ropy
22.09.08,09:49
Ahojte, chcela by som poprosiť niekoho skúseného o zlatú radu.
Pristavujeme k RD a chceme mať trámový strop z hranolov a dosiek. Nevieme
aké hranoly - rozmerovo 15x15 alebo iné? A tiež by som poprosila o pomoc z
akého dreva, počula som, že stred kmeňa nie je vhodný, lebo sa môže stočiť.
Ak máte foto prosím doložte.Vďaka.;)
chandler
22.09.08,08:06
15x15 su male, chodte za statikom. zalezi od rozponu, ako daleko su od seba tramy a ake je tam zatazenie.
ropy
22.09.08,10:36
Ďakujem za rýchlu odpoveď.
Rozpor sme plánovali na 1m.Zaťaženie je zaťial len plánované, na
podkroví možno raz bude izba ale nie je to 100%.
jaruj
22.09.08,10:49
Pod rozponom bolo myslene - laicky povedane- ake dlhe budu tramy.
Na urcenie velkosti tramov treba:
1. Druh pouziteho dreva (kazde ma inu hmotnost a unosnost)
2. Dlzka tramov (rozpon)
3. Rozostup tramov (pisane bolo 1m)
4. Zatazenie stale - podla toho aka podlaha je planovana aj keby mala prist v buductnosti
6. Zatazenie uzitkove (premenlive) - podla toho na co sa ma miestnost pouzivat sa zoberie zatazenie podla normy.
ropy
22.09.08,11:38
OK, máš pravdu, som laik a preto sa pýtam.
Druh dreva:neviem, asi ihličnaté niečo.
Rozostup tramov : 1m
Rozpon: 3,50,-izba,
2,50 - ostatné miestnosti
Zaťaženie stále: drevo izolácia a na to tenký betón
Zaťatenie uzitkové: izba detská a spálna,malá kupelna s WC.
Ďakujem.pááááááááá
chandler
22.09.08,12:45
pocitaj tak 150/240 do tych mensich 150/200
ale ak si laik tak nechapem preco chces stavat bez projektu?
a ked uz tam davas beton tak preco ho nespravis o 8cm vyssi a mas ZB dosku co mas navzdy, tramy su dobre do drevenice a nie do domu.
este by som ta upozornil ze ak niekde uvidis tenke tramy a na nich beton, tak to neopakuj - tie tramy su tam casto na ozdobu a nad nimi je normalna ZB doska
evita
22.09.08,13:04
Ahojte, chcela by som poprosiť niekoho skúseného o zlatú radu.
Pristavujeme k RD a chceme mať trámový strop z hranolov a dosiek. Nevieme
aké hranoly - rozmerovo 15x15 alebo iné? A tiež by som poprosila o pomoc z
akého dreva, počula som, že stred kmeňa nie je vhodný, lebo sa môže stočiť.
Ak máte foto prosím doložte.Vďaka.;)

My sme urobili trámy 20*20 hrubé, ale teraz by som už dala isto hrubšie aspoň 25*25, ale len z dôvodu estetického. Záklop máme z forštov 2,8 hrubých a dosiek 1,8cm. Nad nimi sú priečne hranoly 10*10, pomedzi polystyrén, na tom fóĺia podlahové kúrenie a odlahčený betón ANTHYDRYD 6 cm. Rozostupy hranolov 80 cm, lebo vrchné poschodie je plne obývané, a najväčšia hala má 6m šírku a 10m dĺžku bez nosných priečok, dom je murovaný a vyrátal nám to všetko statik. Máme to tak zatiaľ 1 rok. :)
jaruj
22.09.08,13:12
Aj ja si si myslim ze ak tramovy strop, tak drevenu podlahu.
Taka laicka otazka - dufam ze ta detska izba a kupelna bola myslena nad tymi drevenymi tramami a nie pod?
Ihlicnate je lacnejsie ale aj menej unesie. Ci je zo stredu alebo nie ani moc nezalezi - zalezi na pile a susicke ako dlho je drevo susene a ako vyzera ked ti ho dovezu. Ak je to dobre vysusene drevo (neviem uz aky obsah vody moze mat - tusim 16% alebo menej) tak sa uz po osadeni nestoci.
chandler
22.09.08,13:26
My sme urobili trámy 20*20 hrubé, ale teraz by som už dala isto hrubšie aspoň 25*25, ale len z dôvodu estetického. Záklop máme z forštov 2,8 hrubých a dosiek 1,8cm. Nad nimi sú priečne hranoly 10*10, pomedzi polystyrén, na tom fóĺia podlahové kúrenie a odlahčený betón ANTHYDRYD 6 cm. Rozostupy hranolov 80 cm, lebo vrchné poschodie je plne obývané, a najväčšia hala má 6m šírku a 10m dĺžku bez nosných priečok, dom je murovaný a vyrátal nám to všetko statik. Máme to tak zatiaľ 1 rok. :)

6metrov a iba 20cm vysoke tramy? ved to sa vam muselo prehnut.
ale neboj nepadne to :)
evita
22.09.08,14:00
Chandler, máme nad nimi ešte tie priečne hranoly a statik to "mal" vyrátať tak, aby to nespadlo. Vedel o všetkých okolnostiach, ktoré to môžu v budúcnosti ovplyvňovať a dal nám aj okrúhlu pečiatku. Chcem len povedať, že sme sa to snažili urobiť za pomoci ďalších odborníkov a po odbornej stránke ok. No čas ukáže, zatiaľ je všetko ok.:D
chandler
22.09.08,15:28
ved ja som to myslel vazne, ze sa nemusi bat ze by to padlo, naozaj nepadne... ale myslim ze sa to dost zohnu tie tramy, ked odmerias vzdialenost podlahy od spodku tramu pri stene a v polovici miestnosti tak by tam asi bude dost velky rozdiel. ale mozno sa to tolko neprehne kvoli tomu betonu. nehovorim, ze to mate zle, len ma zaujima o kolko sa tie tramy zohnu v tomto pripade.
evita
22.09.08,17:27
Ten statik vravel, že je tam nejaká prípustná hranica myslím v %, ale v mm to neviem. Mal by pomôcť aj ten odlahčený betón - tak aspoň tí "kompetentní" tvrdili. Zháňali sme okolo toho dosť info, no až čas ukáže či sme to urobili ok, pretože nás ubezpečili že 20*20 budú stačiť a bude to aj dobre vyzerať. Ale teraz by som si už iste dala trámy hrubé min. 25*25 ak nie viac a to najmä z estetického hľadiska. Máme ich v celom dome, aj v soc. zariadeniach a som zatiaľ spokojná a po estetickej stránke to vyzerá úplne ináč ako keramika, alebo sadrokartón. :)
mladymuz
22.09.08,18:01
kedze aj my mame tramovy strop, sice este neviem co pojde z vrchu, prispejem mojimi poznatkami.

1. vyberal som tramy aby vyska bola vacsia ako sirka. povedzme hrubsie 15x20, alebo aj 12x18 kvoli estetike ale zevraj je to drevo pevnejsie ak ma takyto pomer stran
2. rozpatie tramov pri tych tensich je cca 75 - 80 cm. Pri hrubsich som dal 1,7 metra, obrazok 1 a 2 nakolko tam bude aj tak otvorena galeria. Dlzka je cca 6 m. Obrazok 3 a 4, tam su najtensie asi tak 10x17 cm ale aj nakratsie len 3,5 metrove dlzky. Orazok 5, tam su dlzky 4,5 m, rozpatie 80 cm a pomer stran 12x18.
My sme sa zobudili dost neskoro, tak som zhanal ako divy, lebo je dobre, ked drevo je uz pekne odlezane a ma svoje za sebou aby sa uz nekrutilo. Podarilo sa zohnat nejake viac ako pol roka stare tramy, ale ovsem nie vsetky rovnake.
Najlepsie je pilene od stredu tak aby nebol presny stred letokruhov aj stredom dreva, ale ak to nieje na mieru pilene, tak standardne na sklade take drevo nedrzia.
Najlepsie je to dat napilit teraz a nechat do jari pekne vonku nech to mrzne a presycha, poriadne zviazane pohromade a vyspalikovane.v lete to zamontovat. (take som mal odporucania)
Hrubka nevysla na kazdom trame rovnako, lebo pri hoblovani niektorej strane stacilo 2-3 mm a niektore sme davali dole aj 1 cm.
Bochemitom natrete 2x a 3 x natrete lakom na exterier. Este po natreti bochemitom, dobrusovanie elekt. bruskou a vyhladenie plochy.
chlap
22.09.08,18:02
Ja mám na chalupe miestnosti široké 5 metrov - na šírku mám trámy 15x15 vo vzdialenosti 80 cm, uprostred na dĺžku podopreté jedným trámom 15x15. Na trámoch sú ako podlaha použité foršne 2,5 sm hrubé. Strop má okolo 90 rokov. Idem z neho urobiť obytné podkrovie tak, že na foršne pôjde sypaná izolácia 3-5 cm na vyrovnanie, potom OSB dosky 20-30 mm hrubé, kročajová izolácia 2 cm a ako podlaha buď plávajúca podlaha alebo technická palubovka (ešte sa neviem rozhodnúť). žiadny betón sa tam nechystám dávať, lebo keby mi niektoré tie 100 ročné trámy prehnili, aby som to mohol ľahko rozobrať a vymeniť.
ropy
23.09.08,05:52
Jasné. že tá izba a kúpeľna bola myslená hore.
ropy
23.09.08,05:56
Máte to fakt pekné.Dúfam,že sa aj ja dočkám na ten náš domčúrik.Ďakujem.
ropy
23.09.08,06:03
Super, veľmi si mi pomohol mladymuz.
Ešte by som sa chcela spýtať, tie hranoly su zapustené do steny pod vencom?A na tie časti dreva, ktoré sú v stene si dával niečo kvôli ochrane čo sa týka vlhkosti a hnilobe? alebo stači spomíný náter?páááááá
chandler
23.09.08,06:14
evita:
ak sa to neprehlo doteraz tak uz sa to neprehne
ropy:
mali by tam byt nejake kapsy aby tam mohol prudit vzduch myslim. akoze to nie je uplne zapchate.
chlap
23.09.08,09:22
evita:
mali by tam byt nejake kapsy aby tam mohol prudit vzduch myslim. akoze to nie je uplne zapchate.

Myslím, že to nie je potrebné - tie moje trámy boli 95 rokov vsadené do múrov, natesno obložené tehlou, maltou a samozrejme omietkou a neprehnili .... sú zdravé až na pár miest, do ktorých sa pustil červotoč ---- ale už aj s ním bojujem :)
ropy
23.09.08,09:47
Díky, dúfam,že ten boj vyhráš, veď si chlap.pááá
evita
23.09.08,17:43
Chandler, vo všetkých miestnostiach, kde je šírka do 5m je všetko presne vo vodováhe a v tej najväčsšj hale ako som spomínala je iba veľmi malý rozdiel, cca na necelú 1/4-inu bubliny a to iba v strede miestnosti, merať metrom som to nemerala. Vlani v novembri keď som si preberala všetky podlahy ležala som s vodováhou v každom kúte a v strede podlahy a bolo to presné, nikde žiadna odchýlka. No s takýmito vecami sme rátali. Raz je to len drevo a to já milujem. Skalu a drevo. :)
evita
23.09.08,17:58
Super, veľmi si mi pomohol mladymuz.
Ešte by som sa chcela spýtať, tie hranoly su zapustené do steny pod vencom?A na tie časti dreva, ktoré sú v stene si dával niečo kvôli ochrane čo sa týka vlhkosti a hnilobe? alebo stači spomíný náter?páááááá

My sme tie hranoly mali sfrézované do oblúka / že vraj lepšie pnú a dlhšie vydržia, ako keď sú nesfrézované do oblúka, no neviem-som laik v tomto/, nastriekali priesvitným Krovsanom, obalili sme ich lepenkou a zavencovali. Priznané trámy sme už potom 2 x natierali bezfarebnou Tikurrilou s matným lakom /už neviem ako sa to píše/. Zachovali sme farbu dreva a zvýraznili jeho štruktúru. 3 pracovné miestnosti som zo začiatku začala natierať befarebnou Belinkou, ale bola strašne lepkavá, nesmierne zatekala, niekoľko týždňov smrdela na nevydržanie a nakoniec to drevo chytilo žltý nádych. Hneď som ju vymenila za Tikurrilu. A som spokojná aj sa my s ňou veľmi dobre robilo a vyzerá oveľa krajšie. Natierala som s Belinkou už len exteriéry, tam je zase krajšia ako Tikurrila exteriérová.
mladymuz
23.09.08,19:47
Tramy sme polozili na zelezne 1 cm hrube platne siroke 25 cm a dlhe 40 cm. (alternativa)Na platne sme navarili zavitovu tyc aby sa mohol ten tram prisrobovat. Uchytenie do ytongu je pomerne narocne, pretoze ta platna na ytongu nedrzi, tak smerom nadol sa tiez navarili take kotvy aby sa platna neposunula na mure a zamaltovali do toho lepidla na ytong. (obrazok)Udajne kvoli bodovemu tlaku je lepsie ked pod hradami je vybetonovany aspon par centimetrov hruby preklad, alebo aj aj cely veniec. 7-10 cm. V minulosti sa tak nepredimenzovali domy ako sa to robi dnes a aj tak drzali.
Konce hranolov hlavne tie, co su v obvodovom murive je potrebne tiez natriet lakom aby sa zabranilo nasavaniu vlhkosti z murov. Konce vnutornych sa nejako specialne neosetrovali.
Ak hrada vychadzala na prostriedok dveri alebo okna, snazil som sa tam urobit silnejsi preklad, lebo inak som nedoveroval ze ten 12,5 cm. prekladovy tramec od ytongu dostatocne udrzi hradu bez ujmy. To znamena, ze okna mame tak robene, ze z vonkajsej a vnutornej strany sme dali prekladovy tramec a medzi nimi priestor vyplnili betonom so zelezom tak ako klasicky betonovy preklad.
..hm, aby som nezabudol, naprv hrady boli zhobľovane a zabrusene hrany do obluka, potom prebehnute hrubym smirglom s rotacnym papierom a po natreti a vysuseni od bochemitu , zjemnene vibracnou bruskou. Vsetky ukony sme robili v pivnici a tak mi bolo jedno, ze vonku bolo zle pocasie. Su to stresy nechat napospas osudu drevo a utekat pred kazdou kvapkou.
ropy
24.09.08,05:47
Ty si fakt 1.
Máš dobre premyslené mladýmuz, dakujem za fotky.
Veľmi si mi pomohol, aspon si to viem teraz predstaviť ako to
bude vyzerať počas stavby.;)
chlap
24.09.08,06:02
Tramy sme polozili na zelezne 1 cm hrube platne siroke 25 cm a dlhe 40 cm. (alternativa)Na platne sme navarili zavitovu tyc aby sa mohol ten tram prisrobovat. Uchytenie do ytongu je pomerne narocne, pretoze ta platna na ytongu nedrzi, tak smerom nadol sa tiez navarili take kotvy aby sa platna neposunula na mure a zamaltovali do toho lepidla na ytong. (obrazok)Udajne kvoli bodovemu tlaku je lepsie ked pod hradami je vybetonovany aspon par centimetrov hruby preklad, alebo aj aj cely veniec. 7-10 cm. V minulosti sa tak nepredimenzovali domy ako sa to robi dnes a aj tak drzali.
Konce hranolov hlavne tie, co su v obvodovom murive je potrebne tiez natriet lakom aby sa zabranilo nasavaniu vlhkosti z murov. Konce vnutornych sa nejako specialne neosetrovali.
......

V novej časti rekonštruovanej chalupy som daval nove tramy na jeden rad Ytongu položený na pálenej tehle. Iba som ho natrel Adolitom BAQ a bez nalakovania alebo ďalšieho ošetrenia a úpravy som ho uložil a obložil ďalším radom Ytongu. Zlepil lepidlom a škáry som vyplnil PUR penou. Trámy sú nehoblované a nebrúsené, lebo ich "nepriznám" - nebudú viditeľné.

Mám sa trápiť, že som niečo urobil zle ?
ropy
24.09.08,08:58
Podla mňa to nie je nic zlé. Ked si zoberies staré domy, ktoré su
z nabíjaniny - blata, majú trámy zdravé akurát sú možno ohnuté.
A ked ich budes mať skryté načo by si ich pracne upravoval.
Kľudas.
Ja ich budem mať (dúfam raz) v pristore - priznané a bojím sa trochu pary z kuchyne.Budem musieť investovať do digestora a
poriadne silného.páááá
evita
24.09.08,09:18
Podla mňa to nie je nic zlé. Ked si zoberies staré domy, ktoré su
z nabíjaniny - blata, majú trámy zdravé akurát sú možno ohnuté.
A ked ich budes mať skryté načo by si ich pracne upravoval.
Kľudas.
Ja ich budem mať (dúfam raz) v pristore - priznané a bojím sa trochu pary z kuchyne.Budem musieť investovať do digestora a
poriadne silného.páááá

Ak máš dobre ošetrené drevo nátermi, podľa mňa sa nemusíš báť žiadnych pár. My máme aj v kúpelniach priznané stropy a žiadny problém nevidím. Keď je v kúpelni veľa pary, jednoducho na chvíľu otvorím vetračku alebo celé okno aby para rýchlejšie odišla. V starých dreveniciach varili na starých šporákoch, trámy mali neošetrené, nevetrali a bolo dobre. Myslím si že para drevu nemôže ublížiť.
matusstefan
25.09.08,10:49
Ahojte,
ja by som sa vas chcel opytat cca kolko penazi si ma clovek pripravit na tramovy strop? Resp. aky typ stropu je najlacnejsi?
Dakujem.
chlap
25.09.08,11:48
Ahojte,
ja by som sa vas chcel opytat cca kolko penazi si ma clovek pripravit na tramovy strop? Resp. aky typ stropu je najlacnejsi?
Dakujem.

Spýtam sa ja teba - koľko peňazí si mám pripraviť na kúpu nového auta ? :rolleyes:




Asi by si mi odpovedal, že niečo medzi 250 tisíc až 6 miliónov. Záleží od toho, aké veľké a aké kvalitné auto si chceš kúpiť.

Takže skús špecifikovať, ake sú rozmery tvojich izieb, aká je celková plocha domu, či to má byť strop, na ktorom bude ďalšia obytná miestnosť, či chceš, aby bol viditeľný (bude zo spodu vidieť hrady a dosky na nich položené) a pod. ....... a potom sa snáď dopracujeme k odhadu +-20.000,- Sk.
matusstefan
26.09.08,06:45
Ahoj,

ide o dom s podorysom 9x9m, poschodovy - obytne miestnosti aj na poschodi. Nosna stena deli dom v pomere cca 40:60. Tramy by mohli byt videtelne v celom dome.
Zatial sme len v stadiu vyberu projektu a snazim sa pozbierat co najviac informacii. Povodne sme rozmyslali o montovanom strope z ytongu.
Dakujem.
vlado4321
26.09.08,10:57
U nas na Liptove sa pohybuju ceny za kubik okolo 7500 sk. Tak som to kupoval ja. Mal som tramy 23x17 cm, dlhe 6.5 m.
vlado4321
26.09.08,11:05
Tramy sme polozili na zelezne 1 cm hrube platne siroke 25 cm a dlhe 40 cm. (alternativa)Na platne sme navarili zavitovu tyc aby sa mohol ten tram prisrobovat. Uchytenie do ytongu je pomerne narocne, pretoze ta platna na ytongu nedrzi, tak smerom nadol sa tiez navarili take kotvy aby sa platna neposunula na mure a zamaltovali do toho lepidla na ytong. (obrazok)Udajne kvoli bodovemu tlaku je lepsie ked pod hradami je vybetonovany aspon par centimetrov hruby preklad, alebo aj aj cely veniec. 7-10 cm. V minulosti sa tak nepredimenzovali domy ako sa to robi dnes a aj tak drzali.
Konce hranolov hlavne tie, co su v obvodovom murive je potrebne tiez natriet lakom aby sa zabranilo nasavaniu vlhkosti z murov. Konce vnutornych sa nejako specialne neosetrovali.
Ak hrada vychadzala na prostriedok dveri alebo okna, snazil som sa tam urobit silnejsi preklad, lebo inak som nedoveroval ze ten 12,5 cm. prekladovy tramec od ytongu dostatocne udrzi hradu bez ujmy. To znamena, ze okna mame tak robene, ze z vonkajsej a vnutornej strany sme dali prekladovy tramec a medzi nimi priestor vyplnili betonom so zelezom tak ako klasicky betonovy preklad.
..hm, aby som nezabudol, naprv hrady boli zhobľovane a zabrusene hrany do obluka, potom prebehnute hrubym smirglom s rotacnym papierom a po natreti a vysuseni od bochemitu , zjemnene vibracnou bruskou. Vsetky ukony sme robili v pivnici a tak mi bolo jedno, ze vonku bolo zle pocasie. Su to stresy nechat napospas osudu drevo a utekat pred kazdou kvapkou.
Ja som najskor urobil veniec, a na ten som ukladal tramy. Konce tramov ktore som zamurovaval, som zaizoloval, aby tam nesla vlhkost z muru.Izoloval som to ipou, ale dost volne pretoze drevo som nemal este poriadne vyschnute. V mure som nechal okolo tramu medzeru(0.5 az 1cm), pretoze drevo stale pracuje. Tu medzeru vyplnim pur penou.Dufam ze je to spravne, nejake rady mi daval starucky murar. Vravel ze v minulosti sa konce , ktore su v mure natierali vypalenym olejom proti vlhkosti. A samozrejme drevo som pred ulozenim 2x natrel lignifixim.
matusstefan
26.09.08,12:49
U nas na Liptove sa pohybuju ceny za kubik okolo 7500 sk. Tak som to kupoval ja. Mal som tramy 23x17 cm, dlhe 6.5 m.

Dakujem Vlado,

cakal som takuto informaciu.
Este raz dakujem.
mladymuz
26.09.08,16:16
U nas na Liptove sa pohybuju ceny za kubik okolo 7500 sk. Tak som to kupoval ja. Mal som tramy 23x17 cm, dlhe 6.5 m.

no to ma podrz, tam kde je dostatok dreva, stoji take peniaze?
v NR je priem. cena za m3 dreva 6000 bez DPH a to uz na tom zarobi ten predajca.
chandler
26.09.08,21:38
no to ma podrz, tam kde je dostatok dreva, stoji take peniaze?
v NR je priem. cena za m3 dreva 6000 bez DPH a to uz na tom zarobi ten predajca.

u dreva velmi vela zalezi od rozmerov (vacsie kusy su na kubik drahsie)
vlado4321
27.09.08,07:54
Presne tak ako odpovedal Chandler. Pri takych rozmeroch ake som mal, to dokonca nebola schopna spravit hociktora pila. Na kazdy meter dlzky nad5, alebo 6m(uz si presne nespominam), je tu priplatok okolo 300sk na kubik. A ta cena je uz s dph. A tiez to drevo musi nejak vypadat, ked chces mat priznane tramy. Inac dosky tu idu okolo 6000sk s dph. Ked som sa zacal o to zaujimat, tak na internete som nasiel najlacnejsie drevo niekde pri Prievidzi. Ale ta cesta by to hodne predrazila.
Andula111
31.05.10,15:12
Zdravím Poraďáci,

nevieme si dať rady s tým, či trámový strop môžme položiť priamo na tehlu alebo je treba spraviť veniec. Staváme z Heluz Family 380 a chceme mať priznaný strop v celom dome. Dlžka hrád je 6 m a šírka a výška 170x240.

Ďakujem
ropy
31.05.10,15:21
Zdravím Poraďáci,

nevieme si dať rady s tým, či trámový strop môžme položiť priamo na tehlu alebo je treba spraviť veniec. Staváme z Heluz Family 380 a chceme mať priznaný strop v celom dome. Dlžka hrád je 6 m a šírka a výška 170x240.

Ďakujem
u nás je pod vencom cca 25-30 cm priznaný strop, manžel osadil trámy priamo do tehly, pod každý trám spravil takú betónovú patku, tým vlastne docielil všade rovnakú výšku - vodováhou a na tieto betónové patky sme vsunuli trámy,vyzerá to super.
ciners
31.05.10,16:43
Tramy radsej ukladat na veniec, pretoze co tram, to sustredene silove bremeno. Pod tram polozit lepenku, opatrit proti plesniam a hnilobe, aby konce tramov nevlhli a nenahnivali.
Andula111
31.05.10,16:59
Vďaka za odpoveď. Budeme voliť cestu ukladania na veniec. Máme obavy,

že nám to bude praskať. Len pri výbere tehly sme zvažovali všetky faktory

tepelných únikov a teraz na vyrovnanie výšky musíme dať plnú tehlu v

kombinácii s CV 14. Ale dáme medzi to nejaký polystyrén, tepelnoizolačnú

maltu a hádam to bude OK.

Ešte raz vďaka
220870
31.05.10,17:06
Pod takéto drevenné trámy je tehla nevhodný materiál.Pod trámom musí byť betónová pätka alebo lepšie veniec .Drevo musí byť vysušené bez uzlov najlepšie hobľované za sucha a obrúsené min 180-kou šmirglom.samozrejme ošetriť nátermi tak ako píše ciners.Takáto silná hrada je schopná pri schnutí posunúť múr.
alltracboy
31.05.10,17:21
moze niekto kto uz ten tramovy strop spravil so zaklopom povedat kolko to stalo a rozmer stropu?
marleau
23.06.10,18:07
osová vzdialenosť max. 60 cm,nosníky 80 x 240 z ihličnanu,mimostredové.načo tam dávať široké,keď statika potrebuje hlavne výšku?a záklop sa tiež nesmie prehýnať,preto tých max.60 cm...robím drevostavby,viem,čo píšem...
alltracboy
24.06.10,04:08
ja som dal narezat 100x200, osova vzdialenost 90cm
marleau
10.07.10,14:11
ja som dal narezat 100x200, osova vzdialenost 90cm
A ako záklop je čo?Ináč,keby si dal 80 X 240,máš to staticky lepšie a minieš menej reziva.
ciners
12.07.10,09:48
My tiez mame 100*200, 80-ky uz maju riziko klopenia, tenka stena ma mensiu unosnost v smyku a treba pocitat s klopenim a deplanaciou. Za idealnych podmienok je sice 80x240 unosnejsi, no ma to aj svoje muchy, hlavne to klopenie.
marleau
12.07.10,10:50
Pri kvalitnom ukotvení a jednom priečniku v strede a na uloženiach je to akurát.
alltracboy
12.07.10,11:26
80x240 moze mat lepsie parametre pokial je to drevo idealne.. ja som si povedal ze tych 100 bude lepsie ak by sa tam nahodou vyskytol nejaky vacsi uzol, tak su tam dalsie 2cm. americke domy sa robia z uzkych a vysokych tramov, ale je to tam ovela hustejsie a tvori to rost.
ciners
12.07.10,15:00
Pri kvalitnom ukotvení a jednom priečniku v strede a na uloženiach je to akurát.

Prave tu je ten problem, ze bezny clovek tam to drevko do stredu neda :)
marleau
12.07.10,15:08
Bežný človek by nemal svojpomocne robiť trámový strop.Lenže ako naschvál,robí ho so samými mudrlantami a tam,kde može pošetriť,tam plytvá a tam,kde sa nedá šetriť,tam je lakomý.Vo väčšine prípadov narežú drevo aj tak o niečo dlhšie,otázka je,ako použijem odpad (resp. zvyšok).Či mi ostane na konci napr.70 cm hranola,ktorý viem použiť ako priečnik,alebo 30 cm hrubšieho kusu,ktorý možem akurát spáliť.Si pamatám,že na mojom prvom dome,ktorý som v robote robil sám (pred asi 16 rokmi) som šéfovi ušetril nemalé peniaze len kvoli tomu,že som dal hospodárne narezať 80 cbm dreva.
ciners
12.07.10,15:40
Z pohladu mojho povolania tiez nechapem, ked niekto robi nosne konstrukcie sam. No z pohladu toho, ze z dost zakladnej ludskej potreby ako je byvanie, sa stal kruty biznis s nazvom nehnutelnosti a reality a byvat znamena 30rokov splacat a trpnut, tak tych ludi aj chapem. Chapem ich strach z toho,co bude to a hento stat a ich nevedomost, ze kvalitna priprava by im usetrila kopu penazi,lebo sa boja, ze na kvalitnej priprave prerobia. Si tu na fore, mozes ludom otvarat oci.
marleau
12.07.10,15:50
Nuž namiesto nagelovaného makléra radšej zaplatiť odborníka alebo aspoň človeka,čo má akú-takú skúsenosť a triezvo rozmýšľa.Dúfam,že aj takéto diskutovanie otvára ľuďom oči...
ciners
12.07.10,15:53
mimotemy
Toto uz je mimo temy, no ludia daju radsej kadernicke 40 eur za vlasy ako 40eur za staticky posudok napriklad....nie je to hmotne, nema to hodnotu :(
alltracboy
12.07.10,15:57
ako pozerat na to ako usetrit 70cm dreva.. nech je to 1m3 z celeho stropu pri svojpomoci nehra rolu. mozno sa setrenim dreva neusetri 250eur, ale na praci sa usetri 3000eur. Ja som videl aky strop dal spravit ciners a videl som aky strop ma v projekte znamy. Taky som dal spravit a verim, ze to bude dobre, lebo oba robili statici. Ten druhy dokonca iba 180x100 tramy. Praca je draha, to je fakt. Sused robi krov na budu z husto ulozenych asi lat pod skridlu. Zrejme to tiez nieje zle riesenie. Skor by ma zaujimalo ci na rozpon cca 80cm sa na zaklop mozu pouzit 2,5cm laty.
alltracboy
12.07.10,15:59
mimotemy
Toto uz je mimo temy, no ludia daju radsej kadernicke 40 eur za vlasy ako 40eur za staticky posudok napriklad....nie je to hmotne, nema to hodnotu :(
ja by som dal 40eur za staticky posudok.. ale takeho statika asi nenajdem :D teda projekt myslim..
ciners
12.07.10,18:35
mimotemy

ja by som dal 40eur za staticky posudok.. ale takeho statika asi nenajdem :D teda projekt myslim..
Ked pridas jednu nulu,tak mas aj statiku na tvoj dom, PSP aj realizak a to za najdrahsie tabulkove ceny :D Preto by ludia mohli najprv radsej si dat vysnivany domek viacerym nacenit, kym nenaletia katalogovym podvodnikom. Lebo v tych 400eurach mas aj to, ze si nevies rady, tak zdvihnes telefon a pytas sa.
fetya
13.07.10,07:13
Projektant mi naprojektoval sedlovu strechu, rozmery domu su 10x18m. Jedna vec mi nie je jasna. Budem mat tramovy strop. V akom poradi treba spravit tu strechu? Podla mna:
1. veniec
2. tramy - rozmery este neviem
3. na tramy ide pomurnica? medzi dva tramy sa priestor vyplna murivom?
4. pomurnica 150x150, takisto aj vaznica
5. krokva 120x160
6. krokvy spoja kliestiny 2x50/150
7. hydroizolacna folia
8. kontralaty 50/32
9. latovanie 50/32
10. krytina
spojenie tramov a pomurnice nie je jednoznacne. Dobre som to pochopil?
chandler
13.07.10,07:37
mimotemy

Ked pridas jednu nulu,tak mas aj statiku na tvoj dom, PSP aj realizak a to za najdrahsie tabulkove ceny :D Preto by ludia mohli najprv radsej si dat vysnivany domek viacerym nacenit, kym nenaletia katalogovym podvodnikom. Lebo v tych 400eurach mas aj to, ze si nevies rady, tak zdvihnes telefon a pytas sa.

mimotemy poznas ludi co normalne robia na RD realizacnu statiku za 400e? sa mi to zda dost malo.
ciners
13.07.10,08:01
mimotemy poznas ludi co normalne robia na RD realizacnu statiku za 400e? sa mi to zda dost malo.

Jasne, ze poznam. Dokonca, ked si nacenis taky maly domek, ako ma Alltracboy, tak 500€ je podla uniky normalna cena. Nepisem o vacsich domcekoch, tam je to uz ine.
alltracboy
08.08.10,09:23
ako hlboko by mali byt tramy polozene na muroch? viem ze najlepsie je dat na 250 mur tramy vedla seba, ale lepsie by mi vyhovovalo ak by boli v osi, cize cca 120cm ulozene.
alltracboy
16.08.10,07:07
kedze veniec nebude na 100% vodorovny, chcem sa opytat ako sa vyrovnava podklad pod tramy do rovnakej vysky? Myslim akym materialom to vyrovnat.
ztomas
16.08.10,08:47
Hm, ak v podkrovu mozno bude raz izba tak dajte rozostup tramov radsej 625mm, aby to potom bolo akurat pre polozenie OSB dosiek.
Ja mam na starom dome rozostup 1m a neviem co s tym, lebo chcem tam davat OSB dosky.
ropy
16.08.10,11:21
kedze veniec nebude na 100% vodorovny, chcem sa opytat ako sa vyrovnava podklad pod tramy do rovnakej vysky? Myslim akym materialom to vyrovnat.
dať to celé do vodováhy, silný betón a potom trámy
alltracboy
16.08.10,12:06
Hm, ak v podkrovu mozno bude raz izba tak dajte rozostup tramov radsej 625mm, aby to potom bolo akurat pre polozenie OSB dosiek.
Ja mam na starom dome rozostup 1m a neviem co s tym, lebo chcem tam davat OSB dosky.
treba dat na to krizom napriklad stresne laty a na tie osb v uvedenom rozostupe.
220870
16.08.10,16:11
Trámy dávať do ideálnej roviny je zbytočnosť .Aj tak budú pokrútené a poprehýbané.
ciners
16.08.10,16:38
Ak tam ma byt podkrovie, tak bacha na skladby buducich podlah. ked robim drevodomy a na tramy ide aj poter, tak na rozpon 4 az 4,5m mi vidu tramy tak po 600mm. drevo casom dotvaruje a vznika viditelny priehyb, pozor na to.
Laco-monter
16.08.10,16:49
Ja by som ako strop určite osadil železné I-čka, stačí 160 mm vysoké,

dajú sa prichytiť, prizvárať, nekrútia sa .

A ak sa na ne položí trapezový plech,tak betonovanie na to je idealna vec.

A je to stabilita , žiadné drevo toĺko nevydrží.

A povalu v miestnosti si možete urobiť akú len chcete,

aj imitáciu drevených trámov.
alltracboy
16.08.10,16:56
Trámy dávať do ideálnej roviny je zbytočnosť .Aj tak budú pokrútené a poprehýbané.
no moje tramy sa uz susia na pile a vyzeraju byt pekne a rovne :D
ciners
16.08.10,17:18
Ja by som ako strop určite osadil železné I-čka, stačí 160 mm vysoké,

dajú sa prichytiť, prizvárať, nekrútia sa .

A ak sa na ne položí trapezový plech,tak betonovanie na to je idealna vec.

A je to stabilita , žiadné drevo toĺko nevydrží.

A povalu v miestnosti si možete urobiť akú len chcete,

aj imitáciu drevených trámov.

Hej a financne Ti investor hned povie, ze si mozes I-cka........
alltracboy
17.08.10,05:29
Ak tam ma byt podkrovie, tak bacha na skladby buducich podlah. ked robim drevodomy a na tramy ide aj poter, tak na rozpon 4 az 4,5m mi vidu tramy tak po 600mm. drevo casom dotvaruje a vznika viditelny priehyb, pozor na to.
som mal pocit, ze si pisal o dome tvojej sestry, ze tie tramy su tak navrhnute aby sa nic neprehybalo a udrzalo 500kilo na m2
vratnik
17.08.10,06:58
Ja by som ako strop určite osadil železné I-čka, stačí 160 mm vysoké,

dajú sa prichytiť, prizvárať, nekrútia sa .

A ak sa na ne položí trapezový plech,tak betonovanie na to je idealna vec.

A je to stabilita , žiadné drevo toĺko nevydrží.

A povalu v miestnosti si možete urobiť akú len chcete,

aj imitáciu drevených trámov.
Mam takyto strop, najhrubsie Icka boli 240, Icka som kupoval, kvalitny neznicitelny komunisticky plech 1mm zohnany lacno po inzeratoch. Tento strop vydrzi aj nemozne, neprehyna sa, mozete po nom skakat, zatazil som ho prieckami s hrubou omietkou, 2.5 t kach. pec, ziadne praskliny.
alltracboy
17.08.10,11:00
doba sa zmenila. dnes stoji zavitova tyc M12 bezne 3 eura meter, ked mas stastie tak 1.50. ak by som tam mal davat I profil tak to rovno keramicky strop. A navyse ak by som to mal este aj betonovat, tak to radsej rovno monolit.
ciners
17.08.10,14:48
som mal pocit, ze si pisal o dome tvojej sestry, ze tie tramy su tak navrhnute aby sa nic neprehybalo a udrzalo 500kilo na m2

Ale kde :D Strop mojej sestry drzi len sam seba, ona nema podkrovie.
alltracboy
17.08.10,19:50
Ale kde :D Strop mojej sestry drzi len sam seba, ona nema podkrovie.
http://www.porada.sk/1203701-post105.htmlTram 100/200 je dimenzovany na vlastnu tiaz,nobasil+horny a dolny zaklop a 150kil na stvorec,keby tam chcel niekto byvat.
Laco-monter
19.08.10,19:41
Hej a financne Ti investor hned povie, ze si mozes I-cka........

Ja nehovorím,že treba I-čka kupovať v stavebninach ...
ciners
19.08.10,20:54
http://www.porada.sk/1203701-post105.htmlTram 100/200 je dimenzovany na vlastnu tiaz,nobasil+horny a dolny zaklop a 150kil na stvorec,keby tam chcel niekto byvat.

Hej, ale bez poteru...ten poter je riadna vaha.
alltracboy
20.08.10,14:59
ja tam chcem iba kniznicu, satnik a pracovnu. v podstate sa tam nejak extra zit nebude, ale s prehybanim som nepocital. no tramy su uz doma takze ako bude tak bude.
ciners
20.08.10,18:26
Medzi nami: ten priehyb sa pocita na nejake zatazenie, ktore aj tak pravdepodobne nenastane, 150kg na metri stvorcovom celeho podkrovia tazko budes mat. A aj tak,ked tam nedas 6 cm poteru, tak to bude ok.
alltracboy
20.08.10,23:04
poter som ani neplanoval. iba izolaciu, zaklop, krocajovu izolaciu a plavajucu podlahu.
alltracboy
22.08.10,19:07
Ciners, mozem spravit otvor na podkrovie tymto sposobom? Alebo sa musia tie krajne tramy dat dvojito, pripadne silnejsie?
ciners
22.08.10,19:36
mozes aj takto, pripadne k tym krajnym priklincuj z boku dosku rovnako vysoku ako je tram.
jankoja
26.08.10,09:52
zdravim poradaci. planujem prerabku domu a v plane mame polozit novy dreveny strop + tramy.
vonkajsie rozmery domu su 13x6m.
na zaciatok planujeme polozit veniec a nan poukladat nove tramy. poradili by ste aky postup by mal nasledovat plus ake drevo akych rozmerov polozit?

ak by sa tu nasiel niekto so skusenostami tak by som rad o tom pokecal hoc aj cez email.

vdaka.
J
ciners
26.08.10,10:42
To treba vidiet cely nosny system, takto sa to neda povedat. 13x6, to je taky klasicky dlhy dom s pavlacou zvonka?
jankoja
26.08.10,10:57
To treba vidiet cely nosny system, takto sa to neda povedat. 13x6, to je taky klasicky dlhy dom s pavlacou zvonka?


ano je to ten typicky stary dlhy dom. klasicky obdlznik s tym ze nosne mury su obvodove.
fefe30
05.05.11,12:35
Ahojte potrebujem poradiť resp. uistiť. V projekte mám navrhnutý trámový strop cez miestnost (dlžka miestnosti je 6,35m) ide cez mu trám naprieč. Trám š/v 100/250 má mať dlžku 6,7m. Rozstupy medzi trámami mám projektované na 0,5m. A zdá sa mi to trochu nahusto. Aj keď je rozpon 6,35m aj tak sa mi to zdá dosť nahusto. Čo na to poviete odbornicí. Podkrovie bude neobývané.
marleau
05.05.11,12:50
Ahojte potrebujem poradiť resp. uistiť. V projekte mám navrhnutý trámový strop cez miestnost (dlžka miestnosti je 6,35m) ide cez mu trám naprieč. Trám š/v 100/250 má mať dlžku 6,7m. Rozstupy medzi trámami mám projektované na 0,5m. A zdá sa mi to trochu nahusto. Aj keď je rozpon 6,35m aj tak sa mi to zdá dosť nahusto. Čo na to poviete odbornicí. Podkrovie bude neobývané.
Čo bude tvoriť záklop stropu?
Milan Sotiná
05.05.11,13:17
Prierez stropných trámov pre zaťaženie 350 kg/m2

Rozpetie osová vzdialenosť trámov prierez
400 cm 100 cm 130 x 180 mm
460cm 100 cm 140 x 200 mm
500 cm 100 cm 150 x 210 cm

Ihličnaté rezivo.
Je to tabuľka z roku pána ktorú spracoval niekto pre takéto potreby.
220870
05.05.11,16:32
Ja mám na RD 6 m rozostup stien,trámy š x v 200 x220 osová vzdialenosť 800mm drží to tam už nejaké to polstoročie.
drozdm
21.07.11,17:13
ahoj
ideme robiť trámovy strop .čitam rôzne nazory. Ob.izba ma 7 metrov a tramy mame v projekte 15x20 , odseba budu na 1 meter . čo myslite
220870
21.07.11,17:38
Dajte pozor na uzle,hrče .Nemali by tam byť.
drozdm
21.07.11,17:46
ok maju nam doviesť, upozornoval som na to . ale mysliš že to bude ok? hore neplanujem byvanie len odkladaci priestor a z hora idu fošne 4 cm
fefe30
21.07.11,18:14
ahoj
ideme robiť trámovy strop .čitam rôzne nazory. Ob.izba ma 7 metrov a tramy mame v projekte 15x20 , odseba budu na 1 meter . čo myslite

Malá rada, po osadení trámového stropu, jednotlivé 7m trámy podopri, najlepšie ak ich prešponuješ a necháš podoprené, pretože drevo sa časom určite prehne pri takej veľkej vzdialenosti. Drevenný strop by sa nemal dávať na viac ako 6m naprieč.
drozdm
21.07.11,18:25
Malá rada, po osadení trámového stropu, jednotlivé 7m trámy podopri, najlepšie ak ich prešponuješ a necháš podoprené, pretože drevo sa časom určite prehne pri takej veľkej vzdialenosti. Drevenný strop by sa nemal dávať na viac ako 6m naprieč.
ano aj nad tym dočasnym podopretim som rozmyšlal, ale dokedy ?
davam ho na žb veniec medzery domurujem m potom ešte jeden rad a opet veniec.prehne sa aj po dokončeni stavby mysliš?
paloo
22.07.11,03:50
Ja by som naopak potreboval trámový strop zaťažiť.Aký material sa používa do násypu?vďaka
fefe30
22.07.11,04:56
ano aj nad tym dočasnym podopretim som rozmyšlal, ale dokedy ?
davam ho na žb veniec medzery domurujem m potom ešte jeden rad a opet veniec.prehne sa aj po dokončeni stavby mysliš?

podopri ho najdlhšie ako sa ti dá. mne to poradil pán čo mi predával drevo na strop a krov, tiež mám to isté ako ty, prvý žb veniec nesie strop, potom medzeri domurujem a na to druhý žb veniec, ktorý ponesie krov. tiež mi povedal, že sa mi to určite časom prehne, pretože v obývačke mám trámy na dĺžku 6,35 m a, že je to veľa na trámový strop. Tak rozmýšlam, že trámy dám na šírku obývačky čo je 4m. No v projekte mám na dlžku.
drozdm
22.07.11,07:10
podopri ho najdlhšie ako sa ti dá. mne to poradil pán čo mi predával drevo na strop a krov, tiež mám to isté ako ty, prvý žb veniec nesie strop, potom medzeri domurujem a na to druhý žb veniec, ktorý ponesie krov. tiež mi povedal, že sa mi to určite časom prehne, pretože v obývačke mám trámy na dĺžku 6,35 m a, že je to veľa na trámový strop. Tak rozmýšlam, že trámy dám na šírku obývačky čo je 4m. No v projekte mám na dlžku.
mne sa širku neda , budu tam už len nenosne tenke priečky
:confused:
Yamaha93
14.02.20,07:39
Ahoj potreboval by som radu máme v plánu rekonštruovať poschodie a chceme vytvoriť oddelení bytovú jednotku vstupná hala má ako keby vnútory prevys cca 2m , niečo ako balkón vnútri domu do tvaru u po obvode a v strede je to otvorene chceli by sme ten otvor uzatvoriť s tým že by sme tam mali obývačku a uvažujeme nad tramovym stropom otázka je na steny toho "prevodu" nasrobovat poobvode hranol a na to uložiť krov rozmer otvoru je cca 6x4m hranole by sa museli dať na dĺžku otázka či môžu byť tie hranole len položené na tom hranoly čo bude pripevnený na tom betónovom prevyse
marleau
23.02.20,15:56
Ahoj potreboval by som radu máme v plánu rekonštruovať poschodie a chceme vytvoriť oddelení bytovú jednotku vstupná hala má ako keby vnútory prevys cca 2m , niečo ako balkón vnútri domu do tvaru u po obvode a v strede je to otvorene chceli by sme ten otvor uzatvoriť s tým že by sme tam mali obývačku a uvažujeme nad tramovym stropom otázka je na steny toho "prevodu" nasrobovat poobvode hranol a na to uložiť krov rozmer otvoru je cca 6x4m hranole by sa museli dať na dĺžku otázka či môžu byť tie hranole len položené na tom hranoly čo bude pripevnený na tom betónovom prevyse
6 metrov je teda dosť, to bude lepšie ako hranoly použiť Steico nosníky alebo väzníky