pacifik
21.09.08,19:25
Chcem sa spýtať o informáciu. Brat je nezamestnaný asi 10 rokov a asi pre rokom si zobral na akciu telefon ktorý prestal platiť. Po dohode s exekútorom mal splácať nejakú sumu ktorú nespláca. Býva u matky asi 8 rokov aj tam má trvalý pobyt. Moja otázka je či môže exekutor siahnuť na majetok našej matky keď je dĺžník v pribuzenskom stave teda syn? Alebo len na jeho majetok.
Zoltán Kovács
21.09.08,17:26
Chcem sa spýtať o informáciu. Brat je nezamestnaný asi 10 rokov a asi pre rokom si zobral na akciu telefon ktorý prestal platiť. Po dohode s exekútorom mal splácať nejakú sumu ktorú nespláca. Býva u matky asi 8 rokov aj tam má trvalý pobyt. Moja otázka je či môže exekutor siahnuť na majetok našej matky keď je dĺžník v pribuzenskom stave teda syn? Alebo len na jeho majetok.

Nemôže.
Chobot
21.09.08,19:05
Chcem sa spýtať o informáciu. Brat je nezamestnaný asi 10 rokov a asi pre rokom si zobral na akciu telefon ktorý prestal platiť. Po dohode s exekútorom mal splácať nejakú sumu ktorú nespláca. Býva u matky asi 8 rokov aj tam má trvalý pobyt. Moja otázka je či môže exekutor siahnuť na majetok našej matky keď je dĺžník v pribuzenskom stave teda syn? Alebo len na jeho majetok.

Smith, nie je to tak jednoznačné. Pokiaľ býva v byte matky, tak exekútor môže zabaviť jeho majetok v tom byte. Takže môže prísť a zobrať napr. televízor, pokiaľ jeho matka nepreukáže, že patrí jej.
Stefan2005
22.09.08,06:44
...pokiaľ jeho matka nepreukáže, že patrí jej...

no to je potom kruté - prečo by matka mala niečo preukazovať (nevraviac o tom, že preukazovanie pôvodu majetku je v rozpore s ústavou:)) ? Za logické by som považoval, že keď exekútor preukáže, že je to vec dĺžnika, tak áno.
Potom takto postihnutým matkám (lebo ich je asi viacej) nezostáva asi nič iné, keď nechcú prísť o to málo, čo ešte majú, nech svoje podarené dietko ešte vyhodia na ulicu....
Danila
23.09.08,05:46
Smith, nie je to tak jednoznačné. Pokiaľ býva v byte matky, tak exekútor môže zabaviť jeho majetok v tom byte. Takže môže prísť a zobrať napr. televízor, pokiaľ jeho matka nepreukáže, že patrí jej.Ani toto nie je jednoznačné. Pán exekútor môže nanajvýš čakať na dedičské konanie po smrti matky a uplatniť záväzok syna z dedičstva. Samozrejme len v prípade, ak matka bude tolerovať takýto spôsob životného štýlu svojho syna a ho nevydedí.;)
arizona
23.09.08,09:08
A nepomohlo by (papierovo) zrušenie trvalého pobytu? Aby matka mala pokoj od exekútorov?
Jara
23.09.08,09:44
Presne takúto exekúciu spláca jedna moja zamestnankyňa tiež za svojho "podareného syna". Ten pretelefonoval 100 tis. na erotickú linku a kým to prešlo na exekúciu tak je z toho skoro 200a nehovoriac, že úroky stále rastú. Chudera už si zobrala aj prácu naviac, po večeroch chodí upratovať...
Danila
23.09.08,17:34
Presne takúto exekúciu spláca jedna moja zamestnankyňa tiež za svojho "podareného syna". Ten pretelefonoval 100 tis. na erotickú linku a kým to prešlo na exekúciu tak je z toho skoro 200a nehovoriac, že úroky stále rastú. Chudera už si zobrala aj prácu naviac, po večeroch chodí upratovať...To presne taká exekúcia nebude. To bude prípad, po prvé: že matka si neustrážila " svoj " telefón a v tom prípade mala smolu. Po druhé: že sa zaviazala splatiť dlh ratolesti, a kým príde nato, že viac uškodila ako pomohla, bude žalostne neskoro.