dusana
23.09.08,07:07
Ahojte, mohli by ste mi poradiť - Firma, v ktorej pracujem-platca DPH, si objednala službu (znalecký posudok)od firmy so sídlom v ČR neplatca DPH. Chcela by som vedieť či mám dodaniť úhradu za túto službu.
Ďakujem
Dušana
Vladimír Ozimý
23.09.08,05:39
1) ak ide o znalecký posudok na nehnuteľnosť, ktorá sa nachádza v SR ste podľa § 69 ods. 2 osobou povinnou platiť daň a na druhej strane si môžte nárokovať daň na vstupe podľa § 49 ods. 2 písm. b). Nie je podstatné že je neplatiteľom, je rovnako zdaniteľná osoba, pretože vykonáva podnikateľskú činnosť.
2) Ak ide o znalecký posudok na nehnuteľnosť v ČR nejde o predmet dane v SR a nedodaňujete
dusana
23.09.08,05:54
Platí to aj vtedy ak ide o znalecký posudok za overovanie pravosti zmluvy?
Vladimír Ozimý
23.09.08,05:57
Platí to aj vtedy ak ide o znalecký posudok za overovanie pravosti zmluvy?

No to má trochu iný charakter ak to nie je viazané na nehnuteľnosť. Potom je možné považovať túto službu charakteru právneho? t.j. § 15 ods. 8, a v takom prípade ste osobou povinnou platiť daň vždy vy ako príjemca služby...(§69 ods. 3)
dusana
23.09.08,07:04
Platí to aj vtedy ak ide o znalecký posudok za overenie platnosti zmluvy?
Vladimír Ozimý
23.09.08,07:48
Platí to aj vtedy ak ide o znalecký posudok za overenie platnosti zmluvy?

no ale to sa Vám tu snažím vysvetliť zadefinujte mi k čomu sa ta služba vzťahuje? proste máte službu znalca ktorý vám overil platnosť zmluvy...podľa mňa je to služba podľa § 15 ods. 8 a tým pádom prechádza zdanenie na prijimateľa služby...mne sa to hodí do služieb podobných ako právne, atď...