janka01
22.09.08,08:21
Prosím o Vás o radu.
1, V máji sa mi narodilo druhé dieťa, a chcem sa uistiť či mám nárok aj za toto dieťatko na daňový bonus za podmienok splnenia príjmu zo záv.činnosti pri podaní daňového priznania.

2, momentálne som ešte na materskej dovolenke, a od 8.10 nastúpim na rodičovskú dovolenku. Potrebujem však "zarobiť" ešte nejaké koruny, aby som splnila príjem na posúdenie DB. Viem že teraz mamička môže byť na rodič.dovolenke a zarobiť nejaké koruny, len neviem presne aké sú tam podmienky. Prosím Vás poradte mi, čo je pre mňa lepšie zamestnať sa na nejakých pár dní popri RD, alebo na dohodu, poprípade možno by mi stačilo preplatenie nevyčerpanej dovolenky - len to asi musím sa vrátiť do práce.

3, kedže pred nástupom na MD som pracovala u manžela, tak všetky tieto papierovačky, ktoré s tým súvisia musím spraviť sama, tak ešte by som potrebovala vedieť čo všetko musím nahlásiť pri prechode z MD na RD.

ĎAKUJEM za info.
Jozef Mihál
22.09.08,06:25
1. Áno.

2. Stačí preplatenie nevyčerpanej dovolenky. Môžete to riešiť aj príjmom na dohodu
jankasm
22.09.08,08:19
Prosím o Vás o radu.
1, V máji sa mi narodilo druhé dieťa, a chcem sa uistiť či mám nárok aj za toto dieťatko na daňový bonus za podmienok splnenia príjmu zo záv.činnosti pri podaní daňového priznania.

2, momentálne som ešte na materskej dovolenke, a od 8.10 nastúpim na rodičovskú dovolenku. Potrebujem však "zarobiť" ešte nejaké koruny, aby som splnila príjem na posúdenie DB. Viem že teraz mamička môže byť na rodič.dovolenke a zarobiť nejaké koruny, len neviem presne aké sú tam podmienky. Prosím Vás poradte mi, čo je pre mňa lepšie zamestnať sa na nejakých pár dní popri RD, alebo na dohodu, poprípade možno by mi stačilo preplatenie nevyčerpanej dovolenky - len to asi musím sa vrátiť do práce.

3, kedže pred nástupom na MD som pracovala u manžela, tak všetky tieto papierovačky, ktoré s tým súvisia musím spraviť sama, tak ešte by som potrebovala vedieť čo všetko musím nahlásiť pri prechode z MD na RD.

ĎAKUJEM za info.

To preplatenie dovolenky samozrejme ako príjem stačí, ak bude v dostatočnej výške. Keďže si u manžela, môžete to kľudne vyriešiť aj nejakými vianočnými odmenami. To sa robí bežne, že aj žena na MD dostane koncoročnú odmenu za tie mesiace, ktoré ešte robila. No a túto odmenu môžeš mať kľudne aj počas MD alebo RD. ;) K tomu preplateniu dovolenky, vrátiť do práce sa vlastne nemusíš, len treba na ten čas prerušiť RD. Alebo to vlastne môžete urobiť medzi MD a RD. Čiže treba nahlásiť na SP aj ZP zmenu - ukončenie MD. Potom pár dní čerpať dovolenku, a potom nastúpiť na RD. Znovu treba na SP aj ZP nahlásiš zmenu - začiatkom RD, no a na SP ešte aj začiatok prerušenia, čiže tam pôjde 2x RLFO. To je vlastne aj odpoveď na tvoju otázku č.3. :cool:
O rodičovský príspevok však môžeš požiadať hneď po skončení MD. Na ten máš nárok hneď od nasledujúceho dňa po MD, pokiaľ nemáš dieťa v štátnom zariadení. Čiže rodičovský príspevok môžeš poberať súčasne s dovolenkou.