GuCci
22.09.08,17:38
Dobrý deň.
Chcem sa spýtať ako presne funguje "Sprostredkovateľská činnosť v rozsahu voľných živností"
Máte s tým niekto skúsenosti?
Opravte ma prosím ak sa mýlim, potrebujem vedieť či sa to dá robiť takto:
Ide o oblečenie z USA. Predaj cez internet. Ak si chce niekto z SK objednať odtiaľ veci aby ho to vyšlo lacnejšie ako tu musel by si zobrať asi 15 kusov oblečenia naraz a to si nikto sám nezoberie. Jedná sa o značkové oblečenie (adidas, nike...)
Chcel by som to objednávať ja napr. po 30 vecí, mám tam totiž zľavu 20% čo je pomerne dosť.
Kto by si teda chcel objednať potom u mňa by to mal za veľmi výhodnú cenu (napr. tričká nike u nás stoja okolo 900,- a z USA by to vyšlo s daňou, clom, balným, čiastkou poštovného a bez tej zľavy okolo 500,-), myslím že by o to bol záujem, ide mi o to aby som nemusel mat opletačky so skladom, obchodom, certifikatmi, visačkami na veciach...
Potrebujem vedieť akú mám zodpovednosť za tie veci ked sem prídu?
Chcel by som to riešiť nejakou malou províziou (napr. 50sk/vec) Rátajú sa za príjem len tie provízie alebo aj tá zľava, ktorá ide samozrejme pre mňa a bude to hlavný zdroj príjmu.
Čo reklamácie, som za ne zodpovedný?
Nejedná sa o predaj musím vybavovať certifikáty a nové visačky s našimi symbolmi na pranie a tak?
Neviem nájsť nikde na nete nejaký zákon o Sprostredkovateľskej činnosti, prosím poradte;)
ondrejvla
22.09.08,16:54
Tak najskôr neexistuje žiaden :zákon o Sprostredkovateľskej činnosti !
Musíš sa riadiť ustanoveniami Obchodného zákonníka č. 513/1991 Z.z. v znení neskorších predpisov, viď:

§ 642 až §651 Zmluva o sprostredkovaní

§ 642
Základné ustanovenie
Zmluvou o sprostredkovaní sa sprostredkovateľ zaväzuje, že bude vyvíjať činnosť smerujúcu k tomu, aby záujemca mal príležitosť uzavrieť určitú zmluvu s treťou osobou, a záujemca sa zaväzuje zaplatiť sprostredkovateľovi odplatu (províziu).
§ 643
Sprostredkovateľ je povinný bez zbytočného odkladu oznamovať záujemcovi okolnosti dôležité pre jeho rozhodovanie o uzavretí sprostredkúvanej zmluvy a záujemca je povinný oznamovať sprostredkovateľovi skutočnosti, ktoré majú pre neho rozhodný význam pre uzavretie tejto zmluvy.
§ 644
Sprostredkovateľovi vzniká nárok na províziu, ak je uzavretá zmluva, ktorá je predmetom sprostredkovania.
§ 645
Ak zo zmluvy vyplýva, že sprostredkovateľ je povinný len zaobstarať pre záujemcu príležitosť uzavrieť s treťou osobou zmluvu s určitým obsahom, vzniká sprostredkovateľovi nárok na províziu už zaobstaraním tejto príležitosti.
§ 646
Ak podľa zmluvy vzniká sprostredkovateľovi nárok na províziu až splnením záväzku tretej osoby zo sprostredkúvanej zmluvy, vzniká sprostredkovateľovi tento nárok takisto v prípade, keď záväzok tretej osoby voči záujemcovi zanikol alebo splnenie záväzku tretej osoby sa oddialilo z dôvodov, za ktoré zodpovedá záujemca. Ak je základom pre určenie výšky provízie rozsah splneného záväzku tretej osoby, započítava sa do tohto základu aj plnenie neuskutočnené z dôvodov, za ktoré zodpovedá záujemca.
§ 647
(1) Sprostredkovateľ má nárok na dojednanú províziu, inak obvyklú za sprostredkovanie obdobných zmlúv v čase uzavretia zmluvy o sprostredkovaní. Sprostredkovateľovi však nevzniká nárok na províziu, ak zmluva s treťou osobou bola uzavretá bez jeho súčinnosti alebo ak v rozpore so zmluvou bol činný ako sprostredkovateľ tiež pre osobu, s ktorou sa uzavrela sprostredkúvaná zmluva.
(2) Nárok na úhradu nákladov spojených so sprostredkúvaním má sprostredkovateľ popri provízii, len keď to bolo výslovne dojednané, a pri pochybnostiach len pri vzniku nároku na províziu.
§ 648
Sprostredkovateľ je povinný pre potrebu záujemcu uschovať doklady, ktoré nadobudol v súvislosti so sprostredkovateľskou činnosťou, a to po dobu, po ktorú môžu byť tieto doklady významné pre ochranu záujmov záujemcu.
§ 649
(1) Sprostredkovateľ neručí za splnenie záväzku tretích osôb, s ktorými sprostredkoval uzavretie zmluvy; nesmie však navrhovať záujemcovi uzavretie zmluvy s osobou, ohľadne ktorej vie alebo musí vedieť, že je dôvodná pochybnosť, že splní riadne a včas svoje záväzky zo sprostredkovanej zmluvy.
(2) Ak o to záujemca požiada, je sprostredkovateľ povinný oznámiť mu údaje potrebné na posúdenie dôveryhodnosti osoby, s ktorou sprostredkovateľ navrhuje uzavrieť zmluvu.
§ 650
Zmluva o sprostredkovaní zaniká, ak zmluva, ktorá je predmetom sprostredkovania, nie je uzavretá v čase určenom v zmluve o sprostredkovaní. Ak nie je tento čas takto určený, môže ktorákoľvek strana zmluvu ukončiť tým, že to oznámi druhej strane.
§ 651
Vzniku práva sprostredkovateľa na províziu nebráni skutočnosť, že až po zániku zmluvy o sprostredkovaní je s treťou osobou uzavretá zmluva (§ 644), prípadne splnená zmluva (§ 646), na ktorú sa vzťahovala jeho sprostredkovateľská činnosť.
GuCci
22.09.08,18:23
§ 642
Základné ustanovenie
Zmluvou o sprostredkovaní sa sprostredkovateľ zaväzuje, že bude vyvíjať činnosť smerujúcu k tomu, aby záujemca mal príležitosť uzavrieť určitú zmluvu s treťou osobou, a záujemca sa zaväzuje zaplatiť sprostredkovateľovi odplatu (províziu).

---To je v mojom prípade to že si záujemca objedná tovar u mňa a ja mu ho objednám z USA hej?

§ 643
Sprostredkovateľ je povinný bez zbytočného odkladu oznamovať záujemcovi okolnosti dôležité pre jeho rozhodovanie o uzavretí sprostredkúvanej zmluvy a záujemca je povinný oznamovať sprostredkovateľovi skutočnosti, ktoré majú pre neho rozhodný význam pre uzavretie tejto zmluvy.

---Čiže na stránke bude kompletný výpočet ceny (kurz, daň, clo, pošta, provízia). Ďalej približný dátum dodania a ostatné info.

§ 648
Sprostredkovateľ je povinný pre potrebu záujemcu uschovať doklady, ktoré nadobudol v súvislosti so sprostredkovateľskou činnosťou, a to po dobu, po ktorú môžu byť tieto doklady významné pre ochranu záujmov záujemcu.

---Faktúry, colné vyhlásenia a ostatné veci samozrejme budem uschovávať, teda a po požiadaní záujemcom mu budú predložené.

§ 650
Zmluva o sprostredkovaní zaniká, ak zmluva, ktorá je predmetom sprostredkovania, nie je uzavretá v čase určenom v zmluve o sprostredkovaní. Ak nie je tento čas takto určený, môže ktorákoľvek strana zmluvu ukončiť tým, že to oznámi druhej strane.

---Čiže na faktúre ktorú dostane záujemca odo mňa bude jasný dátum dodania.

Viem že je to asi veľmi neobvyklé predávať takýmto spôsobom veci ale potrebujem počuť Váš názor, či je to možné tak ako to zamýšlam ja, myslím že som to tu vysvetlil.
Hmm vôbec sa tam nepíše či sa do príjmov ktoré podliehajú dani ráta len provízia alebo aj ostatné príjmy súvisiace s činnosťou, u mňa je to tá zľava ak to tam patrí?
Existuje nejaký cenový limit za koľko môžem objednať tovar z tretích krajín?
Budem mať iné clo ako fyzická osoba? Plánujem to robiť na živnosť, nie je tam clo 4%? Teraz mám 12% na veci a 17% na obuv.

Bude to prebiehať teda zjednodušene takto:
Záujemcovia si u mňa objednajú (nemusím robiť e-shop lebo ten je už v USA) oblečenie a obuv (40ks) napr. za 1.500$, poštovné činí 145$.
Ja to objednám z USA, dostanem zľavu 20%, za tovar zaplatím teda 1.200$+145$=1.345$
Príde to sem, platím daň a clo, cena na Skk je teda 28.900,- po colnom konaní sa doplatí približne 10.000,-
Teda za tovar dám 38.900,-
Dostanem zaň (100,- provízia/vec) približne 51.500,-
Zisk je teda z provízie 4.000 a zo zľavy 8.600,-
Dokopy 12.600,- zisk na jednej objednávke.

Môže to vôbec takto fungovať???

Ďakujem za rady!
Zoltán Kovács
22.09.08,18:35
Osobne si myslím, že toto nie je sprostredkovanie ale čístý nákup a predaj. Na čo je potrebný mať príslušnú živnosť.
GuCci
23.09.08,11:18
Aha tak to som teda pekne mimo. Diky moc

Čiže môj prípad je predmet podnikania: Kúpa tovaru na účely jeho predaja konečnému spotrebiteľovi (maloobchod) alebo na účely jeho predaja iným prevádzkovateľom živnosti (veľkoobchod)