mutu
23.09.08,05:29
Dobrý deň prajem poraďáci,

keďže som neskúsená účtovníčka, chcela by som sa opýtať na Váš názor na účtovanie tržieb z predaja mletého štrku. Doteraz účtovníčka používala účet 602. Neviem či je to správny účet. Hrubý štrk nakupujeme a ťažíme z rieky, násladne je pomletý na frakcie alebo v nezmenenej forme predávaný konečnému spotrebiteľovi.

Ďakujem za odpoveď. Zuzana :)
Braňo
23.09.08,04:55
Podľa môjho názoru predaj štrku predajom tovaru, čiže by som účtoval o tovare. S predajom štrku súvisia iné služby napr. doprava a pod., ktoré by som zaúčtoval na 602, ale štrk by som dal na 604 a prislúchajúce náklady 504.
Martin Mocko
23.09.08,05:00
Dobrý deň prajem poraďáci,

keďže som neskúsená účtovníčka, chcela by som sa opýtať na Váš názor na účtovanie tržieb z predaja mletého štrku. Doteraz účtovníčka používala účet 602. Neviem či je to správny účet. Hrubý štrk nakupujeme a ťažíme z rieky, násladne je pomletý na frakcie alebo v nezmenenej forme predávaný konečnému spotrebiteľovi.

Ďakujem za odpoveď. Zuzana :)

Tá forma je tam dôležitá. Pokiaľ nakúpiš a predáš v nezmenenej forme ide o tovar a účet 604.

Pokiaľ však štrk firma ťaží, melie a predáva - tak ide o vlastný výrobok - 601

602 je účet služieb, kde sa účtujú maximálne dopravné náklady, ako Braňo spomínal..
mutu
23.09.08,06:59
Ďakujem za Vaše odpovede. Zuzana