otaznik
05.05.05,15:35
Ahojte,


odkedy treba zabezpečiť brigádnikom študentom na dohodu o brigádnickej práci študenta obed?

Povedala to kontrolórka z inšpektorátu práce. Vraj ak pracujú nad 5 hodín....

Pokiaľ viem tak dohodári na to nárok nemajú...
ondrejvla
05.05.05,13:43
A nepovedala ti, podľa akého §§? Nemáš náhodou civilkára?
ALLL
05.05.05,13:48
Myslim si ze nemusis,ale mozes mu zabezpecit stravu, ak odpracuje viac ako 4 hodiny...podľa §152 Zakonnika prace-Stravovanie zamestnancov.
Zamestnavateľ zabezpečuje stravovanie podavanim jedneho tepleho hlavneho jedla vratane napoja v priebehu pracovnej zmeny. Na učely stravovania sa za pracovnu zmenu povazuje vykon prace dlhši ako 4 hodiny.
Lucy
05.05.05,13:54
presne § 152 ZP, musí zabezpečiť zamestnancom v pracovnom pomere, ale môže rozšíriť okruh osôb, ktorým stravovanie bude poskytovať, napr. dohodári, dôchodcovia atď.
ondrejvla
05.05.05,13:57
A fakt! - ods.5, písm.b ! Bodaj ho stislo, to tu kedy pridali?! Ja som mala dohodárov, a vtedy táto možnosť nebola!
vladan
05.05.05,14:01
ja by som povedala, že dohodár je tak isto zamestnancom (na účely stravovania)

... čiže podľa § 152, ak vykonáva prácu dlhšie ako 4 hodiny, vzniká mu nárok na stravné
... pozrite aj § 11 - zamestnanec je tu definovaný ako fyzická osoba, ktorá v pracovnoprávnych vzťahoch vykonáva pre zamestnávateľa závislú prácu podľa jeho pokynov za mzdu alebo za odmenu
Lucy
05.05.05,14:01
ZP bol novelizovaný k 01.07.2003. To bola posledná veľká novela, ale potom ešte niečo bolo doplnené. :)
Lucy
05.05.05,14:03
Vlaďa, niekde som presne čítala o tom stravovaní, že zamestnávateľ môže rozšíriť okruh osôb a dohodári sú mimo pracovného pomeru. tak teda neviem, ale keď nájdem doplním odpoveď.
Jana Motyčková
05.05.05,14:46
Lucy, Vlaďa hovorila, že dohodár sa povaźuje za zamestnanca, nie že je v pracovnom pomere. Súhlasím s Vlaďou.
andrej_rv
05.05.05,15:40
Zamestnávateľ môže v zmysle § 152 ZP rozšíriť okruh zamestnancov, ktorým bude zabezpečovať stravovanie, aj na pracovníkov na dohodu, ale podmienkou je súhlas zástupcov zamestnancov - odborovej organizácie, zamestnaneckej rady alebo zamestnaneckého dôverníka. Zástupca zamestnancov - zamestnanecký dôverník môže pôsobiť u firmy, ktorá má minimálne 5 zamestnancov (§ 233 ZP). Z toho vyplýva, že u dohodárov vo firmách pod 5 zamestnancov zrejme nie je možné poskytnuté stravovanie zahrnúť vo výške 55 % do daňových výdavkov. Pracovníci na dohodu nemajú nárok ani na príspevok na stravovanie zo sociálneho fondu, pretože v zmysle § 2 ods. 2 písm. b) je zamestnancom pre účely SF len osoba v pracovnom pomere.
ondrejvla
05.05.05,17:47
Takže teraz čo? Musím mu poskytnúť stravu, alebo nie? Potom aj kalkulácia na ZS musí byť iná ako u zamestnancov v trvalom prac.pomere, nakoľko nie je možný príspevok zo SF! A čo ak firma má pod 5 zamestnancov, kto dá súhlas? A dá vôbec súhlas majiteľ firmy, ktorá má napr.20 zamestnancov, aby tam fungovali nejaké odbory? Keď som to voľakedy šéfovi jednej firmy navrhovala, že by mala firma mať zástupcov odborov, tak mi povedal, že hlboký komunizmus je už dávno za nami a že on nie je zaopatrovací ústav, a nie je ochotný povoliť žiadne odbory!
A teraz čo? Kto dá súhlas?
andrej_rv
05.05.05,18:44
Vlasta, podľa mňa ak firma nemá aspoň 5 zamestnancov, nemôže mať dôverníka. Ak nemá aspoň dôverníka, súhlas nemôže dať nikto. Ak nemá rozšírenie poskytovania stravného odsúhlasené zástupcami zamestnancov, príspevok na ich stravovanie nie je daňovo uznateľným výdavkom. Keďže dôverníka, zamestnaneckú radu alebo odbory má máloktorá malá firma, dohodárom budú šéfovia hradiť stravu zo svojho. A Ty nemusíš robiť novú kalkuláciu :) .
ondrejvla
05.05.05,18:47
To mi je jasné, že nie. Ale čo s tým, keď to napadne kontrola, že študentovi nie je poskytnutá strava! To mu ju má majiteľ doniesť v obedári od svojej manželky? Alebo ako poradíme zadávateľke otázky?
pyton
05.05.05,18:53
neviem, čo by na to povedala kontrola dane z príjmov, že stravovanie pre dohodárov:D , to by letelo von asi ako prvé:D

/zachvíľu im podnikateľ bude musieť preplácať aj nemocenskú a dávať ešte dovolenku, nie...?/
andrej_rv
05.05.05,18:58
To mi je jasné, že nie. Ale čo s tým, keď to napadne kontrola, že študentovi nie je poskytnutá strava! To mu ju má majiteľ doniesť v obedári od svojej manželky? Alebo ako poradíme zadávateľke otázky?Ak na tom inšpektorát práce trvá, tak stravu treba zabezpečiť. Akurát že si ju buď celú zaplatí dohodár, alebo príspevok firmy bude nedaňový výdavok. Ja tu podľa toho, čo som čítal v zákonoch, iné riešenie nevidím. Ale nožno niekto má inú informáciu z nejakého školenia alebo odborného výkladu.
ondrejvla
05.05.05,19:04
To znamená, že ja mu zabezpečím, aby mu doviezli obed, ale kompletne si ho uhradí sám, nakoľko som firma do 5 zamestnancov( príklad) a nárok na daňovo uznateľný náklad nie je. A samozrejme ani sociálny fond! A čo teda tá kontrola z inšpektorátu práce?! Dá mi doklad, že si to môžem dať do nákladov?! Veď potom ja mu môžem objednávať aj dovoz pizze, cestovín a iné hotové jedlá, ktoré dovážajú rôzne pizzerie...
a študent hraď si zo svojho, alebo choď na Inšpektorát práce...
Ivenka
05.05.05,19:06
Dnes som mala akciu "vietor" vlastne už iba vanok. A pokračovali aj v klasickej kontrole kedže vietor už skončil. Budem s nimi ešte buduci štvrtok tak sa na to opytam. Určite dam vediet či "dohodari" musia alebo možu papať. Mam jedneho dohodara ale mi ani netrklo sa opytat. Viem, že ak poskytujete stravu zamestnancovi na pracovisku tak ju musi na papieri podpisať, že ju prevzal. Ciže ja Ivenka si zoberiem polievočku a aj to podpíšem. To keby mi ju nahodou chcel zjesť Jožko. Strašne s tymi našimi zakonmi.
Richard
06.05.05,05:01
Som zvedavý čo povedia z inšpektorátu.

Podľa mojich informácií sa na dohodárov stravovanie nevzťahuje, pretože stravovanie sa týka zamestnancov v pracovnom pomere... aj iné ustanovenia sa týkajú iba zamestnancov v prac. pomere a nie dohodárov....
Na dohodárov sa vzťahuje 1.časť zákonníka práce a §152 tam nie je.../nemám to tu pred sebou, ale ešte sa na to mrnknem/.
sway
06.05.05,05:07
Som zvedavý čo povedia z inšpektorátu.

Podľa mojich informácií sa na dohodárov stravovanie nevzťahuje, pretože stravovanie sa týka zamestnancov v pracovnom pomere... aj iné ustanovenia sa týkajú iba zamestnancov v prac. pomere a nie dohodárov....
Na dohodárov sa vzťahuje 1.časť zákonníka práce a §152 tam nie je.../nemám to tu pred sebou, ale ešte sa na to mrnknem/.
Nó tak toto zauíma aj mňa - ja dávam dohodárom stravenky, ak pracujú nad 4 hodiny.... už sa to tu premielalo...dajte vedieť ako ste dopadli... díííík.;)
saman
15.08.06,17:54
Vsetkych zdravim,
prave riesim presne taky isty problem ako vy... len ako vidim, ani vy ste to zatial neuzavreli.... ak k tomu mate uz viac info prosim dajte vediet. Myslim, ze je to tema co vsetkych zaujima.
Podla mojho nazoru ak firma nema zastupcov zamestnancov, staci ked zamestnavatel schvali rozsirenie okruhu fyzickych osob, ktorym sa bude hradit stravne (vychadzam z toho, ze aj ked sa dava vypoved pre zrusenie pracovneho miesta, zakonnik prace vyzaduje prerokovanie so zastupcom zamestnancov... a ak ho firma nema tak co? Vypoved nebude? Jasne ze bude, ale bez prerokovania lebo nie je s kym rokovat!). Bola by to diskriminacia mensich firiem, ktore nemaju zastupcov zamestnancov, co myslim neprichadza do uvahy.
Dalej otazka znie, ci sa vobec § 152 vztahuje na dohody, pretoze v § 223 je uvedene, ze na prac.pravny vztah zalozeny dohodami.. sa vztahuju ustanovenia prvej casti a § 152 je siedma cast.
Prispevok zo soc.fondu podla mna poskytnut dohodarom na stravu nemozno, nakolko z ich mzdy sa soc.fond netvori.
No a na zaver este rozmyslam nad jednou vecou a sice ci musia ostat zachovane podmienky ktore maju stanovene zamestnanci (zmena nad 4 hodiny, dan.vydavok max.55% z 89 Sk). Asi ano, lebo v ods.5 sa hovori iba o rozsireni okruhu fyzickych osob a nie o zmene podmienok...
Co vy na to? Dik.
marmal
16.08.06,05:21
Ahojte,

pridam moju skusenost. Sme firma so 100 zamestnancami a mame v internom predpise stanovene, ze dohodar moze mat stravu ak chce, ale musi platit nie ako zamestnanci (napr. 20 Sk) ale sumu zvysenu o prispevok zo socialneho fondu, ktory patri len zamestnancom (napr. 20+10 Sk). Ak s takouto sumou suhlasi, tak ma obed, ak nie, tak nic. ( Do nakladov ide 55 % zo sumy listka.)


Marta
;) ;) ;)
saman
16.08.06,06:49
Dik Marmal za info.
Ja som volala na MPSVR a povedali, ze je to mozne. Ak zamestnavatel ustanovi (zast.zam.schvali - ak nejakeho maju) mozno poskytovat stravne aj dohodarom. Nemaju narok na prispevok zo SF a musia byt dodrzane podmienky uvedene v § 152 ods. 2 a 3, aby neboli dohodari zvyhodneni oproti zamestnancom.
lydus2001
08.07.10,18:27
ahojte,
aj ja mám jednu otázku, čo sa týka študentov na dohodu...
Zamestnávateľ prispieva svojim klasickým zamestnancom v pracovnoprávnom pomere zo sociálneho fondu na kávu z Kávomatu, Ide o zdaňovaný príspevok. Môže tento príspevok uplatniť aj u študentov-dohodárov?
ďakujem za každú radu :)