Kjara L
22.09.08,07:55
Ahojte,

počuli sme, že podlahové kúrenie v spálni nie je zdravé. Vedel by niekto poradiť?
Vďaka
Zoltán Kovács
22.09.08,05:56
Ahojte,

počuli sme, že podlahové kúrenie v spálni nie je zdravé. Vedel by niekto poradiť?
Vďaka

Aké argumenty uviedli? Spím v spálni s podľahovkou a zatiaľ nemám žiadne negatívne skúsenosti.
jojkoz
22.09.08,07:05
Ahojte,

počuli sme, že podlahové kúrenie v spálni nie je zdravé. Vedel by niekto poradiť?
Vďaka

Pocul som ze platove okna su zle lebo kvoli nim plesniveju steny, pocul som ze su zle eurookna lebo sa rosia, pocul som ze stena dycha ( niekto z toho uz len vzdycha :D ), pocul som ze 5 cm izolacie na fasadu staci , pocul som ..........
JM1968
22.09.08,07:16
Ahojte,

počuli sme, že podlahové kúrenie v spálni nie je zdravé. Vedel by niekto poradiť?
Vďaka
aj my máme....tiež som nič nezbadala, ale možno je to zato, že spíme na posteli;) ale vážne, aj ja som "počula", že podlahovka vysušuje mazivo v kĺboch a viac víri prach...prachu teda mám, ale to som mala aj predtým:rolleyes:a tie kĺby neviem, ale...moja mama je srdciarka a v zime na podlahovke len obutá musí byť, ináč jej od tepla nie je dobre...a toto je zatiaľ jediná negatívna skúsenosť čo mám
chandler
22.09.08,07:48
ja nie som zastancom podlahove vykurovania v celom byte.... ale nemyslim si ze by bolo nezdrave, nie je to podla mna optimalne riesenie, ale zase ak ho niekto chce mat tak moze len nezdrave nie je.
sneky
22.09.08,11:54
Ahojte,

počuli sme, že podlahové kúrenie v spálni nie je zdravé. Vedel by niekto poradiť?
Vďaka
Ahoj. Ja to zhrniem len par vetami. Ak chceš podlahové do spálne ako hlavný zdroj tepla, je to blbosť. Prečo? Večšiu časť spálne aj tak pokryje postel, koberec, skriňa , komoda alebo tak. Ak ho chceš ako doplnkové kúrenie. Načo! v izbách kde sa má spať ma byť optimálne 18 stupňov celzia. To bez problémov dosiahneš hlavným kúrením+ bežné vetranie. Pre spálňu je mať veľký nadšdandard podlahové...skôr by som by som si ho dal na tvojom mieste do miestností kde sa pohybuješ. A k tomu či je nejakým spôsobom škodlivé.Jedine v tom že ti viac víri prach pretože teplo sála od zeme a cirkuluje dookola miestnosti.
EvaB
22.09.08,11:59
Podlahovka v spálni by nemala byť problém.
Tí, čo bývajú v nových, dobre zateplených domoch majú spálne zvyčajne v podkroví, kde sa cez deň nezdržujú a je zbytočné tam kúriť. Pred spaním je ale dobre mierne prekúriť a na noc kúrenie vypnúť. Pobyt v tejto izbe je dostatočný na udržanie vhodnej teploty do rána. A na to prekúrenie je lepší radiátor, zapneš-kúri, vypneš-nekúri. Podlahovke trvá nábeh nejakú tú hodinku a keď vypneš, zotrvačnosťou ide ďalej nejakú dobu, aj keď to už nepotrebuješ. I keď je verzia kúrenia dole podlahovka-hore radiátor investične drahšia, u dvojpodlažných domov to vidím častejšie.
To ale hovorím o tých, čo zo zdravotných dôvodov preferujú trošku chladnejšie, neprekurované spálne.
jojkoz
22.09.08,12:37
Ahoj. Ja to zhrniem len par vetami. Ak chceš podlahové do spálne ako hlavný zdroj tepla, je to blbosť. Prečo? Večšiu časť spálne aj tak pokryje postel, koberec, skriňa , komoda alebo tak.
blbost cislo 1.

- ako vies ze vacsina podlahy bude prekryta ?
- ako vies ze nebudu mat postel na nohach ....
- kazdopadne - co sa stane s teplom pod zakrytou plochou ? - nic - neodovzda sa a putuje dalej a odovzda sa tam kde nieje zakryta (to jest kde sa ochladzuje)
- pri spravnom navrhu absolutne ziaden problem.
Ako som uz pisal v inom threade - ide len o teplo dodane a teplo "ujdute" cize strata miestnosti - takze je uplne jedno ci to vykuri radiatormy alebo podlahovkou (len ta je komfortnejsia).




Pre spálňu je mať veľký nadšdandard podlahové...skôr by som by som si ho dal na tvojom mieste do miestností kde sa pohybuješ. A k tomu či je nejakým spôsobom škodlivé.

Aky nadstandart ? v com ? drahsie to nieje oproti radiatorom + rozvody - a navyse pokial bude mat komplet podlahove tak nemusi mat zmiesavace ......




Jedine v tom že ti viac víri prach pretože teplo sála od zeme a cirkuluje dookola miestnosti.

blbost cislo 2.

Pri radiatore sa prach neviri ?
Ako to ? ved teplotu ma daleko vasiu - tym padom aj rychlost cirkulacie vzduchu v miestnosti ?
Ci pri radiatoroch vzduch necirkuluje ? - ako sa potom ohrieva vzduch na opacnom konci izby ?
sneky
22.09.08,13:11
[quote=jojkoz;825883]blbost cislo 1.

- ako vies ze vacsina podlahy bude prekryta ?

V spalni to vacsinou tak byva ( spalna o rozmere 30 stocou??...je to len dedukcia ked kocka nepise nic konkretne..vychadzam z toho co slovek zazil, a videl a nie dalsie sparanie sa v dedukcii)

- ako vies ze nebudu mat postel na nohach .... ( neviem ak ano tak nic !)

- kazdopadne - co sa stane s teplom pod zakrytou plochou ? - nic -
neodovzda sa a putuje dalej a odovzda sa tam kde nieje zakryta (to jest kde sa ochladzuje) - ( A to si kde pocul takuto haluz ) ani elektricke ani vodne takto nefunguje:confused::eek:)


- pri spravnom navrhu absolutne ziaden problem. - ( ano s tymto suhlasim , mas pravdu - ja to mam tak v obavacke...ale vies na co som dosiel casom ? ze kede chces nieco zmenit alebo posunut..vzniknu ti hluche nevykurovane miesta !!!!:eek:)


Ako som uz pisal v inom threade - ide len o teplo dodane a teplo "ujdute" cize strata miestnosti - takze je uplne jedno ci to vykuri radiatormy alebo podlahovkou (len ta je komfortnejsia). - (a v com je to komfortnejsie pokial nemas nejaky inteligentny merac resp. riadiacu jednotku )

Aky nadstandart ? v com ? drahsie to nieje oproti radiatorom + rozvody - a navyse pokial bude mat komplet podlahove tak nemusi mat zmiesavace ...... ( nie je to drahsie !!! ... polemika ale so skusenosti cloveka co ma aj aj a mam vlastne indiv. kurenie v byte je to drahsie ) a ( mi sa tu nebavime komplet kureni v baraku ale v spalni )


blbost cislo 2.

Pri radiatore sa prach neviri ? - (menej - reaguj na realne studie..viri sa inak a menej )

Ako to ? ved teplotu ma daleko vasiu - tym padom aj rychlost cirkulacie vzduchu v miestnosti ? -(:confused:)
kargo
22.09.08,13:32
sneky netušíš o čom píšeš, hlavne že píšeš. Keď už o tom nič nevieš aspoň nemýľ iných.
chandler
22.09.08,13:33
suhlasim so sneky, hlavne v tom ze prisposobovat koberce, nabytok a postel podlahovemu kureniu je hlupost.
je jednoduchsie tam nedat podlahove kurenie, a zariadit si spalnu tak ako chcem teraz a aj o 50 rokov. a nepotrebovat k presunutiu postele studovat projekt domu, ze kam ju mozem posunut.
sneky
22.09.08,13:38
sneky netušíš o čom píšeš, hlavne že píšeš. Keď už o tom nič nevieš aspoň nemýľ iných.


netušim??? si vážne myslíš že som z tých čo si kupili byt už s podlahovým...som tolko o tm načítal že až a myslím že som mal mietami aj viac info ako človek čo mi to robil,resp. predával. ( DEVI ):mad:
sneky
22.09.08,13:40
sneky netušíš o čom píšeš, hlavne že píšeš. Keď už o tom nič nevieš aspoň nemýľ iných.


a ešte niečo:)..keď nemám pravdu...v čom nemám pravdu...ty zas mýliš iných tým že nepíšeš.:D
kargo
22.09.08,13:44
Súhlasím, že je hlúposť dať si do spálne podlahové kúrenie ak si mienim dať na celú podlahu hustý príbytok pre roztoče a prach a ak si mienim zriadiť okolo stien a pod posteľou skladište .
kargo
22.09.08,13:49
a ešte niečo:)..keď nemám pravdu...v čom nemám pravdu...ty zas mýliš iných tým že nepíšeš.:D

ale píšem- naposledy 18.7.08 na "stavbe"
sneky
22.09.08,13:52
Súhlasím, že je hlúposť dať si do spálne podlahové kúrenie ak si mienim dať na celú podlahu hustý príbytok pre roztoče a prach a ak si mienim zriadiť okolo stien a pod posteľou skladište .


no vsak ale o tom clovek pise...to nejde o to ze sa tomu clovek nerozumie ide o to ze z kratkoho message vyrozumies : podlahovka= zdravotny problem= spalna .. a nie ine technicke zalezitosti o ktorych sa tu clovek moze byvit do alelluja lebo "kazdy" sme "odbornik z fachu:D".
kargo
22.09.08,14:01
Nájdi si tému Aké máte skúsenosti s podlahovým kúrením. Naposledy bola zobrazená na Stavbe 31.7.08
jojkoz
22.09.08,15:09
e ide o to ze z kratkoho message vyrozumies : podlahovka= zdravotny problem= spalna ..


No a zrovna to je blbost najvacsia - je to kurenie ako kazde ine .
Zdravotny problem :D - ukazala ktora oficialna studia ? :D

A podla teba ako funguje podlahovka ked mas na urcitych miestach nabytok ?
Kam ide to teplo ?
Je to len fyzika - pokial by bol nad nou extremny tepelny odpor tak sa podlaha zohreje MAX na teplotu vody ( to jest 30-40 st. ) potom uz len ide dalej a tam kde je chladnejsie tak teplo odozdava.

To teplo sa NESTRACA ! (samozrejme pri dobre spravenej podlahovke to jest aj izolacie pod nou ... )

A mimo ine - koberec taktiez nieje az taky velky problem pre dobre urobenu podlahovku ;)
AndrejG
22.09.08,23:41
v izbách kde sa má spať ma byť optimálne 18 stupňov celzia.

Fuha, povedal kto? Ja ked nemam 22, uz zacinam citit ze na mna nieco lezie. Ale ked niekto povie, ze 18 ma byt, asi si musim dat 18 a to ze na druhy den budem chory, to nieje podstatne, podstatne je to, ze niekto povedal, ze spat sa ma pri 18.

V spalni ma byt tolko stupnov, aby sa clovek citil dobre, ja potrebujem 22-23, niekto nech si da aj 15, ale hovorit co je optimalne, ked kazdy mame ine preferencie...
AndrejG
22.09.08,23:45
Podlahove kurenie treba vediet robit, ked sa dobre urobi, podlaha je iba prijemne tepla, nohy su v mensom teple ako v ponozkach. Odporucam ludom, ktori nechcu mat problem so zdravim, chodit stale na boso, aj v praci, predsa by ste si nedali nohy do ponoziek a topanok, kde budu v teplote 30-35st., to je predsa o 5-10st. viac ako ma podlahove kurenie. To je cista samovrazda!
Leila2006
23.09.08,06:12
Ahojte,

počuli sme, že podlahové kúrenie v spálni nie je zdravé. Vedel by niekto poradiť?
Vďaka
Skutočne to nie je zdravé, pojednáva o tom stavebná biológia, kde sa hovorí, že pre človeka nie je vhodné zdržiavať sa na vode - ak ide o kúrenie s rúrkami s vodou a tak isto ani na elektrických kábloch - to je zas druhý typ takéhoto kúrenia. Vytvára to patogénne zóny. Skús pozrieť aj inde na nete, určite čosi nájdeš. U nás je táto oblasť ešte v plienkach, ale napr. v Rakúsku alebo Nemecku to architekti zohľadňujú.
chandler
23.09.08,06:17
Skutočne to nie je zdravé, pojednáva o tom stavebná biológia, kde sa hovorí, že pre človeka nie je vhodné zdržiavať sa na vode - ak ide o kúrenie s rúrkami s vodou a tak isto ani na elektrických kábloch - to je zas druhý typ takéhoto kúrenia. Vytvára to patogénne zóny. Skús pozrieť aj inde na nete, určite čosi nájdeš. U nás je táto oblasť ešte v plienkach, ale napr. v Rakúsku alebo Nemecku to architekti zohľadňujú.

nikdy som nad tym takto nerozmyslal ale moze to byt pravda, ale asi to nie je z rakuska ale z ciny, tak sa pri projektovani zohladnuje fengshui a podobne veci.
jojkoz
23.09.08,07:15
A potom su este tie o princeznach a drakoch :D
Leila2006
23.09.08,07:42
nikdy som nad tym takto nerozmyslal ale moze to byt pravda, ale asi to nie je z rakuska ale z ciny, tak sa pri projektovani zohladnuje fengshui a podobne veci.

Stavebná biológia je veda, študuje sa myslím aj vo Viedni, zahŕňa podstatne širšiu oblasť ako fengšuej.
Leila2006
23.09.08,07:44
A potom su este tie o princeznach a drakoch :D

Je jednoduchšie sa posmievať, ako si veci naštudovať. Ale samozrejme každý má právo na svoj názor.
jojkoz
23.09.08,09:06
Je jednoduchšie sa posmievať, ako si veci naštudovať. Ale samozrejme každý má právo na svoj názor.
Ja som bohuzial realista. - Bohuzial velmi odolny na vety typu -
Pocul som ...
Sused vravel ....
A v nemecku to robia .....

.....
chandler
23.09.08,14:03
Stavebná biológia je veda, študuje sa myslím aj vo Viedni, zahŕňa podstatne širšiu oblasť ako fengšuej.

podla mna skor fengsuej zahrna podstatne vacsiu oblast nez sa u nas prezentuje. ale je uplne jedno ako sa to vola a odkial to je. suhlasim, s tebou, ze to funguje a napr. v tej cine sa to v stavitelstve berie rovnocenne ako napr. vzduchotechnika alebo vykurovanie.
AndrejG
23.09.08,17:11
Skutočne to nie je zdravé, pojednáva o tom stavebná biológia, kde sa hovorí, že pre človeka nie je vhodné zdržiavať sa na vode - ak ide o kúrenie s rúrkami s vodou a tak isto ani na elektrických kábloch - to je zas druhý typ takéhoto kúrenia. Vytvára to patogénne zóny. Skús pozrieť aj inde na nete, určite čosi nájdeš. U nás je táto oblasť ešte v plienkach, ale napr. v Rakúsku alebo Nemecku to architekti zohľadňujú.

Potom je dost blbe, ze v zemi pod nami je tolko roznych vodnych tokov. Rakusko by som vazne nebral, tam musia este pokrocit o 50 rokov dopredu aby boli 50 rokov za nami. :D
lakon
24.09.08,04:49
podla mna skor fengsuej zahrna podstatne vacsiu oblast nez sa u nas prezentuje. ale je uplne jedno ako sa to vola a odkial to je. suhlasim, s tebou, ze to funguje a napr. v tej cine sa to v stavitelstve berie rovnocenne ako napr. vzduchotechnika alebo vykurovanie.

... a mozno prave preto im tam pada tolko budov. Ved na tomto principe i stavebna ocel vytvara geopatogenne zony tak ju tam pre istotu nedavaju.
Podla tohto principu zijeme uz cele storocia v nezdravych priestoroch. Podlahove kurenie totizto nieje vymyslom, a modnou vlnou dneska. Princip dutin v podlahe ako sposob izolacie vyuzivali uz stari rimania. Dnesne systemy podlahoveho vykurovania su len aplikaciou sucasnych materialov a moznosti do principov, ktore sa uz vyuzivaju stovky rokov. Ci uz v podobe odtokovych kanalov zo slavych rimskych kupelov (kam sa chodilo relaxovat), alebo kominovych prieduchov vedenych v podlahe, alebo v strope.
Nedovolim si tvrdit, ci to je, alebo nieje zdraviu skodlive, ale tak ako uz peknych "par" generacii pred nami urcite na to neumrieme.
chandler
24.09.08,05:29
... a mozno prave preto im tam pada tolko budov. Ved na tomto principe i stavebna ocel vytvara geopatogenne zony tak ju tam pre istotu nedavaju.
Podla tohto principu zijeme uz cele storocia v nezdravych priestoroch. Podlahove kurenie totizto nieje vymyslom, a modnou vlnou dneska. Princip dutin v podlahe ako sposob izolacie vyuzivali uz stari rimania. Dnesne systemy podlahoveho vykurovania su len aplikaciou sucasnych materialov a moznosti do principov, ktore sa uz vyuzivaju stovky rokov. Ci uz v podobe odtokovych kanalov zo slavych rimskych kupelov (kam sa chodilo relaxovat), alebo kominovych prieduchov vedenych v podlahe, alebo v strope.
Nedovolim si tvrdit, ci to je, alebo nieje zdraviu skodlive, ale tak ako uz peknych "par" generacii pred nami urcite na to neumrieme.
nikto netvrdi ze na to niekto umrie :) a ani neverim ze vsetko je v tych biovedach a sengsujoch pravda, neverim, ze si clovek presunie priecku a v praci mu zvysia plat :) ale niektore veci urcite funguju.
a rad sa necham poucit ako cele storocia zijeme v nezdravych priestoroch, asi hovoris o nejakych dreveniciach s polystyrenom alebo podlahovym kurenim :)
tak isto ma potesi priklad spadnutej cinskej stavby, pretoze cina je daleko pre nami v stavbe vyskovych budov - a prave tam fengsuj pouzivaju.
Leila2006
24.09.08,08:28
Potom je dost blbe, ze v zemi pod nami je tolko roznych vodnych tokov. Rakusko by som vazne nebral, tam musia este pokrocit o 50 rokov dopredu aby boli 50 rokov za nami. :D

Veru je to dosť blbé, a niektorým to vie narobiť riadne zdravotné problémy. A potom sa môže čudovať, z čoho je chorý, keď tak zdravo žije. A že by bolo Rakúsko také zaostalé? Nemám ten pocit.
lakon
24.09.08,09:13
nikto netvrdi ze na to niekto umrie :) a ani neverim ze vsetko je v tych biovedach a sengsujoch pravda, neverim, ze si clovek presunie priecku a v praci mu zvysia plat :) ale niektore veci urcite funguju.
Urcite, ale su to skor tie, ktore si schopny vnimat svojimi piatimi zmyslami.

a rad sa necham poucit ako cele storocia zijeme v nezdravych priestoroch, asi hovoris o nejakych dreveniciach s polystyrenom alebo podlahovym kurenim :).
Hovoril som najma o stavbach z obdobia stareho Rima v ktorych boli pouzite princiy podlahoveho vykurovania, a tieto principy su v roznych obmenach prenasane storociami az dodnes.

Podla ucenia feng shuej je kazdy cudzi predmet v konstrukcii(teda i vystuzove zelezo) rusivy, kazdy preklad, dutina ci priama linia prechadzajuca inym smerom ako je "predpisane"je problemom. Ale toto ucenie zaroven dava navod ako sa s takymito problemami vysporiadat, a nezakazuje ich.

Tiez sa riadim tymito zasadami, ale len do tej miery ze priestor ma byt upratany, neprepchaty v komunikacnych drahach nemaju byt prekazky, mozno este ostre uhly a orientacia v svetovych stranach.
Na dodrziavanie tychto zasad mi ale staci riadit sa zdravym rozumom a svojim pocitom.

tak isto ma potesi priklad spadnutej cinskej stavby, pretoze cina je daleko pre nami v stavbe vyskovych budov - a prave tam fengsuj pouzivaju. nemal som na mysli vystavne kusky, neberiem do uvahy projekty otacavych vezi, a podobnych megalomanskych projektov, umiestnovanych najma v ich hlavnom meste a v cinskych koloniach ako Thaivan, HongKong, ktore tam aj tak technologicky smeruju z Japonska, Talianska USA a inych krajin, a ktore uz len svojou vyskou nesplnaju poziadavky feng shuei. Mal som na mysli standardne stavby, ktorych v azijskych krajinach v poslednych rokoch spadlo dost. Bolo takych viac, a ak aj nespadli ich konstrukcia sposobila velke problemy. Naposledy asi pred tyzdnom vyse stovky uhorenych, udusenych a udupanych ludi pri poziari v zabavnom klube, ktory bol urcite navrhovany a zariadeny v "sulade" so zasadami spominaneho ucenia.
jojkoz
24.09.08,09:46
Veru je to dosť blbé, a niektorým to vie narobiť riadne zdravotné problémy. A potom sa môže čudovať, z čoho je chorý, keď tak zdravo žije.

Je uplne super ze je dokazatelne ze to je sposobene feng shuej ( ci jak sa tomu nadava ) :D:D
brano11111
24.09.08,11:11
Sneky, my mame v celom dome podlahove kurenie, teda aj v spalni. Nemas celkom pravdu. Nemusia mat vsetci ludia na podlahe koberce, co by pri podlahovke bola aj hlupost. A postel a ostatny nabytok mozes dat predsa na nozicky. S 18 stupnami suhlasim, ale to dosiahnes aj s podlahovym kurenim, ved sa da regulovat a nemusis to mat pustene na plne pecky.
Ako tu uz bolo pisane, prach viri viac. Ja som na to dost citlivy, ale problemy zatial nemam.
Podlahove kurenie ma pre mna jednu z hlavnych vyhod v tom, ze mas viac tepla pri nohach a menej v urovni hlavy. To myslim vyhovuje vacsine ludi.
chandler
24.09.08,11:38
lakon: nie je vsetko len o piatich zmysloch - niekto je citlivejsi iny menej. aj ked suhlasim, ze vacsina sa da vnimat aj normalne.
rimania ziadne podlahove vykurovanie nemali :) to su blbosti... bol si v rime? ved tam je teplo celu zimu... iste ze sa tam nikde vyskytlo ale to bolo tak asi v 10 palacoch :) a aj o tom dost pochybujem, bola to rarita a este ani nikto nevie ci to fungovalo a ci to naozaj pouzivali.
ak v azii padaju stavby tak urcite nie kvoli pouzitiu fengsui ale kvoli nepouzitiu statiky.
AndrejG
24.09.08,13:26
Inak ludia sa tvaria, ako keby zili na 100% zdravo, ved uz len byt vedla nejakeho fajciara hodinu do roka ma horsie zdravotne nasledky ako nedodrziavanie vsetkych tychto sarlatanstiev 100 rokov v kuse. A to nehovorim o stravovani, spanku, sportovani, atd...potom su tu este vplyvy ktore neovplyvnime tak ci tak, ako rozne signaly v ovzdusi, elektricke kable, smog, atd atd...teraz niekto napise, ze preco nezabranit aspon niecomu, ked mozeme...ale co ked to "nieco" vylepsi nasu zdravotnu situaciu o 0.00000001% ale zaroven zhorsi komfort o 300%?
lakon
25.09.08,05:05
lakon: nie je vsetko len o piatich zmysloch - niekto je citlivejsi iny menej. aj ked suhlasim, ze vacsina sa da vnimat aj normalne.
rimania ziadne podlahove vykurovanie nemali :) to su blbosti... bol si v rime? ved tam je teplo celu zimu... iste ze sa tam nikde vyskytlo ale to bolo tak asi v 10 palacoch :) a aj o tom dost pochybujem, bola to rarita a este ani nikto nevie ci to fungovalo a ci to naozaj pouzivali.
ak v azii padaju stavby tak urcite nie kvoli pouzitiu fengsui ale kvoli nepouzitiu statiky.

Stavby z obdobia stareho Rima nie su len v Rime. Nehovoril som o podlahovom kureni, ale o principe podlahoveho kurenia, ktory sa vyuzival najma vo verejnych kupeloch, kde kanaly na odpadovu vodu nikdy neviedli priamo z domu, ale v meandroch tesne pod podlahou, a tieto meandre pokracovali aj v susednych budovach. Ci to fungovalo ti na 100% nezarucim, nebol som tam v tej dobe, ale ak v tych kanaloch tiekla tepla voda z bazenov, myslim ze nejake teplo mohla odovzdat, a rimski obcania vo svojich kupeloch nechodili po studenej dlazbe.
amco
25.09.08,12:46
Podľahové kúrenie ako tu už bolo spomenuté je velmi dobrá a praktická vec. Treba si ale uvedomiť zopár podstatných faktov. Podlahové kúrenie sa inštaluje ako skundárne vykurovacie médium. Primárnym zdrojom tepla objekte by malo byť konvenčné vykurovannie teda radiátormi resp sálavými panelmi. Ppodlahovka sa spravidla inštaluje do priestorov, kde sa zdržiavame častejšie a aktívnejšie. : vstupná chodba, kuchyňa, obývacia čásť, chodby, kúpelňa. Detské izby a spálne sú z tohto typu vykurovania vyňaté a to z dôvodu zvýšenéj cirkulácie prachových částic, nehomogénneho vrstvenia vzduchu a rchitektonického rozmiestnenia nábytku. Podlahovka je vhodná do miestností, kde je inštalovaná akumulačná podlahová krytina (dlažba, kameň a.p., ktorá sa dá jednoduch udržiavať v čistom a bezprašnom stave). Podlahová krytina ako plávačka, koberce nei je vhodná z dôvodu zadržiavania prachových častíc a v neposledom rade je to izolant aj keď pár firem dokazujú že koeficienty prestupnosti tepla cez drevennú plávajúcu podlahu sú perfektné. JE TO BLUD! Prečo sa potom v minulosti stavali na orave kde je chladnejšia klíma drevenice (drevo je tepelný izolant) tak isto aj američani a kanaďani stavajú v horách drevené stavby. (v súčasnosti začína stvebný búmm dreveníc, kôli tepelým vlastnostiam) Pri podlahovom kúrení si treba uvedomiť ajfakt:: teplot vykurovacej vody z kotla je obmedzená na 40-55 stup, prestupom cez podlahovú krytinu sa schladuje na teplotu cca 28-32 stup. čo dokáže zniesť dlhodobejšie ludský organizmus (bosá noha). tak že pri podlahe máme 28 stup. v 50cm nad zemou je schladenie o cca 3 st a vo výške 115 cm nad zemou je teplota cca 21 stup. čím je výška vyššia tým teplota klesá. tento jav spôsobuje u malých detí podporu ochorení dýchacích ciest a u dospelých ludí zvýšené prehrievanie telesného organizmu. Totižto ludské telo je uspôsobené tak aby sa cez končatiny ochladzovalo a nie oteplovalo!!! Môj názor ::: pokial uvažujete o inštalácií podlahového kúrenie porozmýšlajte o tom že spatočka z radiátora sa dá plastoliníkovou hadicou zviesť do podlahy, vytvorením hada sa zbytkové teplo ešte zúžitkuje. náklady na vykurovanie sa znížia o cca 8,5%.
GDP
25.09.08,12:58
to je ale problem. lebo ked ide turbo kotol naplno tak ma voda v spiatocke asj 50 st C ;-(
amco
25.09.08,13:03
Milý chandler. Určite je tvoj postoj z tvojho pohladu správny. Keby si si tochu viac všímal veci okolo seba tak vieš, že Rímska ríša nebola iba Rím a Taliansko ale siahala podstane ďalej až hore na sever ( dnešné NEMECKO) a ďálej. Podlahové vykurovanie sa využívalo už v stredoveku a to spôsobom obrovských nádrží, v ktorých sa zovrela voda a potrubím nad "kotlinami sa teplo dostávalo do vyššých poschodí ako teplý vzduch. Pokial je mi známe tak minimálne na 8 hradoch a zámkoch v českej a Slovenskej republike je takýto štýl vykurovania inštalovaný od začiatku stavieb. samozrejme iba ako doplnkový, pretože v každej izbe je kozub alebo keramická stavaná pec. Viem o čom hovorím lebo som revízny technik, plynovýz zariadení ako aj servisný a montáže kúrení robím už od svojich 16 rokov. PA
amco
25.09.08,13:11
Teplota na spatočke nie je dôležitá. Dôležitá je teplota, ktorá z kotla vychádza. Ak je kotol nastavený termostatom vysoko môže sa stať že pri teplote nad 55 st. tak je stanovená hygienická horná hranica teploty vody do podlahového kúrenia sa zničí lôžko, kde sú vedené trubky a popraská podlahová kritina (špáry). Či je kotol turbo, alebo atmosférický závesný alebo stacionárny je to úplne jedno. Teplú vodu do systému môžeš priviesť aj tepelným čerpadlom alebo solárom.
AndrejG
25.09.08,15:50
Podľahové kúrenie ako tu už bolo spomenuté je velmi dobrá a praktická vec. Treba si ale uvedomiť zopár podstatných faktov. Podlahové kúrenie sa inštaluje ako skundárne vykurovacie médium. Primárnym zdrojom tepla objekte by malo byť konvenčné vykurovannie teda radiátormi resp sálavými panelmi. Ppodlahovka sa spravidla inštaluje do priestorov, kde sa zdržiavame častejšie a aktívnejšie. : vstupná chodba, kuchyňa, obývacia čásť, chodby, kúpelňa. Detské izby a spálne sú z tohto typu vykurovania vyňaté a to z dôvodu zvýšenéj cirkulácie prachových částic, nehomogénneho vrstvenia vzduchu a rchitektonického rozmiestnenia nábytku. Podlahovka je vhodná do miestností, kde je inštalovaná akumulačná podlahová krytina (dlažba, kameň a.p., ktorá sa dá jednoduch udržiavať v čistom a bezprašnom stave). Podlahová krytina ako plávačka, koberce nei je vhodná z dôvodu zadržiavania prachových častíc a v neposledom rade je to izolant aj keď pár firem dokazujú že koeficienty prestupnosti tepla cez drevennú plávajúcu podlahu sú perfektné. JE TO BLUD! Prečo sa potom v minulosti stavali na orave kde je chladnejšia klíma drevenice (drevo je tepelný izolant) tak isto aj američani a kanaďani stavajú v horách drevené stavby. (v súčasnosti začína stvebný búmm dreveníc, kôli tepelým vlastnostiam) Pri podlahovom kúrení si treba uvedomiť ajfakt:: teplot vykurovacej vody z kotla je obmedzená na 40-55 stup, prestupom cez podlahovú krytinu sa schladuje na teplotu cca 28-32 stup. čo dokáže zniesť dlhodobejšie ludský organizmus (bosá noha). tak že pri podlahe máme 28 stup. v 50cm nad zemou je schladenie o cca 3 st a vo výške 115 cm nad zemou je teplota cca 21 stup. čím je výška vyššia tým teplota klesá. tento jav spôsobuje u malých detí podporu ochorení dýchacích ciest a u dospelých ludí zvýšené prehrievanie telesného organizmu. Totižto ludské telo je uspôsobené tak aby sa cez končatiny ochladzovalo a nie oteplovalo!!! Môj názor ::: pokial uvažujete o inštalácií podlahového kúrenie porozmýšlajte o tom že spatočka z radiátora sa dá plastoliníkovou hadicou zviesť do podlahy, vytvorením hada sa zbytkové teplo ešte zúžitkuje. náklady na vykurovanie sa znížia o cca 8,5%.

Niektore vety boli tak pekne napisane, ze laik tomu moze normalne uverit, preto su taketo prispevky nebezpecne. Dobre nadimenzovana podlahovka ma zvysi teplotu podlahy iba nepatrne, teplejsia je iba pri vacsich mrazoch. A kludne sa moze dat na podlahu akekolvek drevo. Samozrejme, ze drevo je izolant, ale polystyren nieje? Ked je pod podlahovkou 5-10cm polystyrenu a na nej 1-2cm drevo, tak kde je vacsi izolant? Kde bude lepsi prestup tepla? Alebo to teplo zmizne, vypari sa do ciernej diery? Niekto tusim chybal na hodinach fyziky.

Co sa tyka ochladzovanie tepla od koncatin, skus to povedat vyrobcovi ponoziek. Od jesene do jari mame nohy v 35st. teple cely den v praci a castokrat este doma, kedze je to proste pohodlnne, to je ovela viac ako nejakych 25st. od podlahovky.

Kombinacia podlahovka dole, radiatory hore, je zastarala vec, hovoria o nej stari majstri, ktori by este stale zateplovali 5-tkou, omietky robili hrube jadrove, vatu davali do strechy bez parozabrany a omietali aj stropy.
kargo
25.09.08,20:05
Podľahové kúrenie ako tu už bolo spomenuté je velmi dobrá a praktická vec. Treba si ale uvedomiť zopár podstatných faktov. Podlahové kúrenie sa inštaluje ako skundárne vykurovacie médium. Primárnym zdrojom tepla objekte by malo byť konvenčné vykurovannie teda radiátormi resp sálavými panelmi. Ppodlahovka sa spravidla inštaluje do priestorov, kde sa zdržiavame častejšie a aktívnejšie. : vstupná chodba, kuchyňa, obývacia čásť, chodby, kúpelňa. Detské izby a spálne sú z tohto typu vykurovania vyňaté a to z dôvodu zvýšenéj cirkulácie prachových částic, nehomogénneho vrstvenia vzduchu a rchitektonického rozmiestnenia nábytku. Podlahovka je vhodná do miestností, kde je inštalovaná akumulačná podlahová krytina (dlažba, kameň a.p., ktorá sa dá jednoduch udržiavať v čistom a bezprašnom stave). Podlahová krytina ako plávačka, koberce nei je vhodná z dôvodu zadržiavania prachových častíc a v neposledom rade je to izolant aj keď pár firem dokazujú že koeficienty prestupnosti tepla cez drevennú plávajúcu podlahu sú perfektné. JE TO BLUD! Prečo sa potom v minulosti stavali na orave kde je chladnejšia klíma drevenice (drevo je tepelný izolant) tak isto aj američani a kanaďani stavajú v horách drevené stavby. (v súčasnosti začína stvebný búmm dreveníc, kôli tepelým vlastnostiam) Pri podlahovom kúrení si treba uvedomiť ajfakt:: teplot vykurovacej vody z kotla je obmedzená na 40-55 stup, prestupom cez podlahovú krytinu sa schladuje na teplotu cca 28-32 stup. čo dokáže zniesť dlhodobejšie ludský organizmus (bosá noha). tak že pri podlahe máme 28 stup. v 50cm nad zemou je schladenie o cca 3 st a vo výške 115 cm nad zemou je teplota cca 21 stup. čím je výška vyššia tým teplota klesá. tento jav spôsobuje u malých detí podporu ochorení dýchacích ciest a u dospelých ludí zvýšené prehrievanie telesného organizmu. Totižto ludské telo je uspôsobené tak aby sa cez končatiny ochladzovalo a nie oteplovalo!!! Môj názor ::: pokial uvažujete o inštalácií podlahového kúrenie porozmýšlajte o tom že spatočka z radiátora sa dá plastoliníkovou hadicou zviesť do podlahy, vytvorením hada sa zbytkové teplo ešte zúžitkuje. náklady na vykurovanie sa znížia o cca 8,5%.
ježišikriste !!!!!!
kargo
25.09.08,20:10
Musím to predýchať , snáď zajtra odpoviem
amco
26.09.08,05:21
Zlatý môj pištek!
Merne zvýšenie je podľa teba ak má nevykurovaná podlaha v prechodnom období povrchovú teplotu cca 15st. a vykurovaná 25 st. Tak potom nevieš o čom tu je reč.
Ako môže byť podlahovka teplejšia pri väčších mrazoch, keď je výstup z kotla alebo zmiešavacieho ventilu odmädzená ha hodnotu cca 40 - 45st. Totižto je jedno či je vonku 12 alebo -30 záleží od tepelných vlastností budovy a nastavenia priestorovej teplty. Pokiaľ je kotol splynulou reguláciou ako zdroj tepla a regulácia podlahovky je správne navolená tak teplota podlahy bude konštantá.
Ponožky: Tu si tiež vedľa. ludské telo má vlastnosť premeny energie na teplo preto sa udáva aj faktor pri projektovaní stavieb "sálanie ludského zdroja" čo je približne 8W/hod.(sú na to aj odborné články - treba čítať viac) t.z. že sa ľudské telo povrchom ochladzuje. Ti si hádam nikdy nešportoval preto nevieš že pri hocijakej činosti sa môžeš aj spotiť. Ponožky slúžia na zadržiavanie a pocit pohodlnosti. Zatiaľ som si nevšimol, že by všetci nosili ponožky s baterkami alebo benzín agregátom, ktorý bude vyrábať teplo.
Polystyreén: polystyrén sa kladie do podlahy, kôli tepelnéj izolácii od spodu "zo strany zeme a nie zo strany kúrenie. totiž to polystyrén alebo škvára, alebo keramická vata a.i. sa inštalujú do podlahy aj keď tam nie je podlahovka. Tak isto sa zatepluje najvýššie poschodie pod strech ou aby teplo neutekalo ale aj aby chlad nesálal. Totižto polystyrén je homogénna látka, ktorá zabraňuje tepelnému prestupu z oboch strán. Nie je to paro zábrana, ktorá zabraňuje vytváraniu kondenzu spôsobeného rozdielom teplôt.
A o tej fyzike by som pomlčal, skús si zobrať tabuľky MatFyz a tam sa dočítaš aká je hostota materiálov.
A keď budeš náhodou u svoho obvoďáka na preventívnej kontole nezabudni sa ho spýtať na ochladzovanie tela, keď ti šupne pod pažu teplomer. PAPAPA
jojkoz
26.09.08,05:46
Chudak ludia z teplych krajin - ty v kuse musia behat po horucych povrchoch - preto je vacsina uz ochrnuta :D

CO sa tyka pouzitia EPS v podlahe - nikto sa nehada ze sa pouziva na zateplenie od spodu.
Ale ked mas 10-15 cm EPS a nad tym podlahovku a povedzme 6-20 mm (laminatu / dreva) - tak kam pojde to teplo ?


No a o spiatocke ako zuzitkovavani zbytkoveho tepla a usetrenim 8,5 % (to je uzasne cislo - ktore len tak nemoze hocikto povedat kedze aj tak to zalezi od celkovej situacie)

Ake zbytkove teplo ? - to sa straca alebo ako ? :D
Nic take nieje - o co teplejsia voda sa vrati do kotla o to menej ju musi kotol zohriat - cize tymto smerom je uspora nulova.

Takisto tahat podlahovku ako spiatocku je tiez super napad - nehovoriac o nakladoch - zalezi aj na teplotnom spade - nechcel by som si do podlahy pustat 60 st. vodu ....

No ale vidim ze je tu kopec odbornikov na podlahovky a kanadske drevenice vratane fengšuej :D

Stryko byva 30 rokov v dome s komplet podlahovkou - a bohuzial nieje ochrnuty a ani mu nevyrazili tykadla na hlave :D
jojkoz
26.09.08,05:59
A ze preco sa na orave stavali drevenice ? A kde sa nestavali ? v casoch ked iny material podstate ani nebol a pre obycajnych ludi bolo drevo jediny material ktory mohli mat ?

A stavebny BOOM drevenic ? - kde v mestach ? :D - pochopim to niekde hlboko v tych kanadskych lesoch kde by bolo nakladne prepravovat iny material.

Stavebny BOOM je celkovy - a schvalne coho sa stava viac ?

Drevenica - ja si pod tym predstavujem plne drevo - cize zrub (nie lahke montovane s izolaciou)
Ale ako som sa priebezne docital na googli -
---------------
Na priblíženie - zrubová stena s priemerom klady 35 cm zo smrekového dreva s vhodne utesnenou pozdĺžnou drážkou dosahuje výpočtovú hodnotu tepelného odporu 2,67 m2.K/W, teda jej súčiniteľ prestupu tepla U je 0,374 W/m2.K.
---------------

Dnesne bezne murovacie materialy (bez izolacie ) dosahuju tieto hodnoty uz pri hrubke 30 cm. - tak co je na tom dreve tak uzasne izolacneho ?
Ja viem - je to zdrave (bezne doma obhryzame steny :D ) - a zrejme to aj dycha ( dufam ze v noci nechrape :D )
jojkoz
26.09.08,06:06
to je ale problem. lebo ked ide turbo kotol naplno tak ma voda v spiatocke asj 50 st C ;-(

Hmm zaujimava teoria - TURBO kotle su rozne.
Turbo je len prevedenie s nasavanim z exterieru.

Ale kludne moze byt kondenzacny alebo nizkoteplotny.
Takisto neviem z akeho dovodu musi ist kotol naplno.

Voda na spiatocke je cisto vecou nastavenia kotla - kolko sa mu dovoli.
To ci to postaci na podlahovku - je uz len o jej navrhu a realizacii.
amco
26.09.08,08:03
Pokiaľ by si sa vyznal aspoň trocha v kotloch tak vieš že turbo kotol je iba turbo kotol: To znamená že spaľovcia komora je hermaticky uzavretá s vnútorným prostredím, kďe je kotol inštalovaný. ale aj turbo kotol môže byť v prevedení s nasávaním vzduchu z miestnosti " Turbo je označenia pre odvod spalín a nie pre systém ohrevu ÚK alebo TÚV. a kondezzačný kotol je vždy v prevedení TURBO z čoho vyplýva že je nízkoteplotný pretože sa nemeria výstup teploty vody z kotla ale spalín.. len pre zaujímavosť. ani jede servisný technik alebo obsluha kotla neberie do úvahy teplotu spiatočky t.z. vody, ktorá sa zo systému vracia do kotla ale výstupnú teplotu tá je dôležitá. Teplota spiatočky závisí od teplotného spádu čiž koľko tepla je potrebné na ohriatie 1m3 priestoru vykurovaného objektu. Môže byť objekt, ktorý má potrebu teplotného spádu 70/50 ,90/70 a.i. na základe týchto skutočnosti sa navrhuje vykurovací syst . liatinové radiátory, panelové, teplovzdušné konvektory s médiom voda/vzduch alebo podlahovka a tá môže byť v prevedení plast, plastohliník alebo aj v zriedkavých prípadoch Cu.
AndrejG
26.09.08,10:13
Zlatý môj pištek!
Merne zvýšenie je podľa teba ak má nevykurovaná podlaha v prechodnom období povrchovú teplotu cca 15st. a vykurovaná 25 st. Tak potom nevieš o čom tu je reč.
Ako môže byť podlahovka teplejšia pri väčších mrazoch, keď je výstup z kotla alebo zmiešavacieho ventilu odmädzená ha hodnotu cca 40 - 45st. Totižto je jedno či je vonku 12 alebo -30 záleží od tepelných vlastností budovy a nastavenia priestorovej teplty. Pokiaľ je kotol splynulou reguláciou ako zdroj tepla a regulácia podlahovky je správne navolená tak teplota podlahy bude konštantá.
Ponožky: Tu si tiež vedľa. ludské telo má vlastnosť premeny energie na teplo preto sa udáva aj faktor pri projektovaní stavieb "sálanie ludského zdroja" čo je približne 8W/hod.(sú na to aj odborné články - treba čítať viac) t.z. že sa ľudské telo povrchom ochladzuje. Ti si hádam nikdy nešportoval preto nevieš že pri hocijakej činosti sa môžeš aj spotiť. Ponožky slúžia na zadržiavanie a pocit pohodlnosti. Zatiaľ som si nevšimol, že by všetci nosili ponožky s baterkami alebo benzín agregátom, ktorý bude vyrábať teplo.
Polystyreén: polystyrén sa kladie do podlahy, kôli tepelnéj izolácii od spodu "zo strany zeme a nie zo strany kúrenie. totiž to polystyrén alebo škvára, alebo keramická vata a.i. sa inštalujú do podlahy aj keď tam nie je podlahovka. Tak isto sa zatepluje najvýššie poschodie pod strech ou aby teplo neutekalo ale aj aby chlad nesálal. Totižto polystyrén je homogénna látka, ktorá zabraňuje tepelnému prestupu z oboch strán. Nie je to paro zábrana, ktorá zabraňuje vytváraniu kondenzu spôsobeného rozdielom teplôt.
A o tej fyzike by som pomlčal, skús si zobrať tabuľky MatFyz a tam sa dočítaš aká je hostota materiálov.
A keď budeš náhodou u svoho obvoďáka na preventívnej kontole nezabudni sa ho spýtať na ochladzovanie tela, keď ti šupne pod pažu teplomer. PAPAPA

Preboha, ty si polovicu veci co som napisal, vobec nepochopil a ako keby si odpovedal niekomu inemu. Ani nema zmysel na tie dalsie hluposti reagovat.
amco
26.09.08,12:20
Asi ti už došli argumenty, keď sa spokojíš len s takou laxtnou odpoveďou , alebo si skutočne odborne mimo. A dokonca si asi pílčik v Tatrách , keď stále obhajuješ to drevo.
Myslel som že sa v danej problematike aspoň trochu orientuješ, ale evidentne sa chceš bavť o nezmysloch. Tak zvol nejakú lahšiu tému pre teba. Možno sa chytím.
Ja som len chcel pomôsť tým ľudom čo začali túto tému a zvrhlo sa to na niečo úplne iné.
Ja s kúrením robím, už dlhé roky ako aj s kotlamy a viem čo je reálne a čo nie, ťažko ma budeš presviedať o veciach o ktorých nemáš exaktné skúsenosti. ČAU
GDP
26.09.08,13:02
Cau amco
ja sa len nechcem hadat!
Dufam ze tie kotle robis v nemecku a rakusku?!? Lebo tu sa robia z dreva aj slamy nielen teplo, elektriku ale aj zemny plyn!
Takze by som to drevo nezavrhoval!
TC je uplna blbost najme ked elektrarne zdvihnu ten vysoky a nizky tarif tak ze budu mat minimalny rozdiel menej ako 1 SKK lebo to im ficko nezakaze! ;-)
AndrejG
26.09.08,16:41
Asi ti už došli argumenty, keď sa spokojíš len s takou laxtnou odpoveďou , alebo si skutočne odborne mimo. A dokonca si asi pílčik v Tatrách , keď stále obhajuješ to drevo.
Myslel som že sa v danej problematike aspoň trochu orientuješ, ale evidentne sa chceš bavť o nezmysloch. Tak zvol nejakú lahšiu tému pre teba. Možno sa chytím.
Ja som len chcel pomôsť tým ľudom čo začali túto tému a zvrhlo sa to na niečo úplne iné.
Ja s kúrením robím, už dlhé roky ako aj s kotlamy a viem čo je reálne a čo nie, ťažko ma budeš presviedať o veciach o ktorých nemáš exaktné skúsenosti. ČAU

Ty ale nemas argumenty, ty spajas mudre slova do viet ktore nedavaju zmysel.

Podla teba je voda v podlahovke stabilna a podla vonkajsej teploty sa len zapina/vypina? Tak funguje elektrikcka, nie teplovodna. Netvrdim, ze ty to tak nerobis, ale to neznamena, ze je to spravne.

Skus zmerat teplotu v ponozkach a topankach, mas nohy v 30-35st. teple, aj bez vykurovacich ponoziek.

Tvoja prednaska o polystyrene bola fascinujuca, samozrejme zasa si vobec nepochopil, co som pisal. Sice si pouzil pekne poucky, ale uplne mimo temy. Pripada mi to, ako keby si nemal zdravy sedliacky rozum, vies sa naucit tazke slova, ale nerozumies im.
GDP
29.09.08,07:20
polystyren je dobra vec pekne to horii aspon tu v nemecku! ;-)

http://www.dimagb.de/info/bauneu/brands01.html
jojkoz
29.09.08,07:53
Tak sa obal azbestom :D
GDP
29.09.08,08:02
myslim ze staci mat len zvonku dobru vapenato cementovu omietku nanesenu na tehle! ;-)
jojkoz
29.09.08,08:07
myslim ze staci mat len zvonku dobru vapenato cementovu omietku nanesenu na tehle! ;-)

Staci :D sak preco by nestacil ? - aj azbestova plachta nad dvoma kolikmi by stacila :D

Samozrejme ak ti nevadi prievan od plynomeroveho kolieska :D - ale mas dobry pocit ze si pomohol tehelnam prezit :D (alebo teda aspon majitelovi ci priekupnikovi :D )
kargo
30.09.08,11:16
Podľahové kúrenie ako tu už bolo spomenuté je velmi dobrá a praktická vec. Treba si ale uvedomiť zopár podstatných faktov. Podlahové kúrenie sa inštaluje ako skundárne vykurovacie médium. Primárnym zdrojom tepla objekte by malo byť konvenčné vykurovannie teda radiátormi resp sálavými panelmi.

Podlahové vykurovanie - či už v spojení s tepelným čerpadlom , solárnymi panelmi alebo bez nich - je v súčasnosti najúspornejším ústredným vykurovaním domácností. Nikdy sa konvenčné vysokoteplotné vykurovanie radiátormi nemá doplňovať o podlahové vykurovanie! Podlahové vykurovanie sa dopĺňa o vysokoteplotné vykurovanie v nevyhnutných prípadoch. Jedná sa o miestnosti z veľkými slabo izolovanými sklenenými plochami, vysokými stropmi, často otvorenými vstupmi a pod.


Ppodlahovka sa spravidla inštaluje do priestorov, kde sa zdržiavame častejšie a aktívnejšie. : vstupná chodba, kuchyňa, obývacia čásť, chodby, kúpelňa. Detské izby a spálne sú z tohto typu vykurovania vyňaté a to z dôvodu zvýšenéj cirkulácie prachových částic, nehomogénneho vrstvenia vzduchu a rchitektonického rozmiestnenia nábytku.

Na koniec tohto príspevku skúsim prilepiť jeden môj starší príspevok - tam nájdeš odpoveď.


Podlahovka je vhodná do miestností, kde je inštalovaná akumulačná podlahová krytina (dlažba, kameň a.p., ktorá sa dá jednoduch udržiavať v čistom a bezprašnom stave). Podlahová krytina ako plávačka, koberce nei je vhodná z dôvodu zadržiavania prachových častíc a v neposledom rade je to izolant aj keď pár firem dokazujú že koeficienty prestupnosti tepla cez drevennú plávajúcu podlahu sú perfektné. JE TO BLUD!

Nevidím ( po 15 rokoch užívania ) rozdiel v udržiavaní plávajúcej podlahy a dlažby. Tak isto nevidím nejaký rozdiel v prestupe tepla.


Prečo sa potom v minulosti stavali na orave kde je chladnejšia klíma drevenice (drevo je tepelný izolant) tak isto aj američani a kanaďani stavajú v horách drevené stavby (v súčasnosti začína stvebný búmm dreveníc, kôli tepelým vlastnostiam) .

Máš pravdu že drevo je tepelný izolant. Chcel by som vedieť, ako by si si hovel v dome zo 7 mm hrubých stien z dreva.


Pri podlahovom kúrení si treba uvedomiť ajfakt:: teplot vykurovacej vody z kotla je obmedzená na 40-55 stup, prestupom cez podlahovú krytinu sa schladuje na teplotu cca 28-32 stup. čo dokáže zniesť dlhodobejšie ludský organizmus (bosá noha). tak že pri podlahe máme 28 stup. v 50cm nad zemou je schladenie o cca 3 st a vo výške 115 cm nad zemou je teplota cca 21 stup. čím je výška vyššia tým teplota klesá. tento jav spôsobuje u malých detí podporu ochorení dýchacích ciest a u dospelých ludí zvýšené prehrievanie telesného organizmu. Totižto ludské telo je uspôsobené tak aby sa cez končatiny ochladzovalo a nie oteplovalo!!!

Ja to poznám takto : Nohy v teple a hlavu v chlade.
Ty si si to trošku otočil a pokiaľ som ťa dobre pochopil, tak by malé deti mali chodiť v sandálkoch s baranicou na hlave.
Deti podlahovku milovali . Hrali sa na nej aj učili. Veľká rovná hladká príjemne teplá plocha - detský sen. Bol problém ich prinútiť si urobiť aspoň úlohy za stolom. A tie ochorenia sú blbosť.
Tiež nepochopím kde si zobral tých 32 stupňov, ktoré tak ťažko znáša organizmus - skús sa opýtať tých čo prespia v objatí celú noc.


Môj názor ::: pokial uvažujete o inštalácií podlahového kúrenie porozmýšlajte o tom že spatočka z radiátora sa dá plastoliníkovou hadicou zviesť do podlahy, vytvorením hada sa zbytkové teplo ešte zúžitkuje. náklady na vykurovanie sa znížia o cca 8,5%.

Toto nemá chybu - daj si to patentovať!!!
A tých 8,5 %...
kargo
30.09.08,11:22
Tu je ten sľúbený starší príspevok:
Mám podlahovku 15 rokov. Bol som prvý v meste čo ju mal a myslím že ani nikto na Porade ju nemá dlhšie. Je okolo nej veľa fám čo šíria tí čo ju nemajú a samozrejme nie je celkom bez chýb. Pokúsim sa o sumarizáciu oboch.
Fámy:- Prach. Podstatne menej ako predtým, kým som býval v paneláku s radiátormi. Radiátor ohrieva vzduch prúdiaci okolo neho na podstatne vyššiu teplotu ako má byť v miestnosti. Takto ohriaty vzduch stúpa rýchlo hore a popod strop prúdi na opačnú stranu miestnosti. Pritom odovzdá okoliu časť tepla a klesá nadol a popri podlahe prúdi znova smerom k radiátoru. Pri podlahovom vykurovaní stúpa prúd vzduchu teplého len trochu viac ako má byť teplota v miestnosti z celej plochy podlahy. Po ohriatí vzduchu v miestnosti je ale tento pohyb minimálny.-Laminát na podlahe. Okrem vstupnej chodby, kuchyne, kúpeľne a WC mám všade laminát. Kúri perfektne. Problém je podľa mňa v tom, že laminát sa používa vo väčších miestnostiach a tieto treba robiť ako dvojokruhové (aby sa mohol dobre vyvážiť celý systém) a dostatočne ich nadimenzovať. Problém pri oprave. Pod podlahou sa nenachádza žiadny zváraný ani mechanický spoj. Trubky sú robené tak aby vydržali (a z rezervou) ďaleko viac ako bežnú prevádzku. Aj keď výrobcovia udávajú záruku 10 rokov v podstate je ich životnosť niekoľkonásobne väčšia. Nepoznám prípad žeby praskli, ale videl som veľa zničených kobercov, parketových a laminátových podlách po vytopení radiátorom.Vytváranie patogénnej zóny prúdením vody. Stačí mi zalomený vrbový prútik a bez problémov nájdem vodovodné alebo plynové potrubie aj 2 m pod zemou. Keby táto fáma bola pravdivá, tak by som už v tomto byte nežil.
Výhody a nevýhody:-V podstate to popísal ROMBOR ja len doplním že to s tou zotrvačnosťou nie je až také zlé, ak sa použije kvalitný termostat z vonkajším čidlom. Aj skúsenosťou po čase užívania sa dá eliminovať. Ešte doplním jednu nevýhodu. Návštevám, ktoré mienia dlhšie posedieť musíte vnútiť papuče inak sa pri odchode nebudú vedieť dostať do topánok:)
kargo
30.09.08,12:07
Na záver by som chcel ešte niečo povedať aj o podlahovom kúrení v spálni. Vždy, keď spím mimo domu tam, kde nie je podlahovka, kde si musím (často uzimený) ľahnúť do studenej postele, spomeniem si na svoju príjemne zohriatu posteľ a ďakujem chvíli, keď som sa rozhodol pre toto kúrenie.
chandler
30.09.08,12:38
Na záver by som chcel ešte niečo povedať aj o podlahovom kúrení v spálni. Vždy, keď spím mimo domu tam, kde nie je podlahovka, kde si musím (často uzimený) ľahnúť do studenej postele, spomeniem si na svoju príjemne zohriatu posteľ a ďakujem chvíli, keď som sa rozhodol pre toto kúrenie.

fuj spat v horucej posteli, to musi byt strasne... 100ludi 100chuti... :)
dobre ze si to spomenul... pre niekoho dalsi bod preco nechce podlahove kurenie v spalni
kargo
30.09.08,12:48
Ja som napísal "príjemne zohriatej" ty si z toho spravil " horúcej". Prečo ?
chandler
30.09.08,13:51
Ja som napísal "príjemne zohriatej" ty si z toho spravil " horúcej". Prečo ?

no ked mas pod zadkom podlahove kurenie tak to asi s tou prijemnostou nebude take dobre... ja mam radsej ked je chladnejsie a uz len z tej predstavy podlahoveho kurenia pod postelou sa mi robi zle...
ale nikomu to vyhovuje, mne nie.
kargo
30.09.08,14:22
Podlahovka je nízkoteplotné kúrenie. To neznamená že zoberieš radiátor vysokoteplotného kúrenia a nacpeš ho pod podlahu.
Len tak mimochodom - niektorí sa dokážu posadiť aj na radiátor a nevadí im to :)
chandler
01.10.08,05:39
ja viem ako funguje podlahove vykurovanie :)
a je rozdiel mat radiator 2 metre od postele a nizkoteplotne vykurovanie pod postelou, ale nebavme sa uz o tom. ako som napisal hned - 100ludi 100chuti, ak sa spokojny tak je vsetko v poriadku.
AndrejG
01.10.08,08:56
No radiator 2m od postele prijemny nieje...tam koluje horuca voda...:)
Zypsik
01.10.08,11:57
Ešte doplním jednu nevýhodu. Návštevám, ktoré mienia dlhšie posedieť musíte vnútiť papuče inak sa pri odchode nebudú vedieť dostať do topánok:)


Mam to chapat tak, ze od podlahovky opuchaju nohy? Ak ano, tak je to riesenie absolutne nevhodne pre ludi s krcovymi zilami.
kargo
01.10.08,12:20
Ale nie, je to skôr taký efekt, ako keď by si mal dlho nohy v lavóre s teplou vodou. Svalstvo sa uvolní a prehreje a potom - ak majú dámy z návštevy tesnejšie topánky - nastane ten problém s obúvaním. Myslím že lekár, odborník na kŕčové žily, by vedel skôr posúdiť, či toto je dobré alebo zlé na kŕčové žily. My v rodine nikto týmto ochorením netrpíme, takže nemám žiadnu skúsenosť. No a komu to vadí, tak šľapky ešte vyrábajú. (Papuče sa u nás akosi nenosia :D)
amco
02.10.08,12:34
Môžem s tebo súhlasiť iba čiastočne.
samozrejme je pre teba podľahové vykurovanie najlepšie, veď si dal do toho na dobu pred 15 rokmi slušné peniaze. Tak isto aj deti sa zle cítia, keď si majú písať úlohy na stole, ktorý je o cca 80cm vyššie ako podlaha - aspoň si sám privolil že tepelná pohoda nie je ideálna, keď ludský organizmus sa ťažko vyrovnáva s pár stupňovým rozdielom na výške ani nie 1m. Prúdenie prachových částic: v tomto prípade ti musím dať za pravdu. Je fakt že paneláky alebo činžovné domy sú dodávateľmi tepla v niektorých prípadoch extremne prekurované (spálna aj 26st) a naozaj je prašnosť oveľa vyššia na sídlisku s množstvom prechádzajúcich áut ako v rodinnom dome, kde máš okolo seba zelený trávniček a vysadených pár stromov, ktoré ti vonkajšiu prašnosť pohltia a v domácnosti je minimálna. Popraskané a zvlnené parkety? aj tu máš pravdu. ak ti praskne trubka ÚK alebo radiátor je samozrejmé že sa voda dostane pod plávačku ale defekt sa dá jednoduchšie odstrániť ako keď praskne podlahovka. Môžem ti doložiť nie jeden prípad kedy podlahové kúrenie prasklo z dôvodu montážnej chyby ale aj materiálovej. Zo svojej skúsenosti ti môžem povedať že hladať dieru v podlahovom kúrení je oveľa ťažšie a fin nákladnejšie ako pri klasike. A s určitosťou viem že s prútikom to nenájdeš. Opuchy nôch ako si spomenul sú dôsledkom toho čo som to už raz písal. Telo sa ochladzuje cez končatiny, pokiaľ sa tak nedeje bráni sa.
Myslím si že zosmiešňovať niekoho názor je jednoduché. Ale si treba premyslieť podstatu veci a dať do súvisu aj iné kritéria.
kargo
02.10.08,13:30
... Tak isto aj deti sa zle cítia, keď si majú písať úlohy na stole, ktorý je o cca 80cm vyššie ako podlaha - aspoň si sám privolil že tepelná pohoda nie je ideálna, keď ludský organizmus sa ťažko vyrovnáva s pár stupňovým rozdielom na výške ani nie 1m.

Nič také som nenapísal, lebo to nie je pravda.


Myslím si že zosmiešňovať niekoho názor je jednoduché. Ale si treba premyslieť podstatu veci a dať do súvisu aj iné kritéria.

Snažil som sa vecne argumentovať k celému tvojmu článku, čo bolo dosť ťažké pokiaľ som sa nechcel moc rozpisovať.Ale k tomu poslednému odstavcu som ti čo mal napísať ? Veď ako by si riešil teplotu spiatočky pred vstupom do podlahy ? V prípade, že by bola horúca, by si ju ochladzoval primiešavaním studenej vody a v prípade že by bola chladnejšia ako má byť, by si ju dohrieval ? Čím ? Dosť problémové by bolo aj zladenie dvoch odlišných hydraulických odporov spojených v sérii.
Tých 8,5 % ? Veď to nie je teplo čo ujde do komína. Teplo spiatočky ostane v systéme.(Aspoň nemá kotol veľké rozdiely medzi vstupom a výstupom.)
Arak0007
05.10.08,22:52
Môžem s tebo súhlasiť iba čiastočne.
samozrejme je pre teba podľahové vykurovanie najlepšie, veď si dal do toho na dobu pred 15 rokmi slušné peniaze. Tak isto aj deti sa zle cítia, keď si majú písať úlohy na stole, ktorý je o cca 80cm vyššie ako podlaha - aspoň si sám privolil že tepelná pohoda nie je ideálna, keď ludský organizmus sa ťažko vyrovnáva s pár stupňovým rozdielom na výške ani nie 1m. Prúdenie prachových částic: v tomto prípade ti musím dať za pravdu. Je fakt že paneláky alebo činžovné domy sú dodávateľmi tepla v niektorých prípadoch extremne prekurované (spálna aj 26st) a naozaj je prašnosť oveľa vyššia na sídlisku s množstvom prechádzajúcich áut ako v rodinnom dome, kde máš okolo seba zelený trávniček a vysadených pár stromov, ktoré ti vonkajšiu prašnosť pohltia a v domácnosti je minimálna. Popraskané a zvlnené parkety? aj tu máš pravdu. ak ti praskne trubka ÚK alebo radiátor je samozrejmé že sa voda dostane pod plávačku ale defekt sa dá jednoduchšie odstrániť ako keď praskne podlahovka. Môžem ti doložiť nie jeden prípad kedy podlahové kúrenie prasklo z dôvodu montážnej chyby ale aj materiálovej. Zo svojej skúsenosti ti môžem povedať že hladať dieru v podlahovom kúrení je oveľa ťažšie a fin nákladnejšie ako pri klasike. A s určitosťou viem že s prútikom to nenájdeš. Opuchy nôch ako si spomenul sú dôsledkom toho čo som to už raz písal. Telo sa ochladzuje cez končatiny, pokiaľ sa tak nedeje bráni sa.
Myslím si že zosmiešňovať niekoho názor je jednoduché. Ale si treba premyslieť podstatu veci a dať do súvisu aj iné kritéria.


Ohladom toho ochladzovania tela, telo sa ochladzuje hlavne stratou tepla cez kozu a je mu uplne jedno ktorou castou tela, ak je povrch tela zakryty (oblecenie), tak je to dalsia izolacna vrstva a ochladzuje sa castami, ktore zakryte niesu (hlava dlane). preto ked ti je zima na nohy, das si ponozky, aby si uniku tepla zabranil.
Ak sa aj ostatne tvoje tvrdenia zakladaju na takej pravde ako ta veta o ochladzovani tela, tak asi tvojim radam velmi neuverim.
g.iorgio
30.09.09,06:32
... a mozno prave preto im tam pada tolko budov. Ved na tomto principe i stavebna ocel vytvara geopatogenne zony tak ju tam pre istotu nedavaju.
Podla tohto principu zijeme uz cele storocia v nezdravych priestoroch. Podlahove kurenie totizto nieje vymyslom, a modnou vlnou dneska. Princip dutin v podlahe ako sposob izolacie vyuzivali uz stari rimania. Dnesne systemy podlahoveho vykurovania su len aplikaciou sucasnych materialov a moznosti do principov, ktore sa uz vyuzivaju stovky rokov. Ci uz v podobe odtokovych kanalov zo slavych rimskych kupelov (kam sa chodilo relaxovat), alebo kominovych prieduchov vedenych v podlahe, alebo v strope.
Nedovolim si tvrdit, ci to je, alebo nieje zdraviu skodlive, ale tak ako uz peknych "par" generacii pred nami urcite na to neumrieme.
lakon, podla mojich informacii stari rimania podlahové vykurovanie sice pouzivali, ale je dobre uviest aj to, ze ho viedli po obvode miestnosti a nie v jej strede, a to je velky rozdiel:)
220870
30.09.09,17:30
Vykurovanie v novodobých domoch ,keď sa v celom dome snažíme udržiavať jednotnú teplotu ,môže mať aj určité zdravotné rizika.Určitá stála teplota môže vyhovovať niektorým mikroorganizmom ktoré môžu v takto klimatizovanej domácnosti nájsť ideálne prostredie na svoj život.V časoch keď sme kúrili uhlím alebo drevom ,teplota v dome kolísala podľa toho ako sa nám chcelo udržiavať oheň.Počul som názor ,že vraj to bolo omnoho zdravšie ako stála teplota.Ľudské telo vraj pri neustálom kolísaní teplôt viac pracuje, je nútené reagovať na zmeny teplôt .V dôsledku čoho lepšie prúdi krv a trochu sa pritom aj chudne , zbavuje zbytočných tukov atd.
AndrejG
30.09.09,17:33
Vykurovanie v novodobých domoch ,keď sa v celom dome snažíme udržiavať jednotnú teplotu ,môže mať aj určité zdravotné rizika.Určitá stála teplota môže vyhovovať niektorým mikroorganizmom ktoré môžu v takto klimatizovanej domácnosti nájsť ideálne prostredie na svoj život.V časoch keď sme kúrili uhlím alebo drevom ,teplota v dome kolísala podľa toho ako sa nám chcelo udržiavať oheň.Počul som názor ,že vraj to bolo omnoho zdravšie ako stála teplota.Ľudské telo vraj pri neustálom kolísaní teplôt viac pracuje, je nútené reagovať na zmeny teplôt .V dôsledku čoho lepšie prúdi krv a trochu sa pritom aj chudne , zbavuje zbytočných tukov atd.

Ale na to je predsa otuzovanie. :) Urcite je zdravsie taketo kontrolovane znizovanie teploty ako nutene. To je ako s fyzickou pracou...sama o sebe zdravie skor nici, zato ked clovek robi to iste vo fitku, tak mu to prospeje, lebo tam je to kontrolovane, s dodrziavanim urcitych pravidiel.
focus3ccd
01.10.09,06:31
Je krasne, ake rozne argumenty sa tu daju najst. A najlepsie, ked niekto hodnoti, co ani doma nema.
Mam taky pocit, ze ti, co nemaju peniaze na podlahovku, tak sa snazia vsetkymi moznymi sposobmi povedat, ze podlahovka stoji za prd.
Zatial nepoznam cloveka, ktory by zomrel na prehriatie podlahovkou, alebo ze by niekomu psychycky z nej siblo.
Kaslite na to. Vsetko ma svoje vyhody a nevyhody.

Ja co poznam ludi v okoli, tak radiatori dali kvoli uspore investickych nakladov. A ti, co dali podlahovku len ciastocne, tak teraz banuju, ze ju nedali vsade.
dolfort
05.10.09,09:25
ak v azii padaju stavby tak urcite nie kvoli pouzitiu fengsui ale kvoli nepouzitiu statiky.

mimotemy http://halbot.haluze.sk/?id=5060
AndrejG
05.10.09,18:49
mimotemy http://halbot.haluze.sk/?id=5060
To bol riadeny odstrel budovy, pokial viem.
dolfort
06.10.09,21:13
Odznelo tu veľa argumentov pre aj proti, dovolím si dať ešte do pozornosti diplomovú prácu na túto tému, obzvlášť potom str. 11 a 34:
http://ottp.fme.vutbr.cz/pdf/TP04DP26.pdf
Z tej práce mi v podstate vyplýva taký záver, že pokiaľ sa podlahové kúrenie vhodne navrhne a prevádzkuje, tak prevažujú výhody nad nevýhodami.
AlbHert
30.03.10,14:00
pri riadenom odstrele si budova "nelahne" na bok, a nepobehuju tam policajti : )
AlbHert
30.03.10,14:46
podlahovka s pohladu technickeho riesenia a uspor ma viac vyhod ako nevyhod, ale jej vplyv na zdravie je zrejme zmapovany malo.
V prispevkoch je mnoho subjektivity "ja to mam 15rokov a nic, iba navstevam puchnu nohy". Telo sa ochladzuje hlavne periferiami. Nohami, rukami. Tok tepla opacnym smerom nie je prirodzeny. Skuste spat v ponozkach, aky budete mat pocit s regulovania telesneho tepla. Aj ked poznam aj takych co tak spia. Noha je "postavena" tak aby znasala chlad. Bol tu pouzity aj iny priklad suvisu "noha v ponozke" a "noha na podlahovke". Skutocne si treba ale uvedomit, ze oblecenie je len IZOLANT, teda aj ponozka ale podlahovka je ZDROJ tepla. To je velky rozdiel. Ponozku pouzivame aby sa noha a tym aj telo prilis neochladzovalo. Zatial co podlahovka odovzdava neustale nohe teplo, a noha je v neprirodzenej situacii.
Porovnanie s horucimi krajinami je zaujimave, ale rozdiel teplot do vysky ludskeho tela ma iny charakter. Kym meter vysoko od podlahovky je rozdiel teplot velky, v horucich krajinach je vzduch ovela viac prehriaty a rovnomernejsie. V sucinnosti s infra ohrevom tela od slnka (kt. podlahovka negeneruje, resp. nie v porovnatelnych hodnotach), je malo situacii, ked zem ohrieva nohu viac ako je ohrievane cele telo. Tzn. ze tepelny spad v tele, ide zas len od trupu k nohe, nie naopak.
Ja nie som odbornik. Sam podlahovku este nemam. O to viac ma tato suvislost zaujima, pretoze technicky je pre nas podlaha zaujimavejsia. Asi zacnem patrat po nejakych vyskumoch...

PS.: Prasnost, resp vyrenie prachu, logicky musi byt pri podlahovke nizsie ako pri radiatoroch.
TomasHC
30.03.10,18:34
Ja by som odporcom podlahovky doprial 30 rokov byvat v panelaku na prizemi, nad pivnicami ;) Teplejsiu podlahu by mali ako tajny sen.
andiablo
01.04.10,09:49
Ja by som odporcom podlahovky doprial 30 rokov byvat v panelaku na prizemi, nad pivnicami ;) Teplejsiu podlahu by mali ako tajny sen.
presne tak. Ja tiež osobne bývam v paneláku a nad pivnicami. Už sa teším do vlastného s podlahovým kúrením
sar
07.08.10,20:34
Ahojte, neskusali ste niekto ako inu alternativu teplej podlahy korok?
Janyy
22.04.18,08:05
Ahojte
Pre tých ktorí sa rozhodujú zaviesť si podlahové vykurovanie do domu alebo bytu a nevedia ci je vhodné do všetkých izieb ( resp. spálňa , detské izby .. ) existuje jedno zaujímavé riešenie :)

Vetvu v spálni / detských izbách neťahajte v podlahe ale proste ju dajte do steny ...
V tomto prípade je potrebné použiť hrubšiu vrstvu omietky , ideálne hlinenú .
Žiadne kombinácie s radiatormi zmiešavače a pod.

Prečo ideálne hlinená omietka ? Hlina ma úžastnú akumulačnú schopnosť, pohlcuje pachy a udržiava optimálnu vlhkosť v miestnosti .....

Všetko má svoje výhody a nevýhody samozrejme dbať na to ze tam nesmiete vrtať alebo nabiť kliniec mat nábytok a pod... ale ak človek rozmýšľa všetko sa dá :)

Steny v podstate nevíria žiaden prach a fungujú potom ako kachľová pec sálavým telom čo je mimochodom jeden z najzdravších spôsobov vykurovania vôbec .

Možno ma tu revízny technici , kurenari a "odborníci na teplu vodu" poriadne zjazdia :-D ale mne to príde ako fakt zaujimavé riešenie.
vicktor
23.04.18,07:03
To tvoj vlastny napad, precitane, alebo to mas takto doma naozaj?
Mam podlahovku aj v spalni a pochybujem ze dat ju do steny je lepsie riesenie.
Ze vahat nad detskou izbou??? Vsak deti sa hraju a valaju po dlazke, tam je podlahovka uplne najdolezitejsia.
ivka70
23.04.18,07:16
Podla mojich skusenosti, teplota podlahovky nie je taka, aby vytvarala salave teplo, napriek tomu, ze udrziava nastavenu teplotu v miestnosti. Kedze teplo stupa smertom hore, od podlahy teplo ide, aj ked pocitova teplota pre cloveka nemusi byt taka, aby ju na podlahe citil (musela by byt podlaha aspon 37 stupnov, co u nas je tak v najvacsich mrazoch, aj to citim teplo skor na dlazbe v kupelni, nie na podlahe v inych miestnostiach). Takze neverim, ze podlahovka s teplotou vody urcenej na podlahovky, by zabudovana v stene vykurila miestnost.