sneky
22.09.08,14:01
Ahojte neviete mi poradiť náhodou aká je optimálna cena smrekovej guľatiny na SR. Jednalo by sa o stredový priemer okolo 200 - 400 mm. ( samozrejme neopracovanej , nesušenej ).
Počul som totiž , že v severských štátoch ( Fínsko, švédsko ..atď) sa dá zohnať lacnejšie drevo na stavbu zrub. Dokonca vraj su tie odrody smrekov odolnejšie a drevo je kvalitnejšie vzhľadom na tpo kde to vyrástlo. Poprosím akékoľvek rady , nazory atď.
ďakujem
Martin Mocko
22.09.08,12:39
Ahojte neviete mi poradiť náhodou aká je optimálna cena smrekovej guľatiny na SR. Jednalo by sa o stredový priemer okolo 200 - 400 mm. ( samozrejme neopracovanej , nesušenej ).
Počul som totiž , že v severských štátoch ( Fínsko, švédsko ..atď) sa dá zohnať lacnejšie drevo na stavbu zrub. Dokonca vraj su tie odrody smrekov odolnejšie a drevo je kvalitnejšie vzhľadom na tpo kde to vyrástlo. Poprosím akékoľvek rady , nazory atď.
ďakujem

Cena gulatiny je zavisla od triedy zaradenia. Existuje I, II, IIIA, IIIB a IIIC trieda. Tebe na zrub kludne staci III kategoria. Urcite je smrek lepsi z tvrdsich podmienok - drevo je tuhsie. I na Slovensku mame kvalitne drevo - ved ho i vyvazame do krajin, kde gulatinu setria na horsie casy. A odkedy uz nepracujem s drevom taktiez sa ceny dost pomenili...ale predpokladam za dovoz by si asi zaplatil viac ako za samotne drevo.
sneky
22.09.08,12:49
Ahoj. diky za odpoved. kedže vidím , že evidentne sa fachu rozumieš, rad by som vedel niečo o využití dreva podla tých tried o ktrých píšeš. A zaroveň kde na slovensku je najlepsie sa obratit ked by som chcel take drevo kupit.
Martin Mocko
22.09.08,12:59
Ahoj. diky za odpoved. kedže vidím , že evidentne sa fachu rozumieš, rad by som vedel niečo o využití dreva podla tých tried o ktrých píšeš. A zaroveň kde na slovensku je najlepsie sa obratit ked by som chcel take drevo kupit.

Máš SS
mpca
22.09.08,13:29
Výrezy sa zatrieduju podla akosti:
I. trieda: Dyhárenské výrezy, výrezy na výrobu hud. nástrojov a špeciálne priemyselné výrezy určené na výrobu dýh, hud. nástrojov a tech. potrieb.
II. tireda: preglejkárenské výrezy, zápalkárenské výrezy, výrezy na športové a iné potreby, sudárenské výrezy.
III. trieda: piliarske výrezy akosti III.A, III.B, III.C, stĺpové výrezy a stĺpovina, špeciálne banské výrezy a výrezy na stavebné účely.
IV. trieda: drevo na výrobu drevovniny, banské výrezy a benské drevo, žrďovina.
V. trieda: vlákninové a ostatné priemyselné drevo určené na chemické a mechanické spracovanie.
VI. trieda: palivové drevo.

Toľko som opísal z noriem.
Čo sa týka ceny treba pozrieť internet niektorý spracovatelia majú na internete cenníky.

III.A trieda (smrek) cena sa pohybuje 1700 - 2100 Sk/m3
III.B trieda (smrek) cena sa pohybuje 1400 - 1800 Sk/m3
III.C trieda (smrek) cena sa pohybuje 1000 - 1300 Sk/m3
Ceny sú podľa hrúbkových stupňov a bez DPH:rolleyes:

Dal by som tu aj cenník ale načo by som to robil :)
sneky
22.09.08,13:33
Výrezy sa zatrieduju podla akosti:
I. trieda: Dyhárenské výrezy, výrezy na výrobu hud. nástrojov a špeciálne priemyselné výrezy určené na výrobu dýh, hud. nástrojov a tech. potrieb.
II. tireda: preglejkárenské výrezy, zápalkárenské výrezy, výrezy na športové a iné potreby, sudárenské výrezy.
III. trieda: piliarske výrezy akosti III.A, III.B, III.C, stĺpové výrezy a stĺpovina, špeciálne banské výrezy a výrezy na stavebné účely.
IV. trieda: drevo na výrobu drevovniny, banské výrezy a benské drevo, žrďovina.
V. trieda: vlákninové a ostatné priemyselné drevo určené na chemické a mechanické spracovanie.
VI. trieda: palivové drevo.

Toľko som opísal z noriem.
Čo sa týka ceny treba pozrieť internet niektorý spracovatelia majú na internete cenníky.

III.A trieda (smrek) cena sa pohybuje 1700 - 2100 Sk/m3
III.B trieda (smrek) cena sa pohybuje 1400 - 1800 Sk/m3
III.C trieda (smrek) cena sa pohybuje 1000 - 1300 Sk/m3
Ceny sú podľa hrúbkových stupňov a bez DPH:rolleyes:

Dal by som tu aj cenník ale načo by som to robil :)



Dik za info...ale cennik by bodol..resp. kde by som si ho vedel najst:)???www
mpca
23.09.08,03:50
Tu je ten cenník, heslo k nemu pošlem cez SS.
chlap
23.09.08,09:26
Neviem, či sa gulatina cenovo veľmi odlišuje od hranolov a dosiek, ale ja som kupoval rezané drevo (krov a podlahy) za 7.000,- Sk / m3 vrátane DPH.
mpca
24.09.08,06:23
Neviem, či sa gulatina cenovo veľmi odlišuje od hranolov a dosiek, ale ja som kupoval rezané drevo (krov a podlahy) za 7.000,- Sk / m3 vrátane DPH.
Isteže Piliarska guľatina sú vlastne len 4-8m výrezy z kmeňa stromu. Následne táto guľatina ide na pílu a podla kvality vstupnej guľatiny sa vyrába rezivo.
Takže do ceny reziva sa započítava napr. doprava na pílu, cena práce výroby reziva, atď...
Najlacnejšie drevo je "na pni" cca 200 - 400 Sk/m3, každým ďalším procesom ide cena hore na píle ako rezivo môže byť aj 6000 - 8000 Sk/m3.
sneky
01.10.08,12:23
Diky za infosky, ak by este nahodou niekto mal dobry tip na nejaku schopnu , serioznu pilu v okoli Novej Bane, Zamkov, Nitry, Zarnovice a Ziaru dajte sem kontakt.
buryk
25.10.10,20:20
Pilu Vnovej Bani viem len neviem cimvozem napisat tu cislo
fetya
27.10.10,18:36
co stoji teraz kubik dreva? potrebujem na krov asi 22m3, a neviem, ci sa oplati kupit teraz, alebo cakat s tim este do jari?
radek666
28.10.10,18:17
co stoji teraz kubik dreva? potrebujem na krov asi 22m3, a neviem, ci sa oplati kupit teraz, alebo cakat s tim este do jari?

cca 200 EUR západné slovensko
buryk
28.10.10,18:17
Poopitujsa na viacerich pilech niekde sa da dohodnut na cene Tu vokoli ide cena tak okolo 5700 sk aviec
fetya
28.10.10,18:34
najlepsia ponuka pre cely krov 3400 eur, inde4200,v madarsku zatial najdrahsie 5600 eur