riaditel
20.09.08,13:34
V roku 2005 uzatvorilo predchádzajúce vedenie základnej školy a súkromný podnikateľ NÁJOMNÚ ZMLUVU na pozemok v areáli školy za účelom vybudovania predajného stánku.
V nájomnej zmluve bolo stanovené nájomné vo výške „3 000,- Sk ročne + 20 % z ročného hrubého zisku z prevádzkovania predajne vypočítaného v daňovom priznaní, tak že tato 20 % čiastka bude splatná vždy do 31.03. nadchádzajúceho roku“.
Nájomca však nájomné v stanovenej výške neplnil, ani v časti fixnej platby (3 000,- Sk) ani druhú zložku nájomného s tým, že bol v strate – čo nikdy nedokladoval, s tým, že škola ako prenajímateľ je povinná túto skutočnosť si overiť na príslušnom daňovom úrade.
Okolie predajného stánku aj tri roky po jeho zriadení, nie je upravené tak, aby neohrozovalo zdravie a bezpečnosť žiakov prichádzajúcich do školy.
Pôvodný nájomca, bez upovedomenia a bez súhlasu prenajímateľa prenajal predajný stánok tretej osobe.
Vzhľadom na vyššie uvedené skutočnosti s použitím §§ 9, 10, 12, 13 Zákona č. 116/1990 Zb. bola pôvodnému nájomcovi vypovedaná nájomná zmluva.
Postupoval terajší riaditeľ školy správne, alebo v niečom porušil legislatívne normy ? Ďakujem vopred za Vaše odpovede.
Evanka
20.09.08,12:37
Na posúdenie správnosti postupu by bolo potrebných viac informácií.
Najdôležitejšie sú skutočnosti uvedené priamo v zmluve.
Bola zmluva uzavretá na dobu neurčitú, alebo určitú?
Ak bola zmluva dojednaná na dobu neurčitú, môže ktorákoľvek zo zmluvných strán vypovedať zmluvu bez udania dôvodu (samozrejme ak nebolo dohodnuté inak). Výpovedná doba je 3 mesiace (ak nebola dohodnutá iná výpovedná doba).
Ak bola zmluva dohodnutá na dobu určitú, je možné za určitých okolností vypovedať zmluvu aj pred ukončením doby platnosti. Hlavne pri porušovaní zmluvných podmienok, za čo je možné považovať aj nezaplatenie dohodnutej sumy.
riaditel
20.09.08,14:33
Ďakujem za odpoveď, zmluva bola uzavretá na dobu neurčitú ...
riaditel
25.10.08,18:30
Ako som už napisal, odpovedi na moj dotaz som porozumel a som rad, že mi bola potvrdena spravnost mojich krokov. Nájomcovi bola dana vypovedana najomná zmluva k 30.10.2008, ten túto výpoveď vôbec nerešpektoval, zmohol sa tak akurat na spŕšku urážok a invektív a svoj predajny stanok prenajal ďalšiemu najomcovi, bez súhlasu prenajímateľa pozemku, na ktorom stánok stojí. Nového nájomcu som upozornil, na protiprávne konanie jeho predchodcu, ako aj na porušenie zákona ako aj o dôvodoch výpovede. Ani jeden z prevádzkovateľov predajného stánku - pôvodný ani terajší nereagujú a termín 30.10.2008 sa blíži a ja už skutočne neviem ako mam postupovať. Obec ako zriaďovateľ školy nema záujem sa o to starať - si riaditeľ, tak si to vybav ako chceš - na právnika škola nemá a ja som v koncoch. Poraďte mi prosím vás, nie som právnik ani ekonom a s takouto situáciou som sa stretol prvý krát.
Ďakujem za každú radu.