mocekz
22.09.08,15:32
ahojte, viem, že je tu toho popísaného na túto tému už veľa, ale som z toho úplný jeleň a tak by som potrebovala iba krátke zhrnutie:
1, firma, ktorá kúpi auto v roku 2008 ho na daňovom úrade prihlási až v 1/2009 a v tom mesiaci uhradí aj daň?
2, SZČO, ktorá používa súkromný automobil (tzn. ako vlastník je zapísaná FO) musí auto, ktoré začala používať na podnikanie v roku 2008 nahlásiť daňovému úradu do 30-tich dní a daň uhradí až v 1/2009?
Ak sa mýlim, prosím, opravte ma. ĎAKUJEM
Denda
22.09.08,13:40
ahojte, viem, že je tu toho popísaného na túto tému už veľa, ale som z toho úplný jeleň a tak by som potrebovala iba krátke zhrnutie:
1, firma, ktorá kúpi auto v roku 2008 ho na daňovom úrade prihlási až v 1/2009 a v tom mesiaci uhradí aj daň?
2, SZČO, ktorá používa súkromný automobil (tzn. ako vlastník je zapísaná FO) musí auto, ktoré začala používať na podnikanie v roku 2008 nahlásiť daňovému úradu do 30-tich dní a daň uhradí až v 1/2009?
Ak sa mýlim, prosím, opravte ma. ĎAKUJEM
A v čom vidíte rozdiel v bode 1 oproti bodu 2?
mocekz
22.09.08,13:52
asi som poriadne popletená, že? Ale nikto múdry ešte z neba nespadol ... Takže v oboch prípadoch podávam daňové priznanie aj platím daň až v 1/2009?
Denda
22.09.08,13:55
asi som poriadne popletená, že? Ale nikto múdry ešte z neba nespadol ... Takže v oboch prípadoch podávam daňové priznanie aj platím daň až v 1/2009?
Nie bod 2 je správne.
Martin Mocko
22.09.08,13:55
asi som poriadne popletená, že? Ale nikto múdry ešte z neba nespadol ... Takže v oboch prípadoch podávam daňové priznanie aj platím daň až v 1/2009?

V obidvoch prípadoch je dôležitý dátum "prvého použitia na podnikateľské účely". Inak princíp ten istý.
Denda
22.09.08,14:09
asi som poriadne popletená, že? Ale nikto múdry ešte z neba nespadol ... Takže v oboch prípadoch podávam daňové priznanie aj platím daň až v 1/2009?
Áno, ale oznamovaciu povinnosť si musíte splniť do 30 dní. Za nesplnenie povinnosti je pokuta.
mocekz
22.09.08,14:12
Napíšte mi to, prosím, po lopate, lebo som tou lopatou asi udretá:mad::) Takže s.r.o. začne používať auto v 05/2008, do 30-tich dní ho prihlási a v 01/2009 zaplatí daň?
Zoltán Kovács
22.09.08,14:13
Napíšte mi to, prosím, po lopate, lebo som tou lopatou asi udretá:mad::) Takže s.r.o. začne používať auto v 05/2008, do 30-tich dní ho prihlási a v 01/2009 zaplatí daň?
Presne tak.
Denda
22.09.08,14:24
Napíšte mi to, prosím, po lopate, lebo som tou lopatou asi udretá:mad::) Takže s.r.o. začne používať auto v 05/2008, do 30-tich dní ho prihlási a v 01/2009 zaplatí daň?
Áno, ale auto sa neprihlasuje formou daňového priznania, ale oznámením, ktoré Vám dajú na príslušnom daňovom úrade alebo ho napíšete formou listu.
Daňové priznanie sa podáva do 31.1.2009 a aj daň sa uhradí do 31.1.2009.
Zrejme máte chaos v tom, že ste nepostrehli zmenu platnú od 1.1.2008 v dani z motorových vozidiel a to v tom, že bolo zrušené podávanie daňového priznania v priebehu roka.
mocekz
23.09.08,11:30
To som tomu zasa dala :mad: To oznámenie má nejakú ustálenú formu resp. tlačivo? Dá sa niekde stiahnuť? Ďakujem.
Anja111
23.09.08,11:35
To som tomu zasa dala :mad: To oznámenie má nejakú ustálenú formu resp. tlačivo? Dá sa niekde stiahnuť? Ďakujem.
Prikladám:
Mária.K.
23.09.08,11:50
Chcem sa opýtať na názor kolegov z porady, či je potrebné robiť oznamovaciu povinnosť vo vzťahu k správcovi dane aj pri vozidlách, na ktoré sa vzťahuje oslobodenie od dane. Napríklad: 20.9.2008 kúpim LKT, ktorý sa využíva pri ťažbe dreva v lesnej výrobe a vzťahuje sa naň oslobodenie od dane z motorových vozidiel podľa § 86 ods.2 písm. c) zákona o miestnych daniach.
Melnick
24.09.08,23:41
Len tak prikadám link, nech to máme v jednej téme. :)

http://www.zbierka.sk/clanok/69/rss/default.aspx
optimistka
25.09.08,10:57
podľa mňa oznamovacia povinnosť a 30 dňová lehota sa vzťahuje aj na vozidlá ktoré sú od dane z MV oslobodené či už z titulu zákona alebo VZN samosprávneho kraja, je v DP na to aj kolonka.
Oznamovaciu povinnosť nemáš len v prípade že vozidlo nie je predmetom dane
Stefan2005
25.09.08,12:48
Pridávam tiež jeden link

v jednom archíve: tlačivo DPDMV-2008, Poučenie, Potvrdenie

http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/tlaciva_danovych_priznani/data/dan_mv2008.zip
Melnick
25.09.08,14:29
mimotemyTo sa nám bude v 2009 zdaňovať jedna radosť :D:D:D
Aťka
27.09.08,19:55
chcem sa opytat, konatel v sro bude pozivat svoje sukromne auto, ale auto uz je prihlasene na zivnost, lebo ho vyuziva scasti aj tam treba ho prihlasit este raz na DU alebo len podla dni zaplatit cestnu dan v roku 2009. alebo v sročke cestnu dan neplati vobec. dakujem
Zoltán Kovács
27.09.08,19:59
chcem sa opytat, konatel v sro bude pozivat svoje sukromne auto, ale auto uz je prihlasene na zivnost, lebo ho vyuziva scasti aj tam treba ho prihlasit este raz na DU alebo len podla dni zaplatit cestnu dan v roku 2009. alebo v sročke cestnu dan neplati vobec. dakujem

Netreba prihlásiť.
Paula
27.09.08,20:03
alebo len podla dni zaplatit cestnu dan v roku 2009


Cestná daň sa platila naposledy za kal. rok 2004.
Aťka
27.09.08,20:11
Cestná daň sa platila naposledy za kal. rok 2004.
nie je to jedno, ja to stale volam cestna dan, ja viem ze je to dan z MV paula
Paula
27.09.08,20:31
nie je to jedno, ja to stale volam cestna dan, ja viem ze je to dan z MV paula


mimotemy sú medzi nami aj nováčikovia v účtovníctve , ktorí hľadajú správne informácie, tak ich nezavádzajme nesprávnymi pojmami. Ďakujem.:)
Aťka
27.09.08,20:44
OK, Pauli, nebudeme zavazdat.

ale aj tak som nedostala odpoved, lebo mam pocit ze v sročke platit dan z MV konatel nemusi, ked je jeho vlastne, alebo nemam pravdu?
Melnick
27.09.08,22:56
http://www.drsr.sk/wps/images/dot.gif

Otázka adresovaná DRSR :

Konateľ obchodnej spoločnosti a súčasne zamestnanec používa svoje motorové vozidlo niekoľko dní v mesiaci na služobné účely. Je potrebné toto vozidlo prihlásiť na daňovom úrade ? Ako sa vysporiada daň v nadväznosti na dobu použitia auta na služobné cesty?

Odpoveď DRSR :

Jedným z daňovníkov dane z motorových vozidiel vymedzených v ustanovení § 85 zákona č. 582/2004 Z.z. o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady v znení neskorších predpisov (ďalej zákon o miestnych daniach) je podľa ods. 2 písm. a) zamestnávateľ, ale len za podmienky, ak vypláca cestovné náhrady zamestnancovi za použitie vozidla, v dokladoch ktorého je ako držiteľ zapísaný zamestnanec. Pre účely dane z motorových vozidiel sa za zamestnanca považuje aj konateľ resp. spoločník spoločnosti.
Na zamestnávateľa ako daňovníka dane z motorových vozidiel sa pri vzniku a zániku daňovej povinnosti v priebehu roka 2008 nevzťahuje oznamovacia povinnosť podľa § 90 ods. 2 zákona o miestnych daniach.
Daňovú povinnosť za zdaňovacie obdobie roku 2008 zamestnávateľ ako daňovník dane z motorových vozidiel oznámi až podaním daňového priznania k dani z motorových vozidiel v lehote do 2. februára 2009.
Ak vznikne alebo zanikne daňová povinnosť v priebehu roku 2008, každý daňovník vymedzený v ustanovení § 85 zákona o miestnych daniach, t.z., aj zamestnávateľ / § 85 ods. 2 písm. a) zákona o miestnych daniach/, je povinný zaplatiť pomernú časť dane v lehote na podanie daňového priznania. Pomerná časť dane ( § 91 ods. 6 zákona o miestnych daniach) sa vypočíta ako súčin jednej dvanástiny ročnej sadzby dane a počtu aj začatých kalendárnych mesiacov, v ktorých sa vozidlo používalo na podnikanie.
Aťka
28.09.08,20:03
dakujem za odpoved, ale podla prispevku od melnicka dan zaplatit musime v sročke, ale našla som v inej teme odpoved vid nizsie:

Keď konateľ, využije pri pracovnej ceste súkromné vozidlo resp. vozidlo nezaradené v obchodnom majetku s.r.o.čky, ten platiť daň z motorových vozidiel nemusí, lebo ako konateľ nevyužil motorové vozidlo na podnikanie (ako konateľ nepodniká, nemá živnostenský list, ten má s.r.o.-čka) a ani s.r.o. toto auto nevyužíva na podnikanie - využíva ho konateľ pri plnení úloh, ktoré mu vyplývajú so špecifického postavenia - je vymenovaný alebo zvolený do orgánov právnickej osoby ale nemusí byť k právnickej osobe v pracovnoprávnom vzťahu. Za takto využité auto sa DzMV neplatí. Konateľ tak nespĺňa definíciu daňovníka dane z motorových vozidiel v zmysle § 85 zákona 582/2004 - Daňovníkom je fyzická osoba alebo právnická osoba alebo jej organizačná zložka zapísaná do obchodného registra, ktorá používa vozidlo na podnikanie.

a z toho zase vyplýva ze nemusim platit ani podat priznanie


tak ako to vlastne je ????
Melnick
28.09.08,20:07
Aťka a s akým dátumom je ten príspevok ???
Melnick
28.09.08,20:41
Našla som ho



skaspa
24-01-07, 12:06 AM

Jedna informácia hovorí,že ak používa konateľ súkromé auto tak musí byť zaplatená DzMV/dračica/,druhá,že nemusí/skaspa/.Tak ako toje?veľa času nezostáva. ver skaspovi :D

Keď konateľ, využije pri pracovnej ceste súkromné vozidlo resp. vozidlo nezaradené v obchodnom majetku s.r.o.čky, ten platiť daň z motorových vozidiel nemusí, lebo ako konateľ nevyužil motorové vozidlo na podnikanie (ako konateľ nepodniká, nemá živnostenský list, ten má s.r.o.-čka) a ani s.r.o. toto auto nevyužíva na podnikanie - využíva ho konateľ pri plnení úloh, ktoré mu vyplývajú so špecifického postavenia - je vymenovaný alebo zvolený do orgánov právnickej osoby ale nemusí byť k právnickej osobe v pracovnoprávnom vzťahu. Za takto využité auto sa DzMV neplatí. Konateľ tak nespĺňa definíciu daňovníka dane z motorových vozidiel v zmysle § 85 zákona 582/2004 - Daňovníkom je fyzická osoba alebo právnická osoba alebo jej organizačná zložka zapísaná do obchodného registra, ktorá používa vozidlo na podnikanie.

Aťka myslím, že neriešime stav platný v r. 2007, ale stav platný od 1.1.2008 a následné zdaňovanie vozidiel v r. 2009:)
keča
29.09.08,14:26
asi tu teraz nie som správne:)
vedel by mi niekto stručne povedať aké všetky poplatky je potrebné zaplatiť hneď po kúpe ojazdeného auto od súkromnej osoby. a čo všetko počas roka okram dane, zákonnej poistky ,...niečo som si už zisťovala,len by om nerada zabudla na niečo.
Melnick
08.10.08,14:22
cloe
08.10.08,14:59
Klient kúpil nákladné vozidlo na prepravu kontajnerov.
V Osvedčení o evidencii je uvedené- Druh: Nákladné vozidlo špeciálne.
Rozumiem tomu správne, že takéto vozidlo nie je predmetom dane z MV?
Melnick
08.10.08,15:13
Predmet dane
Predmetom dane z motorových vozidiel je

motorové vozidlo a prípojné vozidlo kategórie M, N a O,
ktoré sa používa v Slovenskej republike na podnikanie alebo na činnosti, z ktorých plynúce príjmy sú predmetom dane z príjmov.Predmetom dane z motorových vozidiel nie je vozidlo

používané na skúšobné jazdy alebo iné jazdy, ktoré má pridelené zvláštne evidenčné číslo,
určené na vykonávanie špeciálnych činností, ktoré nie je určené na prepravu a v dokladoch vozidla je označené ako špeciálne vozidlo.http://portal.gov.sk/Portal/sk/Default.aspx?CatID=39&aid=942
cloe
08.10.08,15:24
Predmet dane
Predmetom dane z motorových vozidiel je

motorové vozidlo a prípojné vozidlo kategórie M, N a O,
ktoré sa používa v Slovenskej republike na podnikanie alebo na činnosti, z ktorých plynúce príjmy sú predmetom dane z príjmov.Predmetom dane z motorových vozidiel nie je vozidlo

používané na skúšobné jazdy alebo iné jazdy, ktoré má pridelené zvláštne evidenčné číslo,
určené na vykonávanie špeciálnych činností, ktoré nie je určené na prepravu a v dokladoch vozidla je označené ako špeciálne vozidlo.http://portal.gov.sk/Portal/sk/Default.aspx?CatID=39&aid=942

No veď práve, je to špeciálne vozidlo ale aj na prepravu. To ma mýli.
mandula
08.10.08,15:27
Klient kúpil nákladné vozidlo na prepravu kontajnerov.
V Osvedčení o evidencii je uvedené- Druh: Nákladné vozidlo špeciálne.
Rozumiem tomu správne, že takéto vozidlo nie je predmetom dane z MV?

Cloe, toto vozidlo bude predmetom dane, a to preto, lebo sa používa na prepravu (budú sa ním prepravovať kontajnery).
Špeciálne vozidlo nie je predmetom dane z MV len v tom prípade, ak sa nepoužíva na prepravu - viď § 84 ods. 2 písm. b:

§ 84
Predmet dane

(1) Predmetom dane z motorových vozidiel je motorové vozidlo a prípojné vozidlo kategórie M, N a O 38) (ďalej len "vozidlo"), ktoré sa používa v Slovenskej republike na podnikanie 12) alebo na činnosti, z ktorých plynúce príjmy sú predmetom dane z príjmov 39) (ďalej len "podnikanie").

(2) Predmetom dane z motorových vozidiel nie je vozidlo

a) používané na skúšobné jazdy alebo iné jazdy, ktoré má pridelené zvláštne evidenčné číslo, 40)
b) určené na vykonávanie špeciálnych činností, ktoré nie je určené na prepravu a v dokladoch vozidla je označené ako špeciálne vozidlo. 41)
cloe
08.10.08,15:34
Díky, no veď práve preto som bola na rozpakoch.