ivana184
21.09.08,11:05
Dobrý deň,
do firmy sme kúpili kávovar + kávové náplne cappuccino + Latte, a zaujímalo by ma, či môžem z toho odrátať DPH.

Kávovar stál 3990,- Sk a tie náplne 160,- Sk/1ks.

Ďakujem
Paula
21.09.08,09:21
Z kávovaru nôžeš, z náplní nie.
ivana184
21.09.08,09:41
OK, vďaka, náplne pôjdu na repre, najradšej aj ten kávovar by som tam hodila.
Paula
21.09.08,09:51
Škoda nedať do nákladov, ale rozhodnúť o zaúčtovaní musia kompetentní.
Vladimír Ozimý
22.09.08,07:05
nebol by som si istý či uznať DPH. Z daňového hľadiska sa kávovar uznáva do daňových výdavkov v rámci zariadenia pre zamestnancov (vybavenie kuchynky) ale z DPH pohľadu máme preda § 49 ods. 7 písm. c) - tovary a služby za účelom pohostenia a zábavy...a kávovar podľa mňa spĺňa atribút tovaru za účelom pohostenia...to je môj názor...
Paula
22.09.08,07:50
Bez akéhokoľvek úmyslu tému znevažovať sa mi natíska myšlienka, že pre mnohých ľúdí je práca aj zábavou (majú to šťastie, že robia to, čo ich nielen živí ) :). Hádať sa s §-om nemôžem, len si myslím, že pokiaľ ten kávovar nemá astronomickú hodnotu, nemal by byť voči rýchlovarnej kanvici (čo sa týka prípravy kávy) na pracovisku diskriminovaný ani z hľadiska DPH.
Vladimír Ozimý
22.09.08,08:05
Bez akéhokoľvek úmyslu tému znevažovať sa mi natíska myšlienka, že pre mnohých ľúdí je práca aj zábavou (majú to šťastie, že robia to, čo ich nielen živí ) :). Hádať sa s §-om nemôžem, len si myslím, že pokiaľ ten kávovar nemá astronomickú hodnotu, nemal by byť voči rýchlovarnej kanvici (čo sa týka prípravy kávy) na pracovisku diskriminovaný ani z hľadiska DPH.

Samozrejme ja stále hovorím že všetko je o obhájení...len veľakrát pri čítaní príspevkov sa utvrdzujem že ľudia spájajú daňovú uznateľnosť s nárokom na DPH. Vo väčšine prípadov to samozrejme platí ale nie je to rovnica ktorá sa uplatňuje pri DPH. Všetko je o uhle pohľadu ;)
JAJA11
02.09.10,12:52
Dobrý deň,
do firmy sme kúpili kávovar + kávové náplne cappuccino + Latte, a zaujímalo by ma, či môžem z toho odrátať DPH.

Kávovar stál 3990,- Sk a tie náplne 160,- Sk/1ks.

Ďakujem

Pozerám túto tému, lebo som sa dnes V PMPP dočítala, že napr, chladničku na vybavenie kuchynky pre zamestnancov si môžem dať do nákladov, ale DPH si z nej nemôžem uplatniť, lebo neslúži na podnikanie, teda nie je možné odpočítať DPH podľa paragrafu 49 ods.2. :eek: Tak sa začínam zamýšľať - skrinky pre zamestnancov, celé vybavenie šatne, záchody... neslúžia na dosiahnutie príjmov, môžem si z nich odpočítať DPH :eek:
Tweety
02.09.10,12:53
Pozerám túto tému, lebo som sa dnes V PMPP dočítala, že napr, chladničku na vybavenie kuchynky pre zamestnancov si môžem dať do nákladov, ale DPH si z nej nemôžem uplatniť, lebo neslúži na podnikanie, teda nie je možné odpočítať DPH podľa paragrafu 49 ods.2. :eek: Tak sa začínam zamýšľať - skrinky pre zamestnancov, celé vybavenie šatne, záchody... neslúžia na dosiahnutie príjmov, môžem si z nich odpočítať DPH :eek:
Ale slúžia. Nárok na odpočet si môžeš uplatniť, samozrejme ak máš doklad podľa Zákona o dph.
JAJA11
03.09.10,06:48
Ale slúžia. Nárok na odpočet si môžeš uplatniť, samozrejme ak máš doklad podľa Zákona o dph.

Ja viem, že slúžia, ale myslím, že aj tá chladnička alebo stolík do kuchynky.:o Veď ak nezariadim miesto, kde sa môžu zamestnanci najesť a na pracovisku je zákaz jedenia, tak by som nesplnila zákon a zamestnanci by sa asi museli chodiť najesť von alebo domov :o Tak ako to vlastne je? Má PMPP pravdu? :o
Tweety
03.09.10,06:51
Ja viem, že slúžia, ale myslím, že aj tá chladnička alebo stolík do kuchynky.:o Veď ak nezariadim miesto, kde sa môžu zamestnanci najesť a na pracovisku je zákaz jedenia, tak by som nesplnila zákon a zamestnanci by sa asi museli chodiť najesť von alebo domov :o Tak ako to vlastne je? Má PMPP pravdu? :o
V tomto nemá.
Betina2
03.09.10,07:15
V tomto nemá.

My sme mali chladničku normálne v náklade a odpočítali sme aj DPH. Pri kontrole na DPH s tým nebol problém. Bolo to však pred pár rokmi. Samozrejme sa nejednalo o nič nóbl ani o kombi s mrazákom !. Bola to len normálna bežná chladnička s maličkým výparníkom umiestnená v prislúcahjúcej chodbe ku kancelárii, kde sme mali aj stôl na stravovanie a mikrovlnku + rýchlovarnú konvicu + skrinku s nejakým tým riadom a pohármi. Samozrejme, že sme tým vedeli preukázať, že ide o zariadenie pracoviska a nie o nákup do súkromného bytu. Keby to tam pri kontrole nevideli, možno by boli pochybnosti.
A stravovanie v objekte sa zabezpečiť nedalo iným spôsobom. Mali sme tam aj kávovar na presso. Aj tu bol odpočet DPH uznaný bez problémov. Pozor si však dávali pri kontrole kávy, čaju, minerálky, cukru, keksov a pod.....tam sa niečo tuším aj našlo, ale za 2 flaše minerálky nedorubili nič. Ale aspoň boli spokojní, že niečo našli. ;)
Ak by som šla do extrému, tak ani sklenené poháre na džús, šálky s podšálkami na kávu či na čaj by sa nemohli uznať z hladiska DPH. Potom by už len museli zamestnanci po pár kúskov z domu doniesť....to si teda ozaj neviem predstaviť.
JAJA11
04.09.10,17:51
V tomto nemá.

No ja som to doteraz považovala za samozrejmé, tak ma to riadne pomýlilo a zaskočilo. :o Preto som hneď hľadala na Porade názor a riadne som si vydýchla, keď som našla tento názor. Človek si dnes nemôže byť nikdy istý, či niečo neprehliadol. :) Ďakujem. :)
mordechaj
05.09.10,17:05
Podľa §40 zákona o DPH platiteľ môže odpočítať od dane, ktorú je povinný platiť, daň z tovarov a služieb, ktoré použije na dodávky tovarov a služieb ako platiteľ.
Súhlasím, že napr. kávovar ako aj kávu môže úradník posúdiť subjektívne a tieto veci vyhodiť. Záleží však aj na argumentácií samotného platiteľa, veď bez kávy sa nezaobíde žiadny obchodník, pracovník ani žiadne obchodné rokovanie a je prirodzenou súčasťou obchodných stretnutí atd. Treba skúsiť.
promont maja
06.09.10,08:27
Podľa §40 zákona o DPH platiteľ môže odpočítať od dane, ktorú je povinný platiť, daň z tovarov a služieb, ktoré použije na dodávky tovarov a služieb ako platiteľ.
Súhlasím, že napr. kávovar ako aj kávu môže úradník posúdiť subjektívne a tieto veci vyhodiť. Záleží však aj na argumentácií samotného platiteľa, veď bez kávy sa nezaobíde žiadny obchodník, pracovník ani žiadne obchodné rokovanie a je prirodzenou súčasťou obchodných stretnutí atd. Treba skúsiť.

... ja už len podotýkam, že nie všetky argumenty, týkajúce sa: " sa nezaobíde žiadny obchodník" nie sú vždy tými, ktoré rozhodujú. V dávnejšej minulosti som sa napr. stretla s tým, že takýto podnikateľ si dal do výdavkov zubnú protézu ... a keďže je advokát, a to vyhľadávaný ... tak si myslel, že daňovú kontrolu presvedčí ... no a nepresvedčil ... hoci bez zubov by určite nemohol vykonávať svoju prax ... a keď to celé po čase rozoberiem ( aj z daňového hľadiska ...) = tento výdavok bol výdavkom nevyhnutným.
mordechaj
06.09.10,16:24
Závisí skutočne od posúdenia a nálady úradníkov. Preto im treba pri každej návšteve tú kávu ponúknuť.
promont maja
07.09.10,07:03
... no, naše daňové kontroly ( v Prešove) striktne kávičku odmietajú ... a nedajú si ani minerálku. Aspoň ja som mala takúto česť ... chcú mať určitý odstup. Ale možno, že iba majú také interné predpisy ... či?
JAJA11
07.09.10,07:57
... ja už len podotýkam, že nie všetky argumenty, týkajúce sa: " sa nezaobíde žiadny obchodník" nie sú vždy tými, ktoré rozhodujú. V dávnejšej minulosti som sa napr. stretla s tým, že takýto podnikateľ si dal do výdavkov zubnú protézu ... a keďže je advokát, a to vyhľadávaný ... tak si myslel, že daňovú kontrolu presvedčí ... no a nepresvedčil ... hoci bez zubov by určite nemohol vykonávať svoju prax ... a keď to celé po čase rozoberiem ( aj z daňového hľadiska ...) = tento výdavok bol výdavkom nevyhnutným.

Lenže to by si mohli dať do nákladov potom všetci všetko :-) Okuliare, ja bez nich vôbec nevidím a nie som schopná urobiť svoju prácu, dokonca sa mi zrak zhoršil aj vďaka mojej práci a do nákladov si to nemôžem dať. A bez oblečenia tiež nemôžem predstúpiť pred zákazníkov a nie je to náklad. Jednoducho povedané, čo je pre mňa nie je náklad. Ak to kúpim zamestnancom alebo na podnikanie, tak je to náklad. :o Ak to kúpim zákaznikovi, tak je to reprezentačné. Ak je to predmet do 16,69 EUR, tak to ide do nákladov :o
ondrejvla
07.09.10,13:55
Lenže to by si mohli dať do nákladov potom všetci všetko :-) Okuliare, ja bez nich vôbec nevidím a nie som schopná urobiť svoju prácu, dokonca sa mi zrak zhoršil aj vďaka mojej práci a do nákladov si to nemôžem dať. A bez oblečenia tiež nemôžem predstúpiť pred zákazníkov a nie je to náklad. Jednoducho povedané, čo je pre mňa nie je náklad. Ak to kúpim zamestnancom alebo na podnikanie, tak je to náklad. :o Ak to kúpim zákaznikovi, tak je to reprezentačné. Ak je to predmet do 16,69 EUR, tak to ide do nákladov :o

No tu by som si dovolila pripomenúť, že ani zamestnancovi nákup okuliarov alebo oblečenia ( mimo pracovného) nemôžeš dať do nákladov, len oblečenie pracovné, napr. montérky, rovnošaty, prac.obuv, prac.rukavice, toto si môžeš dať do nákladov aj ty. Ak odev potrebuješ v rámci svojho výkonu povolania, napr. herci, cirkusoví umelci a iní, vtedy to používaš za účelom dosiahnutia zisku.
mordechaj
07.09.10,19:21
Bavíme sa o DPH.
promont maja
08.09.10,07:02
Reagujem na príspevok č. 20 od Mordechaj:

Ja si naopak práve myslím, že tieto dve veci spolu súvisia ... no, keďže sme v téme " Kávovar a DPH " ... tak uznanie nákladu z pohľadu dani z príjmu spolu úzko súvisí práve s DPH, pretože tu máme § 49, ods. 2 Zákona o DPH, ktorý okrem iného hovorí, že platiteľ môže odpočítať od dane, ktorú je povinný platiť, daň z tovarov a služieb, ktoré použije na dodávky tovarov a služieb ako platiteľ s výnimkou podľa odsekov 3 a 7 atď. ... a § 49, ods. 7 toho istého zákona hovorí, že (7) Platiteľ nemôže odpočítať daň pri
a) kúpe tovarov a služieb na účely pohostenia a zábavy ... atď.

... takže sa stále vraciame k tomu, kam zaradíme tento kávovar ... aj keď vo všeobecnej rovine.
Zita5
08.09.10,07:42
Reagujem na príspevok č. 20 od Mordechaj:

Ja si naopak práve myslím, že tieto dve veci spolu súvisia ... no, keďže sme v téme " Kávovar a DPH " ... tak uznanie nákladu z pohľadu dani z príjmu spolu úzko súvisí práve s DPH, pretože tu máme § 49, ods. 2 Zákona o DPH, ktorý okrem iného hovorí, že platiteľ môže odpočítať od dane, ktorú je povinný platiť, daň z tovarov a služieb, ktoré použije na dodávky tovarov a služieb ako platiteľ s výnimkou podľa odsekov 3 a 7 atď. ... a § 49, ods. 7 toho istého zákona hovorí, že (7) Platiteľ nemôže odpočítať daň pri
a) kúpe tovarov a služieb na účely pohostenia a zábavy ... atď.

... takže sa stále vraciame k tomu, kam zaradíme tento kávovar ... aj keď vo všeobecnej rovine.

Jednoduchou rečou povedané :
kávovar využijem predsa na dodávky tovarov a služieb pri napr.obchodných jednaniach.
Predsa ak získam a prijmem klienta , kedy uzavrieme zmluvu o dodávke tovaru a služieb , a klient ktorý mi platí za moje dodané služby a tovar prospech budem mať ja , ale aj štát . A preto pri zakúpení kávovaru na účel pohostenia klientov(uvarenia kávy),DPH z tohto kávovaru môžem uplatniť.

Samozrejme káva to už je ten bod a) ...bez nároku

Ďalší pohľad na vec , je aj cez zamestnancov .Však prinášajú príjem pre firmu tým, že vykonávajú svoju prácu , aby zamestnávateľ túto prácu mohol predať a zasa bude mať z toho zisk okrem zamestnávateľa aj štátna pokladňa .

Čiže veľa záleží aj od podania argumentov pri DK .
mordechaj
08.09.10,19:33
Systém dane z pridanej hodnoty je samostatný a nie je možné ho striktne spájať so zákonom o dani z príjmov, ktorý slúži na definíciu pravidiel pre určenie základu dane z príjmov, ktorá je priamou daňou.
Zita5
08.09.10,20:00
Systém dane z pridanej hodnoty je samostatný a nie je možné ho striktne spájať so zákonom o dani z príjmov, ktorý slúži na definíciu pravidiel pre určenie základu dane z príjmov, ktorá je priamou daňou.
Myslím, že všetci diskutujúci v tejto téme sme si vedomí, že sa bavíme o DPH.Ak píšem o zisku , ktorý bude mať štátna pokladnica , tak tým mám a mala som na mysli zisk (daň z príjmu ) ako aj odvod DPH zo zdaniteľného obchodu do štátnej pokladnice . Čiže aj jedno aj druhé .Nikto to nespája a preto som napísala v duchu ....Jednoduchou rečou napísané :)

Nakoniec sa bavíme o platiteľovi DPH.
promont maja
09.09.10,04:59
Systém dane z pridanej hodnoty je samostatný a nie je možné ho striktne spájať so zákonom o dani z príjmov, ktorý slúži na definíciu pravidiel pre určenie základu dane z príjmov, ktorá je priamou daňou.
... pripájam sa k Zite5. Neviem, čo je myslené pod pojmom "striktne" ... nakoľko jeho význam chápem totiž naozaj v jeho plnom význame.
Hovorilo sa tu hlavne o tom, či predmetný "tovar ( v našom prípade kávovar)" spĺňa podmienky pre odpočítanie od dane z pridanej hodnoty, nakoľko tento tovar či služby má platiteľ použiť na dodávky tovarov a služieb atď. ... všetko v rámci § 49, ods. 2 a ďalších odsekov Zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty ... takže, aspoň podľa môjho názoru, práve táto skutočnosť bola braná na zreteľ.
JAJA11
10.09.10,05:54
No tu by som si dovolila pripomenúť, že ani zamestnancovi nákup okuliarov alebo oblečenia ( mimo pracovného) nemôžeš dať do nákladov, len oblečenie pracovné, napr. montérky, rovnošaty, prac.obuv, prac.rukavice, toto si môžeš dať do nákladov aj ty. Ak odev potrebuješ v rámci svojho výkonu povolania, napr. herci, cirkusoví umelci a iní, vtedy to používaš za účelom dosiahnutia zisku.

Ale to je ten problém. Pre niekoho je pracovný odev montérky, pre niekoho oblek. Bohužiaľ, ten oblek sa do nákladov nemôže dať. (A často si ho ten človek kúpi len za účelom podnikania, inak obleky nenosí :rolleyes: ) Viem, že existujú rovnošaty, prípadne kostýmy označené emblémom firmy a môžu byť v nákladoch, ale keď to nie je pre zamestnancov, tak to náklad nie je a tým pádom sa nemôže ani uplatniť DPH. :o
Zita5
10.09.10,06:04
Ale to je ten problém. Pre niekoho je pracovný odev montérky, pre niekoho oblek. Bohužiaľ, ten oblek sa do nákladov nemôže dať. (A často si ho ten človek kúpi len za účelom podnikania, inak obleky nenosí :rolleyes: ) Viem, že existujú rovnošaty, prípadne kostýmy označené emblémom firmy a môžu byť v nákladoch, ale keď to nie je pre zamestnancov, tak to náklad nie je a tým pádom sa nemôže ani uplatniť DPH. :o

K tomu obleku - súhlasím s Tebou a len pre zaujímavosť prikladám krátku citáciu z jedného článku - zdroj
http://www.mojuctovnik.sk/index.php?option=com_content&task=view&id=30&Itemid=30

Skúsenosti účtovníkov a daňových poradcov sa často opakujú a podnikatelia v snahe zvýšiť náklady robia rovnaké chyby.
Oblečenie
Najčastejšie sa týkajú uplatnenia výdavkov v podobe oblečenia – napr. obleky, košele, topánky, rôzne iné časti oblečenia a s nimi spojené služby údržby ako čistiareň, oprava odevov. Jedného takéhoto klienta z finančnej oblasti nepresvedčila účtovníčka o oprávnenosti takýchto výdavkov a rovnakého názoru boli aj pracovníčky daňového úradu, ktoré tvrdili, že aj ony musia chodiť slušne oblečené do práce a zamestnávateľ im na to neprispieva a následne si to neuplatňuje do výdavkov, čo znie veľmi logicky.

Zdroj: Hospodárske Noviny, 13. 11. 2007
Autor: Alexandra Gogová
cloe
10.09.10,08:01
... pripájam sa k Zite5. Neviem, čo je myslené pod pojmom "striktne" ... nakoľko jeho význam chápem totiž naozaj v jeho plnom význame.
Hovorilo sa tu hlavne o tom, či predmetný "tovar ( v našom prípade kávovar)" spĺňa podmienky pre odpočítanie od dane z pridanej hodnoty, nakoľko tento tovar či služby má platiteľ použiť na dodávky tovarov a služieb atď. ... všetko v rámci § 49, ods. 2 a ďalších odsekov Zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty ... takže, aspoň podľa môjho názoru, práve táto skutočnosť bola braná na zreteľ.

Ja si myslím, že tieto veci treba posudzovať individuálne /nákup kávovaru/, lebo je rozdiel, kto si to dá do nákladov. Jedná sa vždy o to, vedieť obhájiť potrebu takého nákupu.
Napr. firma, ktorá sa zaoberá obchodnou činnosťou, má xy obchodných partnerov a robí veľké tržby, ľahko obháji potrebu nákupu kávovaru /množsto obchodných jednaní, ktoré prinášajú firme zisk/.
Naopak taký živnostník - remeselník, ktorý faktúruje mesačne jednému - dvom odberateľom, by s tým asi neuspel.
Podobne napr. televízor v reštaurácii. Ako by ste to posudzovali?
Zita5
10.09.10,08:03
Ja si myslím, že tieto veci treba posudzovať individuálne /nákup kávovaru/, lebo je rozdiel, kto si to dá do nákladov. Jedná sa vždy o to, vedieť obhájiť potrebu takého nákupu.
Napr. firma, ktorá sa zaoberá obchodnou činnosťou, má xy obchodných partnerov a robí veľké tržby, ľahko obháji potrebu nákupu kávovaru /množsto obchodných jednaní, ktoré prinášajú firme zisk/.
Naopak taký živnostník - remeselník, ktorý faktúruje mesačne jednému - dvom odberateľom, by s tým asi neuspel.
Podobne napr. televízor v reštaurácii. Ako by ste to posudzovali?

Televízor umiestnený priamo v reštaurácii by som posudzovala ako výdavok OVZD .
Tweety
10.09.10,08:04
Ja si myslím, že tieto veci treba posudzovať individuálne /nákup kávovaru/, lebo je rozdiel, kto si to dá do nákladov. Jedná sa vždy o to, vedieť obhájiť potrebu takého nákupu.
Napr. firma, ktorá sa zaoberá obchodnou činnosťou, má xy obchodných partnerov a robí veľké tržby, ľahko obháji potrebu nákupu kávovaru /množsto obchodných jednaní, ktoré prinášajú firme zisk/.
Naopak taký živnostník - remeselník, ktorý faktúruje mesačne jednému - dvom odberateľom, by s tým asi neuspel.
Podobne napr. televízor v reštaurácii. Ako by ste to posudzovali?
Ako VOZD, samozrejme, závisí od ceny, či by to už nebol HM, potom do obstarania s odpisom, s nárokom na odpočet dph.
mordechaj
10.09.10,21:03
Nehnevajte sa, ale predsa ak si niekto odpočíta DPH z obleku napr. manažér či riaditeľ firmy je to predsa niečo iné ako montérky používane napr. pri výrobe.
Stefan2005
11.09.10,07:35
Nehnevajte sa, ale predsa ak si niekto odpočíta DPH z obleku napr. manažér či riaditeľ firmy je to predsa niečo iné ako montérky používane napr. pri výrobe.

Nehnevám sa.
Ale nechápem prečo by to mal byť rozdiel... pokiaľ oblek spĺňa podmienky pracovného odevu rovnako ako monterky. Ustanovenie o daňovej uznateľnosti obleku môže vyplývať nielen zo všeobecne záväzného predpisu, ale i interného predpisu zamestnávateľa (samozrejme pri splnení určitých ďalších podmienok - napr. vymedzenie okruhu profesií, ďalej jednotnosť podoby a súčastí odevov, označenie identifikačnými znakmi zamestnávateľa, ...).
mordechaj
11.09.10,11:00
Oblek podľa môjho názoru vystihuje osobnosť jeho nositeľa a je pravda, že byť súčasťou niektorých profesií bez obleku je nepredstaviteľné. Neviem si dosť celkom dobre predstaviť ako by som sa osobne cítil keby som ho išiel kupovať na firmu a moji účtovníci by sa zaoberali kravatami a topánkami mojich ľudí.
Stefan2005
11.09.10,11:18
... Neviem si dosť celkom dobre predstaviť ako by som sa osobne cítil keby som ho išiel kupovať na firmu a moji účtovníci by sa zaoberali kravatami a topánkami mojich ľudí....

Nie vždy je dobre osobne sa vcítiť do problematiky, zužuje to uhoľ pohľadu na vec... Onoho času sme bez problémov preplatili kostýmy a obleky moderátorom-kám a hlásateľkám regionálne televízie a zúčtovali to ako daňové výdavky; a účtovníci nemali s tým problém :)...
mordechaj
12.09.10,15:19
Nejde ani tak o osobné vcítenie, len poukázanie na subjektívnu stránku DPH a nejednoznačnosť slovenskej právnej úpravy. Pri posudzovaní mnohých oblastí z pohľadu DPH preto treba pristupovať individuálne z prípadu na prípad.
Stefan2005
16.09.10,08:14
Lenže to by si mohli dať do nákladov potom všetci všetko... Okuliare, ja bez nich vôbec nevidím a nie som schopná urobiť svoju prácu, dokonca sa mi zrak zhoršil aj vďaka mojej práci a do nákladov si to nemôžem dať. ...

Dovolím si oponovať - pristupujme vždy k problematike pragmaticky a snažme sa nazvať veci tak, ako sa majú:

Otázka a odpoveď DRSR:

Otázka:
Môže si dať zamestnávateľ do nákladov spoločnosti výdavky na zakúpenie okuliarov zamestnancom pri práci so zobrazovacími jednotkami (napr. počítačmi)?

Odpoveď:
Nariadenie vlády č. 276/2006 Z.z. ustanovuje minimálne požiadavky na bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci so zobrazovacími jednotkami. V § 7 ods. 1 až 5 citovaného nariadenia vlády sú stanovené povinnosti zamestnávateľa pri práci so zobrazovacími jednotkami.

Ak výsledky vyšetrenia zamestnanca preukážu, že je nevyhnutné poskytnúť zamestnancovi špeciálne korekčné prostriedky na prácu so zobrazovacou jednotkou, zamestnávateľ je povinný ich poskytnúť.
Výraz „špeciálne korekčné pomôcky“ znamená okuliare prispôsobené na prácu so zobrazovacou jednotkou, ktoré sú považované za pracovnú pomôcku (definované Národným inšpektorátom práce).

Z uvedeného vyplýva, ak zamestnávateľ poskytne zamestnancovi na prácu so zobrazovacou jednotkou takéto špeciálne korekčné pomôcky, potom sú výdavky spojené s poskytnutím týchto pracovných pomôcok daňovými výdavkami podľa § 19 ods. 2 písm. c) zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov.


Teda ak budem mať bloček na talianske módne okuliare, asi to neprejde. Ak budem mať v rovnakej cene (alebo aj drahšie) "korekčnú pomôcku", bude to v poriadku :).
angyi2
26.01.11,09:06
Ahojte!
kupili sme kávovar (na espreso) z Talianska (dod.aj my sme platitelia dph), takže cena bez dph 400 Eur. Máme 2 prevádzky-u nás je kávomat na mince (z príjmov samozrejme odvádzame dph)+ešte jeden presovar-ten bol kedysi pri kúpe učtovaný ako nedanový náklad. Tento nový kávovar bude slúžiť zamestnancom na druhej prevádzke. Moja otázka je:
1.podla vás, môžem dať kávovar do danových nákladov? Ak áno, nemám problém ani s DPH, vzniká mi danová povinnosť a zároven nárok na odpočet.
2.ak kávovar nedám do danových Nov, tak podla §49 ods.7a nemôžem dph odpočítať. Ale musím účtovať a danovej povinnosti a zaplatit dph.
3. asi nemám takú možnosť, že kávovar dám do nedanových, ale dph odvadzam aj odpočítam?
JAJA11
27.01.11,07:21
Ahojte!
kupili sme kávovar (na espreso) z Talianska (dod.aj my sme platitelia dph), takže cena bez dph 400 Eur. Máme 2 prevádzky-u nás je kávomat na mince (z príjmov samozrejme odvádzame dph)+ešte jeden presovar-ten bol kedysi pri kúpe učtovaný ako nedanový náklad. Tento nový kávovar bude slúžiť zamestnancom na druhej prevádzke. Moja otázka je:
1.podla vás, môžem dať kávovar do danových nákladov? Ak áno, nemám problém ani s DPH, vzniká mi danová povinnosť a zároven nárok na odpočet.
2.ak kávovar nedám do danových Nov, tak podla §49 ods.7a nemôžem dph odpočítať. Ale musím účtovať a danovej povinnosti a zaplatit dph.
3. asi nemám takú možnosť, že kávovar dám do nedanových, ale dph odvadzam aj odpočítam?

Myslím, že to tu je napísané. Ak sa kávovar bude využívať pre návštevy alebo zamestnancov, nie je dôvod neodpočítať si DPH. Aj dobrá káva môže prispieť k tomu, že návšteva sa rozhodne pre našu firmu alebo zamestnanec podá lepšie výkony ;) a tým budeme mať vyššie príjmy. :rolleyes: