barbie18
22.09.08,14:59
Ahoj..

Mám takýto problém:
Žena porodila dieťatko v júli, ja neviem presne dajme tomu 15. 7. 2008. Od tohto dátumu je teda na materskej.. Ale nebola predtým nikde zamestnaná, nakoľko robila a ešte vraj robí na dohodu na ministerstve.... Takže materskú poberá od štátu.. Moja otázka je: Manžel chce ísť od 1. 10. 2008 na materskú na miesto nej.. Vraj sa im to oplatí, lebo on mal iný príjem, tak sa mu to bude počítať z toho väčšieho príjmu, lebo od 2. 6. 2008 mal 60.000,-Sk v hrubom.. A nejaká pani na sociálke mu povedala, že pár mesiacov pred narodením keď zmení zamestnávateľa tak sa mu počíta ten lepší priemer, t.j. od nového zamestnávateľa.. Predtým bol nezamestnaný...

Chcem sa spýtať, či môže ísť on na miesto nej na materskú, keď ona ja ako nezamestnaná, ktorá robí len na dohodu... Či sa materská neviaže na tých 6 mesiacov len na matku, či to môže po 3 mesiacoch len tak, zmeniť.. Čo vyplýva mne z toho ako mzdovej účtovníčky.. Mám ho niekde prehlásiť, dať niekde navedomie niekomu, a z čoho a ako mu budem počítať výšku jeho mesačnej mzdy keď bude na tej materskej a potom na rodičovskej... Je v tom rozdiel a ak áno, tak aký..????

Eventuálne by si ma vedel/a odkázať na niekoho, kde by som získala odpoveď na moje otázky????

Vopred ďakujem.

Pa Lenka
Marína
22.09.08,14:39
Otec môže ísť na materskú po 14 tich týždňoch materskej matky a najskôr od začiatku 7. týždňa veku dieťaťa.
Odpoveď nájdeš aj tu http://www.vop.gov.sk/otec-na-materskejxx
brčko
22.09.08,22:12
Ahoj..

Mám takýto problém:
Žena porodila dieťatko v júli, ja neviem presne dajme tomu 15. 7. 2008. Od tohto dátumu je teda na materskej.. Ale nebola predtým nikde zamestnaná, nakoľko robila a ešte vraj robí na dohodu na ministerstve.... Takže materskú poberá od štátu..
- ak predtým nerobila, tak predpokladám, nesplnila podmienky na nárok na materské, takže nepoberá materské zo soc.poistovne ale len rodičovský príspevok (RP) od mesiaca narodenia dieťaťa z UPSVaR (???).
- Pracovať na dohodu môže aj počas poberania RP aj počas poberania materskej (ak by materské predsalen poberala).
- Ak si podala prihlášku na soc.poistovnu, tak je počas tejto doby aj dôchodkovo poistená štátom ako osoba riadne sa starajúca o dieťa do 6rokov. A to dovtedy ak pracovala len na dohodu nebola. Z toho istého dôvodu je aj zdravotne poistená štátom.
Moja otázka je: Manžel chce ísť od 1. 10. 2008 na materskú na miesto nej.. Vraj sa im to oplatí, lebo on mal iný príjem, tak sa mu to bude počítať z toho väčšieho príjmu, lebo od 2. 6. 2008 mal 60.000,-Sk v hrubom.. A nejaká pani na sociálke mu povedala, že pár mesiacov pred narodením keď zmení zamestnávateľa tak sa mu počíta ten lepší priemer, t.j. od nového zamestnávateľa.. Predtým bol nezamestnaný... dosť rozporuplná informácia: bol predtým nezamestnaný alebo bol predtým zamestnaný u druhého zamestnávatela s nižším príjmom. Dôležité je, či vôbec splna podmienky na nárok na materské, t.j. napr. či bol v období 1.10.06 do 30.9.08 aspon 270dní nemocensky poistený!!! Ak nie nárok na materské mu nevznikne, takže by mal nárok len na poberanie rodič.príspevoku. Samozrejme v čase poberania materského/rodič. príspevku ním, nemôže manželka poberať ani rodič.príspevok ani materské.

Chcem sa spýtať, či môže ísť on na miesto nej na materskú, keď ona ja ako nezamestnaná, ktorá robí len na dohodu... Či sa materská neviaže na tých 6 mesiacov len na matku, či to môže po 3 mesiacoch len tak, zmeniť..
Ona vlastne:
- ako nezamestnaná ani nečerpe MD a
- predpokladám ako som písala vyššie ani nepoberá materské,
- takže fakticky sa "riadne stará o dieťa do 6 rokov" (z toho titulu je dôchodkovo poistená, ak podala prihlášku na SP a tiež následne aj zdrav.poistená) a
- poberá rodič.príspevok.
Ak sa dohodnú, tak sa môže manžel (ak od narodenia uplynuli už 3mesiace)
- "riadne o dieťa starať" a
- ako zamestnaný si čerpať "rodič.dovolenku podla § 166 ods.1" zákonníka práce (je to to isté akoby si žena čerpala materskú dovolenku, len u muža sa to nenazýva MD ale je to RD podla §166 ods.1, nie ods.2 ZP)
- a ak splní podmienky na nárok na materské, tak bude poberať materské podla § 49 ods.1 + 2 písm.d) zákona o sociálnom poistení, inak len rodič.príspevok
Čo vyplýva mne z toho ako mzdovej účtovníčky.. Mám ho niekde prehlásiť, dať niekde navedomie niekomu, a z čoho a ako mu budem počítať výšku jeho mesačnej mzdy keď bude na tej materskej a potom na rodičovskej...
- počas "poberania materského" a teda čerpania rodič.dovolenky podla § 166 ods.1 nemôže poberať mzdu/resp.mať vymer.základ pre nem.poistenie. Neviem, prečo by ste ho mali platiť nadalej, ak sa bude starať o dieťa a nebude pracovať (ak to bolo takto mienené). Ak by však pracoval len na dohodu, nie na PZ a nadalej sa staral o dieťa, tak poberať materské môže.
- Podla mna treba v tomto prípade urobiť aj tie isté nahlásenia do SP a ZP ako pri nástupe ženy na MD. V RLFO je okienko pre nástup na MD a RD rovnaké, takže problém by nemal nastať. V ZP neviem. Ak bude pracovať na dohodu, tiež treba podať prihlášku na SP, ako v inom prípade. A on sám by si mal podať prihlášku na SP, ak chce aby za neho štát platil dôch.poistenie počas tejto doby a samozrejme manželka musí podať odhlášku. Ak napr. nastúpi do práce na PZ, musí zase sám podať odhlášku.
- Ak bude pracovať po ukončení čerpania RD podla § 166 ods.1, tak vlastne nebude čerpať RD podla § 166 ods.2 a budete mu vypočítavať normalne mzdu za prácu (to že bude poberať rodič.príspevok vás nemusí zaujímať, u vás bude riadne zamestnaný). Ak pracovať nebude ale nastúpi na RD podla § 166 ods.2, ktorú môže čerpať až do 3rokov dieťaťa, tak mu nástupom na túto RD podla § 166 ods.2 prerušíte poistenie v SP (čo však nepredpokladám). Je v tom rozdiel a ak áno, tak aký..????

Eventuálne by si ma vedel/a odkázať na niekoho, kde by som získala odpoveď na moje otázky????

Vopred ďakujem.

Pa Lenka

Ak to zhrniem aj z tých dosť neúplných info:
- Ak by aj manžel splnil nárok na materské, tak jeho príjem sa zníži z tých 60000,- hrubého, čo je neviem presne, no predpokladám cca 46000 čistého na cca 16000,- mesačne materskej + možno príjem z dohody. Počas tejto doby by bol dôchodkovo poistený z VZ cca 12000 a nie zo sumy 60000,-.
- manželka by nadalej mohla pracovať na dohodu ale by prišla o rodič.príspevok 4780,- (resp. materské). Nebola by už dôchodkovo ani zdravotne poistená štátom ako osoba riadne sa starajúca o dieťa (resp. osoba poberajúca rodič.príspevok). A teda zdravotné poistenie by si musela platiť sama ako dobrovolne nezamestnaná, ak teda nebude evidovaná na UP a to môže len za predpokladu, že neprevýši jej príjem z dohody určitú hranicu, si nepamätám ako je to po zmene, či cca 3800,- v hrubom na mesiac (?). Dôchodkové poistenie by si platiť nemusela, len ak by chcela dobrovolne.

Treba zrátať, či sa im príjem zvýši alebo zníži. Vlastne záleží od jeho možnosti pracovať na dohodu aj počas poberania materského a ako sa zmení jeho čistý príjem. Lebo mesačne:
materské +16000,
rodič.príspevok -4780,
zdrav.poistenie manželky samoplatitelky cca -700, (snád ma niekto doplní),
dôchodkové ona stratí, jemu sa zníží, aj ked finančne ho vyjadrovať nebudem je to zjavne - (mínus),
rozdiel v jeho príjme od zamestnávatela maximálne - 46000, no možno aj inak
treba sa papierovať zo soc.poistovnou zaslať odhlášku/prihlášku do SP + potom ešte minimálne znovu jeho odhlášku, ...
Price
02.06.14,08:08
Ja by som sa rada spytala ci bude mat narok na matersku davku manzel v tomto pripade?
Kedže manželka nastupi do prace od 1.9.2014, manžel može ist na MD od 1.9.2014. Avsak jeho pracovny pomer na dobu urcitu skonci uz 31.7.2014 a tak bude musiet ist od 1.8-31.8.2014 na urad prace alebo zostat dobrovol.nezamestnany. Bude mat narok na matersku davku aj v tom pripade? Ide o jednomesacnu prestavku. Naposledy pracoval od 1.7.2013-31.7.2014. Dakujem!
brčko
02.06.14,08:14
Bohužial, bez nového poistenia nebude. Ak by požiadal o materské do 7kalend. dní od ukončenia pp, tak mu nárok vznikne, lebo jeho ochranná lehota je 7dnová. Potom jedine s novým poistením. Ak by sa prihlásil na dobrov.poistenie pred nástupom na md, tak áno, ale dávka by bola len z minima (cca 260eur na mesiac). Ak by mal nový prac.pomer u iného zamestnávatela ešte pred nástupom na md, tak z vym.základu v r.2013.
Jana Motyčková
02.06.14,08:45
Nárok na materské nie je podmienený nástupom manželky do zamestnania. Stačí prehlásenie, alebo dohoda, že odo dňa xx.xx.xxxx preberá manžel dieťa do starostlivosti. Ak by dieťa ale prevzal 1.8., za august nemá žena nárok na rodičovský príspevok.