adad
06.05.05,08:52
Účtujem v s.r.o., neviem či môžeme použiť sociálny fond napríklad na kozmetiku alebo kaderníctvo pre zamestnancov.
martinala
06.05.05,07:26
SF je určený okrem iného na regeneráciu pracovnej sily. kozmetika ani kaderníctvo tu podľa mňa nespadá a osobne by som to neriskovala. kontrola nebude naháňať zamestnancov, ktorým to bolo preplatené, ale Vás. bežne účtujem cez sf posilovňu, saunu, fitnes, atď.
martina
ps. ako to tu vlastne chodí ? zo slušnosti zatiaľ vykám, ale mám pocit, že sa tu pozná každý s každým a všetci si tykajú :-) že by som sa pridala ?
martina
adad
06.05.05,07:28
jasne všetci sa tu pozname...
martinala
06.05.05,07:31
ďakujem, prajem pekný deň !
adad
06.05.05,07:37
Som naspäť s tým SF. Ja som mala na mysli služby kozmetického salónu a tam spadá napr. aj masáž tváre a dekoltu a to by sa dalo zaradiť k regenerácii pracovnej sily. Teda dúfam že masáže môžem v pohode preplácať zo SF.
Ďakujem
McMarti
06.05.05,07:39
ale nech ti aj nablokuje masaže
tamara
06.05.05,09:25
Ahojte,mam otazocku, mozem si zo SF preplatit cestu autobusom, ked zamestnanci firmy isli na jednu firemnu akciu?
Fany
06.05.05,09:57
Ja zase: my SF iba tvoríme a na nič nepoužívame. Zatiaľ, pretože máme malé príjmy a nič by nám z toho veľmi nevyšlo vyplatiť zamestnancom. Porušujeme tým niečo? Môžem teraz jednorazovo vyplatiť niečo zamestnancom, keď tam máme už nazbieranú nejakú sumičku? Díky.
Majka
06.05.05,11:11
tusim vydavky a prispevky zo SF su po novom nedanove vydavky. Tiez mame v umysle urobil nejaku firemnu poradu v rekreacnom zariadeni. nie je to tak ze sumu ktoru vyplatis zamestnancovi zo SF si on musi zdanit?
zuzi
06.05.05,11:23
tusim vydavky a prispevky zo SF su po novom nedanove vydavky. Tiez mame v umysle urobil nejaku firemnu poradu v rekreacnom zariadeni. nie je to tak ze sumu ktoru vyplatis zamestnancovi zo SF si on musi zdanit?Je to pre zamestnanca nepeňažný príjem.
Majka
06.05.05,11:25
a kto to potom zdani?
Zuziana
06.05.05,15:59
tusim vydavky a prispevky zo SF su po novom nedanove vydavky. Tiez mame v umysle urobil nejaku firemnu poradu v rekreacnom zariadeni. nie je to tak ze sumu ktoru vyplatis zamestnancovi zo SF si on musi zdanit?

Výdavky zo SF sú stále nedaňovými výdavkami - na strane zamestnávateľa. Mám dojem, že okrem príspevku na stravovanie je u zamestnanca ostatné čerpanie SF príjmom zamestnanca a teda vstupuje do základu dane pre výpočet mzdy.

Poraďte prosím, kto máte skúsenosti z praxe.

Tiež budem mať prípad, keď zamestnávateľ organizuje pre zamestnancov výlet na termálne kúpalisko Podhájska. Potrebujem si poriešiť autobusovú dopravu, vstupenky na kúpalisko a obed.

Želám pekný zbytok dňa a celý víkend.
Manual
06.05.05,16:20
My sme potrebovali rýchle minúť zbytok SF, zamestnanci končili k 30.4. tak som im to dal do výplaty a zdanil 19%. /každý po 304,- Sk/
Pekný večer želám...
ondrejvla
06.05.05,16:42
Prostriedky zo SF sa použijú i na doplatok k stravným poukážkam. Je potrebné si urobiť kalkuláciu, a zamestnancom prispievať. Ak je tam dosť prostriedkov, tak netreba dávať 1-3,- Sk, ale môže sa dať i viac. V tomto prípade sa nezdaňujú!
Tvorba SF je daňovým nákladom, aj bola, ale čerpanie nikdy nebolo! Vedie sa o ňom evidencia v knihe SF.
Zuziana
07.05.05,17:16
Poraďte prosím, kto máte skúsenosti z praxe.

Tiež budem mať prípad, keď zamestnávateľ organizuje pre zamestnancov výlet na termálne kúpalisko Podhájska. Potrebujem si poriešiť autobusovú dopravu, vstupenky na kúpalisko a obed.

Predpokladám, že výdavky budú cca 17000,-. Zúčastní sa 40 ľudí - zamestnanci + rodinní príslušníci. Vychádza mi to 425,- Sk/osoba. Ak bude mať zamestnanec manželku + dieťa, mala byniť 3*425,- Sk.

Účtovníčky - pomocníčky raďte.

Srdečná vďaka.
andrej_rv
07.05.05,18:04
Zásady použitia sociálneho fondu by mal mať zamestnávateľ zakotvené v kolektívnej zmluve, pokiaľ u neho nepôsobí odborová organizácia, tak aspoň v internej smernici na tvorbu a čerpanie sociálneho fondu. Možnosti použitia SF
u organizácie bez kolektívnej zmluvy sú však podstatne obmedzenejšie, na čo možno SF u týchto zamesnávateľov použiť, je taxatívne uvedené v § 7 ods. 3 zákona č. 152/1994 Z.z. o sociálnom fonde.
Ak nie je kolektívna zmluva, čerpať zo SF môžu len zamestnanci, rodiní príslušníci nie. Keďže zákon umožňuje čerpanie SF aj na služby spojené s regeneráciou pracovnej sily, lístky na kúpalisko (len pre zamestnancov, ak nie je kol.zmluva) je možné zo SF uhradiť, o možnosti čerpať SF na dopravu na kúpalisku nie som presvedčený, použitie SF na úhradu obeda počas zájazdu podľa môjho názoru nie je veľmi v súlade so zákonom.
Zuziana
09.05.05,13:43
Jedná sa o zamestnávaťeľa FO, ktorý zamestnáva 35 ľudí, žiadna kol.zmluva, žiadne odbory, len zákon. Doteraz sa SF čerpal na doplatok k stravnému, nejakú kiltúru a šport.
Trez je tu ten výlet. Dovoľte mi písomne porozmýsľať.
doprava - NZD
vstup 20 zamestnancov SF - 25 rod. príslušníkov - NZD
obed - NZD

resp výdaje neovplyvňujúce základ dane vôbec neúčtovať?

Vstup u zamestnaca zdaniť vo výplate?

OK?
ondrejvla
09.05.05,15:19
Jedná sa o zamestnávaťeľa FO, ktorý zamestnáva 35 ľudí, žiadna kol.zmluva, žiadne odbory, len zákon. Doteraz sa SF čerpal na doplatok k stravnému, nejakú kiltúru a šport.
Trez je tu ten výlet. Dovoľte mi písomne porozmýsľať.
doprava - NZD
vstup 20 zamestnancov SF - 25 rod. príslušníkov - NZD
obed - NZD

resp výdaje neovplyvňujúce základ dane vôbec neúčtovať?

Vstup u zamestnaca zdaniť vo výplate?

OK?Pochopila som, že korunky chceš minúť? - ak áno - môžeš prispieť len zamestnancom, je to nedaňový náklad - len čerpanie soc.fondu, pekne si rozdelíš na zamestnancov, žiadnych rodinných príslušníkov a zamestnancom príspevok zdaníš rovnou daňou.
Ani jeden z výdavkov, ktoré spomínaš vyššie ti neovplyvňuje základ dane.
Zuziana
09.05.05,16:21
Srdečná vďaka, Vlastička. On dobráčisko im - zamestnancom urobí raz za dva roky výlet. Keď som mu hovorila, že väčšina tých výdavkov je neovplyvňujúcich, tak mi povedal, že to čo on chce, nič z toho ja nechcem. Predtým sa robili pre zamestnancov vianočné posedenia s pečeným prasiatkom a všetkým, čo k tomu patrí a tiež to nešlo do výdavkov. Takže asi nevadí, len to chcem mať zaúčtované správne.
ondrejvla
09.05.05,18:26
Takže chceš len minúť zostatok zo SF? A nebudeš ho už potrebovať?! Prečo ste radšej nezvýšili príspevok zamestnancom na stravné poukážky?! Ale ste ho mali taký vysoký? - nechápem, prečo sa musí minúť? - veď ho môžeš použiť i neskôr!
jks
09.05.05,18:29
Keď už spomínate SF, tak ja som počula takú informáciu, že nevyčerpaný SF sa má na konci roka stornovať z výdavkov OZD. Je to naozaj tak?
Ďakujem
andrej_rv
09.05.05,19:03
Keď už spomínate SF, tak ja som počula takú informáciu, že nevyčerpaný SF sa má na konci roka stornovať z výdavkov OZD. Je to naozaj tak?
ĎakujemZákon o sociálnom fonde uvádza v § 6 ods. 3, že zostatok prostriedkov fondu sa prevádza do nasledujúceho roka. V ďalšom odseku sa uvádza, že konečné zúčtovanie povinného prídelu sa musí vykonať do 2 mesiacov po ukončení bežného roka. V zákone o dani z príjmov ani v Postupoch účtovania som sa nestretol s povinnosťou upraviť základ dane k poslednému dňu zdaňovacieho obdobia o nevyčerpaný SF, takže táto informácia je podľa všetkého mylná. Základ dane by sa mohol zvýšiť o nevyčerpaný SF snáď len pri ukončení podnikania.
Zuziana
10.05.05,04:13
Ja ho nechcem minúť, ja ho chcem len čerpať aj na niečo iné ako na doplatok k stravenkám.
Šipošová
10.05.05,12:09
A čo darčekové poukážky? Vo firme, ktorú účtujem ich majiteľ chce dať zamestnancom na nákup napr. v obchodnom dome. Môže sa na to použiť soc. fond?
mlyn16
10.05.05,13:55
Všetko môžeš čo nadefinuješ v zmysle zákona ale....

Ako doporučoval ktosi predo mnou, najelegantnejšie je miňať SF na stravné lístky, lebo to je jediný príjem zamestnanca, ktorý sa nezdaňuje. Darčekové šeky sa zdaňujú.
saman
10.05.05,16:01
Suhlasim s vyhodnostou cerpania socialneho fondu na stravne listky, avsak zakon o SF hovori nasledovne:
- stravne + regeneracia prac.sily min. 30%
- soc.vypomoc, doplnkove dochodkove poistenie a doprava zamestnancov do prace a z prace min. 20%.

Z uvedeneho vyplyva zaver (ked chceme ostat v medziach zakona):
a/ na stravne mozeme cerpat 15% (1/2 z 30%) + 50% = spolu 65%.
b/ na regeneraciu 15% (2/2 z 30%)
c/ soc.vypomoc, doplnkove dochodkove poistenie a doprava zamestnancov do prace a z prace 20%.

Stravne velmi lahko vyuzijeme na prispevok na stravne listky. Regeneraciu prac.sily si predstavujem v podobe listkov z kina, divadla ci fitness ale nie je mi celkom jasne ako jednoducho vycerpam bod c/ kedze soc.vypomoc asi tazko niekomu poskytneme, DDP ma len gen.riaditel.... takze sa asi budem hrat s MHD listkami.... mate s tym niekto skusenosti???
mlyn16
11.05.05,05:25
Keďže väčšina nás má sociálny fond tvorený len vo výške 0,6% z miezd, ťažko môže prispievať na regeneráciu a sociálnu výpomoc. My dávame len na stravné, čo je taktiež regenerácia pracovnej sily a keď dáme vyšší príspevok na stravu, menej minie zamestnanec zo svojej výplaty na nákup straveniek, zároveň spĺňame podmienku sociálnej výpomoci. Daniarky nemali nič proti takémuto zdôvodneniu.
saman
11.05.05,12:22
Lubka,
chces povedat, ze si mala danovu kontrolu a nic ti nepovedali na to, ze cely SF pouzivas na prispevok na stravne listky? Ja som za, len neviem ci mi to prejde!!! Kedze zakon o SF tak jednoznacne napisany nie je...
uko
11.05.05,12:37
Lubka,
chces povedat, ze si mala danovu kontrolu a nic ti nepovedali na to, ze cely SF pouzivas na prispevok na stravne listky? Ja som za, len neviem ci mi to prejde!!! Kedze zakon o SF tak jednoznacne napisany nie je...no a tiez ked zostatok prenasame z roka na rok. a teraz napriklad by som chcela nieco z toho vyplatit zamestnancom, ktorých momentálne máme. a napriklad vyplatím alebo niečo preplatim zamestnancovi, čo je u nas par mesiacov v rovnakej vyske ako tomu, čo je tu už niekoľko rokov a doteraz som mu prispievala len na stravné?
mlyn16
11.05.05,12:37
Áno, to zdôvodnenie ich uspokojilo. Aj vo vnútropodnikovej smernici máme použitie SF len na stravovanie.
mlyn16
11.05.05,12:42
Teraz napríklad som predložila konateľom návrh kalkulácie stravného lístka, aby zamestnanci platili len 9,50 Sk. Umožnila mi to výška SF a tiež nový výklad základu DPH. Teraz platíme 25 Sk. Držte mi palce, aby mi to schválili. Veď keď nezvyšujú platy, tak aspoň takýmto elegantným spôsobom by ľudom dali pár stoviek bez zdanenia.
nikulik
20.05.05,04:53
Viete mi niekto prosim Vas vysvetlit soc. fond?? Lebo ja kazdy mesiac tlacim zostavu uctovnicke Tvorba soc. fondu, ale vobec neviem co to je, odvadza to zamestnavatel, alebo.....no fakt neviem, poradte prosim...
Janca
20.05.05,04:58
nikulik zadaj si v hornej liste cez HLADAT - socialny fond a uvidis tam niekolkto tem k problemu socialny fond - je tam aj znenie temer celeho zakona, je tam rozobraty z kazdej strany.
lsulekova
26.05.05,05:51
Naša spoločnosť čerpá sociálny fond aj na zabezpečovanie pitného režimu. Podľa zákona o soc.fonde mi však vychádza, že sa môže čerpať do výšky 50% povinného prídelu (zostatok fondu). Myslíte, že sa pitný režim môže klasifikovať napríklad aj ako regenerácia pracovnej sily alebo ako sociálna výpomoc(keďže si nemusia nakupovať oni pitie)? Prípadne môže sa pitný režim dať riadne do nákladov aj keď nie je leto a horká?
Pretože ten pitný režim mi čerpá viac ako 50% soc.fondu tak budem zrejme musieť spraviť nejaký zákrok.
mlyn16
26.05.05,06:09
Pred dvomi rokmi som mala daňovú kontrolu na DPH, kde som si uplatňovala DPH aj z minerálok. Vtedy bolo strašne horúco a v smernici sme určili liter vody na človeka a deň. Mali sme akýsi doklad z hygieny o pitnom režime pri vysokých teplotách a daniari mi uznali účtovanie ńa 501 a 343. Viem, že sú povolania (napr. zvárači) kde je pitný režím predpísaný a daňovo uznaný.
Ak by bolo treba, zašla by som do archívu zistiť, čo za doklad bol z hygieny.
silvia
26.05.05,09:16
My máme sociálny fond vytvorený iba účtovne - vždy na konci roka zúčtujeme 0,6% z hrubych miezd na 527/472. Musí byť na sociálny fond otvorený samostatný bankový účet? Akým spôsobom sa vlastne fyzicky dopĺňa?
mlyn16
26.05.05,09:36
Podľa zákona by mal byť vedený na samostatnom účte, ale daňová poradkyňa ma upozornila na jednu nedokonalosť zákona o SF. Za jeho nedodržiavanie nie sú v ňom uvedené sankcie. Prežila som niekoľko kontrol na daň z príjmu a nikdy ich ani vedenie SF na samostatnom účte nezaujímalo. Teraz robím v malej firme a keby sme mali viesť samostatný účet, tak bankové poplatky by nám zobrali podstatnú časť vytvorených zdrojov.
Slavo zo Štiavnice
26.05.05,10:01
Silvia, samostatný účet v banke nemusíš mať. Mám to potvrdené aj zo PP Žilina.
silvia
26.05.05,10:45
To som rada, lebo tiež sme malá firma a neviem, či by nám socialny fond vôbec stačil na poplatky za vedenie uctu :-)
Ešte jedna vec: niektorí zamestnanci dostávajú stravné lístky (ostatní chodia na prac.cesty a dostávajú stravné), z ktorých 55% hradí firma a 45% im stŕhame zo mzdy. Koľko by sme im mohli prispievať zo soc.fondu? (Ak som správne pochopila, ten príspevok by sa im nezdaňoval, mali by oň vyššiu výplatu a pre firmu by to bol iba výdavok soc.fondu bez vplyvu na základ dane...)?
Vďaka!
mlyn16
26.05.05,10:57
Áno, dobre rozmýšľaš. Najefektívnejšie peniaze zo SF je dávať ich ľuďom na stravu, lebo jednak sa to zamestnancom nezdaňuje a jednak z toho nie sú odvody. Diety idú na účet 512, šeky a stravenky na 527 a 427. Veľa sa o tom popísalo na tému: Stravovanie zamestnancov po novom
Patrícia39
27.05.05,09:04
Dobrý deň, poradí mi niekto ohľadom účtovania preplatenia napr.lístkov do kina zamestnancovi zo SF??
Je to takto správne??
cena lístku 300,- Sk :100 x 19 = 57,- Sk - daň

1. preplatenie lístku zam. 300 - 57 = 243,- Sk účt. 333/211
2. uhrada dane zamestnancom do POK 57,- 211/342
3. čerapnie zo SF 243,- 472/333
4. úhrada dane na DU 57,- 342/221


DAKUJEM.
Jana Acsová
27.05.05,09:16
cena lístku 300,- Sk :100 x 19 = 57,- Sk - daň

1. predloženie lístku do pokladne: 472/211 300,00
2. predpis dane zamestnancovi: 335/342 57,00
3. úhrada dane cez mzdu: 331/335 alebo v hotovosti 211/335 57,00

Úhrady vo výplatných termínoch a pri úhrade odvodov a daní za mesiac.
darvas
30.05.05,07:35
Naša organizácia zo SF prispieva hlavne na rôzne posedenie, pri ktorých sa zo SF môže vyplácať všetkým zamestnancom rovnakú čiastku. Veď tam aj rovnako platia. D.
mlyn16
30.05.05,07:47
Tvorba SF je zo mzdy a tú má každý inú, tak nemôže "každý rovnako prispievať". Na posedenia sa môže prispievať, ale musí sa to zdaňovať, čo je menej efektívne ako prispievať na stravovanie.
Deny
01.06.05,08:53
Prosím Vás, upresnite niekto, koľko vlastne môžeme zamestnancom prispievať zo SF na stravné lístky v percentách ?? Samozrejme tak, aby to bol daňový náklad. Díky.
mlyn16
01.06.05,09:05
SF je tvorený na účte 472 a teda jeho čerpanie nemá vplyv na daňové náklady. Vplyv má len tvorba a tá je daná zákonom. Prispievať môžete toľko, aby ste so SF neišli do mínusu.
Denda
01.06.05,10:07
Na doplnenie, v zákone o sociálnom fonde sa nehovorí o prostriedkoch na osobitnom účte v banke ale na osobitnom účte fondu zamestnávateľa. Stretla som sa už aj s tým, že vo firmách to vyriešili zvlášť analytikou na účte 221.
anka1
01.06.05,10:33
Na doplnenie, v zákone o sociálnom fonde sa nehovorí o prostriedkoch na osobitnom účte v banke ale na osobitnom účte fondu zamestnávateľa. Stretla som sa už aj s tým, že vo firmách to vyriešili zvlášť analytikou na účte 221.
Taktiež to mám vyriešené iba anylytikou na účte 221.
mayo
10.08.05,20:15
Taktiež máme socialny fond vedeny analyticky 221. Len sa chcem opytat ked zauctujem prispevok zo SF na stravu 472/213, mám potom urobit aj výber z tohto uctu a vlozit to do pokladne? Dakujem za odpoved
liba2
10.08.05,20:27
Taktiež máme socialny fond vedeny analyticky 221. Len sa chcem opytat ked zauctujem prispevok zo SF na stravu 472/213, mám potom urobit aj výber z tohto uctu a vlozit to do pokladne? Dakujem za odpoved...a prečo do pokladne? Zostatok analytického účtu 221-*** k soc. fondu sa musí rovnať so zostatkom SÚ 472=fond, čiže treba urobiť prevod medzi AÚ 221.
mayo
12.08.05,12:22
dakujem za pomoc
janess30
01.03.06,18:49
ahojte poraďáci, chcela by som sa spýtať na váš názor na čerpanie zo soc.fondu, či je možné z neho uhradiť poistenie zodpovednosti za škodu ? Ak aj áno, ako to zaúčtujem? vopred ďakujem.:)
mlyn16
02.03.06,06:26
Zo sociálneho fondu môžeš čerpať dá sa povedať na čokoľvek avšak okrem stravovania a dopravy musíš všetko zamestnancom zdaňovať.
gita
10.05.06,08:28
Zamestnancovi je navrhnutá odmena 5000 Sk pri príl. jubilea zo sociálneho fondu. Pripočítam ju k vymeriavaciemu základu, t. j. počítam aj odvody, alebo len zdaním?
Susan
10.05.06,10:41
Zamestnancovi je navrhnutá odmena 5000 Sk pri príl. jubilea zo sociálneho fondu. Pripočítam ju k vymeriavaciemu základu, t. j. počítam aj odvody, alebo len zdaním?

Do vymeriavacieho zakladu sa podla § 138 odst. 2 o Soc.poisteni nezahŕňaju medzi inym odmeny pri pracovnych jubileach.

Do vymeriavacieho zakladu sa podla § 13 odst.4 Zakona o zdrav.poist.nezapocitava odmena pri pracovnom a zivotnom vyroci.

Cize zostava uz iba dan z odmeny a predpokladam, ze uvedena odmena sa zdanuje 19% danou.
Tweety
10.05.06,10:42
Do vymeriavacieho zakladu sa podla § 138 odst. 2 o Soc.poisteni nezahŕňaju medzi inym odmeny pri pracovnych jubileach.

Do vymeriavacieho zakladu sa podla § 13 odst.4 Zakona o zdrav.poist.nezapocitava odmena pri pracovnom a zivotnom vyroci.

Cize zostava uz iba dan z odmeny a predpokladam, ze uvedena odmena sa zdanuje 19% danou.Máme iba jednú daň, takže 19% zdanenie:cool:.
peeel
24.05.06,20:34
Rád by som sa opýtal na jedno ustanovenie kolektívnej zmluvy týkajúce sa čerpania sociálneho fondu. Sociálny fond sa podľa nej čerpá jednorázovo na konci kalendárneho roku, nárok majú iba zamestnanci, ktorí boli v pracovnom pomere k 1. 1. daného kalendárneho roka. Ďakujem.
iveta11
25.05.06,05:51
Pokiaľ si viete odôvodniť to že pre niekoho je regenerácia prac. sily v tom, že si pôjde dať urobiť účes alebo kozmetiku tak áno. Pod regeneráciu prac. sily sa dá schovať veľa, napr. aj čítanie knihy.
Chobot
25.05.06,07:12
Rád by som sa opýtal na jedno ustanovenie kolektívnej zmluvy týkajúce sa čerpania sociálneho fondu. Sociálny fond sa podľa nej čerpá jednorázovo na konci kalendárneho roku, nárok majú iba zamestnanci, ktorí boli v pracovnom pomere k 1. 1. daného kalendárneho roka. Ďakujem.

Asi som nepochopil otázku, ale neviem, čo potrebuješ viedieť. To, čo si uviedol je nedostatočná informácia. Z nej neviem zistiť, na aké účely čerpáte ten fond.

pre ivetu11: treba si všímať dátum pridania príspevku. Na tú kozmetiku sa pýtali 6.5.2005. ;)

Ale aj snaha sa cení, a to nemyslím ironicky.
KEJKA
25.05.06,08:04
ja by som len doplnila...nejdem to teraz hľadať, ale aj vstupenky atd...sa od 1.1.2006 nezdaňujú. Túto tému som si len prebehla, narazila som aj na príspevky o zdaňovaní..to ale naozaj bolo v roku 2005.
aby to niekoho nezmiatlo.
elenka
25.05.06,08:10
ja by som len doplnila...nejdem to teraz hľadať, ale aj vstupenky atd...sa od 1.1.2006 nezdaňujú. Túto tému som si len prebehla, narazila som aj na príspevky o zdaňovaní..to ale naozaj bolo v roku 2005.
aby to niekoho nezmiatlo.

Lida,
mňa by to teda zaujímalo, ak máš čas, čo sa zdaňuje a čo nie - ak je toho veľa, kde to mám hľadať ?
Ďakujem
elenka
25.05.06,09:39
Lida,
mňa by to teda zaujímalo, ak máš čas, čo sa zdaňuje a čo nie - ak je toho veľa, kde to mám hľadať ?
Ďakujem

Liduš - posúvam ti.
peeel
25.05.06,16:49
Asi som nepochopil otázku, ale neviem, čo potrebuješ viedieť. To, čo si uviedol je nedostatočná informácia. Z nej neviem zistiť, na aké účely čerpáte ten fond.

Čerpanie sociálneho fondu (na regeneráciu) je kolektívnou zmluvou upravené nasledovne: čerpá sa raz ročne tak, že sa pred vianocami suma vo fonde vydelí počtom zamestnancov k 31. 12., ktorí boli zamestnaní v organizácii od 1. 1. daného kalendárneho roka a vyplatí sa im. Teda tí, ktorí boli zamestnaní po 1. 1. daného roka, nemajú podľa kolektívnej zmluvy nárok na čerpanie zo sociálneho fondu s výnimkou príspevku na stravu. Zo sociálneho fondu sa v priebehu roka všetkým zamestnancom prispieva iba na stravu, ostatné peniaze sa na konci roka rozdelia ale iba medzi tých, čo boli zamestnaní v organizácii plných 12 mesiacov. Nárok nemajú ani tí, ktorí ukončia pomer v priebehu roka. Moja otázka je, či je toto celé v súlade so zákonníkom práce, zákonom o sociálnom fonde atď. Ďakujem.
KEJKA
25.05.06,17:05
prosím...Hľadať na Porade.... Sociálny fond... príspevky 2006,..nájdete určite....
Gabi03
06.06.06,11:50
elenka, tiež by som sa potešila dajakému linku ohľadom "nezdaňovania" príjmov zo sociálneho fondu pre zamestnancov. v zákone o dani z príjmov som žiadne oslobodenie nenašla.
ďakujem
Vojtasová
06.06.06,12:05
ja by som len doplnila...nejdem to teraz hľadať, ale aj vstupenky atd...sa od 1.1.2006 nezdaňujú. Túto tému som si len prebehla, narazila som aj na príspevky o zdaňovaní..to ale naozaj bolo v roku 2005.
aby to niekoho nezmiatlo.


Prosím Ťa bola by som Ti veľmi vďačná, keby si mohla prosím presne definovať, kde to bolo napísané, že sa od 1.1. 2006 nezdaňujú vstupenky.


Díky.
Chobot
06.06.06,12:53
Čerpanie sociálneho fondu (na regeneráciu) je kolektívnou zmluvou upravené nasledovne: čerpá sa raz ročne tak, že sa pred vianocami suma vo fonde vydelí počtom zamestnancov k 31. 12., ktorí boli zamestnaní v organizácii od 1. 1. daného kalendárneho roka a vyplatí sa im. Teda tí, ktorí boli zamestnaní po 1. 1. daného roka, nemajú podľa kolektívnej zmluvy nárok na čerpanie zo sociálneho fondu s výnimkou príspevku na stravu. Zo sociálneho fondu sa v priebehu roka všetkým zamestnancom prispieva iba na stravu, ostatné peniaze sa na konci roka rozdelia ale iba medzi tých, čo boli zamestnaní v organizácii plných 12 mesiacov. Nárok nemajú ani tí, ktorí ukončia pomer v priebehu roka. Moja otázka je, či je toto celé v súlade so zákonníkom práce, zákonom o sociálnom fonde atď. Ďakujem.

Sorry za neskorú odpoveď, ale ušla mi téma, nesledoval som ju priebežne.

Takže chápem to tak, že na konci roka dostanú určití zamestnanci finančný bonus k platu zo sociálneho fondu.

Začnem tým zákonom o soc. fonde, ktorý v § 7 ods. 7) hovorí:

"(7) Príspevok z fondu zamestnávateľ nemôže poskytovať na účely odmeňovania za prácu."

Viem, že to neposkytujete ako odmenu za prácu, ale ak to vyplatíte v hotovosti (alebo na účet zamestnanca), tak ťažko preukážete, ž to nebola forma odmeny. Najlepšie by bolo definovať presný účel tohto príspevku a vyplácať ho na základe preukázaných dokladov zo strany zamestnanca (napr. lístky na kultúru, športové zariadenia, dovolenku). Alebo môžete spraviť to, že im to poskytnete v nepeňažnej forme, t.j. zakúpite darčekové lístky (napr. Relax lístky, DarŠek, Dovolenka Relax a pod.) a tie im dáte. Existuje dostatok možností, kde to minúť.

Ak im to silou mocou chcete vyplácať v peňažnej forme, urobil by som aspoň nasledovnú vec. Treba v odmeňovacom poriadku (alebo v kolektívnej zmluve) uviesť, že zamestnávateľ bude na sociálne účely vyplácať zamestnancovi pri splnení určitých podmienok príspevok zo sociálneho fondu, ktorého výška bude určená rozhodnutím vedenia. Neviem, či je tento spôsob úplne obhájiteľný, ale vždy lepšie, než im to dať len tak.

Ak je to možné, použite ten spôsob s tými darčekovými poukážkami, lebo účelom soc. fondu podľa zákona by malo byť (§7 ods. 1):

"(1) Zamestnávateľ je povinný poskytnúť z fondu príspevok zamestnancom v rozsahu a podľa zásad dohodnutých v kolektívnej zmluve na zabezpečenie stravovania nad rozsah ustanovený osobitným zákonom, 3a) na služby, ktoré zamestnanec využíva na regeneráciu pracovnej sily, na dopravu do zamestnania a späť, na sociálnu výpomoc, na rekreácie, na doplnkové dôchodkové poistenie a na ďalšiu realizáciu podnikovej sociálnej politiky v oblasti starostlivosti o zamestnancov."

takže aby ste mohli preukázať, že to bolo na sociálnu politiku.

Zákonník práce sa na sociálny fond iba odvoláva v niektorých paragrafoch, neurčuje spôsob jeho použitia (okrem stravného).
peeel
06.06.06,14:40
Sorry za neskorú odpoveď, ale ušla mi téma, nesledoval som ju priebežne.

Takže chápem to tak, že na konci roka dostanú určití zamestnanci finančný bonus k platu zo sociálneho fondu.

Začnem tým zákonom o soc. fonde,

....

Ak im to silou mocou chcete vyplácať v peňažnej forme, urobil by som aspoň nasledovnú vec. Treba v odmeňovacom poriadku (alebo v kolektívnej zmluve) uviesť, že zamestnávateľ bude na sociálne účely vyplácať zamestnancovi pri splnení určitých podmienok príspevok zo sociálneho fondu, ktorého výška bude určená rozhodnutím vedenia. Neviem, či je tento spôsob úplne obhájiteľný, ale vždy lepšie, než im to dať len tak.

.....

Zákonník práce sa na sociálny fond iba odvoláva v niektorých paragrafoch, neurčuje spôsob jeho použitia (okrem stravného).


Chobot, ďakujem...

1. mne sa skôr jedná o to, či je možné kolektívnou zmluvou vylúčiť niekoho z čerpania sociálneho fondu na účely regenerácie (na stravné zamestnávateľ z fondu prispieva). Zamestnanec nastúpi napr. 1. 7. 2005. K 31. 12. 2005 nedostane zo sociálneho fondu ani korunu, pretože podľa kolektívnej zmluvy má na to nárok len taký zamestnanec, ktorý bol v pomere k 1. 1. až do 31. 12. daného roka. No a keďže je náš konkrétny zamestnanec zamestnaný na dobu určitú do 30. 6. 2006, logicky nebude zahrnutý medzi tých, ktorí dostanú na čerpanie zo sociálneho fondu peniaze 31. 12. 2006. Zo znenia zákona mi nie je zrejmé, či zamestnávateľ musí prispievať na regeneráciu a sociálnu politiku (mimo stravy, tá je ošetrená jednoznačne aj ďalšími právnymi normami) v nejakom minimálnom rozsahu, alebo je to čiste v jeho rukách, a môže nejakou internou normou - napr. kolektívnou zmluvou urobiť niečo také, ako opisujem. Čiže niektorí dostávajú zo sociálneho fondu len na stravu, niektorí aj "akoženaregeneráciu".

2. Spôsob čerpania/vyplácania je zase iná vec :-)
Chobot
06.06.06,19:28
Chobot, ďakujem...

1. mne sa skôr jedná o to, či je možné kolektívnou zmluvou vylúčiť niekoho z čerpania sociálneho fondu na účely regenerácie (na stravné zamestnávateľ z fondu prispieva). Zamestnanec nastúpi napr. 1. 7. 2005. K 31. 12. 2005 nedostane zo sociálneho fondu ani korunu, pretože podľa kolektívnej zmluvy má na to nárok len taký zamestnanec, ktorý bol v pomere k 1. 1. až do 31. 12. daného roka. No a keďže je náš konkrétny zamestnanec zamestnaný na dobu určitú do 30. 6. 2006, logicky nebude zahrnutý medzi tých, ktorí dostanú na čerpanie zo sociálneho fondu peniaze 31. 12. 2006. Zo znenia zákona mi nie je zrejmé, či zamestnávateľ musí prispievať na regeneráciu a sociálnu politiku (mimo stravy, tá je ošetrená jednoznačne aj ďalšími právnymi normami) v nejakom minimálnom rozsahu, alebo je to čiste v jeho rukách, a môže nejakou internou normou - napr. kolektívnou zmluvou urobiť niečo také, ako opisujem. Čiže niektorí dostávajú zo sociálneho fondu len na stravu, niektorí aj "akoženaregeneráciu".

2. Spôsob čerpania/vyplácania je zase iná vec :-)

Áno, je to možné diferencovať. Sociálny fond tvorí zamestnávateľ a preto môže rozhodnúť, komu a za akých podmienok bude prispievať. Bežne je v kol. zmluve zakotvené, že nejaký príspevok bude zamestnancovi priznaný napr. po skončení skúšobnej doby, alebo výška príspevku je závislá od odpracovaných rokov.

Tamestnávateľ musí prispievať len na tú stravu a dopravu (za určitých podmienok) ostatné je v jeho kompetencii rozhodnúť.
peeel
06.06.06,19:40
Áno, je to možné diferencovať. Sociálny fond tvorí zamestnávateľ a preto môže rozhodnúť, komu a za akých podmienok bude prispievať. Bežne je v kol. zmluve zakotvené, že nejaký príspevok bude zamestnancovi priznaný napr. po skončení skúšobnej doby, alebo výška príspevku je závislá od odpracovaných rokov.

Tamestnávateľ musí prispievať len na tú stravu a dopravu (za určitých podmienok) ostatné je v jeho kompetencii rozhodnúť.

Aha, ďakujem. Znamená to, že nie každý zamestnanec má nárok (z titulu názoru zamestnávateľa resp. odborov) na [príspevok na] regeneráciu? Je takýto výklad/prax v súlade s duchom zákona? Je korektné, ak je poskytovanie v danom kalendárnom roku podmienené pracovným pomerom 1.1.-31.12., a zamestnanec odpracuje napr. 11 mesiacov a dva dni?

Keď si už načal tú dopravu: nikde som nenašiel jasnejšie uvedené, za akých podmienok musí zamestnávateľ prispievať. Máš o tom, pls, nejakú vedomosť? Vďaka.
Chobot
06.06.06,20:00
Aha, ďakujem. Znamená to, že nie každý zamestnanec má nárok (z titulu názoru zamestnávateľa resp. odborov) na [príspevok na] regeneráciu? Je takýto výklad/prax v súlade s duchom zákona? Je korektné, ak je poskytovanie v danom kalendárnom roku podmienené pracovným pomerom 1.1.-31.12., a zamestnanec odpracuje napr. 11 mesiacov a dva dni?

Keď si už načal tú dopravu: nikde som nenašiel jasnejšie uvedené, za akých podmienok musí zamestnávateľ prispievať. Máš o tom, pls, nejakú vedomosť? Vďaka.
Zákon dáva povinnosť prispievať na určité veci, ostatné nie je povinné. Takže ak sa tak dohodnú zástupcovia zamestnancov tak je to v súlade so zákonom.

Neviem o čo konkrétne Ti ide. Ale ak zamestnávateľ napr. určí, že pri životných jubileách - 50, 55 a 60 rokov dá príspevok, tak budú tí mladší protestovať, že ich diskriminuje? Alebo ak dá zamestnancom, ktorí majú deti do 15 rokov, k MDD napr. poukážky ako darček, budú tí bezdetní protestovať, že oni nič nedostanú? To je rovanké ako keď určí, že dlhodobí zamestnanci budú mať väčšie sociálne výhody ako tí, čo sú vo firme len "na návšteve" (t.j. kratšie ako rok).

Neviem, či sa o to zaujímaš zo strany zamestnanca alebo zamestnávateľa, preto konkretizuj Tvoj problém. Si znevýhodnený tým systémom preto že si vo firme kratšie ako rok a nedostal si ten príspevok?

K tej doprave - pojednáva to § 7 ods. 3 písm. a) zákona o soc. fonde:

(3) ...zamestnávateľ je povinný poskytnúť z fondu príspevok

a) zamestnancom na úhradu výdavkov na dopravu do zamestnania a späť, u ktorých priemerný mesačný zárobok 3) nepresahuje dvojnásobok životného minima 3c)a ich skutočne vynaložené výdavky na dopravu do zamestnania pravidelnou autobusovou dopravou s výnimkou mestskej hromadnej dopravy a železničnou osobnou dopravou sú najmenej 200 Sk mesačne, najviac však vo výške podľa § 3 ods. 1 písm. b) bodu 2; poskytovanie tohto príspevku nevylučuje poskytovanie príspevku na dopravu do zamestnania a späť podľa písmena b),
b) ...

(5) Zamestnanec je na účely poskytnutia príspevku podľa odseku 3 písm. a) povinný preukázať výšku výdavkov na dopravu do zamestnania a späť.

(6) Zamestnávateľ je povinný viesť evidenciu o poskytovaných príspevkoch podľa odseku 3 písm. a); súčasťou tejto evidencie sú doklady preukazujúce vynaložené výdavky zamestnancov na dopravu do zamestnania a späť.

Myslím, že je to dosť presne uvedené v zákone. Tiež na to nemá nárok každý zamestnanec.
peeel
06.06.06,20:32
Zákon dáva povinnosť prispievať na určité veci, ostatné nie je povinné. Takže ak sa tak dohodnú zástupcovia zamestnancov tak je to v súlade so zákonom.

Neviem o čo konkrétne Ti ide. Ale ak zamestnávateľ napr. určí, že pri životných jubileách - 50, 55 a 60 rokov dá príspevok, tak budú tí mladší protestovať, že ich diskriminuje? Alebo ak dá zamestnancom, ktorí majú deti do 15 rokov, k MDD napr. poukážky ako darček, budú tí bezdetní protestovať, že oni nič nedostanú? To je rovanké ako keď určí, že dlhodobí zamestnanci budú mať väčšie sociálne výhody ako tí, čo sú vo firme len "na návšteve" (t.j. kratšie ako rok).

Neviem, či sa o to zaujímaš zo strany zamestnanca alebo zamestnávateľa, preto konkretizuj Tvoj problém. Si znevýhodnený tým systémom preto že si vo firme kratšie ako rok a nedostal si ten príspevok?


Áno, zamestnávateľ praktizuje systém "zamestnať uprostred roka na dobu určitú, zmluvu nepredĺžiť a znovu zamestnať po dvoch mesiacoch na dobu určitú". Logicky takíto zamestnanci nedostanú - aj keď pracujú vo firme 3 roky (lebo na dobu určitú môže zamestnať len dvakrát po sebe) - takíto zamestnaci nedostanú tri roky zo sociálneho fondu ani korunu (okrem príspevku na stravu), aj keď ho spoluvytvárali.


K tej doprave - pojednáva to § 7 ods. 3 písm. a) zákona o soc. fonde:

(3) ...zamestnávateľ je povinný poskytnúť z fondu príspevok

a) zamestnancom na úhradu výdavkov na dopravu do zamestnania a späť, u ktorých priemerný mesačný zárobok 3) nepresahuje dvojnásobok životného minima 3c)a ich skutočne vynaložené výdavky na dopravu do zamestnania pravidelnou autobusovou dopravou s výnimkou mestskej hromadnej dopravy a železničnou osobnou dopravou sú najmenej 200 Sk mesačne, najviac však vo výške podľa § 3 ods. 1 písm. b) bodu 2; poskytovanie tohto príspevku nevylučuje poskytovanie príspevku na dopravu do zamestnania a späť podľa písmena b),

....

Myslím, že je to dosť presne uvedené v zákone. Tiež na to nemá nárok každý zamestnanec.

Znamená to, že ak má zamestnanec čistý mesačný príjem vyšší ako 2 x 4 730 Sk = 9 460 Sk a jeho výdavky na dopravu do zamestnania a nazad "obec - obec" sú cca 700 - 800 Sk, tak zamestnávateľ nemá povinnosť prispievať na dopravu zo sociálneho fondu? Ďakujem.
Chobot
07.06.06,08:58
Áno, zamestnávateľ praktizuje systém "zamestnať uprostred roka na dobu určitú, zmluvu nepredĺžiť a znovu zamestnať po dvoch mesiacoch na dobu určitú". Logicky takíto zamestnanci nedostanú - aj keď pracujú vo firme 3 roky (lebo na dobu určitú môže zamestnať len dvakrát po sebe) - takíto zamestnaci nedostanú tri roky zo sociálneho fondu ani korunu (okrem príspevku na stravu), aj keď ho spoluvytvárali.

Ak dobre chápem, tak je u vás bežné, že máte prerušené zamestnanie na 2 mesiace počas roka? Že napr. pracuješ od 05/2005 do 03/2006, v apríli a máji si nezamestnaný a firma Ťa opäť príjme od 06/2006? Čo robíš počas tých 2 mesiacov? Si evidovaný na úrde práce?

Ak to je takto, tak ten príspevok zo soc. fondu by ma na Tvojom mieste trápil najmenej. Vyzerá to tak, že tam je viacej vecí, ktoré nefungujú tak, ako by riadne mali byť. Zaváňa to nejakou špekuláciou zo strany zamestnávateľa (a nemyslím si, že len kvôli tomu soc. fondu, ktorý nebude až taký významný - veď keby nechcel prispievať, tak jednoducho by ten príspevok zrušil).

To, že doba určitá sa dá uzavoriť len 2x po sebe nie je pravdou. Dobu určitú môžeš predlžovať nespočetne veľa krát, najdlhšie však do 3 rokov (aj tu sú výnimky, kedy možno aj po 3 rokoch opätovne predĺžiť).

Takže na Tvojom mieste by som neriešil tie podmienky príspevku zo soc. fondu, ale skôr by som sa zameral na presvedčenie zamestnávateľa, aby vám neprerušoval zamestnávateľ pracovný pomer, ale aby to riešil formou dodatkov a predĺženia doby určitej.

Ja viem, je to ťažké bojovať proti takýmto praktikám, ale ak si to necháte a neozvete sa, sám od seba on nič nezmení. Treba to aspoň skúsiť. A ak je vás takých viacej, tak ešte lepšie.



Znamená to, že ak má zamestnanec čistý mesačný príjem vyšší ako 2 x 4 730 Sk = 9 460 Sk a jeho výdavky na dopravu do zamestnania a nazad "obec - obec" sú cca 700 - 800 Sk, tak zamestnávateľ nemá povinnosť prispievať na dopravu zo sociálneho fondu? Ďakujem.

Presne tak. Štát chcel pomôcť týmto opatrením nízkopríjmovým skupinám zamestnancom, aby mohli dochádzať za prácou aj do vzdialenejších miest a tým znížiť mieru nezamestnanosti v určitých regiónoch. Je to taká malá kompenzácia tým zamestnancom, ktorí majú nízky príjem a ešte k tomu majú vysoké náklady na cestu do zamestnania.
peeel
07.06.06,18:35
Ak dobre chápem, tak je u vás bežné, že máte prerušené zamestnanie na 2 mesiace počas roka? Že napr. pracuješ od 05/2005 do 03/2006, v apríli a máji si nezamestnaný a firma Ťa opäť príjme od 06/2006? Čo robíš počas tých 2 mesiacov? Si evidovaný na úrde práce?

Presne tak, "prerušia ťa". Smrteľník je na úrade práce a čaká, či mu milostivo zamestnávateľ zavolá, že už má o neho opäť záujem (čo vždy má).


Ak to je takto, tak ten príspevok zo soc. fondu by ma na Tvojom mieste trápil najmenej. Vyzerá to tak, že tam je viacej vecí, ktoré nefungujú tak, ako by riadne mali byť. Zaváňa to nejakou špekuláciou zo strany zamestnávateľa (a nemyslím si, že len kvôli tomu soc. fondu, ktorý nebude až taký významný - veď keby nechcel prispievať, tak jednoducho by ten príspevok zrušil).

No je to špekulácia, napríklad ušetrené mzdové prostriedky sa rozdelia "vyvolencom" na koncoročných prémiách - celé sa to deje totiž v organizácii verejnej správy.


Takže na Tvojom mieste by som neriešil tie podmienky príspevku zo soc. fondu, ale skôr by som sa zameral na presvedčenie zamestnávateľa, aby vám neprerušoval zamestnávateľ pracovný pomer, ale aby to riešil formou dodatkov a predĺženia doby určitej.

Ja viem, je to ťažké bojovať proti takýmto praktikám, ale ak si to necháte a neozvete sa, sám od seba on nič nezmení. Treba to aspoň skúsiť. A ak je vás takých viacej, tak ešte lepšie.

Ľudia sú radi, že majú robotu. Tak držia hubu a krok. A vrtákov učičíkavajú.
:-)

V každom prípade ti ďakujem za uvedenie do obrazu.
Mikolajova
20.06.06,05:46
Prosím Vás firma nakúpila poukážky na masáže a neviem cez aký účet to dať. ICH použitie chcem dať potom zo sociálneho fondu ako regen. prac. sily a zdaniť vo výplatách. Faktúra je na 1000,- Sk. Neviem ako to zaúčtovať v PU?
Mikolajova
30.06.06,06:57
Prosím Vás firma nakúpila poukážky na masáže a neviem cez aký účet to dať. ICH použitie chcem dať potom zo sociálneho fondu ako regen. prac. sily a zdaniť vo výplatách. Faktúra je na 1000,- Sk. Neviem ako to zaúčtovať v PU?

Poprosím, nikto nevie poradiť?
Tweety
30.06.06,07:01
Prosím Vás firma nakúpila poukážky na masáže a neviem cez aký účet to dať. ICH použitie chcem dať potom zo sociálneho fondu ako regen. prac. sily a zdaniť vo výplatách. Faktúra je na 1000,- Sk. Neviem ako to zaúčtovať v PU?

Poprosím, nikto nevie poradiť? Ak ste ich nakúpili na faktúru: 472/321
ak v hotovosti 472/211.
Mikolajova
30.06.06,07:03
A teraz by som to potrebovala dať zamestnancom a zdaniť vo výplate.
Tweety
30.06.06,07:06
A teraz by som to potrebovala dať zamestnancom a zdaniť vo výplate.
Rozpočítať na konkrétneho pracovníka a zdaniť.
Mikolajova
30.06.06,07:08
Len nie som si istá účtovaním v PU. Zaujímal by ma predpis.
mlyn16
30.06.06,08:46
O zdaňovaní neúčtuješ. Až pri mzdovom doklade bude zvýšená daň z príjmu.
Mikolajova
11.07.06,07:58
Ako to je ak je čerpanie sociálneho fondu v sume 1000 a spolu s hrubou mzdou nedosahuje základ dane vyšší ako 7568. Zdaniť tých tisíc korún osobitne, alebo jednoducho to potom nezdaňovať?
Tweety
11.07.06,08:02
Ako to je ak je čerpanie sociálneho fondu v sume 1000 a spolu s hrubou mzdou nedosahuje základ dane vyšší ako 7568. Zdaniť tých tisíc korún osobitne, alebo jednoducho to potom nezdaňovať?
Kedže OP je vyššia ako základ dane, tak nevyjde žiadna daň.
Mikolajova
11.07.06,08:08
Takže zatiaľ to mám zaúčtované:
Faktúra za masáže: 472/321 1000,- Sk
A teraz sa neviem pohnúť cez aký účet to preúčtovať na zamestnancov?
Tweety
11.07.06,08:11
Takže zatiaľ to mám zaúčtované:
Faktúra za masáže: 472/321 1000,- Sk
A teraz sa neviem pohnúť cez aký účet to preúčtovať na zamestnancov?
Nepotrebuješ už o tom účtovať na zamestnancov.Čerpanie už máš naúčtované. Len si môžeš viesť operatívnu evidenciu poskytovania masáži, aby si to mohla pododaňovať.
Mikolajova
11.07.06,08:24
Ak to čerpanie som dala v jednom mesiaci, že som porozdávala lístky na masáže na jedného zamestnanca som to dala vyjde to na 250 sk na zdanenie a tu mi vyšlo na zdanenie 0 kedže nepresahuje mzda 7568. Takže to už nemusím nikde účtovať. Čo s tými 250,- Sk, ktoré má zamestnanec v mzde akú predkontáciu tam použiť?
Denda
11.07.06,08:29
Mikolajova
11.07.06,08:51
Dobre, tým pádom daň nebude žiadna, ale ako zaúčtujem, že som mu tých 250 Sk zdanila aj keď vyšla 0 v mzde zamestnanca. Alebo to neúčtujem?
Denda
11.07.06,08:57
Najlepším riešením je nahodiť do výplaty ako nepeňažný príjem zamestnanca a tým máte poriešenú aj otázku zdanenia aj otázku účtovania.
KEJKA
11.07.06,09:01
ja by som len doplnila...nejdem to teraz hľadať, ale aj vstupenky atd...sa od 1.1.2006 nezdaňujú. Túto tému som si len prebehla, narazila som aj na príspevky o zdaňovaní..to ale naozaj bolo v roku 2005.
aby to niekoho nezmiatlo.
:ppardon:p za meškanie, myslela som si že to nájdete...:eek:
ZDP v § 5 má úpravu

(7) Okrem príjmov oslobodených od dane podľa § 9 sú od dane oslobodené aj príjmy poskytnuté ako
a) suma vynaložená zamestnávateľom na doškoľovanie zamestnanca, ktoré súvisí s činnosťou alebo s podnikaním zamestnávateľa; toto oslobodenie sa nevzťahuje na sumy vyplácané zamestnancovi ako náhrada za ušlý zdaniteľný príjem,

b) hodnota stravy poskytovanej zamestnávateľom zamestnancovi na spotrebu na pracovisku alebo v rámci stravovania zabezpečovaného prostredníctvom iných subjektov,

c) hodnota nealkoholických nápojov poskytovaných zamestnávateľom zamestnancovi na spotrebu na pracovisku,

d) použitie rekreačného, zdravotníckeho, vzdelávacieho, predškolského, telovýchovného alebo športového zariadenia poskytnutého zamestnávateľom zamestnancom; rovnako sa posudzuje aj takéto plnenie poskytnuté manželovi (manželke) zamestnanca a deťom, ktoré sa na účely tohto zákona považujú za vyživované osoby (§ 33) tohto zamestnanca alebo jeho manželky (manžela),
===============
čo je oslobodene podľa ZDP, je oslobodené aj ako príspevok zo SF.
Mikolajova
11.07.06,09:16
Takže mi to hodilo ako 521/331 - nepeňažný príjem
KEJKA
11.07.06,10:05
Takže mi to hodilo ako 521/331 - nepeňažný príjem
kedže ide o nepeňažný príjem, tak tento účtovný zápis zruš. Lebo Ty mu to predsa nebudeš preplácať, ide to zo SF.
Nepeňažný príjem len zvyšuje základ dane pri výpočte miezd, ale nezvyšuje čistú mzdu.
KEJKA
11.07.06,10:09
Konateľ sa prihlási ako zamestnanec len raz ročne do SP, zoberie mzdu, inak funguje ako štatutár bez príjmu.
Zo mzdy sa vytvorí SF - povinná tvorba. Teraz priniesol doklad, ktorý chce zaúčtovať ako čerpanie SF (vstupenka). Doklad je z mája, on bol "zamestnaný" len v decembri 2005 a bude zasa v decembri 2006.
Ako to najlepšie vysporiadať? Dá sa to vôbec?
vďaka vopred za radu, ako na to....... .:).
Mikolajova
11.07.06,10:17
kedže ide o nepeňažný príjem, tak tento účtovný zápis zruš. Lebo Ty mu to predsa nebudeš preplácať, ide to zo SF.
Nepeňažný príjem len zvyšuje základ dane pri výpočte miezd, ale nezvyšuje čistú mzdu.

Súhlasím, ale akýmsi spôsobom to v mzde zaúčtovať musím a môj mzdový program - OLymp to zaúčtoval takto. V čistej mzde tento príjem nepeňažný nefiguruje. Keďže potrebujem tento príjem dostať do mzdy na zdanenie dalo by sa to aj inak urobiť?
Denda
11.07.06,10:25
kedže ide o nepeňažný príjem, tak tento účtovný zápis zruš. Lebo Ty mu to predsa nebudeš preplácať, ide to zo SF.
Nepeňažný príjem len zvyšuje základ dane pri výpočte miezd, ale nezvyšuje čistú mzdu.

Súhlasím, ale akýmsi spôsobom to v mzde zaúčtovať musím a môj mzdový program - OLymp to zaúčtoval takto. V čistej mzde tento príjem nepeňažný nefiguruje. Keďže potrebujem tento príjem dostať do mzdy na zdanenie dalo by sa to aj inak urobiť?

Prečítajte si príspevok 90. Tento typ Vášho príspevku je od dane oslobodený.
Čo sa týka nahodenia ostatných plnení zo sociálneho fondu do mzdového programu, ktoré nie sú od dane oslobodené je lepšie keď zadáte túto otázku do témy mzdového programu Olymp.
KEJKA
11.07.06,10:52
posúvam..................

Konateľ sa prihlási ako zamestnanec len raz ročne do SP, zoberie mzdu, inak funguje ako štatutár bez príjmu.
Zo mzdy sa vytvorí SF - povinná tvorba. Teraz priniesol doklad, ktorý chce zaúčtovať ako čerpanie SF (vstupenka). Doklad je z mája, on bol "zamestnaný" len v decembri 2005 a bude zasa v decembri 2006.
Ako to najlepšie vysporiadať? Dá sa to vôbec?
vďaka vopred za radu, ako na to....... .:).
Denda
11.07.06,11:10
Konateľ sa prihlási ako zamestnanec len raz ročne do SP, zoberie mzdu, inak funguje ako štatutár bez príjmu.
Zo mzdy sa vytvorí SF - povinná tvorba. Teraz priniesol doklad, ktorý chce zaúčtovať ako čerpanie SF (vstupenka). Doklad je z mája, on bol "zamestnaný" len v decembri 2005 a bude zasa v decembri 2006.
Ako to najlepšie vysporiadať? Dá sa to vôbec?
vďaka vopred za radu, ako na to....... .:).
Ako príspevok zo sociálneho fondu podľa môjho názoru nie, pretože nie je pri čerpaní zamestnancom firmy.
Jana Acsová
11.07.06,11:16
Konateľ sa prihlási ako zamestnanec len raz ročne do SP, zoberie mzdu, inak funguje ako štatutár bez príjmu.
Zo mzdy sa vytvorí SF - povinná tvorba. Teraz priniesol doklad, ktorý chce zaúčtovať ako čerpanie SF (vstupenka). Doklad je z mája, on bol "zamestnaný" len v decembri 2005 a bude zasa v decembri 2006.
Ako to najlepšie vysporiadať? Dá sa to vôbec?
vďaka vopred za radu, ako na to....... .:).Keď s zamyslíme nad princípmi čerpania SF, tak by prostriedky mali slúžiť stanovenému účelu a pre zamestnancov. Ak štatutár v čase, keď sa regeneruje nie je zamestnancom, o ktorého sa treba starať, tak mám za to, že by predmetné čerpanie SF nebolo úplne v poriadku. Aj keď je to pritiahnuté za vlasy, pozerala by som sa na to tak, že ak je riadnym zamestnancom v decembri, môže sa mu za toto obdobie poskytnúť aj plnenie zo SF. V máji sa nejedná o regeneráciu, nakoľko nefiguruje ako "pracovná sila". Odchylne by bolo možná úprava po kolektívnom vyjednávaní.
KEJKA
11.07.06,11:20
dala som súhlas, aj ked to bola otázka z mojej strany. Ale sa s tými odpoveďami stotožňujem. Takže veľká vďaka.
kira
31.08.06,08:43
Potrebujem zdokladovať nákup napr. na guľáš, ak chcem čerpať SF na športový deň pre zamestnancov?

Ako to robíte ak SF použijete na guľáš? Treba aj zápis ako prebiehal športový deň?
kira
31.08.06,09:35
Potrebujem zdokladovať nákup napr. na guľáš, ak chcem čerpať SF na športový deň pre zamestnancov?

Ako to robíte ak SF použijete na guľáš? Treba aj zápis ako prebiehal športový deň?

poradíte prosím?
Vďaka
Paula
31.08.06,09:38
Nemala som taký prípad.....ale bez dokladu podľa môjho názoru nie je možný účtovný zápis akéhokoľvek výdavku.
kira
31.08.06,09:45
Bežne čerpáme SF na stravné lístky, ale pomerne sa nám nazbieral a zamestnanci si chcú urobiť guľáš, nechcú peniaze. Ako to robíte inde? Ja by som zdokladovala nákup na guláš (okrem alkoholu samozrejme) a dala ako použitie SF.
Nestretol sa s tým nikto? Ja si myslím, že nič neporušíme, len neviem či k tomu treba aj nejaký pokec?
mlyn16
11.09.06,07:10
K dokladom prilož trebárs obežník o konaní akcie ale čo je dôležitejšie je 19% zdanenie. Preto musíš mať podpísanú prezenčku, aby zamestnanci vedeli, prečo majú vyššie dane.
GABRIELA
11.09.06,09:31
Sociálny fond môžte použiť na kaderníka, kozmetiku, kúpele, šport.a iné podujatia. Priložiť doklady o úhrade k čerpaniu. Prezenčná listina je nevyhnutná k zdaneniu účastníkov akcie.
Pokiaľ je uzavretá kolektívna zmluva, čerpanie sa stanovuje ( aspoň v súhrnných čiastkach) práve tam.
korduľa
21.09.06,14:06
Áno, dobre rozmýšľaš. Najefektívnejšie peniaze zo SF je dávať ich ľuďom na stravu, lebo jednak sa to zamestnancom nezdaňuje a jednak z toho nie sú odvody. Diety idú na účet 512, šeky a stravenky na 527 a 427. Veľa sa o tom popísalo na tému: Stravovanie zamestnancov po novom

chcela by som sa spytat ked zamestnanci maju zabezpecenu stravu a vytvarame SF, ktory sa prenasa z roka na rok, teraz ho potrebujeme rychle minut lebo sa prepusta, da sa to urobit napriklad tak, ze sa urobi nejake firemne posedenie a vsetok SF sa vycerpa na to?
Marína
21.09.06,14:50
Paľka
30.10.06,09:31
Milí poraďáci, chcem sa vás spýtať,
môžem poskytnúť zo sociálneho fondu nenávratnú pôžičku? Bude sa to zdaňovať, a bude sa musieť uviesť z akého dôvodu bola pôžička poskytnutá? Čo bude doklad?
Marína
30.10.06,19:18
Poskytnutie pôžičky zo SF ne je prípustné. Zákon umožňuje poskytnutie sociálnej výpomoci. V rámci sociálnej politiky môže zamestnávateľ čiastočne prispieť zo SF napríklad na úroky z poskytnutej pôžičky sociálne slabším zamestnancom. Tvorbu SF do daňových výdavkov na účely, ktoré sú v rozpore s účelom jeho tvorby, môže daňový úrad posúdiť ako daňovo neuznanú.
Bodingerová
30.10.06,19:32
Som naspäť s tým SF. Ja som mala na mysli služby kozmetického salónu a tam spadá napr. aj masáž tváre a dekoltu a to by sa dalo zaradiť k regenerácii pracovnej sily. Teda dúfam že masáže môžem v pohode preplácať zo SF.
Ďakujem
Ale v tom prípade musíš túto službu zamestnancovi aj zdaniť pri mzde. Všetky takéto pôžitky zo SF podliehajú dane z príjmu, okrem príspevku na závodné stravovanie.
Paľka
31.10.06,07:25
Prosím Vás ešte raz o radu. /príspevok č. 108/ Teda nebudem to definovať ako pôžičku. My chceme prispieť zamestnankyni, ktorá má neplatené voľno- tento rok nepracovala, z dôvodu starostlivosti o veľmi choré dieťa. Je to možné? Ak áno bude to zdanené a treba uviesť dôvod poskytnutia? Čo bude doklad? Bude to klasifikované ako sociálna výpomoc? Vopred Vám veľmi pekne ďakujem.
liba2
11.11.06,05:58
1. Poraďte sa so zamestnankyňou. Ona bude vedieť povedať načo by tú poskytnutú sumu minula pre svoje choré dieťa. Budete mať aj doklad (o nákupe).
jaja99
11.11.06,06:47
Uzavrela by som dohodu o poskytnutí sociálnej výpomoci so zamestnankyňou, kde by bol určený účel poskytnutia, pričom by som ju zaviazala aby predložila doklady o spotrebe a doklad potvrdzujúci zdravotný stav dieťaťa.
Paľka
20.11.06,07:08
Vďaka Vám, veľmi ste mi pomohli.
buba
20.11.06,07:56
chcem sa opýtať môžme vyplatiť zamestnancom po 2000,- zo sociálneho fondu peńažný príspevok na rekreáciu._
Paula
20.11.06,08:02
chcem sa opýtať môžme vyplatiť zamestnancom po 2000,- zo sociálneho fondu peńažný príspevok na rekreáciu._

študuj:) rekreá*
nina100
21.11.06,08:56
mám otázočku ohľadom čerpania soc. fondu: týka sa to združenia, v ktorom boli doteraz iba 2 zamestnanci, z toho 1 na polovičný úvazok. Tvorili soc. fond od roku 2005 a dodnes sa tam niečo nazbieralo, nic sa necerpalo. Teraz ma zaujíma, či sa celá výška soc. fondu dá použit na stravné pre týchto 2 zamestnancov /tak aby napr. oni vôbec neplatili za stravné - aby položku, ktorú by inak platili - zaplatili by zo soc. fondu?
Dakujem
Chobot
21.11.06,09:50
mám otázočku ohľadom čerpania soc. fondu: týka sa to združenia, v ktorom boli doteraz iba 2 zamestnanci, z toho 1 na polovičný úvazok. Tvorili soc. fond od roku 2005 a dodnes sa tam niečo nazbieralo, nic sa necerpalo. Teraz ma zaujíma, či sa celá výška soc. fondu dá použit na stravné pre týchto 2 zamestnancov /tak aby napr. oni vôbec neplatili za stravné - aby položku, ktorú by inak platili - zaplatili by zo soc. fondu?
Dakujem

Áno, môžeš to tak použiť. Zákon o soc. fonde nelimituje maximálny príspevok na stravovanie zo SF, iba minimálny príspevok z povinného prídelu. Ak máte dostatok prostriedkov, môžte zamestnancom uhradiť tak, že oni na stravu nemusia nič prispievať. Pojednáva o tom § 7:

(1) Zamestnávateľ je povinný poskytnúť z fondu príspevok zamestnancom v rozsahu a podľa zásad dohodnutých v kolektívnej zmluve na zabezpečenie stravovania nad rozsah ustanovený osobitným zákonom, ....

(2) ....

(3) Ak nie je uzavretá kolektívna zmluva alebo ak v kolektívnej zmluve nie je dohodnutý prídel podľa § 3 ods. 1 písm. b) bodu 1 alebo rozsah a zásady poskytovania príspevku z fondu, alebo ak ide o zamestnávateľa, u ktorého nepôsobí odborová organizácia, zamestnávateľ je povinný poskytnúť z fondu príspevok

a) ...

b) zamestnancom na zabezpečenie stravovania nad rozsah ustanovený osobitným zákonom 3a) a na služby, ktoré zamestnanec využíva na regeneráciu pracovnej sily v rozsahu najmenej 30% povinného prídelu podľa § 3 ods. 1 písm. a) ...
daniek
29.11.06,13:01
Sociálny fond môžte použiť na kaderníka, kozmetiku, kúpele, šport.a iné podujatia. Priložiť doklady o úhrade k čerpaniu. Prezenčná listina je nevyhnutná k zdaneniu účastníkov akcie.
Pokiaľ je uzavretá kolektívna zmluva, čerpanie sa stanovuje ( aspoň v súhrnných čiastkach) práve tam.

a čo § 5 ods. 7 písm. d) ?
naozaj sa to zdaňuje zamestnancom vo výplate alebo je to oslobodené?
mám vypracovať list v ktorom uvediem všetky možné spôsoby čerpania SF a čo sa zamestnancovi zdaňuje a čo nie.
nemáte niečo podobné?
ď.
Nutricia
29.11.06,13:24
Ja viem k tomu paragrafu to: že podla toho § je oslobodený príspevok na použitie zariadenia a nie nanákup služieb.Takže oslobodené sú príspevky napr.na nákup permanentiek na cvičenie,plaváren,prenájom chaty, čiže sa musí používat konkrétne zariadenie nepatria tam masáže,kozmetické ošetrenie, kurz angličtiny a pod.
Ľaľa
19.12.07,17:03
Dobrý večer, tiež by som Vás chcela poprosiť o radu. Sme s.r.o..Máme uzatvorenú KZ. Zo sociálneho fondu, ktorý tvoríme vo výške 1 % z objemu miezd /bez náhrad/ prispievame zamestnancom na stravovacie poukážky tzv. gastrolístky. Okrem príspevku na strav. sme za obdobie 1-11/07 nečerpali soc.fond na nič iné. Je môžné zo sociálneho fondu zakúpiť pre zamestnancov nákupné poukážky od Jednoty COOP na nákup tovaru v hodnote napr. 1500 Sk pre zamestnanca. Akým spôsobom to doplniť do KZ stačí doplniť do Kapitoly Tvorba a čerpanie soc.fondu vetu:
-nákup poukážok pre zamestnancov. Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.
Najka
04.01.08,09:24
Ahojte, začiatkom decembra sme uzatvorili zmluvy pre zamestnancov na úrazové poistenie, aj sme odviedli poistné za každého zamestnanca. Teraz im to chcem zdaniť vo výplate za 12/07. Ako to zaúčtovať v PÚ?
Najka
04.01.08,10:10
Posúvam...
Calinka
14.01.08,08:36
prosím vás, je povinné čerpať sociálny fond na stravné??? Máme len 5 zamestnancov a do teraz sme SF nečerpali, lebo suma bola malá na čerpanie. Teraz by to chcel konateľ vyčerpať jednorázovo na koncoročnú akciu v športcentre, kde sa zúčastnili všetci zamestnanci. Môžme to tak vyčerpať, alebo musíme nejakú časť povinne minúť na stravné? Ak je to možné celé minúť na túto akciu, ako to zaúčtujem? Akciu zaplatil celú zamestnávateľ. Môžem len preúčtovať ten výdavok na SF, alebo to musím "prehnať" nejak cez mzdy?

ďakujem
Tweety
14.01.08,08:37
prosím vás, je povinné čerpať sociálny fond na stravné??? Máme len 5 zamestnancov a do teraz sme SF nečerpali, lebo suma bola malá na čerpanie. Teraz by to chcel konateľ vyčerpať jednorázovo na koncoročnú akciu v športcentre, kde sa zúčastnili všetci zamestnanci. Môžme to tak vyčerpať, alebo musíme nejakú časť povinne minúť na stravné? Ak je to možné celé minúť na túto akciu, ako to zaúčtujem? Akciu zaplatil celú zamestnávateľ. Môžem len preúčtovať ten výdavok na SF, alebo to musím "prehnať" nejak cez mzdy?

ďakujem
Áno, je povinnosťou prispievať na stravné zo SF.
Calinka
14.01.08,08:54
ďakujem za rýchlu odpoveď :-). A v akej výške? Je to určené nejakým percentom? V ktorom zákone to mám hľadať? (budem to musieť šéfovi ukázať na papieri :-) )
Tweety
14.01.08,09:03
ďakujem za rýchlu odpoveď :-). A v akej výške? Je to určené nejakým percentom? V ktorom zákone to mám hľadať? (budem to musieť šéfovi ukázať na papieri :-) )
Hľadaj v Zákone o SF.
http://www.porada.sk/t39485-zakon-o-socialnom-fonde.html
Calinka
14.01.08,09:28
veď práve, že v ňom čítam, a nikde to tam nevidím :-(
Tweety
14.01.08,09:34
veď práve, že v ňom čítam, a nikde to tam nevidím :-(
A čo taký §7 ? Ten si nečítala? Hneď prvá veta hovorí o povinnosti.
liba2
14.01.08,10:12
ďakujem za rýchlu odpoveď :-). A v akej výške? Je to určené nejakým percentom? V ktorom zákone to mám hľadať? (budem to musieť šéfovi ukázať na papieri :-) )
Od 1.1.2008 sú zmeny, tu je nové znenie zákona
Calinka
14.01.08,11:58
A čo taký §7 ? Ten si nečítala? Hneď prvá veta hovorí o povinnosti.

ale nie je tam napísané v akej výške je povinné prispievať na stravné. Alebo to už zákon neuvádza? Je tam len "nad rozsah ustanovený osobitnýnmi predpismi" - čo chápem, ako nad tých 55%.
Marta404
15.01.08,12:26
Ja mám podobný problém máme cez 70 ľudí a prispievame na str. l. zo SF od. 1.1.2008 2,- Sk na pokyn účtovníčky sa vraj viac nemôže a ešte by som chcela vedieť keď sme kúpili vstupenky na podujatie športové či mám k tomu urobiť zoznam alebo nejakú prezenčnú listinu.
Chobot
15.01.08,13:16
Ja mám podobný problém máme cez 70 ľudí a prispievame na str. l. zo SF od. 1.1.2008 2,- Sk na pokyn účtovníčky sa vraj viac nemôže

Zákonné obmedzenie príspevku nie je, ale asi nemáte dostatok prostriedkov vo fonde (resp. tvorbu) aby to pokrylo vyšší príspevok než 2 SKK.



a ešte by som chcela vedieť keď sme kúpili vstupenky na podujatie športové či mám k tomu urobiť zoznam alebo nejakú prezenčnú listinu.

Jasné, treba podklad na zúčtovanie, veď tým ľuďom to budete zdaňovať ako nepeňažný prijem.
Marta404
16.01.08,06:26
Ďakujem za odpoveď.
Ešte k tým str. lístkom tvorba mesačne je cca 4000 a mesačný výdaj do 1300 str. lístkov ale zostatok soc. fondu je cca 40.000 z predcchádzajúcich rokov nakolko nebolo čerpanie. a k tým vstupenkám je mi jasné,že niečo musí byť ale ide o to čo prezenčná listina alebo iba zoznam zamestnancov čo je správnejšie resp. zaužívané u tých čo to doteraz rrobili ja som sa s tým zatiaľ nestretla.
Marta404
16.01.08,06:32
A ešte raz v novele k 1.1.2008 v paragrafe 7 odst. 2 je možnosť príspevku čerpanie aj pre rod. prísluš. je možné jednému pracov. zúčtovať napr. 2 vstupenky v plnej výške na rod. prísl. v prípade že nemáme kol. zmluvu ak áno je potrebné uznesenie konateľa alebo nie.
liba2
16.01.08,07:15
A ešte raz v novele k 1.1.2008 v paragrafe 7 odst. 2 je možnosť príspevku čerpanie aj pre rod. prísluš. je možné jednému pracov. zúčtovať napr. 2 vstupenky v plnej výške na rod. prísl. v prípade že nemáme kol. zmluvu ak áno je potrebné uznesenie konateľa alebo nie.
Na čerpanie SF si vypracujte smernicu a potom podľa nej postupujte. Riaďte sa pri tom zákonom o SF.
liba2
16.01.08,07:18
Ďakujem za odpoveď.
Ešte k tým str. lístkom tvorba mesačne je cca 4000 a mesačný výdaj do 1300 str. lístkov ale zostatok soc. fondu je cca 40.000 z predcchádzajúcich rokov nakolko nebolo čerpanie. a k tým vstupenkám je mi jasné,že niečo musí byť ale ide o to čo prezenčná listina alebo iba zoznam zamestnancov čo je správnejšie resp. zaužívané u tých čo to doteraz rrobili ja som sa s tým zatiaľ nestretla.
Podľa zvýrazneného môžete prispieť na 1 SL 3 Sk; vzhľadom na vysoký zostatok min.r. môžete prispieť aj viac. V smernici si zohľadnite aj čerpanie na iné účely a podľa toho sa rozhodnite. Rešpektujte zákon o SF.
Martina CF
16.01.08,07:25
Podľa zvýrazneného môžete prispieť na 1 SL 3 Sk; vzhľadom na vysoký zostatok min.r. môžete prispieť aj viac. V smernici si zohľadnite aj čerpanie na iné účely a podľa toho sa rozhodnite. Rešpektujte zákon o SF.
mohli by ste sem niekto prilepiť vzor tej smernice na čerpanie SF? veľmi by ste mi tým pomohli. ďakujem krásne
Marttys
16.01.08,13:26
Ahojte,

mame SF ve kterem je zustatek z predchazejucich obdobi 100.000 sk. Mam 23 zamestnancov a davame 70 korunove listky (1,50 zo soc.fondu na strav., 30 sk/ks plati zamestnanci co sa jim zraza z vyplaty) Jako zamestnanci jsou i tri spolocnici firmy, je mozne aby spolocnici na stravenky neprispievali vobec a tim se cerpal soc.fond z predchozich obdobi?????

Dakujem za odpoved!

Martina
Chobot
16.01.08,14:40
Ahojte,

mame SF ve kterem je zustatek z predchazejucich obdobi 100.000 sk. Mam 23 zamestnancov a davame 70 korunove listky (1,50 zo soc.fondu na strav., 30 sk/ks plati zamestnanci co sa jim zraza z vyplaty) Jako zamestnanci jsou i tri spolocnici firmy, je mozne aby spolocnici na stravenky neprispievali vobec a tim se cerpal soc.fond z predchozich obdobi?????

Dakujem za odpoved!

Martina

AK sa to tak určí v internej smernici, tak áno.
Stefan2005
17.01.08,06:21
AK sa to tak určí v internej smernici, tak áno.

Musím súhlasiť, že nie je zakázaný takýto postup. Poznám dokonca zamestnávateľov (konateľov-vlastníkov), ktorý si dávajú pre seba stravné lístky v dvojnásobnej hodnote ako pre svojich zamestnancov.
Osobne by som nechcel byť takýto zamestnávateľ, a našiel by som iný spôsob ako dočerpať zostatok.
Marttys
17.01.08,09:51
Musím súhlasiť, že nie je zakázaný takýto postup. Poznám dokonca zamestnávateľov (konateľov-vlastníkov), ktorý si dávajú pre seba stravné lístky v dvojnásobnej hodnote ako pre svojich zamestnancov.
Osobne by som nechcel byť takýto zamestnávateľ, a našiel by som iný spôsob ako dočerpať zostatok.

No a aky zposob, keby si nechcel prispevok zdanit????????...a vedeni je nejpracovitejsi a vsem zamestnancom sa to zvysit neda lobo by se to po nekolika mesiacoch minulo a pak by to islo zo zisku a to vedeni nechce lebo potrebuje zisk na rozvoj podnikania.
Simonečka
21.01.08,08:43
Chcem sa spýtať či občerstvenie vo forme orieškov, zákuskov, kávy a nealko
na koncoročnom posedení, ktoré zamestnávateľ poskytol zamestnancom
u iného podnikateľského subjektu sa dá brať ako príspevok na stravu a teda
ako nezdaniteľný príjem, alebo ho je treba rozrátať na zúčastnených zamesntnancov a zdaniť ho vo výplate.

Ďakujem :confused:
liba2
21.01.08,08:47
tomu nerozumiem: .......poskytol svojim zamestnancom, alebo iným u iného subjektu ?
mlyn16
21.01.08,08:55
A prečo to nezaúčtujete na 513 ?
Petra29
21.01.08,09:05
Chcem sa spýtať či občerstvenie vo forme orieškov, zákuskov, kávy a nealko
na koncoročnom posedení, ktoré zamestnávateľ poskytol zamestnancom
u iného podnikateľského subjektu sa dá brať ako príspevok na stravu a teda
ako nezdaniteľný príjem, alebo ho je treba rozrátať na zúčastnených zamesntnancov a zdaniť ho vo výplate.

Ďakujem :confused:


Podľa mňa ide o jednoznačne repre 513
nič nezdaňuj zamestnancom,
ale u zamestnávateľa ide o nedaň.náklad /nie príspevok na stravu:-))
Marti.ka
21.01.08,09:14
Ahojte. Chcela by som sa spýtať, či šekové poukážky do Aquaparku sú alebo nie sú zdaniteľným nepeňažným príjmom zamestnancov. Prečítala som si tu rôzne názory. Tak ako je to správne. Ide o poukážky do konkrétneho maďarského strediska v hodnote 20 Sk, vďaka ktorým zamestnanec zaplatí jeden vstup a druhý ma zdarma. Vďaka.
liba2
21.01.08,09:35
Ahojte. Chcela by som sa spýtať, či šekové poukážky do Aquaparku sú alebo nie sú zdaniteľným nepeňažným príjmom zamestnancov. Prečítala som si tu rôzne názory. Tak ako je to správne. Ide o poukážky do konkrétneho maďarského strediska v hodnote 20 Sk, vďaka ktorým zamestnanec zaplatí jeden vstup a druhý ma zdarma. Vďaka.
Nezdanené by bolo vtedy, ak by si firma prenajala Aquapark pre zamestnancov. Vstupenky sú nepeňažným príjmom.
Marti.ka
21.01.08,11:17
Zmenilo by sa niečo v účtovaní a zdaňovaní, ak je na faktúre uvedená Informačná brožúra v počte 2 ks, á 1000 Sk?
monikad
21.01.08,19:22
Ahojte,
aj ja mam otazocku ohladom cerpania zo soc. fondu.
Zamestnavatel usporiadal pre svojich zamestnancov akciu v zahranici (faktura). Podavalo sa obcerstvenie: 3 hlavne jedla + alko a nealko.

Musi to byt zamestnancom zdanene v mzde? Alebo to moze ist zo socialneho fondu bez dodanovania zamestnancom.

Na fakture je vsak dvojaka DPH. Vyssia za alko a nizsia za jedlo + nealko.
Na zaklade tej DPH zrejme raz kontrolorov napadne, ze vyssia je za alkohol.

Ako to zauctovat?
Poradte prosim..
Dakujem.
liba2
21.01.08,20:00
Ahojte,
aj ja mam otazocku ohladom cerpania zo soc. fondu.
Zamestnavatel usporiadal pre svojich zamestnancov akciu v zahranici (faktura). Podavalo sa obcerstvenie: 3 hlavne jedla + alko a nealko.

Musi to byt zamestnancom zdanene v mzde? Alebo to moze ist zo socialneho fondu bez dodanovania zamestnancom.

Na fakture je vsak dvojaka DPH. Vyssia za alko a nizsia za jedlo + nealko.
Na zaklade tej DPH zrejme raz kontrolorov napadne, ze vyssia je za alkohol.

Ako to zauctovat?
Poradte prosim..
Dakujem.
Treba rozpočítať na prítomných zamestnancov (vypracovať prezenčnú listinu) a každému zdaniť.
Ten alkohol by možno bolo lepšie dať na repre = nedaň. výdavky firmy (alebo ho zaplatí šéf zo svojho, t.j. vloží sumu Sk do pokladne :D ).
*Emma Lehotská*
22.01.08,17:33
Ahojte..
Pracujem v s.r.o. s 22 zam-cami a konatelia spoločnosti sa rozhodli zvýšiť cenu stravného lístka na 100 Sk.Doteraz bola cena SL 89 Sk.Nakoľko do výdavkov si môžu uplatniť len 55% z 89 Sk,zvyšné peniaze musí doplatiť zam-ec.Ale konatelia chcú prisievať aj zo SF.Doteraz zam-ec platil 40,05 Sk.Otázka znie: Viete mi prosím niekto poradiť v akej max. výške sa môže prisievať mesačne na SL zo SF.?V zákone o SF sa píše že najmenej 30% na stravné a regener. prac. sily.Ale 30 % vypočítam z akého prídelu, ročného, mesačného?
Doteraz sa na SL neprisievalo, SF sa čerpal naposledy v r. 2006.

Príklad:Hodnota:100 Sk SL
Príspevok zam-ľa: 48,95 Sk
Príspevok zam-ca: 40,05 Sk /doteraz z 89 Sk SL/
Príspevok zo SF: ?
Príspevok zam-ca po novom: ?

Veľmi Vám dakujem za všetky odpovede...
Petra29
22.01.08,17:37
Platí nový zákon o sociálnom fonde od 1.1.08, tam už nie je obmedzená dolná hranica, ani horná, takže podľa možností prostriedkov na účete SF, rozhodnutia zamestnávateľa a hlavne zapracovanie do internej smernice.
A pozor, povinný prídel do SF sa tvorí z hrubých miezd /nie bez náhrad/ do 5 dní po zúčt.miezd
*Emma Lehotská*
22.01.08,18:05
Platí nový zákon o sociálnom fonde od 1.1.08, tam už nie je obmedzená dolná hranica, ani horná, takže podľa možností prostriedkov na účete SF, rozhodnutia zamestnávateľa a hlavne zapracovanie do internej smernice.
A pozor, povinný prídel do SF sa tvorí z hrubých miezd /nie bez náhrad/ do 5 dní po zúčt.miezd
Dakujem za odpoved,hned sa na zakon pozriem...pekný večer
liba2
22.01.08,19:26
Ahojte..
Pracujem v s.r.o. s 22 zam-cami a konatelia spoločnosti sa rozhodli zvýšiť cenu stravného lístka na 100 Sk.Doteraz bola cena SL 89 Sk.Nakoľko do výdavkov si môžu uplatniť len 55% z 89 Sk,zvyšné peniaze musí doplatiť zam-ec.Ale konatelia chcú prisievať aj zo SF.Doteraz zam-ec platil 40,05 Sk.Otázka znie: Viete mi prosím niekto poradiť v akej max. výške sa môže prisievať mesačne na SL zo SF.?V zákone o SF sa píše že najmenej 30% na stravné a regener. prac. sily.Ale 30 % vypočítam z akého prídelu, ročného, mesačného?
Doteraz sa na SL neprisievalo, SF sa čerpal naposledy v r. 2006.

Príklad:Hodnota:100 Sk SL
Príspevok zam-ľa: 48,95 Sk
Príspevok zam-ca: 40,05 Sk /doteraz z 89 Sk SL/
Príspevok zo SF: ?
Príspevok zam-ca po novom: ?

Veľmi Vám dakujem za všetky odpovede...
odporúčam príspevok zam-ca zaokrúhliť na celé Sk, aby bola bezproblémová a bezhalierová možnosť úhrady napr. aj zrážkou zo mzdy .
Naopak, to zaokrúhlenie je možné presunúť do príspevku zo SF, napr. 5,05 Sk/SL .
orazel
30.01.08,22:51
ahojte, ja mam tiež jednu otázočku zo SF.
Do fondu pravidelne odvádzam každý mesiac, je to VOZD hneď pri odvode aj keď nieje čerpaný, aspoň tak to predpokladám:-))
Na konci roka som dal zamestnancovi jednorazový príspevok zo sociálneho fondu ku mzde. To, to že treba zdaniť ten prispevok, je v poriadku, ale zaujíma ma, že či spravne členim výplatu na:
1. mesačná odmena za prácu - VOZD
2. prispevok zo SF - VNZD, nakoľko by som si tú sumu dal dvakrát do nákladov.
Je tento postup správny?
Dakujem za odpovede
liba2
31.01.08,01:20
Áno, je to správne. Príspevok zo SF je VOZD len pri tvorbe fondu, inak VNZD.
Martin Mocko
04.02.08,12:11
Prave som prelistoval uplne cely zakon o dani z prijmov...a jedinu vec, ktoru som nasiel o prispevku zo SF je, ze su vsetky zdanovane... To aj chapem, ale neviem najst vetu o oslobodeni od dani z prijmu prispevku na stravovanie (prispevok na stravny listok zo SF). Neviete mi poradit, kde je?
mikumi
07.02.08,07:47
Pekný deň vám prajem, dnes som si prečítala takmer všetky prispevky ohľadne strav.lístkov, soc.fondu, zaúčtovania, nového zákona o soc.fonde a chcem si len potvrdiť toho: - ako má spoločnosť s.r.o. v PU zúčtovať prostriedky v Soc.fonde, vedenom na AÚ 211/400.
Fond tvorím z hrubých miezd 0,6% 527/472 za rok 2007 som naakumulovala na účte 2859,-Sk. Poskytujem príspevok zo SF zamestnancom na úhradu časti str.lístkov 472/213,
prispevok na stravovanie do 55% 527/213.
A 45% prijem do hlavnej pokl.od zamestnancov AÚ 211,100 /213.
Teraz mi ide o to, ako dostanem peniaze zo SF do pokladne SF-vedenej na AÚ 211,400. Predpokladám, ze cez 261.Peniaze prevediem z hlavnej pokladne do pokladne SF a ako ich miniem z tade?
Dúfam že som to napisala zrozumiteľne a pomožete mi. Ďakujem.
Erika 1982
07.02.08,08:35
ja som sa tiež potila nad týmto problémom a vyriešlia som to takto (dúfam, že správne):
Nákup: 213/211
Príspevok org.:527/213
Príspevok zam.:211/213
Príspevok SF :472/213
výber z banky - do pokladne (doplatok za SL):211/261
Dohodla som sa s konateľom, že každý mesiac vyberie presne takú sumu z BU-soc.fondu, aký je príspevok zo SF na stravné.
pa
liba2
07.02.08,09:10
ja som sa tiež potila nad týmto problémom a vyriešlia som to takto (dúfam, že správne):
Nákup: 213/211 dobre
ďalej účtuješ výdaj SL zamestnancom cez interný doklad:
Príspevok org.:527/213 o.k.
Príspevok zam.: 211/213 pohľadávka voči z-com: 335/213
Príspevok SF :472/213 o.k.
ďalej účtuješ príjem od z-cov: 211/335
výber z banky: 261/221 celá suma nákupu SL

príjem do pokladne (doplatok za SL): 211/261 o.k.
Dohodla som sa s konateľom, že každý mesiac vyberie presne takú sumu z BU-soc.fondu, aký je príspevok zo SF na stravné.
pa
. .
opravujem: nie celú sumu, ale len sumu príspevku zo SF.
Erika 1982
07.02.08,09:22
Liba, len sa chcem opýtať, či je povinnosť účtovať povinnosť zamestnanca platiť za SL cez 335?
liba2
07.02.08,09:27
Liba, len sa chcem opýtať, či je povinnosť účtovať povinnosť zamestnanca platiť za SL cez 335?Určite áno. Veď v okamihu ako mu vydáš SL do okamihu keď ti zaplatí - je to pohľadávka firmy voči zamestnancovi. A čo ak nezaplatí ? ostane ti to "v lufte", ani nezbadáš, že ti je niekto dlžný.

P.S. urobila som opravu v predchádzajúcom príspevku - všimni si prosím.
Erika 1982
07.02.08,09:37
ale naša firma má systém "predaja" SL tak, že zamestnancovi povieme, že nech si prinesie nap.530,-Sk, ak keď ich donesie, tak sa mu vydajú SL, takže tam mne nevzniká žiadna pohľadávka (možno tak 5 minúť, kým si pokladníčka prepočíta peniaze čo jej dal) :-)
liba2
07.02.08,09:43
Pekný deň vám prajem, dnes som si prečítala takmer všetky prispevky ohľadne strav.lístkov, soc.fondu, zaúčtovania, nového zákona o soc.fonde a chcem si len potvrdiť toho: - ako má spoločnosť s.r.o. v PU zúčtovať prostriedky v Soc.fonde, vedenom na AÚ 211/400.
Fond tvorím z hrubých miezd 0,6% 527/472 za rok 2007 som naakumulovala na účte 2859,-Sk. Poskytujem príspevok zo SF zamestnancom na úhradu časti str.lístkov 472/213,
prispevok na stravovanie do 55% 527/213.
A 45% prijem do hlavnej pokl.od zamestnancov AÚ 211,100 /213.
Teraz mi ide o to, ako dostanem peniaze zo SF do pokladne SF-vedenej na AÚ 211,400. Predpokladám, ze cez 261.Peniaze prevediem z hlavnej pokladne do pokladne SF a ako ich miniem z tade?
Dúfam že som to napisala zrozumiteľne a pomožete mi. Ďakujem.

527/472 tvorba SF
261/211-100 výdaj sumy tvorby SF do pokladne SF.
211-400/261 príjem tvorby SF do pokladne SF
213/211-100 nákup SL
527+472+335/213 výdaj SL z-com
211-100/335 úhrada od z-cov
211-100/261 príjem do pokladne SF suma príspevkov zo SF
261/211-400 výdaj z pokladne SF suma príspevkov zo SF.

Prostriedky SF z pokladne budeš postupne premiestňovať do hlavnej pokladne a to vo výške príspevkov na stravovanie (prípadne aj iných keď sa budú realizovať). Prípadne budeš priamo z tejto pokladne vyplácať z-com.
Petra29
07.02.08,09:54
ale naša firma má systém "predaja" SL tak, že zamestnancovi povieme, že nech si prinesie nap.530,-Sk, ak keď ich donesie, tak sa mu vydajú SL, takže tam mne nevzniká žiadna pohľadávka (možno tak 5 minúť, kým si pokladníčka prepočíta peniaze čo jej dal) :-)
Podľa môjho názoru, je možné účtovať priamo cez pokladňu, bez účtu 335, nakoľko skutočne môže vzniknúť situácia, že zamestnanci hneď za SL zaplatia.
Erika 1982
07.02.08,10:26
ďakujem za názor
cactus
09.02.08,10:20
účtujem s.r.o. a zistila som, že prečerpali SF o 395 Sk. Ešte sa mi to nestalo aby bol SF prečerpaný. Ako postupovať?
liba2
09.02.08,11:04
účtujem s.r.o. a zistila som, že prečerpali SF o 395 Sk. Ešte sa mi to nestalo aby bol SF prečerpaný. Ako postupovať?
Môže sa zaúčtovať ako nedaňový náklad 528/472.
cactus
09.02.08,11:10
Môže sa zaúčtovať ako nedaňový náklad 528/472.

vďaka
miriza
10.03.08,13:02
Chcela by som sa opýtať, v decembri 2007 sme zamestnancom zakúpili vianočné kolekcie v sume 71,- Sk za kus. Dalo by sa dať čerpanie zo sociálneh fondu za tieto kolekcie ešte teraz vo febrárových mzdách, alebo sa to musí urobiť v mesiaci kedy im boli kolekcie poskytnuté, v našom prípade v decembri 2007?
Tweety
10.03.08,13:04
Chcela by som sa opýtať, v decembri 2007 sme zamestnancom zakúpili vianočné kolekcie v sume 71,- Sk za kus. Dalo by sa dať čerpanie zo sociálneh fondu za tieto kolekcie ešte teraz vo febrárových mzdách, alebo sa to musí urobiť v mesiaci kedy im boli kolekcie poskytnuté, v našom prípade v decembri 2007?
Ák boli poskytnuté v decembri, vtedy mali byť aj zdanené.
miriza
10.03.08,13:07
Volala som na daňový úrad, tam mi bolo povedané, že by z toho nemala byť žiadna sankcia, ale že mali byť poskytnuté v decembri, tak neviem, či to mám risknúť ?
Tweety
10.03.08,13:09
Volala som na daňový úrad, tam mi bolo povedané, že by z toho nemala byť žiadna sankcia, ale že mali byť poskytnuté v decembri, tak neviem, či to mám risknúť ?
No, zrejme , kedže už mám 10.3., už výplaty za dec. dávno boli, tak to zdaň teraz vo február. výplate.
miriza
10.03.08,13:18
Veď tak to už mám urobené v mzdách, každému zamestnancovi som dala nepeňažný príjem zo sociálneho fondu tých 71,-Sk ako stáli tie kolekcie, tak si to myslela či ako to môžem ináč zdaniť?
Tweety
10.03.08,13:20
Veď tak to už mám urobené v mzdách, každému zamestnancovi som dala nepeňažný príjem zo sociálneho fondu tých 71,-Sk ako stáli tie kolekcie, tak si to myslela či ako to môžem ináč zdaniť?
Tak, tak. A ako to chceš urobiť ináč?
miriza
10.03.08,13:47
Ja práveže neviem, tak sa radím, ale ak to môžem urobiť tak ako som písala, tak som spokojná.
Aisha
10.03.08,21:00
527/472 tvorba SF
261/211-100 výdaj sumy tvorby SF do pokladne SF.
211-400/261 príjem tvorby SF do pokladne SF
213/211-100 nákup SL
527+472+335/213 výdaj SL z-com
211-100/335 úhrada od z-cov
211-100/261 príjem do pokladne SF suma príspevkov zo SF
261/211-400 výdaj z pokladne SF suma príspevkov zo SF.

Prostriedky SF z pokladne budeš postupne premiestňovať do hlavnej pokladne a to vo výške príspevkov na stravovanie (prípadne aj iných keď sa budú realizovať). Prípadne budeš priamo z tejto pokladne vyplácať z-com.

Celkom nechápem ten súvis medzi tvorbou SF 527/472 a potom tou pokladňou.. to z normálnej pokladne sa budú vždy presúvať prostriedky do pokladne SF na základe zostatku účtu 472? a čo s tým zostatkom?
prosím dovysvetliť ďakujem
liba2
11.03.08,02:54
Celkom nechápem ten súvis medzi tvorbou SF 527/472 a potom tou pokladňou.. to z normálnej pokladne sa budú vždy presúvať prostriedky do pokladne SF na základe zostatku účtu 472? a čo s tým zostatkom?
prosím dovysvetliť ďakujemAisha, moja odpoveď bola zadávateľovi, ktorý vedie pre SF pokladňu. Osobne odporúčam neviesť podkladňu pre SF ani nemať účet v banke.
Stačí viesť pre sledovanie pohybov o SF účet 472-záväzky zo SF v analytickom členení tak, aby sa bezproblémovo dalo zistiť výška tvorby a suma čerpania a účely čerpania. Účet 472 sú záväzky voči zamestnancom. Podľa zákona o SF, zostatok SF sa prenáša do nasledujúceho roka, teda aj zostatok na účte 472 sa prenesie do nasledujúceho roka a pokračuje sa v tvorbe aj čerpaní fondu.
Aisha
11.03.08,14:51
Aisha, moja odpoveď bola zadávateľovi, ktorý vedie pre SF pokladňu. Osobne odporúčam neviesť podkladňu pre SF ani nemať účet v banke.
Stačí viesť pre sledovanie pohybov o SF účet 472-záväzky zo SF v analytickom členení tak, aby sa bezproblémovo dalo zistiť výška tvorby a suma čerpania a účely čerpania. Účet 472 sú záväzky voči zamestnancom. Podľa zákona o SF, zostatok SF sa prenáša do nasledujúceho roka, teda aj zostatok na účte 472 sa prenesie do nasledujúceho roka a pokračuje sa v tvorbe aj čerpaní fondu.

Dakujem liba2 za vysvetlenie, a este sa opytam ked chceme kupit zam-com darcek.poukazky v hodnote 100Sk/ks tak ako sa to bude zuctovavat so SF?nakup poukazok: 213/221,
cerpanie zo SF 472/213?
a zam-com zdanim 100Sk/ks vo vyplate?teda zam-nec zaplati za 1ks pridelenej poukazky 19Sk,tak?
miriza
03.04.08,07:10
Mohli by sme zamestnancom prispievať na stravný lístok zo sociálneho fondu aj viac ako 1,- Sk. Celý rok z neho nečerpeme len na tie stravné lístky a na konci roka salónky v hodnote cca 2500,- Sk. Mesačne do neho prispievame sumou cca 2000,- Sk.
Tweety
03.04.08,07:24
Mohli by sme zamestnancom prispievať na stravný lístok zo sociálneho fondu aj viac ako 1,- Sk. Celý rok z neho nečerpeme len na tie stravné lístky a na konci roka salónky v hodnote cca 2500,- Sk. Mesačne do neho prispievame sumou cca 2000,- Sk.
MOhli, samozrejme, záleží to od prostriedkov vo fonde na to určených.
miriza
03.04.08,07:27
Koľko asi, či to sa nedá takto povedať, čítala som na porade, že treba vypracovať nejakú kalkuláciu a z toho že sa to potom dá určiť. Chceli by sme pripsievať 5,-Sk.
Tweety
03.04.08,07:39
Koľko asi, či to sa nedá takto povedať, čítala som na porade, že treba vypracovať nejakú kalkuláciu a z toho že sa to potom dá určiť. Chceli by sme pripsievať 5,-Sk.
Áno, presne tak, urobiť kalkuláciu koľko vôbec preniažkov je k rozdeleniu.
miriza
03.04.08,07:42
A tá kalkulácia sa ako robí?
Tweety
03.04.08,07:45
A tá kalkulácia sa ako robí?
Zistíš koľko bude ročný prídel, koľko bude nákup lístkov a tak.
miriza
03.04.08,08:01
Ďakujem pekne.
miriza
03.04.08,08:05
Ale tu kalkuláciu nemôžem urobiť na presne, môžu mi zamestnanci pribudnúť aj ubudnúť, to sa dá urobiť len približne však?
Tweety
03.04.08,08:17
Ale tu kalkuláciu nemôžem urobiť na presne, môžu mi zamestnanci pribudnúť aj ubudnúť, to sa dá urobiť len približne však?
Samozrejme tak.
suzliky
18.04.08,10:06
Dobrý deň,

mám otázku ohladne použitia sociálneho fondu.

My sme začínajuca firma a nesplnili sme ešte poziadavku o tvorbe zisku. Mame teda len 0,6%. Prevažujúca vačšina zamestnancov je nízkoprijímová a preto mame malý fond. Dopravu máme vlastnú z miesta bydliska pre ľudí, ktorí majú príjem nižší ako 50% priemernej nominálnej mzdy......, preto sa nás netýka paragraf 3 ods. 1 pismeno b).


V pragrafe 7 ods. 1 a-h sa píše o rôznych tituloch čerpania soc. fondu. Potrebujem vedieť, či sú všetky povinné. Z úvodnej vety (Zamestnávateľ v rámci realizácie svojej sociálnej politiky poskytuje zamestnancom z fondu príspevok na) to podla mna nie je úplne jasné.
Ak by sme mali použiť fond aj na c)-h), nič by nám z toho nevyšlo. Preto ho chceme použiť len na stravovanie zamestnancov nad rozsah ustanovený osbitnými predpismi. (3Sk).

Je takéto použitie na jeden titul v poriadku?

Ďakujem

Zuzana
Marti.ka
18.04.08,12:20
Zmenilo by sa niečo v účtovaní a zdaňovaní, ak je na faktúre uvedená Informačná brožúra v počte 2 ks, á 1000 Sk?
Môže ísť táto informačná brožúra rovno do nákladov? Vďaka.
cactus
25.04.08,07:18
http://img.dashofer.sk/cif/enl/ico_enls.gif?wa=W0817EUD08B&uid=36519656 Zmeny po novele zákona o sociálnom fonde.
Účtovníctvo a dane - Informujeme Vás, vydanie: 8/2008, vyšlo: 21.4.2008

V novele zákona o sociálnom fonde nastali významné zmeny - nová možnosť použitia prostriedkov fondu (v kolektívnej zmluve je možné dohodnúť príspevok z fondu na úhradu nákladov odborovej organizácie vynaložených na spracovanie analýz a expertíz alebo iných služieb nevyhnutných na realizáciu kolektívneho vyjednávania medzi odborovým orgánom a zamestnávateľom maximálne však v sume 0,05% z objemu hrubých miezd alebo platov zamestnancov.


Zmeny po novele zákona o sociálnom fonde
• spresnenie pojmu kto je „zamestnávateľ“;
• ďalší prídel môže tvoriť aj zamestnávateľ, u ktorého nemôže pôsobiť odborová organizácia, tento zamestnávateľ tvorí ďalší prídel podľa vnútorného predpisu;
• spresnenie základu pre určenie prídelu do fondu (ročný, mesačný);
• rozšírenie možností použitia fondu (aj na rodinného príslušníka, dôchodcu, poberateľa predčasného, invalidného a výsluhového dôchodku);
• nová možnosť použitia prostriedkov fondu (v kolektívnej zmluve je možné dohodnúť príspevok z fondu na úhradu nákladov odborovej organizácie vynaložených na spracovanie analýz a expertíz alebo iných služieb nevyhnutných na realizáciu kolektívneho vyjednávania medzi odborovým orgánom a zamestnávateľom maximálne však v sume 0,05% z objemu hrubých miezd alebo platov zamestnancov;
• sprísnenie podmienok pre poskytnutie príspevku na dopravu;
• zamestnávateľ nesmie poskytovať príspevok z fondu na účely odmeňovania za prácu.
Zdroj: VD



čerpané z E-mail NOVINY
vogel
28.04.08,20:25
Milí poraďaci,
kedže mám "rodinnú s.r.o." velmi by ma zaujímalo konkretne riešenie rekreacie zo socialneho fondu, ako nezdanitelnej položky. Bolo to tu už spominane ale odpovede sa mi zdajú často protichodné.

Konkretne otázky-
1.- Rekreačny pobyt v Tatrach. Je postačujuce mať z hotel. zariadenia fakturu so znením-
" Fakturujeme Vám rekreačný /regeneračný/ pobyt pre Vašich zamestnancov v termine od... do.... v sume ........" ???

2.- Ako konkretne uplatniť letný regeneračný pobyt pri mori? Čo by malo byť uvedené na faktúre pre firmu ?

Som laik, ale v snahe porozumieť uplatnovaniu socialneho fondu som si spravil prehlad temy- nezdanene uplatnenie rekreacie zamestnancov v ramci socialneho fondu. V dole uvedenom prehľade uvadzam niektore výňatky z poraďackej diskusie na tuto temu. Pravdu povediac, neviem sa v tom jednoznačne zorientovať.

Citácie z porady:

zuzv
15-12-05, 04:47 PM
Dnes som kúpila v sociálnej poisťovni časopis Národné poistenie č. 12/2005, v ktorom sa píše na strane 21:
Zdanený príspevok
Všetky príspevky zamestnancom zo sociálneho fondu, vrátane príspevku na stravovanie, sa pokladajú za príjmy zo závislej činnosti a zdaňujú sa daňou vo výške 19 %.
Chcela by som poprosiť o názor ostatných poraďákov, ako je to s tým zdanením. Ďakujem.

XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX

Leenkaa
05-12-05, 07:49 AM
Dobrý deň, Chcela by som sa tu opýtať "múdrejších a skúsenejších" hlavičiek ako čerpať sociálny fond. Keďže som jediná zamestnankyňa, sekretárka, účtovníčka tvorím sociálny fond celoročne 0,6% - podľa zákona. Nemáme vytvorený samostatný účet v banke, pretože poplatky za jeho udržiavanie by prekročili samotnú sumu, ktorá by sa tam ocitla. Takže, ku koncu roka by sa mal vyčerpať (robí to nejakých 1500,- Sk). Nečerpám z neho cez rok (stravovanie), ale chcela by som to urobiť jednou sumou. Prosím, ak niekto viete - na aký účel by som ho mala minúť? Viem, že sa to dá na nejaké športové podujatia alebo tak - ale to si mám sama pre seba prenajať na hodinu klzisko??? Tak neviem. Vopred Ďakujem

Tweety
05-12-05, 07:56 AM
1.Nemusíš mať samostatný účet v banke, povinnosť je zrušená.
2.Čerpanie na stravovanie je povinnosťou podľa zákona.
3.SF nemusíš vyčerpať, zostatok prenesieš do budúceho roka.;) :eek:
4.Ak budeš čerpať SF cez iné plnenia, ako na stravenky, tieto plnenia budú podliehať dane zo závislej činnosti.

XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX

Jozef Mihál
02-12-06, 10:14 PM
Podľa § 5 ods.1 písm.f) zákona č.595/2003 Z.z. o dani z príjmov príjmy z prostriedkov sociálneho fondu sa považujú za príjem zo závislej činnosti a až na výnimky sa zdaňujú - započítavajú do základu dane zamestnanca.

Takouto výnimkou sú a nezdaňujú sa napríklad:
....
.....
- príspevky na použitie rekreačného, zdravotníckeho, vzdelávacieho, predškolského, telovýchovného alebo športového zariadenia ktoré vlastní zamestnávateľ a poskytne ho zamestnancom,

- príspevky na použitie rekreačného, zdravotníckeho, vzdelávacieho, predškolského, telovýchovného alebo športového zariadenia ktoré nevlastní zamestnávateľ ale prenajme si ho od jeho majiteľa a poskytne ho zamestnancom
......
......

XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX

Edita Gombarova
30-12-07, 05:50 PM
je použitelny sociálny fond na rekreáciu zamestnancov

KEJKA
30-12-07, 06:45 PM
je použitelny sociálny fond na rekreáciu zamestnancov ???
ak to bola otázka, tak áno. Ale dodaňuje sa.

XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX

Petra29
26-03-08, 09:47 AM

"Môžem povžovať príspevok zo sociálneho fondu, ktorý poskytne zamestnavateľ zamestnancom za použitie zdravotníckeho zariadenia na regeneráciu pracovnej sily (uhradí faktúru za poskytnuté masáže, elektroliečbu, bahenné zábaly...) za príjem od dane oslobodený podľa ZDP §5 odst. 7 písmeno d."

Myslím, že od dane by bolo oslobodené, ak by zamestnávateľ prenajal zdravotnícke zariadenie pre svojich zamestnancov /"poskytol by im ho"/. V prípade, ak len preplatil fa za služby, ide o príjem zdaňovaný zamestnancom.

XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX

Arava
26-03-08, 10:58 AM
Prosím Vás o ujasnenie § 5 odst. 7 písmeno d, zákona ZDP
ja som si to vysvetlila tak, že keď je na faktúre napísané: " Fakturujeme Vám ambulantné kúpelné liečenie pre vašich zamestnancov v termíne od 18.2 - do 22.2." t.j. na 5 dní v sume 65 000.- Sk tak že zdravotnícke zariadenie nám poskytne svoje zariadenie na 5 dní a potom by to bol príjem od dane oslobodený.

Jozef Mihál
26-03-08, 11:08 AM
Súhlasím, ak je to tak, ide na strane zamestnancov o príjem oslobodený od dane.
vogel
20.05.08,19:23
Dovolenkové obdobie je predo dvermi, nenajde sa predsa len niekto so skusenosťou alebo radou, ohľadom danoveho oslobodenia uplatnenia socialneho fondu?

1.- Rekreačny pobyt v Tatrach. Je postačujuce mať z hotel. zariadenia fakturu so znením-
" Fakturujeme Vám rekreačný /regeneračný/ pobyt pre Vašich zamestnancov v termine od... do.... v sume ........" ???

Alebo musí byť uvedená aj informácia o prenajme napr. 3-och hotelových izieb a rekreačných služieb pre zamestnancov firmy?

2.- Ako konkretne uplatniť letný regeneračný pobyt pri mori? Čo by malo byť uvedené na faktúre pre firmu ?
Lenka1979
29.05.08,08:58
Môžem zmeniť výšku poskytovania na stravenky zo soc.fondu v priebehu roka? Doteraz som mala 6,-- - ako príspevok zo SF, keďže mám menšiu tvorbu, nebudem mať z čoho poskytovať príspevok v tejto výške. Zmenu by som samozrejme uviedla v internej smernici, len či môžem.
Ďakujem.
Chobot
29.05.08,09:06
Môžem zmeniť výšku poskytovania na stravenky zo soc.fondu v priebehu roka? Doteraz som mala 6,-- - ako príspevok zo SF, keďže mám menšiu tvorbu, nebudem mať z čoho poskytovať príspevok v tejto výške. Zmenu by som samozrejme uviedla v internej smernici, len či môžem.
Ďakujem.

Môžeš, je len na rozhodnutí zamestnávateľa, koľko bude prispievať na stravu zo SF.
Lenka1979
29.05.08,09:51
Ďakujem Vám kámoši.:)
Monika V.
25.06.08,06:39
koľko môžem čerpať zo sociálneho fondu na stravenky? Nemáme kolektívnu zmluvu, sme len malá firma s 5 zamestnancami, je to na SZČO koľko dá svojim zamestnancom zo SF?
Tweety
25.06.08,06:41
Áno, záleží od toho, aká bude jeho celková výška, na čo ho bude čerpať.... Od 1.1. 08 už nie je povinnosťou prispievať na stravovanie zo SF.
Monika V.
25.06.08,06:45
Áno, záleží od toho, aká bude jeho celková výška, na čo ho bude čerpať.... Od 1.1. 08 už nie je povinnosťou prispievať na stravovanie zo SF.
Už niekoľko rokov len tvorím na konci roka sociálny fond a na nič sa z neho nečerpalo, chcela by som to zmeniť teraz, keď zamestnávateľ konečne pristúpil na stravné lístky pre zamestnancov.Takže keď si povie, že im bude dávať 20 Sk, tak to môže byť nie je to nejak obmedzené?
Tweety
25.06.08,06:46
Už niekoľko rokov len tvorím na konci roka sociálny fond a na nič sa z neho nečerpalo, chcela by som to zmeniť teraz, keď zamestnávateľ konečne pristúpil na stravné lístky pre zamestnancov.Takže keď si povie, že im bude dávať 20 Sk, tak to môže byť nie je to nejak obmedzené?
Nie, nie je, je obmedzený prakticky len jeho celkovou výškou, ktorú má na rozdelenie.
Monika V.
25.06.08,07:01
Nie, nie je, je obmedzený prakticky len jeho celkovou výškou, ktorú má na rozdelenie.
Ďakujem:)
Sosa
26.06.08,09:57
Prosím poraďte akým spôsobom za predpokladu, že má zamestnanec nárok na príspevok na dopravu, riešite preplácanie tohto príspevku zo SF.
Napr. zamestnanec odpracoval len 10 dní v mesiaci, preplácate mu len alikvótnu čiastku pripadajúcu na náklady za tieto dni obdobne ako je to so SL?
dada26
30.06.08,08:44
Chcela by som poprosiť o radu. Doteraz sme používali peniaze zo SF len ako príspevok na SL.
Chceme urobiť pre zamestnancov a ich rodinných členov guľášpartiu. Budeme mať prenajatú chatu a bude tam nákup surovín. Všetko chceme mať uhradené zo SF. Moja otázka je: Budeme musieť zdaniť všetky výdavky zo SF zamestnancom? Alebo prenájom nemusíme? Taktiež mám vychádzať pri rozpočítavaní zdanenej čiastky podľa počtu zamestnancov alebo alikvotne s ohľadom na to koľko tam bude mať každý zamestnanec rodinných príslušníkov? :confused:

Taktiež by som chcela poprosiť, ak má niekto vypracovanú smernicu na SF, dať ju na poradu, aby poradil ako ju treba vypracovať. :o
evae
24.09.08,07:15
chcela by som sa spytat, listok na bazen v hodnote 119,- Sk s dph. preplatim to 100,- SK 472/211, 19,- Sk 343/211 ??? a musim to zdanit zamestnancovi ci nie? :confused:
Tweety
24.09.08,07:15
chcela by som sa spytat, listok na bazen v hodnote 119,- Sk s dph. preplatim to 100,- SK 472/211, 19,- Sk 343/211 ??? a musim to zdanit zamestnancovi ci nie? :confused:
Nie.
evae
24.09.08,07:18
a to zauctovanie mam spravne? nejak som vyhorela a mam den ked spochybnujem aj to ako sa volam ...
Tweety
24.09.08,07:20
a to zauctovanie mam spravne? nejak som vyhorela a mam den ked spochybnujem aj to ako sa volam ...
Áno, čerpanie fondu účtuješ na MD 472. Takže, ak to bolo cez pokladňu, máš to správne 472/211. S dph to nemá nič, ak by podliehal príspevok dani, tak by to nebola dph, ale daň zo ZČ.
evae
24.09.08,07:23
aha takze celu sumu dam 472/211. dph neuplatnujem..... dufam, ze to konecne chapem. dakujem velmi pekne
m.marcela
24.09.08,12:12
ahojte,
prosím o radu. Kolegyne idú diaľkovo študovať odbor, ktorým sa zaoberá naša s.r.o. Zamestnávateľ im chcie prispieť na štúdium zo SF. Je možné urobiť nasledovné?
- prinesú doklad o zaplatení školného. Ja im ho "preplatím" v mzde a zdaním 19%. Ako zaúčtujem tento konkrétny príklad?
Ďakujeeeem
m.marcela
25.09.08,05:21
poraďáci, nikto neporadí?
liba2
25.09.08,11:19
ahojte,
prosím o radu. Kolegyne idú diaľkovo študovať odbor, ktorým sa zaoberá naša s.r.o. Zamestnávateľ im chcie prispieť na štúdium zo SF. Je možné urobiť nasledovné?
- prinesú doklad o zaplatení školného. Ja im ho "preplatím" v mzde a zdaním 19%. Ako zaúčtujem tento konkrétny príklad?
Ďakujeeeem...zo zákona o SF:
§ 7
Použitie fondu

(1) Zamestnávateľ v rámci realizácie svojej sociálnej politiky poskytuje zamestnancom z fondu príspevok na

a) stravovanie zamestnancov nad rozsah ustanovený osobitnými predpismi,
b) dopravu do zamestnania a späť,
c) účasť na kultúrnych a športových podujatiach,
d) rekreácie a služby, ktoré zamestnanec využíva na regeneráciu pracovnej sily,
e) zdravotnú starostlivosť,
f) sociálnu výpomoc a peňažné pôžičky,
g) doplnkové dôchodkové sporenie okrem príspevku na doplnkové dôchodkové sporenie,
ktorý je zamestnávateľ povinný platiť podľa osobitného predpisu, 7)
h) ďalšiu realizáciu podnikovej sociálnej politiky v oblasti starostlivosti o zamestnancov.

Patrí štúdium do sociálnej politiky - do starostlivosti o zamestnancov ?
Ja to tu nevidím. Štúdium treba podporovať z firemných prostriedkov.
drobeceva
25.09.08,11:24
Môžu sa zo SF vyplácať vernostné odmeny zamestnancom?
liba2
25.09.08,11:37
V predchádzajúcom príspevku je výňatok zo zákona SF - použitie SF
bellav
26.09.08,08:58
Prosím, poraďte mi, či sa môže zo soc. fondu uhradiť faktúra za stravu zamestnancov na akcii poriadanej zamestnávateľom (2-3 dni v rekreač.zariadení). Nemáme kol.dohodu, ale mohli by sme si to dať do vnútornej smernice o soc. fonde. Treba potom sumu rozrátať a pracovníkom zdaniť? Na stravovanie cez pracovnú dobu pracovníkom prispievame - to neodaňujeme.
Ďakujem.
Tweety
26.09.08,09:00
Prosím, poraďte mi, či sa môže zo soc. fondu uhradiť faktúra za stravu zamestnancov na akcii poriadanej zamestnávateľom (2-3 dni v rekreač.zariadení). Nemáme kol.dohodu, ale mohli by sme si to dať do vnútornej smernice o soc. fonde. Treba potom sumu rozrátať a pracovníkom zdaniť? Na stravovanie cez pracovnú dobu pracovníkom prispievame - to neodaňujeme.
Ďakujem.
Môže, ale je to nepeňažný príjem zamestnanca podliehajúci zdaneniu.
bellav
26.09.08,09:07
Môže, ale je to nepeňažný príjem zamestnanca podliehajúci zdaneniu.
Vďaka Tweety.
Len som si nebola istá, lebo podľa zákona o dani z príjmov sa vraj príspevky zo Soc. fondu použité na stravovanie neodaňujú.
Agneša
29.09.08,09:29
Chcela by som poznať Váš názor. Časť sociálneho fondu tvorím zo zisku.Mám analyticky vedenú tvorbu v účtovníctve či je to z nákladov alebo zo zisku.Zo SF zo zisku zvyknem v roku preplácať zamestnancom nijaké služby.Zatiaľ som to nezdaňovala, lebo zo bolo tvorené zo zisku a bolo už to zdanené. Teraz mi audítor povedal, že nie je istý, či tento postup je správny.Váš názor?;) Ďakujem dopredu.
Tweety
29.09.08,09:46
Chcela by som poznať Váš názor. Časť sociálneho fondu tvorím zo zisku.Mám analyticky vedenú tvorbu v účtovníctve či je to z nákladov alebo zo zisku.Zo SF zo zisku zvyknem v roku preplácať zamestnancom nijaké služby.Zatiaľ som to nezdaňovala, lebo zo bolo tvorené zo zisku a bolo už to zdanené. Teraz mi audítor povedal, že nie je istý, či tento postup je správny.Váš názor?;) Ďakujem dopredu.
Nie, nie je to správne. Nepeňažný príjem zo SF podlieha zdaneniu u zamestnanca. Zákon o dani z príjmov § 5
Príjmy zo závislej činnosti

) príjmy z prostriedkov sociálneho fondu poskytované podľa osobitného predpisu, 13)
bellav
02.10.08,05:34
§ 7
Použitie fondu

(1) Zamestnávateľ v rámci realizácie svojej sociálnej politiky poskytuje zamestnancom z fondu príspevok na

a) stravovanie zamestnancov nad rozsah ustanovený osobitnými predpismi,

Prosím Vás "nad rozsah...." znamená, že môže uhradiť stravu pracovníkom na nejakom relaxačnom alebo inom pobyte? Potrebovala by som vedieť, ktoré §§ zákona o dani z príjmu upravujú, že preplatenie takéhoto stravovania treba zdaniť.
pandorasbox
26.10.08,21:54
89 ,- Sk stravný lístok - 45% (40,05) platí zamestnanec - 55% zamestnávateľ. Ak tých 40,05 uhradím pre každého zamestnanca zo sociálneho fondu, čo znamená, že nebude platiť ani korunu a bude dostávať stravné lístky - musí z nich zaplatiť zamestnanec dane? vďaka za radu
pandorasbox
26.10.08,22:21
:)
89 ,- Sk stravný lístok - 45% (40,05) platí zamestnanec - 55% zamestnávateľ. Ak tých 40,05 uhradím pre každého zamestnanca zo sociálneho fondu, čo znamená, že nebude platiť ani korunu a bude dostávať stravné lístky - musí z nich zaplatiť zamestnanec dane? vďaka za radu

hlúpa otázka..nemusí!!! ale otázka znie, či môžem v tej výške vyplatiť mesačne čerpanie zo sociálneho fondu každému zamestnancovi?..na iné nechcú čerpanie ..srdečná v ďaka
liba2
27.10.08,06:16
Výška príspevku zo SF na stravovanie nie je ničím limitovaná - len dostatkom zdrojov v SF.
pandorasbox
28.10.08,00:39
srdečná vďaka...krásny deň
Ingrid Ondruskova
28.10.08,17:27
Naša firma nečerpala SF asi 4 roky, momentálne robíme inventúru
účtu a vychádza to tak, že tam bude asi 5.000,-Sk. A keďže sme malý kolektív, na osobu to bude robiť možno aj 1.000,-Sk, chceme to vyčerpať do konca r.2008. Chcem sa spýtať:
-od 23.5.2008 je naša pracovníčka na MD -má nárok aj ona na čerpanie
-ako sa riešia ľudia, čo vo firme pracovali v rokoch 2006-2007 a odišli
-je rovnaký kľúč pri čerpaní-je jedno, či niekto zarába 10 alebo 30 tisíc Sk?
Stefan2005
28.10.08,17:43
Naša firma nečerpala SF asi 4 roky, momentálne robíme inventúru
účtu a vychádza to tak, že tam bude asi 5.000,-Sk. A keďže sme malý kolektív, na osobu to bude robiť možno aj 1.000,-Sk, chceme to vyčerpať do konca r.2008. Chcem sa spýtať:
-od 23.5.2008 je naša pracovníčka na MD -má nárok aj ona na čerpanie
-ako sa riešia ľudia, čo vo firme pracovali v rokoch 2006-2007 a odišli
-je rovnaký kľúč pri čerpaní-je jedno, či niekto zarába 10 alebo 30 tisíc Sk?

Všetky otázky sú oprávnené - obávam sa, že na ne neexistuje univerzálna odpoveď.

Tu je vidieť význam interných smerníc - tentokrát internej smernice o tvorbe a použití sociálneho fondu. Tam by mala byť odpoveď na všetky tieto otázky. Nielen pre zdokladovanie čerpanie prostriedkov sociálneho fondu v súlade so zákonom, ale i pre spokojnosť vášho (aj keď malého kolektívu) - aby sa jednotlivé prípady neposudzovali subjektívne, ale vždy v intenciách danej smernice....

P.S. ak nemáte takúto smernicu, tak si ju vypracujte - ste malý kolektív, sadnite si spolu a zadefinujte si odpovede ku spokojnosti celého kolektívu.
pandorasbox
29.10.08,03:57
interná smernica veľa rieši, ale nič nevyrieši, pokiaľ nie je ochota zo strany najvyššieho z firmy. poznám firmu, kde je zákaz čerpanie sociálneho fondu, tvorí sa 4 roky - na anal.účte vyše 60tisíc, vymenili sa už skoro všetci zamestnanci. podotýkam, že najvyšší nie je zamestnancom, ale vykonáva túto funkciu na zákklade mandátnej zmluvy. zamestnanci majú jeinú možnosť, ak chcú čerpanie zo sociálneho fondu - zamestnať sa v inej firme, kde sa nie len tvorí, ale aj čerpá SF. pekný deň všetkým poraďákom
kornelia2
18.11.08,11:49
Ahojte
Prispievame zamestancovi na najomne zo socialneho fondu mesačne 5000,-Sk ci to mam spravne zauctovane
472 5000Sk/342 950,-Sk ,333 4050Sk
333 4050SK/331 4050Sk
ale na ucte 331 mi zostava -950Sk
Co robim zle?
Tweety
18.11.08,11:55
Ahojte
Prispievame zamestancovi na najomne zo socialneho fondu mesačne 5000,-Sk ci to mam spravne zauctovane
472 5000Sk/342 950,-Sk ,333 4050Sk
333 4050SK/331 4050Sk
ale na ucte 331 mi zostava -950Sk
Co robim zle?
Pretože nemáš zaúčtovanú daň 331 (http://www.porada.sk/t58992-331-zamestnanci.html)/342.
Ja by som postupovala pri účtovaní takto:
472 (http://www.porada.sk/t58774-472-zavazky-zo-socialneho-fondu.html)/331 5000.-
331 (http://www.porada.sk/t58992-331-zamestnanci.html)/342 950.-
kornelia2
18.11.08,12:02
A 342010 suma 950 Sk v prehlade sa do ktoreho riadku pise?
Tweety
18.11.08,12:11
A 342010 suma 950 Sk v prehlade sa do ktoreho riadku pise?
Nedávame ju zvlášť ale do r. 1.
kornelia2
18.11.08,12:36
velmi pekne dakujem za pomoc
kornelia2
18.11.08,13:18
aj tak mam 950 zostatok nieco zle robim prikladam 331:
Denda
18.11.08,13:19
Ahojte
Prispievame zamestancovi na najomne zo socialneho fondu mesačne 5000,-Sk ci to mam spravne zauctovane
472 5000Sk/342 950,-Sk ,333 4050Sk
333 4050SK/331 4050Sk
ale na ucte 331 mi zostava -950Sk
Co robim zle?
A zamestnanec okrem príspevku nemá žiadny iný príjem?
Tweety
18.11.08,13:22
aj tak mam 950 zostatok nieco zle robim prikladam 331
Tak to sem daj ešte raz a uvidíme, čo robíš zle.
kornelia2
18.11.08,13:28
tu je cely rok
Tweety
18.11.08,13:29
aj tak mam 950 zostatok nieco zle robim prikladam 331:
Ale veď z tohto účtovania SF Ti na účte 331 ostane len 4050.-, ak mu mzdu vyplatíš 331/221 4050.- účet ostane nulový.
MD=D tak je to OK.
kornelia2
18.11.08,13:32
Ja to mam celkom v mzde 15430-4050=11380 k vyplate.
Tweety
18.11.08,13:36
Ja to mam celkom v mzde 15430-4050=11380 k vyplate.
No dobre, ale ak máš chybu, tak niekde inde, tento zápis SF máš dobre.
Tweety
18.11.08,13:40
Ja to mam celkom v mzde 15430-4050=11380 k vyplate.
A tých 4050.- je čo? nemáš toto zle?
kornelia2
18.11.08,13:41
uz som si sibenicky urobila a stale mi to tak isto vychadza
kornelia2
18.11.08,13:44
5000 je socialny fond a stoho 950 dan
Tweety
18.11.08,13:47
5000 je socialny fond a stoho 950 dan
SFprirátaj do HM a daň z neho do celkovej dane, toto si porovnaj či máš takto.
kornelia2
18.11.08,13:58
idem sa pohrat stym a uvidime ci mi to vyslo
Denda
18.11.08,15:15
aj tak mam 950 zostatok nieco zle robim prikladam 331:
Zápis 331/342 máte navyše. Zdaňované máte mať celkové príjmy aj so sumou 5000,- Sk t.j. daň 950 by mala byť obsiahnutá v sume 4741,- Sk. Preto Vám vychádza zostatok na účte 331.
ivka22
19.11.08,08:10
mozem stravne listky vyplacat zo SF?
Tweety
19.11.08,08:19
mozem stravne listky vyplacat zo SF?
Čo máme rozumieť pod pojmom vyplácať? Príspevok? Ak ten, odpoveď je áno.
kornelia2
19.11.08,08:25
Zápis 331/342 máte navyše. Zdaňované máte mať celkové príjmy aj so sumou 5000,- Sk t.j. daň 950 by mala byť obsiahnutá v sume 4741,- Sk. Preto Vám vychádza zostatok na účte 331.

Ďakujem už mi to vyšlo ste super!
ivka22
19.11.08,13:53
no stravne mozem si vyplatit penazne alebo stravnymi listkami je to tak? je mozne teda vyplacat ho penazne zo SF?
Tweety
19.11.08,13:55
no stravne mozem si vyplatit penazne alebo stravnymi listkami je to tak? je mozne teda vyplacat ho penazne zo SF?
Myslíš stravné pri pracovnej ceste? Ak áno, to je náklad, patrí podľa Zákona o CN, nemôžeš ho kompenzovať stravenkou.