valeriam
05.05.05,19:26
Ideme mať kontrolu na DPH za február. Už teraz viem, že je problém- je tam došlá faktúra za el.energiu za január. Robí to nejakých 10.000,- v DPH. Je mi jasné, že ju daňováci vyhodia, keďže sme nedoplatok uhrádzali ešte 21.2.05., teda neprešla by ani výhovorka, že do 25.nedošla. Zaujíma ma, či túto daň bude treba doplatiť, koľko bude sankcia a či si ju budem môcť odpočítať dodatočným DP za január.....
Prosím, poraďte, lebo sa idem zmyšiť:(
pyton
05.05.05,17:33
Ja neviem, ale ja tam zatiaľ problém nevidím, el. en. za jan., predpokladám, že fa prišla vo februári, nie ? Takže OK.
ondrejvla
05.05.05,17:39
Ideme mať kontrolu na DPH za február. Už teraz viem, že je problém- je tam došlá faktúra za el.energiu za január. Robí to nejakých 10.000,- v DPH. Je mi jasné, že ju daňováci vyhodia, keďže sme nedoplatok uhrádzali ešte 21.2.05., teda neprešla by ani výhovorka, že do 25.nedošla. Zaujíma ma, či túto daň bude treba doplatiť, koľko bude sankcia a či si ju budem môcť odpočítať dodatočným DP za január.....
Prosím, poraďte, lebo sa idem zmyšiť:(
A to už vo februári vystavili Energ.závody konečnú fa za január? Nejedná sa o splátkový kalendár? Kedy si uhradila prvú splátku, keď nedoplatok máš zaplatený 21.2.05?
valeriam
05.05.05,17:43
Veď hej, ale par.51 ods.2 hovorí, že odpočítanie dane vykonám v zdaňovacom období, v ktorom vzniklo (toto bolo 31.1.05) alebo v nasledujúcom, ak nemám daňový doklad do podania DP......asi ťažko budem argumentovať, že sme ho nemali do 25.-ho, keď sa fa. uhrádzala 21.-ho.
Ale preveľmi dobre sa to čítalo, pyton, potvrď mi prosííím, že nebude problém:o
valeriam
05.05.05,17:45
faktúry sa uhrádzajú preddavkovo každý mesiac, potom príde vyúčtovanie, táto fa bola vystavená 2.2.05 a zdanitelné plnenie 31.1.05
ondrejvla
05.05.05,17:51
No tak to ti asi neprejde! Mala si si to dať do januára. Ale ešte sa môžeš utešovať, že to nezbadajú. Alebo ak ešte neboli na kontrole, tak nadzvukovou rýchlosťou daj dodatočné DP DPH za január aj za február 2005. Iné ti neviem poradiť, možno niekto sa nájde, kto kontrolu previedol obutú cez vodu!
vladan
05.05.05,17:53
valeriam, prosím ťa, môžeš tu citovať ten spomínaný § 51 ods. 2 celý? ... niečo sa mi marí, že si môžeš vybrať obdobie, do ktorého tú faktúru dáš ... oľem mi ho odcituj :D
valeriam
05.05.05,17:54
A to ešte môžem podať dodatočné, keď už sú nahlásení???
rene
05.05.05,17:58
A čo urobiť internú smernicu, že faktúry prijaté napr. po 10-tom nasledujúceho mesiaca budete účtovať do zdaniteľného obdobia, v ktorom prišli ? Teda faktúra so zdaniteľným plnením 31.1 došla 11.2. ,zaúčtovaná vo februári?
ondrejvla
05.05.05,18:01
A to ešte môžem podať dodatočné, keď už sú nahlásení???
Nie som si istá, ale myslím, že pokiaľ ti ešte nezistili rozdiely, máš právo podať dodatočné DP DPH. Ale teraz si ma uviedla do pomykova, musím sa ísť pozrieť do múdrej knižky.
Vlaďka, ja sa obávam, keď čítam ten § 51, ods.2 nevidím tam inú možnosť, lebo ona doklad už mala.
vladan
05.05.05,18:02
... takže sa s tým paragrafom so mnou nepodelíte??? :D
valeriam
05.05.05,18:02
Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa par49 ods,2 písm.a),c) alebo d) v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, alebo v prvom zdaňovacom období nasledujúcom po zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, má doklad podľa ods.1 písm a), c), alebo d), ak platiteľ do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania nemá doklad podľa odseku 1 písm a), c), alebo d), vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa ods.1 písm a), c), alebo d). Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa par.49 ods.2 písm.b) v zdaňovacom období, v ktorom daň uviedol v záznamoch podľa par.70.Dúfam, že som sa nikde nepomýlila...
vladan
05.05.05,18:05
ďakovala ... áno, asi v tom bude problém ... takže daňové priznanie si odovzdala asi (ako každý slovenský účtovník :D ) 25teho a tú faktúru si obdržala pred týmto dátumom a ešte si ju aj pred týmto dátum aj uhradila?
Ivenka
05.05.05,18:09
Ak ma nahlasenu kontrolu tak už nemože podať dodatočné.
Ja som minulý mesiac mala problém s bločkami, ktoré mi zabudol šef dať a činilo to cca 10 000 DPH. Volala som daňovačke a ta mi presne odcitovala §51 a že si možem uplatniť v marci aj keď som mala bločky z februára. A netykalo sa to tovaru ako sa piše v tom paragrafe.
valeriam
05.05.05,18:12
Vladi, asi celkom dobre nerozumiem Tvojmu príspevku, ale v podstate.....áno.... Už mi to došlo:)
rene
05.05.05,18:14
My sme tiež mali prípad, že sme DPH uplatňovali na vstupe o mesiac neskôr, ako bolo zdaniteľné plnenie a dodanie služby na faktúre, kontrola to nevyhodila.
Skôr by mali výhrady , keby to bolo skôr, nie neskôr.... /:Dtá naša slovenčina.../
emily
05.05.05,18:16
Valéria nepanikár.....veď bolo usmernenie, momentálne neviem číslo, mám to vo firme, ale hovorí sa v ňom, že sa môžeš rozhodnúť či to dáš do januára alebo do februára...nemáš to zle...nehovorí sa tam, že to musíš dať do predchádzajúceho obdobia.
valeriam
05.05.05,18:21
emily prosím Ťa napíš mi zajtra to číslo usmernenia, skúsim ho vyhľadať.
ondrejvla
05.05.05,18:23
Kolegovia, ja neviem nájsť, kde sa píše o tom, kedy môžem ešte podať dodatočné DP, či aj po nahlásení kontroly, alebo ešte pred jej vykonaním! Poraďte! Hľadám v zákone o správe daní a poplatkov, nemôžem tam nájsť, či je možné dodatočné pred začatím daňového konania, ale neviem, či deň daňového konania nie je deň doručenia o oznámení kontroly.

Ale myslím si, že Valéria si to môže uplatniť aj vo februári, i keď mala daňový doklad pred podaním DP DPH. Viem, že voľakedy si si to nemohla uznať skôr, neskôr áno, ale, teraz som už v pomykove!
pyton
05.05.05,18:28
valeriam, prosím ťa, môžeš tu citovať ten spomínaný § 51 ods. 2 celý? ... niečo sa mi marí, že si môžeš vybrať obdobie, do ktorého tú faktúru dáš ... oľem mi ho odcituj :Dsúhlasím s vladan a s ďalšími, ktorí ti to odobrujú, je to naozaj OK, tiež viem, že si to obdobie môžeš vybrať /a bolo to už v týchto dňoch pospomínané aj na Porade v iných príspevkoch a celkom presne/:)
emily
05.05.05,18:36
emily prosím Ťa napíš mi zajtra to číslo usmernenia, skúsim ho vyhľadať.
valéria, je mi ľúto, ale zajtra nepôjdem do tej firmy, kde to mám. Až v utorok.
rene
05.05.05,18:48
Našla som v Poradcovi 5-6/2005 na strane 210 takéto vysvetlenie k novele :
Platiteľ dane si môže uplateniť právo na odpočítanie dane v daňovom priznaní za zdaňovacie obdobie, kedy mu vzniklo právo na odpočet/paragraf 49 ods.1/, ak najneskôr do 25.dňa nasledujúceho mesiaca po vzniku práva má k dispozícii faktúru. Novelou sa dopĺňa, že platiteľ dane si môže v uvedených prípadoch uplatniť odpočet dane aj v prvom nasledujúcom zdaniteľnom období, to znamená, že zákon dovoľuje posun o jedno zdaniteľné obdobie.
valeriam
05.05.05,18:50
pyton- hľadám hľadám a pre oči nevidím....:cool:

emily- nevadí, kontrola je nahlásená až na 20.5.

trochu ste ma upokojili - ďakujem, určite dám vedieť, ako som pochodila.
ondrejvla
05.05.05,18:52
Našla som v Poradcovi 5-6/2005 na strane 210 takéto vysvetlenie k novele :
Platiteľ dane si môže uplateniť právo na odpočítanie dane v daňovom priznaní za zdaňovacie obdobie, kedy mu vzniklo právo na odpočet/paragraf 49 ods.1/, ak najneskôr do 25.dňa nasledujúceho mesiaca po vzniku práva má k dispozícii faktúru. Novelou sa dopĺňa, že platiteľ dane si môže v uvedených prípadoch uplatniť odpočet dane aj v prvom nasledujúcom zdaniteľnom období, to znamená, že zákon dovoľuje posun o jedno zdaniteľné obdobie.
Veď práve:
kedy mu vzniklo právo na odpočet/paragraf 49 ods.1/, ak najneskôr do 25.dňa nasledujúceho mesiaca po vzniku práva má k dispozícii faktúru. Novelou sa dopĺňa, že platiteľ dane si môže v uvedených prípadoch uplatniť odpočet dane aj v prvom nasledujúcom zdaniteľnom období, to znamená, že zákon dovoľuje posun o jedno zdaniteľné obdobie
doklady boli pred podaním DP, ale neboli uznané v období zdaniteľného plnenia, ale neskôr!
evina
05.05.05,18:53
§ 39 odst4) zákona 511/1992 o správe daní a poplatkov..

Dodatočné daňové priznanie alebo hlásenie nemožno podať po doručení oznámenia o výkone daňovej kontroly alebo opakovanej daňovej kontroly za obdobie, ktorého by sa dodatočné daňové priznanie alebo hlásenie týkalo, a to až do jej skončenia. Ak sa začala daňová kontrola podľa § 15 ods. 3, 4 alebo § 15 ods. 14, alebo § 15 ods. 15 alebo opakovaná daňová kontrola, dodatočné daňové priznanie alebo hlásenie nemožno podať za kontrolované obdobie počas jej výkonu.
(5) Dodatočné daňové priznanie nemožno podať, ak bola daň správcom dane určená alebo dohodnutá podľa § 29 ods. 5 alebo ods. 6.
emily
05.05.05,19:00
pyton- hľadám hľadám a pre oči nevidím....:cool:

emily- nevadí, kontrola je nahlásená až na 20.5.

trochu ste ma upokojili - ďakujem, určite dám vedieť, ako som pochodila.
Valéria, kľud určite to máš dobre....ja to tak bežne robím ...aj soft mi to tak umožňuje. Je to tak, ako vyššie niekto píše z Poradcu, že môže, nie že musí
ondrejvla
05.05.05,19:10
Valeriam, držím všetky palce!!! Daj vedieť, ako si dopadla, budeme všetci kľudnejší, keď budeš mať za tým! Ale som presvedčená, že každá kontrola ťa len posunie dopredu, a že sú to tiež ľudia, dá sa s nimi rozumne dohodnúť! Ja myslím, že dôležitejšie je, že si si to neuznala skôr! Veď ty si prakticky tie korunky zatiaľ nechala DÚ, aj keď si ich mohla otáčať !
pyton
05.05.05,19:13
Môžeš podať dodatočné aj po doručení Oznámenia o daň. kontrole, ale už sa na neho hľadí ako na nález daňovej kontroly aj s patričnými sankciami, vlastne im to pekne uľahčíš...
/toto je len dodatok k predch. príspevkom, nie rada pre valeriam:D , tá to má dobre/
Muška
05.05.05,19:16
Valeriam, od 1.1.2005 sa môžeš určite rozhodnúť či to dáš do januára, alebo februára. Dokonca aj blok z registračnej pokladne, ktorý je uhradený v januári a klient ho nosí v gaťách a prinesie Ti ho vo februári, kľudne si môžeš odpočítať DPH vo februári.
valeriam
05.05.05,19:20
Ešte raz Vám všetkým ďakujem, nečakala som až takú debatu v túto neskorú hodinu. Držte palce, ja sa určite ozvem, čo a ako...
pyton
05.05.05,19:27
Muška, s tými blokmi z reg. pokl. by to malo platiť už dlho, tam je dôležitý dátum, pod ktorým to zaúčtuješ, takto to teda prednášajú už dosť dlho.:)
Muška
05.05.05,19:40
Pyton, až od 1.1.2005 platí odsek 2 /v tom znení/ ako to tu už niekto písal. Buď alebo.
To Oznámenie MF SR riešilo faktúry, ktoré prichádzali /a teda sa aj zaúčtovali/ neskoro. Ale registračný blok je na svete /nebol to neskorý príchod/ - to bola iba zábudlivosť napr. zamestnancov. Ale zamestnanec vlastne konal a nakupoval v mene zamestnávateľa, čiže blok existoval. Až od 1.1.2005 dali možnosť tým odst. 2 vlastne aj týmto zábudlivcom.
Libi
06.05.05,09:55
ja by som sa chcela opýtať na opačnú situáciu, a to: uplatnila som navyše DPH dajme tomu v marci a chcela by som to len opraviť v apríli. Legálne to ide alebo musím dávať dodatočné? ĎAKUJEM
Anonymka
06.05.05,10:39
Ja by som určite podala dodatočné DP.;)
pyton
06.05.05,10:41
Libi, keď chceš, popíš konkrétnejšie ako viac, možno sa to dalo dať tam aj tam.
Iveta
06.05.05,10:43
usmernenie k odpočtu DPH v prílohe
pyton
06.05.05,10:57
Ivet, ty si poklad, že si to sem pripla.:cool: Ja som to nevedela nájsť. Tak dík:) :)
Keby sa ti chcelo, bolo by dobré to dať aj do porady Zákony, tlačivá, aktuality k DPH, aby sme to mali poruke;):).
bea
06.05.05,11:10
Ja by som ešte na ukľudnenie uviedla, že na stránke www.drsr.sk (http://www.drsr.sk/) je usmernenie,kde na 18. strane je takýto príklad:

Príklad:

Platiteľ dane – výrobca sedacích súprav nakúpil poťahové látky od tuzemského dodávateľa – platiteľa dane. Dodávateľovi vznikla daňová povinnosť dňom dodania poťahových látok, t.j. 30.7.2004. Faktúru dodávateľ vyhotovil 12.8.2004, odberateľ ju obdržal 15.8.2004. Odberateľovi vzniklo právo na odpočítanie dane v ten istý deň, ako dodávateľovi vznikla daňová povinnosť, t.j. 30.7.2004. Odberateľ si odpočítanie dane neuplatnil za zdaňovacie obdobie júl 2004, kedy mu vzniklo právo na odpočítanie dane, ale za zdaňovacie obdobie august 2004, t.j. za zdaňovacie obdobie, v ktorom faktúru obdržal. Platiteľ dane nepodáva dodatočné daňové priznanie k zdaňovaciemu obdobiu, v ktorom mu vzniklo právo na odpočítanie dane, t.j. k zdaňovaciemu obdobiu júl 2004.

Ak by si platiteľ dane neuplatnil odpočítanie dane za zdaňovacie obdobie, v ktorom mu vzniklo právo na odpočítanie dane, t.j. zdaňovacie obdobie júl 2004 ani za zdaňovacie obdobie, v ktorom obdržal faktúru, t.j. zdaňovacie obdobie august 2004, odpočítanie dane si platiteľ dane môže uplatnil v dodatočnom daňovom priznaní podanom k zdaňovaciemu obdobiu, v ktorom splnil podmienky na odpočítanie dane, t.j. k zdaňovaciemu obdobiu august 2004. Správca dane bude akceptovať aj odpočítanie dane uplatnené platiteľom dane v dodatočnom daňovom priznaní podanom k zdaňovaciemu obdobiu júl 2004.

Ak si niekto chce prečítať celý text, to usmernenie je na tomto linku:

http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/pokyny_dr_sr/data/pokyn04odpdph.pdf
Muška
06.05.05,11:14
Pyton, to čo Ivetka prilepila, to je to Oznámenie MF SR v roku 2004 /tu sú riešené tie oneskorené príchody faktúr - netýka sa to registr. blokov/.
Od 1.1.2005 je odst. 2 v zákone o DPH, už novelizovaný /už sa týka aj registr.blokov/
evina
06.05.05,11:24
Iveta a Bea tieto dva linky, ktoré ste sem uviedli platia podľa mňa do 31.12.2004. U Ivet nevidím zdroj ani dátum /ak môžeš Ivi uveď ale link, ktorý uviedla Bea sa odvoláva na zákon DPH v znení zákona č. 350/2004, ale od 1.1.2005 platí zákon o DPH v znení 651/2004 a ten práve novelizoval § 51 nasledovne :



(2) Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo d) v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, alebo v prvom zdaňovacom období nasledujúcom po zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d); ak platiteľ do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d), vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d). Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) v zdaňovacom období, v ktorom daň uviedol v záznamoch podľa § 70.

Nakoľko pred hrubo vytlačeným textom je bodkočiarka, mne z toho textu vyplýva, že ak napr. faktúru obdržím aj po dvoch mesiacoch nepodávam dodatočné priznanie ale uplatním odpočet vtedy, kedy som FA dostala.

Prosím pozrite si to pozorne všetci a vyjadrite sa, aby sme sa zbytočne nedoplietli. /Všimnite si aj dátumy príkladov uvedených v daných usmerneniach-*je tam všade r. 2004/
Libi
06.05.05,11:27
čo sa týka tej mojej situácie, tak som si uplatnila DPH z daňovej faktúry na zálohu a potom aj z vyúčtovacej faktúry. Všetko v jeden mesiac. Proste vloudila se chybička. No a teraz by sa asi patrilo podať dodatočné priznanie a nie opraviť to v tento mesiac.
bea
06.05.05,11:41
Nakoľko pred hrubo vytlačeným textom je bodkočiarka, mne z toho textu vyplýva, že ak napr. faktúru obdržím aj po dvoch mesiacoch nepodávam dodatočné priznanie ale uplatním odpočet vtedy, kedy som FA dostala.

Prosím pozrite si to pozorne všetci a vyjadrite sa, aby sme sa zbytočne nedoplietli. /Všimnite si aj dátumy príkladov uvedených v daných usmerneniach-*je tam všade r. 2004/
Máš pravdu Evina, to usmernenie, ktoré som ja uviedla bolo uverejnené v r. 2004, chcela som tým dokumentovať, že "valeriam" sa nemusí báť kontroly.

K tomu, čo uvádzaš Ty - ja s Tvojím názorom súhlasím.
evina
06.05.05,11:44
Máš pravdu Evina, to usmernenie, ktoré som ja uviedla bolo uverejnené v r. 2004, chcela som tým dokumentovať, že "valeriam" sa nemusí báť kontroly.

K tomu, čo uvádzaš Ty - ja s Tvojím názorom súhlasím.
Bea ja som pochopila, že si to myslela pre Valeriam, ale ja som to tu radšej uviedla, aby si to uvedomili všetci a neaplikovali to i v r. 2005. Istota je istota :)
valeriam
01.08.05,09:28
Sľúbila som, že sa ozvem, keď budem vedieť výsledok a práve teraz som sa vrátila z DÚ: KONTROLA BOLA BEZ CHÝB!!! Jupííí!
Takže par.51 ods.2 nám vážne dáva možnosť rozhodnúť sa, či odpočet dane z prijatej faktúry (alebo aj bločku, keďže par.71 ods.5 považuje za faktúru aj doklad z ERP, ak je cena na ňom nižšia ako 50.000,-Sk) uplatníme v mesiaci, ktorý je uvedený na fa.(doklade z ERP), alebo mesiaci nasledujúcom, za predpokladu, že tieto doklady máme do podania DP.
Ak to niekomu pomôže, budem rada;).
Ďakujem Vám všetkým, čo ste sa snžili mi pomôcť:).
bendži
25.08.05,11:03
ahojte všetci poraďáci milí....


práve som sa vrátila z DÚ - zajtra mi začína kontrola na DPH, celý prvý polrok 2004.... strašne sa bojím, nikdy som ešte niečo také nezažila. Prosím prosím, poraďte, na čo sa zvyknú zameriavať, čo by som mala mať určite v poriadku (je mi jasné že všetko, ale... :-) )

Ďakujem za rady :confused:
sobubo
25.08.05,12:00
1. Skontroluj, či Ti nechýba nejaký doklad podľa evidencie dokladov DPH. Nerobí to dobrý dojem, keď na kontrole zistia že chýba nejaky bločok z benzínu a pod.
2. Prejdi si vyst. faktúry či sedia čísla a hodnoty DPH. Zamerajú sa na plnenia oslobodené od DPH ak také robíš. Tak isto sa pozrú na výpisy z účtov, či sa tam neobjavila nejaká platba z ktorej nebola odvedená DPH ( zálohové platby - pozor).
3. Na vstupe kontrolujú oprávnenosť odpočtu DPH ( prislušenstvo osobného auta, reprezentačné apod., kde da nedá uplatniť odpočet).
4. Vytlač im zoznam použitých značiek a symbolov na dokladoch a pekne ulož dokady, aby sa v tom dalo dobre orientovať.

Držím palce aby to dobre dopadlo. Nestresuj sa nejde o život.
bendži
31.08.05,12:22
1. Skontroluj, či Ti nechýba nejaký doklad podľa evidencie dokladov DPH. Nerobí to dobrý dojem, keď na kontrole zistia že chýba nejaky bločok z benzínu a pod.
2. Prejdi si vyst. faktúry či sedia čísla a hodnoty DPH. Zamerajú sa na plnenia oslobodené od DPH ak také robíš. Tak isto sa pozrú na výpisy z účtov, či sa tam neobjavila nejaká platba z ktorej nebola odvedená DPH ( zálohové platby - pozor).
3. Na vstupe kontrolujú oprávnenosť odpočtu DPH ( prislušenstvo osobného auta, reprezentačné apod., kde da nedá uplatniť odpočet).
4. Vytlač im zoznam použitých značiek a symbolov na dokladoch a pekne ulož dokady, aby sa v tom dalo dobre orientovať.

Držím palce aby to dobre dopadlo. Nestresuj sa nejde o život.
ďakujem za rady :) davam do poriadku este drobnosti, tetuska a ujo pravdepodobne pridu na buduci tyzden, tak sa na nich pripravujem :) nejde o zivot ale zial ide o prachy.... tak trochu sa obavam sefovej reakcie ked zisti, ze nejake prachy nam uz nevratia, a len sa modlim, aby k tomu nepribudla aj nejaka zbytocna pokuta

pekny den prajem :)
SlavaK
05.09.05,11:27
Som začiatočník, neviem, ale myslim, že Vladan ma pravdu.

Podla mna si naozaj moze vybrat zdanovacie obdobie, bud bezne alebo prve nasledujuce, ak ma doklad.
Alebo je to inak?
svobodova
05.09.05,11:37
Si síce začiatočník, ale myslím, že máš pravdu.
Je možné si vybrať toto obdobie a tiež by sa to dalo upraviť internou smernicou ako napísal tuším renne.
ala13
05.09.05,12:43
Velmi peknu paniku ste vyrobili, vyznelo to ozaj dramaticky a velmi pekne ste to vyriesili. Len mi teraz poradte, kam to mam davat, ci radsej do skorsieho ci neskorsieho mesiaca, lebo sa mi zda, ze povinnost pri niektorych opakovanych platbach napr. zalohovych telekomunikaciam, pre nich vznika az v mesiaci prijatia zalohy, a tak netusim, ci nie je predsa len istejsie davat to do toho neskorsieho mesiaca?
Nemate niekto na to smernicu uz urobenu? Vopred vdaka.
SlavaK
06.09.05,10:49
My smernicu zial nemame, este sa len ucime. Ala13 zacala si so zalohami. Prave sa s nimi trapim. Ale ide mi o zalohy z opacneho pohladu (my ako dodavatel). Mame mnozstvo najomnych zmluv s najomnikmi, v ktorych mame uvedene zalohove platby za poskytnute sluzby (refakt. dodavky elektriny, plynu, vody). Vsetky sumy v zmluvach su bez DPH. Ako sa refakturuje u Vas? Kedy odvadzate DPH? Ako uctujete zalohy, DPH, platbu? Ako uctujete pri vyuctovaní zaloh?

Urobila by som chybu, keby som vystavila odberatelsku fakturu s vycislenim prislusnej DPH (a aj jej odvodom) este pred zaplatením odberatela?
ala13
07.09.05,09:24
Pred zaplatenim mozes vystavit, nemala by si vystavovat fakturu pred dodanim tovaru alebo sluzby. Iba ak zalohovu.