mobat
21.09.08,18:24
chcel by som sa poradit ci moze zamestanavatel po nastupe z rodicovskej dovolenky vytvorit nove pracovne miesto pre pracovnicku, ktora sa vratila z rodicovskej dovolenky. Jej byvale miesto je obsadene inou pracovnickou, ktorej odchod by bol pre firmu nevyhodny. Hypoteticky by mohol zamestnavatel nove, umelo vytvorene miesto zrusit a nepohodlna pracovnicka z rodicovskej dovolenky by dostala vypoved z dovodu zrusenia tohto pracovneho miesta. Samozrejme by sa s nou pri nastupe dohodol o zmeneni pracovneho zaradenia.

co by ste poradili takejto pracovnicke, ktora sa vracia z RD?
co by ste poradili firme?
brčko
21.09.08,19:41
chcel by som sa poradit ci moze zamestanavatel po nastupe z rodicovskej dovolenky vytvorit nove pracovne miesto pre pracovnicku, ktora sa vratila z rodicovskej dovolenky. samozrejme môže, ak má takú možnosť, no nemusí Jej byvale miesto je obsadene inou pracovnickou, ktorej odchod by bol pre firmu nevyhodny. Hypoteticky by mohol zamestnavatel nove, umelo vytvorene miesto zrusit a nepohodlna pracovnicka z rodicovskej dovolenky by dostala vypoved z dovodu zrusenia tohto pracovneho miesta. slovo nepohodlná sa mi nepáčí. Nazvyme ju "nadbytočná". Ale tú výpoved z nadbytočnosti (§ 63 ods.1 písm.b zákonník práce ) môže dať zamestnávatel tejto zamestnankyni hned po nástupe z rodičovskej dovolenky (nemusí jej tvoriť nové miesto) ak zamestnávatel splní podmienky podla § 63 ods.2 Samozrejme by sa s nou pri nastupe dohodol o zmeneni pracovneho zaradenia.

co by ste poradili takejto pracovnicke, ktora sa vracia z RD?
co by ste poradili firme?

zamestnankyni by som asi poradila nepodpísať dohodu o ukončení PP z organizačných dôvodov ale nechať plynúť výpovednú lehotu, v prípade ak s nou chce zamestnávatel ukončiť PP z nadbytočnosti. Lebo ak si neplatila dobrovolné poist.v nezamestnanosti počas rodič.dovolenky, tak nebude mať nárok na podporu. Ak dohodu, tak nech požaduje od zamestnávatela väčšie odstupné ako má nárok zo ZP (je tu už o tom dosť tém, kde je vysvetlené podrobne prečo, aj vid nižšie).
Počas plynutia výpov.doby si napr. môže vyčerpať dovolenku, ak jej nejaká ostala. Za toto obdobie má nárok na mzdu, stravné lístky a aj jej vznikne nárok na dovolenku za toto obdobie. Tiež má nárok na volno na hladanie nového miesta, myslím 1/2dna na týžden. A možno si za tie vyše dva resp. vyše tri mesiace nájde nové miesto, aby sa nemusela evidovať na UP. No a samozrejme má nárok ešte aj na odstupné.

čo poradiť zamestnávatelovi? postupovať podla ZP. Ponúknuť jej inú prácu v mieste obvyklej práce, ak má takú možnosť. Ak zamestnankyna odmietne, dať jej výpoved z nadbytočnosti. Samozrejme odmietnutie miesta podchytiť papierovo. Môže sa pokúsiť o dohodu o ukončení PP.