticky nič. Je ale vzdušný a drží vlhkosť.


Rašelina s neupraveným PH 3,5-4,5 nie je vhodná na tuje, ktoré vyžadujú pôdu menej kyslú až zásaditú.
Jekyll
26.09.08,16:32
Rašelina s neupraveným PH 3,5-4,5 nie je vhodná na tuje, ktoré vyžadujú pôdu menej kyslú až zásaditú.

To je pravda. Rašelina v podstate nie je vhodná skoro na nič v priamej forme. Iba na vresovisko. Dnes je ale taká móda, že sa kúpi vrece rašeliny, urobí sa jama a sadí sa... Hlava nehlava. Pričom je kvalita súčasnej rašeliny niekedy problematická. Niektoré druhy držia moc vody - ako špongia - to poukazuje na horšiu kvalitu.

Oveľa užitočnejšie by bolo trochu "preryť vidlami" a prihodiť jednu dve lopaty kompostu. Alebo "len" pokopať a zasadiť.
Ja som nikdy žiadnu rašelinu nikam pri výsadbe nepridával a rastie mi všetko.
est
29.09.08,14:53
Kedy ste ich sadili - na jar, alebo v lete? My sme sadili na začiatku júna, pretože skôr sme nestihli a akurát prišli tie najhorúcejšie dni, mali sme čo robiť, aby tuje mali dosť vláhy. Teraz sa tuje držia, len jednu nám trocha poničila sučka...