ajinka
20.09.08,19:43
Chcela by som sa poradiť ohľadom ZRPŠ v základnej škole. Môže riaditeľ založiť na škole fond ZRPŠ a poveriť určitého zamestnanca jeho vedením? Stačí na to len súhlas rodičov?
Mám informácie, že ZRPŠ sa musí zriadiť ako Občianske združenie a zaregistrovať sa. Ako to vlastne je?
:confused:
jaros5
22.09.08,13:03
... Môže riaditeľ založiť na škole fond ZRPŠ a poveriť určitého zamestnanca jeho vedením? (Nie, nemôže.) Stačí na to len súhlas rodičov?
Mám informácie, že ZRPŠ sa musí zriadiť ako Občianske združenie a zaregistrovať sa.(Ano, dobré informácie máš.) Ako to vlastne je?
:confused:
Neviem aký súhlas rodičov máš na mysli;:)

Rodičia môžu, ale nemusia zakladať ZRPŠ, alebo akékoľvek iné občianske združenie. Ak však chcú pomáhať škole, mať aj nejaké kontrolné mechanizmy a bez problemov fungovať, mali by sa zaregistrovať ako OZ, mať svoj vlastny účet, sami si rozhodovať a spravovať, ako a kde sa finančné prostriedky združenia použijú, atď.
Rodičia si schvaľujú aj výšku rodičovského príspevku;
V žiadnom prípade to nie je parketa pre riaditeľa školy.:)
ajinka
22.09.08,17:02
Súhlas rodičov - napríklad odsúhlasenie výšky finančného príspevku škole na pomoc svojim deťom.
jaros5
23.09.08,04:31
Áno, je potrebný súhlas rodičov. Rada rodičov schváli výšku finančného príspevku a rodičia zaplatia tento schválený príspevok na účet združenia. Ďalej si rodičia schvália ako, kedy a na aké akcie prispejú z tohto rozpočtu žiakom školy, napr. na lyžiarsky výcvik, školu v prírode, na rôzne akcie, na ktorých organizácii sa podieľajú rodičia (napr. deň detí).
V žiadnom prípade však s týmito financiami nemá disponovať riaditeľ školy. Podľa mňa by sa za ne nemali kupovať ani učebné pomôcky, učebnice, a pod.
ajinka
23.09.08,14:46
Ten príspevok od rodičov má práve slúžiť na rôzne akcie pre deti, odmeny pre najúspešnejších žiakov v súťažiach...
Takže by ten príspevok (aj keď ho rodičia odsúhlasia) nemal vyberať pedagóg, ale musí sa v každom prípade zriadiť Občianske združenie?
jaros5
23.09.08,15:37
Ako inak si chceš zriadiť účet v banke? Ako inač chceš mať kontrolu nad peniazmi ? Na tento účet by mali ísť aj peňažné dary od sponzorov - rodičov.
jaros5
23.09.08,15:42
Na účet združenia rodičov sa po zaregistrovaní môžu poukázať aj sumy vo výške 2 % Vami zaplatenej dane z príjmov;
jaros5
23.09.08,15:53
Nie je podstatné kto bude vyberať príspevok;
jaros5
23.09.08,15:55
Podstatné je, aby ste v tom mali poriadok a možnosť jasne zdokladovať každú korunu.
ajinka
23.09.08,17:40
Ďakujem za rady, chcela som sa poistiť, či mám dobré informácie. Tieto príspevky ma v tom utvrdili a pomohli mi. Vďaka.
katica.vargova
20.10.08,12:24
Mám otázočku. Stále používate skratku ZRPŠ?