12spidy
23.09.08,11:44
Dobrý deň,

chcel by som sa spýtať ohľadom zamerania základov rodinného domu:

zameria to aj nejaký murár alebo treba nejakého odborníka
na čo všetko treba dať pozor aby základy rodinného domu boli dobré založené
vieroslava
23.09.08,10:10
Stavbu vie vytýčiť aj šikovný majster, ale ku kolaudácii obyčajne potrebuješ zápisnicu o vytýčení stavby, potvrdenú autorizovaným geodetom. Tak si vyber, čo je účelnejšie.
jezko22
17.11.08,17:25
to uz neplati!!!platilo to cca 2 roky dozadu,takze staci ked to vytici majster,samozrejme nivelakom,nepotrebujes ziadne potvrdenia od geodetov.osobna skusenost z tohoto roku.
day
14.05.10,13:45
treba potvrdenie alebo netreba, pri kolaudacii?
alltracboy
14.05.10,16:25
ku kolaudacii sa da spravit geometricky plan pre zapis do katastra to robi geodet. Tam sa zakresli skutocna poloha domu
Majky11
14.05.10,18:33
Dobrý deň,

chcel by som sa spýtať ohľadom zamerania základov rodinného domu:

zameria to aj nejaký murár alebo treba nejakého odborníka
na čo všetko treba dať pozor aby základy rodinného domu boli dobré založené

Možno ani tak nejde o presne založené základy, ako o presne založenú prvú radu muriva. Samozrejme prihliadajúc na to, aby murivo stálo na základoch, nie mimo nich !

Ale keď to chceš vedieť ako sa povie, keď je to rozmenené na drobné, tak čím presnejšie základy, tým menej problémov s korigovaním prvého radu tvárnic, tehál a pod. Ale aj tak skôr ide o prvú radu muriva, nie o mm-trové základové pásy...
bettylou
15.05.10,08:08
my sme robili svojpomocne. šnúrka, kolíky, pásmo, laser - kôli rovine.
pravé uhly - 3 na druhú plus 4 na druhú nám dá 5 na druhú čo je prepona. Nakoniec premerať uhlopriečky, aby boli rovnaké a spraviť lavičky
Laco-monter
15.05.10,08:14
Stavbu vie vytýčiť aj šikovný majster, ale ku kolaudácii obyčajne potrebuješ zápisnicu o vytýčení stavby, potvrdenú autorizovaným geodetom. Tak si vyber, čo je účelnejšie.


..zapisnicu vystavenú za poplatok ,

niektorým sa žije v tomto prebyrokratizovanom štáte...:)
Laco-monter
15.05.10,08:16
my sme robili svojpomocne. šnúrka, kolíky, pásmo, laser - kôli rovine.
pravé uhly - 3 na druhú plus 4 na druhú nám dá 5 na druhú čo je prepona. Nakoniec premerať uhlopriečky, aby boli rovnaké a spraviť lavičky

Ja viem jednoduchší výpočet pravého uhla

tzv. TESÁRSKY pravý uhol

odvesna 80 cm

odvesna 60 cm

prepona 100 cm

uvedený pravý uhol sa dá určiť aj násobkami, resp.podielmi tohto trojuholníka
555Milan
06.07.10,07:00
Je to velmi dobre a rýchle..
certisko
29.07.10,09:16
odpoved ma dve roviny - stavebnu a geodeticku.

co sa tyka stavebnej, moc neporadim, zatial som nestaval.
co sa tyka geodetickej, urcite to treba dat vytycit geodetovi, v stavebnom zakone sa pise:
§ 75

(1) Pred začatím stavby, zmeny stavby, terénnych úprav a ťažobných prác na povrchu musí stavebník zabezpečiť vytýčenie stavieb fyzickou osobou alebo právnickou osobou oprávnenou vykonávať geodetické a kartografické činnosti a autorizačné overenie vybraných geodetických a kartografických činností autorizovaným geodetom a kartografom.

Stavebny urad to bude pytat pri kolaudacii. Videl som tu niekoho nazor, ze on to ku kolaudacii nepotreboval - na to by som sa nespoliehal, mohlo sa stat, ze to nepotreboval, lebo kazdy stavebny urad robi inak, ale vacsina stavebnych uradov to vyzaduje (okrem toho to nie je az take drahe). geometricky plan na zameranie vyhotovenej stavby to nenahradi, ten treba tak ci tak ku kolaudacii tiez.

co sa inak inzinierskej cinnosti tyka (vybavovanie stavebnych povoleni, kolaudacnych povoleni atd.) a aj geodezie, mozem odporucit wwww geodetky sk - moja osobna skusenost bola velmi dobra, konecne nejaky spolahlivy podnikatel na slovensku.. : o(
marleau
29.07.10,18:13
Ja som vytýčil X stavieb a nepotreboval som nikoho .
220870
29.07.10,18:28
aj ja .Pokiaľ sa to urobí podľa plánu tak neviem prečo by to mal robiť geodet.Metrom odmerať vzdialenosť od bodu A po bod B dokáže a tatar.Načo vysokú školu ?