dara
22.09.08,18:44
Prosím Vás, omlúvam sa vopred, ak zakladám nejakú tému opať, nikdy som to nerobila, a bojím sa až neurobím niečo zle.

mám FO, ktorá od 5.1: do 31.12.2007 bol au pair v írsku, plus potvrdenie z úradu práce, že bola k tomuto dátumu vyradené z úradu práce. A ešte potvrdenie o poistnom?

Lenže nemala za to príjem.

Ako mám urobiť daŇové priznanie?
Marína
22.09.08,20:52
Prosím Vás, omlúvam sa vopred, ak zakladám nejakú tému opať, nikdy som to nerobila, a bojím sa až neurobím niečo zle.

mám FO, ktorá od 5.1: do 31.12.2007 bol au pair v írsku, plus potvrdenie z úradu práce, že bola k tomuto dátumu vyradené z úradu práce. A ešte potvrdenie o poistnom?

Lenže nemala za to príjem.

Ako mám urobiť daŇové priznanie?
Nesedia mi dátumy.
1./ Do 31.12. 2007 bola au-pair v IR resp. v Severnom Írsku?
2./ Súčasne bola vedená v evidencii na ÚPSVaR do 31.12.2007?
3./ Aké potvrdenie o poistnom?
dara
28.09.08,08:22
Nesedia mi dátumy.
1./ Do 31.12. 2007 bola au-pair v IR resp. v Severnom Írsku?
2./ Súčasne bola vedená v evidencii na ÚPSVaR do 31.12.2007?
3./ Aké potvrdenie o poistnom?
No takže to upresňujem

z úradu práce bola dotyčná vyradená dátumom 04.01. a od 05.01. pracovala ako au pair v Severnom Írsku, nepoberala za toto príjem iba vreckové. k DP mi doložili aj potvrdenie k životnej poistke, ako teda v tomto prípade urobiť DP?
Marína
28.09.08,10:21
Zatiaľ som sa s tým nestretla, aby niekto poberal príjem ako vreckové. Bola to vôbec "oficiálna" práca? Na "vreckové" má potvrdenie o príjme? Bolo zdaňované? Boli z neho uplatnené odvody? Bez potvrdenia o príjme(P 60) alebo výp. pások nevieš podať DP.
Paula
28.09.08,10:38
Pamätám si také dva prípady, hoci je to už viac ako 8 rokov nazad. Mladí chodili (a nielen dievčatá) opatrovať cez agentúru deťúrence do zahraničia. Rodiny, u ktorých boli, im platili školné (3 x do týždňa navštevovali jazykový kurz) a aj zdravotné poistenie. Príjem mali skutočne iba vreckové...ale to si už nepamätám, či bolo oficiálne vyplácané.
dara
28.09.08,10:51
no je to tak ako píše paula, ono to nebola ako oficiálna práca, kedysi som mala tiež prípad, že bola zamestaná ako au pair, ale poberala iba vreckové nie mzdu, v tomto príapde teda neviem čo mám do daŇového vypísať, asi nulu.

no a ten doklad o poistnom nie je za rok 2007 , ale 2006 čiže toto tam ani nebudem uvádzať.

potom mám ešte takýto prípad.

FO. od 1.1 do 30.4.2007 zamestnaný v SR, doklad mám potvrdenie o príjme, a doklad o oznámenie ročného zúčtovania zdravotného poistenia za rok 2006, kde dotyčnému vyšiel doplatok.

Od 5/2007 už pracoval nie nepretržite, ale príležitostne v UK, mám 4 výplatné pásky plus doklad P45.

Budem vypĺŇať daŇové priznanie typu A?
V DP uvediem príjmy a údaje o odvodoch plus čiastku z doplatku ZP za rok 2006 a priemerným ročným kurzom prepočítanú mzdu a odvody z UK? Ročný kurz 49,43?

Informácie o mzde a odvodoch v UK budú v DP iba informatívne?
dara
28.09.08,10:53
Zatiaľ som sa s tým nestretla, aby niekto poberal príjem ako vreckové. Bola to vôbec "oficiálna" práca? Na "vreckové" má potvrdenie o príjme? Bolo zdaňované? Boli z neho uplatnené odvody? Bez potvrdenia o príjme(P 60) alebo výp. pások nevieš podať DP.


bola to práca au pair kde nepoberala mzdu iba vreckové. DP podať nulové?
Marína
28.09.08,12:57
no je to tak ako píše paula, ono to nebola ako oficiálna práca, kedysi som mala tiež prípad, že bola zamestaná ako au pair, ale poberala iba vreckové nie mzdu, v tomto príapde teda neviem čo mám do daŇového vypísať, asi nulu.

no a ten doklad o poistnom nie je za rok 2007 , ale 2006 čiže toto tam ani nebudem uvádzať.

potom mám ešte takýto prípad.

FO. od 1.1 do 30.4.2007 zamestnaný v SR, doklad mám potvrdenie o príjme, a doklad o oznámenie ročného zúčtovania zdravotného poistenia za rok 2006, kde dotyčnému vyšiel doplatok.

Od 5/2007 už pracoval nie nepretržite, ale príležitostne v UK, mám 4 výplatné pásky plus doklad P45.

Budem vypĺŇať daŇové priznanie typu A? Áno.
V DP uvediem príjmy a údaje o odvodoch plus čiastku z doplatku ZP za rok 2006 a priemerným ročným kurzom prepočítanú mzdu a odvody z UK? Ročný kurz 49,43?
Máš tieto možnosti použitia kurzu
1) ročný(49,427)
2) priemerný mesačný, v ktorom bol poskytnutý príjem
3) kurz platný v deň, v ktorom bol prijatý príjem alebo pripísaný bankou
4) priemer priemerných mesačných kurzov za kalendárne mesiaca, v ktorých poberal príjem
V podstate nezáleží, ktorý kurz použiješ, príjmy z UK sú zo zdanenia vyňaté
Informácie o mzde a odvodoch v UK budú v DP iba informatívne?
Budú zo zdanenia vyňaté.



bola to práca au pair kde nepoberala mzdu iba vreckové. DP podať nulové?
Ak žiaden príjem, žiadne DP.
dara
28.09.08,13:00
a čo sa týka ostatného je môj postup správny?

prosím ešte, k tej au pair, ako bude daŇové priznanie, nulové?
Marína
28.09.08,13:04
dara, v predchádzajúcom príspevku som napísala, že ak nebol žiaden zdaniteľný príjem, daňové priznanie sa nepodáva.

Dodatok: U druhej FO do príjmov z UK zahrnieš len príjmy týkajúce sa r.2007. V UK je iné daň. obdobie ako v SR. Trvá od 5.4. do 4.4. Nasčítaj z výpl. pások. Kópie budú súčasťou DP. Ak v UK pracoval aj v období od 1.1.2008, dosiahnuté príjmy sa zahrnú do DP za r.2008.
dara
28.09.08,19:26
Ahoj marína, ďakujem TI veľmi pekne za rady, idem na to, prepáč, nevšimla som si ten príspevok, takže sa omlúvam. Blbne mi celý deň internet, ešte sa ozvem ako to šlo.
dara
28.09.08,20:18
Prosím ešte o radu, mám aj doklad P45 neviem čo to je, podľa toho čo som chabo preložila, ide o potvrdenie o strhnutí poistného a dane? stretli ste sa s tým niekto?
Marína
29.09.08,06:50
P45 je potvrdenie o príjme, na ktorom je uvedená aj zrazená daň. Je to potvrdenie od jedného zamestnávateľa. Má 3 strany. Jednu si ponecháva zamestnanec a 2 odovzdáva ďalšiemu zamestnávateľovi. Zamestnávateľ, pre ktorého FO pracuje na konci zdaňovacieho obdobia, vystavuje P60. Na ňom by mal byť súhrn všetkých P45 za zdaňovacie obdobie.
dara
29.09.08,16:03
a potrebujem toto tlačivo aj k DP mám ho dať ako prílohu? je to tlačivo veľmi nečitaľné, je problém aj rozoznať čo je v ňom uvedené, alebo postačí len výplatné pásky?
Marína
29.09.08,18:59
Stačia kópie výpl. pások.
marcik
14.09.09,09:27
Prosímm o radu. Príjem ako zamestnanec v Luxembursku, mám potvrdenie o prijme, kde je napisane aj diety aj odvody..viem že pre ten štát platí metóda vyňatia no neviem do ktorého riadku v tlačive daňového priznania to dať. Určite 32,33,34,36,37,43,44 ale ďalej neviem ktoré mám použíť. jedná sa o odložené DP. Ďakujem
Marína
14.09.09,15:17
Prosímm o radu. Príjem ako zamestnanec v Luxembursku, mám potvrdenie o prijme, kde je napisane aj diety aj odvody..viem že pre ten štát platí metóda vyňatia no neviem do ktorého riadku v tlačive daňového priznania to dať. Určite 32,33,34,36,37,43,44 ale ďalej neviem ktoré mám použíť. jedná sa o odložené DP. Ďakujem
Riadok
45(=19% zaokr. nadol zo sumy z r.44)
46(=r.36, ak boli príjmy len zo zahraničia)
47=0
marcik
14.09.09,15:56
Veľmi pekne ďakujem !
ondrejvla
14.09.09,16:03
Evička, dúfam, že ťa tu ešte zastihnem, tiež riešim tento problém u synovca:
u nás podal žiadosť o predĺženie lehoty na podanie DP, v ČR podal DP, mám odtiaľ potvrdenie, že nemá daňové nedoplatky voči finančným orgánom ČR a taktiež potvrdenie o zaplatení dane, ďalej od zamestnávateľa len ELDZ, kde je VZ, ktorý je uvedený na potvrdení o zaplatení dane ako celkový príjem, no základ dane je oveľa vyšší. Nemám ale žiaden doklad o zaplatených odvodoch na SP a už vôbec nie o zaplatených preddavkoch za zamestnávateľa aj za zamestnanca na ZP. Zbytočne to od marca žiada od bývalého zamestnávateľa, nie je šanca tento doklad dostať. Poraď prosím, čo mám urobiť, je to príjem podľa §5, ale v ČR, nemám výšku platieb do fondov, mám len jeho hrubý príjem. Viem, keďže nemám doklad, musí sa to dodaniť, mám pravdu? Aj keď mám doklad, že nič nedlhuje FÚ? A čo urobiť so RZ ZP? Ja to asi dám do kotla a zapálim, neviem, čo urobiť so zahraničím a tým ukončiť DP FO za rok 2008 u nás, nakoľko od 09/2008 je SZČO..:mee:.
Marína
14.09.09,16:37
Evička, dúfam, že ťa tu ešte zastihnem, tiež riešim tento problém u synovca:
u nás podal žiadosť o predĺženie lehoty na podanie DP, v ČR podal DP, mám odtiaľ potvrdenie, že nemá daňové nedoplatky voči finančným orgánom ČR a taktiež potvrdenie o zaplatení dane, ďalej od zamestnávateľa len ELDZ, kde je VZ, ktorý je uvedený na potvrdení o zaplatení dane ako celkový príjem, no základ dane je oveľa vyšší. Nemám ale žiaden doklad o zaplatených odvodoch na SP a už vôbec nie o zaplatených preddavkoch za zamestnávateľa aj za zamestnanca na ZP. Zbytočne to od marca žiada od bývalého zamestnávateľa, nie je šanca tento doklad dostať. Poraď prosím, čo mám urobiť, je to príjem podľa §5, ale v ČR, nemám výšku platieb do fondov, mám len jeho hrubý príjem. Viem, keďže nemám doklad, musí sa to dodaniť, mám pravdu? Aj keď mám doklad, že nič nedlhuje FÚ? A čo urobiť so RZ ZP? Ja to asi dám do kotla a zapálim, neviem, čo urobiť so zahraničím a tým ukončiť DP FO za rok 2008 u nás, nakoľko od 09/2008 je SZČO..:mee:.
Vlastička, už som tu nebola, ale ešte raz som nakukla.:) Hrubú mzdu a odvody nasčítaš z výpl. pások a zápočet dane uvedieš ten, ktorý je už vysporiadaný, t. z. z potvrdenie z FÚ. Namiesto potvrdenia o príjme prilož k DP kópie výpl. pások. Osobne by som priložila aj sprievodný list s odôvodnením, prečo tak činím.
Príjem zo zahraničia v RZZP neuvádzaš(nezapočítava sa do vymeriavacieho základu).
lenkak
14.09.09,18:43
Len či bude mať nejaké výplatné pásky...;)
ondrejvla
14.09.09,19:55
Veď práve, on nemá žiadne výplatné pásky, teda - má, ale len 2 z 9, robil do 11.9.2008, tu je každá rada drahá...:mee:
Marína
15.09.09,06:19
Vlastička, škoda, že to rieši až teraz, ak zamestnávateľa žiadal o potvrdenie už od marca. V každom prípade by som DP podala a neskôr, ak sa k nejakým dokladom dopracuje, podala dodatočné DP. Skúste podať s VZ z ELDP a prilož aj kópiu, osobne by som navštívila príslušný DÚ a poradila sa so správkyňou dane, pod ktorú spadá. Tiež by som napísala na príslušný FÚ(adresy nájdeš TU (http://portal.gov.cz/wps/portal/_s.155/696?kam=kategorie&kod=0027)), že si zamestnávateľ nesplnil svoju povinnosť, prípadne, či mi môžu aj oni vystaviť potvrdenie nielen o odvedenej dani ale aj o VZ.
veronikasad
15.09.09,07:42
Evička, dúfam, že ťa tu ešte zastihnem, tiež riešim tento problém u synovca:
u nás podal žiadosť o predĺženie lehoty na podanie DP, v ČR podal DP, mám odtiaľ potvrdenie, že nemá daňové nedoplatky voči finančným orgánom ČR a taktiež potvrdenie o zaplatení dane, ďalej od zamestnávateľa len ELDZ, kde je VZ, ktorý je uvedený na potvrdení o zaplatení dane ako celkový príjem, no základ dane je oveľa vyšší. Nemám ale žiaden doklad o zaplatených odvodoch na SP a už vôbec nie o zaplatených preddavkoch za zamestnávateľa aj za zamestnanca na ZP. Zbytočne to od marca žiada od bývalého zamestnávateľa, nie je šanca tento doklad dostať. Poraď prosím, čo mám urobiť, je to príjem podľa §5, ale v ČR, nemám výšku platieb do fondov, mám len jeho hrubý príjem. Viem, keďže nemám doklad, musí sa to dodaniť, mám pravdu? Aj keď mám doklad, že nič nedlhuje FÚ? A čo urobiť so RZ ZP? Ja to asi dám do kotla a zapálim, neviem, čo urobiť so zahraničím a tým ukončiť DP FO za rok 2008 u nás, nakoľko od 09/2008 je SZČO..:mee:.
Vlastička, DU v ČR, na ktorom podával DP mu bez problémov vystaví kopiu DP /najlepšie je žiadať si to osobne/. Mzdovej účtovníčke zamestnávatela zavolaj ty, zrejme jej to synovec nevedel dostatočne vysvetliť čo od nej chce.Riešila som podobný problém, zamestnanec nevedel doniesť potvrdenie za niekolko mesiacov a s mzdárkou sme sa dohodli za chvílu ...
Tamila
15.09.09,18:08
Ja, keď som robila DP pre zamestnancov zamestnaných v ČR a na potvrdení mali iba úhrn zúčtovaných príjmov zo závislej činnosti a nebola na ňom uvedená výška poistného, dávala som 12,5 % z týchto príjmov.
ondrejvla
15.09.09,20:40
Ja mám kópiu DP z ČR okrem potvrdení vydaných finančným úradom, ale budem mať jeden doklad, len neviem, či by to stačilo-potvrdenie o výške príjmu za sledované obdobie k daňovému bonusu a RP jeho družky. Nemám ho ešte, takže akonáhle mi ho pošle, skúsim sa poradiť, čo teraz... Mne sa jedná o tie platby do fondov...
Tamila
16.09.09,05:59
Odvody poistného som dávala 12,5 % z celkového príjmu ako som písala v príspevku 25. Že sa to môže takto urobiť mi poradila známa z DÚ.
ondrejvla
16.09.09,14:28
Odvody poistného som dávala 12,5 % z celkového príjmu ako som písala v príspevku 25. Že sa to môže takto urobiť mi poradila známa z DÚ.

A čo keď mi to neprejde? Pýtala som sa tu, nik sa mi nevyjadril, len sa čudne na mňa pozerali, že podľa akého zákona:confused:...
veronikasad
16.09.09,14:31
A čo keď mi to neprejde? Pýtala som sa tu, nik sa mi nevyjadril, len sa čudne na mňa pozerali, že podľa akého zákona:confused:...
Vlasti, ak máš kontakt na účtovníčku firmy z ČR, zavolaj jej a vysvetli o čo sa jedná. Nevedia, že v SR sa daň vypočítava inak ako v ČR - mne po telefonáte potvrdenie o zaplatenom poistnom bez problému poslala meilom.
ondrejvla
16.09.09,14:37
Vlasti, ak máš kontakt na účtovníčku firmy z ČR, zavolaj jej a vysvetli o čo sa jedná. Nevedia, že v SR sa daň vypočítava inak ako v ČR - mne po telefonáte potvrdenie o zaplatenom poistnom bez problému poslala meilom.

Veď to, že nemám kontakt, volala som info, firma ma utajený tlf. Keby som aspoň mail mala na nich...
veronikasad
16.09.09,14:39
Veď to, že nemám kontakt, volala som info, firma ma utajený tlf. Keby som aspoň mail mala na nich...
Potvrdenie o zdan.mzde nemá ? Tam uvádzajú kontakt ... Ak ho nemáš ty, bolo priložené k DP, ktoré odovzdal na DU v ČR
ondrejvla
16.09.09,14:45
Potvrdenie o zdan.mzde nemá ? Tam uvádzajú kontakt ... Ak ho nemáš ty, bolo priložené k DP, ktoré odovzdal na DU v ČR

Jediný kontakt je pečiatka a nečitateľný podpis. Sídlo firmy a.s. je v Brne, prevádzka v Kladne, nevieš, či sa nedá nejako zistiť mailová adresa firmy? Asi je to blbá otázka, nedá...
ondrejvla
16.09.09,17:45
Vlasti, ak máš kontakt na účtovníčku firmy z ČR, zavolaj jej a vysvetli o čo sa jedná. Nevedia, že v SR sa daň vypočítava inak ako v ČR - mne po telefonáte potvrdenie o zaplatenom poistnom bez problému poslala meilom.

Veronika oceňujem a ďakujem za zistené mailové a telef.kontakty, zajtra tam volám.
Melnick
16.09.09,18:31
Vlasti a nemáš k dispozícii mzdový list? Ja som si poistné vypočítala z neho a bolo to dobre. :)
Tamila
17.09.09,17:34
Ja, keď som robila DP pre zamestnancov zamestnaných v ČR a na potvrdení mali iba úhrn zúčtovaných príjmov zo závislej činnosti a nebola na ňom uvedená výška poistného, dávala som 12,5 % z týchto príjmov.
Je to výška poistného, ktoré platí zamestnanec v ČR.
Marína
17.09.09,17:42
Odvody poistného som dávala 12,5 % z celkového príjmu ako som písala v príspevku 25. Že sa to môže takto urobiť mi poradila známa z DÚ.
Lenže poistné sa skladá z nemocenského, sociálneho a príspevku na štátnu politiku zamestnanosti + zdr. poistenie a každé sa zaokrúhľuje zvlášť.
Tamila
17.09.09,17:47
Keď som si to porovnala s potvrdením, ktoré som mala v r. 2007, kde bola uvedená výška poistného a prepočítala som celý príjem * 12,5 %, vyšiel mi rozdiel iba nejakých 9 CZK. Samozrejme, najlepšie je, ak je uvedená výška poistného, lenže za rok 2008 ju v potvrdeniach vôbec neuvádzajú.
ondrejvla
19.09.09,21:19
Dúfam, že svoju otázku zadávam do správnej sekcie, aj keď sa jedná o DP typ A.
Synovec bol zamestnaný v ČR 8,5 mesiaca, podal tam DP typ A, mám potvrdenie, že nemá žiadne záväzky voči FÚ, voľakde som čítala, ale neviem kde tu na Porade, že ak má vysporiadané príjmy v ČR a má o tom doklad, nemusí v DP, ktoré podáva v SR ako SZČO v predĺženom termíne do 30.9.2009 tieto príjmy uvádzať, taktiež ani zaplatenú daň, že uvedie len príjmy týkajúce sa príjmov v SR. Vie mi niekto poradiť, či je to takto správne, alebo ma moja pamäť sklamala?:rolleyes:
lenkak
19.09.09,21:37
ondrejvla
19.09.09,21:43
pozri:
http://www.jozefmihal.blogspot.com/2007/11/daov-priznanie-prjem-v-zahrani.html

Ďakujem Lenka, som rada, že si to našla, mne sa nepodarilo... Takže musím čakať na potvrdenie o platbách do fondov...
Topas
27.02.10,10:27
Zamestnanec bol časť roka zamestnaný v SR a časť roka vo Fínsku. Fínsky zamestnávateľ mu vydal potvrdenie o mzde rozdelené na sumu mzda a diéty. Daň zrazená nebola, v zmluve má napísané že príjem zdaňuje v SR. Stačí ak zdaní len príjem v položke mzda? Cestovné náhrady nie sú zdaniteľný príjem zamestnanca. Keďže ide o dosť veľkú sumu, chcem sa len uistiť, že je to tak aj v prípade ak diety vypláca zahraničný zamestnávateľ.
monee00
27.02.10,12:29
Dobrý deň!
V do konca febr. pracovala som v Maďarsku na papiere. Od 1. februára pracujem na Slovensku.
Aký kurz potrebujem na výpočet?
Príjem v maďarsku je: 190020 Ft a ešte mám tu nejaké 32 900 Ft, ako nepravidelný príjem.
Nepravidelný príjem započítá ako príjem?
Poistné je: 29 506 Ft.

Príjem na Slovensku (poloúväzok): 1795,94 Eur, Poistné sú: 238,23 Eur. Nezdaniteľná časť na daňovníka je: 3640,97 Eur.

Otázky:
Aký kurz potrebujem?
Nepravidelný príjem započítá do DP?
A mám ešte problém v riad. 49 - 50 "Výpočet daňe uznanej na zápočet na tuzemskú daňovú povinnosť zo zaplatenej dane v zahraničí"
49 - tam píšem príjem z maď.
50 - ?? NEVIEM!! Ako viem vypočítať?

Niekto mi vie poradiť?
Ďakujem za odpoveĎ!
ivana2703
13.03.10,10:23
Chcem sa opýtať ohľadom príjmu z Fínska, známy mi doniesol potvrdenie od zamestnávateľa, ale ani ja ba ani on nevieme presne čo je tam napísané. Má vyplnené len 3 položky, ktoré mi v preklade vychádzajú následovne: Rahapalkka - mzdy, Ennakonpidätys - zrazené (ale čo to neviem) a zákonné platby. Nevie niekto poradiť s takýmto potvrdením?