zuzanake
21.09.08,06:23
Dobrý deň.
Chcela by som na záhradke začať robiť základy a platňu na altánok, kt. by mal mať rozmery 4x3m. Na to by som chcela postaviť obvodový múrik do výšky 88 cm, 2x na stranu 3 metre a 1x na 4 metrovú stranu.
Mám problém s výpočtom množstva betónu jeho kúpou, pretože neviem, čo sa mi oplatí viac, 40 kg balenia betónu B20 BAUMIT (cena 159,50 Sk/1 balenie 40kg) alebo si na základy objednať jeden domiešavač. Absolútne netuším, ako si mám vypočítať, koľko vriec betónu B20 BAUMIT by som na základy a platňu potrebovala kúpiť, pretože netuším, koľko ho potrebujem na výrobu 1 metra kubického betónu? Predajca píše, že 20kg je na m2. Čo to znamená netuším. Prosím, prosím, neporadíte mi, ako si to mám vypočítať?

Základy budú: 4x3 metre, 25 cm široké a 1 meter hlboké, platňa by mala mať 15cm.
Za odpovede veľmi pekne ďakujem. Pa
xclaymanx
21.09.08,05:58
No podla mna tie zaklady budu riadne predimenzovane. Ale k veci.Podla toho co pises, tak na zaklady potrebujes cca 3.5 kubika a 1,8 kubika betonu na platnu. Riesenie? Zaklady zmen na polovicu, zozen miesacku, a sprav si to doma. Usetris viac ako polovicu.
mladymuz
21.09.08,07:12
ak miesat rucne, tak len z klasických materiálov cement+strkopiesok+voda. V zavislosti na vlhkosti strku je pomer na B20 tku: 1(cement) : 4 (strk) : 0,5 (voda). Ak je mnozstvo betonu viacej ako 1m3 tak by som ho nemiesal hlavne ak robím súvislé jednoliate celky.
zuzanake
21.09.08,07:12
Čo znamená, že sú základy predimenzované? Myslela som, že hĺbka musí byť 1 meter, nemrznúca hĺbka, aby platňa nepopraskala? Poradíte mi? Ďakujem za odpoveď. Pa
xclaymanx
21.09.08,07:59
Predimenzovane znamena, ze spominane zaklady by boli vhodne na poschodovy dom a nie pod altanok,samozrejme zalezi od unosnoti pody a polohy. Kedze muriky nebudu nosne, tak ja by som uvazoval so zakladami do max 40cm.

Miesat beton nie je problem, s priatelkou a kamosom sme zvladli 3kubiky za jedno sobotne dopoludnie.
chandler
22.09.08,06:04
Čo znamená, že sú základy predimenzované? Myslela som, že hĺbka musí byť 1 meter, nemrznúca hĺbka, aby platňa nepopraskala? Poradíte mi? Ďakujem za odpoveď. Pa

vobec ho nepocuvaj :) zaklady su dobre.
prave kvoli takym odbornikom mame tolko popraskanych domov.

hlbka je spravna, a sirka je taka mala ze sa vam to asi ani nepodari vykopat :)
driad
22.09.08,20:53
vobec ho nepocuvaj :) zaklady su dobre.
prave kvoli takym odbornikom mame tolko popraskanych domov.

hlbka je spravna, a sirka je taka mala ze sa vam to asi ani nepodari vykopat :):confused::confused: a veľa iného
jaros5
23.09.08,05:35
Dobrý deň.
Chcela by som na záhradke začať robiť základy a platňu na altánok, kt. by mal mať rozmery 4x3m. Na to by som chcela postaviť obvodový múrik do výšky 88 cm, 2x na stranu 3 metre a 1x na 4 metrovú stranu.
Mám problém s výpočtom množstva betónu jeho kúpou, pretože neviem, čo sa mi oplatí viac, 40 kg balenia betónu B20 BAUMIT (cena 159,50 Sk/1 balenie 40kg) alebo si na základy objednať jeden domiešavač. Absolútne netuším, ako si mám vypočítať, koľko vriec betónu B20 BAUMIT by som na základy a platňu potrebovala kúpiť, pretože netuším, koľko ho potrebujem na výrobu 1 metra kubického betónu? Predajca píše, že 20kg je na m2. Čo to znamená netuším. Prosím, prosím, neporadíte mi, ako si to mám vypočítať?

Základy budú: 4x3 metre, 25 cm široké a 1 meter hlboké, platňa by mala mať 15cm.
Za odpovede veľmi pekne ďakujem. Pa

Zuzana nestavia dom, ale altánok !!!! Súhlasím s tým, že navrhnuté základy pod takúto stavbu sú predimenzované a podľa mňa aj zbytočné. Veď na Slovensku vymŕza pôda maximálne do 60 cm. Ja by som urobil len betónové pätky a vnútrajšok riešil dlažbou. Určite by ťa to vyšlo lacnejšie (okrem iného):)
zuzanake
23.09.08,05:42
vobec ho nepocuvaj :) zaklady su dobre.
prave kvoli takym odbornikom mame tolko popraskanych domov.

hlbka je spravna, a sirka je taka mala ze sa vam to asi ani nepodari vykopat :)
Väčšinou čítam, že základ na akúkoľvek stavbu má ísť do nemrznúcej hĺbky, aby to potom nepopraskalo, tak ten 1 meter , to by už už snáď mohlo byť? Tých 25 cm, no to je pravda, že sa to bude ťažko kopať, skúsime to na šírku lopaty, tak, aby sa to zbytočne nepredražovalo. Chcem sa ešte opýtať, stredová platňa stačí 15 cm? Ďakujem
chandler
23.09.08,06:22
Väčšinou čítam, že základ na akúkoľvek stavbu má ísť do nemrznúcej hĺbky, aby to potom nepopraskalo, tak ten 1 meter , to by už už snáď mohlo byť? Tých 25 cm, no to je pravda, že sa to bude ťažko kopať, skúsime to na šírku lopaty, tak, aby sa to zbytočne nepredražovalo. Chcem sa ešte opýtať, stredová platňa stačí 15 cm? Ďakujem

je to tak ako hovoris, ak byvas na juhu tak by stacilo aj 80cm do hlbky a ked niekde v zime tak aj 1.2m
staci aj menej ako 15cm, tam je dolezite ako je zhutnena zemina pod platnou
chandler
23.09.08,06:24
Zuzana nestavia dom, ale altánok !!!! Súhlasím s tým, že navrhnuté základy pod takúto stavbu sú predimenzované a podľa mňa aj zbytočné. Veď na Slovensku vymŕza pôda maximálne do 60 cm. Ja by som urobil len betónové pätky a vnútrajšok riešil dlažbou. Určite by ťa to vyšlo lacnejšie (okrem iného):)

keby tam chcela dat drevene stlpy tak by mozno boli lepsie zakladove patky, ale nejako vela by neusetrila
xclaymanx
23.09.08,14:50
Citát:

vobec ho nepocuvaj zaklady su dobre.
prave kvoli takym odbornikom mame tolko popraskanych domov.

hlbka je spravna, a sirka je taka mala ze sa vam to asi ani nepodari vykopat


Chandler otazka na Teba.
Aj chodniky alebo statie pre auto betonujes do nezamrzujucej hlbky?
Zypsik
23.09.08,18:14
Na altanok s ozdobnym murikom zaklady do metrovej hlbky? Oki to este beriem, ak to ma byt stavba na 80 rokov. Ale 15 cm platna? ved ked tam strcite 4 roxory, tak na tom mozete parkovat nalozenu dodavku a nie sediet s kamaratmi pri pive. Na dome mame 12 cm a v garazi ani tolko a bez zhutnenia podkladu (mame karirohoz pod pasmi pod kolesa) a za 5 rokov parkovania osobaku, cirkularky, miesacky, stola s naradim je to bez jedinej praskliny v betone (a verte tomu, ze z miesacky to ziadne B20 zarucene nebolo)
evita
23.09.08,18:29
Robili sme tohto roku altán 8m x 4m a dali sme drevené stojky na betónové pätky /DT-duté tvárnice zaliate betónom/. do vnútra zámkovú dlažbu a altán sme z dvoch strán obložili neomietanými doskami a pokrývka strechy z bronzového polykarbonátu. Vyzerá to super:)
chandler
23.09.08,20:16
Citát:

vobec ho nepocuvaj zaklady su dobre.
prave kvoli takym odbornikom mame tolko popraskanych domov.

hlbka je spravna, a sirka je taka mala ze sa vam to asi ani nepodari vykopat


Chandler otazka na Teba.
Aj chodniky alebo statie pre auto betonujes do nezamrzujucej hlbky?

chodniky a statie pre auto je nieco ine ako altanok :)
chandler
23.09.08,20:19
Robili sme tohto roku altán 8m x 4m a dali sme drevené stojky na betónové pätky /DT-duté tvárnice zaliate betónom/. do vnútra zámkovú dlažbu a altán sme z dvoch strán obložili neomietanými doskami a pokrývka strechy z bronzového polykarbonátu. Vyzerá to super:)

neviem sice co je bronzovy polykarbonat ale celkove riesenie sa mi paci
evita
24.09.08,08:20
neviem sice co je bronzovy polykarbonat ale celkove riesenie sa mi paci

Polykartonát al. lexan sú tvrdené priesvitné,bronzové, farebné al. číre laicky povedané plexisklá a používajú sa na zastrešenie napr. balkónov, nad dverami, balkónové lódžie, terás....nechali sme priznané rohy a strešné laty, nie je pod tým tma a vyzerá to dobre:) Prikladám foto, okolie ešte nie je dokončené, ale aj to raz bude.
jaros5
24.09.08,09:01
Zuzana nestavia dom, ale altánok !!!! Súhlasím s tým, že navrhnuté základy pod takúto stavbu sú predimenzované a podľa mňa aj zbytočné. Veď na Slovensku vymŕza pôda maximálne do 60 cm. Ja by som urobil len betónové pätky a vnútrajšok riešil dlažbou. Určite by ťa to vyšlo lacnejšie (okrem iného):)
Okrem iného som mal na mysli, ... čo ak sa súčasný, či budúci majiteľ rozhodne pre iné riešenie na pozemku;) ? Viete si predstaviť rozbíjanie takéhoto betónového "dekla"? A ak tam pridá ešte aj železo, no zbohom.:confused:
jun2006
25.09.08,12:24
hehe, kokso, to bude panelak ci co?? :))

dobry vtip!
evula0
26.09.08,09:06
Ak by to išlo len na betónové pätky, určite je dobrá napr. zámková dlažba bez betónovej platne. Ak ale chcete bočné múriky a vnútornú dlažbu napr. s tzv.vymývaný betón alebo keramická, asi je fakt potrebná betónová platňa. Ak urobíte základy a nechcete aby sa v zime dvíhali aj s celým altánkom s rizikom prasknutia, je potrebné do nezamrzajúcej hlbky( 80 cm).Pod platňu treba podsypať kameň,tehly,starý beton ( ochrana pred zdvihnutím v zime) alebo nejaké podobné zbytky aspoň 20 cm, prisypať drobným ( piesok alebo 0/4mm) na vyrovnanie a zníženie spotreby betónu,vložiť ako výstuž "kari" sieť s presahom do základov (stačí 5mm -15 x 15 cm) a potom stačí 10-15 cm hrúbka platne. Kto si robotu uľahčí, bude pri popraskaných betónoch ľutovať a náprava je veľmi obtiažna. Ak budete platňu armovať "poriadne", môžete ju posadiť aj len na pätky(80 cm!) a samozrejme s podsypom.
Ešte k bočným múrikom, možno by bolo lepšie ich vymurovať ( na výber je veľa možností) alebo prípadne obložiť.
chandler
26.09.08,09:16
Okrem iného som mal na mysli, ... čo ak sa súčasný, či budúci majiteľ rozhodne pre iné riešenie na pozemku;) ? Viete si predstaviť rozbíjanie takéhoto betónového "dekla"? A ak tam pridá ešte aj železo, no zbohom.:confused:

samozrejme sa da na zem nasypat strk, na to polozit drevene tramy a na tom vystavat altanok, v lesoch je takych kopec.
da sa to spravit takymto sposobom alebo takym ze tam bude zakladat do min80cm (na patakach alebo pasoch). ale urcite ziadne domace kutilstov ako ulozenie do 40cm. to je zle riesenie.
treba sa rozhodnut co chce mat a podla toho postupovat.
Milan.Žiška
26.09.08,10:34
Rozhodne by som prispôsobil riešenie, velkosti zamýšľanej investície. Alternatív je množstvo, aj materiálových variánt. Je len vecou vkusu, či sa mi do záhrady hodí " ľahká" konštrukcia z dreva alebo betónová stavba,( ktorú možno neskôr využiť po úpravách aj na iný účel). Hlavne dodržte podmienky pre fungovanie konštrukcií zakladania, inak to nemá hodnotu. To potom radšej postav na jar " pruhovanú pergolu z marketu a na zimu ju zabal do garáže.

Ku všetkým týmto riešeniam treba pristupovať zodpovedne aj vzhľadom na to , čo od "stavby" očakávate.:):):)
milanko222
27.09.08,04:11
Zuzanka.



základy a platňu na altánok.. rozmery 4x3m. Na to by som chcela postaviť obvodový múrik 88 cm, 2x na stranu 3 metre a 1x na 4 metrovú stranu.
Základy budú: 4x3 metre, 25 cm široké a 1 meter hlboké, platňa 15cm.




hehe, kokso, to bude panelak ci co?? :))dobry vtip!




Na altanok s ozdobnym murikom zaklady do metrovej hlbky? ..ak to ma byt stavba na 80 rokov. . 15 cm platna? ved ked tam strcite 4 roxory, tak na tom mozete parkovat nalozenu dodavku




Robili sme tohto roku altán 8m x 4m a dali sme drevené stojky na betónové pätky /DT-duté tvárnice zaliate betónom/. do vnútra zámkovú dlažbu


Čo takto vykopať 20 cm na " rastlý terén " , objednať 2,5 m3 slušného (s plastifikátorom ) betónu a dáš 1x Kari sieť a je to aj predimenzované.
A kedže tam budú múriky , tak ich vymurovať.
evula0
29.09.08,08:51
Ak vylejete na "rastlý" terén betón, je to podobné ako položený betónový panel rozmerom "na mieru".
chandler
29.09.08,09:11
Čo takto vykopať 20 cm na " rastlý terén " , objednať 2,5 m3 slušného (s plastifikátorom ) betónu a dáš 1x Kari sieť a je to aj predimenzované.
A kedže tam budú múriky , tak ich vymurovať.

ak to ma byt ako nejaka zakladova doska na terene tak to predimenzovane urcite nebude a navyse za par rokov sa moze stat ze bude mat malu sikmu vezu v zahrade :)
zuzanake
16.10.08,13:13
Evula0, ďakujem za tieto cenné rady. Čítala som všetky názory, za kt. všetkým ďakujem a priklonila som sa presne k tomu, čo ste napísali. Pýtala som sa susedov, kt. tam už majú niečo také, čo by sme chceli aj my postavené a odporučili mi poctivé základy. Takže sme robili základy do hĺbky 90cm, pod platňu a do základov sa dali kamene, pod platňu karirohož a urobila sa 15 cm hrubá platňa. Múriky sme urobili z tvárnic do výšky 88 cm. A je to paráda. Múriky chceme obkladať a chceme dávať vnútornú keramickú dlažbu, tak snáď sme základy zvládli a altánok nám bude slúžiť minimálne 40 rokov :o). Ešte raz ďakujem za príspevky. Pa Zuzana