plada
22.09.08,14:21
Ahojte, poraďáci, stojíme pred otázkou opraviť strechu len formou hydroizolácie alebo je lepšie ju aj zatepliť? Mám ponuku na obidve práce, len sa nevieme v dome rozhodnúť, čo je lepšie. Ešte musím povedať, že nemám veľmi dobré referencie na zatepľovanie domov. Aké máte s tým skúsenosti? Za radu Vám ďakujem
Plada
Orim
22.09.08,17:05
Skúsenosti s tým nemám, ale ja by som aj zateplil. U tohoto spôsobu opravy je však návratnosť dosť dlhodobá záležitosť. Vidím to tak okolo 20 rokov.
Lotarka
29.09.08,12:40
My sme tiež pred opravou strechy. Väčšina nám odporúčala, keď už robiť strechu, tak zo zateplením, hlavne ak chceme v najbližších rokoch riešiť celkové zateplenie bytovky. No myslím si, že by sme potrebovali odborný posudok vypracovaní na požiadavky nášho domu.
Škoda, že sa nevyjadrili viacerí.
JaDo
30.09.08,20:33
My sme práve dokončili hydroizoláciu suterénu (z vonku) a premýšľame, ako ďalej.
Nakoľko by bolo dobré opraviť a prípadne zatepliť plochú strechu, vymeniť okná, dvere, výťahy, opraviť a zatepliť opláštenie domu (sys.porucha) navrhnem, aby sme si v prvej fázi dali od odborníkov vypracovať len odborný posudok (nie projekt) s orientačným odhadom nákladov.
Na to odhadujem cca 25 tis. +,- 10.
Ten odborný posudok by bol dobrý najmä ak budeme tápať napr. či pri oprave strechy zateplovať alebo nie.
Orim
01.10.08,21:12
Ja som bol nedávno na seminári komplexná obnova bytových domov a tam jeden inžinier vykladal, že je trestuhodné ak vám vypočítajú napr. 6 cm hrúbku povedzme polystyrénu na zateplenie a takú vrstvu tam dať. Mala by sa tam dať podľa neho aspoň 10 cm vrstva, pretože vrstva materiálu použitého na zateplenie je len minimálna hodnota z celej obnovy steny okolo 10%.
Ďalej som počul od nejakých projektantov, že naša norma na nízkoenergetický dom je taká istá ako v nemecku norma na bytový dom (panelák). A ak sa budú zjednocovať normy v únii určite sa to neprikloní k našej. Vraj budú tvrdšie.
milanko222
02.10.08,02:03
Ja som bol nedávno na seminári komplexná obnova bytových domov a tam jeden inžinier vykladal, že je trestuhodné ak vám vypočítajú napr. 6 cm hrúbku povedzme polystyrénu na zateplenie a takú vrstvu tam dať. Mala by sa tam dať podľa neho aspoň 10 cm vrstva, pretože vrstva materiálu použitého na zateplenie je len minimálna hodnota z celej obnovy steny okolo 10%.
Ďalej som počul od nejakých projektantov, že naša norma na nízkoenergetický dom je taká istá ako v nemecku norma na bytový dom (panelák). A ak sa budú zjednocovať normy v únii určite sa to neprikloní k našej. Vraj budú tvrdšie.


Ja by som pre ten ktorý materiál pozrel " K a cenu " a použil malú násobilku.

Milan
xxxVilma
02.10.08,12:10
Nam pred rokom rokom robila fy Imprex opravu plochej strechy cca 330 m2, ale iba
hydroizolaciu bez zateplenia /nedohodli sme sa pre nedostatok penazi/,neuvazujeme o zateplovani bytovky. Oprava nas stala 140 tis. Sk