z.j
23.09.08,08:40
Zdravím.

Budem musieť vybavovať veci okolo dopravnej nehody medzi domácim (mojím) a zahraničným vozidlom. Nikto nebol zranený. Vinník je vodič zahraničného vozidla (nákladné auto), rumunský šofér pracujúci pre rakúsku firmu. Zahraničné vozidlo má rakúsku poisťovňu.
Moja Š-Felicia bola 10 ročná, mimoriadne zachovalá, garážovaná, okolo 40000 km, nadštandardná výbava. Moja poisťovňa (Al..nz) odhadla trhovú hodnotu vozidla na 70-80 tis. Sk. Na internete bežia takéto autá za 90-110 tis. Sk. Rozumiem, že je nejaká amortizácia po rokoch, ale pre mňa má auto hodnotu fungujúceho spoľahlivého auta.
Pri dopravnej nehode policajt spomenul, že všetko (odvoz, oprava, ...) bude hradená z povinnej poistky vinníka.
Likvidátor mojej poisťovne odhadla opravu na 90 tis. Sk, a poisťovňa ma nahovára, aby som na to použil moje havarijné poistenie. Vraj peniaze máme do dvoch týždňov, ... Problém je, že chcú nám zaplatiť 56 tis. Sk. Keďže na nehode som nemal žiadne zavinenie, zdá sa my to nehorázne, že mne zničili auto a ani opraviť to neviem dať za tie peniaze, čo ponúkajú.
Ak si nevyberiem moje havarijné poistenie, môže žiadať náhradu škody od zahraničnej poisťovne, ale mi hovoria, že sa to bude ťahať 1/2 - 3/4 roka (čo mi nevadí), a možno, že dostanem menej, od toho, čo mi ponúkajú z havarijného.
Mojím cieľom by bolo, aby som mohol dať opraviť auto, a mňa by to nič nestálo. Je mi jedno, či z mojej alebo zo zahraničnej povinnej poistky.
Poraďte mi, čo mám vybrať? Môžem (napr. súdnou cestou) žiadať od zahraničnej firmy rozdiel medzi sumou čo vyplatí poisťovňa a skutočnou škodou?
Ďakujem za rady.
hanelie
23.09.08,09:49
Moja poisťovňa (Al..nz) odhadla trhovú hodnotu vozidla na 70-80 tis. Sk

Likvidátor mojej poisťovne odhadla opravu na 90 tis. Sk
to by znamenalo, že je to totálka - plnenie poistného sa potom ráta:
odhad škody - hrubý odhad predajných častí /nepoškodených /
pritom sa stáva, že poškodený si dá urobiť opravu v lacnejšom servise z neoriginálnych dielov - a ešte mu z plnenia čosi aj zostane

pokiaľ ide o to, či čerpať plnenie zo svojej havarijnej alebo z plnenia vinníka /PZP / - odporúčam z PZP vinníka / píšete, že máte čas /
postup je takýto: likvidátor z vašej poisťovne urobí zápisnicu o škodovej udalosti - / obhliadka, doobhliadka / pošle do poisťovne vinníka a pokiaľ vinník túto nehodu oznámi - je plnenie uskutočnené hrubým odhadom cca 1 -2 mesiace
Kája.
23.09.08,12:19
Ja som mala niečo podobné asi pred dvoma rokmi, do môjho nového auta pri parkovaní buchol kamión - český. Zavolali sme policajtov, tí spravili zápis. Ja som ďalší deň išla do mojej poistovne, kde mám zákonné poistenie, tam mi povedali, že si to mám dať opraviť, zaplatiť a doniesť faktúru za opravu a oni keď vymôžu peniaze od českej poisťovne tak mi ich vrátia, to som samozrejme odmietla. Potom som išla do poisťovne, kde mám havarijnú poistku a tam mi povedali, že si mám auto dať opraviť doniesť faktúru, zaplatiť spoluúčať, ktorá mi bude vrátená keď to doriešia s českou poisťovňou a naozaj za 2 mesiace som mala peniaze naspäť. Samozrejme, že ten vinník bol povinný so zápisom od policajtou ísť do svojej poisťovne, kde mám zákonné poistenie.
preboha
27.09.08,18:22
doporučujem použiť zákonnú poistku, škodu teba hlásiť v tomto prípade ( zahraničný vinník) u poisťovne kde máte dojednanú VAŠU zákonnú poistku. Čím skôr zabudnete na Váš cieľ (opraviť auto a nič nedoplácať) tým lepšie pre Vás.
Tanče
27.09.08,18:37
preboha[/SIZE]:D:D:D:D:D;831126]doporučujem použiť zákonnú poistku, škodu teba hlásiť v tomto prípade ( zahraničný vinník) u poisťovne kde máte dojednanú VAŠU zákonnú poistku. Čím skôr zabudnete na Váš cieľ (opraviť auto a nič nedoplácať) tým lepšie pre Vás.

mimotemyprepáčte, nesmejem sa vašej téme ale tomu nicku. si fakt :cool:
mladymuz
27.09.08,18:40
mal som taky pripad na vlastnej koži s rakuskym kamionom, ktory mi nacuval pred firmou na parkovisku do mojho auta. Vratnici, ktori to videli, vytiahli vodiča von a odpisali si udaje od neho, čislo dokladu, meno, bydlisko a špz tku.
Potom som postupoval tak, že som oslovil kancelariu poisťovateľov a ti sa vyjadrili, v akej je poistovni auto poistene a kto danu poistovnu zastupuje na sk.
Nahlasil som poistnu udalost v nasej poistovni a napisal som email so vsetkymi nalezitostami aj do rakuskej poistovvne.
Prebehla standardna obhliadka, spisanie protokolu a plnenie som si poziadal rozpoctom, nie fakturaciou. Svojpomocne sa clovek vie lepsie obracat ako cez faktury, ktore su predrazene. Samozrejme ze poistovna odpocita amortizaciu za vek auta.
Volvo V40, 9 rocne s rozbitym svetlom a poskriabanou kaopotou, skodu vycislili podla cennikov na 24 tis a po amortizacii uhradili nieco cez 19 tis.
Po niekolkych urgenicach som mal za cca 3 mesiace peniaze na ucte z PZP daneho vinnika, kamiona. Nebola to velka skoda, ale jednoducho peniaze na strome nerastu.