ivka22
19.11.08,14:58
nie myslim ako stravne pocas pracovnej doby
Tweety
19.11.08,14:01
nie myslim ako stravne pocas pracovnej doby

A prečo by si to robila? 55% hodnoty stravenky je nákladom spoločnosti, 45%zvyšok môže byť príspevok zo SF a úhrada od zamestnanca.
§ 152 ZP
3) Zamestnávateľ prispieva na stravovanie podľa odseku 2 v sume najmenej 55 % ceny jedla, najviac však na každé jedlo do sumy 55 % stravného poskytovaného pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín podľa osobitného predpisu. Okrem toho zamestnávateľ poskytuje príspevok podľa osobitného predpisu.
ivka22
19.11.08,14:03
ok dakujem
ivka22
19.11.08,14:04
mozem sa este spytat podla coho je urcena suma ktoru zamestnavatel uhradza ci ma narok na 70 80 alebo 90,- dakujem
Tweety
19.11.08,14:06
mozem sa este spytat podla coho je urcena suma ktoru zamestnavatel uhradza ci ma narok na 70 80 alebo 90,- dakujem
§ 152 ZP
Stravovanie zamestnancov

(1) Zamestnávateľ je povinný zabezpečovať zamestnancom vo všetkých zmenách stravovanie zodpovedajúce zásadám správnej výživy priamo na pracoviskách alebo v ich blízkosti. Túto povinnosť nemá voči zamestnancom vyslaným na pracovnú cestu, s výnimkou zamestnancov vyslaných na pracovnú cestu, ktorí na svojom pravidelnom pracovisku odpracovali viac ako štyri hodiny. Povinnosť zamestnávateľa ustanovená v prvej vete sa nevzťahuje na zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme v zahraničí.

(2) Zamestnávateľ zabezpečuje stravovanie podľa odseku 1 najmä poskytovaním jedného teplého hlavného jedla vrátane vhodného nápoja zamestnancovi v priebehu pracovnej zmeny vo vlastnom stravovacom zariadení, v stravovacom zariadení iného zamestnávateľa alebo zabezpečí stravovanie pre svojich zamestnancov prostredníctvom právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie sprostredkovať stravovacie služby, ak ich sprostredkuje u právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie poskytovať stravovacie služby. Nárok na poskytnutie stravy má zamestnanec, ktorý v rámci pracovnej zmeny vykonáva prácu viac ako štyri hodiny. Ak pracovná zmena trvá viac ako 11 hodín, zamestnávateľ môže zabezpečiť poskytnutie ďalšieho teplého hlavného jedla.

(3) Zamestnávateľ prispieva na stravovanie podľa odseku 2 v sume najmenej 55 % ceny jedla, najviac však na každé jedlo do sumy 55 % stravného poskytovaného pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín podľa osobitného predpisu. Okrem toho zamestnávateľ poskytuje príspevok podľa osobitného predpisu.

(4) Pri zabezpečovaní stravovania zamestnancov prostredníctvom právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie sprostredkovať stravovacie služby, sa cenou jedla rozumie hodnota stravovacej poukážky. Hodnota stravovacej poukážky musí predstavovať najmenej 75 % stravného poskytovaného pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín podľa osobitného predpisu.

(5) Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi finančný príspevok v sume uvedenej v odseku 3, len ak povinnosť zamestnávateľa zabezpečiť zamestnancom stravovanie vylučujú podmienky výkonu práce na pracovisku alebo ak zamestnávateľ nemôže zabezpečiť stravovanie podľa odseku 2, alebo ak zamestnanec na základe lekárskeho potvrdenia od špecializovaného lekára zo zdravotných dôvodov nemôže využiť žiadny zo spôsobov stravovania zamestnancov zabezpečených zamestnávateľom.

(6) Zamestnávateľ poskytne finančný príspevok na stravovanie podľa odseku 5 aj zamestnancovi pri výkone domáckej práce alebo telepráce, ak mu nezabezpečí stravovanie podľa odseku 2 alebo ak by stravovanie podľa odseku 2 bolo v rozpore s povahou vykonávanej domáckej práce alebo telepráce.

(7) Zamestnávateľ môže po prerokovaní so zástupcami zamestnancov
a) upraviť podmienky, za ktorých bude zamestnancom poskytovať stravovanie počas dovolenky, prekážok v práci, alebo inej ospravedlnenej neprítomnosti zamestnanca v práci,
b) umožniť stravovať sa zamestnancom, ktorí pracujú mimo rámca rozvrhu pracovných zmien za rovnakých podmienok ako ostatným zamestnancom,
c) rozšíriť okruh fyzických osôb, ktorým zabezpečí stravovanie, a ktorým bude prispievať na stravovanie podľa odseku 3.
fask
21.11.08,10:59
Potrebujem súrne poradiť. Chcela by som sa spýtať ohľadne čerpania SF, napr. lístky na kultúrne podujatie.
1. čo musím mať ako podklad na zaúčtovanie týchto lístkov (vypýtam si od nich vstupenky?)?
2. rodinný príslušník môže byť aj rodič?
3. voľakedy bolo treba evidovať tvorbu a čerpanie v Knihe SF, platí to ešte stále?

Vopred ďakujem za každú odpoveď, resp. usmernenie.
Ester plus
21.11.08,11:19
Podkladom je lístok z kultúrneho predstavenia. Kniha SF sa vedie naďalej ale pri daňovej kontrole ju od nás nikto nepožadoval, skontrolovali len či sa kultúrne podujatia zdaňovali zamestnancom.
gjana
27.11.08,08:24
Máme zamestnanca na polovičný pracovný úväzok, t.j. 20 hod./týž. Akú mzdu môže max. za mesiac dosiahnuť, aby mal nárok na príspevok na dopravu? Je to tých 9.381 Sk alebo 4.691,- Sk (9381/40*20)? Na školení nám bolo povedané, že tá druhá možnosť, ale z výkladu zákona v publikácii poradca, som pochopila, že je jedno aký je pracovný úväzok zamestnanca, berie sa do úvahy ustanovený týždenný pracovný čas, t.j. 40 hod.
plavčík
28.11.08,10:34
Ahojte ...prepáčte ak to tu bolo riešené ale nestihla som prečítať všetky strany príspevkov /26 strán.../ a tak sa pýtam...
Ak použijem fin.prostriedky so SF na nákup napr. lístkov do divadla, či fitnes, je to môj daňový náklad? / asi áno/...
A musím za tieto vstupenky to zdaniť zamestnancovi vo mzde?

a ešte otázočka:
Môžem napr.povedať zamestnancovi nech si kúpi napr. pernamentku na plaváreň a preplatím ju zo SF??? Ako potom postupovať´.


ĎAKUJEM- ĎAKUJEM
Tweety
28.11.08,10:38
Ahojte ...prepáčte ak to tu bolo riešené ale nestihla som prečítať všetky strany príspevkov /26 strán.../ a tak sa pýtam...
Ak použijem fin.prostriedky so SF na nákup napr. lístkov do divadla, či fitnes, je to môj daňový náklad? / asi áno/...
A musím za tieto vstupenky to zdaniť zamestnancovi vo mzde?

a ešte otázočka:
Môžem napr.povedať zamestnancovi nech si kúpi napr. pernamentku na plaváreň a preplatím ju zo SF??? Ako potom postupovať´.


ĎAKUJEM- ĎAKUJEM
Ak ich kúpiš zo SF, nemôže to byť daň. náklad. Účet SF 472 nie je nákladový . Príjem zo SF je príjmom zamestnanca podliehajúcim zdaneniu.
Denda
28.11.08,11:24
Ahojte ...prepáčte ak to tu bolo riešené ale nestihla som prečítať všetky strany príspevkov /26 strán.../ a tak sa pýtam...
Ak použijem fin.prostriedky so SF na nákup napr. lístkov do divadla, či fitnes, je to môj daňový náklad? / asi áno/...
A musím za tieto vstupenky to zdaniť zamestnancovi vo mzde?

a ešte otázočka:
Môžem napr.povedať zamestnancovi nech si kúpi napr. pernamentku na plaváreň a preplatím ju zo SF??? Ako potom postupovať´.


ĎAKUJEM- ĎAKUJEM
Daňovým nákladom je tvorba SF podľa Zákona o sociálnom fonde.
Vy len použijete prostriedky z účtu sociálneho fondu na kúpu týchto lístkov alebo na preplatenie vstupeniek v prípade ak si ich uhradil zamestnanec sám. Postupujete podľa smernici o sociálnom fonde, ktorá je povinná a v nej majú byť stanovené postupy čerpania sociálneho fondu. V obidvoch prípadoch podliehajú zdaneniu.
plavčík
28.11.08,12:16
ĎAKUJEM...
fizzy
15.12.08,08:20
Prosim Vas, ake mate skusenosti s kuponmi CADHOC?
Je mozne ich nakupit z prostridkov SF? Budu sa musiet potom zdanit zamestnancom pri ich odovzdani?

EDIT:
http://www.chd.sk/darcekovy-kupon/
fizzy
16.12.08,06:44
posuvam...
gjana
16.12.08,07:11
My ich zamestnancom kupujeme zo sociálneho fondu a zdaníme vo výplate.
adriana126
09.05.09,10:24
Ak preplácame zamestnancom zo SF masáže, dám to do nepeňažného príjmu a zdaním, ale zamestnanci majú minimálnu mzdu a tak pri odpočítaní nezdaniteľnej čiastky mi nevychádza žiadna daň. Musím odviesť daň samostatne z čerpania SF?
mzdarka renca
09.05.09,10:27
Ak preplácame zamestnancom zo SF masáže, dám to do nepeňažného príjmu a zdaním, ale zamestnanci majú minimálnu mzdu a tak pri odpočítaní nezdaniteľnej čiastky mi nevychádza žiadna daň. Musím odviesť daň samostatne z čerpania SF?
ak majú MM a NČZD je vyššia ako základ dane z príjmu+plnenia zo SF, tak im výjde zraziť daň 0,00€
adriana126
09.05.09,10:39
ďakujem za pomoc
kornelia2
01.06.09,10:01
Možem využiť socialny fond -kadernictvo?Doniesla mi kolegyna za 22,57€ mozem jej to dat do mzdy ako socialny fond?
kornelia2
01.06.09,10:06
asi nie,vsak?
langkawi
01.06.09,12:52
Pozdravujem,

mám otázku k tejto téme - je možné použiť prostriedky zo SF aj na zabezpečenie skupinového poistenia pre zamestnancov (len rizikové krytie, bez sporenia) ?

Je možné vzťahovať na takýto skupinový program ustanovenie zákona o použití SF na:

- ďalšiu realizáciu podnikovej sociálnej politiky v oblasti starostlivosti o zamestnancov ?

Ďakujem.
SILVIA54
17.06.09,12:32
Ahojte,chcem sa opýtať: mali sme firemný výlet kde bola cesta autobusom, poistenie a ubytovanie.Môžem dať náklady za celý tento výlet zo sociálneho fondu? Tento výlet sme mali aj minulý rok a tam bolo zo sociálneho fondu uhradené iba ubytovanie a vstup do jaskyne.(minulý rok som toto ešte nerobila)ale podľa toho čo som čítala tak si myslím že doprava by nemala ísť zo sociálneho fondu. A ešte mám jednu otázku: minulý rok zamestnanci zaplatili daň z celej sumy výletu(aj keď napr.autobus bol účtovaný na 513 a nie zo soc.fondu 472)a to podľa mňa nieje dobre.Zamestnanci by mali zdaniť iba sumu poskytnutú zo sociálneho fondu.Mohli by ste mi to len odobriť?
mlyn16
18.06.09,07:13
zdaniť by sa mala hodnota celého zájazdu, ak to prezentujete ako nepeňažný príjem zamestnancov od firmy
SILVIA54
18.06.09,07:27
Ďakujem,ak som tomu správne pochopila,tak zdaním zamestnancom celú sumu výletu (aj tie sumy ktoré nepôjdu zo sociálneho fondu,ale z REPRE).
mlyn16
18.06.09,07:49
áno, jednoducho nepeňažný príjem.
SILVIA54
18.06.09,08:25
Dobre teda,sumy ktoré pôjdu zo sociálneho fondu budú vo výplatných páskach označené ako príspevok zo SF a sumy ktoré pôjdu z REPRE budú vo výplatných páskach označené ako nepeňažný príjem.Takže to bude oddelené?
mlyn16
18.06.09,08:58
tak to už neviem v akom programe robíš, ale je dôležité, aby základ nevstupoval do základu pre sociálku a zdravotné poistenie
SILVIA54
18.06.09,09:54
Áno ďakujem velmi pekne;-)
mlyn16
18.06.09,10:39
v pohode, rada, aj mne pomohli, keď som potrebovala
emili21
29.06.09,11:47
Dobrý deň, poradí mi prosím niekto či zdravotné vyšetrenie zamestnancov /ale nie klasické preventívne/ ale zamerané na cievy a tlak, ktoré som zaplatila zo sociálnoho fondu je pre každého zamestnanca zdaniteľný alebo nezdaniteľný príspevok zo SF. Zdaniť im to alebo nie vo výplate. Ďakujem veľmi pekne.
Tweety
29.06.09,11:59
Dobrý deň, poradí mi prosím niekto či zdravotné vyšetrenie zamestnancov /ale nie klasické preventívne/ ale zamerané na cievy a tlak, ktoré som zaplatila zo sociálnoho fondu je pre každého zamestnanca zdaniteľný alebo nezdaniteľný príspevok zo SF. Zdaniť im to alebo nie vo výplate. Ďakujem veľmi pekne.
ÁNo, je to zdaniteľný príjem.
L-M
30.06.09,07:11
Poprosila by som o radu, IS v ktorej určujeme príspevok zo SF na stravné mám eplatnú od 1.5.2009. Chcela by som sa opýtať.
Vedieme JÚ- ak máme ešte dajaké resty z predošlého obdobia, a kúpime str. lístky v júni a spätne ich dáme zamestnancom- uplatníme im tam príspevok zo SF?, je to síce za predošlé mesiace, ale kupované sú až v júni.
A stačí ak to čerp. SF zaúčtujem, keď na konci mesiaca preúčtovávam stravné lístky?
Doteraz sme mali str.lístky s DPH z jednej jedálne, ale teraz máme gastrolístky.
Sme malá firma, len dvaja zamestnanci, niekedy nejdeme na obed a potom nám ostanú lístky, tak mi tam vznikol dajaký mínus. A chcem aby to bolo o.k.- zo strany zamestnávateľa zabezpečené stravovanie- tak by som tie lístky dorátala- podľa odpr. dní koĺko ich malo byť a zaúčtovala.
Ďakujem pekne za radu.
L-M
30.06.09,11:18
Posúvam....
apo
30.06.09,11:48
Nie je možné spätne vyúčtovať stravné lístky. Nikde to nie je zakázané, ale ak zmeškáme autobus už sa v ňom nedá odviesť a vy ste obrazne povedané zmeškali autobus.

apo
Stefan2005
30.06.09,16:27
Poprosila by som o radu, IS v ktorej určujeme príspevok zo SF na stravné mám eplatnú od 1.5.2009. Chcela by som sa opýtať.
Vedieme JÚ- ak máme ešte dajaké resty z predošlého obdobia, a kúpime str. lístky v júni a spätne ich dáme zamestnancom- uplatníme im tam príspevok zo SF?, je to síce za predošlé mesiace, ale kupované sú až v júni.
A stačí ak to čerp. SF zaúčtujem, keď na konci mesiaca preúčtovávam stravné lístky?
Doteraz sme mali str.lístky s DPH z jednej jedálne, ale teraz máme gastrolístky.
Sme malá firma, len dvaja zamestnanci, niekedy nejdeme na obed a potom nám ostanú lístky, tak mi tam vznikol dajaký mínus. A chcem aby to bolo o.k.- zo strany zamestnávateľa zabezpečené stravovanie- tak by som tie lístky dorátala- podľa odpr. dní koĺko ich malo byť a zaúčtovala.
Ďakujem pekne za radu.


Nie je možné spätne vyúčtovať stravné lístky. Nikde to nie je zakázané, ale ak zmeškáme autobus už sa v ňom nedá odviesť a vy ste obrazne povedané zmeškali autobus.

apo

... do pozornosti dávam výklady DRSR:

http://www.porada.sk/944421-post8.html
http://www.porada.sk/632242-post9.html
apo
30.06.09,20:50
Nooo Štefan2005 to si sa vytiahol.

Nevydané stravné lístky za 12/2008

Vždy som si myslel, že sa nedá naskočiť do zmeškaného autobusu, ale Ty si nás presvedčil, že je to možné.

Ja som mojim klientom odmietol dať do výdavkov stravné lístky nakúpené spätne a nemal som pravdu.

apo
Tweety
01.07.09,05:08
Nooo Štefan2005 to si sa vytiahol.

Nevydané stravné lístky za 12/2008

Vždy som si myslel, že sa nedá naskočiť do zmeškaného autobusu, ale Ty si nás presvedčil, že je to možné.

Ja som mojim klientom odmietol dať do výdavkov stravné lístky nakúpené spätne a nemal som pravdu.

apo
AK tie stravenky boli pre SZČO, tak si robil dobre, ale ak boli pre ich zamestnancov, tak nerobil...:)
L-M
01.07.09,05:43
... do pozornosti dávam výklady DRSR:

http://www.porada.sk/944421-post8.html
http://www.porada.sk/632242-post9.html
Ďakujem, toto vyjadrenie som si už viac krát čítala, tak viem, že za zamestnancov to je spätne možné- len mi ide o to, že ak IS- na príspevok zo SF platí až od 1.5.2009 a lístky dám spätne za apríl,či tam mám uplatniť ten príspevok zo SF.[Budem to účtovať za jún.
A Ďalej by som sa chcela opýtať, či je to vôbec potrebné doúčtovať. Asi by sme si neobhájili, že sme proste z vlastnej vôle nešli na obed- tie lístky musíme mať podľa odpracovaných dní,však.Aby bola splnená povinnosť zamestnávateľa zabezpečiť stravovanie -a tak to musím doúčtovať.
liba2
01.07.09,06:50
Ďakujem, toto vyjadrenie som si už viac krát čítala, tak viem, že za zamestnancov to je spätne možné- len mi ide o to, že ak IS- na príspevok zo SF platí až od 1.5.2009 a lístky dám spätne za apríl,či tam mám uplatniť ten príspevok zo SF.by sme si neobhájili, že sme proste z vlastnej vôle nešli na obed- tie lístky musíme mať podľa odpracovaných dní,však.Aby bola splnená povinnosť zamestnávateľa zabezpečiť stravovanie -a tak to musím doúčtovať.k zvýraznenému: obhájili. Povinnosť má zamestnávateľ; zamestnanec má možnosť stravovania .
apo
01.07.09,06:52
AK tie stravenky boli pre SZČO, tak si robil dobre, ale ak boli pre ich zamestnancov, tak nerobil...:)

Áno tak som pochopil obidva príspevky, že len v tom prípade môžem spätne zakúpiť a zúčtovať stravné lístky keď plním povinnosť zamestnávateľa a nie právo SZČO.

apo
L-M
01.07.09,07:29
k zvýraznenému: obhájili. Povinnosť má zamestnávateľ; zamestnanec má možnosť stravovania .
Ďakujem, táto časť mi je už jasná.
A k tomu príspevku zo SF, či ho môžem spätne použiť aj na tieto lístky za apríl,ktoré som vydala v júni aj keď platnosť IS je od 1.5.2009 mi neviete prosím poradiť?
kkllc
01.07.09,10:06
Môžem čerpanie zo SF dať na konci roka na stravné a to tak, že budú mať str. lístky zadarmo? T.Z. jednorázovo? Máme 2 zamestnancov a min. mzdu takže SF je velmi nízky.
Tweety
01.07.09,10:33
Môžem čerpanie zo SF dať na konci roka na stravné a to tak, že budú mať str. lístky zadarmo? T.Z. jednorázovo? Môžeš. Máme 2 zamestnancov a min. mzdu takže SF je velmi nízky.
Odpoveď v texte.
Stefan2005
01.07.09,10:34
Môžem čerpanie zo SF dať na konci roka na stravné a to tak, že budú mať str. lístky zadarmo? T.Z. jednorázovo? Máme 2 zamestnancov a min. mzdu takže SF je velmi nízky.

V zákone o SF podmienka o mesačnom poukazovaní príspevku na stravu nie je (na rozdiel o príspevku na dopravu, ktorý treba vyplatiť vo výplatnom termíne po preukázaní nároku). V tebou uvádzanom prípade zvyknem postupovať tiež takto. Treba to však ošetriť vo vnútornom predpise o SF (a dať pozor na prípadné zmeny pracovného pomeru v priebehu roka, a pod.).
Aldan
01.07.09,10:57
vIe mi prosím niekto povedať ako zaúčtovať v JU tvorbu sociálneho fondu a čerpanie príspevku na stravovanie?
Ďakujem Aldan
L-M
02.07.09,06:21
Neviem v akom programe pracuješ- tvorba SF v PD- v ALFE je na to sam.stĺpec-tvorba soc.fondu- je to VOZD. Ak nemáš samotný účet v banke a vedieš iba knihu SF a prostriedky SF sú sučasťou eurovej ppokladne a ak účtuješ mesačne, tak ID výdavok ako uzávierkový doklad.
Potom príjem iba v knihe SF a čerpanie v PD - VPD(výd.pokl.doklad)- VNZD v členení čerpanie SF a zaeviduješ aj v knihe SF čerpanie- podľa toho na čo to použiješ.
Dúfam, že pomôže :)
L-M
02.07.09,06:23
Ďakujem, táto časť mi je už jasná.
A k tomu príspevku zo SF, či ho môžem spätne použiť aj na tieto lístky za apríl,ktoré som vydala v júni aj keď platnosť IS je od 1.5.2009 mi neviete prosím poradiť?
A na moje otázočku nevie nikto odpoveď?
Tweety
02.07.09,06:33
Ďakujem, táto časť mi je už jasná.
A k tomu príspevku zo SF, či ho môžem spätne použiť aj na tieto lístky za apríl,ktoré som vydala v júni aj keď platnosť IS je od 1.5.2009 mi neviete prosím poradiť?
Ja by som použila, aj keď je to v rozpore s IS,(platnosť mala byť už od 1.1.) ale je to zároveň v súlade s §152 ZP, ktorý prikazuje použitie fondu. IS nemôže byť v rozpore so ZP.
L-M
02.07.09,06:45
Ja by som použila, aj keď je to v rozpore s IS,(platnosť mala byť už od 1.1.) ale je to zároveň v súlade s §152 ZP, ktorý prikazuje použitie fondu. IS nemôže byť v rozpore so ZP.
Ďakujem za rýchlu odpoveď, predomnou žiadne IS neboli a keďže som to prevzala ako začiatočník, tak to pomaly študujem, čo ešte treba a má byť.:rolleyes:
Keby boli str.lístky bez DPH dalo by sa to ešte "dorobiť", ale už to nechám tak.
Takto to bude správnejšie...
S vami poraďákmi to zistím oveľa skôr ako keby som preštudovala všetkých poradcov...
Ďakujem všetkým poraďákom za ich čas a ochotu pomôcť nám neskúseným:)
Zlata
08.07.09,07:38
Chcem poprosiť o radu.Doteraz sme SF čerpali len na príspevok na stravu. Chcem sa spýtať, či je možné dať príspevok na rekreáciu zamestnancovi takým spôsobom, že mu do mzdy pridám napr. sumu 100 EUR, tú v rámci mzdy zdaním. Žiadny doklad o použítí príspevku od zamestnanca nežiadam. Sumu zúčtujem len s účtom 472 a 342.
Tweety
08.07.09,07:40
Chcem poprosiť o radu.Doteraz sme SF čerpali len na príspevok na stravu. Chcem sa spýtať, či je možné dať príspevok na rekreáciu zamestnancovi takým spôsobom, že mu do mzdy pridám napr. sumu 100 EUR, tú v rámci mzdy zdaním. Je. Žiadny doklad o použítí príspevku od zamestnanca nežiadam. Sumu zúčtujem len s účtom 472 a 342. Ešte aj 333 Odpovede v texte.
Zlata
08.07.09,10:15
Vďaka, to ma potešilo.
(môžeš mi ešte povedať , čo znamená to B ?)
Tweety
08.07.09,10:27
Vďaka, to ma potešilo.
(môžeš mi ešte povedať , čo znamená to B ?)
Neznamená to nič, je to len označenie písma.
nane
21.07.09,15:33
Zdravím všetkých poraďákov a prosím o radu.
Ak firma prenajme plaveckú dráhu pre zamestancov na 2 hodiny a zaplatí to zo SF, nemusím to pracovníkom zdaniť?
Platí, že ak ide o prenájom pre celý kolektív (a nie konkrétne vstupenky pre jednotlivcov) tak sa to nezdaňuje?
ďakujem
apo
21.07.09,19:36
Zdravím všetkých poraďákov a prosím o radu.
Ak firma prenajme plaveckú dráhu pre zamestancov na 2 hodiny a zaplatí to zo SF, nemusím to pracovníkom zdaniť?
Platí, že ak ide o prenájom pre celý kolektív (a nie konkrétne vstupenky pre jednotlivcov) tak sa to nezdaňuje?
ďakujem

Ak nebola nejaká zmena v posledných cca 2 rokoch v tomto smere tak sa to nezdaňuje ako nepeňažný príjem.

Je to preto, lebo by museli byť dodanení všetci zamestnanci aj tí, ktorí sú neplavci a nikdy by do bazéna nevošli.

apo
anina
22.07.09,08:01
Podľa mňa ide o jednoznačne repre 513
nič nezdaňuj zamestnancom,
ale u zamestnávateľa ide o nedaň.náklad /nie príspevok na stravu:-))

Zamestnanec dostal pri príležitosti životného jubilea hodinky v hodnote 100 EUR. Ak nákup bude hradený zo soc.fondu, bude mu zdanený v mzde ako nepeňažný príjem zo SF, čiže príde o 19 EUR. Ak nákup bude zaúčtovaný na 513, nemusím mu nič zdaňovať? Bude to len nedaňový náklad zamestnávateľa.
apo
22.07.09,08:13
Špatný predpoklad.

Vo firme kde som pred x rokmi pracoval chodila audítorka. A vždy sa pýtala, či káva kupované z repre je určená iba pre klientov, alebo ju užívajú aj zamestnanci.

VYsvetlila, že ak by repre užívali zamestnanci bol by to ich nepeńažný príjem.

Bolo to v ére pred pani Šmegnerovou tak teda aj pred zavedením sociálneho fondu.

Domnievam sa, že tento postup by správca dane mohol uplatniť aj dnes.


Mohol by to byť drobný reklamný predmet, ale to by muslo byť vygravírované logo firmy na hodinách.

apo
atka4
22.07.09,08:29
Špatný predpoklad.

Vo firme kde som pred x rokmi pracoval chodila audítorka. A vždy sa pýtala, či káva kupované z repre je určená iba pre klientov, alebo ju užívajú aj zamestnanci.

VYsvetlila, že ak by repre užívali zamestnanci bol by to ich nepeńažný príjem.

Bolo to v ére pred pani Šmegnerovou tak teda aj pred zavedením sociálneho fondu.

Domnievam sa, že tento postup by správca dane mohol uplatniť aj dnes.


Mohol by to byť drobný reklamný predmet, ale to by muslo byť vygravírované logo firmy na hodinách.

apo

Ideálne by bolo vygravírovať logo firmy na každé zrnko kávy, v prípade mletej, nescca a pod. na každý prach kávy ...:)mimotemy
JanaKop
04.08.09,07:36
Prosím Vás príspevok na stravné zo sociálneho fondu je nepeňažné plnenie ktoré podlieha dani z príjmov alebo nie? V jednom staršom príspevku som našla že podlieha a v druhom zase že nie. Ako to je?
Ďakujem.
apo
04.08.09,08:37
Závodné stravovanie v podstate nie je problém sociálneho fondu.
Ak by zamestnávateľ dával zamestnancom príspevok na stravovanie povedzme 7 Euro tak zákon o dani z príjmu dodaní iba zamestnávateľa nakoľko zamestnancovi prispel nad rámec zákona. ALE u zamestnanca tento príjem nie je NEPEŇAŽNÝ príjem.

apo
anina
05.08.09,08:51
Zamestnanec dostal pri príležitosti životného jubilea hodinky v hodnote 100 EUR. Ak nákup bude hradený zo soc.fondu, bude mu zdanený v mzde ako nepeňažný príjem zo SF, čiže príde o 19 EUR. Ak nákup bude zaúčtovaný na 513, nemusím mu nič zdaňovať? Bude to len nedaňový náklad zamestnávateľa?

Nikto nevie poradiť?
SilviaS
11.08.09,06:52
Dobrý den poradáci:)
Prosím Vás veľmi pekne o radu a dúfam,že mi pomôžete ako vždy!!
Chceme čerpať sociálny fond čiže chceme zamestnancom poskytnúť
niečo na relax a športové využitie.Chcem sa opýtať lepšie je kúpiť lístky,
alebo je lepšie vyplácať všetky tieto veci v hotovosti a oni mi donesú
bločky a ako je to zo zamestnancom,ktorý napríklad nastúpil ku nám do
firmy 1.4.2008 má taktiež nárok na tieto veci??? Alebo len ten má nárok
ktorý odpracoval v minulom roku 12mesiacov ako je to poradte prosímmm
Vďaka pekne Silvia:):)
Tweety
11.08.09,07:05
Dobrý den poradáci:)
Prosím Vás veľmi pekne o radu a dúfam,že mi pomôžete ako vždy!!
Chceme čerpať sociálny fond čiže chceme zamestnancom poskytnúť
niečo na relax a športové využitie.Chcem sa opýtať lepšie je kúpiť lístky,
alebo je lepšie vyplácať všetky tieto veci v hotovosti a oni mi donesú
bločky a ako je to zo zamestnancom,ktorý napríklad nastúpil ku nám do
firmy 1.4.2008 má taktiež nárok na tieto veci??? Alebo len ten má nárok
ktorý odpracoval v minulom roku 12mesiacov ako je to poradte prosímmm
Vďaka pekne Silvia:):)
Prvá vec je, že si urobíte smernicu o tvorbe a čerpaní SF a jej sa budete držať.
veronikasad
11.08.09,07:06
Silvia, ak si zamestnanec kúpi lístky z vlastného - je väčší predpoklad, že ich skutočne využije pre zlepšenie zdravia. Mnohokrát lístky kúpené zamestnávatelom skončia niekde v šuflíku. Nezabudni pri preplácaní lístkov na zdanenie nepeňažného príjmu.
Treba urobiť vo firme smernicu na čerpanie sociálneho fondu. Nikde nie je stanovená podmienka odpracovania 12 mesiacov vo firme.
Chobot
11.08.09,07:08
Dobrý den poradáci:)
Prosím Vás veľmi pekne o radu a dúfam,že mi pomôžete ako vždy!!
Chceme čerpať sociálny fond čiže chceme zamestnancom poskytnúť
niečo na relax a športové využitie.Chcem sa opýtať lepšie je kúpiť lístky,
alebo je lepšie vyplácať všetky tieto veci v hotovosti a oni mi donesú
bločky

AK kúpiš relax lístky a každému dáš v rovnakej hodnote, tak máš menej starostí. Je to potom už len na nich, kde tie lístky použijú a nemusíš upresňovať, na čo ste poskytli tie príspevky z fondu.

Ak chcete vyjsť zamestnancom v ústrety, tak môžete im dať väčšiu voľnosť vo využítí prostriedkov fondu. Treba potom ale presne stanoviť, na aké účely to môžu použiť (športové aktivity, kultúra, nákup tovaru, ), aby sa vám nestalo, že niekto prinesie bloček z pivného posedenia. Nie je ani to vylúčené, ak s tým firma bude súhlasiť, že to môžu takto využiť.

Ja by som dal tie Relax lístky, nemusíš potom sledovať predložené bločky, ktoré aj tak nebudú v takej hodnote - teda navyše budeš musieť vyplácať len časť bločkov. U Realx lístkov je presne daná hodnota, tú dostane každý a nech si s tým robia čo chcú.


a ako je to zo zamestnancom,ktorý napríklad nastúpil ku nám do
firmy 1.4.2008 má taktiež nárok na tieto veci??? Alebo len ten má nárok
ktorý odpracoval v minulom roku 12mesiacov ako je to poradte prosímmm
Vďaka pekne Silvia:):)

TOto si musíte interne určiť a stanoviť. Nikto iný ti to nepovie, ako to má byť. Je to len a len rozhodnutie a soc. politika firmy. Bolo by ale nespravodlivé, keby tie lístky dostal aj ten, kto je vo firme 1 mesiac.

Ak ti môžem poradiť, tak by som to dal tým zamestnancom, ktorí sú vo firme minimálne od 1.1. tohto roku. Alebo ak chcete byť prísnejší, tak tým, ktorí sú vo firme viac ako 1 rok.
SilviaS
11.08.09,08:45
Ďakujem Vám všetkým za pomoc a prajem pekný den Silvia:)
anina
11.08.09,08:55
Zamestnanec dostal pri príležitosti životného jubilea hodinky v hodnote 100 EUR. Ak nákup bude hradený zo soc.fondu, bude mu zdanený v mzde ako nepeňažný príjem zo SF, čiže príde o 19 EUR. Ak nákup bude zaúčtovaný na 513, nemusím mu nič zdaňovať? Bude to len nedaňový náklad zamestnávateľa??.

Poradí niekto, ako by ste to urobili?
apo
11.08.09,09:39
Je jedno či budú hodiny zaúčtované na účte 513, alebo soc. fondu ak bude zrejmé že ich prevzal zamestnanec vždy sa PATRÍ, aby hodnotu dodanil ako nepeňažný príjem.

Rada.
Na hodinky daj vygravírovať logo firmy a potom to bude drobný reklamný predmet a ten môžeš dasť komu len chceš. Ak sa zmestíš do stanovenej hodnoty neodvedieš ani DPH na výstupe.

apo
Tweety
11.08.09,10:48
Je jedno či budú hodiny zaúčtované na účte 513, alebo soc. fondu ak bude zrejmé že ich prevzal zamestnanec vždy sa PATRÍ, aby hodnotu dodanil ako nepeňažný príjem.

Rada.
Na hodinky daj vygravírovať logo firmy a potom to bude drobný reklamný predmet a ten môžeš dasť komu len chceš. Ak sa zmestíš do stanovenej hodnoty neodvedieš ani DPH na výstupe.

apo
To by boli teda lacné hodinky, veď reklamný predmet s odpočtom dph je len do hodnoty 16,6€.
anina
11.08.09,11:24
[QUOTE=apo;1121192]Je jedno či budú hodiny zaúčtované na účte 513, alebo soc. fondu ak bude zrejmé že ich prevzal zamestnanec vždy sa PATRÍ, aby hodnotu dodanil ako nepeňažný príjem.

Patriť by sa patrilo, ale ked ma dodatočne zaplatit 20 Eur to z nich nebude taku radosť ako ked ich dostal. Možno sa mu ani nepáčili :mad:
kovex
11.08.09,13:59
Dobrý večer, chcem sa opýtať skúsenejších. Mali sme zamestnancov na trvalý PP, takže sme tvorili SF, z ktorého sme poskytovali stravné .... a prostriedky v SF ostali nevyčerpané. Momentálne máme zopár dohodárov, môžem aj dohodárom z tohto fondu poskytnuť príspevok na stravu, aj keď z ich odmeny sa netvorí SF?
Ďakujem za odpoveď.
Tweety
11.08.09,14:51
Dobrý večer, chcem sa opýtať skúsenejších. Mali sme zamestnancov na trvalý PP, takže sme tvorili SF, z ktorého sme poskytovali stravné .... a prostriedky v SF ostali nevyčerpané. Momentálne máme zopár dohodárov, môžem aj dohodárom z tohto fondu poskytnuť príspevok na stravu, aj keď z ich odmeny sa netvorí SF?
Ďakujem za odpoveď.
Nie, mohli ste tieto prostriedky rozdeliť medzi zamestnacov, z miezd ktorých ste SF tvorili.
AMM
11.08.09,14:57
Takže dohodárom sa nemôže prispievať na stravu zo SF? Mohla by som im to dať spätne doplatiť?
Tweety
11.08.09,14:58
Takže dohodárom sa nemôže prispievať na stravu zo SF? Mohla by som im to dať spätne doplatiť?
Máš dva nicky? Ak teda myslíš zamestnancom, tak áno, môžeš SF rozdeliť.
AMM
11.08.09,15:04
Aké nicky? Myslela som dohodárov, nie zamestnancov.
Tweety
11.08.09,15:06
Aké nicky? Myslela som dohodárov, nie zamestnancov. Dva nicky sa pýtam preto, pretože som odpovedala Kovex a na príspevok reag. AMM.
AMM
11.08.09,15:10
Jaj, nie, iba som reagovala na tvoju odpoved Kovexu.
AMM
28.08.09,05:38
Vedeli by ste mi poradit, co mam spravit, ked som dohodarom predavala stravne listky aj s prispevkom zo SF? Ako by som to mohla opravit?
Do buducnosti, dohodarom teda budem stravne listky predavat za vyssiu sumu, teda bez prispevku zo SF. Moze to tak byt?
Tweety
28.08.09,05:44
Vedeli by ste mi poradit, co mam spravit, ked som dohodarom predavala stravne listky aj s prispevkom zo SF? Ako by som to mohla opravit? Ak to bolo tento rok, skús opraviť účtovanie, a potom nech dohodári doplatia, samozrejme ak sa to dá, a ešte u vás pracujú.
Do buducnosti, dohodarom teda budem stravne listky predavat za vyssiu sumu, teda bez prispevku zo SF. Moze to tak byt?
Prečo ste im vôbec dávali? oni nemajú na zabezpečenie stravovania podľa ZP nárok.
AMM
28.08.09,05:52
Nemaju, ale zamestnavatel sa moze rozhodnut a dat im listky.
Tweety
28.08.09,05:54
Nemaju, ale zamestnavatel sa moze rozhodnut a dat im listky.
A odpracujú denne viac ako 4hod?
AMM
28.08.09,06:00
ano, stravne listky dostanu iba, ak odpracuje viac ako 4 hod.
kaupke
28.08.09,06:19
Nemaju, ale zamestnavatel sa moze rozhodnut a dat im listky.
Môže , ale po prerokovaní so zástupcami zamestnancov , ak to máte tak dohodnuté , môže rozšíriť okruh pracovníkov , ktorým poskytne stravovanie : § 152, ods.7, písm.c . ZP
mlyn16
28.08.09,08:33
Keď tak zamestnávateľ rozhodol, tak môže im bez problémov dávať za tú istú cenu ako majú ostatní zamestnanci.
Inou cenou by ste si komplikovali situáciu aj čo sa týka DPH, musela by byť iná kalkulácia.
Xantypa
17.09.09,11:11
Mali sme firemné posedenie na ktorom sa zúčastnili všetci zamestnanci. Zo SF sme si zaplatili obed. Musím túto čiastku rozúčtovať medzi zamestnancov a potom im ju v ročnom zúčtovaní dane zdaniť? Ako sa v tomto prípade postupuje? Ďakujem a prajem pekný deň.
mlyn16
17.09.09,11:23
Navrhujem prezentovať posedenie ako výrobnú poradu a tak nie je dôvod pohostenie dodaňovať zamestnancom, ktorí sa museli zúčastniť tejto akcie. Náklady budú zaúčtované na účet 513 a nie na 527.
atka4
17.09.09,11:28
Navrhujem prezentovať posedenie ako výrobnú poradu a tak nie je dôvod pohostenie dodaňovať zamestnancom, ktorí sa museli zúčastniť tejto akcie. Náklady budú zaúčtované na účet 513 a nie na 527.

Zamestnávateľ by s tým ale musel súhlasiť, pretože by si musel navýšiť DZ z ú. 513, kt. eviduje na tento účel.
Pravdepodobne majú dostatočný stav na ú. 472 a ten chcú čerpať.
mimotemy
Samozrejme je to na rozhodnutí kompetentných...nie na ekonómovi. čo sa mu ľahšie zaúčtuje;)
mzdarka renca
17.09.09,11:34
Mali sme firemné posedenie na ktorom sa zúčastnili všetci zamestnanci. Zo SF sme si zaplatili obed. Musím túto čiastku rozúčtovať medzi zamestnancov a potom im ju v ročnom zúčtovaní dane zdaniť? Ako sa v tomto prípade postupuje? Ďakujem a prajem pekný deň.

Sumu vydel počtom zamestnancov a nahraj do najbližších miezd ako pôžitok zo SF, ktorý sa len zdaní, len dávaj pozor, aby si im tú sumu aj nevyplatila.
mlyn16
17.09.09,12:23
Zamestnávateľ by s tým ale musel súhlasiť, pretože by si musel navýšiť DZ z ú. 513, kt. eviduje na tento účel.
Pravdepodobne majú dostatočný stav na ú. 472 a ten chcú čerpať.
mimotemy
Samozrejme je to na rozhodnutí kompetentných...nie na ekonómovi. čo sa mu ľahšie zaúčtuje;)
Prečo je uvedeny symbol: Mimo témy? Nerozumiem?
mzdarka renca
17.09.09,12:35
Ja zase nechápem;), prečo účtujete, keď sa zadavateľka otázky pýta, ako má zdaniť tento nepeňažný príjem zo SF zamestnancom;):).
mlyn16
17.09.09,13:12
Prepáčte, ale osobne robím všetko, či mzdy alebo účtovanie a tak nerozlišujem. Dám si pozor, aby som nerušila ostatných.
mzdarka renca
17.09.09,13:14
Prepáčte, ale osobne robím všetko, či mzdy alebo účtovanie a tak nerozlišujem. Dám si pozor, aby som nerušila ostatných.

Nerušíš, to som nechcela, aby si nadobudla tento dojem......
mária68
06.10.09,07:16
Chcela by som Vás poprosiť o nasledovné: Ako má vyzerať IS pre čerpanie sociálneho fondu?
mlyn16
06.10.09,09:43
Pošlem našu smernicu, len neviem, či si spomeniem, ako sa priklada príloha :)
mlyn16
06.10.09,09:44
aha, neviem, posli sukromný mail
mária68
06.10.09,10:09
Dakujem Ti Martin za ochotu. Moj mail:adamix@zmail.sk
jana32
25.11.09,06:39
Dobrý deň, prosím Vás mohli by sme zamestnancom zo sociálneho fondu zakúpiť poukážky na nákup tovaru? Každý rok kupujeme kolekcie ale asi by sa každému viac páčilo, keby že si môže za tú hodnotu kúpiť čo potrebuje, len neviem či by to bolo v poriadku. Ďakujem
Tweety
25.11.09,06:41
Dobrý deň, prosím Vás mohli by sme zamestnancom zo sociálneho fondu zakúpiť poukážky na nákup tovaru? Každý rok kupujeme kolekcie ale asi by sa každému viac páčilo, keby že si môže za tú hodnotu kúpiť čo potrebuje, len neviem či by to bolo v poriadku. Ďakujem
Áno, je to možné, len netreba zabudnúť na zdanenie u zamestnanca.
Abdul
25.11.09,18:34
Dobrý deň,
môžem zo sociálneho fondu zakúpiť vstupenky do aquaparku pre zamestnancov, ktorí pracujú vo firme teraz, ako aj pre zamestnancom, ktorí ukončili prac. pomer v priebehu roka / vo vnútornej smernici, ktorá by bola súčasťou kolektívnej zmluvy by som to ošetrila/ ?
Za radu vopred ďakujem
apo
25.11.09,19:11
Prečo nie, ale všetko sa musí dodaniť u osôb, ktoré dostanú takúto vstupenku. A dodaniť osobu s ktorou nemáme už pracovný pomer je zložitejšie ale stále riešiteľné.

Treba mat na pamäti, že ak firma prenajme celý aqapark na hodinu, alebo 10 hodín to je jedno a všetci zamestnanci aj bývalí budú mať prístup do aqaparku tak sa to dodaňovať nebude.

Vždy sa dodaňujú iba vstupenky pre jednotlivcov.

Čo sa nedodaňuje zo sociálneho fondu je už iba závodné stravovania a čudujme sa tomu všetci aj pre dôchodcov, ktorí už roky nepracujú v organizácii, stačí že je to v kolektívnej zmluve.

Celý sociálny fond tak ako je vymyslený je len prežitok socializmu, ktorý sem zaviedla SDĽ na čele s pani ministerkou Šmegnerovou.

apo
mária68
30.11.09,06:30
Dobrý deň, chcem sa opýtať na nasledovné:ZCovi na stravné poukážky prispievam zo sociálneho fondu akým percentom?
Firma nemá kolektívnu zmluvu, ošetrím to v smernici.
Tweety
30.11.09,06:33
Dobrý deň, chcem sa opýtať na nasledovné:ZCovi na stravné poukážky prispievam zo sociálneho fondu akým percentom?
Firma nemá kolektívnu zmluvu, ošetrím to v smernici.
Áno, záleží od financií v SF, celkového prídelu, objemu čerpania , takže kalkulácia je najdôležitejšia.
mária68
30.11.09,06:49
Je to nova firma, ktora je na trhu od jula. Pocet ZCov:2. Soc. fond je velmi nizky. Mna zaujima, ci je v zakone presne stanovene percento, ktorym mozem prispiet ZCovi na stravu. Citam to dookola a stale to neviem najst.Dakujem.
Tweety
30.11.09,06:56
Je to nova firma, ktora je na trhu od jula. Pocet ZCov:2. Soc. fond je velmi nizky. Mna zaujima, ci je v zakone presne stanovene percento, ktorym mozem prispiet ZCovi na stravu. Citam to dookola a stale to neviem najst.Dakujem.
Nie, nie je to tam tax.určené, je to tak, ako som uviedla vyššie.
gjana
30.11.09,08:18
Zamestnancom sme zo sociálneho fondu dali vianočné balíčky a darčekové poukážky. Ako zaokrúhliť hodnotu tohto nepeňažného plnenia, keď to vychádza 71,936 € na jedného zamestnanca? Ďakujem.
mzdarka renca
30.11.09,08:34
Zamestnancom sme zo sociálneho fondu dali vianočné balíčky a darčekové poukážky. Ako zaokrúhliť hodnotu tohto nepeňažného plnenia, keď to vychádza 71,936 € na jedného zamestnanca? Ďakujem.

ja to zaokrúhľujem smerom nadol, t.z. 71,93€
Tweety
30.11.09,08:38
Zamestnancom sme zo sociálneho fondu dali vianočné balíčky a darčekové poukážky. Ako zaokrúhliť hodnotu tohto nepeňažného plnenia, keď to vychádza 71,936 € na jedného zamestnanca? Ďakujem.
Základ dane zaokruhlľ. nadol.
gjana
30.11.09,08:57
Ďakujem, ste zlatí, že ste mi tak rýchlo odpovedali.
mária68
30.11.09,09:40
Tweety, dakujem za odpoved.
Misicka21
02.12.09,10:22
Ahojte, my SF rozdelíme v decembry zamestnancom ku mzde,
ale minulý rok sme dávali aj poukážky na nákup do jednej predajne (mäsna), bolo to zdanené ako nepeňažný príjem,
tento rok by sme chceli dať poukážky zo SF a zbytok by sme dali ku mzde, ale bude to správne?? keď SF sa už nezdaňuje a poukážky áno??
alušik
02.12.09,11:03
Ahojte, my SF rozdelíme v decembry zamestnancom ku mzde,
ale minulý rok sme dávali aj poukážky na nákup do jednej predajne (mäsna), bolo to zdanené ako nepeňažný príjem,
tento rok by sme chceli dať poukážky zo SF a zbytok by sme dali ku mzde, ale bude to správne?? keď SF sa už nezdaňuje a poukážky áno??
Ak dostanú peňažné plnenie zo SF tento príjem je normálne zdaniteľným príjmom. Rovnako aj poukážky.
Misicka21
02.12.09,11:22
áá naozaj som s sekla s tým zdanením, ďakujem.
vetrak
10.12.09,08:00
ahojte poradnici, vela tu citam na tuto temu ale este som sa nedopracoval k odpovedi co by ma potesila :) potrebujem poradit ako najlepsie urobit pre nasich zamestnancov firemne posedenie, tak aby sa im to nezdanilo ??

dakujem za odpovede:rolleyes:
Ivana 1511
11.12.09,12:24
Dobrý deň, Prosím poradiť. Zamestnávateľ poskytol zo sociálneho fondu vecný dar zamestnancovi pri príležitosti dovršenie 50 rokov.Treba zdaniť hodnotu tohto daru 19 % v najbližšom výpatnom termíne, alebo sa vecný dar nedaní? Ďakujem za odpoveď.
drobeceva
11.12.09,12:25
Dobrý deň, Prosím poradiť. Zamestnávateľ poskytol zo sociálneho fondu vecný dar zamestnancovi pri príležitosti dovršenie 50 rokov.Treba zdaniť hodnotu tohto daru 19 % v najbližšom výpatnom termíne, alebo sa vecný dar nedaní? Ďakujem za odpoveď.
áno, treba zdaniť.
KEJKA
11.12.09,17:09
ahojte poradnici, vela tu citam na tuto temu ale este som sa nedopracoval k odpovedi co by ma potesila :) potrebujem poradit ako najlepsie urobit pre nasich zamestnancov firemne posedenie, tak aby sa im to nezdanilo ??

dakujem za odpovede:rolleyes:
zabezpečenie stravy sa nezdaňuje. Zamestnanci v ten den nedostanu stravný lístok. Nealkonápoje sa tiež nezdaňuju, káva tiež nie.
Alkohol dáš na repre.
Výsledkom je čerpanie SF - stravné.
vetrak
12.12.09,06:56
Kejka dakujem velmi pekne za odpoved, cize nebude vobec prekazat, ze to bude vacsia hodnota, hlavne je aby tolko euracikov bolo v SF :)
dvojča
30.12.09,09:09
ahojte, chcela som Vás poprosiť o radu, pretože mám novú prácu a niektoré veci, s ktorými som sa nestretla, ma zaskočili. Zamestnávateľ dal zamestnancom, ktorí sú aj na dohody aj na trvalý prac.pomer kolekcie, mám ich dať do výplat jednotkovou cenou s DPH alebo bez DPH? dohodárom nemôžem dať, čiže tie kolekcie pôjdu na 513, dobre píšem? ďalej im dal vianočné odmeny v hotovosti, ako ich mám dať do výplat? tie odmeny boli v čistom, čiže k čistým odmenám musím pripočítať daň a odvody a dať to do mzdy ako mimoriadnu odmenu? veľká vďaka za odpoveď, pretože mzdy je niečo pre mňa nové a mám z nich strach, ešte raz vďaka!!!
Tweety
30.12.09,09:52
ahojte, chcela som Vás poprosiť o radu, pretože mám novú prácu a niektoré veci, s ktorými som sa nestretla, ma zaskočili. Zamestnávateľ dal zamestnancom, ktorí sú aj na dohody aj na trvalý prac.pomer kolekcie, mám ich dať do výplat jednotkovou cenou s DPH alebo bez DPH? Celá hodnota kolekcie je nepeň. príjmom zamestnanca, takže aj s dph. dohodárom nemôžem dať, čiže tie kolekcie pôjdu na 513, dobre píšem? Ak ste sa rozhodli aj im dať, tak aj im ich daj do príjmu a zdaň. ďalej im dal vianočné odmeny v hotovosti, ako ich mám dať do výplat? tie odmeny boli v čistom, čiže k čistým odmenám musím pripočítať daň a odvody a dať to do mzdy ako mimoriadnu odmenu? Áno, tak. veľká vďaka za odpoveď, pretože mzdy je niečo pre mňa nové a mám z nich strach, ešte raz vďaka!!!
Odpovede v texte.
dvojča
30.12.09,11:13
Veľká vďaka za odpoveď Tweety!! Takého rady sú na nezaplatenie. V Novom roku Ti prajem veľa zdravia a úspechov v každom kroku Tvojho života.
skvrnka
02.01.10,14:43
Čerpanie SF na zabezpečenie stravovania sa nezdaňuje.
Zamestnanci dostávajú stravné lístky a v rámci toho dostanú
o niekoľko lístkov viac ako príspevok SF(čiže akoby dostávali lístky s vyššou hodnotou)
Ak urobíme v niektorý deň decembra záverečnú výrobnú
poradu a uhradíme faktúru za občerstvenie ako čerpanie sociálneho fondu (aj keď v ten deň dostanú aj stravný lístok), myslíte, že sa to musí zdaňovať)?
Tweety
02.01.10,14:51
Čerpanie SF na zabezpečenie stravovania sa nezdaňuje.
Zamestnanci dostávajú stravné lístky a v rámci toho dostanú
o niekoľko lístkov viac ako príspevok SF(čiže akoby dostávali lístky s vyššou hodnotou)
Ak urobíme v niektorý deň decembra záverečnú výrobnú
poradu a uhradíme faktúru za občerstvenie ako čerpanie sociálneho fondu (aj keď v ten deň dostanú aj stravný lístok), myslíte, že sa to musí zdaňovať)?
Musí.
vetrak
15.01.10,06:43
ahojte a to neexituje ziadna finta na to aby sme to vedeli urobit bez toho zdanenia :) viete aky su zamestnanci,chcu dostavat ale nechcu platit a take posedenie, predsa len utuzuje pracovny kolektív :)
mlyn16
15.01.10,07:32
Skús to napasovať ako výrobnú poradu, avšak nesmie byť alkohol :)
kkllc
15.01.10,11:51
Za celý rok sme na SF nazbierali napr. 40E. Za lístky v (11/09) mali zamestnanci zaplatiť 45Eur. (45% hodnoty SL). Na konci roka sme dali zo SF 40 Eur a zamestnanci doplatili 5 Eur. Môžeme to tak urobiť? Tých 40 Eur je pre zamestancov nezdanených ? Nejde to ani do výplat? (Ako nezdanený príjem napr.)?
apo
15.01.10,12:49
Za celý rok sme na SF nazbierali napr. 40E. Za lístky v (11/09) mali zamestnanci zaplatiť 45Eur. (45% hodnoty SL). Na konci roka sme dali zo SF 40 Eur a zamestnanci doplatili 5 Eur. Môžeme to tak urobiť? Tých 40 Eur je pre zamestancov nezdanených ? Nejde to ani do výplat? (Ako nezdanený príjem napr.)?

Ja by som to vyriešil formou dodatočnej tvorby sociálneho fondu. A 5 Euro by neznižovalo základ dane.

apo
pohodička
17.01.10,13:42
Odpovede v texte.
Ja by som chcela poprosiť o odpoveď (ospravedlňujem sa ak som už mimo témy), či si DPH z kolekcií zamestnancom môže zamestnávateľ odpočítať z pokladničného bločku. Všetko ostatné splňa, podľa tejto odpovede. Ďakujem. Je to k príspevku č 368
Tweety
17.01.10,14:50
Ja by som chcela poprosiť o odpoveď (ospravedlňujem sa ak som už mimo témy), či si DPH z kolekcií zamestnancom môže zamestnávateľ odpočítať z pokladničného bločku. Všetko ostatné splňa, podľa tejto odpovede. Ďakujem. Je to k príspevku č 368
Nie, nemôže. Takže zdaniteľným príjmom-nepeňažným u zamestnanca bude celá hodnota kolekcie.
Manilla
25.01.10,19:30
Účtujem v s.r.o., ktorá k 28.2.2010 už nebude mať zamestnancov. Na účte 472 - SF je zostatok 100 €. Môže tento zostatok na SF vyčerpať v priebehu roka konateľ a jediný spoločník firmy, ktorý od 1.3.2010 už nebude zamestnancom? Ak mi vie niekto poradiť, budem rada.
mlyn16
26.01.10,06:19
Kým sú zamestnanci, navrhujem rozdeliť to medzi zamestnancov ako odmenu, kde sa odvedie len 19% daň z príjmu alebo ak sa fond nevyčerpá, zápisom VZ preúčtovať fond do nerozdeleného zisku. To však len v tom prípade, ak ste tvorili fond zo zisku. Ak je to prídel zo zákona, tak preúčtovať na 648 a zdaniť.
Manilla
26.01.10,09:14
Veľmi pekne ďakujem za radu. Navrhnem to konateľovi.
SILVIA54
19.02.10,13:53
Ahojte,neviete mi prosím Vás poradiť či môžem zaúčtovať zdravotnú prehliadku (musel ju podstúpiť) zamestnancovi čerpať zo sociálneho fondu?
vmartina
19.02.10,16:06
povinné prehliadky sú daňový náklad a nieje správne to hradiť zo sociálneho fondu ale účtovať na účet 527xx
L-M
23.02.10,07:21
Veľmi pekne by som poprosila o radu mám permanentku na lyž.vlek je na nej dátum,body a cena je tam uvedená takto 8,0 bez €.
Môžem to dať ako čerpanie zo SF - neviem či k tomu treba ešte dajaký doklad alebo tento lístok stačí?

Vopred ďakujem
L-M
23.02.10,08:38
posúvam
L-M
26.02.10,07:15
Veľmi pekne by som poprosila o radu mám permanentku na lyž.vlek je na nej dátum,body a cena je tam uvedená takto 8,0 bez €.
Môžem to dať ako čerpanie zo SF - neviem či k tomu treba ešte dajaký doklad alebo tento lístok stačí?

Vopred ďakujem
Nechem Vás veľmi v tomto zhone otravovať, len neviem, kde inde by som to mohla zistiť- či je možné takýto lístok použiť ako čerpanie SF.
Veľmi pekne vopred ďakujem
apo
27.02.10,10:16
Zo sociálneho fondu je možné preplatiť takýto lístok, ale zamestnancovi vo výplate zvýšime základ dane, nezvýšime vymeriavací základ pre odvod fondov.

Budem sa opakovať.
Bez daňových dôsledkov na zamestnanca môžeme vstup na športoviská dať zamestnancom zo sociálneho fondu v takom prípade, že vstup je zaplatený tak, že za uhradená suma umožní využívať športovisko všetkým zamestnancom. Praktická realizácia je možná asi tak, že bude lyžiarsky vlek vyhradený iba pre Vašu firmu, prípadne pre zamestnancov firmy bude zľavnený lístok.

Podstatné je to, že výdavok zo sociálneho fondu na konkrétnej akcii môžu využiť všetci zamestnanci. Ak je len jeden zamestnanec tak to treba obhajovať, že je to dojednané na firmu a nie na jedného človeka.

apo
psps
27.02.10,13:03
Aká je minimálna a maximálna hodnota stravného lístku, ktorú musí zamestnávateľ poskytnúť svojmu zamestnancovi?
Tweety
27.02.10,13:14
Aká je minimálna a maximálna hodnota stravného lístku, ktorú musí zamestnávateľ poskytnúť svojmu zamestnancovi? § 152 ZP
(4) Pri zabezpečovaní stravovania zamestnancov prostredníctvom právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie sprostredkovať stravovacie služby, sa cenou jedla rozumie hodnota stravovacej poukážky. Hodnota stravovacej poukážky musí predstavovať najmenej 75 % stravného poskytovaného pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín podľa osobitného predpisu.
psps
27.02.10,13:26
Môžem dať do nákladov 55% z max. hodnoty čiže z 3,60E alebo len z hodnoty zo skutočne kúpeného a poskytnutého stravného lístku čo je u nás 2,70E?
Tweety
27.02.10,13:35
Môžem dať do nákladov 55% z max. hodnoty čiže z 3,60E alebo len z hodnoty zo skutočne kúpeného a poskytnutého stravného lístku čo je u nás 2,70E?
Áno, môžeš, je to maximálna výška daň. uznaných nákladov.
psps
27.02.10,13:53
Platí toto ešte:
Postup zamestnávateľa pri tvorbe sociálneho fondu:
Finančné prostriedky SF zamestnávateľ by mal viesť podľa § 6 ods. 1 zákona o SF na osobitnom účte. Na tento účet sa prevádzajú finančné prostriedky podľa § 6 ods. 2 zákona o SF vo výške 1/12 do 15 dní po začatí každého mesiaca vo forme preddavkov z predpokladanej ročnej výšky základu na určenie povinného prídelu. Povinný prídel za celý kalendárny rok sa vypočíta ako súčet súm zúčtovanej hrubej mzdy, z ktorej zamestnávateľ zisťoval priemerný zárobok na pracovnoprávne účely za všetkých zamestnancov za prvý až štvrtý kalendárny štvrťrok.
V súlade s § 6 ods. 1 zákona o SF nie je potrebné, aby mal otvorený osobitný bankový účet, na ktorom by mal uložené finančné prostriedky SF. Podľa stanovenia majú byť prostriedky SF vedené na osobitnom účte fondu zamestnávateľa, t. j. u podnikateľov, ktorí účtujú v sústave JÚ. Postačí, ak budú finančné prostriedky SF evidovať v knihe SF. Podnikatelia nemajú povinnosť evidovať finančné prostriedky SF ani v osobitnej pokladnici.
Povinný prídel do SF za bežný rok sa musí uskutočniť vždy do konca februára nasledujúceho roku.
Tweety
27.02.10,14:00
Platí toto ešte:
Postup zamestnávateľa pri tvorbe sociálneho fondu:
Finančné prostriedky SF zamestnávateľ by mal viesť podľa § 6 ods. 1 zákona o SF na osobitnom účte. Na tento účet sa prevádzajú finančné prostriedky podľa § 6 ods. 2 zákona o SF vo výške 1/12 do 15 dní po začatí každého mesiaca vo forme preddavkov z predpokladanej ročnej výšky základu na určenie povinného prídelu. Povinný prídel za celý kalendárny rok sa vypočíta ako súčet súm zúčtovanej hrubej mzdy, z ktorej zamestnávateľ zisťoval priemerný zárobok na pracovnoprávne účely za všetkých zamestnancov za prvý až štvrtý kalendárny štvrťrok.
V súlade s § 6 ods. 1 zákona o SF nie je potrebné, aby mal otvorený osobitný bankový účet, na ktorom by mal uložené finančné prostriedky SF. Podľa stanovenia majú byť prostriedky SF vedené na osobitnom účte fondu zamestnávateľa, t. j. u podnikateľov, ktorí účtujú v sústave JÚ. Postačí, ak budú finančné prostriedky SF evidovať v knihe SF. Podnikatelia nemajú povinnosť evidovať finančné prostriedky SF ani v osobitnej pokladnici.
Povinný prídel do SF za bežný rok sa musí uskutočniť vždy do konca februára nasledujúceho roku.
Platí.
psps
27.02.10,14:56
Počíta sa do hrubej mzdy na účely výpočtu tvorby SF aj preplatok nevyčerpanej dovolenky?
Tweety
27.02.10,15:17
Počíta sa do hrubej mzdy na účely výpočtu tvorby SF aj preplatok nevyčerpanej dovolenky?
Je to náhrada, takže nepočíta.
psps
02.03.10,09:55
SF som počítala až na konci roka a zistila som, že nám nevychádza, máme ho v mínuse. Čiže tvorba SF je menšia ako čerpanie /len na stavné lístky/. Môžem ho k dátumu pred prečerpaním doplniť o sumu 0,5% z HM ako nepovinný prídel? Nemusíme na tento prídel splniť nejaké podmienky? Na 1% nemáme nárok, lebo sme mali stratu a nemáme kolek.zmluvu. SF sme prečerpali niekde v 6/2009. Z ktorých HM môžem vychádzať, za aké obdobie?
L-M
02.03.10,12:53
Zo sociálneho fondu je možné preplatiť takýto lístok, ale zamestnancovi vo výplate zvýšime základ dane, nezvýšime vymeriavací základ pre odvod fondov.

Budem sa opakovať.
Bez daňových dôsledkov na zamestnanca môžeme vstup na športoviská dať zamestnancom zo sociálneho fondu v takom prípade, že vstup je zaplatený tak, že za uhradená suma umožní využívať športovisko všetkým zamestnancom. Praktická realizácia je možná asi tak, že bude lyžiarsky vlek vyhradený iba pre Vašu firmu, prípadne pre zamestnancov firmy bude zľavnený lístok.

Podstatné je to, že výdavok zo sociálneho fondu na konkrétnej akcii môžu využiť všetci zamestnanci. Ak je len jeden zamestnanec tak to treba obhajovať, že je to dojednané na firmu a nie na jedného človeka.

apo
Ďakujem Apo- mne nešlo o to , že či sa musí zdaňovať- to mi je jasné- čo sa nezdaňuje a čo áno- len či ho môžem preplatiť- ak je to tam tak čudne uvedená tá suma za permanentku.
A prosím- v tomto prípade je to - peňažný príjem však ( aj pri prepácaní lístkov na kult.podujatia a iné ), nepeňažný by bol len ak by kúpila tú permanentku,alebo hocijakú darč.poukážku firma a dala by ju zamestnancom ako príspevok zo SF.
psps
03.03.10,13:34
SF som počítala až na konci roka a zistila som, že nám nevychádza, máme ho v mínuse. Čiže tvorba SF je menšia ako čerpanie /len na stavné lístky/. Môžem ho k dátumu pred prečerpaním doplniť o sumu 0,5% z HM ako nepovinný prídel? Nemusíme na tento prídel splniť nejaké podmienky? Na 1% nemáme nárok, lebo sme mali stratu a nemáme kolek.zmluvu. SF sme prečerpali niekde v 6/2009. Z ktorých HM môžem vychádzať, za aké obdobie?
Prosím poradte mi. Ďakujem.
mlyn16
03.03.10,14:01
Najjednoduchšie je preúčtovať mínusovú hodnotu na účet 528, ktorý je pripočitateľnou položkou a v novom roku zmeniť kalkuláciu straveniek, pripadne urobiť prídel zo zisku :)
psps
03.03.10,18:34
Najjednoduchšie je preúčtovať mínusovú hodnotu na účet 528, ktorý je pripočitateľnou položkou a v novom roku zmeniť kalkuláciu straveniek, pripadne urobiť prídel zo zisku :)
Dík za odpoveď. Čo tým myslíš pripočítateľná položka?
Ak by som dala nepovinný prídel vo výške do 0,5%, je to nedaňový náklad?
mlyn16
04.03.10,06:19
Keď budeš robiť daňové priznanie, o výšku účtu zvýšiš daňový základ. Účet 528 je nedaňový náklad. Ďalší prídel 0,5% je možný len ak to máte zakotvené v kolektívnej zmluve (viac § 3 ods. (1) b).
ekopo
04.03.10,06:40
Platí toto ešte:
Postup zamestnávateľa pri tvorbe sociálneho fondu:
Finančné prostriedky SF zamestnávateľ by mal viesť podľa § 6 ods. 1 zákona o SF na osobitnom účte. Na tento účet sa prevádzajú finančné prostriedky podľa § 6 ods. 2 zákona o SF vo výške 1/12 do 15 dní po začatí každého mesiaca vo forme preddavkov z predpokladanej ročnej výšky základu na určenie povinného prídelu. Povinný prídel za celý kalendárny rok sa vypočíta ako súčet súm zúčtovanej hrubej mzdy, z ktorej zamestnávateľ zisťoval priemerný zárobok na pracovnoprávne účely za všetkých zamestnancov za prvý až štvrtý kalendárny štvrťrok.
V súlade s § 6 ods. 1 zákona o SF nie je potrebné, aby mal otvorený osobitný bankový účet, na ktorom by mal uložené finančné prostriedky SF. Podľa stanovenia majú byť prostriedky SF vedené na osobitnom účte fondu zamestnávateľa, t. j. u podnikateľov, ktorí účtujú v sústave JÚ. Postačí, ak budú finančné prostriedky SF evidovať v knihe SF. Podnikatelia nemajú povinnosť evidovať finančné prostriedky SF ani v osobitnej pokladnici.
Povinný prídel do SF za bežný rok sa musí uskutočniť vždy do konca februára nasledujúceho roku.


Platí.


platí to takto:
citácia zo zákona o SF
§ 6

(1) Tvorba fondu a čerpanie fondu sa vedie na osobitnom analytickom účte fondu alebo na osobitnom účte v banke alebo v pobočke zahraničnej banky.

(2) Fond sa tvorí najneskôr v deň dohodnutý na výplatu mzdy alebo platu; za mesiac december môže zamestnávateľ tvoriť fond z predpokladanej výšky miezd alebo platov a previesť finančné prostriedky na účet fondu do 31. decembra. Prevod finančných prostriedkov sa uskutoční do piatich dní po dni dohodnutom na výplatu mzdy alebo platu, najneskôr do konca kalendárneho mesiaca.

(3) Zúčtovanie prostriedkov fondu za kalendárny rok vykoná zamestnávateľ najneskôr do 31. januára nasledujúceho roka. Nevyčerpaný zostatok fondu sa prevádza do nasledujúceho roka.

(4) V prípade prechodu práv a povinností z pracovnoprávnych vzťahov podľa osobitného predpisu6) sa nevyčerpaná časť fondu zodpovedajúca podielu prevádzaných zamestnancov prevedie na nového zamestnávateľa.

(5) Ak sa zrušuje zamestnávateľ bez právneho nástupcu, vzniknuté nároky na plnenia z fondu sa uspokojujú ako nároky z pracovného pomeru.
psps
04.03.10,08:36
Keď budeš robiť daňové priznanie, o výšku účtu zvýšiš daňový základ. Účet 528 je nedaňový náklad. Ďalší prídel 0,5% je možný len ak to máte zakotvené v kolektívnej zmluve (viac § 3 ods. (1) b).
Veľmi Ti ďakujem za odpoveď. Ani ma nenapadlo, že aj pri nepovinnom prídele, treba kolektívku. Takto je to jednoduchšie. Dík.
A nevieš mi poradiť ešte s niečím? Dala som to do inej témy, ale akosi mi nikto neodpovedá.
Mám problém so zostatkom stravných lístkov na konci roku. Ako by som to rozpísala....
Lístky účtujem:
nákup 213/321
zražka zamestnancovi 331/213
príspevok zo SF 472/213
55% do nákladov 527/213
ak to prerátam na 1ks, tak mám účet 213 vyrovnaný.
Ale ako na konci roku? Stravných lístkov mi ostalo na konci roku 10ks /rozdiel medzi nakúpenými a vydanými/ a toto by malo byť aj na 213. My dávame lístky zamestnancom popredu a preto u zamestnancov ostalo ešte 20 lístkov(podľa odpracovaných dní, nemajú na ne nárok za rok 2009), ktoré by sa mali použiť až v ďalšom roku, preto ich nemám zaúčtované. Potrebujem nejako zarovnať 213. Ja tam mám teraz zostatok 10ks+20ks. Mám to tam nechať alebo mám zaúčtovať tých 20ks ako 331,472,527/213 alebo ako rezervu 323/213 ?
Alebo ako to riešiť?
Neviem, či som to napísala zrozumiteľne.
Lali
09.03.10,06:22
Dobré ráno,
kupujeme SL v hodnote 3,30 €, do nákladov dávame 55 % z 3,60 €/1 SL. Neviem, akú čiastku by sme mohli použiť na príspevok zo sociálneho fondu na stravný lístok.
Veľmi pekne ďakujem.
psps
09.03.10,08:58
Dobré ráno,
kupujeme SL v hodnote 3,30 €, do nákladov dávame 55 % z 3,60 €/1 SL. Neviem, akú čiastku by sme mohli použiť na príspevok zo sociálneho fondu na stravný lístok.
Veľmi pekne ďakujem.
Skús si najskôr prepočítať SF za uplynulý mesiac. A to tak, že spočítaš hrubé mzdy bez náhrad a vypočítaš 0,6% - to je tvorba.
ďalej si daj zo sumy 3,3/1 SL - 55% do nákladov to je 1,815 Eur/1SL. Zostane ti suma 1,485 a z toho si vyčleň sumu napríklad 0,185 krát počet lístkov vydaných na mesiac všetkým zamestnacom a táto suma by nemala byť menšia ako je tvorba SF. Ak bude tak sumu 0,185 ešte poníž a zvyšok do sumy 1,485 zaplatí zamestnanec.
Skús moju pomocnú tabuľku. Treba to v priebehu roka kontrolovať, ako sa ti hýbe SF.
Lali
09.03.10,10:43
Ďakujem za odpoveď a pomocnú tabuľku.
Lali
11.03.10,04:09
Skús si najskôr prepočítať SF za uplynulý mesiac. A to tak, že spočítaš hrubé mzdy bez náhrad a vypočítaš 0,6% - to je tvorba.
ďalej si daj zo sumy 3,3/1 SL - 55% do nákladov to je 1,815 Eur/1SL. Zostane ti suma 1,485 a z toho si vyčleň sumu napríklad 0,185 krát počet lístkov vydaných na mesiac všetkým zamestnacom a táto suma by nemala byť menšia ako je tvorba SF. Ak bude tak sumu 0,185 ešte poníž a zvyšok do sumy 1,485 zaplatí zamestnanec.
Skús moju pomocnú tabuľku. Treba to v priebehu roka kontrolovať, ako sa ti hýbe SF.
Dobré ráno,
mám ešte jednu otázku. Na účte SF máme dosť vysokú čiastku, doteraz sa fond nečerpal. Prečo, to netuším. Mohli by sme na stravné lístky prispieť každému zamestnancovi toľko, aby mal lístky úplne zadarmo do konca tohto roka ? Na fonde by potom ešte zostala nejaká čiastka + povinná tvorba každý mesiac.
Veľmi pekne ďakujem.
psps
11.03.10,08:03
Myslím, že v tom nie je problém. Ak SF fond vychádza, tak sa môže čerpať a aspoň zamestnanec nemusí nič doplácať. SF fond sa dá čerpať aj na iné veci. Napríklad na lístky do fitka. Ja som z toho už čerpala aj na vianočné kolekcie.
Lali
11.03.10,10:12
Myslím, že v tom nie je problém. Ak SF fond vychádza, tak sa môže čerpať a aspoň zamestnanec nemusí nič doplácať. SF fond sa dá čerpať aj na iné veci. Napríklad na lístky do fitka. Ja som z toho už čerpala aj na vianočné kolekcie.
Potešiteľné. Ďakujem.
betka85
11.03.10,20:08
Prosím Vás mám bol by taký niekto milý a poradil mi? Môže to robiť takto?:
každý mesiac tvorím SF (napr. za november z HM) a účtujem to na ID 527/472 a čerpanie SF (poskytnutie na SL) účtujem ID 472/213. A chcem sa spýtať na konci roka mám zostatok na SF k 31.12.2009 a čo stýmto zostatkom mám to nejako zaúčtovať do pokladne? Alebo čo stým mám robiť? Knihu SF si zapisujem ručne. V súvahe mi ukazujem zostatok na SF ako dlhodobé záväzky robím niekde chybu? Čo stou pokladňou
psps
12.03.10,07:43
Prosím Vás mám bol by taký niekto milý a poradil mi? Môže to robiť takto?:
každý mesiac tvorím SF (napr. za november z HM) a účtujem to na ID 527/472 a čerpanie SF (poskytnutie na SL) účtujem ID 472/213. A chcem sa spýtať na konci roka mám zostatok na SF k 31.12.2009 a čo stýmto zostatkom mám to nejako zaúčtovať do pokladne? Alebo čo stým mám robiť? Knihu SF si zapisujem ručne. V súvahe mi ukazujem zostatok na SF ako dlhodobé záväzky robím niekde chybu? Čo stou pokladňou
Už bolo zrušené, aby sa peňažné prostriedky SF odvádzali na účet alebo do pokladne. Takže samostatnú pokaldnu na SF nemusíš viesť. To, že máš knihu SF napísanú ručne, tiež myslím, že nevadí, veď nikde nie je napísané, že to musí byť v programe. A účet 472 je dlhodobý záväzok. Ja myslím, že to máš celé správne.
monanka
19.03.10,07:39
Potrebovala by som poradiť.Tvorime SF.Počas roka 2009 sme vytvorené vyčerpali. Vo februári 2010 umrel náš zamestnanec. V čerpaní sme s touto položkou nepočítali. Rodinní príslušníci sa prostredníctvom odborovej organizácie na nás obrátili so žiadosťou vyplatiť určitý príspevok zo SF. My tam máme ku dňu úmrtia vytvorený SF len za dva mesiace tohto roka,2010. Neviem, ako to riešiť. Poradíte mi? Ďakujem a pekný deň.
blcha
23.03.10,12:51
Vyplaťte príspevok ak je v súlade s internou smernicou. SF dotvoríte počas roka, okrem toho sa môže stať, že sa štatutári rozhodnú tvoriť SF aj zo zisku 2009.
Prečo by ste mali potrestať rodinu za to, že im blízky človek zomrel na začiatku roka?
monanka
24.03.10,06:51
Ďakujem, pomohli ste mi.
bobo97
27.04.10,05:21
Tento mesiac sa naša zamestnankyňa spolu s manželom a synom
zúčastnila hokejového zápasu. Zároveň v tomto istom mesiaci navštívila aj kultúrne predstavenie. Z obidvoch akcií priniesla vstupenky( aj za manžela a syna ). Chceli by sme jej ich preplatiť zo SF. Je tento príjem považovaný za peňažné plnenie, ktoré zdaníme 19%?
Chobot
27.04.10,07:08
Tento mesiac sa naša zamestnankyňa spolu s manželom a synom
zúčastnila hokejového zápasu. Zároveň v tomto istom mesiaci navštívila aj kultúrne predstavenie. Z obidvoch akcií priniesla vstupenky( aj za manžela a syna ). Chceli by sme jej ich preplatiť zo SF. Je tento príjem považovaný za peňažné plnenie, ktoré zdaníme 19%?

áno
javojka
29.04.10,10:26
Tak si to tu čítam a normálne začínam pochybovať. Keď preplatím zamestnancovi prenájom kurtov a zdaním mu to, nie je problém, že tenis je tak trochu kolektívny šport a teda nie je to "individuálna" záležitosť? Nie je to ako plaváreň, sauna, či fitko, kde je jasné, že to absolvoval sám dotyčný. Podotýkam, že dotyčný je slobodný a bezdetný :) Nie je to napadnuteľné?
monika74
29.04.10,10:46
Tak si to tu čítam a normálne začínam pochybovať. Keď preplatím zamestnancovi prenájom kurtov a zdaním mu to, nie je problém, že tenis je tak trochu kolektívny šport a teda nie je to "individuálna" záležitosť? Nie je to ako plaváreň, sauna, či fitko, kde je jasné, že to absolvoval sám dotyčný. Podotýkam, že dotyčný je slobodný a bezdetný :) Nie je to napadnuteľné?

použitie SF nie je o tom či je nejaký zamestnanec bezdetný a slobodný a pod. viď.

http://www.porada.sk/t138587-cerpanie-socialneho-fondu.html
javojka
29.04.10,13:09
Ja viem, ale môže čerpať príspevky SF na deti napríklad. Hlavne teda podľa našej smernice :) Takže tie kurty by boli jednoznačne jeho "súkromná rodinná záležitosť". V tomto prípade vždy potrebuje externého spoluhráča... Ale to už do toho asi moc vŕtam.
monika74
30.04.10,05:57
Ja viem, ale môže čerpať príspevky SF na deti napríklad. Hlavne teda podľa našej smernice :) Takže tie kurty by boli jednoznačne jeho "súkromná rodinná záležitosť". V tomto prípade vždy potrebuje externého spoluhráča... Ale to už do toho asi moc vŕtam.


V prvom rade by som sa riadila podľa zákona o SF (ten má vyššiu právnu moc ako akákoľvek podniková smernica alebo iný druh vnútornej dokumentácie riadenia), potom by na rade bola smernica, v ktorej predpokladám máte upravené podrobnejšie použitie SF (predpokladám, že smernica je v súlade so zákonom o SF). V smernici by ste mali mať presne a jasne stanovené podmienky použitia SF nielen pre zamestnancov ale aj pre ich rodinných príslušníkov, pokiaľ sa zamestnávateľ rozhodol poskytovať príspevky zo SF aj pre rodinných príslušníkov zamestnancov.

Nepoznám znenie vašej smernice a preto neviem posúdiť, či je to OK alebo nie spomínané preplatenie tenisového kurtu.
Ak nie sú jednoznačne stanovené podmienky použitia SF, potom je riziko, že nastanú problémy pre priznanie príspevku SF pre zamestnancov alebo pre ich rodinných príslušníkov, alebo dokonca môže nastať aj zneužitie poskytovania príspevkov zo SF zo strany zamestnávateľa alebo zamestnancov.

Vždy si treba dobre premyslieť podmienky poskytovania príspevkov zo SF. Len pozor z akých dôvodov alebo hľadísk budete formulovať podmienky - zvlášť pozor na diskrimináciu zamestnancov alebo skupín zamestnancov. Laicky povedané netrestať zamestnanca za to, že je slobodný, bezdetný, alebo ženatý a s deťmi. Treba mať ujasnenú politiku tvorby a realizácie soc. programu u zamestnávateľa.
L-M
13.05.10,07:00
Pekný deň prajem- poprosila by som o názor.
Príspevok zo SF na stravovanie- je pre zamestnávateľa - VNZD ( alebo sa mýlim ? )
Lebo čítam si zákon o SF s komentárom, síce z roku 2007, ale tam je citujem " Z hľadiska výdavkov zamestnávateľa sa podľa § 19 ods.2 písm.c) bod 4- teraz je to 5 daňové výdavky na stravovanie môžu do daň.výdavkov zahrnúť príspevky na stravovanie zamestnancov poskytované v rozsahu a za podmienok ustanovených osobitným predpisom. Odkaz príkladom na celý § 152 Zákonníka práce potvrdzuje, že na účely dane z príjmu zamestnávateľ zahrnie do svojich výdavkov aj príspevojk na stravovanie zo sociálneho fondu."
Ale v tom prípade by to bol pre ZV 2x výdavok- keďže tvorba SF je VOZD.

Prosím o Váš názor- vopred veľmi pekne ďakujem za radu.

A ešte by som sa chcela opýtať prosím Vás ako je to s kúpou nealk.nápojov zo SF.Lebo tu som väčšinou čítala iba v prípade letných mesiacov.
Katarína Cigánová
13.05.10,07:45
Pekný deň prajem- poprosila by som o názor.
Príspevok zo SF na stravovanie- je pre zamestnávateľa - VNZD ( alebo sa mýlim ? )
Lebo čítam si zákon o SF s komentárom, síce z roku 2007, ale tam je citujem " Z hľadiska výdavkov zamestnávateľa sa podľa § 19 ods.2 písm.c) bod 4- teraz je to 5 daňové výdavky na stravovanie môžu do daň.výdavkov zahrnúť príspevky na stravovanie zamestnancov poskytované v rozsahu a za podmienok ustanovených osobitným predpisom. Odkaz príkladom na celý § 152 Zákonníka práce potvrdzuje, že na účely dane z príjmu zamestnávateľ zahrnie do svojich výdavkov aj príspevojk na stravovanie zo sociálneho fondu."
Ale v tom prípade by to bol pre ZV 2x výdavok- keďže tvorba SF je VOZD.

Prosím o Váš názor- vopred veľmi pekne ďakujem za radu.

A ešte by som sa chcela opýtať prosím Vás ako je to s kúpou nealk.nápojov zo SF.Lebo tu som väčšinou čítala iba v prípade letných mesiacov.
čerpanie zo SF - bez ohladu na čo ho použiješ - je vždy nedaňový náklad . Daňový náklad je to pri tvorbe SF . Čo sa týka nealkoholických nápojov . prax je taká , že ak je na pracovisku zabezpečená pitná voda , nákup nealkoholických nápojo / v zime , či v lete , zo SF alebo z iného je nedaňový náklad / Daňovým nákladom by to bolo iba v prípade ak nie zabezpečená pitná voda , napr. na stavbe ap.
L-M
13.05.10,08:21
čerpanie zo SF - bez ohladu na čo ho použiješ - je vždy nedaňový náklad . Daňový náklad je to pri tvorbe SF . Čo sa týka nealkoholických nápojov . prax je taká , že ak je na pracovisku zabezpečená pitná voda , nákup nealkoholických nápojo / v zime , či v lete , zo SF alebo z iného je nedaňový náklad / Daňovým nákladom by to bolo iba v prípade ak nie zabezpečená pitná voda , napr. na stavbe ap.
Ďakujem, tiež mi to prišlo čudné, čo tam píšu. Veď ja ten nákup nealk. nápojov nechcem účtovať ako daňový náklad, len či je možné použiť SF aj na kúpu nealk.nápojov, ak si to dám do IS ako možnosť použitia SF. A keby áno, tak neviem potom, či adresne na zamestnancov, alebo iba doklad o kúpe uhradiť z prostr.SF. Predpokladám, že keď by to bolo možné tak celú sumu aj s DPH ako čerpanie SF- VNZD.
an-ps
26.05.10,07:24
Sme malá firma a keďže sme mali len jedného zamestnanca, SF sa tvoril niekoľko rokov v malej sume. Doteraz sa nečerpal, teraz ale pribudli zamestnanci a chceli by sme čerpať prostriedky zo SF.
Interné smernice nemáme.
Čerpanie by sme chceli prevažne využiť na stravné pre zamestnancov, doteraz sa kupovali str. lístky, 55% z ceny preplatil zamestnávateľ, 45% sa strhlo zo mzdy zamestnancom.
Teraz by sme chceli tých 45% použiť zo SF aby sa nemuselo zamestnancom nič strhávať.
Fa za str. lístky 82,80 € 213/321.
povinný príspevok zamestnávateľa 55% = 45,54€ 527/213
príspevok zo SF 45% = 37,26€ 472/213

Je to tak správne?
Veľa som toho počítala o SF, ale nie som si istá, či som to správne pochopila.

Ešte sa chcem spýtať či na konci roka musia zostať nejaké prostriedky na účte SF alebo môže byť aj nulový.
apo
26.05.10,08:43
Je to tak správne?
Veľa som toho počítala o SF, ale nie som si istá, či som to správne pochopila.

Ešte sa chcem spýtať či na konci roka musia zostať nejaké prostriedky na účte SF alebo môže byť aj nulový.

Je to správne.

Ako pomôcku prikladám dokument v exeli v ktorom urobím kalkuláciu a potom je to "šup šup".

apo
an-ps
26.05.10,09:16
Ďakujem, ďakujem, ďakujem, už som si zúfala..

Takže ak to takto vyriešim, zamestnancovi sa nebude nič zo mzdy strhávať a tým bude mať vyššiu výplatu.

Sú ešte nejaké ďalšie povinnosti v súvislosti s čerpaním SF na stravné pre firmu a pre zamestnanca?
apo
26.05.10,09:28
Ďakujem, ďakujem, ďakujem, už som si zúfala..

Takže ak to takto vyriešim, zamestnancovi sa nebude nič zo mzdy strhávať a tým bude mať vyššiu výplatu.

Sú ešte nejaké ďalšie povinnosti v súvislosti s čerpaním SF na stravné pre firmu a pre zamestnanca?

V prípade, že príspevok zamestnanca na závodné stravovanie bude riešený zrážkou zo mzdy potom nebude pokladničný doklad, ale zápisom 331/335 znížiš záväzok voči zamestnancom a zároveň znížiš pohľadávku zo závodného stravovania.

Vytlačenú tabuľku priložíš ako prílohu k internému dokladu zo zaúčtovania miezd za mesiac. V internom doklade zo miezd môžeš zaúčtovať všetko čo súvisí so mzdami aj závodným stravovaním a teda aj DPH na výstupe.

apo
an-ps
26.05.10,11:57
Ešte raz ďakujem za príspevok apo.
Ale mi nemáme závodné stravovanie, dávame zamestnancom stravné lístky. Ja som si vyhotovila podobnú tabuľku ako si priložil, len ju budem musieť ešte doplniť a rozšíriť.
liba2
26.05.10,12:19
Sme malá firma a keďže sme mali len jedného zamestnanca, SF sa tvoril niekoľko rokov v malej sume. Doteraz sa nečerpal, teraz ale pribudli zamestnanci a chceli by sme čerpať prostriedky zo SF.
Interné smernice nemáme.
Čerpanie by sme chceli prevažne využiť na stravné pre zamestnancov, doteraz sa kupovali str. lístky, 55% z ceny preplatil zamestnávateľ, 45% sa strhlo zo mzdy zamestnancom.
Teraz by sme chceli tých 45% použiť zo SF aby sa nemuselo zamestnancom nič strhávať.
Fa za str. lístky 82,80 € 213/321.
povinný príspevok zamestnávateľa 55% = 45,54€ 527/213
príspevok zo SF 45% = 37,26€ 472/213

Je to tak správne?
Veľa som toho počítala o SF, ale nie som si istá, či som to správne pochopila.

Ešte sa chcem spýtať či na konci roka musia zostať nejaké prostriedky na účte SF alebo môže byť aj nulový.Ak som správne pochopila, ide ti o výšku príspevku zo SF - či to môže byť až 45 % (?).
Môže; podmienkou je dostatok prostriedkov v SF; treba urobiť kalkuláciu, aby sa každému zamestnancovi prispelo rovnako (na 1 SL).
Vypracujte si k tomu internú smernicu a podľa nej potom postupujte. Treba mať na pamäti, že SF slúži aj na iné účely a prispievať by sa malo aj s ohľadom na záujmy zamestnancov.
Všetko je to vaša interná záležitosť - ako sa dohodnete.
an-ps
28.05.10,05:26
Ďakujem, budem musieť vypracvať tie interné smernice.
ccokoladecka
31.05.10,19:08
ahojte, chcela by som sa informovať, akými inými spôsobmi sa dajú financovať zamestnanecké benefity, o ktorých tu všetci píšete? ide o to, že máme malý SF, ale chceli by sme možno motivovať zamestnancov a prispievať im nejakým balíkom služieb /masáže, kultúrne podujatia a iné/. Zatiaľ len zisťujem,aké sú iné možnosti.
Nemám s tým žiadne skúsenosti, preto by som uvítala, keby niekto napísal svoje skúsenosti v nadväznosti na účtovníctvo a tiež daňovej uplatniteľnosti.
liba2
01.06.10,04:16
ahojte, chcela by som sa informovať, akými inými spôsobmi sa dajú financovať zamestnanecké benefity, o ktorých tu všetci píšete? ide o to, že máme malý SF, ale chceli by sme možno motivovať zamestnancov a prispievať im nejakým balíkom služieb /masáže, kultúrne podujatia a iné/. Zatiaľ len zisťujem,aké sú iné možnosti.
Nemám s tým žiadne skúsenosti, preto by som uvítala, keby niekto napísal svoje skúsenosti v nadväznosti na účtovníctvo a tiež daňovej uplatniteľnosti.Čokoľvek, čo poskytnete zamestnancom z prevádzkových prostriedkov (keďže máte nízky SF), je pre firmu nedaňový náklad; pre zamestnanca je to nepeňažný príjem, ktorý treba pripočítať k mzde a zdaniť 19% daňou z príjmov.
monika74
01.06.10,10:07
ahojte, chcela by som sa informovať, akými inými spôsobmi sa dajú financovať zamestnanecké benefity, o ktorých tu všetci píšete? ide o to, že máme malý SF, ale chceli by sme možno motivovať zamestnancov a prispievať im nejakým balíkom služieb /masáže, kultúrne podujatia a iné/. Zatiaľ len zisťujem,aké sú iné možnosti.
Nemám s tým žiadne skúsenosti, preto by som uvítala, keby niekto napísal svoje skúsenosti v nadväznosti na účtovníctvo a tiež daňovej uplatniteľnosti.


Ak pre vášho zamestnávateľa platí ustanovenie § 63 zákona č. 5/2004 Z. z. o službách zamestnanosti, tak jednou z možností resp. zdrojom financovania zamestnaneckých benefitov je aj:
1. zadávanie zákaziek na účely plnenia povinného podielu zamestnávania občanov so zdravotným postihnutím - chráneným dielňam/ pracoviskám (§ 64) alebo,
2. odoberanie výrobkov alebo služieb na účely plnenia povinného podielu zamestnávania občanov so zdravotným postihnutím (§ 64a).

Zamestnávateľ podľa citovaného zákona má možnosť buď:
1. zaplatiť odvod za neplnenie povinného podielu zamestnávania občanov so zdravotným postihnutím alebo
2. postupovať podľa § 64 alebo § 64a.

Laicky povedané - zamestnávateľ tie peniaze tak či onak buď dá na účet úradu alebo na účet chránenej dielne/pracoviska.
Zoznam chránených dielní je na (pozn. treba sa dosť preklikávať aby sa to vôbec dalo nájsť)
http://www.upsvar.sk/sluzby-zamestnanosti/nastroje-aktivnych-opatreni-trhu-prace/podpora-zamestnavania-obcanov-so-zdravotnym-postihnutim/zoznam-chranenych-dielni-a-chranenych-pracovisk.html?page_id=13281

Niektoré chránené dielne poskytujú napr. aj relaxačné služby (masáže a pod.), ktoré je možné zaradiť aj do rozšírenia ponuky benefitov pre vašich zamestnancov.
Ester plus
03.06.10,06:45
Firma chce zo sociálneho fondu vyplatiť zamestnancovi finančnú - sociálnu výpomoc z dôvodu, že jeho rodina bola postihnutá záplavami. Je nutné zdaniť takto vyplatené prostriedky?
KEJKA
03.06.10,06:46
Firma chce zo sociálneho fondu vyplatiť zamestnancovi finančnú - sociálnu výpomoc z dôvodu, že jeho rodina bola postihnutá záplavami. Je nutné zdaniť takto vyplatené prostriedky?
áno
ccokoladecka
04.06.10,07:28
Čokoľvek, čo poskytnete zamestnancom z prevádzkových prostriedkov (keďže máte nízky SF), je pre firmu nedaňový náklad; pre zamestnanca je to nepeňažný príjem, ktorý treba pripočítať k mzde a zdaniť 19% daňou z príjmov.

Ďakujem, tomu, že je to nedaňový náklad rozumiem. Ale môžem požiadať o konkretne vysvetlenie?
Napríklad zaplatím zamenstnancom využívanie plavárne. Faktúru si dám do nákladov - nedaňový. A ešte navyše pripočítam každému zamestnancovi časť z faktúry a dám mu to do nejakej omeny v mzde? Asi tomu nerozumiem. A ešte otázka, podlieha takáto odmena len dani z príjmov alebo aj odvodom na SP a ZP?
liba2
04.06.10,08:51
Ďakujem, tomu, že je to nedaňový náklad rozumiem. Ale môžem požiadať o konkretne vysvetlenie?
Napríklad zaplatím zamenstnancom využívanie plavárne. Faktúru si dám do nákladov - nedaňový. A ešte navyše pripočítam každému zamestnancovi časť z faktúry a dám mu to do nejakej odmeny v mzde? Asi tomu nerozumiem. A ešte otázka, podlieha takáto odmena len dani z príjmov alebo aj odvodom na SP a ZP?nie je to odmena, je to nepeňažný príjem.
Napr. cena vstupenky je 10 eur, z toho 19% DP je 1,90 eur; táto suma sa zrazí zamestnancovi z jeho čistej mzdy a odvedie spolu s ostatnou daňou zo záv.činn.
ccokoladecka
07.06.10,18:50
a ako to zaúčtujem??
ak môžem, poprosím podrobnejší rozpis :).... teda kúpim vstupenky 518/321... zamestnancovi predpíšem hrubú mzdu 521/331, zrazím odvody a daň z príjmov, ktorú zvýšim o 1,90 €, teda 331/342? chápem to správne? alebo mu ešte musím zvýšiť mzdu o nepeňažný príjem? ak áno ako účtujem?
inak ďakujem za trpezlivosť, som začiatočník
ccokoladecka
14.06.10,15:53
ahojte, viete mi niekto poradiť? ďakujem
Tweety
14.06.10,16:28
a ako to zaúčtujem??
ak môžem, poprosím podrobnejší rozpis :).... teda kúpim vstupenky 518/321... zamestnancovi predpíšem hrubú mzdu 521/331, zrazím odvody a daň z príjmov, ktorú zvýšim o 1,90 €, teda 331/342? chápem to správne? alebo mu ešte musím zvýšiť mzdu o nepeňažný príjem? ak áno ako účtujem?
inak ďakujem za trpezlivosť, som začiatočník
Je to nepeňažný príjem zamestnanca, ktorý neúčtuješ nikde, zaúčtuješ teda len celkovú daň zo ZČ( už zvýšenú o spomínanú daň z nepeň. príjmu).
KEJKA
14.06.10,16:31
vstupenky - účet 528, alebo 472
ccokoladecka
14.06.10,17:15
dakujem vám veľmi, už v tom mám jasno
Lubica H
22.06.10,08:52
firma momentálne nemá zamestnancov (so všetkým rozviazala pracovný pomer v 3/2010), ale hoci im prispievala na stravné lístky, na účte 472 má zostatok (žiadna horibilná suma, ale je). Dokedy (na akú dlhú dobu) môže evidovať zostatok na účte sociálneho fondu?
hypotetická otázka - ak by náhodou firma v budúcnosti už nemala žiadnych zamestnancov, čo s tým zostatkom?
Tweety
22.06.10,08:55
firma momentálne nemá zamestnancov (so všetkým rozviazala pracovný pomer v 3/2010), ale hoci im prispievala na stravné lístky, na účte 472 má zostatok (žiadna horibilná suma, ale je). Dokedy (na akú dlhú dobu) môže evidovať zostatok na účte sociálneho fondu? Nie je to ničím obmedzené.
hypotetická otázka - ak by náhodou firma v budúcnosti už nemala žiadnych zamestnancov, čo s tým zostatkom? Je ho potrebné zdaniť.
Odpovede v texte.
mlyn16
22.06.10,09:08
Ak bol fond tvorený len z tvorby zo zákona t.j. 527/472, tak naozaj preúčtovať 472/648. Na druhej strane môže zostatok zostať neobmedzene.
Lubica H
22.06.10,09:25
fond bol tvorený len zo zákona, nič navyše. Ale keďže teraz neviem, či budú v blízkej doby nejakí zamestnanci alebo nie, asi by som zatiaľ so zostatkom 472 nerobila nič. Alebo by som ho mala zdaniť hneď za rok 2010? (nie som si celkom istá, keďže zostatok môžem evidovať neobmedzene dlho, ale na druhej strane by som ho mala po určitej dobe zdaniť.)
Tweety
22.06.10,09:27
fond bol tvorený len zo zákona, nič navyše. Ale keďže teraz neviem, či budú v blízkej doby nejakí zamestnanci alebo nie, asi by som zatiaľ so zostatkom 472 nerobila nič . Alebo by som ho mala zdaniť hneď za rok 2010? (nie som si celkom istá, keďže zostatok môžem evidovať neobmedzene dlho, ale na druhej strane by som ho mala po určitej dobe zdaniť.)
Zdaníš ho až v roku, keď už bude definitívne rozhodnuté, že už žiadní zamestnancí nebudú. Zatiaľ 472 NECHAJ TAK.
liba2
22.06.10,10:57
fond bol tvorený len zo zákona, nič navyše. Ale keďže teraz neviem, či budú v blízkej doby nejakí zamestnanci alebo nie, asi by som zatiaľ so zostatkom 472 nerobila nič. Alebo by som ho mala zdaniť hneď za rok 2010? (nie som si celkom istá, keďže zostatok môžem evidovať neobmedzene dlho, ale na druhej strane by som ho mala po určitej dobe zdaniť.)... prosím ťa, a na základe čoho ? Zlikvidovať SF máš čas vtedy, keď sa bude likvidovať firma.

Tweety ti dobre radí : nechaj to tak.
zuzuc
23.06.10,06:00
Ahojte,
velmi prosim o radu. Zamestnavatel chce dat prispevok na dovolenku, podla moznosti tak, aby z toho nemuseli platit odvody.
SF nemame az taky vysoky, takze to bude musiet ist z nakladov firmy. Ako to mam urobit? Dam to na 528 - a bude to nedanovy naklad a pre zamestnancov to bude zdanitelny prijem (a pojde z toho iba dan)?

Velmi prosim o odpoved, surne to potrebujem vyriesit.

Dakujem

Zuzana
mlyn16
23.06.10,07:08
Myslím, že odvody vás neminú, bez odvodov je to len zo SF.
mlyn16
23.06.10,07:09
Bola by možnosť jedine zadotovať SF z nerozdeleného zisku spoločnosti a ten potom použiť na dovolenkový príspevok.
Milan7
02.08.10,07:24
čerpanie zostatku SF konateľmi? Firma má len jedného zamestnanca ( zároveň konateľa) a zostatok na účte SF cez 1500 Eur. Zostávajúci štyria konatelia ( nemajú pracovný pomer vo firme ) sa rozhodli dočerpať SF spôsobom " doniesli doklady - faktúry z dovoleniek" a žiadajú preplatiť ich časť zo SF. Myslím si že takého čerpanie SF nie je možné ( nepoberali vo firme žiadnu mzdu a teda ani netvorili SF ) a rozhodne už nie bez zdanenia. Prosím niekoho o odpoveď , pokiaľ im to neukážem čierne na bielom tak mi neuveria. Ďakujem všetkým. Milan
Tweety
02.08.10,07:25
čerpanie zostatku SF konateľmi? Firma má len jedného zamestnanca ( zároveň konateľa) a zostatok na účte SF cez 1500 Eur. Zostávajúci štyria konatelia ( nemajú pracovný pomer vo firme ) sa rozhodli dočerpať SF spôsobom " doniesli doklady - faktúry z dovoleniek" a žiadajú preplatiť ich časť zo SF. Myslím si že takého čerpanie SF nie je možné ( nepoberali vo firme žiadnu mzdu a teda ani netvorili SF ) a rozhodne už nie bez zdanenia. Prosím niekoho o odpoveď , pokiaľ im to neukážem čierne na bielom tak mi neuveria. Ďakujem všetkým. Milan
Tak, takto to ozaj nefunguje, skús im ukázať Zákon o SF.
http://www.porada.sk/t39485-zakon-o-socialnom-fonde-od-1-1-2009-a.html
veronikasad
02.08.10,07:33
čerpanie zostatku SF konateľmi? Firma má len jedného zamestnanca ( zároveň konateľa) a zostatok na účte SF cez 1500 Eur. Zostávajúci štyria konatelia ( nemajú pracovný pomer vo firme ) sa rozhodli dočerpať SF spôsobom " doniesli doklady - faktúry z dovoleniek" a žiadajú preplatiť ich časť zo SF. Myslím si že takého čerpanie SF nie je možné ( nepoberali vo firme žiadnu mzdu a teda ani netvorili SF ) a rozhodne už nie bez zdanenia. Prosím niekoho o odpoveď , pokiaľ im to neukážem čierne na bielom tak mi neuveria. Ďakujem všetkým. Milan
SF bol tvorený aj zo zisku ?
Zákon o SF síce umožňuje rozšíriť okruh poberatelov príspevku zo SF aj o iné osoby (rodinných príslušníkov zamestnancov a dôchodcov), konatelia medzi nimi vymenovaní nie sú.

Úplné znenie zákona o SF nájdeš tu

http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?PredpisID=208053&FileName=zz2008-00077-0208053&Rocnik=2008
Milan7
02.08.10,08:15
Ďakujem Vám za odpoveď. SF bol vždy tvorený len zo miezd nie zo zisku, takže jeho zlikvidovanie je asi len možné cez výnosy. Ďakujem.
Tweety
02.08.10,08:16
Ďakujem Vám za odpoveď. SF bol vždy tvorený len zo miezd nie zo zisku, takže jeho zlikvidovanie je asi len možné cez výnosy. Ďakujem.
Tak. A na toho konateľa-zamestnanca nie je čerpané nič? Ani stravenky?
Milan7
02.08.10,08:39
Konateľ , ktorý je zároveň aj zamestnancom si SF čerpá na stravu. To je v pohode. Len tí ostatní majú zálusk na čerpanie nezdaneného SF.
veronikasad
02.08.10,08:41
Konateľ , ktorý je zároveň aj zamestnancom si SF čerpá na stravu. To je v pohode. Len tí ostatní majú zálusk na čerpanie nezdaneného SF.
Vyveď ich z omylu, nezdanený SF sa dá čerpať len na stravu a využitie vlastného rekr. zariadenia.

7) Okrem príjmov oslobodených od dane podľa § 9 sú od dane oslobodené aj príjmy poskytnuté ako

a) suma vynaložená zamestnávateľom na doškoľovanie zamestnanca, ktoré súvisí s činnosťou alebo s podnikaním zamestnávateľa; toto oslobodenie sa nevzťahuje na sumy vyplácané zamestnancovi ako náhrada za ušlý zdaniteľný príjem,
b) hodnota stravy poskytovanej zamestnávateľom zamestnancovi na spotrebu na pracovisku alebo v rámci stravovania zabezpečovaného prostredníctvom iných subjektov, a finančný príspevok na stravovanie poskytovaný podľa osobitného predpisu, 17a) ak zamestnanec na základe lekárskeho potvrdenia od špecializovaného lekára zo zdravotných dôvodov nemôže využiť žiadny zo spôsobov stravovania zamestnancov zabezpečených zamestnávateľom
c) hodnota nealkoholických nápojov poskytovaných zamestnávateľom zamestnancovi na spotrebu na pracovisku,
d) použitie rekreačného, zdravotníckeho, vzdelávacieho, predškolského, telovýchovného alebo športového zariadenia poskytnutého zamestnávateľom zamestnancom; rovnako sa posudzuje aj takéto plnenie poskytnuté manželovi (manželke) zamestnanca a deťom, ktoré sa na účely tohto zákona považujú za vyživované osoby (§ 33) tohto zamestnanca alebo jeho manželky (manžela),
Milan7
02.08.10,09:54
Ďakujem za všetky príspevky , dúfam že to konatelia dokážu stráviť , ich argumenty "jedna pani povedala" že je to možné takto čerpať mi dvíhajú tlak a nakoniec aj tak vyzerám ako somár , ktorý ich chce ukrátiť o ich euríčka. Pekný deň všetkým. Milan
Reny
05.08.10,11:38
Prosím poradiť skúsenejších s touto situáciou:
Pri kontrole nároku a čerpania odmien zo SF bolo zistené, že zamestnancovi nebola v roku 2008 vyplatená odmena pri pracovnom výročí, na ktorú mal podľa Kolektívnej zmluvy nárok. Je možné mu túto odmenu vyplatiť v tomto roku? Stačí pri uplatňovaní nároku na vyplatenie tejto odmeny(za rok 2008), ktorá bude vyplatená v roku 2010 odvolať sa na kolektívnu zmluvu z roku 2008 a zdokladovať splnenie daných podmienok? Je potrebné takéto doplatenie odmeny za rok 2008 zahrnúť do rozpočtu Sociálneho fondu na rok 2010?[/FONT] - neporuším tým zákon o dani z príjmom, príp. nejaký zákon o rozpočtových pravidlách a pod? Nemám s tým skúsenosť, tak prosím poradiť skúsenejších. Ďakujem. R.
Reny
09.08.10,09:54
Ahojte, bola som na kratšej dovolenke a som prekvapená, že nikto mi nevedel poradiť. Asi sú viacerí na dovolenkách alebo mám túto otázku napísať do inej témy? Chodím na poradu pre mzdy, tam je nás akosi viac ako tu. Prosím ak ste v tom niekto doma, tak mi poraďte. ďakujem. R.
Chobot
09.08.10,10:13
Prosím poradiť skúsenejších s touto situáciou:
Pri kontrole nároku a čerpania odmien zo SF bolo zistené, že zamestnancovi nebola v roku 2008 vyplatená odmena pri pracovnom výročí, na ktorú mal podľa Kolektívnej zmluvy nárok. Je možné mu túto odmenu vyplatiť v tomto roku? Stačí pri uplatňovaní nároku na vyplatenie tejto odmeny(za rok 2008), ktorá bude vyplatená v roku 2010 odvolať sa na kolektívnu zmluvu z roku 2008 a zdokladovať splnenie daných podmienok? Je potrebné takéto doplatenie odmeny za rok 2008 zahrnúť do rozpočtu Sociálneho fondu na rok 2010?[/FONT] - neporuším tým zákon o dani z príjmom, príp. nejaký zákon o rozpočtových pravidlách a pod? Nemám s tým skúsenosť, tak prosím poradiť skúsenejších. Ďakujem. R.

To sa zobudil ten zamestnanec až po 2 rokoch? Až teraz zistil, že mu nebol vyplatený príspevok?

A prečo mu to nebolo vyplatené? Zabudlo sa na to? Tak ak mal riadny nárok, tak by mu to zamestnávateľ mal čo najskôr vyplatiť. Nárok mu nezanikol.
susann2
09.08.10,10:27
Prosím poradiť skúsenejších s touto situáciou:
Pri kontrole nároku a čerpania odmien zo SF bolo zistené, že zamestnancovi nebola v roku 2008 vyplatená odmena pri pracovnom výročí, na ktorú mal podľa Kolektívnej zmluvy nárok. Je možné mu túto odmenu vyplatiť v tomto roku? Stačí pri uplatňovaní nároku na vyplatenie tejto odmeny(za rok 2008), ktorá bude vyplatená v roku 2010 odvolať sa na kolektívnu zmluvu z roku 2008 a zdokladovať splnenie daných podmienok? Je potrebné takéto doplatenie odmeny za rok 2008 zahrnúť do rozpočtu Sociálneho fondu na rok 2010?[/FONT] - neporuším tým zákon o dani z príjmom, príp. nejaký zákon o rozpočtových pravidlách a pod? Nemám s tým skúsenosť, tak prosím poradiť skúsenejších. Ďakujem. R.
Nemusíš mať obavy, ak to vyplatíte tento rok, nič sa tým neporuší. Odmenu zdaníš, s rozpočtovými pravidlami to nemá nič spoločné. Čo sa týka rozpočtu sociálneho fondu, neviem ako to máte upravené v KZ, ale u nás ho schvaluje aj zástupca odborov na každý rok, takže s ním by som to prekonzultovala.
Reny
09.08.10,16:17
dakujem pekne za odpovede. Stretla som sa s nazorom, ze je to vec stareho uctovneho obdobia a vraj sa to uz neda spatne preplatit, tak som si nebola ista. Dakujem R.
helahank
06.09.10,06:52
ahojte, prosím vás dá sa zo SF poskytnúť aj pôžička? ak áno za akých podmienok. máme totiž zamestnanca, ktorý má platiť nejaké súdne trovy a pod. a z firemných peňazí nie je čo požičať. dik
monika74
06.09.10,07:43
ahojte, prosím vás dá sa zo SF poskytnúť aj pôžička? ak áno za akých podmienok. máme totiž zamestnanca, ktorý má platiť nejaké súdne trovy a pod. a z firemných peňazí nie je čo požičať. dik

Áno dá sa poskytnúť aj pôžička, viď písm. f) § 7 Použitie fondu (Zákon o SF) . Doporučujem vypracovať vnútorný predpis o poskytovaní pôžičiek zo SF (komu sa bude poskytovať, za akých podmienok, za aký úrok, resp. beuzúročne, splácanie pôžičky a pod.), takisto obrátiť sa aj na skúsených poraďákov - daniarov v otázke zdaňovania tzv. zvýhodneného úroku poskytnutej pôžičky zo SF.
Ing. Pavol Zúber
23.09.10,05:48
Koľko môžem prispievať zamestnancom na stravu zo SF?
Tweety
23.09.10,05:50
Koľko môžem prispievať zamestnancom na stravu zo SF?
Koľko Ti to prostriedky v ňom dovolia.
Ing. Pavol Zúber
23.09.10,08:23
Nie je stanovená ani minimálna hodnota ?
Stefan2005
23.09.10,08:30
Nie je stanovená ani minimálna hodnota ?

už nie je.
kornelia2
23.09.10,08:35
Možem dat preplatit zubara a masaz??zubar je 25e a masaz 22e pre jedneho zamestnanca??
hujer1
23.09.10,08:44
pokiaľ to máš v internej smernici o použití soc.fondu alebo v kolekt.zmluve tak môžeš. viď zákon o soc.fonde §7 písm.e,h "....
§ 7
Použitie fondu

(1) Zamestnávateľ v rámci realizácie svojej sociálnej politiky poskytuje zamestnancom z fondu príspevok na
a) stravovanie zamestnancov nad rozsah ustanovený osobitnými predpismi,
b) dopravu do zamestnania a späť,
c) účasť na kultúrnych a športových podujatiach,
d) rekreácie a služby, ktoré zamestnanec využíva na regeneráciu pracovnej sily,
e) zdravotnú starostlivosť,
f) sociálnu výpomoc a peňažné pôžičky,
g) doplnkové dôchodkové sporenie okrem príspevku na doplnkové dôchodkové sporenie, ktorý je zamestnávateľ povinný platiť podľa osobitného predpisu, 7)
h) ďalšiu realizáciu podnikovej sociálnej politiky v oblasti starostlivosti o zamestnancov....."
Ing. Pavol Zúber
23.09.10,08:49
Ďakujem za odpoveď.
JAJA11
27.09.10,11:31
Má niekto skúsenosť s permanentkami? Zakúpili sme permanentky na plaváreň a budú ich používať zamestnanci na striedačku. Podľa správnosti by som to mala zdaňovať, ale ja neviem vypočítať, ako sa budú permanentky využívať a aká je hodnota permanentky na jedno plávanie. Čo s tým? ako to zdaniť?
mlyn16
27.09.10,11:42
Nezostáva ti nič iné, len robiť prezenciu využitia permanentiek. Ešte by bola možnosť, aby firma so SF zaplatila aj 19% daň z príjmu za zamestnancov.
JAJA11
27.09.10,11:49
Nezostáva ti nič iné, len robiť prezenciu využitia permanentiek. Ešte by bola možnosť, aby firma so SF zaplatila aj 19% daň z príjmu za zamestnancov.

Ale ja neviem aká je hodnota permanentky na jedno použitie. Permanentka je na školský rok a ja neviem presne kedy bude plaváreň otvorená a kedy nie. Takže vypočítať hodnotu jedného vstupu je problém. A v tom mám problém. :o
Ako to mám určiť? Alebo si sama určím, že jedno použitie je 1 EUR a to potom zamestnancovi v príslušnom mesiaci zdaním? :o
mlyn16
27.09.10,11:54
Máš faktúru za plaváreň?
Kika69
14.10.10,21:07
Ahojte, chcela by som vás poprosiť o pomoc. Firma s 1 zamestnancom, nezabezpečuje pre neho stravovanie, ale zamestnanec každý mesiac dostáva gastrolístky. Ku každému lístku mu prispieva 10 centov zo soc. fondu. Doteraz som bola presvedčená na základe príspevkov i vlastného výkladu zákona , že tento príjem z SF nepodlieha zdaneniu. Teraz som však prečítala jeden konkrétny príspevok z poradca.sk:

"799. Finančný príspevok na stravovanie

Zamestnávateľ má sídlo firmy v okrajovej časti mesta a nie je v jeho možnostiach zabezpečiť zamestnancom stravovanie. Poskytuje všetkým zamestnancom finančný príspevok na stravovanie. Z prevádzkových prostriedkov poskytuje finančný príspevok vo výške 48 Sk a 2 Sk zo sociálneho fondu. Zamestnanec teda neplatí za stravný lístok žiadnu čiastku.
Je finančný príspevok zamestnanca v plnej výške oslobodený od dane alebo podlieha zdaneniu?

V uvedenom prípade neplatí pre účely oslobodenia finančného príspevku ustanovenie § 5 ods. 7 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov, ktoré hovorí, že oslobodené od dane sú príjmy poskytnuté ako hodnota stravy poskytovanej zamestnávateľom zamestnancovi na spotrebu na pracovisku alebo v rámci stravovania zabezpečovaného prostredníctvom iných subjektov.

Finančný príspevok v celkovej výške 50 Sk na jedno jedlo je pre zamestnanca príjmom zo závislej činnosti a je potrebné ho zdaniť."



Po prečítaní som z toho zmätená. Píše sa o finančnom príspevku na stravu, ale tiež sa spomínajú stravné lístky.

Tak teraz neviem posúdiť, či kupované gastrolístky, kde 55% uhrádza zamestnávateľ a ďalším 0,10 Eur prispieva zamestnávateľ z SF patria či nepatria ??? k oslobodeným príjmom podľa par. 5 ods. 7 písm. b/
"hodnota stravy poskytovanej zamestnávateľom zamestnancovi na spotrebu na pracovisku alebo v rámci stravovania zabezpečovaného prostredníctvom iných subjektov, a finančný príspevok na stravovanie poskytovaný podľa osobitného predpisu, 17a) ak zamestnanec na základe lekárskeho potvrdenia od špecializovaného lekára zo zdravotných dôvodov nemôže využiť žiadny zo spôsobov stravovania zamestnancov zabezpečených zamestnávateľom"

Vopred ďakujem za pomoc.
mlyn16
15.10.10,05:10
To je v poriadku, zdaňuje sa finančný príspevok. Keď dávate gastrolístky, príspevok na stravu sa nezdaňuje.
Tak je to uvedené aj v odpovedi Poradca
Kika69
15.10.10,05:23
To je v poriadku, zdaňuje sa finančný príspevok. Keď dávate gastrolístky, príspevok na stravu sa nezdaňuje.
Tak je to uvedené aj v odpovedi Poradca

Vďaka za odpoveď, si ma ukľudnila. Včera som si viackrát čítala tú časť z ods. 7 b/ "v rámci stravovania zabezpečovaného prostredníctvom iných subjektov" a som rozmýšľala nad tým, či poskytnutie gastrolístku sa považuje ako zabezpečenie stravovania prostednítcvom iných subjektov, lebo ten gastolístok sa dá minúť v potravinách aj iné veci ako stravovanie a potom ma pomiatla aj tá odpoveď z Poradcu na internete, ale na strane druhej som čítala, že nepeňažné plnenie z SF na stravovanie sa nezdaňuje, a tejto podmienke vlastne gastrolístky vyhovujú, takže som bola úplne z toho zmätená, ja tej pracovníčke príspevok z SF tiež nezdaňujem a už som si nebola istá, čo to robím správne.
Ešte raz ďakujem.
KEJKA
15.10.10,05:28
pomiatla? určite iba "zmiatla",
neber tieto problémy až tak vážne.............. :-)
mlyn16
15.10.10,05:29
Rada pomôžem, o tom je Porada.
supinka
18.10.10,12:29
Mam otazocku ohladne cerpania SF na cestovne pre zamestnancov, ak maju prijem nad 50%priemer.nominalnej mzdy..

V nasej firme nie su odbory (tym padom ani kolektivna zmluva). Ak chceme poskytovat prispevky zo soc.fondu na dopravu vsetkym zamestnancom mali by sme stanovit v internom predpise preukazovanie nakladov. Chceme sa vyhnut zbytocnej byrokracii, ked mesacne by nam zamestnanci nosili cestovne listky. Aky konkretny sposob odporucate na sledovanie cestovnych nakladov aj zamestnancom vyuzivajucim svoj osobny automobil? Mozeme si stanovit napriklad ze zamestnancom z okruhu 10 km od firmy poskytneme Xeur na 1den? dakujem za radu.
mlyn16
19.10.10,05:09
Prvá podmienka je, aby ste mali dostatok fin.prostriedkov v SF, nakoľko tvorba vo výške 0,6-1% vo väčšine firiem postačuje tak na stravovanie. Pokiaľ dotujete SF zo zisku, nie je problém. Stačí si v internej smernici stanoviť pravidlá a potom uvedenú čiastku zdaníte zamestnancom vo výške 19% (daň z príjmu). A to je všetko :) Osobne ma potešilo, že firma chce dávať ľuďom niečo, čo nemusí.
L-M
22.10.10,06:53
Poprosila by som o radu, ako zamestnanci sme si teraz kúpili lístky na vystúpenie tanečnej skupiny v predpredaji- ale vystúpenie sa bude konať až na budúci rok. Je možné zahrnúť tieto lístky ako refundácia zo sociálneho fondu v mesiaci nákupu? Alebo ako to poriešiť?
Rezervovali sme si ich cez ticket portal- ak by sa dalo vytlačiť nejaké potvrdenie o rezervácii- môžme to preplatiť tento rok?
Vopred ďakujem za radu
Tweety
22.10.10,06:54
Poprosila by som o radu, ako zamestnanci sme si teraz kúpili lístky na vystúpenie tanečnej skupiny v predpredaji- ale vystúpenie sa bude konať až na budúci rok. Je možné zahrnúť tieto lístky ako refundácia zo sociálneho fondu v mesiaci nákupu? Alebo ako to poriešiť?
Rezervovali sme si ich cez ticket portal- ak by sa dalo vytlačiť nejaké potvrdenie o rezervácii- môžme to preplatiť tento rok?
Vopred ďakujem za radu
ÁNo, preplatiť môžete, aj faktúru potom zaúčtovať, zdanite to až potom, keď tieto lístky použijú.
mlyn16
22.10.10,07:17
Zdanila by som vtedy, keď lístky odovzdám zamestnancom proti podpisu.
dadika22
22.10.10,09:09
v našej firme sa kupujú so SF pohrebné vence pre bývalých členov (sme družstvo), má sa to nejakým spôsobom zdaniť?
mlyn16
22.10.10,09:12
Otázka znie, komu zdaniť? Pozostalým? Oni o veniec nežiadali. Je to sociálna politika firmy.
Tweety
22.10.10,09:12
v našej firme sa kupujú so SF pohrebné vence pre bývalých členov (sme družstvo), má sa to nejakým spôsobom zdaniť?
A komu to chcete zdaniť? Pohrebné vence sa nekupujú zo SF, poskladajú sa na nich zamestnanci.
dadika22
22.10.10,09:18
A komu to chcete zdaniť? Pohrebné vence sa nekupujú zo SF, poskladajú sa na nich zamestnanci.

na pohreby chodi skor vedenie a to sa na vence nesklada...sme 60 rocne druzstvo,takze co sme tu teraz zamestnanci uz tych byvalych clenov ani nepozname,takze ani na pohreby nechodime...stale to tu tak uctuju,co s tym mam ja teraz urobit?
Tweety
22.10.10,09:19
na pohreby chodi skor vedenie a to sa na vence nesklada...sme 60 rocne druzstvo,takze co sme tu teraz zamestnanci uz tych byvalych clenov ani nepozname,takze ani na pohreby nechodime...stale to tu tak uctuju,co s tym mam ja teraz urobit?
Ak sa neskladajú, účtovať na repre 513.
dadika22
22.10.10,10:23
Otázka znie, komu zdaniť? Pozostalým? Oni o veniec nežiadali. Je to sociálna politika firmy.

Podľa Vášho názoru to tak môžem účtovať aj naďalej? Máme na to smernicu,na co vsetko sa SF používa,medzi iným je tam aj toto kupovanie vencov. Tweety mi radí účtovať na 513? Tak ako to má byť správne?
pavlinka
22.10.10,10:40
A komu zdaníš ten veniec?
veronikasad
22.10.10,10:46
Podľa Vášho názoru to tak môžem účtovať aj naďalej? Máme na to smernicu,na co vsetko sa SF používa,medzi iným je tam aj toto kupovanie vencov. Tweety mi radí účtovať na 513? Tak ako to má byť správne?
Vo firme, v ktorej som pred pár rokmi pracovala, sme nákup venca účtovali na účte 528 - Ostané sociálne náklady (ako pripočitatelná položka).

Účet 513 mi moc nesedí, aj keď "výsledok" je rovnaký ...
dadika22
22.10.10,10:50
Vo firme, v ktorej som pred pár rokmi pracovala, sme nákup venca účtovali na účte 528 - Ostané sociálne náklady (ako pripočitatelná položka).

Účet 513 mi moc nesedí, aj keď "výsledok" je rovnaký ...

tak toto sa mi teda celkom pozdáva,musím to potom preúčtovať na tú 528
Tweety
22.10.10,10:54
Vo firme, v ktorej som pred pár rokmi pracovala, sme nákup venca účtovali na účte 528 - Ostané sociálne náklady (ako pripočitatelná položka).

Účet 513 mi moc nesedí, aj keď "výsledok" je rovnaký ...
Vidíš, ten ma nenapadol, asi by bol lepší, nič to nemení však na veci, že obdiva sú pripočít. k ZD.
L-M
22.10.10,10:59
ÁNo, preplatiť môžete, aj faktúru potom zaúčtovať, zdanite to až potom, keď tieto lístky použijú.
mlyn 16 Zdanila by som vtedy, keď lístky odovzdám zamestnancom proti podpisu.

Nemám žiadnu faktúru, len lístky -objednali sme si ich s kolegom on pre svoju priateľku a ja pre môjho manžela- tak teraz ako na to- mám iba potvrdenie objednávky a lístky. Vytvoriť si dajaký dokument- prefotiť lístky aby tam bola suma, priložiť potvrdenie objednávky z ticket portálu a dať na podpis prevzatie lístkov. Alebo dodatočne požiadať ešte o faktúru, alebo PPD ? Ale kolega keďže nie je ženatý- tak má nárok len na lístok pre seba ( to nebude veľmi spravodlivé ). A môžem to dať na základe týchto dokladov do účtovníctva ako čerpanie zo SF- VNZD a potom do miezd v deň prevzatia lístkov ako nepeňažné plnenie zo SF? Ešte som to takto neriešila. Väčšinou ideme niekam a potom donesieme lístok a preplatíme zo SF a zdaníme.
Máme tam našetrené nejaké peňiažky- tak sme to chceli ešte tento rok využiť- kým neschvália aj platenie odvodov z takéhoto zdaňovaného príjmu.
Vopred ďakujem za radu
L-M
25.10.10,10:54
Prosím , skúsite mi ešte poradiť?
rodina1
25.10.10,11:19
mlyn 16 Zdanila by som vtedy, keď lístky odovzdám zamestnancom proti podpisu.

Nemám žiadnu faktúru, len lístky -objednali sme si ich s kolegom on pre svoju priateľku a ja pre môjho manžela- tak teraz ako na to- mám iba potvrdenie objednávky a lístky. Vytvoriť si dajaký dokument- prefotiť lístky aby tam bola suma, priložiť potvrdenie objednávky z ticket portálu a dať na podpis prevzatie lístkov. podľa mňa by to malo stačiť Alebo dodatočne požiadať ešte o faktúru, alebo PPD ? - toto nie je potrebné Ale kolega keďže nie je ženatý- tak má nárok len na lístok pre seba ( to nebude veľmi spravodlivé ) pokiaľ máte určené, že len rodinní príslušníci, tak kolegovi len jeden lístok. A môžem to dať na základe týchto dokladov do účtovníctva ako čerpanie zo SF- VNZD - do knihy sociálneho fondu ako čerpanie SF a potom do miezd v deň prevzatia lístkov ako nepeňažné plnenie zo SF? - áno Ešte som to takto neriešila. Väčšinou ideme niekam a potom donesieme lístok a preplatíme zo SF a zdaníme.
Máme tam našetrené nejaké peňiažky- tak sme to chceli ešte tento rok využiť- kým neschvália aj platenie odvodov z takéhoto zdaňovaného príjmu.
Vopred ďakujem za radu
Ak to máte ošetrené v internej smernici, že zo SF poskytujete aj príspevok na "kultúru", tak by som to riešila aj ja tak, ako píšeš.