Zuzana30
21.09.08,20:08
Uctujem spôsobom B. Priamo do spotreby. ak dôjde tovar napr.19.09.09 a faktúra v oktobri treba to v priebehu roka uctovať na 326 alebo rovno na 504. Na konci roka by som si s obchodom odsúhlasila príjemky. Je to OK? Ako to robíte vy?
ekopo
21.09.08,18:14
ak je spôsob B tak 504
lydinka
21.10.08,12:20
Dobrý den, mala by som otazku:
Platca dph, PÚ
Je to firma, ktorá robí kúrenia, predá zákazníkovi nejaký kotol, a k tomu kopec malých súčiastok ako rúry, tesnenia a neviem čo všetko. Do faktúry uvedie osobitne plynový kotol a montáž, v dodocom liste rozpíše jednotlivé "malé súčiastky". Je potrebné v takomto prípade viest sklad všetkých tých "malých súčiastokô???
Ako by ste to účtovali?? Ďakujem, prosím poradte
lydinka
22.10.08,05:58
Dobrý den, mala by som otazku:
Platca dph, PÚ
Je to firma, ktorá robí kúrenia, predá zákazníkovi nejaký kotol, a k tomu kopec malých súčiastok ako rúry, tesnenia a neviem čo všetko. Do faktúry uvedie osobitne plynový kotol a montáž, v dodocom liste rozpíše jednotlivé "malé súčiastky". Je potrebné v takomto prípade viest sklad všetkých tých "malých súčiastokô???
Ako by ste to účtovali?? Ďakujem, prosím poradte

Nik nevie pomôct???:mee:
TIMOTEJ2002
01.11.08,16:47
Priznám sa ze ja sklad nevediem, som uctovnicka, ale viem, ze firmy v ktorych uctovnictvo robim si vedu na sklade evidenciu aj tych malych suciastok, dokonca su to niekedy suciastky aj za halierové sumy. Takze moje odporucanie je evidovat ich, ved ak je na to program, on by mal hned pri vystavovani alebo nahravani faktur tieto polozky do skladu davat resp. ich z neho vydavat, nie?
Llívia
26.04.10,06:02
Priznám sa ze ja sklad nevediem, som uctovnicka, ale viem, ze firmy v ktorych uctovnictvo robim si vedu na sklade evidenciu aj tych malych suciastok, dokonca su to niekedy suciastky aj za halierové sumy. Takze moje odporucanie je evidovat ich, ved ak je na to program, on by mal hned pri vystavovani alebo nahravani faktur tieto polozky do skladu davat resp. ich z neho vydavat, nie?

Stavebná firma vedie všetok nakupovaný materiál týkajúci sa stavebnej činnosti cez sklad, t.j. aj drobné (centové) veci ako klince, skrutky, hmoždinky atď. (firma chce aj tieto "drobné" veci viesť cez sklad). Poruší nejaké predpisy, ak nebude robiť skladové karty na každý jeden druh nielen týchto "drobný" vecí, ale bude na ne len jedna skladová karta podľa typu? Napr. nakúpi skrutky 6 x 25 v cene 0,01 EUR/ks a skrutky 6 x 30 v cene 0,02 EUR/ks. Oba druhy skrutiek prijme na jednu skladovú kartu - typ "skrutky". Bolo by to možné robiť aj pri drahšom materiály, napr. tehly, pur peny atď.? Firma účtuje spôsobom B a v skladovej evidencii sa používa FIFO metóda.
Llívia
27.04.10,05:25
Môžem to tak účtovať, že budem mať druhy tovarov, nie každý typ materiálu zvlášť?
A ešte sa chcem spýtať na výdajky: v podstate všetko, čo sa nakúpi, ide hneď na stavbu. Musím robiť výdajky každý deň, alebo stačí len napr. 2x do mesiaca?
Llívia
27.04.10,11:11
Toto som našla v postupoch účtovania: "§ 45 Účtovanie zásob v analytickej evidencii
(1) Analytická evidencia sa vedie podľa druhov alebo skupín zásob na skladových kartách alebo súborov dát z počítača. V účtovných jednotkách vykonávajúcich maloobchodnú činnosť najmä podľa hmotne zodpovedných osôb a miest uloženia zásob."

Rozumiem tomu správne tak, že nemusím mať na každý hmoždinky A, B, C tri rôzne skladové karty, ale keďže je to jeden druh zásob, stačí jedna karta - hmoždinky?
liba2
27.04.10,12:15
urob si smernicu ako to budeš robiť a potom podľa toho postupuj.
a_je_to
27.04.10,14:10
Toto som našla v postupoch účtovania: "§ 45 Účtovanie zásob v analytickej evidencii
(1) Analytická evidencia sa vedie podľa druhov alebo skupín zásob na skladových kartách alebo súborov dát z počítača. V účtovných jednotkách vykonávajúcich maloobchodnú činnosť najmä podľa hmotne zodpovedných osôb a miest uloženia zásob."

Rozumiem tomu správne tak, že nemusím mať na každý hmoždinky A, B, C tri rôzne skladové karty, ale keďže je to jeden druh zásob, stačí jedna karta - hmoždinky?

Áno, ak dáš všetky hmoždinky na jedno skladové číslo a jednu kartu, si stále v medziach citovaného §, lebo si si za jednotku zásob zvolila nie druh, ale skupinu. Usporíš na počte evidenčných skladových položiek, ale zníži sa Ti podrobnosť prehľadu skladovaného tovaru. Okrem toho, bude zásoba ocenená jednou priemernou skladovou cenou za celú skladovú skupinu, ktorá môže mať veľký cenový interval. Ak by sa malo použiť fifo ocenenie, bolo by ale uplatnenie skupín namiesto druhov kontraproduktívne.
Llívia
27.04.10,16:32
Áno, ak dáš všetky hmoždinky na jedno skladové číslo a jednu kartu, si stále v medziach citovaného §, lebo si si za jednotku zásob zvolila nie druh, ale skupinu. Usporíš na počte evidenčných skladových položiek, ale zníži sa Ti podrobnosť prehľadu skladovaného tovaru. Okrem toho, bude zásoba ocenená jednou priemernou skladovou cenou za celú skladovú skupinu, ktorá môže mať veľký cenový interval. Ak by sa malo použiť fifo ocenenie, bolo by ale uplatnenie skupín namiesto druhov kontraproduktívne. Prečo?

Ďakujem za odpoveď. Čo prijmem na sklad, ide hneď aj do spotreby, takže vydaný materiálviem presne priradiť na zákazku, takže si myslím, že FIFO metóda nie je problém. Šéfovia nechcú mať úplne dopodrobna rozpísaný všetok materiál, t.j. každý jeden typ hmoždinky atď.
Ešte ten výdaj - môžem ho robiť napr. 2x do mesiaca? Robím v Omege, tam sa dajú položky z príjemky kopírovať do výdajky, takže materiál by bol stále priradený presne k tej zákazke, ku ktorej patrí.
a_je_to
27.04.10,19:43
Prepáč, ja som neprešiel celú históriu Tvojej otázky a tak som prehliadol aj že ide o stavebnú výrobu s prevažne veľmi krátkou dobou skladovania a už používaš fifo. Jasné, že tam je lepšie použiť fifo. To, čo sa po nákupe dáva priamo do spotreby, ešte v deň nákupu, podľa mňa vôbec netreba preháňať cez sklad. Ja by som na nákupnom doklade iba poznačil položky, ktoré idú priamo do spotreby a uviedol, že na ktorú zákazku ... a účtovanie zásob by som vynechal. U tých vedenie zásob nemá žiadny zmysel. Tak by som spracoval aj návod v internej smernici. Tie, čo sa budú vydávať postupne, by som prijal na sklad a vydával postupne, tam má zmysel viesť zásoby. Balenie pu-peny sa nespotrebuje jeden deň, ibaže by áno.... Skrutky, hmoždinky a pod. sa neevidujú na sklade v kusoch, ale v baleniach, krabiciach. Ak kúpiš iba jedno balenie, dávaš ho bez evidencie priamo do spotreby. Veď ich určite nevydávaš po kusoch, to by vyzeralo ..... Keď vydávaš pracovníkovi celé balenie, dávaš ho do spotreby ako 1 balenie, nie 1000 ks. Veď to sa ani nedá vypočítať presná skladová jednotková cena v eurách na ks. Výdajka zo skladu sa vydáva v momente výdaja zo skladu, proti podpisu preberajúceho na výdajke.
Podľa § 11, ods. 2 ZoÚ sa účtovné zápisy vedú priebežne, teda tak, ako sa stíhajú spracovať, obraty účtov sa vykazujú za mesačné obdobie. Ak minulý mesiac spracuješ do konca nasledujúceho, tak je to podľa mňa ok. Či už to robíš priebežne, alebo raz do mesiaca a naraz. Inak ... účtovným obdobím je kalendárny, alebo hospodársky rok. Neviem o prípade, že by sa kontrolovala úplnosť účtovania za kratšie obdobie.
ondrejvla
27.04.10,19:53
Súhlasím s predošlým príspevkom. Navrhujem pri stavebnej firme viesť evidenciu zákaziek a použitý materiál, ktorý je väčšinou aj tak nakupovaný priamo na uvedenú zákazku, ak sa nejedná o tovar ale materiál účtovala by som účet 501/A a číslo zákazky, prípadne strediska. Na konci roka sa robí inventúra zásob, v tom prípade ak je zostatkový materiál, vtedy by som ho pri fyzickej inventúre preúčtovala na sklad, resp. účtovala ako pripočítateľnú položku k ZD.
Llívia
27.04.10,20:13
Ďakujem Vám za odpovede. Účtujem spôsobom B, takže všetko ide cez 501-ku. Skoro nič sa nenakupuje na sklad, všetko sa hneď spotrebuje, aj tie pur peny, lebo sa kupujú na kusy a nie nejaké väčšie balenie. (A tiež sa kupujú na kusy, príp. kg aj klince atď., takže mám za materiál asi tak milión bločkov za týždeň - zamestnanci sú schopní ísť v priebehu pol hodiny do jedného a toho istého obchodu 4x, aby tam najskôr kúpili 4 matky, potom 3 podložky, potom 2 klince a nakoniec 1 pur penu :confused:). Drobnosti typu hmoždinky chcú cez skladovú evidenciu sledovať šéfovia.
suschi
25.05.10,17:16
ahojte, neviem či tu padne vhod môj prispevok, no neviem si už rady.
Účtujem sro,t.j.PU a vediem aj sklad-či skôr učtujem aj vediem:(.. je to firma ktora sa zaobera montovanim plastovych okien a spracovanim železa, t.j nakupi nejake železne materaly a vyrobi znich skrutky,či ine hovadiny... čo mam robiť? ako mam začať so skladom? mam viesť každu železnu tyč, každy železny material, každe okno zvlašť na skladovej karte? je ich neurekom... plastove okna su vyrabane na zakazku, t.j čo okno to je ine (iny rozmer, ina farba, ina cena)... to mám mať toooolko skladovych kariet?
zvolila som si spôsob B,lebo som (asi) mylne predpokladala,že to bude jednoduchšie(ako je to uvedene vo viacerych prispevkoch tu na porade)... ale ak by ste mi prakticky povedali ako mam isť na ten sklad hnusny, tak môžem spôsob zmeniť...
možno to vyznie ako banalita, pre mnohych zvas, prepačte, ale ja už neviem ako dalej, prosiiiiiim....a zároveň ďakujem za všetky príspevky (prosim len prakticky mi poradte, ako si nahodiť čo atd... učtovanie je v pohode, neviem realizaciu vedenia skladu...)
zk24
25.05.10,17:19
Mozes viest skladove karty podla nejakych "skupin" podobnych zasob... napriklad "Klince". To neznamena ze tam bude jeden typ klincov, mozu tam byt rozne druhy, podobne...
Skladova karta nemusi byt vzdy pre jeden konkretny typ samostatna. Moze to byt zaradene do skupin. Skus si to nejako zaradit, mozno nakoniec zistis ze mas 3-4 skladove karty.
Llívia
26.05.10,04:59
...mam viesť každu železnu tyč, každy železny material, každe okno zvlašť na skladovej karte? je ich neurekom... plastove okna su vyrabane na zakazku, t.j čo okno to je ine (iny rozmer, ina farba, ina cena)... to mám mať toooolko skladovych kariet? zvolila som si spôsob B,lebo som (asi) mylne predpokladala,že to bude jednoduchšie(ako je to uvedene vo viacerych prispevkoch tu na porade)... ale ak by ste mi prakticky povedali ako mam isť na ten sklad hnusny, tak môžem spôsob zmeniť..

Toto som sa pýtala ja:
Toto som našla v postupoch účtovania: "§ 45 Účtovanie zásob v analytickej evidencii
(1) Analytická evidencia sa vedie podľa druhov alebo skupín zásob na skladových kartách alebo súborov dát z počítača. V účtovných jednotkách vykonávajúcich maloobchodnú činnosť najmä podľa hmotne zodpovedných osôb a miest uloženia zásob."

Rozumiem tomu správne tak, že nemusím mať na každý hmoždinky A, B, C tri rôzne skladové karty, ale keďže je to jeden druh zásob, stačí jedna karta - hmoždinky?

Toto mi poradil a_je_to

Áno, ak dáš všetky hmoždinky na jedno skladové číslo a jednu kartu, si stále v medziach citovaného §, lebo si si za jednotku zásob zvolila nie druh, ale skupinu. Usporíš na počte evidenčných skladových položiek, ale zníži sa Ti podrobnosť prehľadu skladovaného tovaru. Okrem toho, bude zásoba ocenená jednou priemernou skladovou cenou za celú skladovú skupinu, ktorá môže mať veľký cenový interval. Ak by sa malo použiť fifo ocenenie, bolo by ale uplatnenie skupín namiesto druhov kontraproduktívne.

Tak som sa zariadila podľa toho. Pracujem vo firme so stavebnou činnosťou, kde je tiež XY druhov materiálu, tak som si urobila "súhrnné" karty, napr. hmoždinky (všetky typy na jednej karte), malta (všetky typy na jednej karte), lepidlá (všetky typy na jednej karte), profily pre sadrokartón (všetky typy na jednej karte). Akurát niekedy mám karty aj 3,napr. pre sadrokartón, lebo ten sa predáva na ks, m2 a m3 a nie vždy sa mi podarí zistiť rozmery, aby som to dala na kartu vedenú v m2. Predpokladám, že to budeš mať aj ty so železnými tyčami - niekde ich majú na ks, niekde na kg. Rôzne jednotky by som určite nemiešala.
Zita5
26.05.10,05:08
Ďakujem Vám za odpovede. Účtujem spôsobom B, takže všetko ide cez 501-ku. Skoro nič sa nenakupuje na sklad, všetko sa hneď spotrebuje, aj tie pur peny, lebo sa kupujú na kusy a nie nejaké väčšie balenie. (A tiež sa kupujú na kusy, príp. kg aj klince atď., takže mám za materiál asi tak milión bločkov za týždeň - zamestnanci sú schopní ísť v priebehu pol hodiny do jedného a toho istého obchodu 4x, aby tam najskôr kúpili 4 matky, potom 3 podložky, potom 2 klince a nakoniec 1 pur penu :confused:). Drobnosti typu hmoždinky chcú cez skladovú evidenciu sledovať šéfovia.

Ak majú na tom záujem šéfovia , tak treba im vyhovieť. Vedia asi prečo :) Ono sú to síce drobnosti , ale za rok sa toho nazbiera a zamestnanci sú veľmi šikovní.
Llívia
26.05.10,07:01
Trochu mimotemy
Ak majú na tom záujem šéfovia , tak treba im vyhovieť. Vedia asi prečo :) Ono sú to síce drobnosti , ale za rok sa toho nazbiera a zamestnanci sú veľmi šikovní.

Niekedy to má zmysel pre šikovnosť zamestnancov, niekedy pre iné "veci". Robila som v rôznych firmách, takže dobre viem, aké je dôležité určiť, čo sa bude viesť cez sklad, lebo napr.
- XYZkrát sa stalo, že prišiel zamestnanec a vedel, že kúpil niečo, čo sa išlo napr. reklamovať, takže sa dohľadával blok - cez sklad to bolo rýchlejšie ako presnoriť celú "papierovú" pokladňu, keďže môj štandardný text je "nákup materiálu" bez ďalšej špecifikácie,
- na konci roka prišiel šéf, dal si vyhodiť materiál spotrebovaný na jednotlivé zákazky (výrobky) a veľa vecí z toho vyškrtal, že to tam nemohlo ísť,
- skladník rozpísal (vo firme so stavebnou činnosťou), na aké zákazky materiál išiel a na konci roka podľa výdajok zistil, že to na tieto zákazky ísť nemohlo (pokladňu/dodávateľskéfaktúry by určite nekontroloval).
suschi
01.06.10,15:40
..a vedeli by ste mi poradiť čo stymi oknami? každe okno je ine, s inou cenou, mam pre každe vytvarať dalsiu skladovu kartu? pretože ak tomu dobre chapem, vyskladnenie tovaru - materialu môžem bud aritm.priemerom, fifo alebo lifo...a ak by som si na jednu sklad. kartu nahodila vsetky okna dokopy, tak aritmetickym priemerom by som velke okno ocenila cenou nižšou a male okno priliš vysokou?.. dobre to chapem??:.. prosim, naozaj si neviem rady, ak by mi niekto vedel poradiť budem rada.... :mee:
Llívia
01.06.10,17:22
..a vedeli by ste mi poradiť čo stymi oknami? každe okno je ine, s inou cenou, mam pre každe vytvarať dalsiu skladovu kartu? pretože ak tomu dobre chapem, vyskladnenie tovaru - materialu môžem bud aritm.priemerom, fifo alebo lifo...a ak by som si na jednu sklad. kartu nahodila vsetky okna dokopy, tak aritmetickym priemerom by som velke okno ocenila cenou nižšou a male okno priliš vysokou?.. dobre to chapem??:.. prosim, naozaj si neviem rady, ak by mi niekto vedel poradiť budem rada.... :mee:

Dala by som všetky plastové okná na jednu kartu a používala by som metódu FIFO. Predpokladám, že nakúpené okná idú hneď preč, takže takto by si mala presné ocenenie zákaziek. Ja to teraz tak robím - materiál vydávam v poradí, v akom ho prijímam na sklad, takže až na malé odchýlky (s ktorými si v Omege neviem dať rady) mám súčet výdajok na jednu zákazku rovný súčtu 501AE (na tú istú zákazku).
sassanka
18.06.10,19:52
Prosím, Vás viem že budem vyzerať ako blbec, ale mám otázočku ak kúpim dvere a ktomu klučku, FAB-ku - to mám účtovať 501 alebo 504. Díky moc. A keď tieto dvere s doplkami predám aj s montážou tak účtujem celé na 602 alebo to musím rozúčtovať na 604 a 602. díky moc.
a_je_to
18.06.10,21:01
Prosím, Vás viem že budem vyzerať ako blbec, ale mám otázočku ak kúpim dvere a ktomu klučku, FAB-ku - to mám účtovať 501 alebo 504. Díky moc. A keď tieto dvere s doplkami predám aj s montážou tak účtujem celé na 602 alebo to musím rozúčtovať na 604 a 602. díky moc.

Účty 504 a 604 sa používajú pre predaj tovaru v nezmenenom stave a len v obchodnej činnosti. Ak kupuješ dvere aj s príslušenstvom na zamontovanie, tak je to 501 a fakturácia služby 602, žiadny 604.
VieraPopluharova
19.06.10,06:50
Účty 504 a 604 sa používajú pre predaj tovaru v nezmenenom stave a len v obchodnej činnosti. Ak kupuješ dvere aj s príslušenstvom na zamontovanie, tak je to 501 a fakturácia služby 602, žiadny 604.

Nuz a co tak : kupa 501 a predaj : sluzby - praca /zmontovanie komponentov/602 a tovar po spracovani resp. skompletizovaní 604?:D
sassanka
19.06.10,08:42
Prosím, Vás a ešte otázočka. Mám knihu cénigovej a keď účtujem spôsobom B a keď ten materiál teda zaúčtujem na 501 a potom mám zaúčtovať interným dokladom ako výdaj 542/501? Veľmi pekne ďakujem.
sassanka
19.06.10,14:44
prosím, poradíte mi ešte.
JankaO
19.06.10,14:50
Prosím, Vás a ešte otázočka. Mám knihu cénigovej a keď účtujem spôsobom B a keď ten materiál teda zaúčtujem na 501 a potom mám zaúčtovať interným dokladom ako výdaj 542/501? Veľmi pekne ďakujem.

Nie. Na konci roka stav zásob materiálu z inventúry 112/501.
Ingrid Ondruskova
19.06.10,15:25
Nemá niekto vzor v exceli na skladovú evidenciu /príjem,výdaj, zostatok?? /keď nemám k dispozícii soft na sklad/
Danielle369
19.06.10,15:34
a_je_to
21.06.10,10:04
Nuz a co tak : kupa 501 a predaj : sluzby - praca /zmontovanie komponentov/602 a tovar po spracovani resp. skompletizovaní 604?:D

Ak som dobre rozumel otázke v príspevku č. 22, tak šlo o kompletizáciu dverí a dodávku s montážou, teda výrobnú, nie obchodnú činnosť. Na zaúčtovanie tohto sa účet 604 nehodí. Jednak preto, lebo štatisticky a ekonomicky ide o výrobu a nie maloobchod a tiež preto lebo výnosový účet 604 musí mať ako nákladový účet 504, nie 501 a 521, alebo 518. Na jedných dverách nemôžem vybaviť naraz súbežne aj výrobnú, aj maloobchodnú činnosť.
O výnos 604 by šlo vtedy, keby firma vo výrobe kompletizovala dvere, potom ich preskladnila do svojej maloobchodnej predajne a odtiaľ predávala ako tovar a bez montáže. Tam by bola výroba 501,521, 524 ....potom 123/613. Napokon vyskladnenie z výroby 613/123 ... do vlastnej obchodnej predajne 132/621. Až tento predaj 504/132 a 211/604. Aj keď ide o B spôsob, muselo by prebehnúť celé účtovanie s medziúčtovaním. Inak by vo výkaze ziskov a strát bola obchodná činnosť bez nákladov a výrobná zase bez výnosov.
a_je_to
21.06.10,10:17
Prosím, Vás a ešte otázočka. Mám knihu cénigovej a keď účtujem spôsobom B a keď ten materiál teda zaúčtujem na 501 a potom mám zaúčtovať interným dokladom ako výdaj 542/501? Veľmi pekne ďakujem.

Svoju otázku si umiestnila do témy Účtovanie skladu. Účtovanie skladu /doslova, nie slangovo/ prebieha iba u spôsobu A, kedy sa o každom pohybe zásob účtuje v hlavnej knihe. Spôsob B neúčtuje o skladových pohyboch iba ich operatívne eviduje sa skladových kartách. Pri spôsobe B je nákup zároveń účtovným výdajom do spotreby. Žiadny ďalší účtovný výdaj nenasleduje. Okrem toho účet 542 sa použije iba pri predaji materiálu, pôvodne nakúpeného na vlastnú výrobu. Účet 542/501 by si použila, keby si dvere už účtované na 501 predala bez zmeny a bez montáže. Samozrejme predaj by zas musel ísť na 211/642, nie 602.
sassanka
24.06.10,11:17
Ste zlatý tak, teda budem účtovať takto: nákup dverí ktoré mi nevyrábame 501/211, nákup FAB + doplnky 501/211 a potom faktúrácia dodanie dverí s montážou 311/602. Tak už som to pochopila dobre? díky moc.
certik
27.07.10,18:32
Ahojte, účtujem reštauráciu. Majú vlastnú skladovú evidenciu. Nahadzujú si nákupy podľa dokladov bez DPH. Čiže nákup u mna v účtovníctve by mal sedieť s ich príjmom na sklad (za predpokladu, že správne nahadzujú). Ale problém mi robí výdaj zo skladu. Ich pokladňa má receptúru na každé jedlo, čiže koľko mäsa, soli, rajčín, bazalky....atď. Takže pri každom predaji odpíše aj materiál zo skladu. Výdaj zo skladu navrhujem robiť priemernou cenou, pretože zakaždým bazalku alebo čokoľvek nakúpia v inej cene. Zákonite však budú vznikať inventarizačné rozdiely či už z dôvodu nepresností v receptúre alebo z dôvodu pokazenia ovocia. Tiež napr. príjmu na sklad rohlíky ale z tých urobia strúhanku. V sklade je rohlík ale chýba strúhanka, ktorú program použil v receptúre. Skrátka nebudem sa ďalej rozpisovať, neviem čo s výdajom a s rozdielmi ako to účtovať aby sme sa napasovali na rovnaký zostatok na sklade. Môžno má niekto skúsenosti. Ďakujem
KEJKA
27.07.10,20:41
výdaj zo skladu robia nielen v mnoýstve ale aj v ocenení. Akú cenu používajú? priemernú? FIFO? ty sa k tomu už musíš prispôsobiť.
Nepresnosti v receptúre a iné rozdiely v množstve treba vysledovať a vypočítať tzv. stratné - to je možné dodatočne mesačne účtovať ako výdaj /daňovo uznané v zmysle vypracovanej smernice/.
Zámeny materiálu tiež musia vyriešiť najskôr skladovo a ty potom účtovne - ak doručia doklady o zámenách s cenovými rozdielmi.
Odporúčam pravidelnú fyzickú inventúru zásob a zúčtovanie jej výsledkov.
Predbežne rozdiely môžeš účtovať na odchýlky v ocenení, ak inak tá skladová evidencia dáva spoľahlivé výstupy.
certik
02.08.10,10:51
Kejka ďakujem veľmi pekne za odpoveď.
enad
15.08.10,16:09
Nakupujeme tovar, ktorý predávame. Spôsob účtovania A. Skladník pri nahrávaní príjemky sa neunúva opísať všetko z faktúry. Namiesto toho nahrá všetko napr. na jednu položku. Príklad: dodávateľská fa ma 8 položiek. Príjemka tovaru na sklad má iba 1 položku. Môže to takto skladník nahrávať? Mne tu akosi chýba preukaznosť účtovníctva.
KEJKA
15.08.10,18:45
Skladník má rešpektovať interné smernice o vedení - členení skladových zásob. Položiek môže byť 8 ale rovnaký druh rôznych farieb, alebo rôznych parametrov s rovnakým účelom použitia prípadne aj s rovnakou predajnou cenou. potom by to mohla byť jedna položka. Ale ak prijme 8 ks na kartu, pričom ide o rukavice, ponožky kabát a plavky.-....... :-), tak je to blbosť. treba mu to zaraziť.
enad
15.08.10,19:21
Bohužiaľ, je to tak ako píšete. Rukavice, ponožky a kabát naskladni na skladovú kartu s názvom oblečenie. Podľa mňa je to proti účtovným postupom a najmä jedná sa o nepreukaznosť účtovníctva. Ale požadujú priamu legislatívnu normu o zákaze takéhoto naskladňovania.....-:(
KEJKA
15.08.10,21:14
Bohužiaľ, je to tak ako píšete. Rukavice, ponožky a kabát naskladni na skladovú kartu s názvom oblečenie. Podľa mňa je to proti účtovným postupom a najmä jedná sa o nepreukaznosť účtovníctva. Ale požadujú priamu legislatívnu normu o zákaze takéhoto naskladňovania.....-:(
Postupy účtovania

§ 45

Účtovanie zásob v analytickej evidencii


(1) Analytická evidencia sa vedie podľa druhov alebo skupín zásob na skladových kartách alebo súborov dát z počítača. V účtovných jednotkách vykonávajúcich maloobchodnú činnosť najmä podľa hmotne zodpovedných osôb a miest uloženia zásob.

(2) Analytická evidencia slúži na identifikáciu zásob a obsahuje najmä označenie, dátum obstarania, dátum vyskladnenia, ocenenie a údaje o množstve zásob.
=======================
konkrétne vymedzenie skladových kariet je v kompetencii spoločnosti. pokiaľ existujú také normy, ako uvádzaš, tak pri vysokej obrátkovosti všetkých tebou uvedených položiek by som to vedela akceptovať.
treba zvážiť konkrétne podmienky aj spôsob inventarizácie a jej vyhodnocovania. jednoznačne by som to neoznačovala za nepreukazné.
a_je_to
15.08.10,21:30
Ahojte, účtujem reštauráciu. Majú vlastnú skladovú evidenciu. Nahadzujú si nákupy podľa dokladov bez DPH. Čiže nákup u mna v účtovníctve by mal sedieť s ich príjmom na sklad (za predpokladu, že správne nahadzujú). Ale problém mi robí výdaj zo skladu. Ich pokladňa má receptúru na každé jedlo, čiže koľko mäsa, soli, rajčín, bazalky....atď. Takže pri každom predaji odpíše aj materiál zo skladu. Výdaj zo skladu navrhujem robiť priemernou cenou, pretože zakaždým bazalku alebo čokoľvek nakúpia v inej cene. Zákonite však budú vznikať inventarizačné rozdiely či už z dôvodu nepresností v receptúre alebo z dôvodu pokazenia ovocia. Tiež napr. príjmu na sklad rohlíky ale z tých urobia strúhanku. V sklade je rohlík ale chýba strúhanka, ktorú program použil v receptúre. Skrátka nebudem sa ďalej rozpisovať, neviem čo s výdajom a s rozdielmi ako to účtovať aby sme sa napasovali na rovnaký zostatok na sklade. Môžno má niekto skúsenosti. Ďakujem

Ak to naozaj robíš tak poctivo a chceš to mať dobre, tak Ti doporučujem účtovať nie o elementárnom vydaji surovín pri každom predaji hotového jedla, ale o výrobe. Ráno prevádzkár vydá pokyn na prípravu napr. 100 porcií bravčového na bazalke. Kuchár má recept /kusovník/ na prípravu pre 4 osoby. Ingrediencie z receptu prepočíta krát 25 a výsledné množstvo nafasuje zo skladu. Odúčtuješ do výdaja a príjmeš 100 porcií bravčového na bazalke, 100 porcií prílohovej ryže na cibuľke a hrášku, atď, ktoré sú v kotloch. Tie potom predáva cez erp a zo skladu už neodpisuje bravčové stehno, soľ, papriku, korenie, olej a bazalku ... ale jednu komplet porciu hotového bravčového na bazalke ako vlastný výrobok, aj porciu prílohovej ryže. Rožky a strúhanka ? Tak isto .... vydáš do výroby 15 stvrdnutých rožkov a príjmeš pol kg strúhanky, ktorú najprv skladuješ ocenenú v cene spotrebovaných rožkov, potom vydáš pri výrobe obaľovaných rezňov do spotreby. Skrátka, sortiment nemusí pochádzať iba z nákupu, ale aj z vlastnej výroby jedál. A spotreba nemusí ísť iba na predaj, ale aj do vlastnej výroby. Pre sklad oceníš hotové jedlá aj strúhanku nasčítaním vydaných položiek a predelením počtom porcií, predáva sa samozrejme za predajnú cenu, nie skladovú. Predáva sa výrobok /601, ale stačí aj 602/ aj tovar v nezmenenom množstve, napr. žuvačky, cigarety, atď , /tie už 604/.
petkor
01.11.10,08:30
Dobrý deň, potrebovala by som si len uistiť môj prípad.
Inštalatérska firma (PU, účtovanie skladu typ B) nakúpi rôzne trubky, vodiče, krabice na svetlá, ale aj napr. bojler, ktoré používa na svojich zákazkách. Toto samozrejme nemení, iba to inštaluje. Ja by som to zaúčtovala všetko na 501 a odberateľskú faktúru potom celú na 602. Ale počula som aj názor, že napr. ten bojler by som mala zaúčtovať na 504 a výnos na 604, pretože tam nič nemením. Prosím Vás, môžeme mi poradiť, ktorý názor je správny? Ďakujem
Jarka 1
01.11.10,09:41
Dobrý deň, potrebovala by som si len uistiť môj prípad.
Inštalatérska firma (PU, účtovanie skladu typ B) nakúpi rôzne trubky, vodiče, krabice na svetlá, ale aj napr. bojler, ktoré používa na svojich zákazkách. Toto samozrejme nemení, iba to inštaluje. Ja by som to zaúčtovala všetko na 501 a odberateľskú faktúru potom celú na 602. Ale počula som aj názor, že napr. ten bojler by som mala zaúčtovať na 504 a výnos na 604, pretože tam nič nemením. Prosím Vás, môžeme mi poradiť, ktorý názor je správny? Ďakujem



Píšeš, že ste inštalatérska firma. Ak ten bojler doveziete, naištalujete - poskytuješ služby. Ak niekomu len predáš nový bojler zo skladu, ide o predaj tovaru.
petkor
01.11.10,18:55
Ďakujem za odpoveď, ja som si to tiež tak myslela. Takto to bude pre mňa jednoduchšie, lebo na niektorých faktúrach vôbec nerozpíšu jednotlivé položky.