zuzanka222
22.09.08,11:51
Dobrý deň,potrebovala by som poradiť,/živnodtník úč.v JU´/mal v RZZP preplatok 20000.-SK,podľa §43 odst.3 zákona mu mala zdaniť tento preplatok ZP/daň sa vyberá zráž.daňou/táto tak nepostupovala a zaslala mu preplatok v celej výške,je to správne? a podľa zákona by mu mala zaslať oznámenie v ktorom by uviedla: celkovú výšku preplatku.2/výšku preplatku podl.§43 odt.10ZDP 3/výšku zrazenej dani 4/a sumu poukázanú poistencovi.Živnostník mal len preplatok zo živnosti §6.Poradí niekto ako postupovať?
Zoltán Kovács
22.09.08,09:52
Dobrý deň,potrebovala by som poradiť,/živnodtník úč.v JU´/mal v RZZP preplatok 20000.-SK,podľa §43 odst.3 zákona mu mala zdaniť tento preplatok ZP/daň sa vyberá zráž.daňou/táto tak nepostupovala a zaslala mu preplatok v celej výške,je to správne? a podľa zákona by mu mala zaslať oznámenie v ktorom by uviedla: celkovú výšku preplatku.2/výšku preplatku podl.§43 odt.10ZDP 3/výšku zrazenej dani 4/a sumu poukázanú poistencovi.Živnostník mal len preplatok zo živnosti §6.Poradí niekto ako postupovať?

Ak nebola zrazená daň, tak zaúčtovať ako zdaniteľný príjem ostatný. A v rámci DP vysporiadať daň.

P.S. To ešte neznamená, že ZP postupoval správne.
zuzanka222
22.09.08,10:30
Myslím si ,že nepostupovala správne,pretože správne by mala zaslať preplatok zdanený,ten by sa zaúčtoval do denníka ,ako príjem ostatný/Alfa-účel 16/ a pri účtovnej závierke rok 2008 v rámci uzáv..operácií sa do ostat.príjmov doúčtuje daň.V DP by sa celková suma preplatku zarátala do príjmov §6 a zrazená daň do riad/ v DP 98/ako preddavok na daň,alebo nie?
zuzanka222
22.09.08,12:04
´Dakujem za odobrenie môjho názoru!!
martina 11
31.12.08,10:23
a máte také skúsenosti, že poisťovňa poslala potvrdenie o zdanení príjmu? Lebo ja mám 2 také prípady, ani v jednom však nijaké potvrdenie nedošlo. A teraz neviem, či stačí to zapísať do DP bez akéjkoľvek prílohy o zdanení alebo ako vlastne? Ide totiž o preplatok dane
Anja111
31.12.08,10:29
a máte také skúsenosti, že poisťovňa poslala potvrdenie o zdanení príjmu? Lebo ja mám 2 také prípady, ani v jednom však nijaké potvrdenie nedošlo. A teraz neviem, či stačí to zapísať do DP bez akéjkoľvek prílohy o zdanení alebo ako vlastne? Ide totiž o preplatok dane
Ja som dostala listom Oznámenie o výsledku RZ - vrátenie preplatku, v ktorom je rozpísaný celkový preplatok, výška zrážkovej dane a suma zdaneného preplatku, ktorá mi bola zaslaná.
Asi by bolo dobre informovať sa na príslušnej ZP...
veronikasad
31.12.08,10:39
Myslím si ,že nepostupovala správne,pretože správne by mala zaslať preplatok zdanený,ten by sa zaúčtoval do denníka ,ako príjem ostatný/Alfa-účel 16/ a pri účtovnej závierke rok 2008 v rámci uzáv..operácií sa do ostat.príjmov doúčtuje daň.V DP by sa celková suma preplatku zarátala do príjmov §6 a zrazená daň do riad/ v DP 98/ako preddavok na daň,alebo nie?
Vraciam sa k tomuto príspevku.
Ak zdravotná poisťovňa vracia preplatok preddavkov poistného zaplatených bez právneho dôvodu na základe žiadosti poistenca-SZČO, tento nezdaňuje.
Účtuje sa ako storno výdavkov /odvody/
martina 11
31.12.08,10:55
no tak to budem musieť asi urobiť - zavolám tam v novom roku.
A budete ten papier prikladať k DP?
Anja111
31.12.08,10:56
no tak to budem musieť asi urobiť - zavolám tam v novom roku.
A budete ten papier prikladať k DP?
Priložím fotokopiu.
martina 11
31.12.08,10:58
ďakujem veľmi pekne za odpovede. a prajem ešte krásneho Silvestra
juzy
22.01.09,18:43
Myslím si ,že nepostupovala správne,pretože správne by mala zaslať preplatok zdanený,ten by sa zaúčtoval do denníka ,ako príjem ostatný/Alfa-účel 16/ a pri účtovnej závierke rok 2008 v rámci uzáv..operácií sa do ostat.príjmov doúčtuje daň.V DP by sa celková suma preplatku zarátala do príjmov §6 a zrazená daň do riad/ v DP 98/ako preddavok na daň,alebo nie?

Zravím Vás.
Manžel je SZČO a v RZZP mal preplatok 4350,-sk. ZP z preplatku odviedla daň z príjmu 826,-sk. Ďalej si zúčtovala nedoplatok na poistnem 831,- sk. Zostavajúcu časť preplatku 2693,- sk odviedla na účet.
Prosím, ako to mam zaúčtovať v alfe. Preplatok 2693,- dám ako príjem ostatný? Nedoplatok môže ísť do fondov (25)? Zaplatenú daň kam.
Môžem poprosiť presný postup (som začiatočník). Dá sa to nejako zaúčtovať v jednom riadku peň. denníka?
Veľmi vám vopred ďakujem za skorú odpoveď
Juzy
Adula
22.01.09,18:48
kedže vieš presné sumy dala by som príjem ostatný 4350, dan z príjmu osobitne výdavok NZD, poistné 831 výdavok OZD. Atým pádom budeš mať presný prehľad. Nemám teraz zapnutú Alfu, tak neviem presne aké sú tam kody. zajtra ti to môžem pozrieť.
juzy
22.01.09,19:02
Adulka veľmi pekne ďakujem. Keďže neviem, ako to správne zaúčtovať nemôžem sa pohnúť ani s DPH a už ma veľmi tlačí termín podania.
Adula
22.01.09,19:04
Ale prečo DPH, s DPH to nemá súvis, to má len s Dan.priz.z príjmu súvis.
Adula
22.01.09,19:06
K príjmom budeš mať prirátaný príjem s poistného, k výdavkom zase výdavok doplatený a pri zrážkovej dani dan, ktorú ti stiahli, a tým pádom bud ti ju vrátia, alebo ak máš platiť dan, tak o toľko sa ti zníži.
juzy
22.01.09,19:18
Takže som zle pochopila výklad jednej známej, ktorá tvrdila, že si to môžem dať do dph.
veronikasad
22.01.09,19:22
Zravím Vás.
Manžel je SZČO a v RZZP mal preplatok 4350,-sk. ZP z preplatku odviedla daň z príjmu 826,-sk. Ďalej si zúčtovala nedoplatok na poistnem 831,- sk. Zostavajúcu časť preplatku 2693,- sk odviedla na účet.
Prosím, ako to mam zaúčtovať v alfe. Preplatok 2693,- dám ako príjem ostatný? Nedoplatok môže ísť do fondov (25)? Zaplatenú daň kam.
Môžem poprosiť presný postup (som začiatočník). Dá sa to nejako zaúčtovať v jednom riadku peň. denníka?
Veľmi vám vopred ďakujem za skorú odpoveď
Juzy
4350sk - iný POZD
826sk - daň z príjmu podnikatela/samostatná analytika zrážková daň/
831sk - výdavok OZD - členenie poistné
Adula
22.01.09,19:38
Do DPH určite nie, tak ako som napísala predtým, ak by si nevedela ako to zapísať do pen.denníka ozvi sa.
alexis
28.01.09,18:36
Ahoj poradaci, takze spytam sa este raz na rovinu. Ked mam preplatok na RZZP tak to mam zauctovat ako ostatny zdanitelny prijem? alebo ako minusom do vydajov - fondov? No a volala som na ZP, dozvedela som sa ze nam odviedli dan, ale doklad nemame a ani nam nevydaju, tak potom na zaklade coho to mam zauctovat? Ved mi to danovak neuzna.
tak ak mozte pomozte. diky
vikinka
28.01.09,19:03
Preplatok z RZZP-príjmy ostatné
VsZP posielala oznámenie o vrátení preplatku ,kde bola vyčíslená aj zrazená daň.Zatiaľ som sa s takýmto postupom ZP nestretla,potom by som účtovala na zákl.RZZP a daň vypočítam z rozdielu uhradenej sumy a preplatku.Ale skôr by som tlačila na ZP na vydanie dokladu o výške zrazenej dane.
Lianka
28.01.09,19:22
VsZP posielala oznámenie o vrátení preplatku...

Asi vsetkym nie... :( Mne osobne nie, ani ziadnemu mojmu klientovi nie.
Jankaaa
17.02.09,14:02
Firma robila RZZP za zamestnancov a vyšiel jej preplatok./JÚ/ Zdrav.poisťovňa zaslala tento preplatok celý nezdanený. Tento preplatok som zaúčtovala do výdajov-fondy s mínusom a vyplatený preplatok zamestnancov som zaúčtovala do miezd. A ešte jedna otázka SZČO vyšiel nedoplatok z RZZP a tento som zaúčtovala do výdajov-fondy. Prosím Vás je to správne? Ďakujem všetkým vopred za odpoveď.
Jankaaa
18.02.09,10:57
Vie mi prosím niekto poradiť?
Jankaaa
24.02.09,08:07
Firma robila RZZP za zamestnancov a vyšiel jej preplatok./JÚ/ Zdrav.poisťovňa zaslala tento preplatok celý nezdanený. Tento preplatok som zaúčtovala do výdajov-fondy s mínusom a vyplatený preplatok zamestnancov som zaúčtovala do miezd. A ešte jedna otázka SZČO vyšiel nedoplatok z RZZP a tento som zaúčtovala do výdajov-fondy. Prosím Vás je to správne? Ďakujem všetkým vopred za odpoveď.
Pekne prosím, vie mi niekto poradiť?:)
ZuzanaP
24.02.09,09:51
Pozrite postupy účtovania v JÚ § 23.

alebo

http://www.porada.sk/t103009-p2-priznanie-preplatku-zp.html
Jankaaa
24.02.09,10:54
Ďakujem Zuzana. Prajem pekný deň.
nika.sum
26.02.09,08:27
Ahoj, tiez som patrila medzi tych ktorym zdravotna poistovna neposlala ziadne oznamenie o zrazeni dane z preplatku, kedze som na materskej dov. , prijmy nemam vysoke, vysiel mi preplatok dane. Na moje poziadanie mi poslali Potvrdenie, ale co sa mi zda cudne je to POTVRDENIE o prijmov FO zo zavislej cinnosti...ale ja som im jasne povedala a musia to mat tam aj uvedene, ze som SZCO. Myslite ze by mohol byt problem, ak to zauctujem spravne a prilozim k DP toto potvrdenie, alebo si mam ziadat nove?
aktaK
03.03.09,12:12
a máte také skúsenosti, že poisťovňa poslala potvrdenie o zdanení príjmu? Lebo ja mám 2 také prípady, ani v jednom však nijaké potvrdenie nedošlo. A teraz neviem, či stačí to zapísať do DP bez akéjkoľvek prílohy o zdanení alebo ako vlastne? Ide totiž o preplatok dane

klientovi zo VsZP poslali "oznamenie o vysledku - preplatku RZZP" - preplatok vrateny a znizeny o dan...

druhemu klientovi z DOVERY neposlali nic - len postou preplatok, taktiez znizeny o dan, ale ziaden doklad k tomu nema...

prosim, ako to riesite Vy? dokladate v tomto zmysle volaco k DP, treba nejake potvrdenie ziadat dodatocne k DP, a tiez, ak ma byt nieco prilozene, aku ma mat formu? preberu na danovom urade danove priznania bez tychto priloh?
aktaK
03.03.09,14:05
posuvam
Andyke
03.03.09,16:48
Treba priložiť k DP doklad o zrážkovej dani zo zdravotnej poisťovne. Požiadaj zdrav.poisťovňu Dôvera o vystavenie dokladu, že z preplatku vykonali zrážkovú daň v xy výške.
aktaK
03.03.09,16:53
andyke, dakujem za odpoved, len teraz si neviem vybrat tu spravnu, nakolko v podobnej teme som pre chvilou dostala prave opacnu odpoved, takze byť, či nebyť...

Re: Aké prílohy?
Citát:
Pôvodca textu príspevku: aktaK
prosim a co sa tyka oznameni, resp. potvrdeni od zdravotnych poistovni ohladom zrazky dane z preplatku z rzzp za rok 2008...
ma sa prilozit taktiez ako priloha k DP? vyzaduju to, alebo to vobec netreba... nakolko tu citam, ze niektore zdravotne poistovne posielali oznamenie, poniektore dokonca potvrdenie a ostatne vobec nic..
treba urobit najazd na ne a ziadat ich tieto potvrdenia???
dakujeeeem

nemusíš priložiť, ale pri prípadnej kontrole z DÚ potvrdenie musíš mať

http://www.porada.sk/t78589-p2-ake-prilohy.html#post970495
Maryš
16.03.09,16:52
Dobrý deň,
zdravotná poisťovňa vyplatila SZČO v roku 2008 preplatok z roč. zúčtovania v plnej sume, teda bez zrazenia zrážkovej dane (60 018 Sk). Tento preplatok som zaúčtovala ako POZD, spravila daňové priznanie a odovzdala na daň. úrad. Dnes mi prišlo zo zdravotnej poisťovne "oznámenie o zaplatení dane vyberanej zrážkou z preplatku z ročného zúčtovania poistného za rok 2007", čím ma žiadajú o úhradu zrážkovej dane (11 403 Sk) do 30.4.2009 na ich účet. Ak im daň uhradím, tak ju uhradím vlastne 2x, daňovému úradu a tiež im. Musím im ju uhradiť?
Katarina
16.03.09,18:37
Ja by som v tomto prípade určite zdravotnej poisťovni nič neplatila.
Mala vrátiť preplatok zdanený, keď tak neurobila nech si to vybaví s
DU, aby jej odvedenú daň vrátili ak ju uhradila. A aká je to zdravotná poisťovňa, ktorá sa zobudila 16.3.2008.
Vícenovam
16.03.09,19:59
Dobrý večer!
Mne ZP zaslala "Potvrdenie o zdaniteľnej mzde zo závislej činnosti" kde ako základ uviedla celkovú sumu a daň ako preddavok.
Mám to zahrnúť v DP do:
1. do závislej činnosti (aj keď je to hlúposť, lebo závislá činnosť to nie je) s patričným preddávkom,
2. potom do do príjmov z podnikania podľa § 6 by som to vôbec neúčtovala

ALEBO AKO TO MÁ BYŤ ?
ZuzanaP
17.03.09,06:00
Ja by som v tomto prípade určite zdravotnej poisťovni nič neplatila.
Mala vrátiť preplatok zdanený, keď tak neurobila nech si to vybaví s
DU, aby jej odvedenú daň vrátili ak ju uhradila. A aká je to zdravotná poisťovňa, ktorá sa zobudila 16.3.2008.


Takéto oznámenie prišlo aj môjmu klientovi.... Je to bývala chemická ZP.
Maryš
17.03.09,11:14
Áno je to bývala chemická. Už mám pripravený list, kde im oznamujem, že im nič nezaplatim, keďže to platím už DÚ.
sztracena
02.02.10,18:40
Dobrý deň,
zdravotná poisťovňa vyplatila SZČO v roku 2008 preplatok z roč. zúčtovania v plnej sume, teda bez zrazenia zrážkovej dane (60 018 Sk). Tento preplatok som zaúčtovala ako POZD, spravila daňové priznanie a odovzdala na daň. úrad. Dnes mi prišlo zo zdravotnej poisťovne "oznámenie o zaplatení dane vyberanej zrážkou z preplatku z ročného zúčtovania poistného za rok 2007", čím ma žiadajú o úhradu zrážkovej dane (11 403 Sk) do 30.4.2009 na ich účet. Ak im daň uhradím, tak ju uhradím vlastne 2x, daňovému úradu a tiež im. Musím im ju uhradiť?
SZČO to aj v roku 2009 uhradil čo s tým? Preplatok nezdan.za rok 2007 prijatí v roku 2008 zaučtoval ako storno odvodov.:eek:
mondes
02.02.10,18:45
Dobrý večer, prosím Vám, ak SZČO v roku 2009 zaplatil nedoplatok do ZP, treba to pri RZZP pripočítať k zaplateným odvodom? Ďakujem pekne za odpoveď.
Macka
11.02.10,08:13
áno.
nika.sum
19.02.10,13:35
Dobrý večer, prosím Vám, ak SZČO v roku 2009 zaplatil nedoplatok do ZP, treba to pri RZZP pripočítať k zaplateným odvodom? Ďakujem pekne za odpoveď.

neviem ci spravne rozumiem co tym myslite. Nejde to do riadku 26, tam idu zaplatene preddavky za r. 2009, to su ak platil pravidelne podla zakona tie co zaplatil 02/2009 do 01/2010. Ale ide to do riadku 28 vydavky na poistne o ktore si znizil ZD - tam ide vsetko to co je zaplatene ZP v r. 2009.
Zužu
25.02.10,09:24
Dobrý deň, prosím ako mám postupovať ? z RZZP 2008 vznikol preplatok . Poisťovňa dala oznámenie , v ktorom bol vyčíslený preplatok a daň z preplatku . Tento preplatok vrátila len v určitej výške , druhú časť nevrátila z dôvodu, že si strhla nezaplatené poistné za dva mesiace. ako to zúčtovať v účtovníctve? ďakujem
heles
26.02.10,10:25
SZČO, ktorej vznikol preplatok z RZZP za rok 2008 a poisťovňa tento preplatok vrátila pod odpočítaní dane a zaslala potvrdenie. Avšak SZČO k 30.4.2009 prerušila živnost na dobu 2 rokov. Musí tento preplatok uvádzať v daňom priznaní, alebo vzhľadom k tomu, že bola zrazená daň z tohto preplatku podľa §43 zákona o dani z príjmov, nemusí to uvádzať v daňovom priznaní?
cathyc
03.03.10,06:39
neviem ci spravne rozumiem co tym myslite. Nejde to do riadku 26, tam idu zaplatene preddavky za r. 2009, to su ak platil pravidelne podla zakona tie co zaplatil 02/2009 do 01/2010. Ale ide to do riadku 28 vydavky na poistne o ktore si znizil ZD - tam ide vsetko to co je zaplatene ZP v r. 2009.
Takto tomu rozumiem aj ja. Problém však vzniká vtedy ak má poisťovňa evidované iné predpisy poistného ako ja. Ak mám ja vyššie, tak rozdiel je vraj platba bez právneho nároku a do riadku 26 by vôbec nemali ísť. V tom prípade mi však celé RZZP príde na dve veci. Nemá zmysel ak si musím potom zisťovať v poisťovni aké platby som platila bez právneho nároku a tie žiadať osobitne na vrátenie späť.
Zužu
03.03.10,08:04
Ja mám nasledovnú skúsenosť. bolo mi povedané, že do riadku 26 má ísť predpis poistného za daný rok a vyjde buď preplatok alebo nedoplatok. Ak sa platilo ináč ako bol predpis, tak to je ďalší preplatok alebo nedoplatok. a tiež si myslím , že je to nezmysel aby sa do riadku 26 písal predpis. potom RZZP je zbytočné papierovanie. lebo sa to nezakladá na zúčtovaní daného roka v tom zmysle že koľko som zaplatila a koľko mám doplatiť podľa príjmu.
Kika69
17.01.12,20:13
Môžete mi prosím vás poradiť, ako sa postupuje pri vrátení preplatku SZČO zo ZP za rok 2010, ktorý bol vrátený v roku 2011? Z preplatku bola strhnutá daň 19 %, takže na účet prišiel iba rozdiel. Naďalej sa to považuje za príjem z podnikania podliehajúci dani v zmysle § 6 a zrazená daň sa môže vysporiadať v daňovom priznaní ako preddavok alebo sa zaúčtuje čiastka, ktorá prišla na účet ako príjem NZD a zrazená daň sa považuje za vysporiadanú?
Ako čítam v zmysle nového par. 43 ods.6

(6) Daňová povinnosť daňovníka, ak ide o príjmy,
z ktorých sa daň vyberá zrážkou, sa považuje za splnenú riadnym vykonaním zrážky dane.

sa prikláňam k NZD ale potom ako vysporiadam zrazenú daň, ak mal SZČO stratu ? Ďakujem.
Mila123
17.01.12,20:15
príjem z preplatku z RZZP je PNZD
a daň zrážková sa od r. 2011 nedá požiadať vrátiť späť, je vysporiadaná.....
Kika69
17.01.12,20:30
príjem z preplatku z RZZP je PNZD
a daň zrážková sa od r. 2011 nedá požiadať vrátiť späť, je vysporiadaná.....

Ďakujem za rýchlu odpoveď, si zlatá, prajem pekný večer.:)
Mila123
17.01.12,20:32
Ďakujem za rýchlu odpoveď, si zlatá, prajem pekný večer.:)
súhlasím, som zlatá......:D:D:Dmimotemy
elizabet100
23.01.12,18:02
príjem z preplatku z RZZP je PNZD
a daň zrážková sa od r. 2011 nedá požiadať vrátiť späť, je vysporiadaná.....


a pri paušálnych výdavkoch sa počíta do príjmu roku 2011?
Mila123
23.01.12,18:05
preplatok z RZZP sa nepočíta ani v prípade paušálnych výdavkov.....je predsa očistený o daň a zatiaľ sa u nás dvakrát nezdaňuje.....
elizabet100
23.01.12,18:16
preplatok z RZZP sa nepočíta ani v prípade paušálnych výdavkov.....je predsa očistený o daň a zatiaľ sa u nás dvakrát nezdaňuje.....

čiže, nepočítam ho do príjmu, neuvádzam ho ani v DP, to všetko platí od 01.01.2011?/ za rok 2010 sa ešte preplatok počítal do príjmu, ak sa nemýlim, ano? ďakujem.
Mila123
23.01.12,18:20
áno, platí to od 01 01 2011 ....predminulý rok(2010) bol ošetrený zrážkovou daňou aj za rok 2011 ale je rozdiel v tom, že za rok 2010 sme si mohli uplatniť (požiadať o vrátenie zrážkovej dane) , toto ale už od 01 01 2011 neplatí......
ekofan
28.02.12,10:32
ZP vrátila preplatok v r. 2011 v troch sumách:
1. z ročného zúčtovania za r. 2010 - bola zrazená daň
2. akontované platby z r. 2010 - bola zrazená daň
3. akontované platby z r. 2011 - nebola zrazená daň

Aké bude účtovanie v JU, ktoré sumy sú OZD a ktoré NZD. Myslím si, že 1. a 2. - POZD a 3. PNZD???
Prosím o radu.
nika.sum
28.02.12,10:56
ZP vrátila preplatok v r. 2011 v troch sumách:
1. z ročného zúčtovania za r. 2010 - bola zrazená daň
2. akontované platby z r. 2010 - bola zrazená daň
3. akontované platby z r. 2011 - nebola zrazená daň

Aké bude účtovanie v JU, ktoré sumy sú OZD a ktoré NZD. Myslím si, že 1. a 2. - POZD a 3. PNZD???
Prosím o radu.

Tie z ktorych bola zrazena dan su PNZD a platba z ktorej nebola zrazena dan, tu by som dala do vydavkov za ZP minusom.
ekofan
28.02.12,16:06
Ďakujem.