olivin
21.09.08,11:09
Ahojte,

rada by som poprosila tych, ktori stavali/stavaju podla individualneho projektu o rady, tipy, odporucania, skusenosti co a ako, aby spolupraca s architektom bola uspesna a bezproblemova, cokolvek co vas napadne k tejto teme povedat. Zaujima ma aj priblizne kolko vas takyto projekt vysiel a v neposlednom rade hladame velmi sikovneho architekta, ktory spolupracuje s velmi sikovnymi projektantami. Stavat budeme na strednom Povazi, mensi rod. dom, okolo 100 m2 uzitkovej plochy.

Vopred dik.
tom_NR
21.09.08,19:27
Hádam len toľko, aby dotyčný mal už nejaké referencie, a aby vám nevnucoval veci tak, ako si ich nepredstavujete. Cena je individuálna, závisí od náročnosti projektu (aj projektanta). ;)
chandler
22.09.08,05:56
a co mate proti katalogovemu projektu?
mlaco
22.09.08,07:40
Cena projektu sa u mna pocitala podla m3 stavby, potom podla nejakych prevodovych tabuliek. Bolo to nad 100k.

Architekt vedel ako dom "funguje", pocas stretnuti sme dali dohromady poziadavky a moznosti.

Podla mna katalogovy projekt je dobry pre mensi dom, ktory nema byt drahy. Usetrite 100k. Ak vsak idete stavat vacsi dom, alebo na malom pozemku, tak je lepsie nechat si projekt usit na mieru...
Ingrid Ondruskova
22.09.08,07:48
mlaco, asi nie som vôbec v obraze...to "nad 100k." znamená cena, čiže nad 100.000,-Sk ? Za projekt? Vidím dobre?
Zoltán Kovács
22.09.08,07:49
mlaco, asi nie som vôbec v obraze...to "nad 100k." znamená cena, čiže nad 100.000,-Sk ? Za projekt? Vidím dobre?

Áno. Osobne som videl projekt RD aj za 160 tisíc.
chandler
22.09.08,08:04
mlaco, asi nie som vôbec v obraze...to "nad 100k." znamená cena, čiže nad 100.000,-Sk ? Za projekt? Vidím dobre?

to je tak minimum.. to co pise smith je realnejsie ...
preto je podla mna lepsi katalogovy projekt ako nejaky lacny individualny zbuchany za par korun.
mlaco
22.09.08,08:19
Nuz, ano, katalagovy projekt staci nakopirovat na kopirke a doplnit osadenie na pozemok a pripojky. Individualny projekt vyzaduje intelektualnu pracu - vsetko navrhnut od zaciatku.

Aj na Porade sa spominala cena individualneho projektu 30k - 50k.

Nemozno to brat pausalne. Zalezi akeho akchitekta/projektanta si vyberiete a ako sa s nim dohodnete...

Nie je to manualna praca kde sa daju lahko porovnavat vykony, mozno je to trochu ako umenie - namalovanie obrazu :-)
Zita5
22.09.08,08:25
My sme platili za projekt RD 70 000 Sk .
Odovzdali sme projektantovi nakreslenú našu predstavu , niečo nám tam vnútil , malé zmeny s ktorými sme ani nesúhlasili , i napriek tomu to máme v projekte , ale v konečnom dôsledku sa to bude aj tak meniť .

Čiže náš návrh prekreslil za 70 000 Sk .
A to sa mi oproti cen.ponúk zdalo celkom slušné , prvá ponuka na prokejt včetne zľavy 240 000 Sk :rolleyes:Ešte nám aj cenník priniesol , aby sme videli akú zľavu nám dal .:rolleyes:Veľmi rýchlo sme sa rozlúčili .
chandler
22.09.08,10:10
My sme platili za projekt RD 70 000 Sk .
Odovzdali sme projektantovi nakreslenú našu predstavu , niečo nám tam vnútil , malé zmeny s ktorými sme ani nesúhlasili , i napriek tomu to máme v projekte , ale v konečnom dôsledku sa to bude aj tak meniť .

Čiže náš návrh prekreslil za 70 000 Sk .
A to sa mi oproti cen.ponúk zdalo celkom slušné , prvá ponuka na prokejt včetne zľavy 240 000 Sk :rolleyes:Ešte nám aj cenník priniesol , aby sme videli akú zľavu nám dal .:rolleyes:Veľmi rýchlo sme sa rozlúčili .

to si dobre napisala, za tie peniaze to je len prekreslena vasa predstava, a spravena tak aby vam to nepadlo a nemali tam nejake problemy.
ak chces dom presne na pozemok, na rodinu a take veci tak to je komplikovanejsie a aj drahsie samozrejme. ale podla mna je tych katalogovych domov tolko ze sa vybrat da vacsinou.
zedino
22.09.08,13:20
1. z katalogovych projektov sa vybrat da a pokial nepotrebujete menit nosne priecky tak vam firma co vam preda projekt da autorizaciu na zmeny, v tom problem nie je

2. standardna cena individualneho projektu je 3% z nakladov na dielo, to znamena ze ak v realizacnom pare mate technologicky postup naceneny na 5 mega tak si pripravte 150k za projekt to bude jeho cena

3. osobna skusenost
olivin
22.09.08,18:59
Dakujem vsetkym za prispevky. Uz som stihla pridat aj novu temu, lebo dnes sme nasli krasny pozemok, ale dost nestandardny a ten by si definitivne vyzadoval architekta a dobreho.

Netvrdim, ze dom bude mat 100m2, mozno 120, ale fakt je, ze chceme maly kompaktny domcek, no a preco chceme individualny projekt, pisala som to uz niekomu tak to sem skopirujem:
- individualny pristup k byvaniu nepovazujem len za vysadu vysoko rozpoctovych realizacii, aj nizkorozpoctove byvanie moze mat vlastnu tvar
- nizky rozpocet je podla mna urcity "nestandard" (ako napr. svahovity teren) a podla mna si vyzaduje individualne riesenie, aby sa z "mala vytazilo maximum" bez redukcie kvality (nielen dispozicne, ale aj technologicky)
- prave preto, ze ide o "maly" priestor musi byt navrhnuty precizne, efektivne a priestorovo ekonomicky co katalogove domy nie su
- som si vedoma toho, ze sa cena projektu pohybuje okolo 6-7% z realizacnej sumy, ale verim, ze eventualne by sme prave kvoli tomu usetrili
- v neposlednom rade by sme chceli mierne odbocit z hlavneho prudu, co neznamena, ze nam ide o nejaky architektonicky exhibicionizmus (to vobec nie!!!) .

Su nase dovody padne, alebo si veci idealizujem?;)

Mozem sa spytat tych co uz maju skusenost s architektom, ako napr. Mlaco, ci by mi ho odporucil.
zedino
23.09.08,18:19
...efektivne a priestorovo ekonomicky co katalogove domy nie su...


tu by som celkom suhlasil niektore projekty mi pripadaju ako keby sa predbiehali vo stvorakoch nevyuziteho priestoru, ale zopar projektov sa najde aj velmi efektivnych to zase treba povedat, bohuzial architekti si zvykli na to ze ludia ktori chcu nieco na mieru tak si za to zaplatia, preto su ceny extremne vysoke, ale kolko ludi tolko chuti, osobne si nemyslim ze individualnym projektom usetris na samotnej realizacii, aby to prave nebolo naopak prave pre velmi vysoku pravdepodobnost nestandardnych rieseni, podla toho co pises o pozemku a tak

za posledny mesiac co riesim proijekt nasho buduceho byvania som presiel u cca 10-12 firiem cca 1500 projektov rodinnych domov, roznyuch bolo tak asi 50 projektov, ostatne boli odvodene od inych, vcelku sa vsetky projekty velmi podobali, potom som chcel individualny projekt a co sa nestalo, len tak skusmo cez znameho som zavolal jednemu architektovi, povedal ako asi chcem aby to vyzeralo, neviem preco ale moj individualny projekt sa podobal na cca 350 katalogovych projektov ktore som predtym presiel, takze individualne alebo katalogove je proste podla mna jedno, rozdiel je v cene, jedina vec ktora bola na individualnom projekte dobra bola ta ze veci ktore som chcel ja tam boli zakomponovane, u katalogovych projektov by som to musel prerabat, za co by som asi musel platit navyse, ale cena aj s prerabanim by urcite ani zdaleka nebola taka ako individualneho projektu

ale to je len moja skusenost, ty mozno budes mat inu, tak vela stastia