obronii
22.09.08,08:50
1.Ako je najlepsie vyplatit peniaze z firmy spolocnikovi, ktory je zaroven aj konatelom? Ked nemusi platit dan z prijmu?
2.Ako to je so zdravotnym poistenim, v pripade, ze nie je zamestnany?
3.Ak je zamestnany vo vlastnej firme, ako mu je najlepsie vyplatit peniaze, aby dan z prijmu bola co najnizsia, pripadne ziadna?

dakujem moc za odpoved
Anja111
22.09.08,07:07
1.Ako je najlepsie vyplatit peniaze z firmy spolocnikovi, ktory je zaroven aj konatelom? Ked nemusi platit dan z prijmu? Ako podiely na zisku.
2.Ako to je so zdravotnym poistenim, v pripade, ze nie je zamestnany? Ak nie je zamestnaný a nepoberá ani odmenu za výkon funkcie, tak je samoplatiteľom.
3.Ak je zamestnany vo vlastnej firme, ako mu je najlepsie vyplatit peniaze, aby dan z prijmu bola co najnizsia, pripadne ziadna? Dať mu mesačnú mzdu do výšky NČ...

dakujem moc za odpoved

Odpovede sú v texte.
Vladimír Ozimý
22.09.08,08:06
ak ide vyslovene o daň z príjmov tak mzda môže byť vo výške NČ + odvody zamestanca = preddavok dane bude 0,-
obronii
22.09.08,08:27
No vec sa ma tak, ze co je vlastne najlepsie. Ci je lepsie aby bol zamestnany za min.mzdu, alebo si vyplacal podiel na zisku, alebo ako to najlepsie spravit, aby to firmu resp. jeho stalo co najmenej. Snad ma chapete co sa pytam... dakujem
Dadena
22.09.08,09:49
Prepáčte, že sa Vám vkladám do témy, ale potrebovala by som veľmi súrne poradiť, resp. potvrdiť si, či postupujem správne:
Spoločník s. r. o. bude každý mesiac dostávať odmenu za prácu vykonávanú pre spoločnosť (nie je zamestnancom s.r.o.). Takže ide o príjem zo závislej činnosti ale bez pracovného pomeru (§ 5 ods. 1 písm.b) zrážajú sa preddavky na daň. Spoločník je z pohľadu ZP zamestnancom, takže je nahlásený na ZP a odvádza sa poistné. (odvody 4 + 10 %). Moja dilema nastáva až teraz - aký typ zmluvy uzatvoriť so spoločníkom (keďže on je v tomto prípade FO a druhá zmluvná strana je PO) a nedá sa uzatvoriť žiadana dohoda v zmysle Zákonníka práce, keďže sa nejedná o pracovný pomer. Aj keď mi bolo povedané, že s ním mám uzatovriť dohodu o vykonaní pracovnej činnosti, čo mne zase nepríde správne, nakoľko v tomto prípade by išlo o pracovno-právny vzťah, aj keď sú "dohody vykonávané mimo pracovného pomeru". Vážený pán Mihál, bola by som rada, ak by ste mali minútu čas odpovedať mi: V jednom Vašom príspevku som našla, že existencia akejsi zmluvy s takýmto spoločníkom nie je potrebná, len treba správne účtovať jeho odmenu ... Takže nie je naozaj potrebná žiadna písomná forma dohody so spoločníkom, ak je odmeňovaný za prácu pre spoločnosť. Bude postačujúce aj pre kontrolu DÚ, ak to bude správne zaúčtované a samozrejme výška odmeny bude primeraná. Vopred ďakujem za odpoveď a ospravedlňujem sa, že som vstúpila do témy, ktorá sa až tak priamo netýka mojej otázky.
siza
22.09.08,09:55
Podla mna tiez netreba ziadnu zmluvu - preukazatelne je to, ze je spolocnik (vypis z OR) - takze ma pravo pre spolocnost pracovat a aj dostavat odmenu ako spolocnik - bez zmluvy.
Vladimír Ozimý
23.09.08,05:43
Podla mna tiez netreba ziadnu zmluvu - preukazatelne je to, ze je spolocnik (vypis z OR) - takze ma pravo pre spolocnost pracovat a aj dostavat odmenu ako spolocnik - bez zmluvy.

pozor za spoločnosť nekoná spoločník ale konateľ. a na výkon funkcie konateľa potrebujete zmluvu.
Dadena
26.09.08,12:13
Čo sa týka výkonu funkcie konateľa, súhlasím s tým, že by mal mať zmluvu. Ale ja som sa dotazovala vo veci odmeny spoločníka, ktorý poberá odmenu za prácu pre spoločnosť. Je tam potrebná forma nejakej písomnej zmluvy a keď áno, bude to zmluva podľa Obchodého zákonníka (aký typ) alebo Občianskeho zákonníka. A ešte jedna vec, čo sa týka účtovania, ak je to konateľ aj/alebo spoločník a je riadnym zamestnancom, ktorý dostáva mesačnú mzdu účtuje sa jeho mzda na 521? Ak je to odmena spoločníka účtuje sa na 522? A ak ide o odmenu za výkon funkcie konateľa na 523?. Ak mi dá niekto jasnú odpoveď budem veľmi rada a vopred ďakujem.
Zoltán Kovács
26.09.08,12:16
pozor za spoločnosť nekoná spoločník ale konateľ. a na výkon funkcie konateľa potrebujete zmluvu.


Nie som o tom na 100% presvedčený.
Vladimír Ozimý
26.09.08,12:18
Čo sa týka výkonu funkcie konateľa, súhlasím s tým, že by mal mať zmluvu. Ale ja som sa dotazovala vo veci odmeny spoločníka, ktorý poberá odmenu za prácu pre spoločnosť. Je tam potrebná forma nejakej písomnej zmluvy a keď áno, bude to zmluva podľa Obchodého zákonníka (aký typ) alebo Občianskeho zákonníka. A ešte jedna vec, čo sa týka účtovania, ak je to konateľ aj/alebo spoločník a je riadnym zamestnancom, ktorý dostáva mesačnú mzdu účtuje sa jeho mzda na 521? Ak je to odmena spoločníka účtuje sa na 522? A ak ide o odmenu za výkon funkcie konateľa na 523?. Ak mi dá niekto jasnú odpoveď budem veľmi rada a vopred ďakujem.

spoločník ak nie je konateľ, nie je členom žiadného orgánu právnickej osoby tak nepoberá odmenu. Odmena sa nedá poberať za výkon toho že je spoločníkom...Ak mu chce spoločnosť vyplácať niečo musí s ním uzavrieť buď dohodu, pracovnú zmluvu alebo inú zmluvu napr. o obchodnom zastúpení ale to už je výkon na živnosť a nie výkon spoločníka...spoločník ako taký má nárok na podiel na zisku.
Dadena
29.09.08,08:22
Neviem, či sa nesprávne vyjadrujem alebo ..., naozaj neviem. Ani v jednom príspevku som nepísala, že spoločník má poberať odmenu za výkon len preto, že je spoločníkom. Pýtala som sa akou formou (okrem PP) uzatvoriť so spoločníkom dohodu - zmluvu, ak mu bude mesačne vyplácaná primeraná odmena za prácu pre spoločnosť (účet 522). Zákon o dani z príjmov v § 5 príjmy zo závislej činnosti ods. 1) písm. a) príjmy zo súčasného alebo z predcházdajúceho pracovnopráneho vzťahu, služobného pomeru, štátnozamestnaneckého pomeru alebo členského pomeru, alebo ...,
písm. b) príjmy za prácu likvidátorov, prokuristov, nútených správcov, členov družstiev, spoločníkov a konateľov spolonočnosti s ručením obmedzeným ...
Takže ja by som túto jeho odmenu považovala za príjem zo závislej činnosti podľa písm. b) - a v tom prípade nevidím dôvod aby mal živnosť. A je mi aj jasné čo je to podiel na zisku. Moja otázka je stlále - aký typ dohody, resp. zmluvy (ak je to potrebné a nestačí ústna) uzatvoriť so spoločníkom s.r . o., ktorý bude dostávať mesačne odmenu za prácu pre spoločnosť (odvody do ZP a 19 % daň). Než som sa prvýkrát na uvedené pýtala, zistila som si z príspevkov na porade (kontkrétne príspevok p. Mihála z 31-05-05 odmena spoločníka), že je takáto "cesta možná".
mysimis
29.09.08,08:27
Ak som správne pochopila jedná sa o spoločníka, ktorý je zároveň konateľom s.r.o. V tomto prípade mu môžeš vyplácať korunky na základe zmluvy o výkone funkcie konateľa. Konateľa prihlásiš len do ZP a z tejto odmeny budeš odvádzať ako zamestnávateľ 10% a on si bude platiť 4%. Z odmeny ešte odvedieš 19% daň.
Denda
29.09.08,08:36
Neviem, či sa nesprávne vyjadrujem alebo ..., naozaj neviem. Ani v jednom príspevku som nepísala, že spoločník má poberať odmenu za výkon len preto, že je spoločníkom. Pýtala som sa akou formou (okrem PP) uzatvoriť so spoločníkom dohodu - zmluvu, ak mu bude mesačne vyplácaná primeraná odmena za prácu pre spoločnosť (účet 522). Zákon o dani z príjmov v § 5 príjmy zo závislej činnosti ods. 1) písm. a) príjmy zo súčasného alebo z predcházdajúceho pracovnopráneho vzťahu, služobného pomeru, štátnozamestnaneckého pomeru alebo členského pomeru, alebo ...,
písm. b) príjmy za prácu likvidátorov, prokuristov, nútených správcov, členov družstiev, spoločníkov a konateľov spolonočnosti s ručením obmedzeným ...
Takže ja by som túto jeho odmenu považovala za príjem zo závislej činnosti podľa písm. b) - a v tom prípade nevidím dôvod aby mal živnosť. A je mi aj jasné čo je to podiel na zisku. Moja otázka je stlále - aký typ dohody, resp. zmluvy (ak je to potrebné a nestačí ústna) uzatvoriť so spoločníkom s.r . o., ktorý bude dostávať mesačne odmenu za prácu pre spoločnosť (odvody do ZP a 19 % daň). Než som sa prvýkrát na uvedené pýtala, zistila som si z príspevkov na porade (kontkrétne príspevok p. Mihála z 31-05-05 odmena spoločníka), že je takáto "cesta možná".
Nie všetko sme povinní riešiť zmluvami. O tom kedy, koľko a za čo bude dostávať spoločník príjem zo spoločnosti môže rozhodnúť napr. aj valné zhromaždenie spoločnosti. Ostatné povinnosti ohľadne vyplácanej odmeny už máte zistené;)
Dadena
29.09.08,12:57
Ďakujem.
pega29
07.01.09,21:19
Rád by som sa vrátil k pôvodnej otázke, ktorá ma tiež zaujíma:
Spoločníci a zároveň konatelia s.r.o. boli na základe pracovnej zmluvy zamestnancami a poberali v r. 2008 mzdu a prémie podľa prémiového poriadku spoločnosti. Odvody do soc. a zdravotnej poisťovne boli platené ako u štandardných zamestnancov. Pre rok 2009 by chceli riešiť úsporu nákladov spoločnosti zníženim svojich mzdových nákladov. Toto zníženie by malo byť kompenzované výplatou podielov na zisku spoločnosti za rok 2008 a v ďaľších rokoch obdobne - ako podiely z vytvoreného zisku spoločnosti.
Moje otázky - pochybnosti sú:
- Je lepšie ukončiť oficiálne pracovný pomer a riešiť príjmy konateľov a zároveň spoločníkov len cez výplatu podielov na zisku? (Minimálne za tých 19% dane z príjmu, ktorá sa neodvádza z podielov na zisku by to stálo).
- Ponechať spoločníkov a zároveň konateľov v pracovnom pomere a len znížiť mzdy na úroveň minimálnej mzdy (Znížiť tým daň z príjmu zo závislej činnosti aj odvody do SP a ZP, ale aby odpadli starosti so samostatným platením odvodov)?
- Je možná v takom prípade kombinácia platenia odvodov do ZP a SP - zamestnávateľ + samoplátca? (Myslím pokiaľ sa zamestnanec-konateľ rozhodne pre "pripoistenie" pre prípad nemocenskej, alebo preddôchodkový vek).
- Ak áno, aké vymeriavacie základy sa použijú pre odvody v roku 2009.

Ďakujem za radu.