jurcakova
22.09.08,19:00
V spolocenstvach vlastnikov bytov a NP mozno 2/3 vacsinou vsetkych vlastnikov bytov a NP vyslovit suhlas s nadstavbou alebo vstavbou. Zapisal Vam po kolaudacii vstavby kataster novych vlastnikov, ak ste nemali dolozeny suhlas so vstavbou od vsetkych vlastnikov? Otazku mam preto, ze katastralne urady niekde zapis so suhlasom 2/3 zralizuju a niekde trvaju na suhlase vsetkych.
Prosim o demonstrovanie vlastnych skusenosti.
Orim
22.09.08,17:08
Počul som, že u nás chceli 100% vlastníkov.
felix1
22.09.08,18:17
Vraj naozaj niekde staci 2/3 suhlas, ale chce to hrosiu kozu a dobru davku drzosti. Ako chcete ohodnotit a odkupit pozemok pod domom ( proti voli 1/3 vlastnikov) ked pri zmene podlahovej plochy ( sposobene nadstavbou ) by malo nastat aj prerozdelenie prilahleho pozemku. Tato situacia sa vraj da riesit aj prenajmom zodpovedajucej casti pozemku od povodnych vlastnikov, ale to vnasa este väcsiu neistotu pre seriozneho investora. Nespokojna 1/3 to moze v buducnosti stale napadnut sudnou cestou a spokojny by bol len spekulant, ktory by sa bytu po kolaudacii ihned zbavil so ziskom a cierneho petra by nechal novemu naivnemu kupcovi. A o to Vam asi nejde.
Mária27
23.09.08,09:25
Viacerí, čo majú takéto prípady, sľúbili dať sem výsledok ... zatiaľ nedali.
tibo
23.09.08,14:22
Na uzavretie zmluvy o výstavbe a nadstavbe (vyžaduje katastrálny a stav úrad) je potrebný súhlas 2/3 všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov, z.č 182/1993 Z.z. o vlastníctve bytov a nebytových priestorov paragraf 14 ods. 3.
Pri predaji spoločných castí, zariadení domu je pochopiteľne potrebný súhlas všetkých vlastníkov nakoľko ide o prevod spoluvlastníckeho podielu každého z vlastníkov, môžu predať aj celý dom s pozemkom.
To sú dve rôzne veci. Ďalej problematiku upravuje stav. zákon
felix1
24.09.08,20:25
Skusme si to objasnit na jednoduchom priklade.
1)Obytny dom ma 2 podlazia 12 bytov s 1200m2 podlahovej plochy a 2000m2 pozemku.
2)9 vlastnikov je za zadstavbu, 3 su proti nadstavbe
3)Suhlas postacuje na vydanie stav. povolenia (z.č 182/1993 Z.z. o vlastníctve bytov a nebytových priestorov paragraf 14 ods. 3)
4)Realizuje sa nadstavba dvoch dalsich podlazi ( teda +12 bytov, takze dom ma po ukonceni nadstavby 2400m2 podlahovej plochy)
5)Po ukonceni stavby by mal nastat prepocet podielov na spol. castiach domu a prilahleho POZEMKU podla novej podlahovej plochy domu.
Nastava vsak problem, ako vysporiadat spolocne casti domu a POZEMOK ( v podstate odpredaj novym vlastnikom bytov) proti voli povodnej 1/3 vlastnikov, ak je na odpredaj potrebny suhlas 100%.
Vopred vdaka za nazory a skusenosti.
evula0
25.09.08,09:03
Nemôžem dať vlastnú skúsenosť, lebo sme to v dome zatiaľ nerealizovali, ale súhlasím s Tibom.
Ak chcete "predať strechu" a po vybudovaní nadstavby usporiadať vlastnícke pomery v dome, jednoznačne ide o vlastníctvo všetkých vlastníkov bytov, nejde o vlastníctvo SVB, preto musí byť 100% súhlas.
2/3 súhlas stačí na uzavretie zmluvy o realizácii nadstavby, kde sa jedná o poverenie správcu alebo štatutárneho zástupcu SVB prostredníctvom zhromaždenia a uznesenia na uzavretie zmluvy za dojednaných podmienok.
dokumenty
25.10.08,17:14
Už 5 rokov mám problém zo zavkladovaním podkrovného bytu - t.j. vstavby do podkrovia bytového domu. Stavbu som realizoval s platným stavebným povolením, byt som skoaludoval, vyplatil som spoločenstvo a platím do fondu údržby a opráv adekvátnu sumu. Požiadal som o stanovisko Správu geodézií a katastra v Bratislave kde mi z právneho odd. prišiel mail s výrokom že na zavkladovanie stačí súhlas 2/3 vlastníkov bytov a pokiaľ kataster vyžaduje 100% súhlas koná nad rámec zákona. Teraz som opäť požiadal o zavkladovanie a čakám na vyjadrenie katastra. Predpokladám že ich stanovisko bude zamietavé a tak mi nič neostane len celú vec podať na prokuratúru.
Podľa môjho názoru by kataster v Banskej Bystrici mali zakázať zákonom ako zločineckú organizáciu a ako škodnú zver by ich mali utratiť..!
Orim
25.10.08,21:51
Je to nedostatok v formulácii zákona (zákonov), ktorý nie je jednoznačne definovaný a dá sa vykladať rôznymi spôsobmi.
majkii
26.10.08,09:53
Už 5 rokov mám problém zo zavkladovaním podkrovného bytu - t.j. vstavby do podkrovia bytového domu. Stavbu som realizoval s platným stavebným povolením, byt som skoaludoval, vyplatil som spoločenstvo a platím do fondu údržby a opráv adekvátnu sumu. Požiadal som o stanovisko Správu geodézií a katastra v Bratislave kde mi z právneho odd. prišiel mail s výrokom že na zavkladovanie stačí súhlas 2/3 vlastníkov bytov a pokiaľ kataster vyžaduje 100% súhlas koná nad rámec zákona. Teraz som opäť požiadal o zavkladovanie a čakám na vyjadrenie katastra. Predpokladám že ich stanovisko bude zamietavé a tak mi nič neostane len celú vec podať na prokuratúru.
Podľa môjho názoru by kataster v Banskej Bystrici mali zakázať zákonom ako zločineckú organizáciu a ako škodnú zver by ich mali utratiť..!

Dobrá práca Peter, v podstate máš pozitívne stanovisko nadriadeného orgánu, aj keď nie je pre kataster právne záväzné. Držím ti palce, aby kataster ti byt zapísal, nech ti to dobre dopadne a hádam dáš vedieť ako si dopadol.
Zaujíma ma ale jedna vec. píšeš, že platíš do fondu opráv, ale podľa čoho? Keď nie si vlastník, nemáš podiel na spoločných častiach a pod. Do fondu sa platí zo zákona podľa výšky spoluvlastníckeho podielu, ak sa vlastníci nedohodnú inak, a to od prvého dňa mesiaca nasledujúceho po vklade §10 ods.1). Zároveň prispievaš peniazmi do fondu a nemáš ani možnosť ani právo o nich rozhodovať.
Petra Nová
26.10.08,10:58
Už 5 rokov mám problém zo zavkladovaním podkrovného bytu - t.j. vstavby do podkrovia bytového domu. Stavbu som realizoval s platným stavebným povolením, byt som skoaludoval, vyplatil som spoločenstvo a platím do fondu údržby a opráv adekvátnu sumu. Požiadal som o stanovisko Správu geodézií a katastra v Bratislave kde mi z právneho odd. prišiel mail s výrokom že na zavkladovanie stačí súhlas 2/3 vlastníkov bytov a pokiaľ kataster vyžaduje 100% súhlas koná nad rámec zákona. Teraz som opäť požiadal o zavkladovanie a čakám na vyjadrenie katastra. Predpokladám že ich stanovisko bude zamietavé a tak mi nič neostane len celú vec podať na prokuratúru.
Podľa môjho názoru by kataster v Banskej Bystrici mali zakázať zákonom ako zločineckú organizáciu a ako škodnú zver by ich mali utratiť..!
Ak vydržíš ďalších 5 rokov, potom vlastníctvo k bytu a k spoločným častiam nadobudneš vydržaním.;) Možno to bude skôr, ako domelú katastrálne a súdne mlyny.:):)
dokumenty
27.10.08,09:45
Vďaka Peťka :-)
dokumenty
27.10.08,09:52
Určite dám vedieť...
Do fondu opráv platím podľa m2 t.j. ekvivalent k 3-izbovému bytu rovnakej rozlohy. Nechcel som byť pes voči spoločenstvu, keďže aj predseda spoločenstva aj temer všetci nájomníci mi vyšli v ústrety a v uvedenom byte bývam. Matematicky to nie je správne, keďže výška podielov sa nezmenila iba ich počet ale ak kataster byt zavkladuje tak to vyrieši nová zmluva s vlastníkmi bytov.

Dobrá práca Peter, v podstate máš pozitívne stanovisko nadriadeného orgánu, aj keď nie je pre kataster právne záväzné. Držím ti palce, aby kataster ti byt zapísal, nech ti to dobre dopadne a hádam dáš vedieť ako si dopadol.
Zaujíma ma ale jedna vec. píšeš, že platíš do fondu opráv, ale podľa čoho? Keď nie si vlastník, nemáš podiel na spoločných častiach a pod. Do fondu sa platí zo zákona podľa výšky spoluvlastníckeho podielu, ak sa vlastníci nedohodnú inak, a to od prvého dňa mesiaca nasledujúceho po vklade §10 ods.1). Zároveň prispievaš peniazmi do fondu a nemáš ani možnosť ani právo o nich rozhodovať.
gregorkam
27.10.08,13:52
Už 5 rokov mám problém zo zavkladovaním podkrovného bytu - t.j. vstavby do podkrovia bytového domu. Stavbu som realizoval s platným stavebným povolením, byt som skoaludoval, vyplatil som spoločenstvo a platím do fondu údržby a opráv adekvátnu sumu. Požiadal som o stanovisko Správu geodézií a katastra v Bratislave kde mi z právneho odd. prišiel mail s výrokom že na zavkladovanie stačí súhlas 2/3 vlastníkov bytov a pokiaľ kataster vyžaduje 100% súhlas koná nad rámec zákona. Teraz som opäť požiadal o zavkladovanie a čakám na vyjadrenie katastra. Predpokladám že ich stanovisko bude zamietavé a tak mi nič neostane len celú vec podať na prokuratúru.
Podľa môjho názoru by kataster v Banskej Bystrici mali zakázať zákonom ako zločineckú organizáciu a ako škodnú zver by ich mali utratiť..!

A stačilo na začiatku ziskat súhlas aj tej tretej tretiny a mal by si pokoj.
dokumenty
24.05.12,10:11
Dobrý deň, priatelia
takže konečné info o našej kauze, ktorá trvala 5 rokov. V krátkosti: Pred 5-mi rokmi sme podali na správu katastra v BB žiadosť o zavkladovanie podkrovných bytov, zo 74 podpisov nám 4 podpisy chýbali. Napriek tomu sme dostali platné stavebné povolenia a po zrealizovaná vstavby aj kolaudačné rozhodnutie, následne sme požiadali SK o zavkadovanie bytov. Správa katastra odmietla byty zavkladovať s argumentáciou že potrebujeme súhlas 100% vlastníkov bytov. Keďže sme ho nemali tak sme žiadosť stiahli. V r. 2008 sme opäť podali žiadosť o zavkladovanie, kataster opäť odmietol byty zavkladovať, tak sme sa odvolali na krajskú súd - tento kauzu posunul na najvyšší súd SR odkiaľ bola vrátená späť, KS to posunul na ústavný súd ale aj odtiaľ sa vrátila. Nakoniec krajský súd v r. 2011 rozhodol v náš prospech - v závere sa uvádza že KS nevidí dôvod prečo by správa katastra nemala byty zavkladovať a vrátil vec prvému stupňu - katastru. Po niekoľkých mesiacoch nám prišlo z katastra že správa katastra byty nezavkladuje (!!!). Tak sme sa odvolali a kataster podal návrh na krajský súd - rozhodoval ten istý sudca. Problém bol v tom že od roku 2011 platí zákon že na na vstavbu do podkrovia sa nerobí vklad ale záznam zápisom. Tento odmietli urobiť, najskôr sa musela ukončiť táto pôvodná kauza ( my sme sa písomne zriekli odvolania) prebehli všetky zmeny a záznamy a potom sme podali žiadosť o záznam a bolo nám konečne vyhovené. Po 5 rokoch sa odstránila plomba na dome. Za takýto antihumánny postoj by si dotyční štátni úradnící zaslúžili utratiť ako škodná zver !!!
majte sa pekne a nech sa vám darí :-)
Gandalf99
29.05.12,19:16
Zdravim, viete napisat aj spisovu znacku toho konecneho rozhodnutia Krajskeho sudu o ktorom sa zmienujete vo Vasom prispevku?