bianka117
23.09.08,10:07
Zistili sme, ze omylom po otcovi nebol v dediskom konani zahrnuty pozemok /bola chyba v katastri/. Teraz je uz kataster opraveny, tak bolo znovuobnovene dedičske konanie. Podľa nového zákona sa pozemky nemôzu napísať na viac ľudí /teda na viac súrodencov- dedičov/. Dom je napísaný rovnakym dielom na všetkych. 3 surodenci suhlasia, aby sa pozemok napísal na mna /nechcú ani aby som ich z neho vyplatil, ja som však ochotny ich vyplatit/. Jedna sestra však nesúhlasí s tým, abysa ten pozemok prepísal na mňa , i ked by som ju vyplatil. Čo sa dá s tým robit? Vlastne ani neviem či príde na to dedičské konanie. Dá to notárka na súd, alebo čo? Dakujem pekne za radu.
JurajO
23.09.08,11:33
Som v podobnej situácii, vo štvrtok idem na d. k.
Ten zákon hovorí (ktorí ste fundovanejší, tak ma doplňte), že orná pôda s výmerou pod 2000 m2 sa nemôže deliť. Ani ak je podiel na väčšej parcele pod 2000 m2, nemôže sa deliť. Presnejšie nový podiel nemôže byť pod 2000 m2. Pri lesoch to je myslím 5000 m2.

V mojom prípade mi to príde zbytočne obmedzujúce, lebo u nás práve prebieha zlučovanie pozemkov, takže drobenie parciel bude odstránené.

Tiež by ma zaujímalo, aké sú možnosti, keď sa nikto nechce vzdať svojho podielu a nechce byť vyplatený.
bianka117
23.09.08,11:40
Nie je tu nejaky odborník?
Dufam, že sa nestretneme na spoločnom dedičskom konani:)))))))) Juraj:))
arizona
23.09.08,18:56
My sme mali podobný problém,pôda sa tiež musela napísať na jedného.
Piati sme sa vzdali v prospech jedného už na prvom sedení u notárky. Ale naša jedna príbuzná robila prieky, nesúhlasila s ničím,alebo nechodila na predvolania.
Chodili sme k notárke takmer rok ( ona so súdom nesúhlasila) iba stále vysvetľovala tej našej príbuznej...ktorá to na koniec vzdala. Konečne pochopila ,za pomoci notárky, že nemá inú možnosť.:confused:
Marína
23.09.08,19:35
Veľmi zaujímavé - Dedenie poľnohospodárskej pôdy a zákaz jej drobenia (http://209.85.135.104/search?q=cache:VzSqCPNOKNUJ:www.notar.sk/Ars/3_2004.doc+drobenie+po%C4%BEnohospod%C3%A1rskej+p% C3%B4dy&hl=cs&ct=clnk&cd=4&client=firefox-a)
Mária27
24.09.08,06:39
Pzri v tejto sekcii
"Neúmyselné opomenutie právoplatných dedičov"
naposledy z 9.5.2008
Marína
24.09.08,06:44