fipina
22.09.08,12:25
Zamestnanec prišiel za mnou s tvrdením, že študent Vš (jeho dieťa, na ktoré poberá bonus) je povinný doručiť potvrdenie o návšteve školy (okrem prídavkov a daňového bonusu) ešte aj do zdravotnej poisťovne. O ničom takom neviem. Ušlo mi niečo?
Čučoriedka 5
22.09.08,10:59
Ja som tiež mala tento prípad, dcéra skočila strednú školu, začala študovať na VŠ a v ZP jej povedali, že každú zmenu po skončení povinnej školskej dochádzky treba nahlásiť do ZP.
do 8 dní !!
Treba si preštudovať zákon č. 580 o ZP. ( nakoľko mi to nevedeli povedať ani pracovníčky ZP )
Dadena
22.09.08,11:16
Povinná školská dochádzka sa končí 16. rokom dieťaťa. Takže to by už mali oznamovať aj strednú školu. Ale zákon hovorí, že treba oznámiť každú zmenu, takže ak štunent zmaturoval, v júli a v auguste sa nezamestnal na trvalý pracovný pomer od septembra bol na zápise na VŠ, aj keď im napríklad prvý semester začína v októbri, podľa mňa žiadna zmena nenastala, stále je poistencom štátu v zmysle § 11 ods. 8 psím. a), a preto nie je čo hlásiť na zdravotnú poisťovňu. V prípade, že by bol počas prázdnin uzatovril pracovný pomer, vtedy zmena nastala (zamestnávateľ ho nahlasoval ako zamestnanca a zároveň pri ukončení odhlasoval), vtedy (keďže ZP nemôže vedieť čo je s ním ďalej) by som to považovala za zmenu a túto by som im na príslušnom tlačive nahlásila (t.j., že je opäť poistencom štátu) a keď tak veľmi chcú, tak by som im tam ofotila aj potvrdenie zo školy. Ale inak nevidím dôvod. Nech Vám dajú písomne o aký § v zákone sa opierajú.
Jara
22.09.08,11:22
Ja som sa to dozvedela pred 3 rokmi úplne náhodou, keď bola dcéra v zahraničí a syn bol 3 rok na VŠ. Vybavovala som dcéru a tak sa ma náhodou spýtala pracovníčka vo VŠZP či ešte mám nejaké deti aby sme skontrolovali, či je všetko v poriadku. Vtedy mi povedala, že od skončenia ZŠ tam nemá informácie kto je platiteľ. Musela som doniesť maturitné vysvedčenie a potom potvrdenia o návšteve VŠ. Čiže ak nesiem aj teraz na Úrad práce k RP potvrdenie, tak hneď nesiem aj do ZP. Vtedy mi povedala, že je povinnosťou poistenca nahlásiť každú zmenu do 3 dní.
svetlanamaria
22.09.08,11:25
Súhlasím, aj môj syn musel doniesť do ZP-Všeobecná, potvrdenie že je študentom VŠ a kópiu maturitného vysvedčenia. ( to všetko do 8 dní od dňa zápisu na VŠ)
fipina
23.09.08,04:31
Ja som sa to dozvedela pred 3 rokmi úplne náhodou, keď bola dcéra v zahraničí a syn bol 3 rok na VŠ. Vybavovala som dcéru a tak sa ma náhodou spýtala pracovníčka vo VŠZP či ešte mám nejaké deti aby sme skontrolovali, či je všetko v poriadku. Vtedy mi povedala, že od skončenia ZŠ tam nemá informácie kto je platiteľ. Musela som doniesť maturitné vysvedčenie a potom potvrdenia o návšteve VŠ. Čiže ak nesiem aj teraz na Úrad práce k RP potvrdenie, tak hneď nesiem aj do ZP. Vtedy mi povedala, že je povinnosťou poistenca nahlásiť každú zmenu do 3 dní.

Aká zmena nastala v prípade, ak dieťa neprerušilo školskú dochádzku a po SŠ nastúpilo na VŠ?
Je zaujímavé, že aj v mojom prípade ide o Všzp. Iné poisťovne s tým nemajú problém.
invest
23.09.08,05:17
Súhlasím, aj môj syn musel doniesť do ZP-Všeobecná, potvrdenie že je študentom VŠ a kópiu maturitného vysvedčenia. ( to všetko do 8 dní od dňa zápisu na VŠ)
tiež ma to dosť rozčuľuje, hlavne tá kópia maturitného vysvedčenia. Podľa akého zákona majú právo na to aby "videli " známky maturitného vysvedčenia?????????
Jara
23.09.08,05:35
Máte pravdu, že sa nič nezmenilo, keď dieťa stále študuje lebo platiteľom je stále štát. Akým iným spôsobom ale dokázať, že je to fakt? Len predložením potvrdení, že je študentom, ja iné riešenie nevidím... No a čo sa týka známok, tak myslím, že ich to ani nezaujíma, len to založia do spisu.
Jozef Mihál
23.09.08,06:29
Podľa zákona poistenec (alebo zákonný zástupca) je povinný oznamovať zmenu platiteľa. Ak ide o nezaopatrené dieťaťa, platiteľom je od jeho narodenia štát. K zmene dochádza vtedy, ak štát platiteľom prestane byť - čiže vtedy, ak dieťa už nie je nezaopatrené - napríklad vtedy, ak ukončí štúdium.

Čiže nie je dôvod, prečo by sa vždy na začiatku školského roka muselo do ZP nosiť potvrdenie o návšteve školy, ak ide o pokračovanie v štúdiu na tej istej škole alebo prechod zo strednej po maturite na vysokú.

Povinnosti takéhoto poistenca upravuje § 23 ods. 1 zákona č.580/2004 Z.z. o zdravotnom poistení. Iné povinnosti poistenec - nezaopatrené dieťa - nemá. Ak ZP vyžaduje každoročne potvrdenie o štúdiu, ide o porušenie zákona z jej strany, treba to oznámiť Úradu pre dohľad.
invest
23.09.08,09:57
Máte pravdu, že sa nič nezmenilo, keď dieťa stále študuje lebo platiteľom je stále štát. Akým iným spôsobom ale dokázať, že je to fakt? Len predložením potvrdení, že je študentom, ja iné riešenie nevidím... No a čo sa týka známok, tak myslím, že ich to ani nezaujíma, len to založia do spisu.
s tými známkami som to myslela obrazne. Hlavne ide o to aký zákon im prikazuje požadovať maturitné vysvedčenie.