betka
23.09.08,09:46
Ahojte.
Neviem, či ste zamysleli nad nedokonalosťou zákona dane z MV, alebo už tento problém bol riešený na porade......

Príklad.
Manželia majú v BSM 2 automobily, kt. nie sú zaradené v OM. MAnžel je zamestnanec spoločnosti A, a konateľ a zároveň spoločník spol. B. MAnželka je napr. SZČO. Uplatňujú si pre firemné účely PHM a náhradu 5,5 (6,2 zač. roka). Stane sa situácia, že manželka ide na dlhšiu prac. cestu a zoberie si auto, na kt. jazdí manžel. Je bezpečnejšie. A manžel si zoberie auto manželkyne.
Sú tu 3 spoločnosti, 2 autá.

A teraz čo?
MAnželka spraví cesťák. Na OA1 a OA2. VYplýva mi zo zákona, že firma bude za autá platiť daň z MV dvakrát.
Dobre, a čo manžel?:rolleyes:
OA1, OA2 bude mať cestáky v spoločnosti A, i B. Spoločnosť A bude platiť daň z MV 2-krát a spoločnosť B taktiež.

Zo zíkona mi vyplýva, že za 2 MV bude v "kase štátu" zaplatené 6-krát????

TAk, a toto je poriadna kravina:eek::eek::eek:.

(Aké je riešenie? Je zákon nedokonalý? Ako toto budete riešiť? Prehliadla som niečo v zákone? Budú to riešiľ tam hore?)

Možno otázka zavčasu, ale predsa. NEbudú sa rozpisovať km a alikvotne sa bude platiť daň k najazdeným km v tej kt. firme?
Ale je tu otázok. :D (Ak sa toto riešilo na porade, alebo je existuje niečo zhora, skúste pripnúť link.

:eek::eek::rolleyes::rolleyes:;);):):)
Mária.K.
23.09.08,12:25
Ahojte.
Neviem, či ste zamysleli nad nedokonalosťou zákona dane z MV, alebo už tento problém bol riešený na porade......

Príklad.
Manželia majú v BSM 2 automobily, kt. nie sú zaradené v OM. MAnžel je zamestnanec spoločnosti A, a konateľ a zároveň spoločník spol. B. MAnželka je napr. SZČO. Uplatňujú si pre firemné účely PHM a náhradu 5,5 (6,2 zač. roka). Stane sa situácia, že manželka ide na dlhšiu prac. cestu a zoberie si auto, na kt. jazdí manžel. Je bezpečnejšie. A manžel si zoberie auto manželkyne.
Sú tu 3 spoločnosti, 2 autá.

A teraz čo?
MAnželka spraví cesťák. Na OA1 a OA2. VYplýva mi zo zákona, že firma bude za autá platiť daň z MV dvakrát.
Dobre, a čo manžel?:rolleyes:
OA1, OA2 bude mať cestáky v spoločnosti A, i B. Spoločnosť A bude platiť daň z MV 2-krát a spoločnosť B taktiež.

Zo zíkona mi vyplýva, že za 2 MV bude v "kase štátu" zaplatené 6-krát????

TAk, a toto je poriadna kravina:eek::eek::eek:.

(Aké je riešenie? Je zákon nedokonalý? Ako toto budete riešiť? Prehliadla som niečo v zákone? Budú to riešiľ tam hore?)

Možno otázka zavčasu, ale predsa. NEbudú sa rozpisovať km a alikvotne sa bude platiť daň k najazdeným km v tej kt. firme?
Ale je tu otázok. :D (Ak sa toto riešilo na porade, alebo je existuje niečo zhora, skúste pripnúť link.

:eek::eek::rolleyes::rolleyes:;);):):)
Zamestnávateľ je v súvislosti s vyplácaním cestovných náhrad daňovníkom dane z motorových vozidiel len v prípade, ak zamestnanec použije na pracovnú cestu motorové vozidlo, v dokladoch ktorého je zamestnanec zapísaný ako držiteľ. Ak je držiteľom vozidla použitého na pracovnú cestu uosoba odlišná od zamestnanca, daň sa neplatí.
Paula
23.09.08,12:40
Janka, pozri, ešte na tom pracujem:D:

http://www.porada.sk/581534-post40.html
Vladimír Ozimý
25.09.08,08:35
práve tam je uvedená ta podmienka že musí byť držiteľ vozidla. Takže šikovný zamestnávateľ si to zariadí tak aby nosili kópie techničákov susedov, súrodencov, rodičov, detí a je pokoj...daňová povinnosť nevzniká :)
martinius
29.09.08,08:00
Zdravím, aj ja mám pár otázok ohľadom tejto dane. Hlavne by som chcela vedieť, čo zákon chápe pod pojmom: "používa sa v SR na podnikanie".
Firma využíva súkromné vozidlá konateľa, ale len na zahraničné pracovné cesty do ČR. Príjem bude zdanený v SR, keďže nepresiahneme 183 dní. Máme zaplatiť daň alebo nie? Je jedno, či ide o tuzemské a zahraničné PC?
Ok, toto by som ešte chápala, pravdepodobne budeme platiť daň.
Ale druhá vec: týmito súkromnými autami konateľa sa bude vo firme jazdiť len do 15.9., od 16.9. ich bude používať SZČO. To máme zaplatiť 2x daň za ten istý mesiac? Raz ako s.r.o a raz ako SZČO? To je čo za bordel?
Vladimír Ozimý
30.09.08,05:13
Zdravím, aj ja mám pár otázok ohľadom tejto dane. Hlavne by som chcela vedieť, čo zákon chápe pod pojmom: "používa sa v SR na podnikanie".
Firma využíva súkromné vozidlá konateľa, ale len na zahraničné pracovné cesty do ČR. Príjem bude zdanený v SR, keďže nepresiahneme 183 dní. Máme zaplatiť daň alebo nie? Je jedno, či ide o tuzemské a zahraničné PC?
Ok, toto by som ešte chápala, pravdepodobne budeme platiť daň.
Ale druhá vec: týmito súkromnými autami konateľa sa bude vo firme jazdiť len do 15.9., od 16.9. ich bude používať SZČO. To máme zaplatiť 2x daň za ten istý mesiac? Raz ako s.r.o a raz ako SZČO? To je čo za bordel?

1) ak je výkon v zahraničí potom nevzniká povinnosť platiť daň z motorových vozidiel pretože podnikanie je v mieste kde sa práca vykonáva a nie presun medzi dvoma miestami...
2) ak zaplatí daň z motorových vozidiel SZČO za september potom nevidím dôvod aby platil za neho ešte aj zamestnávteľ. Na auto by sa mala platiť jedna daň keďže predmetom dane je auto a nie osoba...pravda je taká že v zákone to nie je doriešené keďže daňová povinnosť vzniká po dnik kedy bolo auto použité na podnikanie a končí posledným dňom mesiaca...toto by chcelo preriešiť s MF
rosemary
04.12.08,09:04
Pripravujem si dane z motorových vozidiel, nakoľko mám toho mnoho.
Natrafila som na tento problém:
1. Osobné auto sme mali do 16. 1. na značkách v okrese BA, od 17.1. v okrese SI. V daňovom priznaní mám potom počet mesiacov používania 12.
Musím ešte podať daňové priznanie do BA za 1 mesiac?
2. VZN nám rozdelilo daň z motorových vozidiel EURO 4,5, EURO 3 a ostatné.
Vo VZN je napísané: EURO 4 a 5 vozidlo vyrobené po 1.10 2006
/ vozidlo, nie motorové/ no a neviem či sa to týka aj návesu.
Po konzultácii s technikom, údajne nie, lebo EURO 4,5,a 3 sú emisné normy a týkajú sa iba vozidiel s motorami.
Po konzultácii s výrobcom návesov, týka sa toto označenie aj návesov, len musí ten náves ťahať nákladiak s EURO 4,5, 3. No a viete si predstaviť ten guláš, keď tie návesy prepriahate. Musela by som to vysledovať zo staziek a po dňoch. Lenže v daňovom priznaní takáto možnosť nie je.
Veľmi Vás pekne prosím, prezraďte mi, ako to budete riešiť vy. Vopred Vám
veľmi pekne ďakujem.
jozin
15.03.09,21:22
Novými ustanoveniami o dani z MV sa naša krajina stala "atraktívnejšou" pre podnikanie. Toto vymyslieť si zaslúži "odmenu". O čo tu teda vlastne ide? Či na toto sa má vynakladať námaha vo firmách? Pre koho je to prínosom a za akú cenu? Podmienky pre podnikanie je potrebné zjednodušovať a nie nezmyselne komplikovať.
jerry23
18.03.09,19:44
je moznost si uplatnit vydavky do auta a nezaplatit dan?
Paula
18.03.09,19:49
je moznost si uplatnit vydavky do auta a nezaplatit dan?



Výdavky ti uznať môžu, ale následne pokutovať za nezaplatenú daň iste budú.
azla
18.03.09,19:52
Výdavky ti uznať môžu, ale následne pokutovať za nezaplatenú daň iste budú.

... ak zistia.:D