Lucica
22.09.08,16:29
Dobrý deň.
Mám Dg. atopická dermatitída. Pri mojich výsledkoch a zdravotnom stave mám vraj nárok na priznanie ZŤP preukazu a 50%. Zaujímalo by ma čo by ma ďalej čakalo s týmto preukazom. Viem o nejakých výhodách (MHD, odvody...). S akými "nevýhodami" by som sa mohla stretnúť. Napríklad nemohol by ma prepustiť zamestnávateľ z dôvodu zmeny zdravotného stavu? Nepožadovala by som žiadny invalidný dôchodok (ani neviem , či by som v mojom prípade mala naňho nárok) a ani žiadne "výhody" vyplývajúce zo zamestnania.
Za rady vopred ďakujem.
wagner
22.09.08,14:34
Zamestnávateľ by Ti mohol dať výpoveď len so súhlasom ÚP - viď ZP

§ 66
Na začiatok (http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-01-09-2007-a.html#hore)

Zamestnancovi so zmenenou pracovnou schopnosťou a zamestnancovi so zmenenou pracovnou schopnosťou s ťažším zdravotným postihnutím podľa osobitného predpisu (ďalej len "zamestnanec so zmenenou pracovnou schopnosťou") môže dať zamestnávateľ výpoveď len s predchádzajúcim súhlasom Národného úradu práce, inak je výpoveď neplatná. Zamestnancovi so zdravotným postihnutím môže dať zamestnávateľ výpoveď len s predchádzajúcim súhlasom príslušného úradu práce, sociálnych vecí a rodiny, inak je výpoveď neplatná. Tento súhlas sa nevyžaduje, ak ide o výpoveď dávanú zamestnancovi, ktorý dosiahol vek určený na nárok na starobný dôchodok, alebo z dôvodov ustanovených v § 63 ods. 1 písm. a) a e).
Lucica
05.03.09,15:25
Ďakujem za odpoveď.
bobiku
05.03.09,16:18
Súhlas na tvoje prepustenie musí byť z UPSVaR len prípade ked je miera tvojho funkčného postihnutia viac ako 70%. A nakoniec ani úrad ťa neochrámi, ked sa tachce zamestnávateľ zbaviť. Práve nedávno som totiž podobný problém riešila a zamestnávateľ požiadal úrad o možnosť prepustenia občany (plný invalid). Zamestnávateľ len musí predložiť stanovisko zamestnanca, odborov (pokiaľ sú) a zdôvodniť dôvosd prepustenia (v tomto prípade to bola reorganizácia a stredoškolské miesto menili na vysokoškolské) a tak tohoto človeka aj napriek invalidite prepustili. osobne som to riešila s UPSVaR, takže mám info od zdroja. Ale určite vaše uznanie za občana s ŤZP nie je dôvodom na prepustenie z práce, lan v prípade keby ste nemohli vykonávať doterajšiu prácu zo zdravotných dôvodov by mohol nastať problém.
Misi573
24.03.09,07:47
a zamestnavatel by mal aj nejaku zlavu na odvodoch za teba tusim, iba polovicu a z casti nad neviem kolko zamestnancov aj musi zamestnat ZTPckara, takze ti moze aj podakovat :D podla mna, ale ja nie som odbornik, len ZTPckar