rado3105
23.09.08,10:46
Dobry Den, vedeli by ste mi poradit, kto rozhoduje o vlastnictve, ked ja vlastnim 2/3 a spolocnik 1/3? Chcem budovu predat a spolocnik s tym nesuhlasi, je vlastne jeho suhlas potrebny, ked ja som vacsinovy vlastnik.
Za rady dakujem.
Tweety
23.09.08,08:48
Dobry Den, vedeli by ste mi poradit, kto rozhoduje o vlastnictve, ked ja vlastnim 2/3 a spolocnik 1/3? Chcem budovu predat a spolocnik s tym nesuhlasi, je vlastne jeho suhlas potrebny, ked ja som vacsinovy vlastnik.
Za rady dakujem.
Áno, súhlas spoluvlastníka je potrebný .
aksas2
23.09.08,08:52
Dobry Den, vedeli by ste mi poradit, kto rozhoduje o vlastnictve, ked ja vlastnim 2/3 a spolocnik 1/3? Chcem budovu predat a spolocnik s tym nesuhlasi, je vlastne jeho suhlas potrebny, ked ja som vacsinovy vlastnik.
Za rady dakujem.
o vlastníctve je už rozhodnuté, ty možeš predať svoje 2/3 a on svoju 1/3, samozrejme keďže ste podieloví spoluvlastníci jeden voči druhému má predkupné právo, takže ty možeš predať svoje 2/3 (ak najdeš kupca), ale najprv ich musis ponuknuť spoluvlastníkovi, keďže ma predkupné právo, alebo samozrejme možete predať celú budovu obidvaja a rozdelenie kúpnej ceny ošetriť v zmluve
riccado
23.09.08,10:00
prosim o upresnenie, coho 2/3 vlastnis...
budovy alebo s.r.o.?
zmiatlo ma pomenovanie "spolocnik"...
rado3105
23.09.08,10:06
takze vlastnim budovu, cast je vyuzivana ako restauracia, zvysok nevyuzivany s bratom. Ja vlastnim 2/3, on zvysok. Mali sme vzajomnu dohodu ze on mi do urciteho obdobia da urcite mnozstvo penazi za moj podiel ale stale sa teraz vyhovara a ja potrebujem peniaze na kupu inej budovy. Kebyze na budovu najdem kupcu a on nechce predat svoj podiel, ako to riesit?

PS: Vzdy som si myslil ze o majetku rozhoduje nadpolovicny vlastnik, ci nie?
Co ak on odmietne predat budovu a zaroven nebude schopny mi dat peniaze, ake je riesenie z takejto situacie?
Chobot
23.09.08,10:14
Dobry Den, vedeli by ste mi poradit, kto rozhoduje o vlastnictve, ked ja vlastnim 2/3 a spolocnik 1/3? Chcem budovu predat a spolocnik s tym nesuhlasi, je vlastne jeho suhlas potrebny, ked ja som vacsinovy vlastnik.
Za rady dakujem.

Pokiaľ ide čisto o vlastníctvo nehnuteľnosti a ty si 2/3 vlastníkom, tak svoj podiel môžeš kedykoľvek predať. Najprv ho však musíš ponúknuť ostatným spoluvlastníkom. AK odmietnu, môžeš ho predať hocikomu, ak nájdeš kupcu na 2/3 nehnuteľnosti.
Chobot
23.09.08,10:20
takze vlastnim budovu, cast je vyuzivana ako restauracia, zvysok nevyuzivany s bratom. Ja vlastnim 2/3, on zvysok. Mali sme vzajomnu dohodu ze on mi do urciteho obdobia da urcite mnozstvo penazi za moj podiel ale stale sa teraz vyhovara a ja potrebujem peniaze na kupu inej budovy. Kebyze na budovu najdem kupcu a on nechce predat svoj podiel, ako to riesit?

PS: Vzdy som si myslil ze o majetku rozhoduje nadpolovicny vlastnik, ci nie?

Nie, všetci vlastníci majú rovnaké práva čo sa týka ich podielu.



Co ak on odmietne predat budovu a zaroven nebude schopny mi dat peniaze, ake je riesenie z takejto situacie?

Môžeš predať svoj podiel, ak nájdeš kupcu. Ak kupcu nenájdeš, môžeš súdne navrhnúť, aby sa nehnuteľnosť predala a finančne ste sa vyrovnali.
hanelie
23.09.08,10:21
spoluvlastníkovi poslať doporučený dopis s ponukou na predaj podielu na nehnuteteľnosti / podľa § ......... /
s klauzulou - pokiaľ do dátumu xy.xy.xyyx neodpovie, považuje sa to za odmietnutie ponuky
rado3105
23.09.08,10:22
Takze ak sa nedohodneme tak to vyzera na problem a to da sa povedat nekonecny. Existuje nejake rychle riesenie, ak zozeniem kupcu na celu budovu, ponuknem bratovi peniaze za jeho cast on odmietne? Tazko asi niekto kupi 2/3
rado3105
23.09.08,10:24
Tak poslem mu ponuku na predaj s tou ponukou, on odmietne, potom?
hanelie
23.09.08,10:30
potom môžeš svoje 2/3 predať a ver tomu, že kupca nájdeš :) najmä ak by šlo o dobrú lokalitu
rado3105
23.09.08,10:36
Na co by to bolo kupcovi, keby mu nepovolil brat to co chce/da sa povedat ze nemohol by tam nic ked na vsetko je potrebny suhlas vsetkych majitelov/
hanelie
23.09.08,10:51
to už budú kupcové starosti
rado3105
23.09.08,11:31
Neexistuje nejaka moznost mu dat ultimatum, bud mi da peniaze za moju cast, alebo to spolocne predame? Resp. ak nebude suhlasit je moznost mu to zavriet/momentalne tam prevadzkuje restauraciu/, co potrebujem aby som mu zastavil cinnost?
hanelie
23.09.08,11:38
ak podniká vo svojej 1/3 - žiadne ultimáta neexistujú , ani na zastavenie činnosti / ak podniká v súlade so zákonom
rado3105
23.09.08,15:00
podnika aj v mojej casti, da sa povedat ze podnika vo viac ako 2/3 priestoru celeho komplexu
Zoltán Kovács
23.09.08,15:04
podnika aj v mojej casti, da sa povedat ze podnika vo viac ako 2/3 priestoru celeho komplexu

Pri spoluvlastnícve sa nedá určiť presne komu čo patrí.
Zoltán Kovács
23.09.08,15:05
PS: Vzdy som si myslil ze o majetku rozhoduje nadpolovicny vlastnik, ci nie?



To by sme teda dopadli, keby to tak fungovalo. Vieš si predstaviť koľko súdnych sporov by z toho vzniklo, keby väčšinový vlastník rozhodoval aj o nakladaní s podielom menšinového vlastníka?
rado3105
23.09.08,15:33
Podla toho co hovorite, mensinovy vlastnik si moze co chce a vacsinovy vlastnik mu nemoze nic? To mi pride akesi divne. Co sa tyka velkych spolocnosti tak viem ze o behu firmy rozhoduje nadpolovicny vlastnik/aj co sa s firmou stane/
Zoltán Kovács
23.09.08,15:37
Podla toho co hovorite, mensinovy vlastnik si moze co chce a vacsinovy vlastnik mu nemoze nic? To mi pride akesi divne. Co sa tyka velkych spolocnosti tak viem ze o behu firmy rozhoduje nadpolovicny vlastnik/aj co sa s firmou stane/

Nepletme obchodné spoločnosti so súkromným vlastníctvom. Riadia sa inými zákonmi. Obchodné podľa Obchodného zákonníka, a súkromné podľa Občianského vlastníka.

Spoluvlastníctvo znamená, že každí vlastní ideálny podiel. Preto sa nedá určiť presne, že napr. z 3 izbového bytu, ktorá izba je moja (2/3 vlastník) a ktorá je menšinového vlastníka (1/3).

Dajte mu ponuku na odkúpenie, keď nechce predajte tretej osobe. Verte tomu, že ak to bude cudzia osoba (teda nie z rodiny) poradí si ním.
rado3105
24.09.08,11:27
Takto to asi nepojde. Ak je tu nejaky pravnik ktory by vedel najst riesenie a vyriesil by to co najskor tak sa ozvite na rado3105@gmail.com. Dohodneme sa na blizsej spolupraci.