nováčik1978
20.09.08,08:11
Prosím poraďte mi ohľadne mojej dilemy:-) Mám osobné auto zakúpené ako fyzická osoba. Ako živnostníčka som ho zaradila do užívania na základe zmluvy. Ale blíži sa koniec roka a ja potrebujem náklady:-) Uvažujem, že keby som auto prepísala na IČO, mala by som nárok aj na odpis aj na cestovné náhrady? Uvažujem správne? Ďakujem vopred.
Tweety
20.09.08,06:26
Prosím poraďte mi ohľadne mojej dilemy:-) Mám osobné auto zakúpené ako fyzická osoba. Ako živnostníčka som ho zaradila do užívania na základe zmluvy. Ale blíži sa koniec roka a ja potrebujem náklady:-) Uvažujem, že keby som auto prepísala na IČO, mala by som nárok aj na odpis aj na cestovné náhrady? Uvažujem správne? Ďakujem vopred.
Ak ho zaradíš do podnikania, nárok na ročný odpis bude,( ak ho budeš mať v majetku do 31.12.08) ale na náhrady za jeho používanie len do doby jeho zaradenia.
nováčik1978
20.09.08,08:23
Ďakujem ti velmi pekne. Este jedna otazocka: A potom si možem dat do nakladov blocky z PHM?
čiže dovtedy cestovné náhrady
po zaradení do majetku - odpis + bločky z nákupov PHM??
veronikasad
20.09.08,08:27
Prosím poraďte mi ohľadne mojej dilemy:-) Mám osobné auto zakúpené ako fyzická osoba. Ako živnostníčka som ho zaradila do užívania na základe zmluvy. Ale blíži sa koniec roka a ja potrebujem náklady:-) Uvažujem, že keby som auto prepísala na IČO, mala by som nárok aj na odpis aj na cestovné náhrady? Uvažujem správne? Ďakujem vopred.
Kedy si kupovala to auto ako súkromná osoba ?
nováčik1978
20.09.08,08:55
v roku 2007(05/2007/ som si ho kupovala ako fyz. osoba. Od 01.01. 2008 som si ho zaradila do užívania - zaslala som list na DÚ - koli dani z motorových vozidiel.
veronikasad
20.09.08,08:58
Ďakujem ti velmi pekne. Este jedna otazocka: A potom si možem dat do nakladov blocky z PHM?
čiže dovtedy cestovné náhrady
po zaradení do majetku - odpis + bločky z nákupov PHM??
súhlasím, ale auto po zaradení do majetku odpisuješ ako 2. rok odpisovania. Budeš ho môcť odpisovať len 3 roky /nárok na odpis za rok 2007 strácaš/.
Okrem bločkov PHM si môžeš uplatniť ododňa zaradenia aj náklady na príp. údržbu, zákonné a havarijné poistenie, dialničnú známku ...
nováčik1978
20.09.08,09:02
Ďakujem velmi pekne... a PEKNÝ VÍKENDÍK:)
Zoltán Kovács
20.09.08,09:06
Prosím poraďte mi ohľadne mojej dilemy:-) Mám osobné auto zakúpené ako fyzická osoba. Ako živnostníčka som ho zaradila do užívania na základe zmluvy. Ale blíži sa koniec roka a ja potrebujem náklady:-) Uvažujem, že keby som auto prepísala na IČO, mala by som nárok aj na odpis aj na cestovné náhrady? Uvažujem správne? Ďakujem vopred.


Nerozumiem tomu, na základe akej zmluvy? Sám zo sebou predsa zmluvu podpisovať nemôžeš.
nováčik1978
20.09.08,09:10
ja tú zmluvu v podstate ešte nemám, ale myslela som nejakú zmluvu o výpožičke mezi fyzickou osobou mnou a živnostníkom mnou... Ale to je asi blbost, čo? Teda doklad o tom, že ho používam na svoje podnikanie. Alebo poradíte mi?
Zoltán Kovács
20.09.08,09:14
ja tú zmluvu v podstate ešte nemám, ale myslela som nejakú zmluvu o výpožičke mezi fyzickou osobou mnou a živnostníkom mnou... Ale to je asi blbost, čo? Teda doklad o tom, že ho používam na svoje podnikanie. Alebo poradíte mi?

Jedine v tom prípade, ak si zdvojená osobnosť. Netreba žiadna zmluva ani doklad, si majiteľkou auta. Tak robíš s ním čo chceš.
nováčik1978
20.09.08,09:44
ďakujem za info.
zuzkic
21.09.08,09:18
Mám jednu otázku, ak si dám do majetku auto staršie ako 4 roky, už ho nesmiem odpisovať???
Predtým bolo na osobné užívanie,po vzniku živnosti si ho dám do majetku, s nejakou zostatkovou cenou.
Anja111
21.09.08,10:04
Mám jednu otázku, ak si dám do majetku auto staršie ako 4 roky, už ho nesmiem odpisovať???
Predtým bolo na osobné užívanie,po vzniku živnosti si ho dám do majetku, s nejakou zostatkovou cenou.
Nie. Starší automobil možno odpisovať iba v tom prípade, ak odo dňa nákupu ešte neuplynula doba odpisovania, t.j. 4 roky...