kvietok
22.09.08,15:19
ahojte. U nás vo firme nastala takáto situácia: obchodníci majú v pracovnej zmluve dohodnutú odmenu vo výške 8%. Riaditeľ mi položil otázku, či je možné na základe neplnenia jeho príkazov túto odmenu krátiť. Napríklad - zadá zamestnancovi úlohu, ten ju nesplní, dostane písomné upozornenie, toto sa zopakuje trikrát. Môže mu za týchto okolností znížiť spomenutú 8%-nú odmenu na 6% ? Ak áno, kde v zákonníku práce to mám hľadať?
Zoltán Kovács
22.09.08,13:28
ahojte. U nás vo firme nastala takáto situácia: obchodníci majú v pracovnej zmluve dohodnutú odmenu vo výške 8%. Riaditeľ mi položil otázku, či je možné na základe neplnenia jeho príkazov túto odmenu krátiť. Napríklad - zadá zamestnancovi úlohu, ten ju nesplní, dostane písomné upozornenie, toto sa zopakuje trikrát. Môže mu za týchto okolností znížiť spomenutú 8%-nú odmenu na 6% ? Ak áno, kde v zákonníku práce to mám hľadať?

Odmena nie je zákonom nárokovateľná zložka mzdy. Je len na zamestnávateľovi jej priznanie, resp. krátenie.
Denda
22.09.08,13:47
ahojte. U nás vo firme nastala takáto situácia: obchodníci majú v pracovnej zmluve dohodnutú odmenu vo výške 8%. Riaditeľ mi položil otázku, či je možné na základe neplnenia jeho príkazov túto odmenu krátiť. Napríklad - zadá zamestnancovi úlohu, ten ju nesplní, dostane písomné upozornenie, toto sa zopakuje trikrát. Môže mu za týchto okolností znížiť spomenutú 8%-nú odmenu na 6% ? Ak áno, kde v zákonníku práce to mám hľadať?
Záleží na tom ako má túto odmenu definovanú v pracovnej zmluve a ako je na predmetnej odmene zainteresovaný (obrat, pracovné výkony atď...). Nie na každú odmenu môžete siahnuť. Môžete len na odmeny alebo prémie, ktoré sú v pracovnej zmluve uvedené ako nenárokovateľné zložky mzdy a odvíjajú sa od plnení pracovných povinností.
kvietok
23.09.08,10:37
Mzdové dojednanie v zmluve znie:
1. základná mzda 8 500,00 Sk
2. odmena 8 % z rozdielu medzi predajnou a nákupnou cenou zo zaplatených faktúr ...
3. odmena vo výške podľa zváženia konateľov spoločnosti
Jedná sa o krátenie 8% z bodu 2.
Denda
23.09.08,14:06
Mzdové dojednanie v zmluve znie:
1. základná mzda 8 500,00 Sk
2. odmena 8 % z rozdielu medzi predajnou a nákupnou cenou zo zaplatených faktúr ...
3. odmena vo výške podľa zváženia konateľov spoločnosti
Jedná sa o krátenie 8% z bodu 2.
Z takto definovanej odmeny (bod 2) v pracovnej zmluve si svojvoľne percento odmeny zamestnávateľ krátiť nemôže. Môže to riešiť len dohodou so zamestnancom.