Micuke
23.09.08,11:34
Podľa doterajších usmernení DRSR je na účely poberania daňového bonusu pri štúdiu dieťaťa v zahraničí /aj v ČR/ nutné okrem potvrdenia o štúdiu zo školy preukazovať aj "ekvivalenciu štúdia" /t.j. že štúdium v zahraničí je pre účely DB ekvivalentné so štúdiom v SR/. Ekvivalenciu potvrdzuje ministerstvo školstva na žiadosť študenta resp.rodiča ako poberateľa DB. Náš zamestnanec však prišiel s tým, že ekvivalenciu u študenta českej VŠ už potvrdzovať netreba - údajne to bolo aj publikované v nejakom periodiku. Neviete niekto, čo je na tom pravdy - príp.link na nové usmernenie? Pomohlo by, nemuseli by sme preháňať zamestnancov...
JankaO
23.09.08,09:59
Podľa doterajších usmernení DRSR je na účely poberania daňového bonusu pri štúdiu dieťaťa v zahraničí /aj v ČR/ nutné okrem potvrdenia o štúdiu zo školy preukazovať aj "ekvivalenciu štúdia" /t.j. že štúdium v zahraničí je pre účely DB ekvivalentné so štúdiom v SR/. Ekvivalenciu potvrdzuje ministerstvo školstva na žiadosť študenta resp.rodiča ako poberateľa DB. Náš zamestnanec však prišiel s tým, že ekvivalenciu u študenta českej VŠ už potvrdzovať netreba - údajne to bolo aj publikované v nejakom periodiku. Neviete niekto, čo je na tom pravdy - príp.link na nové usmernenie? Pomohlo by, nemuseli by sme preháňať zamestnancov...

Zákonom 175/2008 bolo stanovené, na ktorých vysokých školách sa považuje za štúdium v zmysle § 4 odst. 1b zák. č. 600/2003. ( tento paragraf sa odvoláva na zák 131/2002, ktorý bol z. 175/2008 novelizovaný.)

z. 175/2008
§ 2
(1) Vysoké školy sú právnické osoby.
(2) Vysoké školy sú
a) verejné vysoké školy (§ 5), štátne vysoké školy (§ 42)
a súkromné vysoké školy (§ 47) so sídlom na území
Slovenskej republiky alebo
b) zahraničné vysoké školy (§ 49a) so sídlom na území
členského štátu Európskej únie mimo územia Slovenskej
republiky alebo štátov, ktoré sú zmluvnými
stranami Dohody o Európskom hospodárskom priestore
a Švajčiarskej konfederácie (ďalej len „členské
štáty“).

takže na základe uvedeného už potvrdenie uvedené na DRSR podľa mňa nie je potrebné
Micuke
25.09.08,09:52
- je to zaujímavé, podľa mňa by to tiež tak malo byť. Volali sme opätovne DRSR, citovali tento paragraf - nechali si deň na rozmyslenie - a ich stanovisko zostalo nezmenené - t.j. podľa nich aj tak treba žiadať ekvivalenciu potvrdenia o návšteve zahraničnej školy. Ale dík za odpoveď!
JankaO
25.09.08,10:03
- je to zaujímavé, podľa mňa by to tiež tak malo byť. Volali sme opätovne DRSR, citovali tento paragraf - nechali si deň na rozmyslenie - a ich stanovisko zostalo nezmenené - t.j. podľa nich aj tak treba žiadať ekvivalenciu potvrdenia o návšteve zahraničnej školy. Ale dík za odpoveď!

Asi by bolo schodnejšie poslať im písomne dotaz. Podľa mňa nemajú po novelizácii horeuvedeného zákona, zákonnú oporu trvať na takomto tvrdení.
Micuke
25.09.08,11:37
Naozaj je to rozumné - mať to čierne na bielom. Zašleme teda písomný dotaz a keď budeme mať odpoveď z DRSR, napíšem sem výsledok.
ErikaDP
13.11.08,09:44
Naozaj je to rozumné - mať to čierne na bielom. Zašleme teda písomný dotaz a keď budeme mať odpoveď z DRSR, napíšem sem výsledok.
Prosim ak sa Vám dá, uverejnite výsledok, ako dopadlo stanovisko DRSR na Váš dotaz, či treba mať potvrdenie o ekvivalencii štúdia na zahraničnej Vysokej škole pre účely daňového bonusu.
Ďakujem
Micuke
14.11.08,10:39
Takže prišiel očakávaný list z DRSR, ale nepotešil ma - takže ani ja vás nepoteším: :(:(:( - trvajú na svojom výklade, aj naďalej je na uplatnenie nároku na daňový bonus nutné pri nástupe do 1. ročníka zahraničnej školy (vrátane školy v ČR) doložiť vyjadrenie Ministerstva školstva SR, či štúdium na strednej/vysokej škole v zahraničí je postavené na úroveň štúdia na strednej/vysokej škole na území SR (tzv. ekvivalenciu štúdia). V ďalších ročníkoch už ekvivalencia nie je potrebná, stačí potvrdenie o návšteve zahraničnej školy, pričom u týchto škôl sa neskúma ani štandardná dĺžka štúdia, ako u našich. Ekvivalenciu dokladovať naopak nemusia tie zahraničné školy, ktoré majú sídlo mimo SR, ale v SR majú svoju "pobočku" - ako príklad DR SR uvádza Bankovní institut vysoká škola, a.s. - tá pôsobí na území SR ako zahraničná škola.
Mikolajova
05.03.09,08:39
Prosím Vás ak dieta navstevuje zakladnu skolu vo Svajciarsku ma rodic narok na DB na Slovensku?