spion
23.09.08,10:09
Dobrý deň,
potrebovala by som radu ako správne vyrátať dovolenkový priemer. Máme zamestnankyňu, ktorá do 30.06.08 pracovala na 8 hodín a od 01.07.08 pracuje na 6 hodín. Aký by mala mať hodinový priemer(36041/65)?
nicolet
23.09.08,09:08
Priemer vypočitate z II.štvrťroka (mzda bez náhrad : odpr. hodiny). Pri čerpaní dovolenky jej budete platiť len 6 hodín z tohoto priemeru.
lilie21
12.08.09,16:40
ja teraz rozmyšlam že keĎ sa priemer za dovolenku rata za predchadzajúci Q tak by mal byť tri mesiace rovnaky. na mojej paske sa však každý mesiac mení. a čo je smola práve teraz bol rekordne najnižší keď som mala 11 dni dovolenky
lilie21
12.08.09,17:07
po hodinovom prepocitavani som dospela k nazoru ze 99% mojich výplat je ratanych tak, ze priemer dovolenky je vypocitany nasledovne:

zmluvný plat : (pocet prac dni + sviatky) : 8

moze sa to robit aj takto alebo je nasa úctovnička mimo
Andyke
12.08.09,17:59
lilie21
12.08.09,18:10
tak tým pádom by primerna mzda mala byt cely jeden Q v rovnakej výške? a nemoze vyratavat priemernu mzdu induvidualne na kazdy mesiac zvlast.
Problem je len ako jej to vysvetlit je to totiz sefova zena a ta ma vzdy pravdu.:confused:
Andyke
12.08.09,18:24
Priemerný zárobok na pracovnoprávne účely
§ 134 Zákonníka práce

(1) Priemerný zárobok na pracovnoprávne účely (ďalej len "priemerný zárobok") zisťuje zamestnávateľ zo mzdy zúčtovanej zamestnancovi na výplatu v rozhodujúcom období a z obdobia odpracovaného zamestnancom v rozhodujúcom období.

(2) Rozhodujúcim obdobím je kalendárny štvrťrok predchádzajúci štvrťroku, v ktorom sa zisťuje priemerný zárobok. Priemerný zárobok sa zisťuje vždy k prvému dňu kalendárneho mesiaca nasledujúceho po rozhodujúcom období používa sa počas celého štvrťroka, ak tento zákon neustanovuje inak.

(3) Ak zamestnanec v rozhodujúcom období neodpracoval aspoň 22 dní alebo 170 hodín, používa sa namiesto priemerného zárobku pravdepodobný zárobok. Pravdepodobný zárobok sa zistí zo mzdy, ktorú zamestnanec dosiahol od začiatku rozhodujúceho obdobia, alebo zo mzdy, ktorú by zrejme dosiahol.

(4) Priemerný zárobok sa zisťuje ako priemerný hodinový zárobok. Priemerný hodinový zárobok sa zaokrúhľuje na štyri desatinné miesta. Ak sa podľa pracovnoprávnych predpisov má použiť priemerný mesačný zárobok, postupuje sa tak, že priemerný hodinový zárobok sa vynásobí priemerným počtom pracovných hodín pripadajúcich v roku na jeden mesiac podľa týždenného pracovného času zamestnanca. Priemerný mesačný zárobok sa zaokrúhľuje na najbližší eurocent nahor.
lilie21
12.08.09,18:36
Ďakujem pekne za prispevky...uz tolkokrat som citala tento paragraf ze zajtra jej ho aj odrecitujem...dufam ze ma zato nevyhodia ze si otvorim usta.

este pre istotu otazka :confused: AK TENTO ZAKON NEUSTANOVUJE INAK....tym sa mysli čo?
Andyke
12.08.09,18:59
Bod 3 § 134.
Informatívne prečítaj celý § 134 zo zákona tu na porade.
lilie21
12.08.09,19:19
ale ak ma mesiac len 20 prac dni t.j.160 hodin tak potom ako to mam ratat?

prosim potvrdte mi...nemoze kazdy mesiac ratat iny priemer dovolenky..nechcem pred nou zhoret ze reklamujem zbytocne
Andyke
12.08.09,19:24
Teba sa to netýka, lebo si pracovala celý predchádzajúci štvrťrok.
(aj s čerpaním dovolenky to spĺňaš)
Nepočítaj to teraz mesačne. Rozhodujúce obdobie pre Teba je predchádzajúci kvartál.
lilie21
12.08.09,19:26
dakujem za tvoj cas, zajtra sa este mozno ozvem ked ma nejako odbije.