olivin
22.09.08,20:46
Dnes sme nasli vyrazovo krasny pozemok, ale je dost nestandardny hoci si myslim, ze dobry architekt by vedel pretavit jeho negativa do pozitiv. ... ale aj tak, je v nas maly chrobacik, ktory nahlodava nase nadsenie.

Pozemok ma obdlznikovy tvar, sirka 21m, dlzka asi 50m, takze cez 10a. Pristupova komunikacia je orientovana zo severo-zapadu, viacej zo zapadu. Po celej sirke pozemku od prijazdovej cesty je svah smerom dole maximalne do 1/3 pozemku, potom zvysok jeho dlzky je rovina, na konci ktorej zacina seriozny les s potocikom. Z pravej strany je mensi rodinny dom, z lavej je nezastavana parcela. Suma sumarum pozemok sa nachadza pod urovnou pristupovej komunikacie. Dolezity fakt je, ze je to nerusna cesta, kedze pozemok je v malej dedinke, asi 500 obyvatelov, a nachadza sa takmer na jej konci, cesta dalej nepokracuje. Oproti pozemku, cize na opacnej strane cesty domy nie su, je to svah.

A teraz, ako na takomto pozemku postavit maly jednopodlazny dom, najradsej bungalov s nizkym rozpoctom? Ake riesenie vas napadne ako najidealnejsie? Dalej, na co si dat pozor este predtym ako sa vobec rozhodneme kupit ho, co nezabudnut pozistovat, presondovat?

Budem vam velmi vdacna za kazdy postreh.
Chobot
22.09.08,19:03
Dnes sme nasli vyrazovo krasny pozemok, ale je dost nestandardny hoci si myslim, ze dobry architekt by vedel pretavit jeho negativa do pozitiv. ... ale aj tak, je v nas maly chrobacik, ktory nahlodava nase nadsenie.

Pozemok ma obdlznikovy tvar, sirka 21m, dlzka asi 50m, takze cez 10a. Pristupova komunikacia je orientovana zo severo-zapadu, viacej zo zapadu. Po celej sirke pozemku od prijazdovej cesty je svah smerom dole maximalne do 1/3 pozemku, potom zvysok jeho dlzky je rovina, na konci ktorej zacina seriozny les s potocikom. Z pravej strany je mensi rodinny dom, z lavej je nezastavana parcela. Suma sumarum pozemok sa nachadza pod urovnou pristupovej komunikacie. Dolezity fakt je, ze je to nerusna cesta, kedze pozemok je v malej dedinke, asi 500 obyvatelov, a nachadza sa takmer na jej konci, cesta dalej nepokracuje. Oproti pozemku, cize na opacnej strane cesty domy nie su, je to svah.

A teraz, ako na takomto pozemku postavit maly jednopodlazny dom, najradsej bungalov s nizkym rozpoctom? Ake riesenie vas napadne ako najidealnejsie? Dalej, na co si dat pozor este predtym ako sa vobec rozhodneme kupit ho, co nezabudnut pozistovat, presondovat?

Budem vam velmi vdacna za kazdy postreh.

Však to máš ideálny pozemok. Dom zapustíš do zeme tak, že z ulice budú nad úrovňou terénu 2 podlažia (v podstate 1. poschodie a podkrovie) a zo strany záhrady budú 3 podlažia - prízemie, 1. poschodie a podkrovie. Z prízemia môžete mať terasu s výhľadom do záhrady.

Ale ak máš peniaze len na jednopodlažný bungalov, tak ho budete musieť capnúť do stredu pozemku - inak by ste museli robiť finančne náročné terénne úpravy, aby ste buď zadnú časť navýšili na úroveň prednej alebo prednú vyhĺbili na úroveň zadnej.
arizona
22.09.08,19:28
Vyzerá to krásne, ale nie je to moc "v jame"? Nebude tam stekať dážď a topiaci sa sneh?
olivin
22.09.08,19:30
Chobot dakujem. Hmmmm, viacpodlazny a este k tomu podpivniceny dom mi velmi neimponuje, rada by som mala prepojeny interier s exterierom, ale priamo, nie cez terasy, ved za pozemkom zacina les, to je najlepsia terasa, nie?;) Aj ta predstava, ako mam zo zadu pozemku, od lesa pred sebou velku (rozumej hlavne vysoku) stavbu domu mi nereze, skor domcek, ktory splyva s nadhernym okolitym prostredim, ktory nerusi zelen navokol, ktory nie je extremne dominatny.

Napadlo nas nieco ako domcek (bungalov) do svahu, ale to by sme mali strechu (zeby sme si ju dali "zelenu"?:)) na urovni cesty alebo malo nad cestou a okna domu by boli orientovane na juho-vychod s vyhladom do lesa, len na to vsetko je sirka 21.5 metra a treba ratat aj s nejakym pristupom autom, ale ak by mal bungalov sirku okolo 15m tak to by slo.

Vyvysit zadnu cast pozemku neprichadza do uvahy, je tam prirodzeny prechod pozemku do lesa.
Zoltán Kovács
22.09.08,19:43
olivin
22.09.08,19:47
Arizona, to nas napadlo ako prve, pytali sme sa druhych hornych "susedov", oni maju poschodovy dom s vchodom na urovni cesty, podpivniceny, ale ze vraj nikdy nemaju problem s premocenym pozemkom, byvaju tam 8 rokov, tak ja neviem ... v tomto smere budeme zistovat.
Chobot
22.09.08,19:50
A čo takéto riešenie:

http://www.podzemnedomy.sk/fotogaleria.html
http://www.podzemnedomy.sk/projekty.html

Veď také stavali už za cára ruskí dedinčania.... tie domy sa volali "zemľjanky"..:D:D:D
olivin
22.09.08,19:55
arizona
22.09.08,20:07
A čo takéto riešenie:

http://www.podzemnedomy.sk/fotogaleria.html
http://www.podzemnedomy.sk/projekty.html
Mne sa to páči.Zaujímavé...
jaros5
23.09.08,05:50
Súhlas so smith a olivin. Originalne a ekologické riešenie, spĺňajúce tvoje predstavy a hlavne...zvýšené stavebné náklady by sa ti v budúcnosti mnohonásobne vrátili.;)
chandler
23.09.08,06:27
na svahu sa bungalovy nestavaju, urcite to bude nieco v style ako pisal chobot
chandler
26.09.08,15:01
a nepytaj sa na archinete :) tam chodia tak akurat studenti a tie diskusie maju otrasnu uroven.
a na bungalov na takom pozemku zabudni, nech ti bude hovorit kto chce co chce.
olivin
26.09.08,19:03
a nepytaj sa na archinete :)

zeby spion?;) uz som bola poucena

btw, je takmer po dileme, predavajuca sa rozhodla stiahnut pozemok z ponuky, aspon nateraz, hoci mala iskierka nadeje tam este je

ale napadla ma jedna vec ak by niekto vedel poradit ... ak je cesta spravena horizontalne do svahu a stavebny pozemok je pod cestou mohol by tam byt nejaky problem s podlozim pri zakladani stavby do svahu, je jasne co myslim?
220870
26.09.08,19:22
zeby spion?;) uz som bola poucena

btw, je takmer po dileme, predavajuca sa rozhodla stiahnut pozemok z ponuky, aspon nateraz, hoci mala iskierka nadeje tam este je

ale napadla ma jedna vec ak by niekto vedel poradit ... ak je cesta spravena horizontalne do svahu a stavebny pozemok je pod cestou mohol by tam byt nejaky problem s podlozim pri zakladani stavby do svahu, je jasne co myslim?
ten problém z podložím je vždy. všetko závisí od konkrétnej situácie .
Dom na kopci nech je akýkoľvek, bude vždy drahši o 30-50 % ako dom na rovine.Je typ bungalov, ktorý počítaja s tým ,že je osadený do mierneho kopca.
chandler
26.09.08,21:29
radsej ako spion mam james bond :)
ja som si neni isty ci tomu rozumiem, ale pri rodinnych domoch je malokedy problem s podlozim, na RD to staci...
ale ak je dom v svahu tak mas niekde nasyp a niekde vykop, co stavbu predrazuje, pri navrhu to treba minimalizovat a vyuzit v dispozicii
Tinika
28.09.08,06:57
Dobrý deň, ja by som sa chcela spýtať na názor, či stavať alebo nie na pozemku, cez ktoré vedie vysoké elektrické napätie. Prečo áno a prečo nie. Asi skôr nie. Ďakujem
chandler
29.09.08,05:32
Dobrý deň, ja by som sa chcela spýtať na názor, či stavať alebo nie na pozemku, cez ktoré vedie vysoké elektrické napätie. Prečo áno a prečo nie. Asi skôr nie. Ďakujem

presne tak, asi skor nie :)
ale preco, to je tazko povedat. oficialne to nie je nebezbecne (preto sa to aj moze - aj ked tam nejake ochranne pasmo je), ale ked uz neberieme esteticku hodnotu. tak by som sa toho tak nejako bal.
aj ked pocitam ze cena takeho pozemku je nizsia.
Tinika
29.09.08,13:01
presne tak, asi skor nie :)
ale preco, to je tazko povedat. oficialne to nie je nebezbecne (preto sa to aj moze - aj ked tam nejake ochranne pasmo je), ale ked uz neberieme esteticku hodnotu. tak by som sa toho tak nejako bal.
aj ked pocitam ze cena takeho pozemku je nizsia.

Veď to, ten pozemok patril už mojej babke, takže je jasné, že by som taký nekúpila a teda sa ani predať nedá, lebo by ho asi nikto nekúpil a keď tak za smiešnu sumu, lebo to nie je ani na nejakom super mieste. Hmm, tak asi len šporiť na iný. :D
chandler
29.09.08,13:28
no ak si ten pozemok zdedila tak bud ho mozes skusit niekomu predat, alebo stavat. neviem o tom ze by boli preukazane nejake skodlive ucinky z toho napatia. ja na tvojom mieste by som asi staval, teda v pripade ak to bolo tak ze stavat pri napati alebo nestavat vobec.
najprv si ale zistit ci ti to tam vobec povolia. ako daleko je to vedenie od miesta kde by mohol byt dom?
chandler
29.09.08,13:35
este ma napadlo, ze by si mozno mala zalozit novu temu kde by bolo v nazve vysoke napatie na pozemnku alebo nieco take. skor si to niekto vsimne co s tym ma skusenost nejaku.
arizona
29.09.08,17:38
Dobrý deň, ja by som sa chcela spýtať na názor, či stavať alebo nie na pozemku, cez ktoré vedie vysoké elektrické napätie. Prečo áno a prečo nie. Asi skôr nie. Ďakujem


Veď to, ten pozemok patril už mojej babke, takže je jasné, že by som taký nekúpila a teda sa ani predať nedá, lebo by ho asi nikto nekúpil a keď tak za smiešnu sumu, lebo to nie je ani na nejakom super mieste. Hmm, tak asi len šporiť na iný. :D

Blízkosť el. stĺpov nie je vhodná na zdravie ľudí.Asi preto je ten pozemok nepredajný.Skús si niečo vygúgliť : geopatogénne zóny,negatívna energia a pod.
Alebo pozri tento link: 4)
http://www.e-filip.sk/Default.aspx?contentID=2586
RSFredinka
29.09.08,20:13
mimotemyViem že je to mimo témy ale môže obec zmeniť územný plán obce na ktorom je zaznačená pre vystavbu rod. domom na občiansku vybavenosť chceli sme kupit pozemok ktory bol na vystvabu rd a zrazu sa dozvedame ze sa zmenil uz plán obce
milanko222
30.09.08,02:13
Dobrý deň, ja by som sa chcela spýtať na názor, či stavať alebo nie na pozemku, cez ktoré vedie vysoké elektrické napätie. Prečo áno a prečo nie. Asi skôr nie. Ďakujem

Ahoj.

Ak ti (psychicky) nevadí , že budeš chodiť aj popod drôty a máš dostatočnú odstupovú vzdialenosť (pre pokoj si daj 1,5xnorma) , kľudne stavaj.




presne tak, asi skor nie :)
ale preco, to je tazko povedat. oficialne to nie je nebezbecne (preto sa to aj moze - aj ked tam nejake ochranne pasmo je), ale ked uz neberieme esteticku hodnotu. tak by som sa toho tak nejako bal.
aj ked pocitam ze cena takeho pozemku je nizsia.


Obecne - fyzické pôsobenie " energií " klesá so štvorcom vzdialenosti
( napr. 3 m= pôsobenie 100% / 9 m = pôsobenie 11% / 6 m = 25% )


Blízkosť el. stĺpov nie je vhodná na zdravie ľudí.Asi preto je ten pozemok nepredajný.Skús si niečo vygúgliť : geopatogénne zóny,negatívna energia a pod.
Alebo pozri tento link: 4)
xxx


A elektrické stĺpy sú úplne neškodné ( ďaleko iné by bol VN kábel pod zemou ).

Milan
milanko222
30.09.08,02:17
mimotemyViem že je to mimo témy ale môže obec zmeniť územný plán obce na ktorom je zaznačená pre vystavbu rod. domom na občiansku vybavenosť chceli sme kupit pozemok ktory bol na vystvabu rd a zrazu sa dozvedame ze sa zmenil uz plán obce


Ahoj.

Kto iný ako obec by už mohol (predpísaným , alebo obvyklým spôsobom)
zmeniť UP obce ????

Milan
zmurka
14.10.08,07:38
Ja by som sa este chcela opytat na ten svah na pozemku.

My mame uplne miernucky svah tiez od cesty smerom dole na pozemok kde chceme stavat. I ked pravdu povediac na prvy pohlad som si ani nevsimla, ze klesa. Otec tvrdi ze spodny koniec pozemku je cca. 1 m pod urovnou cesty.
Dom bude sice poschodovy, ale nie podpivniceny.
Ako sa to da riesit, aby s tym neboli problemy. Vraj treba zvysit zaklady, ale zase to bude vela stat, a tiez nechcem mat dom ako na stracej nozke.

Otec tiež hovori, že môže vzniknúť problém s kanalizaciou, ak pojde od cesty (ktora je teda o 1 m vyssie), ze nebude mat spad. Viete niekto povedat ci je to pravda, a ci je to ozaj take zavazne. ako by sa to dalo riesit okrem zdvihnutia zakladov?

Naozaj diky
chandler
14.10.08,08:58
musis sa spytat na vodarnach ako hlboko je kanalizacia a v akej vyske musi byt pripojka. ak dom nie je podpivniceny a svah je taky mierny tak by to vadit vobec nemalo. zdvihnutie zakladov nie je take drahe. druha moznost je zakopat na jednej strane dom do zeme alebo upravit teren.
zmurka
14.10.08,09:39
Dakujem chandler, a nievies kolko asi to navysenie zakladov moze stat. ak teraz stoja cca. 150 000 sk s rozlohou 60 m2 ak by sme ich zvysili o meter?

Ale skusime to aj s kanalizaciami.
chandler
14.10.08,13:45
Dakujem chandler, a nievies kolko asi to navysenie zakladov moze stat. ak teraz stoja cca. 150 000 sk s rozlohou 60 m2 ak by sme ich zvysili o meter?

Ale skusime to aj s kanalizaciami.

neviem presne ale kubik betonu stoji okolo 3-3.5tis pokial viem.
ale o meter to zvysovat nebudete, meter je medzi koncom pozemku a cestou a nie medzi zaciatkom a koncom domu. pocitam ze to spravi pol metra, teda 2 debniace tvarovky.
ak by ste to mali zvysovat o meter tak to uz sa oplati ten dom podpivnicit.
assay
15.10.08,11:08
Osobne si myslím, že by mala energetická spoločnosť odkúpiť všetky pozemky na ktorých je ťahané vysoké napätie za trhovú cenu pretože Energetika alebo SEPS-ka je v súkromnom vlastníctve nie v štátnom. Keby som sa mohol spojiť s viacerými ľuďmi napadol by som zákon 656 na medzinárodnom súde nie čo sa týka ochranných pásiem ale čo sa týka toho aby niekto niečo určoval alebo rozhodoval na mojom pozemku tak to nie. Tiež mam taký pozemok cez ktorý je ťahané vysoké napätie hrajú sa tam detičky prechádzajú ľudia sadia si zeleninu a tak a nad hlavami majú vysoké napätie 400KV mala by tam byť aspoň spravená sieť na odstránenie možnej hrozby a to nehovorím o iných vplyvoch. Mali by sme sa spojiť a podať na medzinárodný súd našu problematiku a návrh na odpredanie /ale podotýkam medzinárodný/. Len to chce svoj čas a právny postup
Gabi03
15.10.08,11:20
Ja by som sa este chcela opytat na ten svah na pozemku.

My mame uplne miernucky svah tiez od cesty smerom dole na pozemok kde chceme stavat. I ked pravdu povediac na prvy pohlad som si ani nevsimla, ze klesa. Otec tvrdi ze spodny koniec pozemku je cca. 1 m pod urovnou cesty.
Dom bude sice poschodovy, ale nie podpivniceny.
Ako sa to da riesit, aby s tym neboli problemy. Vraj treba zvysit zaklady, ale zase to bude vela stat, a tiez nechcem mat dom ako na stracej nozke.

Otec tiež hovori, že môže vzniknúť problém s kanalizaciou, ak pojde od cesty (ktora je teda o 1 m vyssie), ze nebude mat spad. Viete niekto povedat ci je to pravda, a ci je to ozaj take zavazne. ako by sa to dalo riesit okrem zdvihnutia zakladov?

Naozaj diky


musis sa spytat na vodarnach ako hlboko je kanalizacia a v akej vyske musi byt pripojka. ak dom nie je podpivniceny a svah je taky mierny tak by to vadit vobec nemalo. zdvihnutie zakladov nie je take drahe. druha moznost je zakopat na jednej strane dom do zeme alebo upravit teren.


Dakujem chandler, a nievies kolko asi to navysenie zakladov moze stat. ak teraz stoja cca. 150 000 sk s rozlohou 60 m2 ak by sme ich zvysili o meter?

Ale skusime to aj s kanalizaciami.


neviem presne ale kubik betonu stoji okolo 3-3.5tis pokial viem.
ale o meter to zvysovat nebudete, meter je medzi koncom pozemku a cestou a nie medzi zaciatkom a koncom domu. pocitam ze to spravi pol metra, teda 2 debniace tvarovky.
ak by ste to mali zvysovat o meter tak to uz sa oplati ten dom podpivnicit.

Vo všeobecnosti, "spodok" domu" by nemalo byť na úrovni, alebo pod úrovňou cesty. Najmä ak z tej strany bude vchod do domu. Nakoľko sa dá predpokladať, že úprava ciest bude robená v tom zmysle, že sa asfalt bude len pridávať, nie uberať z už existujúcej cesty.

Pri kanalizácii tuším nie je taký veľký spád. Samozrejme to závisí od hĺbky kanalizačného potrubia, jeho vzdialenosti od domu ...

V našom regióne sa dá betón kúpiť aj za 2 300 Sk.

Vo vašom prípade by sa mohlo uvažovať o čiastočnom podpivničený. My sme mali na 15 m dĺžke domu rozdiel necelých 2 m, a podpivničili sme nejakých 6 m.
zmurka
16.10.08,07:31
No problem, je ze chceme stavat montovany dom a za co najmenej penazi. Na podpivnicenie nemame peniaze a ani neviem, ci to ta firma robi.
Keby som tie penizaky mala urcite by to bolo lepsie :)
Gabi03
16.10.08,07:39
No problem, je ze chceme stavat montovany dom a za co najmenej penazi. Na podpivnicenie nemame peniaze a ani neviem, ci to ta firma robi.
Keby som tie penizaky mala urcite by to bolo lepsie :)

A máš to prerátané, že montovaný vás vyjde lacnejšie ako murovaný?
zmurka
17.10.08,06:11
Viem, ze svojpomocne sa da dom postavit aj lacnejsie. Problem, je ze stavbne vzdelanie nemam a nemam ani nikoho znameho kto by sa do toho vyznal. Druha vec je, ze byvam v blave a stavat chcem v BB. A potrebovali by sme to fakt rychlo. Takze z tohto pohladu je stavba montovaneho domu na kluc asi najefektivnejsim riesenim.
jezko22
17.11.08,16:59
poznam viacero ludi ktorym vysoke napetie vadi,dost caste bolesti hlavy,ak ma niekto kardiostrojcek,nemal by sa vobec pod takymto napetim zdrzovat,to je fakt nie teoria,takze moj nazor jednoznacne NIE.