Miriamac
21.09.08,07:46
Dobrú deň
požiadala by som Vás o pomoc.
9.7.2005 som nastúpila na riadnu materskú dovolenku, 20.1.2006 som požiadala zamestnávateľa o rodičovskú dovolenku až do veku 3 rokov mojho dieťaťa. Tá uplynula dňom 7.9.2008 a nakoľko firma zrušila prevádzku skončil aj moj pracovný pomer. Zamestnaná som bola od 25.10.2001 - 7.9.2008. Nakoľko sa chcem zamestnanať hľadám si sústavne prácu. Ale človek mieni Pán Boh mení - zistila som že som tehotná - momentálne v 5.týždni. Potrebovala by som radu ohľadom:
1. nakoľko som si hľadala prácu - v prípade ak by ma dotyčná firma zamestnala ako by to bolo s materskou mám vobec na nu nárok - momentálne nie som dobrovolne nemocensky poistená oplatí sa mi to, budem splnať nárok na nu keď som nebola posledná 2 roky 270 dní poistená nakoľko som bola na RD alebo budem splnať nárok na matersku aj v prípade, že sa momentálne pripoistím? resp. od dátumu 8.9.2008?
2. v prípade, že ostanem nezamestnaná mám nárok na nejaké dávky budem na rodičovskej dovolenke dostanem rodičovský príspevok, ktorý som dostávala vo výške 4.560,- Sk?
Predpokladaný termín porodu ak všetko pojde dobre by mal byť 27.5.2008
Čo získam ak pojdem na rizikové tehotenstvo - v prípade ak ostanem nezamestnaná - čo v takom prípade?
Zatiaľ Vám ďakujem
Miriam
brčko
21.09.08,19:20
Dobrú deň
požiadala by som Vás o pomoc.
9.7.2005 som nastúpila na riadnu materskú dovolenku, 20.1.2006 som požiadala zamestnávateľa o rodičovskú dovolenku až do veku 3 rokov mojho dieťaťa. Tá uplynula dňom 7.9.2008 a nakoľko firma zrušila prevádzku skončil aj moj pracovný pomer. Zamestnaná som bola od 25.10.2001 - 7.9.2008. Nakoľko sa chcem zamestnanať hľadám si sústavne prácu. Ale človek mieni Pán Boh mení - zistila som že som tehotná - momentálne v 5.týždni. Potrebovala by som radu ohľadom:
1. nakoľko som si hľadala prácu - v prípade ak by ma dotyčná firma zamestnala ako by to bolo s materskou mám vobec na nu nárok - momentálne nie som dobrovolne nemocensky poistená oplatí sa mi to, budem splnať nárok na nu keď som nebola posledná 2 roky 270 dní poistená nakoľko som bola na RD alebo budem splnať nárok na matersku aj v prípade, že sa momentálne pripoistím? resp. od dátumu 8.9.2008?
- aj ked si od nástupu na rodič.dovolenku mala v zamestnaní prerušené nem.poistenie, pre účely nároku "na materské" sa aj tieto dni čerpania rodič.dovolenky počas trvania prac.pomeru rátajú do dní nem.poistenia (§ 49a zákon o sociálnom poistení)
Takže v tvojom prípade máš podmienku aspon 270dní nem.poistenia v posledných dvoch rokoch pred pôrodom pre nárok na materské!!! (nie pre nárok na nemocenské z DNP) splnenú už teraz.

Momentálne však nesplnaš podmienku trvania nem.poistenia a ani ak by si už nemala do nástupu na MD iné nem.poistenie nebudeš "v čase nástupu na MD" v ochrannej dobe z ukončeného nem.poistenia. Ochranná doba je 6mesiacov od ukončenia nem.poistenia v prípade, že nem.poistenie zanikne počas tehotenstva (no z tvojho prechádzajúceho PP neplynie OL, lebo PP skončil posledným dnom prerušenia nem.poistenia).

Pre teba je teda podstatné, či ti bude trvať nejaké zamestnanie k nástupu na MD, resp. budeš v ochrannej dobe po jeho ukončení do nástupu na MD.
Ak by si si našla prácu ale napr. s tebou rozviazali PP v skúšobnej dobe napr. 20.10.08, tak by si bola v ochrannej dobe do 20.4.09. Pri termíne pôrodu 27.5.09 a nástupe na MD 6týždnov pred PTP, čo je 15.4.09 by si stihla nastúpiť na MD v ochrannej dobe. Takže nárok na materské by si mala.

Ak by si si ale žiadne zamestnanie už nenašla, tak by bolo dobre sa prihlásiť na DNP najneskôr do 8tt, no lepšie skôr. Lebo ak by ti do nástupu na MD neuplynulo od posledného prihlásenia na DNP 26týždnov, tak by sa ti materské rátalo len z minimálnej mzdy, čo je nevýhodné.

Teraz je dôležité sa dobre rozhodnúť. Pre teba by bolo dobré sa zúčastniť na bezplatnom školení p. MIhála o materskom v Bratislave 7.10.08, aby si sa oboznámila podrobnejšie s možnosťami nároku na materské. Ak bývaš pri Bratislave, neváhaj!!! Pozri školenia v "kalendári školení", sú na konci každej stránky.
Lebo v prípade, že by si sa teraz prihlásila na DNP a mala aj prac.pomer je to trochu komplikovanejšie a pritom máš možnosť získať maximálnu materskú, príp. aj nárok na nemocenské, ak by si mala nejakého zamestnávatela a nestálo by to vela.

2. v prípade, že ostanem nezamestnaná mám nárok na nejaké dávky budem na rodičovskej dovolenke dostanem rodičovský príspevok, ktorý som dostávala vo výške 4.560,- Sk?
Predpokladaný termín porodu ak všetko pojde dobre by mal byť 27.5.2008
Čo získam ak pojdem na rizikové tehotenstvo - v prípade ak ostanem nezamestnaná - čo v takom prípade?
Zatiaľ Vám ďakujem
Miriam

nárok na podporu v nezamestnanosti nemáš, ak si si neplatila dobrovolné poistenie v nezamestnanosti. Ak sa prihlásiš na UP (predpokladám, že si sa už prihlásila do 7kal.dní od ukončenia PP, ak nie si PN, na Očr alebo sa nestaráš riadne o dieťa t.j. nechodí do škôlky, lebo inak by si si od ukončenia PP musela sama platiť zdrav.poistenie.
Ak by si počas evidovania na UP išla na rizikové, nárok na nemocenské mať nebudeš, lebo tvoj PP skončil počas prerušenia nem.poistenia, takže s najväčšou pravdepodobnostou ti neplynie ochr.lehota. Nemusela by si sa však počas tejto PN chodiť hlásiť na urad práce. To je jediná výhoda.
Ak by si však pred nástupom na PN bola ešte zamestnaná, tak je to zase inak.

Ak by si aj nesplnila podmienky na nárok na materské, nárok na rodič.príspevok by si mala od mesiaca pôrodu.

Tých možností je viac, len treba sa v tom zorientovať, aby si zbytočne neplatila DNP, ak máš iné lacnejšie možnosti alebo neurobila hlúposť.
jarinoka
22.09.08,12:14
Dobry den,
chcela by som sa uistit, ci som spravne poradila priatelke:
1.T.c. je na rodicovskej dovolenke s dietatom do 6. decembra 2008, kedy dovrsi dieta 3 roky, potom by mala nastupit do prace, nakolko s jej natupom zamestnavatel pocita aj jej poziciu drzi,
2. zistila, ze je tehotna, pricom predpokladany termin porodu je 20.marec 2009, cize by spravne mala nastupit do prace cca. na tri mesiace
3. o nastupe do prace na tak kratku dobu neuvazuje, a preto by chcela zostat do porodu na PN (rizikove tehotenstvo) a potom pokracovat dalsou materskou dovolenkou
Ide o to, ci moze zamestnavatel nejakym sposobom ukoncit jej pracovny pomer.
Podla mojho nazoru bude pocas tehotenstva v ochrannej dobe, t.j. zamestnavatel s nou nemoze ukoncit pracovny pomer. Do prace nenastupi na zaklade toho, ze bude PN. Potom pojde na matersku dovolenku, rodicovsku dovolenku a po jej skonceni nastupi opat u zamestnavatela. Je to OK?