luckapastvova
23.09.08,10:57
Ahojte!

Minulý týždeň som bola na preventívnej gynekologickej prehliadke. Doktorka mi odobrala krv a dala mi ju na rozbor.
Dnes som sa bola pýtať na výsledky a povedala mi, že je všetko v poriadku. Dala mi aj papiere z vyšetrenia a keď som si ich pozerala, zistila som, že mám zvýšenú hladinu lymfocytov. Jediné čo o nich viem je, že plnia dôležitú úlohu pri obranyschopnosti organizmu a že sa prevažne nachádzajú v lymfatických uzlinách.
Asi nie je zlé, keď je tá hodnota zvýšená, ale rada by som vedela, čo to znamená. Ak mi vie niekto poradiť, tak čakám na odpoveď.

Ďakujem
Stina
23.09.08,09:17
98% lymfocytov sa nenachádza v krvi, ale v lymfatických orgánoch (lymfatické uzliny, lymfatické cesty, slezina) a v kostnej dreni. Odtiaľ je do krvi stále uvoľňovaná malá časť buniek. Životnosť lymfocytov sa pohybuje v rozmedzí desiatich dní až viacerých rokov. Najprv sa vyvíjajú v kostnej dreni a v týmuse, t.zn. v primárnych orgánoch imunitného systému, a odtiaľ osídľujú sekundárne imunitné orgány ako lymfatické tkanivo a slezinu.



* T-lymfocyty: V týmuse sú tvorené takzvané T-lymfocyty, formované k tomu, aby rozoznávali medzi telu vlastnými a telu cudzími štruktúrami. Týmus (gréc. thymos=prsná žľaza) je dvojlalokový orgán, ktorý leží pod prsnou kosťou. T-lymfocyty tvoria asi 70-80% všetkých lymfocytov v krvi. Patria k špecifickej celulárnej imunitnej obrane. Pri kontakte s cudzou látkou sa vyvíjajú na takzvané T-efektorové lymfocyty, ktoré vyvolávajú, príp. zosilňujú rôzne imunitné reakcie, alebo na T-pamäťové bunky, ktoré aj po rokoch pri opätovnom vniknutí rovnakej cudzej látky túto rozpoznajú a vedú k zosilneným imunitným reakciám.



* B-lymfocyty: B-lymfocyty zrejú v kostnej dreni a tvoria asi 15% všetkých lymfocytov v krvi. Patria k špecifickej humorálnej imunitnej obrane. Pri kontakte s cudzou látkou sa vyvíja časť B-lymfocytov na takzvané plazmatické bunky, ktoré tvoria protilátky (=imunoglobulíny, lg) proti tejto cudzej látke. Plazmatické bunky žijú asi 2-3 dni. Z ďalšej časti B-lymfocytov sa stávajú po kontakte s cudzou látkou dlho žijúce B-pamäťové bunky, ktoré ešte po rokoch, aj keď už telo nie je viac vystavené tejto cudzej látke, môžu tvoriť rovnaké protilátky.
http://primar.sme.sk/Page.aspx?ID=4197&cID=2918&x=x
pasuliatko
23.09.08,11:01
treba zájsť za svojim lekárom a povedať mu to on by mal urobiť testy čo a ako
luckapastvova
23.09.08,12:26
Stina, veľmi pekne Ti ďakujem za vyčerpávajúcu odpoveď:), ale tieto info som si našla na internete. Aj napriek Tvojej odpovedi netuším či je dobré, keď sú tie hodnoty zvýšené, alebo nie.

Určite pôjdem aj za svojou lekárkou, ale neviem kedy to stihnem, pretože sa momentálne nemôžem uvoľniť v práci. Ak by to malo byť nebezpečné, kašlem aj na robotu, zdravie je predsa prednejšie:D. Ďakujem Vám všetkým papapa